Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Urban se jură că apa este potabilă

«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Un raport al Urban SA cu privire la calitatea apei potabile susține că apa furnizată în aria de operare «se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege». Raportul Urban SA vizează perioada 1 ianuarie 2018-31 mai 2019. «Am făcut tot ce este omenește posibil pentru a furniza apă potabilă! Depășirile înregistrate la trihalometani sunt reale și ne îngrijo­rează și pe noi... Dar ele nu influen­țează ca­litatea apei!» a declarat Valentin Cili­beanu, directorul Urban SA Slobozia.

1050 de probe supuse analizelor
În perioada 1 ianuarie 2018-31 mai 2019, Urban SA Slobozia susține... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2019, 10:55 (6554 vizualizări - 12 comentarii)

REPORTAJ

Meșter de opinci țărănești la 10 ani

Meșter de opinci țărănești la 10 ani

Flavius este cel mai tânăr meșter de opinci țărănești din Ialomița. Iar anul trecut, când a făcut prima lui pereche, era cel mai tânăr din țară. Are 10 ani, e din satul Luciu, comuna Gura Ialomiței, și a câștigat locul I la Olimpiada Județeană de Meșteșuguri. L-am găsit pe prispa casei bunicilor, într-o dimineață,. Se pregătește pentru Olimpiada Națională, de la Sibiu, în luna iulie...

Un meșter de-o șchioapă
Flavius are 10 ani și e frumos ca o fată. Și cuminte cât două! Ne-a întâm­pinat îmbrăcat în costum tradițional, de mână cu bunica lui, Ana Banu. Grație ei a ajuns meșter... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2019, 16:10 (6717 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arheologul care a descoperit o altă lume

omul săptămânii

Arheologul care a descoperit o altă lume

Cătălina Cernea este cel mai tânăr muzeograf și arheolog al Muzeului Județean de Istorie Ialomița. La doar cei 35 ani ai săi, are multe povești de spus. Cu sclipire în ochi, aceasta vorbește doar despre viața de pe șantier, uneltele cu care lucrează și marea sa descoperire: mormântul unui copil. «Este macabru, dar așa se scrie istoria...» susține Cătălina Cernea.

Cum se scrie istoria Istoria este una dintre materiile ei preferate. Și asta s-a văzut din școala generală până în pre­zent. A ales să urmeze Faculta­tea de Istorie, iar primul contact cu adevăratul «curs de Istorie» s-a realizat... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2019, 11:50 (9081 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Jilavele: Și-a înjunghiat fratele cu un cuțit

Alcoolul i-a luat mințile

Jilavele: Și-a înjunghiat fratele cu un cuțit

Un bărbat din comuna Jilavele, județul Ialomița, a fost arestat preventiv de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, sub acuzația de «tentativă la omor». Anchetatorii au precizat în actele de urmărire că acesta și-a înjunghiat fratele, fiind într-o stare avansată de ebrietate.

Victimă salvată de medici Potrivit procurorilor Parche­tului de pe lângă Tribunalul Ialomița, între agresor și victima sa ar fi izbucnit un scandal spontan. Pentru a-și face curaj, agresorul a consumat câteva pahare cu alcool și a luat un cuțit, apoi s-a apropiat de fratele său ame­nințându-l cu... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 18:20 (4924 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Produse contrafăcute vândute la Slobozia de doi escroci italieni

Produse contrafăcute vândute la Slobozia de doi escroci italieni

Mare atenție la escroci! Un bărbat din Slobozia a fost înșelat de doi cetățeni italieni care i-au vândut două utilaje contrafăcute care, la scurt timp, s-au defectat. Cei doi bărbați i-au prezentat cumpărătorului facturi fiscale, dar și ambalaje ale produselor ce păreau a fi originale. Omul și-a dat seama că a fost păcălit abia după ce a încercat să folosească în curte aparatele pe care le-a cumpărat. Acum este decis să meargă la Poliție și să depună o plângere.

O practică des întâlnită Pentru a face rost de bani, escrocii sunt în stare de orice. Un bărbat din Slobozia, care dorește... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 16:05 (10810 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

autofagie socială

După dicționar, autofagia constă în consumarea propriilor țesuturi de către un organism supus inaniției. Dar o definiție de dicționar nu poate reflecta realitatea în care ne complacem și care ne transformă pe toți în auto­fagi. Ne mâncăm de vii, în timp ce plângem că nu putem schimba nimic. Suntem lași, ipocriți, mincinoși... Ne vindem sufletul pentru un câștig imediat. Nu mai avem principii, valori pentru care să luptăm, oameni în care să credem. Ne nenorocim copiii în cabinele de vot, ne ruinăm sănătatea la supermarket-uri, ne furăm singuri căciula la locurile de muncă. Toți avem scuze, toți arătăm cu degetul, toți condamnăm sistemul... Un edil local spune că pentru el «statul paralel»... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 12:20 (2552 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Luați la bătaie pentru că doreau să urmărească meciul România-Germania

S-a întâmplat la Slobozia

Luați la bătaie pentru că doreau să urmărească meciul România-Germania

Trei tineri au ajuns în noaptea de joi spre vineri, 27/28 iunie 2019, în stare gravă la spitale din București și Constanța după ce au fost agresați pe o terasă aflată în zona Gării CFR din Slobozia. Se pare că scandalul a început din cauza faptului că agresorul era nemulțumit de programul difuzat la televizorul din incinta terasei, pe care aceștia îl urmăreau.

Cercetările sunt în curs Din primele informații, victimele agresiunii petrecute în noaptea joi spre vineri, 27/28 iunie 2019, pe terasa din Slobozia sunt trei tineri cu vârste cuprinse între 25 și 35 de ani. Aceștia au fost preluați... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 16:10 (14000 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei

Propunere halucinantă în ședința Consiliului Local Slobozia

Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei

Joi, 27 iunie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, primarul Adrian Mocioniu a propus detașarea angajaților Serviciului de Transport Public Local pe autobuzele Nick Touring. Consiliul Local Slobozia a aprobat prelungirea contractului firmei Nick Touring până la 31 iulie 2019...

Incredibil, dar adevărat! Joi, 27 iunie a.c., Consiliul Local Slobozia a dezbătut deficiențele transportului public la nivelul municipiului. Consilierii prezenți s-au arătat nemulțumiți de frecvența redusă a curselor. «Vă invit să vă cereți scuze public slobozenilor! Nu este posibil ca oamenii să stea în soare timp de o oră așteptând autobuzele Nick Touring!»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 12:20 (5517 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției

Din nou scandal!

Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției

bonus: Reacția Marianei Iancu

Deși managerul Mariana Iancu a declarat public de nenumărate ori că a cheltuit milioane de lei pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în realitate situația este alta. Unul dintre medicii secției ORL a unității sanitare reclamă într-o scrisoare neregulile cu care Secția se confrută și din cauza cărora nu-și poate exercita profesia corespunzător.

Situație veche de 2 ani «(...) doresc să aduc în atenția dumneavoastră o serie de probleme/neregului în legătură cu funcționare secției ORL, care se răsfrâng în mod direct sau indirect, după caz, asupra activitățiii mele profesionale prezente și/sau viitoare și fac ca aceasta să fie afectată în mod serios și în detrimentul drepturilor și intereselor pacientului (beneficiar al serviciilor medicale) și al meu, ca profesionist, generând anomalii în modul de desfășurare a activității noastre și situații potențiale și/sau iminente de risc profesional. Aceste aspecte îmi afectează drepturile și/sau interesele legale și legitime, mă demotivează și descurajează ori, după caz, împiedică formarea mea profesională. Lipsa dotării corespunzătoare atât a secției ORL (inclusiv sala de operație), cât și a cabinetului din policlinică cu instrumentar necesar examenului clinic și paraclinic al pacientului ORL sau  intervențiilor chirugicale. (...) Lipsa de personal medical auxiliar sesizată atât verbal cât și scris de aproximativ 2 ani...»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 11:10 (8429 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Președintele PMP Ialomița, debarcat pentru că spală cadavre politice

Președintele PMP Ialomița, debarcat pentru că spală cadavre politice

Președintele PMP Ialomița, consilierul local Nicu Pericli, a fost destituit din funcție pentru că a falsificat o adeverință de membru. Adeverința i-ar fi servit lui Vasile Ștefănescu, președintele COTAR și prieten apropiat al lui Pericli, pentru a accede în funcția de președinte al PMP în locul lui Eugen Tomac.

Cum nu vii tu, Țepeș Doamne... Accident al istoriei politice de provincie, Nicu Pericli tratează filiala PMP Ialomița ca pe centuristele care se sprijină de gardul autogării pe care a ridicat-o ilegal la intrarea în Slobozia. Profitând de faptul că este lider județean, el i-a... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2019, 15:45 (6118 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Luceafărul politicii ialomițene, vicepreședinte la ANRE

Dulăii măcelăriilor politice

Luceafărul politicii ialomițene, vicepreședinte la ANRE

Marian Neacșu, fost sfătuitor de taină al lui Dragnea și noul șef de campanie al lui Ponta la Europarla­mentarele de anul acesta, este susținut de PSD pentru funcția de vicepreședinte al Agenției Naționale de Reglementare a Energiei (ANRE).

Miasmele de la Centru Fost secretar general al PSD, autoproclamat «sfătui­torul de taină» al lui Dragnea și supranumit Luceafăr al politicii ialomițene, Marian Neacșu reușește zilele astea o performanță de invidiat. El este susținut de către PSD pentru a fi numit vice­președinte al Agenției Naționale de Reglementare a Energiei (ANRE). «Pe domnul Neacșu am hotărât astăzi că îl vom susține pentru funcția de vicepreședinte la ANRE, vacantată în urma unei demisii...»... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2019, 13:10 (6662 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Administra­țiile locale din Ialo­mița nu au fonduri pentru a susține investițiile inițiate în 2019. Primarii din județ susțin că rectificarea bugetară «din vară» nu va fi suficientă pentru asigurarea cheltuielilor de funcționare. Soluția PatrimVen este ignorată. Gradul de încasare al taxelor și impozitelor la nivelul Ialomiței scade an de an...

Veșnica poveste De zeci de ani, administrațiile locale din Ialomița (ca, de altfel, cele din întreaga țară!) susțin că fondurile bugetare anuale sunt insuficiente pentru susținerea dezvoltării localităților. Și, tot ca în fiecare... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2019, 11:05 (3741 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Miss Slobozia 2019 vrea să devină polițistă

Miss Slobozia 2019 vrea să devină polițistă

Elena Georgiana Zlotea are 18 ani, iar recent a câștigatul titlul de Miss Slobozia 2019. Este al treilea an în care participă. Și pentru prima dată când atinge această performanță. «Este emoționant. Probele nu mi s-au părut grele. Cât despre mo­deling, este doar o pasiunea de-a mea. Eu vreau să devin polițistă» susține câștigătoarea.

Portretul unei Miss Elevă în clasa a XII-a a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia, Elena Zlotea a câștigat, în cadrul concursului Miss Slobozia 2019 organizat cu prilejul Sărbătorilor Sloboziei, premiul suprem. Conform juraților, Elena Zlotea... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2019, 17:25 (8416 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

la Stat

Cohorta de bugetari începe o nouă zi de muncă, mișunând la primele ore ale di­mi­neții pe trotuarele și străzile municipiului reședință. Cel mai mare angajator din județ, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu peste 1000 de salariați, își deschide larg porțile, primind suferinzii. Primăria Slobozia, cu toate direcțiile și compartimentele, cu cei peste 700 de angajați, repontează o nouă zi de muncă în folosul comunității. Palatul administrativ, cu Prefectură și Consiliu Județean, semnează con­dica pentru alți 200 și mai bine de angajați. Com­pletăm tabloul funcționarilor publici cu alte sute de salariați ai unei Direcții a Consiliului Județean Ialomița (peste 300!), Direcția Generală de Asistență... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2019, 13:55 (8170 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, executat silit de proprii angajați

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, executat silit de proprii angajați

Procese nenumărate înregistrate pe rolul Judecă­toriei Slobozia privind executarea silită a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Peste 60 de acțiuni care au acest obiect au fost înregistrate împotriva celui mai mare spital din Ialomița. Motivul pentru care s-a ajuns la această situație îl reprezintă refuzul instituției de a pune în aplicare o hotărâre judecătorească emisă de Tribu­nalul Ialomița la sfârșitul anului trecut, prin care instanța obliga reprezentanții Spitalului Slobozia să le ofere angajaților o serie de drepturi salariale neonorate. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație Mariana Iancu, managerul instituției, nu a răspuns.
... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2019, 10:55 (14495 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cinci elevi ialomițeni au luat medii de 10 la Evaluarea Națională!

Cinci elevi ialomițeni au luat medii de 10 la Evaluarea Națională!

Marți, 25 iunie 2019, s-au afișat rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională 2019. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Județean Ialomița, cinci elevi ai județului au obținut media 10. Dintre cei 1838 elevi înscriși, 56 elevi au fost absenți la Limba și Literatura Română și 58 la Matematică.

5 medii de 10 Potrivit informațiilor publice, la Evaluarea Națională 2019 în județul Ialomița s-au înscris 1838 de elevi, prezenți în sălile de examen fiind doar 1782 la Limba și Literatura Română și 1780 la Matematică. Reamintim faptul că, în județul Ialomița au fost 22 centre de susținere... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2019, 16:10 (10618 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Hoțul care a terorizat Cartierul Strachina din Țăndărei, trimis în judecată de procurori

Hoțul care a terorizat Cartierul Strachina din Țăndărei, trimis în judecată de procurori

Spaima cotețelor de găini și a grajdurilor din Țăndărei a ajuns, în cele din urmă, în fața instanței. Procurorii au trimis în judecată un tânăr de etnie romă din oraș, acuzat că a sustras zeci de păsări și animale din gospodăriile localnicilor din Cartierul Strachina. Mai mult, anchetatorii au indicii și cu privire la faptul că deținea ilegal elemente de muniție.

Judecat sub control judiciar Potrivit actelor de urmărire penală, tânărul de etnie romă din Țăndărei era specializat în furturi de animale. Datele arată că el a terorizat practic întregul Cartier Strachina al orașului, sustrăgând... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2019, 15:05 (5484 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Mediatizarea președintelui Moraru a costat Ialomița 1,5 milioane de lei

Bilanțul unui mandat neterminat

Mediatizarea președintelui Moraru a costat Ialomița 1,5 milioane de lei

Administrația Moraru a refăcut contractele de mediatizare cu o parte a presei locale. Valoarea pentru contractele pe anul în curs se ridică la 200000 de lei! Un calcul grosier ridică valoarea contractelor media încheiate în mandatul 2016-2020 la suma de 1,5 milioane de lei. Din acest total, oficiosul Consiliului Județean Ialomița, publicație care îl mediatizează exclusiv pe președintele Victor Moraru, consumă 120000 de lei anual...

O pasiune costisitoare Preocupat exclusiv de sine, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru a cheltuit peste 1,5 milioane de lei pentru... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2019, 11:10 (8428 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Controale în cabinetele medicale din Ialomița

Controale în cabinetele medicale din Ialomița

Nu doar spitalele sunt un pe­ricol pentru pacienți, ci și cabinetele medicale individuale. Un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița scoate la iveală problemele pe care medicii de familie, stomatologi sau specialiști le țin la distanță de ochii bolnavilor atunci când aceștia le trec pragul. La finalul verifică­rilor, inspectorii DSP au aplicat și sancțiuni contravenționale.

Lipsa măsurilor de igienă, marea problemă
Anual, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița efectuează controale în incinta cabinetelor medicale individuale. De fiecare dată aceștia constată... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2019, 16:40 (5400 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

34 de copii au nevoie de părinți

Se întâmplă în Ialomița

34 de copii au nevoie de părinți

În județul Ialomița există 34 de copii propuși spre adopție. Unii dintre aceștia nu vor cunoaște niciodată no­țiunea de «familie». Din cauza problemelor medicale pe care le au sau a faptului că sunt de altă etnie, mulți dintre copii sunt refuzați categoric. În anul 2019, doar 8 copii au fost adoptați...

Situație alarmantă
Conform statisticilor oferite de Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, în județ există 34 de copii propuși spre adopție. Numărul acestora crește de la an la an. DGASPC Ialomița înregistrează lunar cereri pentru adopții. ... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2019, 14:10 (5918 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
322 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Șofer băut a părăsit locul accidentului

Depistat la scurt timp după ce, implicat într-un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unei persoane, a părăsit locul faptei, pe numele unui bărbat de 32 ani, din Slobozia, polițiștii rutieri ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:38
(15563 vizualizări - 0 comentarii)


A furat o bicicletă și a vândut-o

A furat o bicicletă și a vîndut-o

Polițiștii din Balaciu au fost sesizați de un bătrîn de 80 ani asupra faptului că, în urmă cu cîteva zile, ar fi rămas fără o bicicletă. Polițiștii l-au identificat rapid pe autorul furtului, acesta fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:36
(11970 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț încarcerat

Hoț încarcerat

Vineri, 4 decembrie 2009, polițiștii ialomițeni au încarcerat în Penitenciarul Slobozia un bărbat în vîrstă de 30 ani, din localitate. Pe numele acestuia, Judecătoria Slobozia a emis, la data de 3 decembrie ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:32
(12637 vizualizări - 0 comentarii)


Fără infracțiuni electorale în Ialomița

Potrivit ultimelor informații, procesul electoral în județul Ialomița a decurs normal. Astfel, la nivelul județului nu au fost constatate infracțiuni, fiind aplicată o singură sancțiune contravențională ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:30
(10554 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu mașina Poliției

Accident cu mașina Poliției

O autoutilitară din dotarea Poliției Fetești a fost implicată într-un accident rutier. Astfel, duminică, 6 decembrie a.c., în jurul orei 16,15, pe raza municipiului Fetești, autovehiculul Poliției a intrat ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:24
(10884 vizualizări - 0 comentarii)


«Taxă pe prostie» la Slobozia

«Taxă pe prostie» la Slobozia

Înșelătoria prin metoda ghicitului, metodă veche în județul nostru, revine în actualitate cu o nouă victimă. O tînără de 15 ani a sesizat polițiștii că ar fi fost înșelată de o femeie de etnie rromă, după ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 07:32
(10653 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți la 13 ani

Doi copii, de 13 ani, din comuna Grivița sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 20 noiembrie-3 decembrie, au furat din mai multe locuințe, de pe raza comunei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 08:38
(14093 vizualizări - 0 comentarii)


Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Pentru buna desfășurare a turului II al alegerilor prezidențiale, la nivelul județului Ialomița au fost luate măsuri de suplimentare a forțelor de ordine, comparativ cu cele implicate în primul tur de scrutin ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 07:32
(11526 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Joi, 3 decembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut drept scop principal prevenirea unor evenimente stradale comise cu violență. La acțiune au participat polițiști din structurile ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 17:50
(11717 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Jandarmii Grupei de Intervenție Slobozia au fost solicitați joi, 3 decembrie a.c., în jurul orelor 10,00, de o femeie din orașul Amara. Femeia a solicitat eliberarea fiicei sale, despre care credea că ar ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 13:55
(11545 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii din județul Buzău au solicitat sprijinul polițiștilor ialomițeni pentru identificarea autorului unui furt de tractor agricol. După puțină vreme, mașinăria agricolă a fost ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:31
(12717 vizualizări - 0 comentarii)


Cu cuțitul în centrul orașului

Ziua în amiaza mare, un bărbat din Fetești a făcut un scandal monstru în centrul orașului. Pe scurt, miercuri, 2 decembrie, polițiștii feteșteni au fost sesizați asupra situației, bărbatul amenințînd trecătorii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:03
(11036 vizualizări - 0 comentarii)


Fier vechi confiscat la Țăndărei

Fier vechi confiscat la Țăndărei

7 tone de deșeuri. Aceasta este captura polițiștilor din Țăndărei în urma efectuării unei acțiuni ample de verificarea a modului de colectare a fierului vechi pe raza localității. În urma controalelor efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:32
(14217 vizualizări - 0 comentarii)


Bețiv recalcitrant la Slobozia

După ce a băut bine, un bărbat din Bărbulești s-a apucat de spart geamurile unui magazin din Slobozia. Patronul magazinului a solicitat imediat sprijinul polițiștilor, bărbatul, de 40 ani, din Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:12
(14084 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor arestat

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Constantin I., de 46 ani, din Slobozia. Pe numele bărbatului instanța slobozeană emisese în luna octombrie 2009 un mandat de ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 17:42
(12454 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal cu cuțitul din dotare

Scandal cu cuțitul din dotare

De Ziua Națională, marți, 1 decembrie 2009, jandarmii slobozeni au fost sesizați de patronul unui local din Slobozia asupra unui scandal iscat din senin între doi bărbați aflați în stare de ebrietate. ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 16:20
(10767 vizualizări - 0 comentarii)


«Clauzele interzise», în atenția ITM

«Clauzele interzise», în atenția ITM

Potrivit reprezentanților ITM, «libertatea de voință a părților este limitată în negocierea contractului individual de muncă de prevederile art. 38 din Codul Muncii, care prevede că „salariații nu pot ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:52
(12187 vizualizări - 0 comentarii)


Incidente electorale

Incidente electorale

În intervalul 23 noiembrie-1 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița au fost semnalate 3 incidente electorale, cîte unul în fiecare din localitățile Slobozia, Amara și Sudiți. Aspectele sesizate au ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:32
(13544 vizualizări - 0 comentarii)


Identificare online a parcelelor agricole

Pentru a diminua erorile privind identificarea parcelelor agricole, APIA va demara, în luna ianuarie 2010, o campanie de instruire a fermierilor privind modalitatea de identificare online a parcelelor agricole ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 15:10
(17410 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrână accidentată la traversarea străzii

Bătrînă accidentată la traversarea străzii

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui accident rutier produs în cursul zilei de marți, 1 decembrie 2009, în jurul orelor 17,30, pe DN2A, în localitatea Stejaru. Victima, o femeie în vîrstă de 8 ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:04
(11539 vizualizări - 0 comentarii)


Circula cu numere de înmatriculare false

Pe numele unui bărbat, de 56 ani, din Urziceni, polițiștii rutieri au întocmit un dosar penal, fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:03
(15313 vizualizări - 0 comentarii)


A murit încercând să aprindă soba

A murit încercînd să aprindă soba

Seria incendiilor la gospodăriile populației, evenimente frecvente în această perioadă a anului, a debutat tragic în luna decembrie. Astfel, marți seara, 1 decembrie, în jurul orei 22.30, la locuința lui ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 11:16
(14472 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

1 Decembrie 2009, 18:10
(13666 vizualizări - 0 comentarii)


Adeverințe de la APIA pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii plăților pe suprafață care intenționează să acceseze credite de la băncile care au încheiat convenții cu Agenția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:58
(12688 vizualizări - 0 comentarii)


Grave accidente de circulație

Grave accidente de circulație

La numai o săptămînă după un grav accident rutier petrecut pe DN2A, în apropierea kilometrului 55, din care rezultau 5 victime, un alt eveniment rutier s-a petrecut duminică dimineață, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:48
(11576 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu puternic la Amara

Incendiu puternic la Amara

Un puternic incendiu a cuprins vineri, 27 noiembrie, în jurul orei 21,30, două anexe gospodărești din Amara. Pompierii slobozeni s-au deplasat cu operativitate la locul intervenției însă mai multe animale ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:43
(10402 vizualizări - 0 comentarii)


Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Traian Băsescu a anunțat că va da în judecată pe Dinu Patriciu și cotidianul Gardianul pentru «minciună și trucarea unor filmări» și a întrebat conducerea ziarului dacă, înainte de a-l pune în circulație ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 12:53
(11073 vizualizări - 2 comentarii)


Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Judecătorii slobozeni au decis joi, 26 noiembrie, arestarea a doi ialomițeni pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Cei doi au desfășurat a adevărată «afacere» cu cauciucuri furate, în perioada aprilie ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2009, 18:46
(12192 vizualizări - 1 comentariu)


Poșta, închisă pe 1 decembrie

Poșta, închisă pe 1 decembrie

Marți, 1 decembrie 2009, toate oficiile poștale din întreaga țară vor fi închise, anunță Departamentul Relații Publice din cadrul Companiei Naționale Poșta Română. Prin același comunicat de presă, se completează ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2009, 15:22
(14761 vizualizări - 0 comentarii)


«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

Elena Neagu, liderul local al UJSL Ialomița protestează împotriva intenției Confederației Sindicatelor Democratice din România de a negocia un pact politic direct cu PSD. Potrivit declarațiilor sale, la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 18:07
(10842 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...