Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Controale în cabinetele medicale din Ialomița

Controale în cabinetele medicale din Ialomița

Nu doar spitalele sunt un pe­ricol pentru pacienți, ci și cabinetele medicale individuale. Un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița scoate la iveală problemele pe care medicii de familie, stomatologi sau specialiști le țin la distanță de ochii bolnavilor atunci când aceștia le trec pragul. La finalul verifică­rilor, inspectorii DSP au aplicat și sancțiuni contravenționale.

Lipsa măsurilor de igienă, marea problemă
Anual, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița efectuează controale în incinta cabinetelor medicale individuale. De fiecare dată aceștia constată... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2019, 16:40 (5400 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

34 de copii au nevoie de părinți

Se întâmplă în Ialomița

34 de copii au nevoie de părinți

În județul Ialomița există 34 de copii propuși spre adopție. Unii dintre aceștia nu vor cunoaște niciodată no­țiunea de «familie». Din cauza problemelor medicale pe care le au sau a faptului că sunt de altă etnie, mulți dintre copii sunt refuzați categoric. În anul 2019, doar 8 copii au fost adoptați...

Situație alarmantă
Conform statisticilor oferite de Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, în județ există 34 de copii propuși spre adopție. Numărul acestora crește de la an la an. DGASPC Ialomița înregistrează lunar cereri pentru adopții. ... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2019, 14:10 (5918 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia extinde cimitirul uman cu 500 mii de lei

În următoarele 6 luni

Slobozia extinde cimitirul uman cu 500 mii de lei

Administrația locală a achiziționat 9700 mp pentru extinderea cimitirului uman de la Bora. Valoarea inves­tiției este de aproximativ 500 mii de lei, iar lucrările de extindere vor dura până la 6 luni de zile. Reamintim că administrația locală vizează construirea unui nou cimitir, la limita cu localitatea Co­sâmbești, a cărui valoare este de 10,5 milioane de lei.

Un proiect așteptat de ani Administrația Mocioniu încearcă de aproape 3 ani să identifice o soluție pentru extinderea cimitirului uman de la Bora. Reamintim că, la acest moment, situația este greu de gestionat, numărul locurilor... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2019, 10:55 (5234 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte multianuale pentru dezvoltarea Educației

La Fetești

Proiecte multianuale pentru dezvoltarea Educației

Administrația locală din Fetești va iniția în următorii 4 ani mai multe proiecte prin care dorește să dezvolte re­țeaua școlară din municipiu. Fondurile provin atât din bugetul Guvernului României, cât și din cel al Uniunii Europene. Estimativ, valoarea tuturor proiectelor depășește 14,7 milioane de lei.

Investiție în Educație
Administrația locală din Fetești a dat publicității lista pro­iectelor pe care le are în derulare și intenționează să le implemen­teze în următorii 4 ani. Cele mai multe dintre aceste proiecte mul­tianuale ale edililor vizează dezvoltarea sistemului de ... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2019, 16:05 (5810 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție în asistență socială la Țăndărei

Investiție în asistență socială la Țăndărei

Fosta Școală Nr. 2 din Țăndărei, aflată în Cartierul Strachina pe șoseaua către Slobozia, va fi transformată în Centru de Servicii Sociale, destinat persoanelor în vârstă din oraș. Inițiativa aparține administrației locale, care are în plan să modernizeze clădirea ruinată cu ajutorul unor fonduri oferite de autoritățile din Norvegia.

Sprijin pentru vârstnici
În momentul de față, la Țăndărei există un centru dedicat persoanelor în vârstă, amplasat în imediata apropiere a gării din oraș. Căminul pentru bătrâni se află în administrarea Consiliului Local Țăndărei și dispune de 20... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2019, 13:20 (2929 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Nea Puiu Jimblaru, ultimul lăutar de înmormântări

Nea Puiu Jimblaru, ultimul lăutar de înmormântări

A  pus mâna pe vioară la 6 ani, a cântat la căpătâiul mortului la 14 și a ajuns rapsod popular la 17! Acum, la 64 împliniți, nea Puiu Jimblaru se uită în urmă peste o viață trăită cât pentru 10... Și oftează: «E păcat că se pierde tradiția asta, domnule dragă... Ca toate tradi­țiile, de altfel. Pentru că nu mai vine nimeni din urmă...».

Un rapsod care nu lasă tradiția să moară
S-a născut la Țăndărei, într-o vreme când muzica se cânta la vioară, țambal, acordeon și-atât. Rar câte un contrabas, ici și colo. A găsit vioara în casa părintească, când avea 6 ani. «Tatăl meu, Nicușor... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2019, 16:50 (8520 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a cheltuit 260 mii de lei pentru locurile de joacă

Primăria Slobozia a cheltuit 260 mii de lei pentru locurile de joacă

Într-o perioadă de un an, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a reușit modernizarea a 12 locuri de joacă. În ceea ce privește cheltuielile, doar covoarele cauciucate au costat 260 mii de lei... «Este imposibil să reamenajezi toate cele 36 de locuri de joacă ale Sloboziei într-un an! Sperăm ca până în decembrie să mai mo­dernizăm 5-6 parcuri...» susține Valeriu Roșca, directorul Direcției de Admi­nistrare a Domeniului Public Slobozia.

Operațiunea «locuri de joacă moderne» s-a blocat
Direcția de Administrare a Dome­niului Public Slobozia a demarat anul trecut o... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2019, 12:10 (4487 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi, ANULATE de instanță

Dosarul «Mită pentru BAC 2012»

Diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi, ANULATE de instanță

La 7 ani de la izbucnirea scandalului «Mită pentru BAC 2012», judecătorii din Slobozia au decis să anuleze diplomele de Bacalaureat pe care absolvenții le-au obținut după ce au dat șpagă profesorilor. Solicitarea privind desființarea documentelor a fost făcută de procurorii DNA în timpul urmăririi penale, însă ea s-a judecat separat într-un proces civil. Sentința dată la Tribunalul Ialomița nu este însă definitivă...

103 diplome anulate de magistrați
În sentința de condamnare definitivă a profesorilor care au luat mită de la elevi pentru a-i trece Bacalaureatul... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2019, 18:05 (17360 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia va încasa 7,68 lei/mc pentru furnizarea apei

Tarif unitar în toată aria de operare

Urban SA Slobozia va încasa 7,68 lei/mc pentru furnizarea apei

Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA Slobozia a aprobat miercuri, 19 iunie a.c., majorarea prețului și tarifelor de furnizare a apei. Majorarea de preț va intra în vigoare începând cu 1 iulie 2019, după aprobarea  în cadrul Asociației de Dezvoltare Periurbană Slobozia. Aceste prețuri și tarife vor fi aplicate tuturor localităților care beneficiază de serviciile asigurare de SC URBAN SA Slobozia.

Crește prețul la apă
Miercuri, 19 iunie a.c., în cadrul Adunării Generale a Acționarilor SC Urban SA Slobozia, au fost aprobate noile prețuri și tarife pentru apa furnizată în... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2019, 17:50 (10598 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Neacșu slăbește PSD Ialomița din interior

Pro România vrea mai mult

Marian Neacșu slăbește PSD Ialomița din interior

bonus: Nimeni nu-l vrea pe Pericli

Cocoțat pe un nesperat scor electoral de 8,94% la Alegerile Europarlamentare din Ialomița, Marian Neacșu vrea mai mult. El profită de «suficiența» lide­rilor Marian Pavel și Ștefan Mușoiu, și continuă campania de racolare a primarilor PSD. Și nu numai!

«Jeana nu e moartă/Jeana se transformă!»
Campania personală de re­crutare a ex-președintelui PSD Ialomița, Marian Neacșu, continuă. În timp ce PSD Ialomița își linge rănile și ascunde sub preș eșecul Alegerilor Europar­lamentare, noul profet al Pro România continuă campania de convertire a foștilor subalterni. Pe lista sa figurează... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2019, 15:15 (6534 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul reduce numărul de locuri în cel mai mare azil din Ialomița

Guvernul reduce numărul de locuri în cel mai mare azil din Ialomița

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița sunt nevoiți să reducă mai bine de jumătate din locurile disponibile în cadrul Centrului de Îngrijire și Asistență Socială din Slobozia. Decizia a fost adoptată în baza unor modificări le­gislative care prevăd ca astfel de centre să aibă disponibile doar 50 de locuri. Cei care au inițiat actul normativ au avut în vedere eficientizarea acordării serviciilor sociale pentru persoanele în vârstă. Azilul din Slobozia are 136 de locuri și funcționează în prezent la capacitate maximă.

Se caută soluții Centrul... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2019, 11:05 (6547 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Eu vreau să merg la școală!»

Tichete sociale pentru prevenirea abandonului școlar

«Eu vreau să merg la școală!»

Proiectul «Tichete sociale „Eu vreau să merg la școală!”» este implementat pentru al șaselea an consecutiv. Acordarea tichetelor urmărește di­minuarea abandonului școlar pentru copiii înscriși în ciclul primar și gimnazial în unitățile școlare din Slobozia. În anul școlar 2018-2019, dintre cei 100 de beneficiari înscriși inițial, au rămas 72...

Abandonul școlar poate fi evitat cu 105 mii lei
Pentru al șaselea an, proiectul «Tichete sociale „Eu vreau să merg la școală!”» a fost benefic pentru un număr de 100 persoane. Acordarea acestor tichete urmărește diminuarea... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2019, 17:20 (4648 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vești bune bune de la deputatul Mușoiu!

Vești bune bune de la deputatul Mușoiu!

Deputatul PSD de Ialomița, Ștefan Mușoiu, a observat pe 11 iunie anul curent o scădere a ponderii datoriei «guvernamentale» în PIB de la 35% la 34,9%. El a împărtășit această veste conce­tățenilor săi pe Facebook, după cum puteți vedea în captura de imagine pe care am realizat-o pentru dumneavoastră. Evident, informația este doar una din cele câteva sute de «știri bune» cu care deputatul ialomițean se autogratulează pe rețelele de socializare. Înainte de a comenta acest obicei, vom preciza că, potrivit BNR, «datoria pu­blică a României a crescut cu 29 miliarde de lei în 2018, an în care a ajuns la un maxim istoric de 164 mi­liarde de lei». Sigur, această informație nu infirmă adevărul... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2019, 13:50 (4079 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fără autobuze electrice pe șoselele din Slobozia

Fără autobuze electrice pe șoselele din Slobozia

Municipiul Slobozia a pierdut șansa de a oferi cetățenilor transport public ecologic. Alături de alte 4 orașe din țară, reședința județului Ialomița a fost inclusă într-un proiect inițiat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice privind utilizarea autobuzelor electrice în transportul public. Oficialii MDRAP au decis însă să abandoneze inițiativa, după ce au descalificat singura firmă care s-a prezentat la licitația publică organizată. Slobozia ar fi trebuit să beneficieze de 7 autobuze electrice.

Un proiect ratat Conform informațiilor apărute în presa centrală,... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2019, 10:50 (7205 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

sclavii orgoliilor

Nimeni nu e scutit de orgolii. Avem orgoliul cunoașterii, orgo­liul poziției sociale, orgoliul de a nu ne recu­noaște greșelile. În cazul politicienilor de pro­vincie însă, orgoliul este perdant. El este, alături de ignoranță, ceea ce a ajuns să definească imaginea publică a celui care conduce. Și, cu cât e mai mare, cu atât politicianul crede că este mai mare. Așa a ajuns, de exemplu, primarul Adrian Mocioniu să creadă că va obține un nou mandat pe listele Pro România. Așa a ajuns președintele Moraru să-și închipuie că este semizeu. Așa a devenit deputatul Pop sus­ținătorul scenariilor «deep state» și «sistemul mafiot mizerabil»... Așa a ajuns deputatul Gheorghe Tinel să predice... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2019, 16:55 (3687 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețeaua de gaze din Țăndărei se extinde

Rețeaua de gaze din Țăndărei se extinde

Proiectul de extindere a rețelei de gaz în orașul Țăndărei continuă. Până la toamnă, susțin autoritățile locale, alte 8 străzi din oraș vor beneficia de posibi­litatea racordării la rețeaua de gaz a loca­lității. «Este foarte important ca membrii comu­nității noastre să aibă aces la utilitățile publice!» a precizat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Beneficii pentru cetățeni
Racordarea la gaze a orașului Țăndărei este un proiect multianual, demarat în urmă cu aproximativ 10 ani. Datele autorităților locale arată că, în momentul de față, rețeaua de gaze naturale este extinsă... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2019, 14:05 (5665 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Pe șoselele din Ialomița se circulă cu mașini învechite

Pe șoselele din Ialomița se circulă cu mașini învechite

Programele «Rabla» și «Rabla Plus» nu prezintă foarte mult interes pentru ialomițeni. O statistică oficială a Administrației Fondului pentru Mediu arată că, în primele 5 luni ale acestui an, doar 168 de persoane fizice și juridice din județ au beneficiat de vou­chere pentru a-și achiziționa o mașină nouă. În aceeași perioadă de timp, numărul mașinilor second-hand achiziționate a fost de 10 ori mai mare, spun cifrele Direcției Regim Permise și Înmatriculări Vehicule.

Ialomițenii preferă mașinile vechi
Programele «Rabla» și «Rabla Plus» au fost create cu scopul de reînnoi parcul... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2019, 11:05 (4513 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Soldații americani au ajuns în centrul Sloboziei

Soldații americani găzduiți de Batalionul 113 Artilerie «Bărăganu» din Slobozia au prezentat marți, 18 iunie 2019, o parte din tehnica militară pe care o au în dotare. Militarii au ajuns la Slobozia pentru a participa la Exercițiul Militar Multinațional «Saber Guardian 2019». Cei mai încântați de echipamentele soldaților au fost copiii.

În misiune la Slobozia
Evenimentul s-a desfășurat în Piața Unirii din Slobozia. Însoțiți de părinți, zeci de copii au venit să vadă tehnica militară pe care o folosesc soldații americani în misiunile la care participă sub stindardul NATO. Printre... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2019, 00:05 (6431 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Peste 3500 de elevi ialomițeni vor susține Examenele Naționale

Peste 3500 de elevi ialomițeni vor susține Examenele Naționale

Anul școlar 2018-2019 s-a terminat. Încă un an cu note, proiecte, teme și simulări pentru elevii ialomițeni. Exa­menele Naționale sunt în plin proces de desfășurare. Astfel, peste 3500 de elevi ialomițeni sunt înscriși la Evaluarea Națională și Bacalaureat.

Pregătiri pe ultima sută de metri Elevii ialomițeni de clasa a VIII-a și a XII-a se pregătesc pentru două dintre cele mai importante examene din viață. Astfel, 1838 elevi de gimnaziu vor susține în această săptămână examenele la Evaluarea Națio­nală. Limba și Literatura Română și Matematică sunt cele două discipline la care elevii... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2019, 18:20 (2817 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Cabinet europarlamentar la Slobozia

Cabinet europarlamentar la Slobozia

Săptămâna trecută, europarlamentarul Cristian Bușoi a revenit la Slobozia pentru a mulțumi colegilor și electoratului pentru susținerea de care s-a bucurat. El a promis că va deschide un cabinet europarlamentar la Slobozia pentru a sprijini activ ialomițenii în Parlamentul European.

Promisiuni post-electorale
Joi, 13 iunie 2019, europarlamentarul PNL Cristian Bușoi a revenit la Slobozia pentru a mulțumi colegilor și electoratului pentru susținerea de care s-a bucurat. În cadrul unei conferințe de presă susținută alături de deputatul liberal Gheorghe Tinel, acesta a promis că va... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2019, 17:25 (4096 vizualizări - 7 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
310 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10488 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(7553 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9342 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12163 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10593 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt în familie

În urma cu două zile, luni, 29 noiembrie, un ialomițean în vîrstă de 46 ani a fost victima unui furt din cadrul propriei louințe. În urma sesizării făcute Poliției Fetești a reieșit că în jurul orei 9. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:58
(14546 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfântul Andrei și Ziua Națională

Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfîntul Andrei și Ziua Națională

În urmă cu două zile, luni, 29 noiembrie, Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit ziua Sfîntului Andrei, precum și Ziua Naționala a României. Sub directa coordonare a Letiției Petcu, profesor de istorie ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:57
(9665 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu amenzi de peste 76 mii de lei pentru șoferi

Potrivit unui buletin informativ al Serviciului Rutier din cadrul IPJ Ialomița, în weekend-ul trecut polițiștii ialomițeni au aplicat 307 sancțiuni contravenționale șoferilor ce tranzitau arterele județului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:54
(13616 vizualizări - 2 comentarii)


Sudiți: Muniție neexplodată pe cîmp

Marți, 30 noiembrie, la primele ore ale dimineții, un localnic din Sudiți a alertat pompierii după ce a găsit pe un cîmp patru proiectile explozive de artilerie. Pirotehniștii Inspectoratului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:51
(12498 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: muniție Sudiți


Slobozia: Arestat preventiv după ce a furat un autoturism

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, 27/28 noiembrie a.c., în jurul orei 2.30, Poliția Slobozia a fost sesizată de o femeie din localitate asupra faptului că autoturismul său a fost sustras din fața ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:39
(14612 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Accidentată pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O tînără în vîrstă de 21 de ani, din București, a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs duminică, 28 noiembrie a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:33
(15154 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Șoferul beat a provocat un accident

Duminică, 28 noiembrie a.c., la ora 17.30, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DJ203B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:31
(15652 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Urziceni: Încarcerați pentru tulburarea liniștii publice

În cursul zilei de sîmbătă, 27 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița au prins, reținut și încarcerat trei bărbați cu vîrste cuprinse între 21 și 42 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:29
(13127 vizualizări - 0 comentarii)


Frățilești: Tînăr băut la volan

În cursul nopții trecute, în jurul orei 2.40, polițiștii au depistat în trafic, pe raza localității Frățilești, un tînăr, de 18 ani, domiciliat în comuna Platonești. Acesta se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:25
(11826 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu într-un apartament

Duminică, 28 noiembrie, în apartamentul unui slobozean a izbucnit un incendiu. Vecinii, speriați de fumul ce ieșea pe unul dintre geamurile locuinței, au alertat pompierii. Întrucît în momentul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:07
(12094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 noiembrie, Academia Română, Secția de științe agricole și silvice în colaborare cu Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești» au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:05
(12622 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis și băut, la volan

În noaptea de joi spre vineri, respectiv 25 spre 26 noiembrie, un echipaj de poliție slobozean ce acționa într-un filtru pe o stradă din localitate a oprit pentru un control de rutină o mașină condusă de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(12912 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Femeia rănită grav într-un accident rutier

O femeie de 56 de ani, din Sinești, a fost dusă în stare gravă la un spital din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs joi, 25 noiembrie, în jurul orelor 21.10, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(14235 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Munteni Buzău: Infractor încarcerat

A fost condamnat la un an și 10 luni închisoare, dar a încercat să fugă de ispășirea pedepsei. Este vorba de un bărbat, de 24 de ani, din comuna Munteni Buzău, pentru care Judecătoria Slobozia a emis la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:23
(13829 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune de siguranță la un internat

Polițiștii ialomițeni au continuat seria de acțiuni privind asigurarea unui climat de siguranță în unitățile de învățămînt. Joi, 25 noiembrie a.c., polițiștii au desfășurat o acțiune în internatul unei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:22
(12956 vizualizări - 0 comentarii)


Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 25 noiembrie 2010, Protoieria Urziceni a organizat o Seara Catehetică cu tinerii cu tema Sfîntul Apostol Andrei-Apostolul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:45
(10296 vizualizări - 0 comentarii)


Cărțile de muncă, predate

La data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispozițiile Decretului nr. 92/1976, privind carnetul de muncă. Așadar, persoanele care au fost încadrate pe baza de contract individual de muncă la angajatori cu capital ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:20
(13305 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Cu numai două săptămîni rămase pînă la stabilirea țărilor-gazdă pentru Cupele Mondiale de Fotbal FIFA 2018 și 2022, Hyundai Motor Company și-a extins colaborarea cu organismul guvernant al fotbalului, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:10
(11239 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate

Joi, 25 noiembrie a.c., o echipă de polițiști slobozeni a oprit pentru un control de rutină o autoutilitară încărcată cu deșeuri feroase, condusă de un slobozean, de 30 de ani. Potrivit polițiștilor, în ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:08
(12742 vizualizări - 0 comentarii)


Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Marți, 30 noiembrie, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va găzdui recepția oficială a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, oferită cu prilejul sărbătoririi «Zilei Naționale ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 11:07
(10989 vizualizări - 1 comentariu)


Rocadă de consilieri PNL în Consiliul Județean

La începutul săptămînii viitoare, marți, 30 noiembrie, consilierii județeni se întrunesc în ședința lunară de lucru. Potrivit ordinii de zi, executivul județean va dezbate 13 proiecte de hotărîri. Printre ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:56
(12033 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Națională a României», sărbătorită și la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița organizează o serie de manifestări cu ocazia «Zilei Naționale a României». Astfel, manifestările vor debuta la Monumentul «Mihai Viteazul» din Slobozia, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:50
(12146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dezbatere privind accesul romilor la serviciile de sănătate

Centrul Romilor pentru Politici de Sănătate-SASTIPEN, organizație non-guvernamentală care militează pentru îmbunătățirea stării de sănătate a romilor din România și creșterea gradului de acces al acestora ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:20
(13926 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Președintele Comisiei pentru Egalitatea de Șanse din Camera Deputaților, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora i-a propus ministrului Muncii, Familiei și Protecției Sociale ca, la discuțiile privind Codul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:09
(12654 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...