Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Urban se jură că apa este potabilă

«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Un raport al Urban SA cu privire la calitatea apei potabile susține că apa furnizată în aria de operare «se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege». Raportul Urban SA vizează perioada 1 ianuarie 2018-31 mai 2019. «Am făcut tot ce este omenește posibil pentru a furniza apă potabilă! Depășirile înregistrate la trihalometani sunt reale și ne îngrijo­rează și pe noi... Dar ele nu influen­țează ca­litatea apei!» a declarat Valentin Cili­beanu, directorul Urban SA Slobozia.

1050 de probe supuse analizelor
În perioada 1 ianuarie 2018-31 mai 2019, Urban SA Slobozia susține... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2019, 10:55 (6555 vizualizări - 12 comentarii)

REPORTAJ

Meșter de opinci țărănești la 10 ani

Meșter de opinci țărănești la 10 ani

Flavius este cel mai tânăr meșter de opinci țărănești din Ialomița. Iar anul trecut, când a făcut prima lui pereche, era cel mai tânăr din țară. Are 10 ani, e din satul Luciu, comuna Gura Ialomiței, și a câștigat locul I la Olimpiada Județeană de Meșteșuguri. L-am găsit pe prispa casei bunicilor, într-o dimineață,. Se pregătește pentru Olimpiada Națională, de la Sibiu, în luna iulie...

Un meșter de-o șchioapă
Flavius are 10 ani și e frumos ca o fată. Și cuminte cât două! Ne-a întâm­pinat îmbrăcat în costum tradițional, de mână cu bunica lui, Ana Banu. Grație ei a ajuns meșter... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2019, 16:10 (6717 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arheologul care a descoperit o altă lume

omul săptămânii

Arheologul care a descoperit o altă lume

Cătălina Cernea este cel mai tânăr muzeograf și arheolog al Muzeului Județean de Istorie Ialomița. La doar cei 35 ani ai săi, are multe povești de spus. Cu sclipire în ochi, aceasta vorbește doar despre viața de pe șantier, uneltele cu care lucrează și marea sa descoperire: mormântul unui copil. «Este macabru, dar așa se scrie istoria...» susține Cătălina Cernea.

Cum se scrie istoria Istoria este una dintre materiile ei preferate. Și asta s-a văzut din școala generală până în pre­zent. A ales să urmeze Faculta­tea de Istorie, iar primul contact cu adevăratul «curs de Istorie» s-a realizat... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2019, 11:50 (9083 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Jilavele: Și-a înjunghiat fratele cu un cuțit

Alcoolul i-a luat mințile

Jilavele: Și-a înjunghiat fratele cu un cuțit

Un bărbat din comuna Jilavele, județul Ialomița, a fost arestat preventiv de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, sub acuzația de «tentativă la omor». Anchetatorii au precizat în actele de urmărire că acesta și-a înjunghiat fratele, fiind într-o stare avansată de ebrietate.

Victimă salvată de medici Potrivit procurorilor Parche­tului de pe lângă Tribunalul Ialomița, între agresor și victima sa ar fi izbucnit un scandal spontan. Pentru a-și face curaj, agresorul a consumat câteva pahare cu alcool și a luat un cuțit, apoi s-a apropiat de fratele său ame­nințându-l cu... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 18:20 (4925 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Produse contrafăcute vândute la Slobozia de doi escroci italieni

Produse contrafăcute vândute la Slobozia de doi escroci italieni

Mare atenție la escroci! Un bărbat din Slobozia a fost înșelat de doi cetățeni italieni care i-au vândut două utilaje contrafăcute care, la scurt timp, s-au defectat. Cei doi bărbați i-au prezentat cumpărătorului facturi fiscale, dar și ambalaje ale produselor ce păreau a fi originale. Omul și-a dat seama că a fost păcălit abia după ce a încercat să folosească în curte aparatele pe care le-a cumpărat. Acum este decis să meargă la Poliție și să depună o plângere.

O practică des întâlnită Pentru a face rost de bani, escrocii sunt în stare de orice. Un bărbat din Slobozia, care dorește... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 16:05 (10811 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

autofagie socială

După dicționar, autofagia constă în consumarea propriilor țesuturi de către un organism supus inaniției. Dar o definiție de dicționar nu poate reflecta realitatea în care ne complacem și care ne transformă pe toți în auto­fagi. Ne mâncăm de vii, în timp ce plângem că nu putem schimba nimic. Suntem lași, ipocriți, mincinoși... Ne vindem sufletul pentru un câștig imediat. Nu mai avem principii, valori pentru care să luptăm, oameni în care să credem. Ne nenorocim copiii în cabinele de vot, ne ruinăm sănătatea la supermarket-uri, ne furăm singuri căciula la locurile de muncă. Toți avem scuze, toți arătăm cu degetul, toți condamnăm sistemul... Un edil local spune că pentru el «statul paralel»... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 12:20 (2552 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Luați la bătaie pentru că doreau să urmărească meciul România-Germania

S-a întâmplat la Slobozia

Luați la bătaie pentru că doreau să urmărească meciul România-Germania

Trei tineri au ajuns în noaptea de joi spre vineri, 27/28 iunie 2019, în stare gravă la spitale din București și Constanța după ce au fost agresați pe o terasă aflată în zona Gării CFR din Slobozia. Se pare că scandalul a început din cauza faptului că agresorul era nemulțumit de programul difuzat la televizorul din incinta terasei, pe care aceștia îl urmăreau.

Cercetările sunt în curs Din primele informații, victimele agresiunii petrecute în noaptea joi spre vineri, 27/28 iunie 2019, pe terasa din Slobozia sunt trei tineri cu vârste cuprinse între 25 și 35 de ani. Aceștia au fost preluați... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 16:10 (14003 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei

Propunere halucinantă în ședința Consiliului Local Slobozia

Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei

Joi, 27 iunie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, primarul Adrian Mocioniu a propus detașarea angajaților Serviciului de Transport Public Local pe autobuzele Nick Touring. Consiliul Local Slobozia a aprobat prelungirea contractului firmei Nick Touring până la 31 iulie 2019...

Incredibil, dar adevărat! Joi, 27 iunie a.c., Consiliul Local Slobozia a dezbătut deficiențele transportului public la nivelul municipiului. Consilierii prezenți s-au arătat nemulțumiți de frecvența redusă a curselor. «Vă invit să vă cereți scuze public slobozenilor! Nu este posibil ca oamenii să stea în soare timp de o oră așteptând autobuzele Nick Touring!»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 12:20 (5517 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției

Din nou scandal!

Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției

bonus: Reacția Marianei Iancu

Deși managerul Mariana Iancu a declarat public de nenumărate ori că a cheltuit milioane de lei pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în realitate situația este alta. Unul dintre medicii secției ORL a unității sanitare reclamă într-o scrisoare neregulile cu care Secția se confrută și din cauza cărora nu-și poate exercita profesia corespunzător.

Situație veche de 2 ani «(...) doresc să aduc în atenția dumneavoastră o serie de probleme/neregului în legătură cu funcționare secției ORL, care se răsfrâng în mod direct sau indirect, după caz, asupra activitățiii mele profesionale prezente și/sau viitoare și fac ca aceasta să fie afectată în mod serios și în detrimentul drepturilor și intereselor pacientului (beneficiar al serviciilor medicale) și al meu, ca profesionist, generând anomalii în modul de desfășurare a activității noastre și situații potențiale și/sau iminente de risc profesional. Aceste aspecte îmi afectează drepturile și/sau interesele legale și legitime, mă demotivează și descurajează ori, după caz, împiedică formarea mea profesională. Lipsa dotării corespunzătoare atât a secției ORL (inclusiv sala de operație), cât și a cabinetului din policlinică cu instrumentar necesar examenului clinic și paraclinic al pacientului ORL sau  intervențiilor chirugicale. (...) Lipsa de personal medical auxiliar sesizată atât verbal cât și scris de aproximativ 2 ani...»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 11:10 (8431 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Președintele PMP Ialomița, debarcat pentru că spală cadavre politice

Președintele PMP Ialomița, debarcat pentru că spală cadavre politice

Președintele PMP Ialomița, consilierul local Nicu Pericli, a fost destituit din funcție pentru că a falsificat o adeverință de membru. Adeverința i-ar fi servit lui Vasile Ștefănescu, președintele COTAR și prieten apropiat al lui Pericli, pentru a accede în funcția de președinte al PMP în locul lui Eugen Tomac.

Cum nu vii tu, Țepeș Doamne... Accident al istoriei politice de provincie, Nicu Pericli tratează filiala PMP Ialomița ca pe centuristele care se sprijină de gardul autogării pe care a ridicat-o ilegal la intrarea în Slobozia. Profitând de faptul că este lider județean, el i-a... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2019, 15:45 (6118 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Luceafărul politicii ialomițene, vicepreședinte la ANRE

Dulăii măcelăriilor politice

Luceafărul politicii ialomițene, vicepreședinte la ANRE

Marian Neacșu, fost sfătuitor de taină al lui Dragnea și noul șef de campanie al lui Ponta la Europarla­mentarele de anul acesta, este susținut de PSD pentru funcția de vicepreședinte al Agenției Naționale de Reglementare a Energiei (ANRE).

Miasmele de la Centru Fost secretar general al PSD, autoproclamat «sfătui­torul de taină» al lui Dragnea și supranumit Luceafăr al politicii ialomițene, Marian Neacșu reușește zilele astea o performanță de invidiat. El este susținut de către PSD pentru a fi numit vice­președinte al Agenției Naționale de Reglementare a Energiei (ANRE). «Pe domnul Neacșu am hotărât astăzi că îl vom susține pentru funcția de vicepreședinte la ANRE, vacantată în urma unei demisii...»... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2019, 13:10 (6662 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Administra­țiile locale din Ialo­mița nu au fonduri pentru a susține investițiile inițiate în 2019. Primarii din județ susțin că rectificarea bugetară «din vară» nu va fi suficientă pentru asigurarea cheltuielilor de funcționare. Soluția PatrimVen este ignorată. Gradul de încasare al taxelor și impozitelor la nivelul Ialomiței scade an de an...

Veșnica poveste De zeci de ani, administrațiile locale din Ialomița (ca, de altfel, cele din întreaga țară!) susțin că fondurile bugetare anuale sunt insuficiente pentru susținerea dezvoltării localităților. Și, tot ca în fiecare... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2019, 11:05 (3742 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Miss Slobozia 2019 vrea să devină polițistă

Miss Slobozia 2019 vrea să devină polițistă

Elena Georgiana Zlotea are 18 ani, iar recent a câștigatul titlul de Miss Slobozia 2019. Este al treilea an în care participă. Și pentru prima dată când atinge această performanță. «Este emoționant. Probele nu mi s-au părut grele. Cât despre mo­deling, este doar o pasiunea de-a mea. Eu vreau să devin polițistă» susține câștigătoarea.

Portretul unei Miss Elevă în clasa a XII-a a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia, Elena Zlotea a câștigat, în cadrul concursului Miss Slobozia 2019 organizat cu prilejul Sărbătorilor Sloboziei, premiul suprem. Conform juraților, Elena Zlotea... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2019, 17:25 (8416 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

la Stat

Cohorta de bugetari începe o nouă zi de muncă, mișunând la primele ore ale di­mi­neții pe trotuarele și străzile municipiului reședință. Cel mai mare angajator din județ, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu peste 1000 de salariați, își deschide larg porțile, primind suferinzii. Primăria Slobozia, cu toate direcțiile și compartimentele, cu cei peste 700 de angajați, repontează o nouă zi de muncă în folosul comunității. Palatul administrativ, cu Prefectură și Consiliu Județean, semnează con­dica pentru alți 200 și mai bine de angajați. Com­pletăm tabloul funcționarilor publici cu alte sute de salariați ai unei Direcții a Consiliului Județean Ialomița (peste 300!), Direcția Generală de Asistență... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2019, 13:55 (8170 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, executat silit de proprii angajați

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, executat silit de proprii angajați

Procese nenumărate înregistrate pe rolul Judecă­toriei Slobozia privind executarea silită a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Peste 60 de acțiuni care au acest obiect au fost înregistrate împotriva celui mai mare spital din Ialomița. Motivul pentru care s-a ajuns la această situație îl reprezintă refuzul instituției de a pune în aplicare o hotărâre judecătorească emisă de Tribu­nalul Ialomița la sfârșitul anului trecut, prin care instanța obliga reprezentanții Spitalului Slobozia să le ofere angajaților o serie de drepturi salariale neonorate. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație Mariana Iancu, managerul instituției, nu a răspuns.
... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2019, 10:55 (14496 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cinci elevi ialomițeni au luat medii de 10 la Evaluarea Națională!

Cinci elevi ialomițeni au luat medii de 10 la Evaluarea Națională!

Marți, 25 iunie 2019, s-au afișat rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională 2019. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Județean Ialomița, cinci elevi ai județului au obținut media 10. Dintre cei 1838 elevi înscriși, 56 elevi au fost absenți la Limba și Literatura Română și 58 la Matematică.

5 medii de 10 Potrivit informațiilor publice, la Evaluarea Națională 2019 în județul Ialomița s-au înscris 1838 de elevi, prezenți în sălile de examen fiind doar 1782 la Limba și Literatura Română și 1780 la Matematică. Reamintim faptul că, în județul Ialomița au fost 22 centre de susținere... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2019, 16:10 (10620 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Hoțul care a terorizat Cartierul Strachina din Țăndărei, trimis în judecată de procurori

Hoțul care a terorizat Cartierul Strachina din Țăndărei, trimis în judecată de procurori

Spaima cotețelor de găini și a grajdurilor din Țăndărei a ajuns, în cele din urmă, în fața instanței. Procurorii au trimis în judecată un tânăr de etnie romă din oraș, acuzat că a sustras zeci de păsări și animale din gospodăriile localnicilor din Cartierul Strachina. Mai mult, anchetatorii au indicii și cu privire la faptul că deținea ilegal elemente de muniție.

Judecat sub control judiciar Potrivit actelor de urmărire penală, tânărul de etnie romă din Țăndărei era specializat în furturi de animale. Datele arată că el a terorizat practic întregul Cartier Strachina al orașului, sustrăgând... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2019, 15:05 (5484 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Mediatizarea președintelui Moraru a costat Ialomița 1,5 milioane de lei

Bilanțul unui mandat neterminat

Mediatizarea președintelui Moraru a costat Ialomița 1,5 milioane de lei

Administrația Moraru a refăcut contractele de mediatizare cu o parte a presei locale. Valoarea pentru contractele pe anul în curs se ridică la 200000 de lei! Un calcul grosier ridică valoarea contractelor media încheiate în mandatul 2016-2020 la suma de 1,5 milioane de lei. Din acest total, oficiosul Consiliului Județean Ialomița, publicație care îl mediatizează exclusiv pe președintele Victor Moraru, consumă 120000 de lei anual...

O pasiune costisitoare Preocupat exclusiv de sine, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru a cheltuit peste 1,5 milioane de lei pentru... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2019, 11:10 (8428 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Controale în cabinetele medicale din Ialomița

Controale în cabinetele medicale din Ialomița

Nu doar spitalele sunt un pe­ricol pentru pacienți, ci și cabinetele medicale individuale. Un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița scoate la iveală problemele pe care medicii de familie, stomatologi sau specialiști le țin la distanță de ochii bolnavilor atunci când aceștia le trec pragul. La finalul verifică­rilor, inspectorii DSP au aplicat și sancțiuni contravenționale.

Lipsa măsurilor de igienă, marea problemă
Anual, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița efectuează controale în incinta cabinetelor medicale individuale. De fiecare dată aceștia constată... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2019, 16:40 (5400 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

34 de copii au nevoie de părinți

Se întâmplă în Ialomița

34 de copii au nevoie de părinți

În județul Ialomița există 34 de copii propuși spre adopție. Unii dintre aceștia nu vor cunoaște niciodată no­țiunea de «familie». Din cauza problemelor medicale pe care le au sau a faptului că sunt de altă etnie, mulți dintre copii sunt refuzați categoric. În anul 2019, doar 8 copii au fost adoptați...

Situație alarmantă
Conform statisticilor oferite de Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, în județ există 34 de copii propuși spre adopție. Numărul acestora crește de la an la an. DGASPC Ialomița înregistrează lunar cereri pentru adopții. ... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2019, 14:10 (5918 vizualizări - 4 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: La un pas de moarte

Accident de circulație produs pe șoseaua care leagă Slobozia de Brăila. Un bărbat, de 34 de ani, a fost la un pas de a-și pierde viața după ce a intrat cu mașina într-un copac. Rănit în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 17:40
(4615 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movilița: Trei victime în urma unui accident rutier

Dimineață de coșmar pentru doi șoferi și o pasageră. Cei trei au fost victimele unui accident rutier și au fost transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Polițiștii ialomițeni susțin ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 13:25
(6191 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Țigări de contrabandă, vîndute pe «sub mînă»

Comerț cu țigări de contrabandă la un magazin din comuna Ion Roată. Asta au descoperit polițiștii ialomițeni în urma unei acțiuni demarată pe raza localității. Marfa provenea din Ucraina și era comercializată ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:25
(7619 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți mangă la volan

Doi șoferi, unul din Slobozia și un altul din Fetești, au fost depistați în trafic conducînd în stare de ebrietate. Ambii conducători auto s-au ales cu dosare penale. Șoferul depistat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:10
(6239 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băuturi alcoolice, vîndute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor au descoperit în sediul unei societăți comerciale băuturi alcoolice în valoare de 11 mii lei ce urmau a fi comercializate «la negru». Administratorul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 11:35
(3825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Abateri de la Codul Rutier, sancționate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au fost din nou la datorie pe șoselele județului. Oamenii legii au aplicat sancțiuni șoferilor certați cu normele rutiere. Conducătorii auto au fost amendați fie pentru că circulau ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 09:15
(6155 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Deșeuri metalice, confiscate de polițiști

Acțiune a polițiștilor din Amara, oamenii legii controlînd modul în care se efectuează achizițiile deșeurilor metalice pe raza localității. În urma activităților, a fost aplicată o sancțiune de 1300 de ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 08:45
(6531 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: «Bandiți» băgați la răcoare

Doi tineri, de 20 și 24 de ani, din Bărbulești, au ajuns în sfîrșit după gratii. Deși pe numele lor Judecătoria Urziceni a emis un mandat de arestare preventivă și unul de executare a unei pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 08:20
(8261 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Apele rîului Prahova amenință să iasă din matcă. Cod Roșu de inundații!

Pericol de inundații în Ialomița, în zona localității Adîncata. Apele rîului Prahova amenință să iasă din matcă. Autoritățile sînt în alertă și lucrează pentru consolidarea și supraînălțarea digului. Ploile ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2014, 13:35
(9412 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Noaptea de Înviere, sărbătorită în liniște

Peste 300 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat în ultimele 24 de ore pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Efectivele ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2014, 10:55
(8703 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grupare infracțională specializată în furturi de animale, destructurată de polițiști

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au destructurat o grupare infracțională specializată în furturi de animale, două persoane fiind reținute. Astfel, joi, 17 aprilie a.c., polițiștii de Investigații ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2014, 13:20
(9709 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Peste 1200 kg de carne de vită au fost confiscate într-un filtru al polițiștilor din Ialomița. În cursul zilei de astăzi, polițiștii Secției Rurale Coșereni, din cadrul IPJ Ialomița, au oprit pentru control ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 17:15
(8982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 300 de polițiști «supraveghează» Sărbătorile Pascale

Peste 300 de polițiști vor acționa zilnic, în perioada 19-21 aprilie a.c., pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică cu ocazia Sfintelor Sărbători Pascale. În perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 15:05
(5916 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, descoperite în trafic

În cursul zilei de marți, 16 aprilie a.c., polițiștii au depistat în trafic, în municipiul Slobozia, o persoană care transporta produse accizabile fără documente de proveniență. Așadar, în jurul orei 1 ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 16:20
(4812 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziunea din panificație, în vizorul polițiștilor

În cursul zilei de marți, 15 aprilie 2014, efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor împreună cu reprezentanți ai DSVSA și ITM Ialomița au efectuat verificări la două unități economice cu profil ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 14:15
(10095 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cantitate de peste 27000 litri de vin, retrasă de la comercializare

Efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor au efectuat marți, 15 aprilie a.c., împreună cu specialiști ai Direcției Agricole Județene Ialomița, verificări la o societate comercială, situată pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 12:25
(6011 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

Un tînăr, în vîrstă de 27 de ani, din orașul Țăndărei, este cercetat de polițiști, fiind bănuit de polițiști că, în noaptea de 11/12 aprilie a.c., a pătruns în curtea unui concetățean și a sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 10:20
(4277 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare în Ialomița. 11 persoane suspectate de furturi din locuințe, la audieri!

Polițiștii ialomițeni, alături de procurori din cadrul Parchetelor Slobozia și Urziceni au efectuat miercuri, 9 aprilie a.c., 14 percheziții domiciliare. Anchetatorii au reușit astfel să destructureze o ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2014, 18:10
(9475 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Victimă a unei înșelăciuni cu bijuterii false

O femeie de 67 de ani, din Slobozia, a fost înșelată de o persoană cu suma de 900 de lei. Respectiva persoană a convins-o pe femeie să achite suma de 900 de lei pentru cîteva bijuterii care, la prima vedere ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 15:20
(7691 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru permise de port armă expirate

Doi slobozeni, o femeie de 56 de ani și un bărbat de 58 de ani, sînt cercetați de polițiști după ce oamenii legii au descoperit faptul că aceștia dețin arme în mod ilegal. Persoanele în cauză aveau documentele ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 12:15
(7508 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor periculos, reținut la Slobozia

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reușit să prindă un bărbat, de 39 de ani, căutat de autoritățile din Italia pentru comiterea a 5 infracțiuni deosebit de grave. El a fost reținut ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 11:20
(5988 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de elevi în programul «Școala Altfel»

Programul Ministerului Educației, denumit «Școala Altfel», se demarează în județul Ialomița cu sprijinul polițiștilor. Timp de o săptămînă, oamenii legii vor organiza dezbateri cu elevii din județ privind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 09:10
(6588 vizualizări - 0 comentarii)


DN21 Slobozia-Iazu: 6 răniți și 3 mașini avariate într-un accident rutier!

Noapte de coșmar pe șoseaua care face legătura între Slobozia și Iazu. Din cauza unei depășiri neregulamentare, s-a produs un grav accident rutier. În urma evenimentului, 6 persoane au fost rănite și 3 ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 23:20
(7851 vizualizări - 2 comentarii)


95 de proiectile, descoperite lângă Slobozia

95 de proiectile, descoperite lîngă Slobozia

În după-amiaza zilei de joi, 3 aprilie 2014, în urma unui apel telefonic, echipajul pirotehnic din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost solicitat ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 13:15
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala Altfel» la Muzeul Județean Ialomița

În perioada 7-11 aprilie 2014, Muzeul Județean Ialomița va organiza evenimentul «Școala Altfel-Să știi mai multe, să fii mai bun!». Astfel, luni, 7 aprilie a.c., Muzeul Județean Ialomița va vernisa o expoziție ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:40
(111380 vizualizări - 276 comentarii)


Producătorii agricoli, reuniți sub umbrela unui Consorțiu Național

Vineri, 4 aprilie 2014, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România-LAPAR, alături de alte patru asociații din agricultură, respectiv PROAGRO, FCBR, ROMALIMENTA și ROMOVIS, au decis înființarea ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:25
(4728 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la Jandarmerie

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îi invită pe cei interesați joi, 3 aprilie 2014, începînd cu  ora 11,00, pe platoul Centrului Cultural «Ionel Perlea», la «Ziua Porților Deschise». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 17:25
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


APIA solicită producătorilor de lapte declarațiile anuale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe că ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 16:25
(6221 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectorii DSVSA Ialomița, în control

În cursul primului trimestru al anului 2014, inspectori din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat acțiuni de inspecție și control avînd ca tematică respectarea normelor de igienă sanitară veterinară în unitățile ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:45
(5384 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziune fiscală de peste 460000 de lei, depistată de polițiști

Administratorul unei societăți comerciale din Slobozia este cercetat de polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor pentru comiterea infracțiunii de evaziune fiscală. Potrivit informațiilor, administratorul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:20
(6002 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...