Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Lobby episcopal pentru bani publici

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 30 mai 2019, alocări bugetare de 1, 63 milioane de lei pentru bisericile din Ialomița. Lista bisericilor care au primit bani publici a fost stabilită de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor. La vot a fost prezent și vicarul Episcopiei, Rafail Mâț...

Apetitul pentru moaște costă Recunoscut pentru evlavia cu care participă la procesiunile religioase din Ialomița, președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, a pledat joi, 30 mai 2019, pentru alocarea a 1,63 milioane de lei în vederea susținerii lucrărilor de reparații și dotări la mânăstirile... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 13:20 (3953 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul Andrei Pop s-a «predat» PSD Ialomița

Deputatul Andrei Pop s-a «predat» PSD Ialomița

bonus: DREPT LA REPLICĂ

Cel mai tânăr parlamentar ialomițean, deputatul Andrei Pop, s-a «predat» cu arme și bagaje noii conduceri a PSD Ialomița. Pare o afirmație absurdă, dar e adevărată! El a promis că va rămâne un soldat fidel al filialei, cu condiția să se regăsească pe listele pentru Parlamentul României în 2020.

PSD nu uită și nu iartă Deputatul Andrei Pop este un deputat de manual. Are o lege izvorâtă din tarele copilăriei, vorbește convingător despre amenințarea «deep state» și practică un discurs naționalist moderat cu priză la electoratul PSD sfertodoct. În plus, a intuit corect că decizia electoratului... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 12:20 (5957 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sorina Iaru, cel mai tânăr profesor al Sloboziei

Sorina Iaru, cel mai tânăr profesor al Sloboziei

Este tânără, este locvace, îi place grafica și designul. Sorina Iaru are 22 ani și își dorește să schimbe Slobozia. Este profesor de Desen la Liceul de Arte, iar recent a câștigat concursul «Slobozia pe coordonate europene»: «Știu de unde vin, de unde am plecat și unde vreau să ajung în următorii 5 ani...».

De la elev la profesor Sorina Iaru are 22 ani și este cel mai tânăr profesor al municipiului Slobozia. A absolvit Liceul de Arte Vizuale «Ro­mulus Ladea» din Cluj, iar acum se pre­gătește să intre la master la București. Cu toate acestea, Sorina nu a uitat de unde a plecat, fiind... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2019, 18:35 (5916 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Povara PNDL2 sufocă administrațiile ialomițene

Ordonanța 114 are efect de bumerang

Povara PNDL2 sufocă administrațiile ialomițene

În urmă cu 2 ani, admi­nistrația Moraru declara că Ialomița va absorbi 813,75 milioane de lei prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 pentru 129 de proiecte de dezvoltare locală. În prag de vară 2019, din cele 129 de proiecte au fost finalizate 6, restul aflându-se în faza de derulare sau contractare. Ultima frână în realizarea acestor proiecte o reprezintă OUG 114. Edilii locali susțin că Ordonanța «frânează procedurile și sperie firmele care ar trebui să se prezinte la licitații!».

Iadul intențiilor bune La nivel de intenție, Ialomița ocupă locul 10 în topul național al alocărilor... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2019, 14:20 (2492 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru a identificat «sistemul mafiot mizerabil»

«Delirium tremens administrativ» la Consiliul Județean Ialomița

Președintele Moraru a identificat «sistemul mafiot mizerabil»

Victor Moraru, președinte al Consiliului Județean Ialomița, a susținut marți, 28 mai 2019, o conferință de presă. Un eveniment ce ar fi trecut neobservat, ca mai toate celelalte conferințe de presă organizate de președintele Moraru înaintea ședințelor ordinare ale Consiliului Județean. Doar că, probabil în contextul rezultatului «istoric» obținut de PSD, precum și a arestării liderului social-democrat Liviu Dragnea, evenimentul la care am făcut referire a fost transformat de președintele Moraru în cea mai deviantă conferință de presă pe care a susținut-o vreodată. Redăm în cele ce urmează pasaje din cele declarate de domnia sa, cu mențiunea că ne-am permis, pe alocuri, să facem inteligibile frazele... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 20:10 (6973 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Acuzații fără precedent ale primarului Sloboziei, Adrian Mocioniu

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a lansat un atac fără precedent la adresa prefectului Gigi Petre. El l-a acuzat public pe acesta că gestionează din umbră activitatea ALDE Ialomița și că nu face nimic pentru respectarea legalității la nivelul județului și al municipiului Slobozia. 

Politica inflamează spiritele
Acuzațiile la adresa prefectului Gigi Petre au avut drept punct de plecare proiectul de hotărâre prin care consilierii PSD cer reducerea numărului de consilieri personali ai primarului de la 4 la 2 și demiterea administratorului public Gheorghe Puia. «Domnul prefect... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 19:10 (8792 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Eu vreau să fiu primar la Slobozia!»

Ciprian Bocioagă, membru PLUS

«Eu vreau să fiu primar la Slobozia!»

Are 41 de ani, un doctorat și un master, și este membru PLUS din noiembrie anul trecut, când a venit Dacian Cioloș prima dată la Slobozia. Și vrea să fie primar.

Sătui de Ei
-Unde ați fost până acum? Slobo­zenii au nevoie de primar de 30 de ani...
-Aveam 11 ani la Revoluție, nu cred că era treaba mea să fiu primar!
-Și acum e?
-Da! Acum este! Pentru că ne-am săturat de Ei... Să fiu primar e singura cale prin care pot schimba ceva! În ultimii 2 ani am fost la toate mitingu­rile din București... Degeaba... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 17:20 (9166 vizualizări - 18 comentarii)

Taguri: PLUS Ialomița

EVENIMENT

Pregătirile pentru Examenele Naționale bat pasul pe loc

În Ialomița

Pregătirile pentru Examenele Naționale bat pasul pe loc

Centrele de examen din județul Ialomița au probleme logistice. Echipamentele tehnice care există în multe dintre școlile unde se vor susține Evaluarea Națională și Bacalaureatul trebuie înlocuite. Situația este prezentată în fiecare an, însă fondurile au întârziat să apară.

Se caută soluții Calculatoare și imprimante învechite, conexiuni slabe la internet sau un nu­măr insuficient de camere video pentru sălile de examen. Sunt câteva dintre cele mai importante problemele logistice pe care le întâmpină școlile și liceele din Ialomița care vor deveni centre de examen pentru Evaluarea ... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 14:40 (4615 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Maternități fără medici și dotări

Cum se naște în Ialomița

Maternități fără medici și dotări

Lipsite de apa­ratură me­dicală nouă și medici neonatologi, mater­ni­tățile din cele 4 spitale din Ialomița își desfășoară activitatea cu dificultate. Așa se face că, de cele mai multe ori, gravidele la termen își aduc pe lume copiii în spitalele mari din Capitală. Situația trenează de ani buni, fără ca vreo autoritate să găsească o soluție eficientă.

Notificări scrise la Spitalul Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este singura unitate medicală din Ialomița în care există o secție de Neonatologie. Activitatea este însă blocată din cauza lipsei de medici. Mamele care... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 10:55 (4057 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ștefania Bălăceanu, prima noutate

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Ștefania Bălăceanu, prima noutate

Conducerea HCM Slobozia a trecut rapid peste performanța revenirii în Liga Națională și încearcă să-și creioneze lotul pentru un sezon care se anunță de pe acum extrem de dificil. Având în vedere bugetul scăzut alocat de autoritățile locale, diriguitorii echipei noastre au o misiune cel puțin complicată în alcătuirea lotului. Prima noutate a apărut în aceste zile și este vorba de Ștefania Bălăceanu, jucătoare în vârstă de 23 de ani, care poate evolua pe toate posturile în linia de 9 metri. Handbalista care a mai evoluat pentru Minaur Baia Mare, CSM Roman sau în Spania, la Tenerife, va ajuta echipa Sloboziei mai ales prin veleitățile ei defensive. «HCM Slobozia este o echipă cu spirit de luptă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 18:15 (3301 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CSM Oltenița-Unirea Slobozia 1-4

Injecție cu optimism

La Oltenița s-a pus punct unui sezon în care să fim sinceri, am plecat în lupta pentru promovare cu șansa a doua spre a treia. A ieșit doar locul 4 din cauza rezultatelor directe bifate în meciurile cu Progresul Spartac. Nu e chiar atât de rău având în vedere că returul a fost măcinat de probleme financiare și incertitudini care au vizat chiar existența echipei. La Oltenița, după 4 meciuri fără victorie, băieții lui Enache Costea s-au dezlănțuit și au terminat Campionatul în cel mai optimist mod. Au învins cu 4-1, modificând în premieră tabela printr-un șut spectaculos de la 22 metri expediat de Lemnaru. I-au urmat cu reușite la fel de frumoase Teodorescu, Răduca și Bălan. Au jucat următorii:... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 17:50 (4090 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Festival de minihandbal masculin la Slobozia

Festival de minihandbal masculin la Slobozia

În perioada 30 mai-2 iunie 2019, Federația Română de Handbal organizează Festivalul Național de Minihandbal adresat băieților, acțiune dedicată celor mai mici handbaliști, copiii născuți în 2008 sau mai târziu. Evenimentul include 82 de cluburi participante și va fi organizat în 4 locații: Baia Mare, Târgu Jiu, Roman și Slobozia. Federalii au fost se pare plăcuți impresionați de felul cum a fost organizat turneul zonal de minihandbal feminin și au decis să apeleze din nou la aportul HCM Slobozia. Va fi o desfășurare de forțe ce va include în jur de 300 de copii. Se vor juca 50-60 de meciuri, iar pentru aceasta probabil vor fi tra­sate 4 terenuri specifice minihandbalului. «Ne bucurăm că FRH ne... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 17:15 (2750 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Dublu bronz la «Cupa Riposta»

Scrimă

Dublu bronz la «Cupa Riposta»

La finele săptămânii precedente, Sala «Gabriela Szabo» din Voluntari a găzduit «Cupa Riposta», competiție internațională adresată celor mai mici scrimeri. Încă o dată, copiii de la CSM Unirea Slobozia au dovedit că pot urma traseul ascendent desenat de Teodosiu, Dragomir sau Stănescu. La categoria 9 ani, unde s-au duelat 31 de sabreri, s-au remarcat Nicolas Alberto Nădrag și Rareș Negoiță, copii antrenați la CSM Unirea de Daniel Nădrag. După o suită de 8 victorii, cei doi s-au oprit în semifinale, ocupând la finalul competiției a 3-a treaptă a podiumului. Inedită și încurajatoare, participarea la competiție tot din partea CSM Unirea, a fraților Andrada, Ines și Arthur Donisei, care deși nu au... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 16:10 (5081 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

A scris 24 de cărți până la 18 ani!

«Jurnale»

A scris 24 de cărți până la 18 ani!

Joi, 16 mai 2019, Luminița Constantin și-a lansat prima dintre cele 24 de cărți pe care le-a scris până la vârsta de 18 ani... A cincea limbă pe care o știe este coreeana. Și a învățat-o singură! Este din Colelia și se descrie simplu: «Iubesc să dorm și să beau cafea. Sunt un paradox pur și simplu. Iubesc și pisicile... Și să citesc cărți, mai ales când plouă!». Profesorii spun că o astfel de elevă se naște o dată la o sută de ani...

Capitolul I: Debutul
Sala de lectură a Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» Ialomița a fost plină ochi. Elevi, cadre didactice, scriitori... ... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 15:20 (5608 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Mariana Iancu vrea primar la Perieți

Gâlceavă în cadrul alianței PSD-ALDE în Ialomița

Mariana Iancu vrea primar la Perieți

Asediată de efectele propriilor decizii, Mariana Iancu va părăsi fotoliul de director al Spitalului Slobozia. Surse administrative susțin că președintele Victor Moraru va adopta această decizie imediat după alegerile europarlamentare, ca urmare a unei petiții ajunse la Ministerul Sănătății. Pentru a cosmetiza acest nou eșec răsunător al administrației județene, Victor Moraru i-a propus Marianei Iancu sa candideze la funcția de primar al comunei... Perieți.

O catastrofă de manager Apreciată public de către președintele Victor Moraru drept «cel mai bun ma­nager pe care l-a avut Spitalul... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 11:05 (9655 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de infecție nosocomială la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Suspiciune de infecție nosocomială la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Caz revoltător la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. O femeie de 60 de ani internată cu «insuficiență respiratorie» a fost transferată la Institutul Național de Pneumologie «Marius Nasta» din București, doar la insistențele familiei. Mai grav este faptul că, în urma analizelor efectuate, medicii din București au concluzionat faptul că femeia ar fi luat din Spitalul Slobozia o bacterie foarte rezistentă la antibiotice...

Transferată de urgență la București
Femeia de 60 de ani locuiește în orașul Căzănești, iar în urmă cu aproximativ o săptămână a fost internată pe Secția Antestezie... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2019, 14:40 (8002 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amendă de 10 mii de lei pentru Chemgas Holding

Control al ITM Ialomița

Amendă de 10 mii de lei pentru Chemgas Holding

Firma care adminis­trează Combinatul Chimic din Slobozia, Chemgas Holding Corporation SRL, a fost amendată de inspectorii Inspectoratului Te­ritorial de Muncă Ialomița pentru neplata salariilor către angajați. În prezent, societatea se află în insolvență cu o datorie de peste 80 milioane de euro.

Salarii restante de peste 1 an
După valurile de concedieri de anul trecut, Chemgas Holding Corporation SRL, firma care admi­nistrează Combinatul Chimic din Slobozia, mai are puțin peste 100 de angajați. În urma unui control pe care inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2019, 10:50 (4927 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Casă de cultură cu 200 de locuri, la Fetești

Casă de cultură cu 200 de locuri, la Fetești

Autoritățile locale din Fetești au demarat un proiect prin care vor să transforme fosta grădină de vară a orașului într-o casă de cultură modernă. Proiectul a fost depus pentru finanțare la Compania Națională de Investiții și așteaptă acum să fie aprobat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice.

Investiție în cultură
Acesta este cel mai important proiect în  domeniul Culturii pe care l-a inițiat admi­nistrația locală din municipiul Fetești. Viitoarea Casă de Cultură a Municipiului va fi construită în zona unde se află în prezent fosta grădină de vară... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2019, 11:05 (4176 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

obligația de a vota

La aproape 30 de ani de la Revoluția din Decembrie 1989, încă nu înțelegem importanța momentului votării. Încă suntem convinși că democrația își urmează cursul firesc și fără ca principalii actori ai acesteia, cetățenii, să își exercite decisiv rolul. Întrucât, da, esența democrației o constituie fix votul și exercitarea dreptului de a vota. Obligația de a vota este, fără îndoială, necesară funcționării oricărei democrații. Votantul își manifestă astfel decizia, impunând ceea ce rațiunea sau sufletul dictează. Votul permite o alegere legitimând persoana votată de a fi reprezentant a ceea ce ne dorim. Ridiculizarea momentului votării ori absenteismul mai mult sau mai puțin întemeiat descalifică... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 17:35 (3106 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

O  analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că ialomițenii care au plătit controversatele taxe auto pentru mediu mai au de primit peste 13 milioane de lei. Mai mult, potrivit reprezentanților, Administrația Fondului de Mediu nu a virat în conturile Fiscului niciun leu pentru restituirea banilor plă­tiți sub forma timbrelor de mediu. Estimativ, aproximativ 10 mii de persoane din Ialomița au achitat aceste taxe speciale.

Ialomițenii primesc banii înapoi
Taxele pe care acum Agenția Națională de Administrare Fiscală le înapoiază celor care le-au plătit... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 13:15 (5280 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Noile restricții de circulație introduse în Slobozia și alte 9 localități din Ialomița

Noile restricții stabilite la nivel central, privind circulația persoanelor în zilele de weekend și închiderea magazinelor și supermarketurilor la orele 18,00, vor intra în vigoare în 10 localități din ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 18:05
(10341 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna aprilie

Ialomițenii pot subscrie și în luna aprilie pentru noi emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv populației în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani, începând cu data de 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 17:25
(3874 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 67 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 1 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9579, cu 67 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 16:20
(2330 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Maia și Urziceni

Accidente la Maia și Urziceni

Miercuri, 31 martie a.c., în jurul orei 9,15, salvatorii de la Detașamentul de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme și în urma ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 12:40
(2179 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: O tânără șoferiță a accidentat un pieton și a fugit de la locul accidentului

În seara zilei de marți, 30 martie a.c., în jurul orelor 22,30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin apel 112, de un bărbat în vârstă de 24 de ani, din comuna Făcăeni, cu privire la faptul ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 18:40
(2477 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 96 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 31 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9512, cu 96 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 17:20
(2957 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Reducerea evaziunii fiscale, obiectiv important din Strategia ANAF 2021-2024

Având în vedere strategia ANAF pe termen mediu prin care și-a fixat ca și obiectiv important reducerea evaziunii fiscale și a economiei subterane, Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomița ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 15:20
(6743 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Petrecere privată, întreruptă de polițiști

În cursul zilei de luni, 29 martie a.c., polițiștii ialomițeni au întrerupt petrecerea privată organizată la locuința unui bărbat, de 35 de ani, din orașul Căzănești. La respectivul imobil au fost identificate ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 18:50
(2402 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 37 mii de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile  de verificare a modului în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Astfel, au fost aplicate în total 133 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 18:40
(3464 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 74 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 30 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9416, cu 74 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 16:45
(3195 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Județean Anticorupție Ialomița: Funcționari publici din Primăria Fetești, trimiși în judecată

Polițiștii anticorupție ai Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița au efectuat acte de urmărire penală la delegarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 21:05
(11023 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Fierbinți-Târg!

Pentru executarea lucrărilor de schimbare a tabloului de automatizare de la nivelul rezervorului de alimentare cu apă potabilă, de pe strada Gării, din orașul Fierbinți-Târg, RAJA Constanța este nevoită ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:55
(4362 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Pe parcursul sfârșitului de săptămână, polițiștii de la Rutieră au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță în trafic, prevenirea producerii unor accidente de circulație, dar și pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:20
(3058 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 35600 de lei

Verificările desfășurate de polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților de prevenire și limitare a infectării cu virusul SARS-CoV-2, au dus la identificarea și sancționarea a 149 de cetățeni care nu ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:15
(2255 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 29 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9342, cu 38 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 16:25
(3181 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Incendiu la un cabinet medical

Țăndărei: Incendiu la un cabinet medical

Pompierii militari din cadrul Gărzii de pompieri Țăndărei au fost solicitați sâmbătă, 27 martie a.c., în jurul orelor 14,15, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la un cabinet ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 12:40
(2297 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a găsit sfârșitul într-o canalizare

Un bărbat de 60 de ani din Feteși a murit duminică, 28 martie a.c., după ce a căzut într-o canalizare. În ajutorul victimei s-au deplasat de urgență două echipaje de la Stația de pompieri Fetești cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2021, 22:20
(4577 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 57 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9304, cu 57 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2021, 16:50
(4132 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 32 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9247, cu 32 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2021, 15:40
(4492 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Centru de vaccinare anti-COVID-19, deschis în cadrul Batalionului 113 Artilerie

Slobozia: Centru de vaccinare anti-COVID-19, deschis în cadrul Batalionului 113 Artilerie

Reprezentanții Batalionului 113 Artilerie din Slobozia au dat startul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 pentru populația civilă. În cadrul instituției militare funcționează din această săptămânăun Centru ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 20:05
(3289 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 47 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9215, cu 47 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 15:35
(3443 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi acordate pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, 76 polițiști și 30 de polițiști locali au acționat pentru verificarea  respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 14:35
(4577 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 2000 de Cereri Unice de Plată depuse

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a făcut o primă centralizare a Cererilor Unice de Plată, depuse de fermieri în perioada 1-26 martie 2021. La nivelul țării, potrivit datelor oficiale, ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 14:10
(3925 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9168, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 15:30
(4046 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 600 kg de pește, confiscate

Ialomița: Peste 600 kg de pește, confiscate

Miercuri, 24 martie a.c., în jurul orelor 13,00, polițiștii din Platonești și Țăndărei au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul pisciculturii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 13:25
(3450 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cercetat penal pentru «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Țăndărei: Cercetat penal pentru «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

În cursul zilei de miercuri, 24 martie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat, în flagrant, în extravilanul orașului Țăndărei, un bărbat în vârstă de 27 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 13:10
(2476 vizualizări - 4 comentarii)


Razie de amploare și percheziții la Borănești și Coșereni

Razie de amploare și percheziții la Borănești și Coșereni

17 percheziții domiciliare au avut loc în dimineața zilei de joi, 25 martie 2021, pe raza comunelor Borănești și Coșereni, precum și una în București, fiind vizate persoane bănuite de săvârșirea mai multor ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 12:50
(6823 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cereri de sprijin pentru schema de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii climatice și conservarea pădurilor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că se primesc Cererile de sprijin pentru accesarea schemei de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 11:50
(8577 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Eșalonarea simplificată pentru obligațiile fiscale principale și accesorii datorate după data de 16 martie 2020

Administrația Județeana a Finațelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că pot accesa eșalonarea la plată simplificată, pe o perioadă de cel mult 12 luni, pentru obligațiile fiscale ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 18:10
(5612 vizualizări - 0 comentarii)


Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Miercuri, 24 martie 2021, în cadrul unei întâlniri oficiale desfășurata în Sala de Ședințe a Consiliului Local Slobozia, Avocatul Poporului, Renate Weber, a anunțat public deschiderea unui nou Birou Teritorial ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:50
(4238 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...