Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Lobby episcopal pentru bani publici

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 30 mai 2019, alocări bugetare de 1, 63 milioane de lei pentru bisericile din Ialomița. Lista bisericilor care au primit bani publici a fost stabilită de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor. La vot a fost prezent și vicarul Episcopiei, Rafail Mâț...

Apetitul pentru moaște costă Recunoscut pentru evlavia cu care participă la procesiunile religioase din Ialomița, președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, a pledat joi, 30 mai 2019, pentru alocarea a 1,63 milioane de lei în vederea susținerii lucrărilor de reparații și dotări la mânăstirile... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 13:20 (3953 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul Andrei Pop s-a «predat» PSD Ialomița

Deputatul Andrei Pop s-a «predat» PSD Ialomița

bonus: DREPT LA REPLICĂ

Cel mai tânăr parlamentar ialomițean, deputatul Andrei Pop, s-a «predat» cu arme și bagaje noii conduceri a PSD Ialomița. Pare o afirmație absurdă, dar e adevărată! El a promis că va rămâne un soldat fidel al filialei, cu condiția să se regăsească pe listele pentru Parlamentul României în 2020.

PSD nu uită și nu iartă Deputatul Andrei Pop este un deputat de manual. Are o lege izvorâtă din tarele copilăriei, vorbește convingător despre amenințarea «deep state» și practică un discurs naționalist moderat cu priză la electoratul PSD sfertodoct. În plus, a intuit corect că decizia electoratului... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 12:20 (5957 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sorina Iaru, cel mai tânăr profesor al Sloboziei

Sorina Iaru, cel mai tânăr profesor al Sloboziei

Este tânără, este locvace, îi place grafica și designul. Sorina Iaru are 22 ani și își dorește să schimbe Slobozia. Este profesor de Desen la Liceul de Arte, iar recent a câștigat concursul «Slobozia pe coordonate europene»: «Știu de unde vin, de unde am plecat și unde vreau să ajung în următorii 5 ani...».

De la elev la profesor Sorina Iaru are 22 ani și este cel mai tânăr profesor al municipiului Slobozia. A absolvit Liceul de Arte Vizuale «Ro­mulus Ladea» din Cluj, iar acum se pre­gătește să intre la master la București. Cu toate acestea, Sorina nu a uitat de unde a plecat, fiind... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2019, 18:35 (5916 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Povara PNDL2 sufocă administrațiile ialomițene

Ordonanța 114 are efect de bumerang

Povara PNDL2 sufocă administrațiile ialomițene

În urmă cu 2 ani, admi­nistrația Moraru declara că Ialomița va absorbi 813,75 milioane de lei prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 pentru 129 de proiecte de dezvoltare locală. În prag de vară 2019, din cele 129 de proiecte au fost finalizate 6, restul aflându-se în faza de derulare sau contractare. Ultima frână în realizarea acestor proiecte o reprezintă OUG 114. Edilii locali susțin că Ordonanța «frânează procedurile și sperie firmele care ar trebui să se prezinte la licitații!».

Iadul intențiilor bune La nivel de intenție, Ialomița ocupă locul 10 în topul național al alocărilor... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2019, 14:20 (2492 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru a identificat «sistemul mafiot mizerabil»

«Delirium tremens administrativ» la Consiliul Județean Ialomița

Președintele Moraru a identificat «sistemul mafiot mizerabil»

Victor Moraru, președinte al Consiliului Județean Ialomița, a susținut marți, 28 mai 2019, o conferință de presă. Un eveniment ce ar fi trecut neobservat, ca mai toate celelalte conferințe de presă organizate de președintele Moraru înaintea ședințelor ordinare ale Consiliului Județean. Doar că, probabil în contextul rezultatului «istoric» obținut de PSD, precum și a arestării liderului social-democrat Liviu Dragnea, evenimentul la care am făcut referire a fost transformat de președintele Moraru în cea mai deviantă conferință de presă pe care a susținut-o vreodată. Redăm în cele ce urmează pasaje din cele declarate de domnia sa, cu mențiunea că ne-am permis, pe alocuri, să facem inteligibile frazele... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 20:10 (6973 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Acuzații fără precedent ale primarului Sloboziei, Adrian Mocioniu

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a lansat un atac fără precedent la adresa prefectului Gigi Petre. El l-a acuzat public pe acesta că gestionează din umbră activitatea ALDE Ialomița și că nu face nimic pentru respectarea legalității la nivelul județului și al municipiului Slobozia. 

Politica inflamează spiritele
Acuzațiile la adresa prefectului Gigi Petre au avut drept punct de plecare proiectul de hotărâre prin care consilierii PSD cer reducerea numărului de consilieri personali ai primarului de la 4 la 2 și demiterea administratorului public Gheorghe Puia. «Domnul prefect... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 19:10 (8792 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Eu vreau să fiu primar la Slobozia!»

Ciprian Bocioagă, membru PLUS

«Eu vreau să fiu primar la Slobozia!»

Are 41 de ani, un doctorat și un master, și este membru PLUS din noiembrie anul trecut, când a venit Dacian Cioloș prima dată la Slobozia. Și vrea să fie primar.

Sătui de Ei
-Unde ați fost până acum? Slobo­zenii au nevoie de primar de 30 de ani...
-Aveam 11 ani la Revoluție, nu cred că era treaba mea să fiu primar!
-Și acum e?
-Da! Acum este! Pentru că ne-am săturat de Ei... Să fiu primar e singura cale prin care pot schimba ceva! În ultimii 2 ani am fost la toate mitingu­rile din București... Degeaba... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 17:20 (9166 vizualizări - 18 comentarii)

Taguri: PLUS Ialomița

EVENIMENT

Pregătirile pentru Examenele Naționale bat pasul pe loc

În Ialomița

Pregătirile pentru Examenele Naționale bat pasul pe loc

Centrele de examen din județul Ialomița au probleme logistice. Echipamentele tehnice care există în multe dintre școlile unde se vor susține Evaluarea Națională și Bacalaureatul trebuie înlocuite. Situația este prezentată în fiecare an, însă fondurile au întârziat să apară.

Se caută soluții Calculatoare și imprimante învechite, conexiuni slabe la internet sau un nu­măr insuficient de camere video pentru sălile de examen. Sunt câteva dintre cele mai importante problemele logistice pe care le întâmpină școlile și liceele din Ialomița care vor deveni centre de examen pentru Evaluarea ... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 14:40 (4615 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Maternități fără medici și dotări

Cum se naște în Ialomița

Maternități fără medici și dotări

Lipsite de apa­ratură me­dicală nouă și medici neonatologi, mater­ni­tățile din cele 4 spitale din Ialomița își desfășoară activitatea cu dificultate. Așa se face că, de cele mai multe ori, gravidele la termen își aduc pe lume copiii în spitalele mari din Capitală. Situația trenează de ani buni, fără ca vreo autoritate să găsească o soluție eficientă.

Notificări scrise la Spitalul Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este singura unitate medicală din Ialomița în care există o secție de Neonatologie. Activitatea este însă blocată din cauza lipsei de medici. Mamele care... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 10:55 (4057 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ștefania Bălăceanu, prima noutate

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Ștefania Bălăceanu, prima noutate

Conducerea HCM Slobozia a trecut rapid peste performanța revenirii în Liga Națională și încearcă să-și creioneze lotul pentru un sezon care se anunță de pe acum extrem de dificil. Având în vedere bugetul scăzut alocat de autoritățile locale, diriguitorii echipei noastre au o misiune cel puțin complicată în alcătuirea lotului. Prima noutate a apărut în aceste zile și este vorba de Ștefania Bălăceanu, jucătoare în vârstă de 23 de ani, care poate evolua pe toate posturile în linia de 9 metri. Handbalista care a mai evoluat pentru Minaur Baia Mare, CSM Roman sau în Spania, la Tenerife, va ajuta echipa Sloboziei mai ales prin veleitățile ei defensive. «HCM Slobozia este o echipă cu spirit de luptă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 18:15 (3301 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CSM Oltenița-Unirea Slobozia 1-4

Injecție cu optimism

La Oltenița s-a pus punct unui sezon în care să fim sinceri, am plecat în lupta pentru promovare cu șansa a doua spre a treia. A ieșit doar locul 4 din cauza rezultatelor directe bifate în meciurile cu Progresul Spartac. Nu e chiar atât de rău având în vedere că returul a fost măcinat de probleme financiare și incertitudini care au vizat chiar existența echipei. La Oltenița, după 4 meciuri fără victorie, băieții lui Enache Costea s-au dezlănțuit și au terminat Campionatul în cel mai optimist mod. Au învins cu 4-1, modificând în premieră tabela printr-un șut spectaculos de la 22 metri expediat de Lemnaru. I-au urmat cu reușite la fel de frumoase Teodorescu, Răduca și Bălan. Au jucat următorii:... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 17:50 (4081 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Festival de minihandbal masculin la Slobozia

Festival de minihandbal masculin la Slobozia

În perioada 30 mai-2 iunie 2019, Federația Română de Handbal organizează Festivalul Național de Minihandbal adresat băieților, acțiune dedicată celor mai mici handbaliști, copiii născuți în 2008 sau mai târziu. Evenimentul include 82 de cluburi participante și va fi organizat în 4 locații: Baia Mare, Târgu Jiu, Roman și Slobozia. Federalii au fost se pare plăcuți impresionați de felul cum a fost organizat turneul zonal de minihandbal feminin și au decis să apeleze din nou la aportul HCM Slobozia. Va fi o desfășurare de forțe ce va include în jur de 300 de copii. Se vor juca 50-60 de meciuri, iar pentru aceasta probabil vor fi tra­sate 4 terenuri specifice minihandbalului. «Ne bucurăm că FRH ne... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 17:15 (2750 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Dublu bronz la «Cupa Riposta»

Scrimă

Dublu bronz la «Cupa Riposta»

La finele săptămânii precedente, Sala «Gabriela Szabo» din Voluntari a găzduit «Cupa Riposta», competiție internațională adresată celor mai mici scrimeri. Încă o dată, copiii de la CSM Unirea Slobozia au dovedit că pot urma traseul ascendent desenat de Teodosiu, Dragomir sau Stănescu. La categoria 9 ani, unde s-au duelat 31 de sabreri, s-au remarcat Nicolas Alberto Nădrag și Rareș Negoiță, copii antrenați la CSM Unirea de Daniel Nădrag. După o suită de 8 victorii, cei doi s-au oprit în semifinale, ocupând la finalul competiției a 3-a treaptă a podiumului. Inedită și încurajatoare, participarea la competiție tot din partea CSM Unirea, a fraților Andrada, Ines și Arthur Donisei, care deși nu au... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 16:10 (5081 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

A scris 24 de cărți până la 18 ani!

«Jurnale»

A scris 24 de cărți până la 18 ani!

Joi, 16 mai 2019, Luminița Constantin și-a lansat prima dintre cele 24 de cărți pe care le-a scris până la vârsta de 18 ani... A cincea limbă pe care o știe este coreeana. Și a învățat-o singură! Este din Colelia și se descrie simplu: «Iubesc să dorm și să beau cafea. Sunt un paradox pur și simplu. Iubesc și pisicile... Și să citesc cărți, mai ales când plouă!». Profesorii spun că o astfel de elevă se naște o dată la o sută de ani...

Capitolul I: Debutul
Sala de lectură a Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» Ialomița a fost plină ochi. Elevi, cadre didactice, scriitori... ... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 15:20 (5608 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Mariana Iancu vrea primar la Perieți

Gâlceavă în cadrul alianței PSD-ALDE în Ialomița

Mariana Iancu vrea primar la Perieți

Asediată de efectele propriilor decizii, Mariana Iancu va părăsi fotoliul de director al Spitalului Slobozia. Surse administrative susțin că președintele Victor Moraru va adopta această decizie imediat după alegerile europarlamentare, ca urmare a unei petiții ajunse la Ministerul Sănătății. Pentru a cosmetiza acest nou eșec răsunător al administrației județene, Victor Moraru i-a propus Marianei Iancu sa candideze la funcția de primar al comunei... Perieți.

O catastrofă de manager Apreciată public de către președintele Victor Moraru drept «cel mai bun ma­nager pe care l-a avut Spitalul... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 11:05 (9655 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de infecție nosocomială la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Suspiciune de infecție nosocomială la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Caz revoltător la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. O femeie de 60 de ani internată cu «insuficiență respiratorie» a fost transferată la Institutul Național de Pneumologie «Marius Nasta» din București, doar la insistențele familiei. Mai grav este faptul că, în urma analizelor efectuate, medicii din București au concluzionat faptul că femeia ar fi luat din Spitalul Slobozia o bacterie foarte rezistentă la antibiotice...

Transferată de urgență la București
Femeia de 60 de ani locuiește în orașul Căzănești, iar în urmă cu aproximativ o săptămână a fost internată pe Secția Antestezie... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2019, 14:40 (8002 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amendă de 10 mii de lei pentru Chemgas Holding

Control al ITM Ialomița

Amendă de 10 mii de lei pentru Chemgas Holding

Firma care adminis­trează Combinatul Chimic din Slobozia, Chemgas Holding Corporation SRL, a fost amendată de inspectorii Inspectoratului Te­ritorial de Muncă Ialomița pentru neplata salariilor către angajați. În prezent, societatea se află în insolvență cu o datorie de peste 80 milioane de euro.

Salarii restante de peste 1 an
După valurile de concedieri de anul trecut, Chemgas Holding Corporation SRL, firma care admi­nistrează Combinatul Chimic din Slobozia, mai are puțin peste 100 de angajați. În urma unui control pe care inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2019, 10:50 (4927 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Casă de cultură cu 200 de locuri, la Fetești

Casă de cultură cu 200 de locuri, la Fetești

Autoritățile locale din Fetești au demarat un proiect prin care vor să transforme fosta grădină de vară a orașului într-o casă de cultură modernă. Proiectul a fost depus pentru finanțare la Compania Națională de Investiții și așteaptă acum să fie aprobat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice.

Investiție în cultură
Acesta este cel mai important proiect în  domeniul Culturii pe care l-a inițiat admi­nistrația locală din municipiul Fetești. Viitoarea Casă de Cultură a Municipiului va fi construită în zona unde se află în prezent fosta grădină de vară... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2019, 11:05 (4176 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

obligația de a vota

La aproape 30 de ani de la Revoluția din Decembrie 1989, încă nu înțelegem importanța momentului votării. Încă suntem convinși că democrația își urmează cursul firesc și fără ca principalii actori ai acesteia, cetățenii, să își exercite decisiv rolul. Întrucât, da, esența democrației o constituie fix votul și exercitarea dreptului de a vota. Obligația de a vota este, fără îndoială, necesară funcționării oricărei democrații. Votantul își manifestă astfel decizia, impunând ceea ce rațiunea sau sufletul dictează. Votul permite o alegere legitimând persoana votată de a fi reprezentant a ceea ce ne dorim. Ridiculizarea momentului votării ori absenteismul mai mult sau mai puțin întemeiat descalifică... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 17:35 (3105 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

O  analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că ialomițenii care au plătit controversatele taxe auto pentru mediu mai au de primit peste 13 milioane de lei. Mai mult, potrivit reprezentanților, Administrația Fondului de Mediu nu a virat în conturile Fiscului niciun leu pentru restituirea banilor plă­tiți sub forma timbrelor de mediu. Estimativ, aproximativ 10 mii de persoane din Ialomița au achitat aceste taxe speciale.

Ialomițenii primesc banii înapoi
Taxele pe care acum Agenția Națională de Administrare Fiscală le înapoiază celor care le-au plătit... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 13:15 (5280 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: 12,5 tone de morcovi cu pesticide, retrase de pe piață

În perioada 1 ianuarie-1 mai 2025, în cadrul Laboratorului Sanitar-Veterinar și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița al DSVSA Ialomița au fost efectuate analize privind prezența pesticidelor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2025, 14:30
(8713 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 mai 2025, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la sediul Agenției Locale din ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2025, 13:00
(6193 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Amenzi de aproximativ 44 mii de lei aplicate de jandarmi în luna aprilie 2025

IJJ Ialomița: Amenzi de aproximativ 44 mii de lei aplicate de jandarmi în luna aprilie 2025

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii trecute, 699 misiuni de ordine publică, dintre care 93 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2025, 11:40
(16646 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 7200 de firme pe lista contribuabililor bun-platinici a ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2025, 11:00
(9836 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni pentru combaterea consumului de alcool și substanțe interzise la volan

Acțiune a polițiștilor ialomițeni pentru combaterea consumului de alcool și substanțe interzise la volan

În perioada 1-4 mai 2025, polițiștii IPJ Ialomița, sub coordonarea Serviciului Rutier, au desfășurat o amplă acțiune pentru creșterea siguranței în trafic, în special pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2025, 16:15
(9252 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: Expoziție dedicată Olimpiadei Naționale de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei-etapa județeană

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2025, 09:40
(8498 vizualizări - 0 comentarii)


Salonul Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane», ediția a XVIII-a, 2025

Marți, 6 mai 2025, orele 17,00, în Sala «Arcadia», Centrul Cultural «Ionel Perlea»din Slobozia, «TRUICART Events Brand» și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2025, 09:20
(5282 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Principală din Fierbinți-Târg!

Vineri, 2 mai 2025, a survenit o avarie la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Principală din orașul Fierbinți-Târg. Pentru remedierea acesteia, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2025, 12:55
(8517 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru «furt calificat»

Marți, 30 aprilie 2025, polițiștii din Slobozia au reținut patru bărbați, din municipiul Slobozia, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, la data de ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2025, 16:00
(6448 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor RAJA de «1 Mai-Ziua Muncii»

Joi, 1 mai 2025, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Pentru plata facturilor abonații au la dispoziție următoarele variante ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2025, 09:30
(13821 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Țăndărei. Arme letale deținute ilegal!

Percheziții la Țăndărei. Arme letale deținute ilegal!

Marți, 29 aprilie 2025, polițiștii ialomițeni au efectuat 5 percheziții domiciliare pe raza orașului Țăndărei. Într-unul dintre imobilele supuse perchezițiilor, polițiștii au descoperit î ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2025, 16:00
(9062 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Libertății din Țăndărei!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe strada Libertății din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2025, 13:10
(10897 vizualizări - 0 comentarii)


Rețele Electrice România accelerează digitalizarea în județul Ialomița: circa 69% dintre clienți vor avea instalate contoare inteligente până la finele anului 2025!

Rețele Electrice România accelerează digitalizarea în județul Ialomița: circa 69% dintre clienți vor avea instalate contoare inteligente până la finele anului 2025!

Rețele Electrice România, parte din grupul PPC în România, își menține angajamentul de a digitaliza rețelele de distribuție a energiei electrice, în beneficiul clienților ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2025, 12:25
(10806 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie pentru prevenirea accidentelor rutiere cu implicarea pietonilor

IPJ Ialomița: Campanie pentru prevenirea accidentelor rutiere cu implicarea pietonilor

Polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu cei de Ordine Publică, desfășoară în această perioadă o serie de acțiuni dedicate protejării pietonilor, una dintre cele mai vulnerabile ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2025, 14:25
(10918 vizualizări - 1 comentariu)


Doi bărbați din Bărbulești, reținuți după un scandal la Urziceni

Polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore doi bărbați din Bărbulești, pentru «tulburarea ordinii și liniștii pubice». În fapt, marți, 22 aprilie a.c., polițiștii au fost sesizați ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2025, 13:40
(9476 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2025, 09:20
(7858 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Joi, 24 aprilie 2025, între orele 6,00-10,00, pe raza localităților Urziceni și Bărbulești a fost organizată o acțiune cu efective mărite, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2025, 16:40
(8971 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Reținuți pentru «lovire și alte violențe» și «amenințare»

Marți, 22 aprilie 2025, polițiștii au fost sesizați privire la faptul că un bărbat de 43 de ani, domiciliat în Vlădeni, a fost agresat fizic și amenințat de alți patru bărbați din aceeași localitate ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2025, 16:20
(8024 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mașină de poliție implicată într-un accident rutier. Un polițist și un deținut, victime ale incidentului!

Slobozia: Mașină de poliție implicată într-un accident rutier. Un polițist și un deținut, victime ale incidentului!

Joi, 24 aprilie 2025, polițiștii din Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că, la intersecția bulevardelor Matei Basarab și Chimiei din Slobozia, s-a produs un accident rutier. Din investigațiile ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2025, 13:30
(14467 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Fugărit pe câmp și reținut pentru lipsa permisului de conducere

Slobozia: Fugărit pe câmp și reținut pentru lipsa permisului de conducere

Un tânăr de 25 de ani din Slobozia a fost reținut pentru 24 de ore fiind acuzat că s-a urcat la volanul unei mașini ale cărei numere de înmatriculare erau false, fără a deține un permis de ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2025, 15:00
(11734 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Reținut pentru «distrugere»

Polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană necunoscută, în timp ce se afla pe raza localității Gura Ialomiței, ar fi distrus ușa de acces a unei societăți comerciale și ar fi ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2025, 14:50
(7666 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Procedura de acordare a bonificației de 3%

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost aprobată și publicată procedura de acordare a bonificației de 3% din impozitul pe profit anual și ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2025, 11:30
(6676 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 8,28 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna martie 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna martie a.c., 18 inspecții fiscale (8 la contribuabili persoane juridice ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2025, 10:30
(21663 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 39,515 milioane de euro, sprijin financiar pentru sectorul creșterii ovinelor/caprinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 17 aprilie 2025, efectuează plata sprijinului financiar de urgență în agricultură pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2025, 16:15
(11068 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 225 mii de lei, 30 de permise reținute

În această perioadă au fost intensificate acțiunile în zonele aglomerate, în proximitatea lăcașurilor de cult, precum și pe principalele artere rutiere. Astfel, peste 100 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2025, 15:45
(10065 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: E-mailuri false în numele ANAF

ANAF atenționează contribuabilii cu privire la o nouă campanie de emailuri false (e-mail spoofing) transmise în numele instituției, prin care contribuabilii sunt înștiințați că «au ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2025, 08:50
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


Patru tineri, reținuți după un scandal la Mihail Kogălniceanu

Polițiștii din Platonești, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au reținut patru persoane și efectuează cercetări în cadrul unui dosar ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2025, 15:25
(13537 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii măsurilor și intervențiilor gestionate în cadrul Campaniei 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de joi, 17 aprilie 2025, eliberează adeverințe pentru beneficiarii unor măsuri și intervenții implementate ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2025, 15:25
(8875 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Buliga din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 16 aprilie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Stelei din Cartierul Buliga, municipiul Fetești. Î ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2025, 11:20
(14059 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia «Izvorul Tămăduirii»

Hramul Mânăstirii Slobozia «Izvorul Tămăduirii»

În perioada 22 - 28 aprilie 2025, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul Tămăduirii» al străvechiului așezăm ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2025, 09:05
(5051 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...