Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Academia de Fotbal «Moraru»

Intenții matusalemice

Academia de Fotbal «Moraru»

După «asfaltarea» Căii Lactee și reabili­tarea «Cape Canaveral 2-Alexeni», președintele Moraru propune ialomițenilor un nou proiect administrativ. Luni, 8 iulie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, el a mărturisit ialomi­țenilor că își dorește să înființeze o Academie de Fotbal ca la Barcelona și Ajax: «Am avut deja discuții cu primarul în acest sens... Dorim o suprafață de 7-8 hectare de teren unde să construim o Academie de Fotbal, cum există și la Barcelona, și la Ajax... Nu la nivelul respectiv din punct de vedere al performanțelor, dar din punct de vedere al infrastructurii doresc să avem aceeași infrastructură pe care o au și ei! (...) Eu cred că o Academie de Fotbal unde să existe... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 14:35 (5199 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Ialomița a rămas fără fonduri pentru sti­mularea forței de muncă. Mai mulți angajatori au fost înștiințați prin adrese oficiale de către reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița cu privire la faptul că nu există bani pentru stimulentele financiare acordate de stat în momentul în care aceștia angajează șomeri care au împlinit peste 45 de ani. Lipsa fondurilor a fost sesizată și în cazul subvențiilor acordate tine­rilor absolvenți de licee sau facultăți. Contactați telefonic, reprezentanții Ministerului Muncii, au refuzat să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

S-au terminat fondurile... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 10:55 (4320 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

Bun venit la școală!

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

În fiecare an, la nivel național, se desfășoară programul «A doua șansă». În anul școlar 2018-2019, la nivelul județului, 10 unități școlare de învățământ au fost cuprinse în acest proiect. Astfel, peste 200 de persoane s-au întors iar în băncile școlilor ialomițene.

O nouă șansă la Educație Programul «A doua șansă» a fost implementat și în acest an în școlile ialomițene. Acesta se adresează persoanelor din medii sociale diverse și vârste variate care nu au urmat sau nu au finalizat la timp cursurile. Astfel, programul oferă acestor persoane posibilitatea continuării și absolvirii învățământului... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 16:05 (6347 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Victorie amicală cu Ciulnița

Fotbal, Unirea Slobozia

Victorie amicală cu Ciulnița

Unirea Slobozia a început pregătirea viitorului sezon de Liga a III-a pe 8 iulie a.c., iar primul adversar pe care și l-a ales pentru o confruntarea amicală a fost Bărăganul Ciulnița. Această echipă este văzută de mulți microbiști drept câștigătoare morală a Ligii a IV-a. A fost un bun prilej pentru Enache Costea de a testa jucătorii veniți în probe, antrenorul Sloboziei nefiind impresionat de vreunul dintre aceștia. Vom trece în revistă pentru iubitorii fotbalului formula de strat: Negrușa-Gherasim, Ibrian, Tudose (în probe), Comșa-Bolojan, Lemnaru, Chebac, Toma-Răduca, Năstase. Unirea s-a impus cu 2-0 prin reușitele lui Năstase în prima repriză și Ibrian în partea secundă. Următorul amical va... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 15:50 (3855 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Regina de la Wimbledon a triumfat și la Slobozia

Tenis de câmp

Regina de la Wimbledon a triumfat și la Slobozia

După ce a câștigat titlul la Roland Garros, Simona Halep a triumfat sâmbătă, 13 iulie a.c. pe iarba de la Wimbledon, realizând cea mai mare performanță din istoria tenisului românesc. Și pentru că tuturor ne place să fim parte la victoriile marilor noștri sportivi, ne-am amintit ce ne povestea cu ceva ani în urmă Constantin Ștefan, cunoscut în lumea sportului ialomițean drept «Conașu’»: «Fetița aceasta, Halep, a venit de câteva ori la noi la turnee... Este foarte talentată și eu cred că poate ajunge o mare jucătoare!». Iar dacă atunci se remarcase doar prin titluri gen Doha care nu ne-au făcut să dăm din coate, victoria remarcabilă de la Wimbledon în fața uriașei Serena... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 14:20 (6889 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Printre miile de debitori la bugetul Fiscului se numără și asociațiile de proprietari din Slobozia. Acestea trebuie să plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița peste 500 mii de lei. Cea mai veche datorie nerecuperată datează de acum 14 ani...

Proprietari executați silit În municipiul Slobozia există, potrivit repre­zen­tanților Primăriei Slobozia, 342 de asociații de proprietari. Scopul cu care acestea au fost înființate este acela de a asigura buna gospodărire a blocurilor din oraș. Administrația Județeană de a Finanțelor Publice Ialomița explică faptul că aceste... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 13:10 (9457 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Scrimă

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Sezonul internațional primăvară-vară al scrimei se apropie de final, iar sabrerii ialomițeni continuă să nu dezamăgească. În urmă cu câteva zile, la Universiada de la Napoli, lotul de sabie masculin al României a avut pe lângă ieșeanul Răzvan Ursachi, 3 slobozeni: Sorin Eftimie, Mădălin Bucur și tânărul Răzvan Stănescu, legitimat la CSM Unirea Slobozia. România a trecut în Optimi cu 45-35 de Kazahstan, iar în Sferturi a învins in extremis Ungaria cu 45-43, după un ultim releu gestionat excelent de Răzvan Stănescu. Din păcate, scenariul nu a mai putut fi reeditat în Semifinala cu Germania unde, în ciuda eforturilor de final ale aceluiași Stănescu, România a pierdut cu 44-45. Finala mică... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:40 (3534 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

La mila rectificărilor bugetare

Dezastru financiar administrativ în Ialomița

Anunțată pentru finele lunii iulie, rectificarea bugetară promisă de Guvern prinde Ialomița în pragul dezastrului financiar. Mai bine de jumătate dintre primarii județului susțin că mai au fonduri pentru una, două luni... Restul primarilor spun, dar cu jumătate de gură, că alocările bugetare primite în martie de la Consiliul Județean Ialomița le permit să «supraviețuiască»... Despre investiții nu se mai vorbește nici măcar în șoaptă.

Istoria recentă a bugetelor locale Vineri, 22 martie 2019, Consiliul Județean Ialomița a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița «sume defalcate... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:05 (3785 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele unui tânăr de 28 de ani din Reviga. Acesta a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce a sustras un cal dintr-o fermă zootehnică aflată pe raza comunei Cocora. Anchetatorii au indicii cu privire la faptul că acesta ar fi sustras și alte animale, din mai multe gospodării aflate pe raza aceleiași localități.

Hoț de animale, prins de polițiști Potrivit datelor furnizate de polițiștii ialomițeni, fapta ar fi fost comisă în luna aprilie 2019, în noaptea de Înviere. Acesta a intrat... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 18:05 (6593 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Sancționat cu «mustrare scrisă» și cu salariul diminuat pe 3 luni, Nicolae Chiriță, directorul executiv al Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, a atacat decizia consilierilor județeni în instanță. Potrivit cererii de chemare în judecată, acesta cere anularea deciziei de sancționare, dar și plata unor despăgubiri morale. Surse administrative au explicat faptul că măsurile luate împotriva lui Nicolae Chiriță au la bază încercarea președintelui Victor Moraru de a-l schimba din funcție.

O măsură controversată Decizia de sancționare a lui Nicolae Chiriță, directorul executiv... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 13:40 (5000 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

În 6 ani

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

bonus: Ialomița rurală este departe de Europa

Dezvoltarea administrațiilor publice din Ialomița cu ajutorul fondurilor europene este greu de realizat. Conform datelor oficiale ale Autorităților de Management, organisme cu ajutorul cărora au fost implementate proiectele cu finanțare europeană, gradul de absorbție în­registrat în județul nostru este scăzut. Statistic, în ultimii 6 ani, în Ialomița au fost concepute doar 90 de proiecte cu finanțare europeană, în valoare totală de peste 800 milioane de lei, din care s-au atras puțin peste 300 de milioane. Îngrijorător este faptul că mai bine de jumătate dintre proiecte se află într-un stadiu incipient în ceea ce privește realizarea. Singura veste bună pe care Autoritățile de Management o oferă... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 10:55 (4481 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

La Perieți

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

Autoritățile locale din comuna Perieți investesc în protecția mediului înconjurător. Astfel, în urmă cu o săptămână, peste 1200 de pubele au fost oferite localnicilor pentru depozitarea gunoiului menajer. De asemenea, oamenii au primit și saci în care trebuie să colecteze deșeurile reciclabile. «Dorim să le arătăm oamenilor că se poate să trăiască într-o comună curată și că trebuie să întrețină gospodăriile fără a afecta mediul înconjurător!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Parteneriat pentru un mediu curat Alături de alte câteva localități învecinate, comuna Perieți... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2019, 17:25 (10103 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Investiția din Piața Revoluției din Slobozia a intrat în conservare. Autoritățile au anunțat că parcarea subterană ar putea fi gata în 2021. Cel mai devreme! În așteptarea ceasului inaugural, «groapa» a fost baricadată. Și e păzită de un «guard» plictisit și toropit de căldură care fumează când și când pe bancuța umbrită de arborele ăla de Ginkgo Biloba din fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Unicul din oraș, specie protejată de lege, moștenire a Jurasicului timpuriu... Nu se poate să nu-l știți!

De groapă, numai de bine
În «groapa lui Stoica» nu poți intra decât prin... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2019, 13:10 (6576 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit!»

Președintele PSD, Viorica Dăncilă, la Slobozia

«Sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit!»

Președinte al Partidului Social Democrat și premier al României, Viorica Dăncilă, a vizitat sâmbătă, 13 iulie 2019, județele Călărași și Ialomița. Scopul vizitelor a fost acela de a discuta cu liderii locali ai PSD rezultatele Alegerilor Europarlamentare. Ea a fost însoțită de către ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici și de secretarul general al PSD, Mihai Fifor. În cadrul conferinței de presă de la sediul PSD din Slobozia, Viorica Dăncilă a reiterat declarațiile privind nominalizarea ei pentru «candidatura la alegerile prezidențiale din luna noiembrie...».

Una este Viorica! ... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 23:20 (8287 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gheorghe Tinel promite retrocedarea terenurilor exploatate de Consiliul Județean

Angajamente politice noi la PNL Ialomița

Gheorghe Tinel promite retrocedarea terenurilor exploatate de Consiliul Județean

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a organizat luni, 8 iulie 2019, o conferință de presă în cadrul căreia a lansat o promisiune inedită. El susține că terenurile concesionate acum de către Consiliul Județean Ialomița pot fi retrocedate.

«Ialomița nu are administrație!» Deputatul Gheorghe Tinel continuă procesul de monitorizare a activității liderilor PSD în Ialomița. El s-a arătat îngrijorat de pericolul reprezentat de proliferarea țânțarilor, a făcut din nou bilanțul investițiilor demarate în ultimii 3 ani și a conchis că Ialomița nu are administrație. «E vremea concediilor și toți sunt în concediu! De 3 ani sunt în concediu... Practic, Ialomița nu are administrație! Ei se ocupă cu orice altceva, numai cu administrarea județului nu...»... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 17:40 (3528 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

Moștenirea unui tată

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

În urmă cu 6 ani, Andrei Boitan era un adolescent ce dorea să devină fotbalist. Într-o clipă, viața a hotărât să îi schimbe desti­nul... Pierderea tatălui său l-a determinat pe tânăr să se matu­rizeze precoce. Dovada supremă de respect și iubire a tânărului față de părintele decedat a fost decizia de a urma cariera tatălui său: «La vârsta aceea, singurul lucru pe care știam că îl voi practica era fotbalul... Acum, scopul meu este să salvez oamenii! Îmi doresc tare mult să lucrez la Unitatea unde a lucrat tata...».

Viața bate filmul... Andrei Boitan are 20 ani și a absolvit... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 12:25 (3948 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Ialomița e un județ agricol. Aici e puterea sa!»

dr Alexei Dărăbanu, președintele USR Ialomița

«Ialomița e un județ agricol. Aici e puterea sa!»

Euforia Europarlamentarelor a trecut, Alianța USR-PLUS Ialomița a rămas cu procentele pe cap. În Ialomița, câteva sute de oameni își caută vocea, un electorat local, dar mai ales lideri... Alexei Dărăbanu este unul dintre ei. Are 33 de ani, este medic stomatolog de profesie și s-a trezit, aproape peste noapte, «lider».

Cine e USR în Ialomița?
Alexei Dărăbanu are un cabinet în centru și destulă clientelă ca să-i meargă numele de «dentist» bun. Acceptă interviul după orele de program și după un antrenament live la postul local de radio. Nu se bâlbâie, nu lungește vocalele, nu filtrează răspunsurile... E clar, n-are stofă de politician!... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 17:20 (11727 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

De 8 ani, la nivelul județului Ialomița, în toate cazurile de înec se intervine cu salvatori din alte județe. Situația este generată de faptul că Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița nu mai are echipaj de scafandri. Într-un răspuns oficial, reprezentanții instituției au precizat că situația a fost generată în urma unor reorganizări care au avut loc în sistem, dar și de faptul că personalul actual nu a mai putut fi încadrat pe funcții din cauza modificării condițiilor. Oficialii ISU au explicat faptul că la momentul de față se fac eforturi pentru ca echipajul de scanfandri din cadrul instituției să redevină funcțional.

De 8 ani fără scafandri... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 14:10 (2844 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

La aproape două luni de zile de la inundații, locuitorii comunei Săveni nu au primit niciun ban, drept ajutor, de la autorități. Prefectura județului Ialomița încă lucrează la primele 44 de dosare. Sumele sunt de 3 ori mai mici decât s-a calculat inițial, iar numărul persoanelor a căror case au fost evaluate este de doar 44, dintre cele 100 de gospodării afectate!

În urma potopului...
În noaptea de joi spre vineri, 30/31 mai 2019, o ploaie toren­țială a inundat 100 de gospodării din comuna Săveni. 3 zile și 3 nopți pompierii ialomițeni s-au mobilizat și, împreună cu localnicii... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 10:50 (3972 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Salvați-o pe Silica!

Free Willy

Salvați-o pe Silica!

Județul Ialomița are o tradiție în privința subprefecților impuși. De la celebrul Costică de la Albești până la actualul subprefect Vasilica Tudor, biroul de subprefect a fost populat veșnic cu oameni care încasează salariul, dar sunt absenți cu desăvârșire din spațiul public...

Depresie instituțională severă Ultima dată am văzut-o pe doamna subprefect Silica-Vali Tudor la ședința Consiliului Județean din 18 iunie 2019, unde președintele Moraru a invitat-o să se adreseze plenului. Noroc că am fost la instalarea ei în funcție altfel n-o mai recunoșteam. E pălită toată, plictisită și... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2019, 14:45 (6192 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Începe sesiunea depunerii cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cursul lunii decembrie 2022 se depun Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 12:30
(11683 vizualizări - 0 comentarii)


«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret și Direcția de Administrare a Domeniului Public lansează«Crăciunul din Slobozia», cel mai mare eveniment la sfârșit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 16:35
(9751 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Avarie pe strada General Alexandru Averescu din Fetești

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul unui hidrant de pe strada General Alexandru Averescu din Fetești. În vederea executării acestor lucrări, se sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:50
(7033 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în intervalul 30 noiembrie-4 decembrie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:45
(14969 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Miercuri și joi, 23/24 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești au desfășurat activități preventive la nivelul unităților școlare din municipiu. Acțiunile au vizat prevenirea furturilor din locuințe și a ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2022, 15:50
(4189 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Soți omorâți pe trecerea de pietoni

Un bărbat de 59 de ani și soția sa, în vârstă de 54 de ani, au murit în seara zilei de joi, 24 noiembrie a.c., în urma unui accident produs pe raza localității Giurgeni. Soții se angajaseră să traverseze ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 20:10
(5895 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: A intrat cu mașina în gardul cimitirului

Miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 37 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce s-a urcat la volanul unei mașini având dreptul de a conduce suspendat. Pe șoseaua Ciulniței, din Slobozia, acesta a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:20
(5801 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Ordine de protecție emise de polițiști la Slobozia și Movila

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au acționat pe linia combaterii și prevenirii faptelor de violență domestică. Astfel, oamenii legii au emis două ordine de protecție, pe numele a doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:10
(3853 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Reținut pentru «tentativă la furt calificat»

Polițiștii din localitatea Grivița au reținut miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 19 ani, din localitate, pentru săvârșirea a două infracțiuni de «tentativă la furt calificat». Acesta a pătruns în ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:00
(3366 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 noiembrie 2022, termenul limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 25 noiembrie 2022 este termenul limită de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 12:30
(10274 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Fiind în timpul liber și aflându-se la cumpărături în municipiul Slobozia, plt. adj. șef Zaharia Constantin a găsit pe stradă, miercuri, 23 noiembrie a.c., portofelul piedut de o femeie de 40 de ani. Jandarmul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 18:00
(5682 vizualizări - 9 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție cu tematică militară

Muzeul Național de Istorie a României, în parteneriat cu Complexul Național Muzeal «ASTRA» din Sibiu, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române și Consiliul Județean Ialomița anunță deschiderea expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 15:45
(8778 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 16,63 milioane de lei, în octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna octombrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 16,63 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 12:15
(13812 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Reviga

Trei echipaje de intervenție din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au acționat pentru localizarea și stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Reviga. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:20
(6052 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga incendiu


Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., în jurul orelor 20,15, pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Platonești, în care a fost implicat un autoturism, care s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:10
(7510 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 21 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29791, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 20 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:50
(3326 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Element de muniție neexplodat, găsit pe câmp

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,30, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a intervenit pentru asanarea unui element ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:40
(5609 vizualizări - 0 comentarii)


Parteneriat între Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și «World Vision România»

Fundația World Vision România, prin activitățile desfășurate în ultimii ani, își leagă numele de o serie de proiecte care oferă copiilor un spațiu sigur și prietenos în care să-și poată exprima liber opiniile ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 13:20
(6889 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Duminică, 20 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29788, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 19 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2022, 15:35
(3270 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29785, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de vineri, 18 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 15:20
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orei 21.00, două echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 12:20
(3102 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 18 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29783, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 17 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 15:15
(3275 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Furnizarea apei, sistată în localitatea Moldoveni

Vineri,18 noiembrie 2022, s-a înregistrat o avarie pe rețeaua de alimentare cu energie electrică la nivelul Stației de Tratare și Pompare din localitatea Moldoveni, județul Ialomița. Fără curent, pompele ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 13:00
(10471 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 21 noiembrie 2022, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor că luni, 21 noiembrie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:40
(14640 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaje false în numele ANAF

ANAF atenționează asupra unei noi campanii de mesaje false, transmise în numele instituției, prin care contribuabilii sunt informați despre «discrepanțe în evidența fiscală». Mesajului îi este anexat un ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:30
(9077 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 17 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29783, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 16 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:15
(2723 vizualizări - 0 comentarii)


Granturi de până la 500000 de euro pentru sprijinirea operatorilor din industria de fabricare a produselor de morărit, a uleiurilor și grăsimilor, a produselor lactate și a preparatelor pentru hrana animalelor de fermă

În ședința de Guvern din 16 noiembrie 2022 a fost aprobată o Ordonanță de Urgență prin care se instituie o schemă ce are ca obiectiv acordarea unui grant financiar operatorilor din industria de fabricare ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 13:30
(20673 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 16 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29778, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 15 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2022, 15:05
(2638 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de conectare a noilor rețele de alimentare cu apă potabilă la sistemul centralizat din orașul Fetești, se va întrerupe furnizarea apei de joi, 17 noiembrie 2022, orele ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2022, 11:10
(5424 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Educație Rutieră pentru prevenirea accidentelor de circulație

IPJ Ialomița: Educație Rutieră pentru prevenirea accidentelor de circulație

Elevii Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia au aflat marți, 15 noiembrie a.c., într-un dispozitiv care simulează un accident rutier, ce înseamnă un impact frontal. Acțiunea, desfășurată ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 17:50
(5532 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...