Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia extinde cimitirul uman cu 500 mii de lei

În următoarele 6 luni

Slobozia extinde cimitirul uman cu 500 mii de lei

Administrația locală a achiziționat 9700 mp pentru extinderea cimitirului uman de la Bora. Valoarea inves­tiției este de aproximativ 500 mii de lei, iar lucrările de extindere vor dura până la 6 luni de zile. Reamintim că administrația locală vizează construirea unui nou cimitir, la limita cu localitatea Co­sâmbești, a cărui valoare este de 10,5 milioane de lei.

Un proiect așteptat de ani Administrația Mocioniu încearcă de aproape 3 ani să identifice o soluție pentru extinderea cimitirului uman de la Bora. Reamintim că, la acest moment, situația este greu de gestionat, numărul locurilor... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2019, 10:55 (5234 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte multianuale pentru dezvoltarea Educației

La Fetești

Proiecte multianuale pentru dezvoltarea Educației

Administrația locală din Fetești va iniția în următorii 4 ani mai multe proiecte prin care dorește să dezvolte re­țeaua școlară din municipiu. Fondurile provin atât din bugetul Guvernului României, cât și din cel al Uniunii Europene. Estimativ, valoarea tuturor proiectelor depășește 14,7 milioane de lei.

Investiție în Educație
Administrația locală din Fetești a dat publicității lista pro­iectelor pe care le are în derulare și intenționează să le implemen­teze în următorii 4 ani. Cele mai multe dintre aceste proiecte mul­tianuale ale edililor vizează dezvoltarea sistemului de ... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2019, 16:05 (5810 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție în asistență socială la Țăndărei

Investiție în asistență socială la Țăndărei

Fosta Școală Nr. 2 din Țăndărei, aflată în Cartierul Strachina pe șoseaua către Slobozia, va fi transformată în Centru de Servicii Sociale, destinat persoanelor în vârstă din oraș. Inițiativa aparține administrației locale, care are în plan să modernizeze clădirea ruinată cu ajutorul unor fonduri oferite de autoritățile din Norvegia.

Sprijin pentru vârstnici
În momentul de față, la Țăndărei există un centru dedicat persoanelor în vârstă, amplasat în imediata apropiere a gării din oraș. Căminul pentru bătrâni se află în administrarea Consiliului Local Țăndărei și dispune de 20... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2019, 13:20 (2929 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Nea Puiu Jimblaru, ultimul lăutar de înmormântări

Nea Puiu Jimblaru, ultimul lăutar de înmormântări

A  pus mâna pe vioară la 6 ani, a cântat la căpătâiul mortului la 14 și a ajuns rapsod popular la 17! Acum, la 64 împliniți, nea Puiu Jimblaru se uită în urmă peste o viață trăită cât pentru 10... Și oftează: «E păcat că se pierde tradiția asta, domnule dragă... Ca toate tradi­țiile, de altfel. Pentru că nu mai vine nimeni din urmă...».

Un rapsod care nu lasă tradiția să moară
S-a născut la Țăndărei, într-o vreme când muzica se cânta la vioară, țambal, acordeon și-atât. Rar câte un contrabas, ici și colo. A găsit vioara în casa părintească, când avea 6 ani. «Tatăl meu, Nicușor... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2019, 16:50 (8518 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a cheltuit 260 mii de lei pentru locurile de joacă

Primăria Slobozia a cheltuit 260 mii de lei pentru locurile de joacă

Într-o perioadă de un an, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a reușit modernizarea a 12 locuri de joacă. În ceea ce privește cheltuielile, doar covoarele cauciucate au costat 260 mii de lei... «Este imposibil să reamenajezi toate cele 36 de locuri de joacă ale Sloboziei într-un an! Sperăm ca până în decembrie să mai mo­dernizăm 5-6 parcuri...» susține Valeriu Roșca, directorul Direcției de Admi­nistrare a Domeniului Public Slobozia.

Operațiunea «locuri de joacă moderne» s-a blocat
Direcția de Administrare a Dome­niului Public Slobozia a demarat anul trecut o... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2019, 12:10 (4487 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi, ANULATE de instanță

Dosarul «Mită pentru BAC 2012»

Diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi, ANULATE de instanță

La 7 ani de la izbucnirea scandalului «Mită pentru BAC 2012», judecătorii din Slobozia au decis să anuleze diplomele de Bacalaureat pe care absolvenții le-au obținut după ce au dat șpagă profesorilor. Solicitarea privind desființarea documentelor a fost făcută de procurorii DNA în timpul urmăririi penale, însă ea s-a judecat separat într-un proces civil. Sentința dată la Tribunalul Ialomița nu este însă definitivă...

103 diplome anulate de magistrați
În sentința de condamnare definitivă a profesorilor care au luat mită de la elevi pentru a-i trece Bacalaureatul... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2019, 18:05 (17353 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia va încasa 7,68 lei/mc pentru furnizarea apei

Tarif unitar în toată aria de operare

Urban SA Slobozia va încasa 7,68 lei/mc pentru furnizarea apei

Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA Slobozia a aprobat miercuri, 19 iunie a.c., majorarea prețului și tarifelor de furnizare a apei. Majorarea de preț va intra în vigoare începând cu 1 iulie 2019, după aprobarea  în cadrul Asociației de Dezvoltare Periurbană Slobozia. Aceste prețuri și tarife vor fi aplicate tuturor localităților care beneficiază de serviciile asigurare de SC URBAN SA Slobozia.

Crește prețul la apă
Miercuri, 19 iunie a.c., în cadrul Adunării Generale a Acționarilor SC Urban SA Slobozia, au fost aprobate noile prețuri și tarife pentru apa furnizată în... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2019, 17:50 (10596 vizualizări - 12 comentarii)

POLITICĂ

Marian Neacșu slăbește PSD Ialomița din interior

Pro România vrea mai mult

Marian Neacșu slăbește PSD Ialomița din interior

bonus: Nimeni nu-l vrea pe Pericli

Cocoțat pe un nesperat scor electoral de 8,94% la Alegerile Europarlamentare din Ialomița, Marian Neacșu vrea mai mult. El profită de «suficiența» lide­rilor Marian Pavel și Ștefan Mușoiu, și continuă campania de racolare a primarilor PSD. Și nu numai!

«Jeana nu e moartă/Jeana se transformă!»
Campania personală de re­crutare a ex-președintelui PSD Ialomița, Marian Neacșu, continuă. În timp ce PSD Ialomița își linge rănile și ascunde sub preș eșecul Alegerilor Europar­lamentare, noul profet al Pro România continuă campania de convertire a foștilor subalterni. Pe lista sa figurează... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2019, 15:15 (6534 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul reduce numărul de locuri în cel mai mare azil din Ialomița

Guvernul reduce numărul de locuri în cel mai mare azil din Ialomița

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița sunt nevoiți să reducă mai bine de jumătate din locurile disponibile în cadrul Centrului de Îngrijire și Asistență Socială din Slobozia. Decizia a fost adoptată în baza unor modificări le­gislative care prevăd ca astfel de centre să aibă disponibile doar 50 de locuri. Cei care au inițiat actul normativ au avut în vedere eficientizarea acordării serviciilor sociale pentru persoanele în vârstă. Azilul din Slobozia are 136 de locuri și funcționează în prezent la capacitate maximă.

Se caută soluții Centrul... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2019, 11:05 (6545 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Eu vreau să merg la școală!»

Tichete sociale pentru prevenirea abandonului școlar

«Eu vreau să merg la școală!»

Proiectul «Tichete sociale „Eu vreau să merg la școală!”» este implementat pentru al șaselea an consecutiv. Acordarea tichetelor urmărește di­minuarea abandonului școlar pentru copiii înscriși în ciclul primar și gimnazial în unitățile școlare din Slobozia. În anul școlar 2018-2019, dintre cei 100 de beneficiari înscriși inițial, au rămas 72...

Abandonul școlar poate fi evitat cu 105 mii lei
Pentru al șaselea an, proiectul «Tichete sociale „Eu vreau să merg la școală!”» a fost benefic pentru un număr de 100 persoane. Acordarea acestor tichete urmărește diminuarea... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2019, 17:20 (4647 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vești bune bune de la deputatul Mușoiu!

Vești bune bune de la deputatul Mușoiu!

Deputatul PSD de Ialomița, Ștefan Mușoiu, a observat pe 11 iunie anul curent o scădere a ponderii datoriei «guvernamentale» în PIB de la 35% la 34,9%. El a împărtășit această veste conce­tățenilor săi pe Facebook, după cum puteți vedea în captura de imagine pe care am realizat-o pentru dumneavoastră. Evident, informația este doar una din cele câteva sute de «știri bune» cu care deputatul ialomițean se autogratulează pe rețelele de socializare. Înainte de a comenta acest obicei, vom preciza că, potrivit BNR, «datoria pu­blică a României a crescut cu 29 miliarde de lei în 2018, an în care a ajuns la un maxim istoric de 164 mi­liarde de lei». Sigur, această informație nu infirmă adevărul... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2019, 13:50 (4078 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fără autobuze electrice pe șoselele din Slobozia

Fără autobuze electrice pe șoselele din Slobozia

Municipiul Slobozia a pierdut șansa de a oferi cetățenilor transport public ecologic. Alături de alte 4 orașe din țară, reședința județului Ialomița a fost inclusă într-un proiect inițiat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice privind utilizarea autobuzelor electrice în transportul public. Oficialii MDRAP au decis însă să abandoneze inițiativa, după ce au descalificat singura firmă care s-a prezentat la licitația publică organizată. Slobozia ar fi trebuit să beneficieze de 7 autobuze electrice.

Un proiect ratat Conform informațiilor apărute în presa centrală,... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2019, 10:50 (7204 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

sclavii orgoliilor

Nimeni nu e scutit de orgolii. Avem orgoliul cunoașterii, orgo­liul poziției sociale, orgoliul de a nu ne recu­noaște greșelile. În cazul politicienilor de pro­vincie însă, orgoliul este perdant. El este, alături de ignoranță, ceea ce a ajuns să definească imaginea publică a celui care conduce. Și, cu cât e mai mare, cu atât politicianul crede că este mai mare. Așa a ajuns, de exemplu, primarul Adrian Mocioniu să creadă că va obține un nou mandat pe listele Pro România. Așa a ajuns președintele Moraru să-și închipuie că este semizeu. Așa a devenit deputatul Pop sus­ținătorul scenariilor «deep state» și «sistemul mafiot mizerabil»... Așa a ajuns deputatul Gheorghe Tinel să predice... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2019, 16:55 (3687 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețeaua de gaze din Țăndărei se extinde

Rețeaua de gaze din Țăndărei se extinde

Proiectul de extindere a rețelei de gaz în orașul Țăndărei continuă. Până la toamnă, susțin autoritățile locale, alte 8 străzi din oraș vor beneficia de posibi­litatea racordării la rețeaua de gaz a loca­lității. «Este foarte important ca membrii comu­nității noastre să aibă aces la utilitățile publice!» a precizat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Beneficii pentru cetățeni
Racordarea la gaze a orașului Țăndărei este un proiect multianual, demarat în urmă cu aproximativ 10 ani. Datele autorităților locale arată că, în momentul de față, rețeaua de gaze naturale este extinsă... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2019, 14:05 (5665 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pe șoselele din Ialomița se circulă cu mașini învechite

Pe șoselele din Ialomița se circulă cu mașini învechite

Programele «Rabla» și «Rabla Plus» nu prezintă foarte mult interes pentru ialomițeni. O statistică oficială a Administrației Fondului pentru Mediu arată că, în primele 5 luni ale acestui an, doar 168 de persoane fizice și juridice din județ au beneficiat de vou­chere pentru a-și achiziționa o mașină nouă. În aceeași perioadă de timp, numărul mașinilor second-hand achiziționate a fost de 10 ori mai mare, spun cifrele Direcției Regim Permise și Înmatriculări Vehicule.

Ialomițenii preferă mașinile vechi
Programele «Rabla» și «Rabla Plus» au fost create cu scopul de reînnoi parcul... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2019, 11:05 (4506 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soldații americani au ajuns în centrul Sloboziei

Soldații americani găzduiți de Batalionul 113 Artilerie «Bărăganu» din Slobozia au prezentat marți, 18 iunie 2019, o parte din tehnica militară pe care o au în dotare. Militarii au ajuns la Slobozia pentru a participa la Exercițiul Militar Multinațional «Saber Guardian 2019». Cei mai încântați de echipamentele soldaților au fost copiii.

În misiune la Slobozia
Evenimentul s-a desfășurat în Piața Unirii din Slobozia. Însoțiți de părinți, zeci de copii au venit să vadă tehnica militară pe care o folosesc soldații americani în misiunile la care participă sub stindardul NATO. Printre... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2019, 00:05 (6431 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Peste 3500 de elevi ialomițeni vor susține Examenele Naționale

Peste 3500 de elevi ialomițeni vor susține Examenele Naționale

Anul școlar 2018-2019 s-a terminat. Încă un an cu note, proiecte, teme și simulări pentru elevii ialomițeni. Exa­menele Naționale sunt în plin proces de desfășurare. Astfel, peste 3500 de elevi ialomițeni sunt înscriși la Evaluarea Națională și Bacalaureat.

Pregătiri pe ultima sută de metri Elevii ialomițeni de clasa a VIII-a și a XII-a se pregătesc pentru două dintre cele mai importante examene din viață. Astfel, 1838 elevi de gimnaziu vor susține în această săptămână examenele la Evaluarea Națio­nală. Limba și Literatura Română și Matematică sunt cele două discipline la care elevii... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2019, 18:20 (2817 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Cabinet europarlamentar la Slobozia

Cabinet europarlamentar la Slobozia

Săptămâna trecută, europarlamentarul Cristian Bușoi a revenit la Slobozia pentru a mulțumi colegilor și electoratului pentru susținerea de care s-a bucurat. El a promis că va deschide un cabinet europarlamentar la Slobozia pentru a sprijini activ ialomițenii în Parlamentul European.

Promisiuni post-electorale
Joi, 13 iunie 2019, europarlamentarul PNL Cristian Bușoi a revenit la Slobozia pentru a mulțumi colegilor și electoratului pentru susținerea de care s-a bucurat. În cadrul unei conferințe de presă susținută alături de deputatul liberal Gheorghe Tinel, acesta a promis că va... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2019, 17:25 (4096 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Marea surpriză de la Gheorghe Doja

Fotbal, Baraj pentru Liga a III-a

Marea surpriză de la Gheorghe Doja

7  ani au trecut de la ultima promovare în Liga a III-a a unei echipe ialomițene. Scepticismul s-a păstrat și în acest an, mai cu seamă că reprezentanta Ialomiței la baraj dă din nou piept cu campioana Ilfovului. ACSO Pantelimon a trecut drept favorită a barajului atât declarativ, cât și prin ce a scris presa sportivă. Recolta Gheorghe Doja a crezut în șansa ei și, astfel, jumătate din misiune a fost îndeplinită în meciul de sâmbătă, 15 iunie a.c., de pe terenul propriu, în turul barajului. Recolta a învins și a surprins multă lume. Promovarea nu a fost încă rea­lizată, dar sunt 2 goluri avans și șanse mari ca după meciul retur, dopurile sticlelor de șampanie să bubuie la Gheorghe Doja..... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2019, 16:55 (6283 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

A semnat și Gabriela Moldoveanu

Handbal, HCM Slobozia

A semnat și Gabriela Moldoveanu

Neptun Constanța i-a dat de furcă Sloboziei atât în Campionat, cât și în Cupa României. Jucătoarea care a ieșit în evidență în aceste meciuri prin pres­tațiile foarte bune a fost Gabriela Moldoveanu. Ex­trema dreaptă a Constanței a impresionat prin angajamentul demonstrat în ambele faze, dar mai ales prin golurile marcate din unghiuri aproape imposibile. Din această săptămână, Gabriela Moldoveanu este jucătoarea HCM Slobozia. În ciuda faptului că vorbim de o debutantă în Liga Națională, suntem convinși că handbalista de 24 de ani, originară din Brăila, va fi un real câștig pentru echipa noastră. În zilele următoare, echipa HCM Slobozia va finaliza alte câteva transferuri. Așadar, până acum, noutățile... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2019, 16:10 (4446 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
336 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier în după-amiaza zilei de sîmbătă, 14 noiembrie, în municipiul Slobozia. În urma impactului, cinci persoane au fost rănite. O autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 12:10
(3477 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


«Modele de bună practică din activitatea social-filantropică desfășurată în parohiile din Episcopia Sloboziei și Călărașilor»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, prin Sectorul Social-Misionar, va organiza joi, 19 noiembrie 2015, ediția a III-a a Conferinței Județene cu tema «Modele de bună practică din activitatea social-filantropică ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 11:25
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii octombrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7104 șomeri, din care 1567șomeri indemnizați, respectiv 5537 șomeri ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 10:05
(4355 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Tineri reținuți pentru furturi din curțile consătenilor

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 20 de ani, toți domiciliați în comuna Movilița. Cei în cauză ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 18:55
(6198 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Fetești: Biciclist băut, acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată miercuri, 11 noiembrie 2015, în jurul orei 18,40, cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 17:05
(3303 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene doi bărbați, de 41 și 42 de ani, din comuna Borănești, respectiv județul Prahova, în timp ce conduceau două autoturisme deși nu posedau permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 15:35
(4471 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Furt de la vecini

Polițiștii au surprins în flagrant miercuri, 11 noiembrie 2015, un bărbat de 32 de ani, din comuna Axintele, care avea asupra sa bunuri pe care le-ar fi sustras din locuința unui consătean. Bunurile au ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 13:10
(5802 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Axintele furt


14 noiembrie-Ziua Mondială a Diabetului Zaharat

În fiecare an, data de 14 noiembrie este marcată la nivel internațional drept Ziua Mondială a Diabetului Zaharat, cu ocazia căreia medicii activi în această specialitate inițiază campanii de informare cu ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 18:10
(4191 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Copil de 3 ani, acroșat de o mașină

Luni, 9 noiembrie a.c., s-a produs un accident rutier pe DN2A, în localitatea Sfîntu Gheorghe. Cu ocazia cercetărilor efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit că în timp ce un bărbat, de 45 de ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 17:20
(5684 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de pictură, grafică, sculptură și artă decorativă

Miercuri, 11 noiembrie 2015, de la orele 11,00, în foaierul Casei Municipale de Cultură, este vernisată expoziția «Mituri Contemporane». Evenimentul se află sub egida Salonului Național de Artă Plastică ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 16:40
(5337 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, șase persoane rănite

La acest sfîrșit de săptămînă, 6-8 noiembrie a.c., pe șoselele ialomițene s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu rănirea a șase persoane. Primul dintre acestea s-a produs vineri, 6 noiembrie a.c., ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 16:05
(3121 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Controale la cluburi, baruri, discoteci, săli de cinematograf și spectacole

La sfîrșit de săptămînă, 7-8 noiembrie 2015, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a organizat și desfășurat o serie de acțiuni de control la spații cu afluență ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 15:25
(6599 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit după ce a intrat cu mașina în stîlp

Un accident rutier s-a produs în dimineața zilei de luni, 9 noiembrie 2015, în jurul orei 5,00, pe DN21, pe raza Cartierului Bora al municipiului Slobozia, după ce un autoturism a intrat într-un stîlp de ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 13:20
(4646 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Bărbulești: Cal căzut într-o groapă, salvat de pompieri

Duminică, 8 noiembrie 2015, în jurul orelor 22,40, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal, căzut într-o groapă de aproximativ 6 m adîncime dintr-o curte de pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 12:05
(4924 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Bombă de aviație, descoperită la arat

Mihail Kogălniceanu: Bombă de aviație, descoperită la arat

O bombă de aviație de 75 de kg a fost descoperită de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Evenimentul a fost anunțat la 112 în după-amiaza zilei de sîmbătă, 7 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 11:05
(7321 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Mistreț cu trichineloză, împușcat pe fondul de vînătoare Cegani

Miercuri, 4 noiembrie 2015, au fost organizate, pe teritoriul județului Ialomița, partide de vînătoare la mistreți pe fondurile de vînătoare de la Cegani și Cabâl, în urma cărora au fost vînați doi porci ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 19:10
(5998 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: O femeie a suferit arsuri în urma unui incendiu

O femeie a suferit arsuri după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în localitatea Tovărășia, după ce aceasta a folosit focul deschis în interiorul locuinței. Două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 17:55
(5714 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Controale la cluburi, baruri, discoteci, săli de cinematograf și spectacole

În baza programului de măsuri transmis de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și a HG nr. 915/2015, privind stabilirea criteriilor pentru oprirea funcționării ori utilizării construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 16:20
(4004 vizualizări - 6 comentarii)


Infractor din Bărbulești, predat autorităților franceze

Joi, 5 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat, de 39 de ani, din comuna Bărbulești, pe numele căruia exista un mandat european de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 15:30
(4152 vizualizări - 0 comentarii)


Algerian depistat cu «ședere ilegală» în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în cooperare cu polițiști ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au desfașurat o acțiune pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 14:10
(4766 vizualizări - 0 comentarii)


superOFERTĂ

casă deosebită Amara

6 Noiembrie 2015, 13:25


AFIR Ialomița: 734 milioane de euro solicitate prin 6082 de proiecte, în prima sesiune anuală a PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a primit pînă în prezent 6082 de proiecte pentru toate submăsurile de finanțare din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014-20 ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 19:25
(5328 vizualizări - 1 comentariu)


Giurgeni: «Rapsozii la ei acasă»

Giurgeni: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 6 noiembrie a.c., în localitatea Giurgeni, evenimentul «Rapsozii  la ei acasă». Evenimentul debutează ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 18:20
(3329 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii persoane fizice și juridice

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 17:15
(6580 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR Ialomița: Sectorul ZOOTEHNIC aferent investițiilor în exploatații agricole a atins disponibilul alocat

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță că valoarea totală nerambursabilă a tuturor cererilor de finanțare depuse pînă în acest moment pentru sectorul zootehnic din cadrul submăsurii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 16:15
(5384 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: A murit ars de viu

Un incendiu produs la locuința unui localnic din Roșiori, pe data de 30 octombrie a.c., a dus la moartea proprietarului respectivei gospodării. Este vorba despre un bătrîn, de 71 de ani, imobilizat la pat ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 15:40
(3522 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Acțiune a polițiștilor ialomițeni pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol. Pe parcursul derulării activităților au fost efectuate 7 controale, au fost verificate 14 ambarcațiuni și o amenajare ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 14:40
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere în 48 de ore

Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița anunță producerea a numai puțin de 3 accidente rutiere pe raza județului. În urma evenimentelor rutiere, trei persoane au fost rănite ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 14:10
(4943 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Prins în timp ce fura nisip

Un cetățean, în vîrstă de 20 de ani, din Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce în căruța sa a fost descoperită peste o tonă de nisip, pe care l-ar fi furat din curtea unui consătean. Prejudiciul a ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 13:55
(4457 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt nisip


Polițiștii din Țăndărei, pe urmele hoților

În urma unor percheziții domiciliare, desfășurate pe data de 3 noiembrie a.c. la Țăndărei, polițiștii au dat de urma a doi bărbați, cu vîrste de 17 și 45 de ani, suspectați de comiterea infracțiunii de ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 13:35
(4659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...