Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița e lăsată pradă țânțarilor

20000 de hectare infestate

Ialomița e lăsată pradă țânțarilor

bonus: «Festivalul țânțarilor» de la Amara

În pofida reglementărilor legale, autoritățile din Ialomița lasă în fiecare an populația pradă țânțarilor. Anul acesta, susține prefectul județului Gigi Petre, situația e mai dramatică decât în anii precedenți: «Din datele noastre, peste 20000 de hectare de teren au nevoie de dezinsecție... Din păcate, legislația permite doar autorităților locale să intervină!». Direcția de Sănătate Publică Ialomița a trimis o adresă prin care avertizează autoritățile locale că sunt obligate de lege să adopte «măsuri specifice». La nivelul autorităților locale, doar Slobozia are capacitatea de a executa tratamente de dezinsecție.

Legea nu e pentru autoritățile locale... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 11:05 (4947 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Debutăm în Liga Florilor cu Slatina

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Debutăm în Liga Florilor cu Slatina

bonus: Programul HCM Slobozia în turul Ligii Florilor

Federația Română de Handbal a stabilit țintarul sezonului viitor al Ligii Florilor. Revenită în acest eșalon după un an de pauză, HCM Slobozia a avut mână bună în această privință. Echipa pregătită de Gheorghe Covaciu va juca în prima etapă pe 31 august 2019 acasă, cu CSM Slatina. Privind mișcările de trupe din această vară, putem spune că oltencele pregătite de Victorina Bora se numără printre contracandidatele Sloboziei în lupta pentru supraviețuirea în Ligă. În aceeași categorie se înscriu, cel puțin pentru moment, Rapid, «U» Cluj și HC Zalău. Celelalte echipe și-au conturat loturi care, teoretic, le dau dreptul să nu aibă emoții cu privire la retrogradare. Prin urmare, meciul cu Slatina trebuie... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2019, 19:35 (3168 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

ACSO Pantelimon-Recolta Gheorghe Doja 0-0

Fotbal

ACSO Pantelimon-Recolta Gheorghe Doja 0-0

În 2012, Rapid Fetești, echipă devenită între timp istorie, promova în Liga a III-a. De atunci, Cocora, Fierbinți, Andrășești, Amara sau Abatorul au ieșit cu capul plecat din focurile barajului. Nu același lucru s-a întâmplat cu Recolta Gheorghe Doja, echipă care a răsturnat calculele hârtiei și a lăsat-o cu buza umflată pe campioana județului Ilfov, ACSO Pantelimon. A fost un succes pentru care s-a muncit 180 de minute, o victorie a fotbalului ialomițean care a demonstrat că se poate găsi o formulă câștigătoare cu oameni de-ai locului.

Remiză albă, promovare sclipitoare Meciul a început... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2019, 18:20 (3527 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

STAGII DE PRACTICĂ LA EXPUR

STAGII DE PRACTICĂ LA EXPUR

Deschiderea stagiilor de practică la EXPUR pentru un grup de elevi din clasa a XI-a de la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» a fost o premieră atât pentru companie, cât și pentru liceenii din județul Ialomița.
Inițiativa a reprezentat o gură de aer proaspăt pentru toată lumea. Tinerii au avut pentru prima dată oportunitatea de a interacționa cu activitatea de producție, cu mobilizarea de resurse, cu procese ri­guroase. Au privit cu uimire ceea ce se întâmplă pentru că nu s-au mai confruntat cu industria grea. În general, tinerii nu își mai fac planuri de a intra pe un astfel de domeniu, însă elevii care au accesat stagiul de practică... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2019, 17:50 (4643 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ignorat de polițiștii care ar fi trebuit să-l protejeze

S-a întâmplat la Rovine

Ignorat de polițiștii care ar fi trebuit să-l protejeze

Victimă a unei agresiuni, un bărbat de 64 de ani din satul ialomițean Rovine reclamă faptul că polițiștii au intervenit prea târziu în cazul său. Mai mult, omul adaugă faptul că agentul cu care a stat de vorbă i-a cerut să semneze o foaie goală de hârtie, precizându-i că va completa el însuși declarațiile omului. Oficialii Inspecto­ratului de Poliție al Județului Ialomița susțin însă contrariul: «intervenția a fost făcută în timpul optim!».

Ignorat de polițiști Incidentul s-ar fi petrecut duminică, 23 iunie 2019, și potrivit declarațiilor sale, Marian Vasile Scurtescu, în vârstă de... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2019, 14:20 (3946 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Urban se jură că apa este potabilă

«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Un raport al Urban SA cu privire la calitatea apei potabile susține că apa furnizată în aria de operare «se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege». Raportul Urban SA vizează perioada 1 ianuarie 2018-31 mai 2019. «Am făcut tot ce este omenește posibil pentru a furniza apă potabilă! Depășirile înregistrate la trihalometani sunt reale și ne îngrijo­rează și pe noi... Dar ele nu influen­țează ca­litatea apei!» a declarat Valentin Cili­beanu, directorul Urban SA Slobozia.

1050 de probe supuse analizelor
În perioada 1 ianuarie 2018-31 mai 2019, Urban SA Slobozia susține... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2019, 10:55 (6558 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Meșter de opinci țărănești la 10 ani

Meșter de opinci țărănești la 10 ani

Flavius este cel mai tânăr meșter de opinci țărănești din Ialomița. Iar anul trecut, când a făcut prima lui pereche, era cel mai tânăr din țară. Are 10 ani, e din satul Luciu, comuna Gura Ialomiței, și a câștigat locul I la Olimpiada Județeană de Meșteșuguri. L-am găsit pe prispa casei bunicilor, într-o dimineață,. Se pregătește pentru Olimpiada Națională, de la Sibiu, în luna iulie...

Un meșter de-o șchioapă
Flavius are 10 ani și e frumos ca o fată. Și cuminte cât două! Ne-a întâm­pinat îmbrăcat în costum tradițional, de mână cu bunica lui, Ana Banu. Grație ei a ajuns meșter... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2019, 16:10 (6718 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Arheologul care a descoperit o altă lume

omul săptămânii

Arheologul care a descoperit o altă lume

Cătălina Cernea este cel mai tânăr muzeograf și arheolog al Muzeului Județean de Istorie Ialomița. La doar cei 35 ani ai săi, are multe povești de spus. Cu sclipire în ochi, aceasta vorbește doar despre viața de pe șantier, uneltele cu care lucrează și marea sa descoperire: mormântul unui copil. «Este macabru, dar așa se scrie istoria...» susține Cătălina Cernea.

Cum se scrie istoria Istoria este una dintre materiile ei preferate. Și asta s-a văzut din școala generală până în pre­zent. A ales să urmeze Faculta­tea de Istorie, iar primul contact cu adevăratul «curs de Istorie» s-a realizat... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2019, 11:50 (9089 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jilavele: Și-a înjunghiat fratele cu un cuțit

Alcoolul i-a luat mințile

Jilavele: Și-a înjunghiat fratele cu un cuțit

Un bărbat din comuna Jilavele, județul Ialomița, a fost arestat preventiv de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, sub acuzația de «tentativă la omor». Anchetatorii au precizat în actele de urmărire că acesta și-a înjunghiat fratele, fiind într-o stare avansată de ebrietate.

Victimă salvată de medici Potrivit procurorilor Parche­tului de pe lângă Tribunalul Ialomița, între agresor și victima sa ar fi izbucnit un scandal spontan. Pentru a-și face curaj, agresorul a consumat câteva pahare cu alcool și a luat un cuțit, apoi s-a apropiat de fratele său ame­nințându-l cu... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 18:20 (4926 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Produse contrafăcute vândute la Slobozia de doi escroci italieni

Produse contrafăcute vândute la Slobozia de doi escroci italieni

Mare atenție la escroci! Un bărbat din Slobozia a fost înșelat de doi cetățeni italieni care i-au vândut două utilaje contrafăcute care, la scurt timp, s-au defectat. Cei doi bărbați i-au prezentat cumpărătorului facturi fiscale, dar și ambalaje ale produselor ce păreau a fi originale. Omul și-a dat seama că a fost păcălit abia după ce a încercat să folosească în curte aparatele pe care le-a cumpărat. Acum este decis să meargă la Poliție și să depună o plângere.

O practică des întâlnită Pentru a face rost de bani, escrocii sunt în stare de orice. Un bărbat din Slobozia, care dorește... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 16:05 (10812 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

autofagie socială

După dicționar, autofagia constă în consumarea propriilor țesuturi de către un organism supus inaniției. Dar o definiție de dicționar nu poate reflecta realitatea în care ne complacem și care ne transformă pe toți în auto­fagi. Ne mâncăm de vii, în timp ce plângem că nu putem schimba nimic. Suntem lași, ipocriți, mincinoși... Ne vindem sufletul pentru un câștig imediat. Nu mai avem principii, valori pentru care să luptăm, oameni în care să credem. Ne nenorocim copiii în cabinele de vot, ne ruinăm sănătatea la supermarket-uri, ne furăm singuri căciula la locurile de muncă. Toți avem scuze, toți arătăm cu degetul, toți condamnăm sistemul... Un edil local spune că pentru el «statul paralel»... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 12:20 (2553 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Luați la bătaie pentru că doreau să urmărească meciul România-Germania

S-a întâmplat la Slobozia

Luați la bătaie pentru că doreau să urmărească meciul România-Germania

Trei tineri au ajuns în noaptea de joi spre vineri, 27/28 iunie 2019, în stare gravă la spitale din București și Constanța după ce au fost agresați pe o terasă aflată în zona Gării CFR din Slobozia. Se pare că scandalul a început din cauza faptului că agresorul era nemulțumit de programul difuzat la televizorul din incinta terasei, pe care aceștia îl urmăreau.

Cercetările sunt în curs Din primele informații, victimele agresiunii petrecute în noaptea joi spre vineri, 27/28 iunie 2019, pe terasa din Slobozia sunt trei tineri cu vârste cuprinse între 25 și 35 de ani. Aceștia au fost preluați... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 16:10 (14018 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei

Propunere halucinantă în ședința Consiliului Local Slobozia

Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei

Joi, 27 iunie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, primarul Adrian Mocioniu a propus detașarea angajaților Serviciului de Transport Public Local pe autobuzele Nick Touring. Consiliul Local Slobozia a aprobat prelungirea contractului firmei Nick Touring până la 31 iulie 2019...

Incredibil, dar adevărat! Joi, 27 iunie a.c., Consiliul Local Slobozia a dezbătut deficiențele transportului public la nivelul municipiului. Consilierii prezenți s-au arătat nemulțumiți de frecvența redusă a curselor. «Vă invit să vă cereți scuze public slobozenilor! Nu este posibil ca oamenii să stea în soare timp de o oră așteptând autobuzele Nick Touring!»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 12:20 (5518 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției

Din nou scandal!

Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției

bonus: Reacția Marianei Iancu

Deși managerul Mariana Iancu a declarat public de nenumărate ori că a cheltuit milioane de lei pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în realitate situația este alta. Unul dintre medicii secției ORL a unității sanitare reclamă într-o scrisoare neregulile cu care Secția se confrută și din cauza cărora nu-și poate exercita profesia corespunzător.

Situație veche de 2 ani «(...) doresc să aduc în atenția dumneavoastră o serie de probleme/neregului în legătură cu funcționare secției ORL, care se răsfrâng în mod direct sau indirect, după caz, asupra activitățiii mele profesionale prezente și/sau viitoare și fac ca aceasta să fie afectată în mod serios și în detrimentul drepturilor și intereselor pacientului (beneficiar al serviciilor medicale) și al meu, ca profesionist, generând anomalii în modul de desfășurare a activității noastre și situații potențiale și/sau iminente de risc profesional. Aceste aspecte îmi afectează drepturile și/sau interesele legale și legitime, mă demotivează și descurajează ori, după caz, împiedică formarea mea profesională. Lipsa dotării corespunzătoare atât a secției ORL (inclusiv sala de operație), cât și a cabinetului din policlinică cu instrumentar necesar examenului clinic și paraclinic al pacientului ORL sau  intervențiilor chirugicale. (...) Lipsa de personal medical auxiliar sesizată atât verbal cât și scris de aproximativ 2 ani...»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 11:10 (8434 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Președintele PMP Ialomița, debarcat pentru că spală cadavre politice

Președintele PMP Ialomița, debarcat pentru că spală cadavre politice

Președintele PMP Ialomița, consilierul local Nicu Pericli, a fost destituit din funcție pentru că a falsificat o adeverință de membru. Adeverința i-ar fi servit lui Vasile Ștefănescu, președintele COTAR și prieten apropiat al lui Pericli, pentru a accede în funcția de președinte al PMP în locul lui Eugen Tomac.

Cum nu vii tu, Țepeș Doamne... Accident al istoriei politice de provincie, Nicu Pericli tratează filiala PMP Ialomița ca pe centuristele care se sprijină de gardul autogării pe care a ridicat-o ilegal la intrarea în Slobozia. Profitând de faptul că este lider județean, el i-a... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2019, 15:45 (6118 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Luceafărul politicii ialomițene, vicepreședinte la ANRE

Dulăii măcelăriilor politice

Luceafărul politicii ialomițene, vicepreședinte la ANRE

Marian Neacșu, fost sfătuitor de taină al lui Dragnea și noul șef de campanie al lui Ponta la Europarla­mentarele de anul acesta, este susținut de PSD pentru funcția de vicepreședinte al Agenției Naționale de Reglementare a Energiei (ANRE).

Miasmele de la Centru Fost secretar general al PSD, autoproclamat «sfătui­torul de taină» al lui Dragnea și supranumit Luceafăr al politicii ialomițene, Marian Neacșu reușește zilele astea o performanță de invidiat. El este susținut de către PSD pentru a fi numit vice­președinte al Agenției Naționale de Reglementare a Energiei (ANRE). «Pe domnul Neacșu am hotărât astăzi că îl vom susține pentru funcția de vicepreședinte la ANRE, vacantată în urma unei demisii...»... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2019, 13:10 (6663 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Administra­țiile locale din Ialo­mița nu au fonduri pentru a susține investițiile inițiate în 2019. Primarii din județ susțin că rectificarea bugetară «din vară» nu va fi suficientă pentru asigurarea cheltuielilor de funcționare. Soluția PatrimVen este ignorată. Gradul de încasare al taxelor și impozitelor la nivelul Ialomiței scade an de an...

Veșnica poveste De zeci de ani, administrațiile locale din Ialomița (ca, de altfel, cele din întreaga țară!) susțin că fondurile bugetare anuale sunt insuficiente pentru susținerea dezvoltării localităților. Și, tot ca în fiecare... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2019, 11:05 (3742 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Miss Slobozia 2019 vrea să devină polițistă

Miss Slobozia 2019 vrea să devină polițistă

Elena Georgiana Zlotea are 18 ani, iar recent a câștigatul titlul de Miss Slobozia 2019. Este al treilea an în care participă. Și pentru prima dată când atinge această performanță. «Este emoționant. Probele nu mi s-au părut grele. Cât despre mo­deling, este doar o pasiunea de-a mea. Eu vreau să devin polițistă» susține câștigătoarea.

Portretul unei Miss Elevă în clasa a XII-a a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia, Elena Zlotea a câștigat, în cadrul concursului Miss Slobozia 2019 organizat cu prilejul Sărbătorilor Sloboziei, premiul suprem. Conform juraților, Elena Zlotea... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2019, 17:25 (8426 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

la Stat

Cohorta de bugetari începe o nouă zi de muncă, mișunând la primele ore ale di­mi­neții pe trotuarele și străzile municipiului reședință. Cel mai mare angajator din județ, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu peste 1000 de salariați, își deschide larg porțile, primind suferinzii. Primăria Slobozia, cu toate direcțiile și compartimentele, cu cei peste 700 de angajați, repontează o nouă zi de muncă în folosul comunității. Palatul administrativ, cu Prefectură și Consiliu Județean, semnează con­dica pentru alți 200 și mai bine de angajați. Com­pletăm tabloul funcționarilor publici cu alte sute de salariați ai unei Direcții a Consiliului Județean Ialomița (peste 300!), Direcția Generală de Asistență... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2019, 13:55 (8177 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, executat silit de proprii angajați

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, executat silit de proprii angajați

Procese nenumărate înregistrate pe rolul Judecă­toriei Slobozia privind executarea silită a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Peste 60 de acțiuni care au acest obiect au fost înregistrate împotriva celui mai mare spital din Ialomița. Motivul pentru care s-a ajuns la această situație îl reprezintă refuzul instituției de a pune în aplicare o hotărâre judecătorească emisă de Tribu­nalul Ialomița la sfârșitul anului trecut, prin care instanța obliga reprezentanții Spitalului Slobozia să le ofere angajaților o serie de drepturi salariale neonorate. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație Mariana Iancu, managerul instituției, nu a răspuns.
... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2019, 10:55 (14502 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
238 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Condițiile de acordare a subvenției la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 1 februarie 2016 (inclusiv), la sediul instituției din Slobozia, bdul Chimiei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 10:05
(6310 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 15 permise auto reținute, amenzi de peste 62000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 19:25
(10258 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru înșelăciune privind asigurările

Polițiștii de Investigații Criminale au acționat pe raza municipiului Fetești pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 17:55
(5708 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținută de polițiști pentru furt din buzunare

O tînără de 25 de ani, din Urziceni, este cercetată de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de furt. Aceasta a fost identificată de anchetatori la scurt timp de la comiterea faptei. Poliția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:25
(5730 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni pe raza întregului județ

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 22-24 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:10
(4543 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 incendii în 48 de ore

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 48 de ore, în cazul a 3 incendii. Primul apel la 112 a fost primit sîmbătă, 23 ianuarie a.c, în jurul orelor 18,00, cînd o locuință din ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 14:45
(4339 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Doi ofițeri din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și-au încheiat cu succes misiunea în Afganistan și au revenit în siguranță acasă. Maiorul Monica Rusen și căpitanul Cristi Tudor au revenit ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2016, 14:05
(5502 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoritățile sărbătoresc «Ziua Unirii»

Autoritățile locale și județene din Slobozia vor marca duminică, 24 ianuarie a.c., 157 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române. Evenimentul va fi sărbătorit în Piața Unirii din Slobozia. Manifestările ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 19:10
(6207 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii decembrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7828 șomeri, din care 2207 șomeri indemnizați, respectiv 5621 șomeri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 18:20
(4897 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit la Slobozia

Marți, 19 ianuarie 2016, o patrulă de jandarmi care executa misiuni pe linia combaterii comerțului ilicit în municipiul Slobozia, s-a sesizat despre faptul că într-un magazin din zona bulevardului Unirii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 17:20
(6171 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți și masteranzi

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 14:20
(7226 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic trimis în judecată pentru «vătămare corporală din culpă»

Scandal la Spitalul Municipal Urziceni. Marți, 19 ianuarie 2016, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au trimis-o în judecată pe doctorița Ana Ioan. În calitate de medic principal al ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2016, 16:20
(5896 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Vineri, 15 ianuarie 2016, sub semnul Zilei Culturii Naționale și aniversării a 166 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia, elevi ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 17:25
(4349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, începînd din seara de sîmbătă, 16 ianuarie 2016, aria ninsorilor se va extinde dinspre Lunca Dunării și va cuprinde treptat regiunile sudice și sud-estice ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 15:40
(4542 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați pe trecere, la Slobozia și Fetești

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2016, pe raza județului s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane.
Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 12:10
(5902 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen pentru depunerea declarațiilor și formularelor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice lalomița reamintește contribuabililor că data de 25 ianuarie 2016 este termenul limită pentru depunerea următoarelor declarații:
Formular 094- ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 11:25
(10296 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a organizat întîlniri de lucru cu partenerii sociali pentru optimizarea procedurilor

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a organizat la nivelul județului Ialomița, în perioada 12-14 ianuarie 2016, dezbateri publice pentru a identifica soluții de adaptare și simplificare a cadrului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 10:05
(9097 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR întâlnire


Urziceni: O femeie a ars de vie într-o baracă

Incendiu la Urziceni în seara zilei de marți, 12 ianuarie 2016. O femeie și un bărbat, care locuiau într-o baracă amplasată în zona fostului stadion al echipei de fotbal Unirea Urziceni, au fost cuprinși ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2016, 21:30
(4644 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Giurgeni

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Giurgeni. Evenimentul a fost anunțat la 112 duminică seara, 10 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 19:55
(6619 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Accident mortal la Movilița. O femeie de 33 ani a fost acroșată pe trecerea de pietoni!

Un tragic eveniment rutier s-a produs în cursul zilei de duminică, 10 ianuarie 2016, pe raza localității Movilița, fiind soldat cu decesul unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 46 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:45
(9913 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», la Slobozia va fi vernisată o expoziție de pictură. Evenimentul, «In memoriam Maria Candrea Ionescu», se va produce ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:20
(7204 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Un tînăr de 19 ani a intrat cu mașina într-un cap de pod

Vineri, 8 ianuarie, în jurul orelor 23,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității Bordușani s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 17:55
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Unități de alimentație publică, verificate

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale joi și vineri, 7/8 ianuarie 2016, avînd ca obiectiv respectarea condițiilor legislative ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 18:05
(5020 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 127 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 7 ianuarie 2016, sînt disponibile 127 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 16:15
(10629 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 7 ianuarie 2016, orele 12,00-8 ianuarie 2016, orele 6,00, în regiunile estice vîntul va avea intensificări cu viteze de ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 14:10
(3234 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocîrlia: Accident cu două victime

Miercuri, 6 ianuarie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în afara localității Ciocîrlia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate a rezultat ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 13:15
(6650 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat în trafic doi ialomițeni, de 24, respectiv 61 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice. Cei în cauză au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 12:10
(4272 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în data de 25 ianuarie 2016, la Călărași, începînd cu orele 9,30. Selecția va avea ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 11:25
(7382 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: În atenția pensionarilor militari

În condițiile intrării în vigoare a Legii nr. 223/2015, privind pensiile militare de stat, ministrul afacerilor interne, Petre Tobă, a dispus o serie de măsuri pentru informarea pensionarilor MAI referitor ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:55
(4649 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:10
(5881 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...