Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița nu are circuite turistice

28 milioane de lei pentru himere administrative

Ialomița nu are circuite turistice

Administrația Moraru a decis să acceseze peste 28 mili­oane de lei din fonduri europene pentru dezvoltarea turismului în Ialomița. Banii sunt utilizați pentru refacerea unor clădiri de patrimoniu, precum și pentru punerea în valoare a sitului arheologic de la Târgul de Floci de la Giurgeni. Din păcate, aceste investiții nu sunt dublate de niciun program turistic viabil, care să introducă județul Ialomița în circuitele turistice naționale. «Consiliul Județean Ialomița nu s-a ocupat de realizarea unor circuite turistice» este răspunsul sec al oficialilor administrației județene.

Un drum fără țință... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2019, 17:10 (4482 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Fundata lui Nicu Păvăloaie

Viața politică la țară

Fundata lui Nicu Păvăloaie

bonus: Mare e grădina PSD

Nicu Păvăloaie este consi­lier local PSD la Perieți. Joi, 6 iunie 2019, a fost exclus din filiala PSD Fundata de către Marian Gheorghe Mustățea, viceprimarul comunei, din cauza rezultatelor slabe la alegerile europarlamentare la... Fundata! Nicu Păvăloaie susține că viceprimarul îi face astfel loc următorului pe listă, Mircea Răducanu, pentru cei 500 de lei cât reprezintă plata indemnizației lunare de ședință: «Sunt „fomiști“ care așteaptă banii ăia ca pe altceva... Mie nu-mi trebuie, nu i-am dus niciodată acasă! Am făcut cu ei ce a fost nevoie prin sat, că de-aia ne-au votat oamenii, să lăsăm ceva în urma noastră...».

Omul sfințește locul... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2019, 14:15 (5377 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 300 de copii din Țăndărei nu merg la școală

Statistică îngrijorătoare

Peste 300 de copii din Țăndărei nu merg la școală

Sărăcia ține copiii din Ialomița departe de Educație. La Țăndărei, de exemplu, peste 300 de copii cu vârste cuprinse între 3 și 18 ani nu au fost niciodată la școală. Cei mai mulți dintre ei locuiesc în Cartierul Strachina din oraș, zona cu cel mai ridicat nivel de sărăcie. Autoritățile locale au în plan școlarizarea acestora prin transformarea unei foste școli într-un Centru Educațional.

Cartierul în care copiii nu merg la școală
Strachina se deșiră încă de la intrarea în orașul Țăndărei, dinspre Slobozia. Construite în stil «american», casele controversate ale romilor din Cartier... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2019, 10:55 (3106 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Doi minori din Slobozia au fost reținuți de polițiști, în cazul bătrânei agresate în centrul orașului

Doi minori din Slobozia au fost reținuți de polițiști, în cazul bătrânei agresate în centrul orașului

30 de zile de arest preventiv pentru agresori

Polițiștii și procurorii au reușit să-i identifice și să-i rețină pentru 24 de ore pe cei care, în urmă cu o săptămână, au agresat o bătrână de 84 de ani, într-un apartament din centrul Sloboziei. Este vorba despre doi minori, de 16 și 17 ani, cunoscuți în rândurile consumatorilor de substanțe interzise din oraș. Aceștia au fost prezentați duminică, 16 iunie 2019, judecătorilor cu propunere de arestare.

Ridicați de pe stradă
Surse judiciare susțin faptul că cei doi minori o cunoșteau foarte bine pe bătrână, însă aceștia ar fi refuzat să ofere detalii cu privire la motivele pentru... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2019, 16:30 (40301 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Micii antreprenori ai Sloboziei de mâine

Micii antreprenori ai Sloboziei de mâine

Joi, 6 iunie a.c., 45 de elevi au participat la cea de a VI-a ediție a Concursului Județean «Micul Antreprenor». Cătălin vrea ca robotul său să devină gadget de bord pentru toate mașinile din oraș. Anca vrea să reînvie tradițiile de mult apuse, printr-un parc de joacă destinat copiilor. Și toți vor sponsori...

Lupta de a fi cel mai bun Joi, 6 iunie 2019, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia s-a desfășurat a VI-a ediție a Concursului Județean «Micul Antreprenor». 9 echipe s-au luptat pentru premiul întâi, un premiu ce a constat în suma de 1000 de lei. Elevi de la Colegiul... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2019, 16:10 (4240 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sunt un om normal care este membru al unui partid politic!»

Viorica Corbu, membru PLUS Ialomița

«Sunt un om normal care este membru al unui partid politic!»

Viorica Corbu este directorul de sucursală la singura firmă de asigu­rări cu capital exclusiv românesc. Și membru PLUS de când l-a des­co­perit pe Vlad Voiculescu... Iar prietenii spun că e responsabilă și că te poți baza pe ea. Pentru un om normal, pare de ajuns. Pentru un membru de partid însă...

Un PLUS de normalitate
Membrii de partid de azi sunt politicienii de mâine. Vorace, lipsiți de scru­pule, gata să înghită broasca aia râioasă pe burta goală, dimineața... Viorica Corbu nu e nimic din toate!
-De ce ești membru PLUS?
... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2019, 11:25 (8570 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Daniela Necula, cea mai tânără polițistă a județului

Daniela Necula, cea mai tânără polițistă a județului

Ieșită de puțin timp de pe băncile școlii de la Câmpina, Daniela Necula se poate mândri cu noul ei statut. Este cea mai tânără polițistă a ju­dețului Ialomița! Este ajutor de șef de post la Gri­vița... În plus, în vreme ce ajută la prinderea hoților ori sanc­ți­­o­narea contravenienților, Daniela studiază Dreptul...

Polițista de la Grivița Deși abia a împlinit 20 de ani, tânăra are visuri mari... Daniela Necula este cel mai tânăr membru al Inspectora­tului de Poliție al Județului Ialomița! Este arondată la Postul de Poliție Reviga, fiind ajutor șef de post... În plus, studiază la Facultatea... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2019, 17:20 (14891 vizualizări - 35 comentarii)

EVENIMENT

Ingrid și Maya vor să se bucure de copilărie

100 mii de dolari pentru o viață normală

Ingrid și Maya vor să se bucure de copilărie

Un diagnostic crunt primit la naștere le-a furat copilăria lui Ingrid și Maya, două fetițe din Slobozia în vârstă de 8 ani. Micuțele și-ar putea alina su­ferința cu ajutorul unei intervenții chirurgicale complexe, ce poate fi realizată doar în Statele Unite ale Americii. Pentru a ajunge la medicii din America, părinții copilelor au nevoie de 100 mii de dolari, bani de care nu dispun. Aceștia încearcă să le redea speranța la viață micuțelor, în urma unui apel umanitar pos­tat pe rețele de socializare.

Caută vindecarea cu ajutorul semenilor
O zi din viața Mayei și a lui Ingrid înseamnă... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2019, 12:10 (6872 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Fetești monitorizează nivelul apelor Dunării

Autoritățile din Fetești monitorizează nivelul apelor Dunării

Autoritățile din Fetești sunt în alertă după ce Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o avertizare Cod Portocaliu de inundații pentru sectorul Dunării. Digul de apărare al munici­piului este monitorizat zi și noapte de către reprezentanții Comitetului Local pentru Situații de Urgență Fetești, pentru a se evita riscul producerii unor calamități. «Toate forțele sunt pregătite pentru intervenții, să sperăm că vom trece cu bine și că nu vor fi probleme...» a declarat Laurențiu Șonchereche, viceprimarul din Fetești.

Dunărea, sub monitorizare Avertizarea hidrologilor... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2019, 18:25 (2728 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bătrână agresată în propriul apartament, autorii sunt încă neidentificați! Bătrâna a murit a doua zi...

S-a întâmplat în centrul Sloboziei

Bătrână agresată în propriul apartament, autorii sunt încă neidentificați! Bătrâna a murit a doua zi...

Tragedie într-un bloc din centrul Sloboziei. O bătrână a murit la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost agresată și batjocorită în propria casă. La aproape o săptămână de la producerea faptei, autorii sunt încă neidentificați de organele de cercetare penală...

Vecinii sunt în stare de șoc Tragedia s-a petrecut în noaptea de duminică spre luni, 9/10 iunie a.c., într-un apartament situat la etajul 1 al unui bloc din centrul Sloboziei. O bătrână de 84 de ani, bolnavă de Alzheimer, a fost batjocorită și agresată în propria locuință de persoane necunoscute. Femeia a fost descoperită... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2019, 14:20 (10486 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Tulburarea păcii sufletești», evaluată la 1,38 milioane de lei

Victor Moraru a acționat în instanță ziarul Independent

«Tulburarea păcii sufletești», evaluată la 1,38 milioane de lei

bonus: Despre libertatea presei de provincie

Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița a acționat în instanță ziarul Independent. El reclamă faptul că publicația și angajații acesteia i-au creat «(...) o stare de disconfort psihic, de tulburare a păcii sufletești (...)» pe care o evaluează la 1,38 milioane de lei. Președintele Consiliului Județean Ialomița se înscrie într-o listă lungă de oficiali ai administrației județene care au susținut, de-a lungul ultimilor 20 de ani, că materialele de presă furnizate publicului de către Independent le-au adus «prejudicii morale».

Soarele administrației ialomițene acuză... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2019, 10:50 (7852 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 de case inundate într-o oră

Dezastrul de la Săveni

100 de case inundate într-o oră

La Săveni, în noaptea de joi spre vineri, 30/31 mai 2019, o ploaie torențială a inundat peste 100 de case. Evenimentul a fost uitat aproape imediat, dar apa a rămas în curțile caselor. La o săptămână distanță, oamenii continuă să plângă, deznădăjduiți... Autoritățile sunt neputincioase în fața dezastrului provocat de ploaie. În casa lui nea Dobre apa a ajuns până sub ferestre.

Potopul de 130 litri/mp Noaptea de 30 spre 31 mai 2019 va rămâne întipărită în mintea locuitorilor din comuna Săveni. O ploaie torențială care a durat mai puțin de o oră a distrus 100 de gospodării. Grădini acoperite... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2019, 16:50 (4288 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP asfaltează 5 străzi cu manageri de «baruri și activități de servire a băuturilor»

Se petrece la Slobozia

DADP asfaltează 5 străzi cu manageri de «baruri și activități de servire a băuturilor»

Primarul Adrian Mocioniu a anunțat cu mândrie edilitară că anul acesta va asfalta primele 5 străzi din cariera lui de primar. Asfaltarea are ca beneficiar Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia și este executată de o firmă al cărei obiect de activitate principal este «servirea băuturilor».

Asfalt «lounge&drinks» din fonduri publice
Potrivit anunțului «în data de 17.05.2019 a fost semnat contractul de achiziție publică de lucrări (execuție) privind realizarea obiectivului de investiții „Modernizare străzi din Municipiul Slobozia“, între Direcția de Administrare... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2019, 14:50 (10515 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: «Țepe» la telefon date de un recidivist

Fetești: «Țepe» la telefon date de un recidivist

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești au trimis în judecată un bărbat din localitate, sub acuzația de «înșelăciune». Acesta apela victimele, în special persoane în vârstă, și le promitea cadouri-surpriză în urma achitării unei taxe. Bărbatul nu este la prima abatere de acest gen, el fiind elibe­rat condiționat din penitenciar pentru fapte similare.

Prejudiciul nu a fost recuperat
Din actele de urmărire penală ale procurorilor din Fetești, se pare că bărbatul avea o evidență clară a persoanelor pe care le contacta telefonic. Acesta apela în special persoanele în... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2019, 11:05 (3095 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

lupul paznic la mioare

lupul paznic la mioare

Fuseră și se duseră și sărbătorile astea. Ediția a XIX-a, în plină lună iunie, pe o căldură de se topește asfaltul ăla de nu-l mai așază nimeni în gropile orașului. După cum vedeți în imagine, la «Sărbători» a apucat să ajungă și primarul Adrian Mocioniu. Duminică, la spartul târgului, că a fost plecat cu treburi din oraș și i-a lăsat pe viceprimari cu grijile organizării. Dar a apucat împărțirea cupelor și premierea miss-urilor, că doar de-aia e primar. Și, spun martorii oculari, s-a descurcat onorabil, fiindcă n-a trebuit să vorbească, ci doar să privească și să evalueze. Iar la evaluat, știe tot orașul, Adrian Mocioniu e expert, că asta face de 3 ani, de când e în funcție. Evaluează tot ce... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2019, 16:40 (6646 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de medici pentru expertizarea capacității de muncă

Ialomița are nevoie de medici pentru expertizarea capacității de muncă

De 5 ani, ialomițenii care au nevoie de expertize privind ca­pacitatea de muncă sunt plimbați pe drumuri pentru a obține documentele medicale. Cele două cabinete, din Slobozia și Urziceni, au rămas fără specia­liști, după ce medicii care le coordonau activitatea au fost cercetați penal pentru fapte de corupție. Posturile au fost scoase la concurs de mai multe ori, însă candidații au refuzat să susțină testările. «Avem promisiuni că măcar la Slobozia si­tuația s-ar putea remedia...» a ex­plicat Daniel Voicu, directorul interimar al Casei de Pensii Ialomița.

Eforturi zadarnice
... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2019, 15:15 (3047 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

La Slobozia, de dragul fondurilor europene

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a declarat public că va plăti peste 2 milioane de lei anual pentru funcționarea firmei de transport public înființată anul trecut. Transportul se va face cu autobuze închiriate, iar firma va fi subordonată Consiliului Local Slobozia. Înființarea serviciului de transport public la nivelul municipalității este o condiție obligatorie pentru accesarea fondurilor europene destinate achiziționării de autobuze electrice. Valoarea proiectului se ridică la 7 milioane de euro, însă administrația locală nu poate oferi garanții privind punerea lui în practică.

Laptele și mierea mai binelui public... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2019, 11:10 (6654 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

«Moraru trebuie să plătească pentru dezastrul de la Dridu!»

Gheorghe Tinel colecționează plângeri penale

«Moraru trebuie să plătească pentru dezastrul de la Dridu!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a declarat în cadrul unei conferințe de presă că va iniția o plângere penală împotriva președintelui Victor Moraru pentru situația apărută la Dridu. Reamintim că, la în­ceputul săptămânii precedente, o parte din fundația podului de la Dridu s-a surpat, iar lu­crările de consolidare au fost reluate. «Vom face o plângere penală pentru că sunt bani mulți în joc... Moraru trebuie să plătească pentru dezastrul de la Dridu!».

Urmările unui dezastru anunțat Joi, 6 iunie 2019, în cadrul unei conferințe de presă, deputa­tul PNL Gheorghe Tinel a de­clarat că va depune... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2019, 19:25 (6606 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Slobozia, capitala fotbalului juvenil

Fotbal

Slobozia, capitala fotbalului juvenil

bonus: Kinder Constanța s-a impus la «2005»

Colaborarea dintre AFC Unirea ’04 Slobozia și Asociația «E Pluribus Unum» a mers încă o dată foarte bine. Din aceasta a ieșit cel mai puternic turneu de fotbal juvenil desfășurat vreodată în județul nostru: «Ialomița Youth Coup». Privit cu suspiciune chiar de unii oameni din fenomen, turneul a depășit așteptările prin participarea a peste 400 de sportivi și prin spectacol, în ciuda faptului că vorbim despre cei mai mici practicanți ai fotbalului. Bucuria de a face sport a invadat timp de 3 zile arenele din Slobozia și împrejurimi. Prin acest turneu suntem pe harta fotbalului românesc, ștacheta fiind ridicată dintr-un foc la un nivel înalt. Ediția a II-a va veni cu așteptări mai mari din partea... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2019, 17:45 (5587 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Ana Ciolan și Alexandra Banciu vin la HCM Slobozia

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Ana Ciolan și Alexandra Banciu vin la HCM Slobozia

Pe 4 iulie 2019 este programată reunirea echipei de handbal feminin a Sloboziei în ve­derea pregătirii sezonului 2019-2020, în care elevele lui Gheor­ghe Covaciu vor activa în Liga Națională. După vizita medicală, jucătoarele vor pleca în perioada 7-15 iulie într-un cantonament găzduit de stațiunea suceveană Vatra Dornei. Până atunci, conducerea caută să alcătuiască un lot cât mai competitiv, iar pentru aceasta au fost aduse în aceste zile două jucătoare care au evoluat sezonul trecut în primul eșalon. Pivotul Ana Ciolan vine la Slobozia după ce a evoluat un sezon la Corona Brașov. Jucătoarea de 26 ani a mai jucat în Ligă pentru Alba Sebeș și HC Zalău și poate face la fel de bine atât faza ofensivă... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2019, 16:30 (6695 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jandarmeria Română acționează pentru prevenirea și combaterea fenomenului tăierii ilegale de material lemnos

Peste 850 mc de material lemnos au fost recuperați de jandarmi în urma acțiunilor desfășurate în mod independent, în cursul lunii august 2015. Astfel, în luna august a.c., aproximativ 2000 de jandarmi din ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 11:20
(7818 vizualizări - 0 comentarii)


Mandat european de arestare pentru un infractor din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Franța. La data de 1 septembrie ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 20:55
(8664 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Informații privitoare la renta viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2014, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 19:25
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Indemnizații de șomaj pentru absolvenții de studii superioare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita vine în întîmpinarea absolvenților de studii superioare, informîndu-i pe cei care nu reușesc să se angajeze că au dreptul să ceară indemnizația ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 18:20
(6804 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au intensificat furturile de cereale

Polițiștii ialomițeni au reținut 10 ialomițeni sub acuzația de furt și furt calificat. Patru dintre aceștia, două femei și doi bărbați, cu vîrste cuprinse între 17 și 69 de ani, toți din Fetești, au fost ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 17:45
(3991 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 16:20
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: După accident, i-a luat foc mașina

Un tînăr, de 19 ani, a fost rănit după ce autoturismul pe care îl conducea a fost implicat într-un accident rutier, pe raza localității Fierbinți. În urma evenimentului, autoturismul a fost cuprins de flăcări ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 15:05
(5290 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

În luna septembrie 2015, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița urmează să demareze cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator introducere, validare și prelucrare ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 13:20
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: 1400 de proiecte pentru PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Ruale (AFIR) a primit pînă în prezent pentru toate cele 10 Submăsuri de finanțare a Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR) deschise în acest an ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 12:35
(7864 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Femeie lovită de un șofer băut

O femeie, de 66 de ani, din Fetești, a văzut moartea cu ochii după ce a fost lovită de o mașină în care se afla un șofer băut. Bărbatul, în vîrstă de 49 de ani, avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 21:25
(7668 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Conducea fără să aibă permis

Un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni este cercetat de Poliție, fiind depistat conducînd pe drumurile publice fără permis de conducere. Fapte similare au fost reținute și în cazul altor trei șoferi de ocazie ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 19:15
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pe urmele șoferilor beți la volan

Trei șoferi, aflați în stare de ebrietate, au fost depistați conducînd pe șosele județului. Primii doi au fost identificați de polițiști la Slobozia, iar celălalt în zona Vlădeni. Aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 17:40
(5313 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Element de muniție, descoperit în curte

Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 76 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Valea Ciorii, în timp ce săpa în curtea casei. Evenimentul a fost anunțat la 112 miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 14:10
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța comunității

Poliția Română desfășoară Acțiunea «Blocada» pentru prevenirea faptelor  antisociale și asigurarea unui trafic rutier sigur. Astfel, în perioada 20-26 august 2015, în timpul acțiunilor punctuale desfășurate ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 13:45
(4618 vizualizări - 2 comentarii)


AFIR dă undă verde pentru ultimele finanțări pentru infrastructură din PNDR 2007-2013

Pentru a asigura gestionarea eficientă a fondurilor europene nerambursabile alocate țării noastre prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2007-2013, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:35
(6527 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Registru de evidență a tratamentelor cu produse de protecție a plantelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor beneficiari ai schemelor de plăți directe că, începînd cu anul 2015, este implementată cerința legală ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:10
(8663 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Doi copii, răniți într-un accident rutier

Doi copii, de 10 și 12 ani, pasageri ai unei mașini condusă de un bărbat de 36 de ani, din localitatea ialomițeană Gîrbovi, au fost victime ale unui accident rutier. Într-o curbă la stînga, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 20:05
(4482 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Țăndărei: Reținut pentru că a lovit un pieton

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a lovit cu mașina o tînără de 30 de ani, pe trecerea de pietoni. Fără să-i pese de victimă, șoferul a fugit de la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 18:35
(5869 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 259 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 25 august 2015, sînt disponibile 259 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 17:05
(5857 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Salvat de pompieri, dintr-o fîntînă dezafectată

Un cetățean din comuna Manasia a văzut moartea cu ochii. Bărbatul se afla pe cîmp, moment în care a căzut într-o fîntînă secată, căreia îi lipsea tubul de deasupra pămîntului, adîncă de 3 metri. Speriat ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 15:25
(4928 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii, în contact cu noile schimbări legislative în materie fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița anunță contribuabilii din județ, persoane fizice și juridice, cu privire la organizarea unor sesiuni privind aducerea la cunoștință a acestora a noilor ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 14:05
(4629 vizualizări - 0 comentarii)


4 zile de doliu la Țăndărei. Marian «Miliardaru», liderul țiganilor din oraș, a murit

Jale în lumea țigănească din Țăndărei. Marian «Miliardaru», cel mai influent lider al comunității rome din oraș, a murit în acest sfîrșit de săptămînă într-un accident de circulație, petrecut pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2015, 14:05
(24792 vizualizări - 21 comentarii)


APIA Ialomița: Este interzisă incendierea miriștilor!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate (GAEC 6.2), conform cărora este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil, precum și a vegetației pajiștilor permanente ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 20:25
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat în pom

Poliția a fost sesizată joi, 20 august a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Minor rănit de un șofer fără permis

Un băiat, de 7 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza localității. Acesta a fost lovit de mașina condusă de un bărbat, de 34 de ani, care nu deținea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:50
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Și-a omorît tatăl într-un accident rutier

Tragedie pe șoseaua care leagă localitățile Ograda și Țăndărei. Un tînăr, de 24 de ani, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet de pe marginea drumului. În urma impactului, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:05
(6804 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Slobozia: Depistat la volan în stare de ebrietate

Un șofer, de 36 de ani, a fost prins conducînd pe șoselele Sloboziei în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,58 miligrame alcool pur în aerul expirat. Pentru fapta sa el s-a ales cu un dosar ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 15:30
(4036 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La volan, fără permis

Polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Bordușani, un tînăr, de 27 de ani. Acesta se afla la volanul unui vehicul, fără să dețină permis auto. În această cauză a fost întocmit un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 14:10
(4014 vizualizări - 0 comentarii)


Rezultatele Acțiunii «Blocada» în Ialomița

La nivel național, în perioada 13-19 august 2015, Poliția Română a desfășurat Acțiunea «Blocada». Este vorba despre o serie de activități polițienești specifice, cu rol în prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 13:20
(3479 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

privind organizarea
concursului de încadrare
a postului vacant de execuție
Contabil gr. II,
din cadrul Biroului Contabilitate

U.M. 01416 Slobozia organizează
concurs pentru ocuparea postului
de Contabil gradul II
din cadrul Biroului Contabilitate,
în data de 14.09.2015
(data primei probe de concurs)
Principalele cerințe ale postului sînt:
-studii medii în domeniul
financiar-contabil
-vechime în domeniul financiar-contabil
Data limită pînă la care se pot depune
dosarele de concurs
este 04.09.2015, orele 16,00.
Detalii privind condițiile generale
și specifice pentru ocuparea postului,
tipul probelor de concurs,
locul și ora desfășurării acestora,
bibliografia de concurs se pot obține
la tel. 0243/230.190, 0767/295.357
sau la sediul U.M. 01416,
Șoseaua Amara, nr. 2,
localitatea Slobozia

17 August 2015, 17:25


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...