Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Carnavalul Florilor» la Slobozia

Programul Mondial «Eco Școala»

«Carnavalul Florilor» la Slobozia

În curtea Școlii Gimnaziale «Sfântul Andrei» din Slobozia s-a desfășurat joi, 30 mai 2019, a IX-a ediția a evenimentului «Carnavalul Florilor». Părinți, bunici, frați sau surori au venit să urmărească parada desfășurată de elevii școlii. Peste 500 de copii au defilat îmbrăcați în costume confecționate din materiale reciclabile.

550 de floricele Școala Gimnazială «Sfântul Andrei» Slobozia este implicată de 13 ani în Programul Mondial «Eco Școala», acesta fiind coordonat la nivel național de Centrul Carpato-Danubian de Geo­ecologie. 7 unități școlare din județ sunt înscrise în acest program... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2019, 17:10 (3126 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două titluri naționale la cadeți

Lupte, CS Amara

Două titluri naționale la cadeți

Constanța a găzduit în perioada 30 mai-1 iunie 2019 Campionatul Național de Lupte adresat cadeților. Cu toate că sportivii înscriși în concurs sunt la debutul în această categorie de vârstă sau încă la stadiul de juniori 3, CS Amara și-a onorat corespunzător blazonul. Așa cum era de așteptat, Nicoleta Băjan a făcut un concurs ireproșabil și și-a mai adăugat în palmares un titlu național la categoria 40 kg. O evoluție excelentă a avut la categoria 55 kg Marian Subțirică, el învingând tot ce i-a ieșit în cale, in­clusiv pe colegul său Răzvan Jeaca. Marian a luat titlul național, iar Răzvan a terminat pe 5. De remarcat și me­dalia de bronz obținută la 53 kg de Denisa Negoiță. «Mă declar din nou mulțumit... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2019, 16:35 (3152 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal masculin

Festivalul de minihandbal, o competiție a bucuriei

Slobozia a fost, în perioada 30 mai-2 iunie a.c., printre gazdele Festivalului Național de Minihandbal adresat băieților născuți în 2008 sau mai târziu. Copiii prezenți au luat din nou joaca de-a handbalul în serios, întrecându-se în driblinguri și execuții. Au fost prezenți 267 de copii de la 18 cluburi provenite din București, Călărași, Constanța, Tulcea, Galați, Buzău, Prahova, Dâmbovița și Ialomița. Pe parcursul celor 3 zile au fost multe meciuri și, chiar dacă vorbim de primii pași în handbal, galeriile și-au făcut din plin datoria. Nicolae Goidea și echipa lui au primit din nou calificative foarte bune pentru organizare, fiind deja a doua acțiune de această amploare găzduită de Slobozia... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2019, 15:25 (3159 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Zâna Ursitoare», alături de copiii din Slobozia

«Zâna Ursitoare», alături de copiii din Slobozia

Momente magice în Parcul Ialomița din Slobozia, de 1 Iunie. Copiii de toate vârstele din oraș au avut șansa să o în­tâlnească pe «Zâna Ursi­toare». Personajul interpretat de Iulia Berciu le-a oferit tuturor copiilor o mulți­me de surprize.

Desene pe asfalt și picturi pe față La întâlnirea cu «Zâna Ursitoare» au participat sute de copii din Slobozia. Aceasta le-a pregătit micuților nume­roase surprize. Copiii au realizat desene pe asfalt și și-au desenat fețele cu personajele preferate din desene animate. Mai mult, «Zâna Ursitoare» i-a îndemnat pe toți să facă mișcare, organizând un... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2019, 15:05 (4255 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ariana Gălbenuș, soprană la 17 ani

Ariana Gălbenuș, soprană la 17 ani

Elevă a Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia, Ariana Gălbenuș este cea mai tânără soprană a Sloboziei. La doar cei 17 ani, Ariana a participat deja la concursuri și festivaluri națio­nale și internaționale. Dorința acesteia este să urmeze Conservatorul. Recent, Ariana a participat la Festi­valul și Concursul Național «Ionel Perlea» Slobozia, unde a cântat în deschidere.

Mica soprană Joi, 23 mai 2019, Sala Europa a fost plină. Artiști lirici din toată țara au cântat în cadrul celei de-a XXVII-a ediții a Festivalului și Concursului Național «Ionel Perlea» Slobozia. Deschiderea acestuia... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2019, 14:05 (4297 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Focar de infecție la «groapa lui Stoica»

Se întâmplă la Slobozia

Focar de infecție la «groapa lui Stoica»

În fața Primăriei Slobozia, în groapa abandonată în care urmează să fie construită în 2021 intrarea în parcarea subterană, continuă să se acumuleze apă. Această stare de fapt a fost semnalată inițial în octombrie 2018, autoritățile constatând atunci că apa provine din rețeaua de canalizare. Acum, o posibilă explicație pentru balta apărută ar fi existența unor... izvoare subterane!

Mare e grădina administrației În octombrie 2018, în urma sesiză­rilor cititorilor, ziarul nostru consemna faptul că în groapa dintre sediul Primă­riei Slobozia și Prefectură a apărut «o baltă de urină și fecale... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2019, 11:05 (6641 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

174 de elevi ialomițeni au ajuns la «Naționale»

174 de elevi ialomițeni au ajuns la «Naționale»

Anul școlar 2018-2019 se apropie de sfârșit. Calendarul concursurilor și olimpiadelor școlare organizate cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița a fost plin. 174 de elevi ialomițeni au participat, obținând premii importante.

Elevii județului, elevii țării
În urma fazelor județene ale Olimpiadelor Școlare, 174 de elevi ialomițeni și-au câștigat șansa de a participa la «Naționale». Elevi de gimnaziu sau de liceu, aceștia s-au luptat, îndrumați de cadrele didactice, să obțină un loc fruntaș la fazele județene. Cei mai mulți dintre aceștia sunt elevi ai Colegiului Național... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2019, 17:45 (3432 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pisica social-democrată

Pisica social-democrată

Pisica surprinsă în imaginea alăturată este mascota social-democraților ialomițeni. Ea s-a pripășit în sediul de pe Chimiei cam pe vremea când Liviu Dragnea se jura că nu va părăsi prost scena politică din România. Între timp lucrurile s-au mai schimbat, dar pisica a rămas. Duminică seara, cu 10 minute înaintea anunțării rezultatelor finale, pisica a fost surprinsă de aparatul de fotografiat în prag, sătulă, probabil, de veștile proaste pe care președintele Pavel le aflase deja, că doar nu degeaba are o armată de pesediști în secțiile de votare, deghizați ba în membri ALDE, ba în membri PRO România, ba în membri UDMR. Dar ne-a luat gura pe dinainte și nu v-am spus de ce am fotografiat pisica.... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2019, 14:40 (4553 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Nuți Roșu și prefectul de Ialomița vor în Parlamentul României

Pe listele ALDE?

Nuți Roșu și prefectul de Ialomița vor în Parlamentul României

Înainte ca rezultatele Alegerilor Euro­par­lamentare să devasteze scena politică românească, politrucii ialomițeni au parafat înțelegeri politice de culise pentru alegerile din 2020. Miza acestor negocieri o reprezintă cucerirea unor bazine electorale sigure, controlate de către primarii în funcție. Aceștia sunt dispuși să tranzacționeze voturile electoratului propriu, în schimbul unor candidaturi la alegerile parlamentare din 2020.

Aranjamente de culise În urmă cu o săptămână, în plină euforie de campanie, președintele ALDE Ialomița anunța public că unii dintre primarii PNL bat la... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2019, 10:55 (9997 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei sunt condiționate de aprobarea Consiliului Local

Primarul Mocioniu ține în șah consilierii PSD

Sărbătorile Sloboziei sunt condiționate de aprobarea Consiliului Local

Primarul Adrian Mocioniu a decis să paseze responsabi­litatea organizării Sărbă­to­rilor Sloboziei în sarcina Consi­liului Local Slobozia. El a cerut redactarea unui proiect de hotărâre care să reglementeze cadrul legal de des­fășurare a acestora. Reamintim că anul trecut administrația Mocioniu a fost acuzată de organizarea ilegală a acestor manifestări. Decizia finală va fi luată în cadrul ședinței Con­siliului Local Slobozia de joi, 30 mai 2019.

Decizie fără precedent Primarul Adrian Mocioniu a declarat pentru ziarul nostru că va lăsa la latitudinea Consiliului Local Slobozia decizia... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2019, 11:35 (7272 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

alegeri și alegători

Ialomița, contrar așteptărilor, a fost la coada clasamentului în ceea ce privește prezența la vot. S-a considerat, probabil, că astfel votul pentru Referendum nu va trece pragul de validare, în timp ce rezultatul votului favorabil PSD va rămâne la cotele prestabilite de alegerile precedente. Nu este clar dacă a fost o strategie de campanie la nivel național sau o decizie a Organizației locale... Revenind, în economia voturilor pentru Europarlamentare, Ialomița și ai săi votanți reprezintă cantități neglijabile, cei aproape 80000 de alegători prezenți la nivel de județ constituind prin raportarea la nivel național o marjă de eroare. Cu toate acestea, rezultatele scrutinului de duminică, 26 mai... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2019, 14:45 (5139 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Simona Tonț, noul inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Iar a fost schimbată Luminița Barcari!

EXCLUSIV: Simona Tonț, noul inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Învățământul ialomițean are o nouă conducere. Este vorba despre Simona Tonț, inspector de specialitate pentru coordonarea proiectelor cu finanțare europeană în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Aceasta a fost numită în fruntea instituției după ce Luminița Barcari a pierdut procesul prin care a fost repusă în funcție în baza unei Ordonanțe Președințiale, admisă de Curtea de Apel București. Prin decizia dată, Înalta Curte de Casație și Justiție a respins Ordonanța Președințială și a casat sentința anterioară. Decizia este definitivă.


Interimat asigurat până la 1 septembrie 2019... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 19:55 (17138 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a votat pentru blocarea investiției Vivani Salubritate

Primarul Adrian Mocioniu susține un proiect de hotărâre controversat

Consiliul Local Slobozia a votat pentru blocarea investiției Vivani Salubritate

În pofida războiului dintre primarul Adrian Mocioniu și consilierii PSD, acesta a convins plenul Consiliului Local să voteze un proiect de hotărâre considerat ilegal. Proiectul vizează «interzicerea sau extinderea construirii unei noi celule de deșeuri periculoase pe teritoriul Sloboziei» și se dorește a fi o reacție la demersurile Vivani Salubritate de a demara o astfel de investiție.

Vot masiv pentru un proiect controversat Inițiativa susținerii unui proiect de hotărâre prin care să se descurajeze orice încercare de construire a unei gropi de deșeuri periculoase în Slobozia... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 19:25 (3669 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Adrian Mocioniu este prost... consiliat!»

Replică usturătoare a prefectului Gigi Petre

«Adrian Mocioniu este prost... consiliat!»

La nici 48 de ore de la declarațiile primarului Adrian Mocioniu, prefectul Gigi Petre i-a răspuns public acestuia printr-un comunicat de presă. Dată fiind aciditatea afirmațiilor, am decis să publicăm integral acest text.

DREPT LA REPLICĂ
În legătură cu acuzațiile d-lui Primar Mocioniu Adrian, menționate în articolul «Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!», doresc să fac următoarele precizări:
La data de 19.05.2019 a fost înregistrată la Instituția Prefectului o adresă emisă de dl Barbu Emilian, Șef Serviciu Juridic... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 19:10 (4652 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, bronz european la Tineret

Scrimă

George Dragomir, bronz european la Tineret

Orașul bulgar Plovdiv găzduiește în aceste zile Campionatul European de Scrimă pentru Tineret, competiție adresată sportivilor sub 23 ani. Prima zi de concurs a adus și primele medalii pentru delegația României. După argintul obținut la Campionatul Mondial de Juniori, George Dragomir a izbutit o nouă performanță și la Plovdiv, cucerirea medaliei de bronz. George a început excelent competiția, obținând în grupele de calificare 6 victorii în 6 meciuri. Pe tabloul de 32 a avut o misiune facilă în fața polonezului Piotr Szczepanik, pe care l-a învins cu 15-6. În Optimi a trecut de conaționalul său Paul Ursachi cu 15-9, iar în Sferturi s-a duelat cu germanul Lorenz Kempf. După un meci strâns, Dragomir... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 18:05 (3135 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Lobby episcopal pentru bani publici

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 30 mai 2019, alocări bugetare de 1, 63 milioane de lei pentru bisericile din Ialomița. Lista bisericilor care au primit bani publici a fost stabilită de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor. La vot a fost prezent și vicarul Episcopiei, Rafail Mâț...

Apetitul pentru moaște costă Recunoscut pentru evlavia cu care participă la procesiunile religioase din Ialomița, președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, a pledat joi, 30 mai 2019, pentru alocarea a 1,63 milioane de lei în vederea susținerii lucrărilor de reparații și dotări la mânăstirile... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 13:20 (3953 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul Andrei Pop s-a «predat» PSD Ialomița

Deputatul Andrei Pop s-a «predat» PSD Ialomița

bonus: DREPT LA REPLICĂ

Cel mai tânăr parlamentar ialomițean, deputatul Andrei Pop, s-a «predat» cu arme și bagaje noii conduceri a PSD Ialomița. Pare o afirmație absurdă, dar e adevărată! El a promis că va rămâne un soldat fidel al filialei, cu condiția să se regăsească pe listele pentru Parlamentul României în 2020.

PSD nu uită și nu iartă Deputatul Andrei Pop este un deputat de manual. Are o lege izvorâtă din tarele copilăriei, vorbește convingător despre amenințarea «deep state» și practică un discurs naționalist moderat cu priză la electoratul PSD sfertodoct. În plus, a intuit corect că decizia electoratului... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 12:20 (5956 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Sorina Iaru, cel mai tânăr profesor al Sloboziei

Sorina Iaru, cel mai tânăr profesor al Sloboziei

Este tânără, este locvace, îi place grafica și designul. Sorina Iaru are 22 ani și își dorește să schimbe Slobozia. Este profesor de Desen la Liceul de Arte, iar recent a câștigat concursul «Slobozia pe coordonate europene»: «Știu de unde vin, de unde am plecat și unde vreau să ajung în următorii 5 ani...».

De la elev la profesor Sorina Iaru are 22 ani și este cel mai tânăr profesor al municipiului Slobozia. A absolvit Liceul de Arte Vizuale «Ro­mulus Ladea» din Cluj, iar acum se pre­gătește să intre la master la București. Cu toate acestea, Sorina nu a uitat de unde a plecat, fiind... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2019, 18:35 (5916 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Povara PNDL2 sufocă administrațiile ialomițene

Ordonanța 114 are efect de bumerang

Povara PNDL2 sufocă administrațiile ialomițene

În urmă cu 2 ani, admi­nistrația Moraru declara că Ialomița va absorbi 813,75 milioane de lei prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 pentru 129 de proiecte de dezvoltare locală. În prag de vară 2019, din cele 129 de proiecte au fost finalizate 6, restul aflându-se în faza de derulare sau contractare. Ultima frână în realizarea acestor proiecte o reprezintă OUG 114. Edilii locali susțin că Ordonanța «frânează procedurile și sperie firmele care ar trebui să se prezinte la licitații!».

Iadul intențiilor bune La nivel de intenție, Ialomița ocupă locul 10 în topul național al alocărilor... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2019, 14:20 (2491 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru a identificat «sistemul mafiot mizerabil»

«Delirium tremens administrativ» la Consiliul Județean Ialomița

Președintele Moraru a identificat «sistemul mafiot mizerabil»

Victor Moraru, președinte al Consiliului Județean Ialomița, a susținut marți, 28 mai 2019, o conferință de presă. Un eveniment ce ar fi trecut neobservat, ca mai toate celelalte conferințe de presă organizate de președintele Moraru înaintea ședințelor ordinare ale Consiliului Județean. Doar că, probabil în contextul rezultatului «istoric» obținut de PSD, precum și a arestării liderului social-democrat Liviu Dragnea, evenimentul la care am făcut referire a fost transformat de președintele Moraru în cea mai deviantă conferință de presă pe care a susținut-o vreodată. Redăm în cele ce urmează pasaje din cele declarate de domnia sa, cu mențiunea că ne-am permis, pe alocuri, să facem inteligibile frazele... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 20:10 (6973 vizualizări - 12 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Un tîlhar din Munteni-Buzău și un țăndărean hoț din locuințe, reținuți de polițiști

Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată în noaptea de sîmbătă spre duminică, 8/9 decembrie a.c., de către un tînăr, de 21 ani, din localitate, despre faptul că în jurul orei 1,30, în timp ce se deplasa ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2012, 20:00
(10115 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbulești: Incendiu de la un cablu supraîncălzit

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de luni, 10 decembrie a.c., în jurul orei 6,15, la locuința unei persoane din comuna Bărbulești, după ce cablul de alimentare al unui calorifer electric s-a supraîncălzit ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2012, 19:03
(6534 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 sesizări privind incidente electorale

În cursul zilei de duminică, 9 decembrie a.c., în județul Ialomița au fost înregistrate 9 sesizări privind diverse încălcări ale legislației electorale, din care 8 în mediul rural și 1 în mediul urban. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2012, 13:54
(6279 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița are «forțe proaspete»

65 de absolvenți ai școlilor de poliție din țară au fost repartizați la începutul acestei săptămîni în subunitățile Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. 7 dintre aceștia sînt ofițeri, iar alți ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:37
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer cu ghinion

Un șofer, de 42 ani, din localitatea Sudiți, a fost tras pe dreapta de polițiștii și dus la secție deoarece conducea mașina «nepotrivită». În urma verificărilor, s-a stabilit că automobilul la volanul căruia ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:36
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minori prinși la furat

3 minori, din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat». Aceștia au intrat în interiorul unei firme din oraș, cu scopul de a sustrage mai multe bunuri... Fapta ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:34
(6154 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei hoți


Sinești: A murit nevinovat

În seara zilei de joi, 6 decembrie a.c., un cetățean străin, de 47 ani, șofer al unui tir, și-a pierdut viața, fiind implicat într-un accident de circulație. Evenimentul s-a petrecut din cauza neatenției ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:32
(7263 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Slobozia: «Spaima magazinelor», după gratii

Patronii magazinelor din Slobozia pot dormi liniștiți. Hoțul care bîntuia prin firmele din oraș a fost prins. Este vorba despre un tînăr, de 21 ani, care avea la activ mai multe încercări de spargeri la ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:30
(5109 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Raportări de incidente electorale, pe bandă rulantă


În ultimele 5 zile ale campaniei pentru alegerile parlamentare de duminică, 9 decembrie 2012, s-au intensificat sesizările cu privire la incidentele electorale. Bannerele distruse și mita electorală ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:29
(5472 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

5 Decembrie 2012, 17:22


Slobozia: A scăpat de moarte printr-un miracol

O bătrînă de 76 ani a fost la un pas de moarte în dimineața zilei de duminică, 2 decembrie. Plecată la piață să-și facă cumpărăturile, inima femeii a încetat să mai bată și a căzut în plină stradă... La ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 20:41
(5048 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție studenți și masteranzi pentru locuri de muncă în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:42
(6706 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni s-au întors din Afganistan

Jandarmii ialomițeni s-au întors din Afganistan

La sfîrșitul săptămânii precedente, cei trei jandarmi ialomițeni, maior Răzvan Salaoru, plutonier major Marcel Bâtu și plutonier Nicușor Stoica, care au fost detașați în Afganistan, s-au întors acasă. ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:40
(7524 vizualizări - 3 comentarii)


APIA Ialomița: Ultima tranșă pentru rentierii agricoli

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit miercuri, 28 noiembrie a.c., ultimă tranșă, în valoare de 22,820 milioane lei, pentru un număr de 22457 rentieri agricoli. Suma totală alocată ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:37
(6438 vizualizări - 0 comentarii)


Imobile inundate din cauza ploilor la Slobozia și Urziceni

Imobile inundate din cauza ploilor la Slobozia și Urziceni

Ploile căzute în noaptea de duminică spre luni, 2/3 decembrie a.c., au dus la inundarea mai multor locuințe și subsoluri de pe teritoriul județului Ialomița. Primul apel telefonic s-a înregistrat în această ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:36
(5985 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident după ce o autoutilitară a intrat pe contrasens

În dimineața zilei de luni, 3 decembrie a.c., în jurul orei 7,45, pe DN2A, în municipiul Slobozia, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Din cercetările efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:33
(5114 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Sudiți: I-a furat televizorul din casă

Sîmbătă, 1 decembrie a.c., o femeie de 89 ani, din comuna Sudiți, a sesizat Poliția despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din locuință un televizor. În urma cercetărilor efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:23
(6016 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Escrocii și-au schimbat modul de operare! Pretind că sînt rude și cer bani după ce ar fi fost implicați în accidente!

Polițiștii trag încă o dată un semnal de alarmă cetățenilor să nu cadă în plasa persoanelor care sună la întîmplare pe telefoane mobile sau trimit mesaje și se recomandă ca fiind reprezentanți ai unor firme ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:12
(7740 vizualizări - 0 comentarii)


Incidente electorale sesizate la Fetești

Sîmbătă, 1 decembrie a.c., în jurul orei 13,00, un bărbat de 56 ani, din Fetești, a sesizat prin 112 faptul că un candidat oferă mîncare cetățenilor cu scopul de a-i determina să-l voteze la alegerile parlamentare ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:08
(5738 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Scuter urmărit internațional, identificat de polițiști

Ofițeri din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au oprit în trafic un moped condus de un bărbat, de 29 ani, din comuna Ion Roată. În urma verificării în bazele de date ale Poliției, s-a constatat că scuterul ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:07
(5122 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Campania «Tu decizi! Votează legal!» în cartierul Vlașca

Fetești: Campania «Tu decizi! Votează legal!» în cartierul Vlașca

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de informare a cetățenilor cu drept de vot cu privire la mesajele Campaniei Ministerului Administrației și Internelor «Tu decizi! Votează legal!» pentru alegerile ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:06
(5999 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 65 de șoferi sancționați, amenzi de peste 64000 lei

În perioada 30 noiembrie-2 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 13:26
(6712 vizualizări - 0 comentarii)


Contrabandist cu arme, prins la Albești

Polițiștii din cadrul Posturilor de Poliție Albești și Buești au executat un mandat de executare a pedepsei, emis de Tribunalul Ialomița, pe numele unui bărbat de 66 ani, din comuna Albești. Suspectul era ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 12:17
(4139 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Campanie electorală fără incidente majore

Un comunicat al IPJ Ialomița anunță că în cele două săptămîni de campanie de pînă acum nu s-au înregistrat incidente majore. «Din punct de vedere al asigurării măsurilor de ordine și siguranța publică, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 15:22
(5175 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR nu renunță la lupta cu Ministerul Agriculturii

Conducerea Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România continuă lupta cu Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Reprezentanții Ligii protestează împotriva modului în care Ministerul le ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:26
(5660 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt ca-ntre prieteni

Poliția Fetești a fost sesizată de un tînăr, de 16 ani, despre faptul că i-a fost sustras telefonul mobil. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că în timp ce tînărul se afla în curtea unei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:20
(7052 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare împotriva rabiei la vulpi

Începînd de miercuri, 28 noiembrie a.c., medicii veterinari din Ialomița au demarat campania de vaccinare antirabică orală a vulpilor. Operațiunea se realizează prin aplicarea la vizuină de momeli vaccinale ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:14
(8042 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Tu decizi! Votează legal!» continuă

IPJ Ialomița: Campania «Tu decizi! Votează legal!» continuă

Polițiștii de prevenire și de proximitate continuă să desfășoare activități specifice în cadrul Campaniei «Tu decizi! Votează legal!» în liceele din municipiul Slobozia. Acțiunile sînt destinate elevilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:08
(6419 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Telefon furat, scos la mezat pe internet

Internetul a devenit o adevărată piață de desfacere pentru hoții de telefoane mobile! După ce fură celularele, aceștia le scot la vînzare pe site-urile de profil. Naivi, cumpărătorii pică în plasa escrocilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:06
(4908 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenția diminuează riscul de accidente

În prima jumătate a acestei saptămîni, efective din cadrul Serviciului Rutier și Serviciului de Ordine Publică Ialomița au desfășurat acțiuni în sistem integrat în vederea asigurării unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 13:43
(6032 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...