Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Lobby episcopal pentru bani publici

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 30 mai 2019, alocări bugetare de 1, 63 milioane de lei pentru bisericile din Ialomița. Lista bisericilor care au primit bani publici a fost stabilită de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor. La vot a fost prezent și vicarul Episcopiei, Rafail Mâț...

Apetitul pentru moaște costă Recunoscut pentru evlavia cu care participă la procesiunile religioase din Ialomița, președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, a pledat joi, 30 mai 2019, pentru alocarea a 1,63 milioane de lei în vederea susținerii lucrărilor de reparații și dotări la mânăstirile... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 13:20 (3953 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul Andrei Pop s-a «predat» PSD Ialomița

Deputatul Andrei Pop s-a «predat» PSD Ialomița

bonus: DREPT LA REPLICĂ

Cel mai tânăr parlamentar ialomițean, deputatul Andrei Pop, s-a «predat» cu arme și bagaje noii conduceri a PSD Ialomița. Pare o afirmație absurdă, dar e adevărată! El a promis că va rămâne un soldat fidel al filialei, cu condiția să se regăsească pe listele pentru Parlamentul României în 2020.

PSD nu uită și nu iartă Deputatul Andrei Pop este un deputat de manual. Are o lege izvorâtă din tarele copilăriei, vorbește convingător despre amenințarea «deep state» și practică un discurs naționalist moderat cu priză la electoratul PSD sfertodoct. În plus, a intuit corect că decizia electoratului... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2019, 12:20 (5957 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sorina Iaru, cel mai tânăr profesor al Sloboziei

Sorina Iaru, cel mai tânăr profesor al Sloboziei

Este tânără, este locvace, îi place grafica și designul. Sorina Iaru are 22 ani și își dorește să schimbe Slobozia. Este profesor de Desen la Liceul de Arte, iar recent a câștigat concursul «Slobozia pe coordonate europene»: «Știu de unde vin, de unde am plecat și unde vreau să ajung în următorii 5 ani...».

De la elev la profesor Sorina Iaru are 22 ani și este cel mai tânăr profesor al municipiului Slobozia. A absolvit Liceul de Arte Vizuale «Ro­mulus Ladea» din Cluj, iar acum se pre­gătește să intre la master la București. Cu toate acestea, Sorina nu a uitat de unde a plecat, fiind... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2019, 18:35 (5916 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Povara PNDL2 sufocă administrațiile ialomițene

Ordonanța 114 are efect de bumerang

Povara PNDL2 sufocă administrațiile ialomițene

În urmă cu 2 ani, admi­nistrația Moraru declara că Ialomița va absorbi 813,75 milioane de lei prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 pentru 129 de proiecte de dezvoltare locală. În prag de vară 2019, din cele 129 de proiecte au fost finalizate 6, restul aflându-se în faza de derulare sau contractare. Ultima frână în realizarea acestor proiecte o reprezintă OUG 114. Edilii locali susțin că Ordonanța «frânează procedurile și sperie firmele care ar trebui să se prezinte la licitații!».

Iadul intențiilor bune La nivel de intenție, Ialomița ocupă locul 10 în topul național al alocărilor... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2019, 14:20 (2492 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru a identificat «sistemul mafiot mizerabil»

«Delirium tremens administrativ» la Consiliul Județean Ialomița

Președintele Moraru a identificat «sistemul mafiot mizerabil»

Victor Moraru, președinte al Consiliului Județean Ialomița, a susținut marți, 28 mai 2019, o conferință de presă. Un eveniment ce ar fi trecut neobservat, ca mai toate celelalte conferințe de presă organizate de președintele Moraru înaintea ședințelor ordinare ale Consiliului Județean. Doar că, probabil în contextul rezultatului «istoric» obținut de PSD, precum și a arestării liderului social-democrat Liviu Dragnea, evenimentul la care am făcut referire a fost transformat de președintele Moraru în cea mai deviantă conferință de presă pe care a susținut-o vreodată. Redăm în cele ce urmează pasaje din cele declarate de domnia sa, cu mențiunea că ne-am permis, pe alocuri, să facem inteligibile frazele... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 20:10 (6973 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Acuzații fără precedent ale primarului Sloboziei, Adrian Mocioniu

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a lansat un atac fără precedent la adresa prefectului Gigi Petre. El l-a acuzat public pe acesta că gestionează din umbră activitatea ALDE Ialomița și că nu face nimic pentru respectarea legalității la nivelul județului și al municipiului Slobozia. 

Politica inflamează spiritele
Acuzațiile la adresa prefectului Gigi Petre au avut drept punct de plecare proiectul de hotărâre prin care consilierii PSD cer reducerea numărului de consilieri personali ai primarului de la 4 la 2 și demiterea administratorului public Gheorghe Puia. «Domnul prefect... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 19:10 (8792 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Eu vreau să fiu primar la Slobozia!»

Ciprian Bocioagă, membru PLUS

«Eu vreau să fiu primar la Slobozia!»

Are 41 de ani, un doctorat și un master, și este membru PLUS din noiembrie anul trecut, când a venit Dacian Cioloș prima dată la Slobozia. Și vrea să fie primar.

Sătui de Ei
-Unde ați fost până acum? Slobo­zenii au nevoie de primar de 30 de ani...
-Aveam 11 ani la Revoluție, nu cred că era treaba mea să fiu primar!
-Și acum e?
-Da! Acum este! Pentru că ne-am săturat de Ei... Să fiu primar e singura cale prin care pot schimba ceva! În ultimii 2 ani am fost la toate mitingu­rile din București... Degeaba... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 17:20 (9166 vizualizări - 18 comentarii)

Taguri: PLUS Ialomița

EVENIMENT

Pregătirile pentru Examenele Naționale bat pasul pe loc

În Ialomița

Pregătirile pentru Examenele Naționale bat pasul pe loc

Centrele de examen din județul Ialomița au probleme logistice. Echipamentele tehnice care există în multe dintre școlile unde se vor susține Evaluarea Națională și Bacalaureatul trebuie înlocuite. Situația este prezentată în fiecare an, însă fondurile au întârziat să apară.

Se caută soluții Calculatoare și imprimante învechite, conexiuni slabe la internet sau un nu­măr insuficient de camere video pentru sălile de examen. Sunt câteva dintre cele mai importante problemele logistice pe care le întâmpină școlile și liceele din Ialomița care vor deveni centre de examen pentru Evaluarea ... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 14:40 (4615 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Maternități fără medici și dotări

Cum se naște în Ialomița

Maternități fără medici și dotări

Lipsite de apa­ratură me­dicală nouă și medici neonatologi, mater­ni­tățile din cele 4 spitale din Ialomița își desfășoară activitatea cu dificultate. Așa se face că, de cele mai multe ori, gravidele la termen își aduc pe lume copiii în spitalele mari din Capitală. Situația trenează de ani buni, fără ca vreo autoritate să găsească o soluție eficientă.

Notificări scrise la Spitalul Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este singura unitate medicală din Ialomița în care există o secție de Neonatologie. Activitatea este însă blocată din cauza lipsei de medici. Mamele care... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 10:55 (4057 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ștefania Bălăceanu, prima noutate

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Ștefania Bălăceanu, prima noutate

Conducerea HCM Slobozia a trecut rapid peste performanța revenirii în Liga Națională și încearcă să-și creioneze lotul pentru un sezon care se anunță de pe acum extrem de dificil. Având în vedere bugetul scăzut alocat de autoritățile locale, diriguitorii echipei noastre au o misiune cel puțin complicată în alcătuirea lotului. Prima noutate a apărut în aceste zile și este vorba de Ștefania Bălăceanu, jucătoare în vârstă de 23 de ani, care poate evolua pe toate posturile în linia de 9 metri. Handbalista care a mai evoluat pentru Minaur Baia Mare, CSM Roman sau în Spania, la Tenerife, va ajuta echipa Sloboziei mai ales prin veleitățile ei defensive. «HCM Slobozia este o echipă cu spirit de luptă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 18:15 (3301 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CSM Oltenița-Unirea Slobozia 1-4

Injecție cu optimism

La Oltenița s-a pus punct unui sezon în care să fim sinceri, am plecat în lupta pentru promovare cu șansa a doua spre a treia. A ieșit doar locul 4 din cauza rezultatelor directe bifate în meciurile cu Progresul Spartac. Nu e chiar atât de rău având în vedere că returul a fost măcinat de probleme financiare și incertitudini care au vizat chiar existența echipei. La Oltenița, după 4 meciuri fără victorie, băieții lui Enache Costea s-au dezlănțuit și au terminat Campionatul în cel mai optimist mod. Au învins cu 4-1, modificând în premieră tabela printr-un șut spectaculos de la 22 metri expediat de Lemnaru. I-au urmat cu reușite la fel de frumoase Teodorescu, Răduca și Bălan. Au jucat următorii:... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 17:50 (4080 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Festival de minihandbal masculin la Slobozia

Festival de minihandbal masculin la Slobozia

În perioada 30 mai-2 iunie 2019, Federația Română de Handbal organizează Festivalul Național de Minihandbal adresat băieților, acțiune dedicată celor mai mici handbaliști, copiii născuți în 2008 sau mai târziu. Evenimentul include 82 de cluburi participante și va fi organizat în 4 locații: Baia Mare, Târgu Jiu, Roman și Slobozia. Federalii au fost se pare plăcuți impresionați de felul cum a fost organizat turneul zonal de minihandbal feminin și au decis să apeleze din nou la aportul HCM Slobozia. Va fi o desfășurare de forțe ce va include în jur de 300 de copii. Se vor juca 50-60 de meciuri, iar pentru aceasta probabil vor fi tra­sate 4 terenuri specifice minihandbalului. «Ne bucurăm că FRH ne... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 17:15 (2750 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Dublu bronz la «Cupa Riposta»

Scrimă

Dublu bronz la «Cupa Riposta»

La finele săptămânii precedente, Sala «Gabriela Szabo» din Voluntari a găzduit «Cupa Riposta», competiție internațională adresată celor mai mici scrimeri. Încă o dată, copiii de la CSM Unirea Slobozia au dovedit că pot urma traseul ascendent desenat de Teodosiu, Dragomir sau Stănescu. La categoria 9 ani, unde s-au duelat 31 de sabreri, s-au remarcat Nicolas Alberto Nădrag și Rareș Negoiță, copii antrenați la CSM Unirea de Daniel Nădrag. După o suită de 8 victorii, cei doi s-au oprit în semifinale, ocupând la finalul competiției a 3-a treaptă a podiumului. Inedită și încurajatoare, participarea la competiție tot din partea CSM Unirea, a fraților Andrada, Ines și Arthur Donisei, care deși nu au... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 16:10 (5081 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

A scris 24 de cărți până la 18 ani!

«Jurnale»

A scris 24 de cărți până la 18 ani!

Joi, 16 mai 2019, Luminița Constantin și-a lansat prima dintre cele 24 de cărți pe care le-a scris până la vârsta de 18 ani... A cincea limbă pe care o știe este coreeana. Și a învățat-o singură! Este din Colelia și se descrie simplu: «Iubesc să dorm și să beau cafea. Sunt un paradox pur și simplu. Iubesc și pisicile... Și să citesc cărți, mai ales când plouă!». Profesorii spun că o astfel de elevă se naște o dată la o sută de ani...

Capitolul I: Debutul
Sala de lectură a Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» Ialomița a fost plină ochi. Elevi, cadre didactice, scriitori... ... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 15:20 (5608 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Mariana Iancu vrea primar la Perieți

Gâlceavă în cadrul alianței PSD-ALDE în Ialomița

Mariana Iancu vrea primar la Perieți

Asediată de efectele propriilor decizii, Mariana Iancu va părăsi fotoliul de director al Spitalului Slobozia. Surse administrative susțin că președintele Victor Moraru va adopta această decizie imediat după alegerile europarlamentare, ca urmare a unei petiții ajunse la Ministerul Sănătății. Pentru a cosmetiza acest nou eșec răsunător al administrației județene, Victor Moraru i-a propus Marianei Iancu sa candideze la funcția de primar al comunei... Perieți.

O catastrofă de manager Apreciată public de către președintele Victor Moraru drept «cel mai bun ma­nager pe care l-a avut Spitalul... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2019, 11:05 (9655 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de infecție nosocomială la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Suspiciune de infecție nosocomială la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Caz revoltător la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. O femeie de 60 de ani internată cu «insuficiență respiratorie» a fost transferată la Institutul Național de Pneumologie «Marius Nasta» din București, doar la insistențele familiei. Mai grav este faptul că, în urma analizelor efectuate, medicii din București au concluzionat faptul că femeia ar fi luat din Spitalul Slobozia o bacterie foarte rezistentă la antibiotice...

Transferată de urgență la București
Femeia de 60 de ani locuiește în orașul Căzănești, iar în urmă cu aproximativ o săptămână a fost internată pe Secția Antestezie... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2019, 14:40 (8002 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amendă de 10 mii de lei pentru Chemgas Holding

Control al ITM Ialomița

Amendă de 10 mii de lei pentru Chemgas Holding

Firma care adminis­trează Combinatul Chimic din Slobozia, Chemgas Holding Corporation SRL, a fost amendată de inspectorii Inspectoratului Te­ritorial de Muncă Ialomița pentru neplata salariilor către angajați. În prezent, societatea se află în insolvență cu o datorie de peste 80 milioane de euro.

Salarii restante de peste 1 an
După valurile de concedieri de anul trecut, Chemgas Holding Corporation SRL, firma care admi­nistrează Combinatul Chimic din Slobozia, mai are puțin peste 100 de angajați. În urma unui control pe care inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2019, 10:50 (4927 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Casă de cultură cu 200 de locuri, la Fetești

Casă de cultură cu 200 de locuri, la Fetești

Autoritățile locale din Fetești au demarat un proiect prin care vor să transforme fosta grădină de vară a orașului într-o casă de cultură modernă. Proiectul a fost depus pentru finanțare la Compania Națională de Investiții și așteaptă acum să fie aprobat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice.

Investiție în cultură
Acesta este cel mai important proiect în  domeniul Culturii pe care l-a inițiat admi­nistrația locală din municipiul Fetești. Viitoarea Casă de Cultură a Municipiului va fi construită în zona unde se află în prezent fosta grădină de vară... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2019, 11:05 (4176 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

obligația de a vota

La aproape 30 de ani de la Revoluția din Decembrie 1989, încă nu înțelegem importanța momentului votării. Încă suntem convinși că democrația își urmează cursul firesc și fără ca principalii actori ai acesteia, cetățenii, să își exercite decisiv rolul. Întrucât, da, esența democrației o constituie fix votul și exercitarea dreptului de a vota. Obligația de a vota este, fără îndoială, necesară funcționării oricărei democrații. Votantul își manifestă astfel decizia, impunând ceea ce rațiunea sau sufletul dictează. Votul permite o alegere legitimând persoana votată de a fi reprezentant a ceea ce ne dorim. Ridiculizarea momentului votării ori absenteismul mai mult sau mai puțin întemeiat descalifică... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 17:35 (3104 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

O  analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că ialomițenii care au plătit controversatele taxe auto pentru mediu mai au de primit peste 13 milioane de lei. Mai mult, potrivit reprezentanților, Administrația Fondului de Mediu nu a virat în conturile Fiscului niciun leu pentru restituirea banilor plă­tiți sub forma timbrelor de mediu. Estimativ, aproximativ 10 mii de persoane din Ialomița au achitat aceste taxe speciale.

Ialomițenii primesc banii înapoi
Taxele pe care acum Agenția Națională de Administrare Fiscală le înapoiază celor care le-au plătit... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 13:15 (5280 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

48 de localități din Ialomița sunt deconectate de la rețeaua de energie electrică. Autocar cu cetățeni ucraineni, blocat în zăpadă la Platonești!

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița informează cu privire la faptul că 48 de localități din județ sunt fără curent electric. Viscolul puternic ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 13:30
(12817 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 sectoare de drumuri naționale și județene sunt închise din cauza viscolului!

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița informează că, din cauza viscolului puternic și a ninsorii abundente, sunt închise următoarele drumuri: DN3B Făcăeni-Chirana ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 10:30
(31130 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Autocar cu 40 de pasageri, răsturnat. S-a activat Planul Roșu de Intervenție!

Iazu: Autocar cu 40 de pasageri, răsturnat. S-a activat Planul Roșu de Intervenție!

Din cauza viscolului puternic și a ninsorii, un autocar în care se aflau 40 de pasageri s-a răsturnat duminică, 26 noiembrie a.c., în zona localității Iazu. Autoritățile au declanșat Planul Roșu de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 09:40
(25484 vizualizări - 0 comentarii)


ANM: Cod Roșu de viscol în județul Ialomița

Duminică, 26 noiembrie 2023, la ora 06,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Roșu de viscol pentru județele Brăila, Buzău, Călărași, Constanța, Tulcea și Ialomița. Avertizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 09:10
(2859 vizualizări - 0 comentarii)


ANM: Cod Portocaliu de viscol în județul Ialomița

ANM: Cod Portocaliu de viscol în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Portocaliu de viscol pentru opt județe din țară, printre care și Ialomița. Avertizarea intră în vigoare duminică, 26 noiembrie 2023 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2023, 16:05
(4883 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Sprijin pentru familiile nevoiașe

Protopopiatul Urziceni: Sprijin pentru familiile nevoiașe

Vineri, 24 noiembrie a.c., elevii Liceului Tehnologic «Sfânta Ecaterina» Urziceni, alături de reprezentanții Protopopiatului Urziceni, au organizat o acțiune umanitară în cadrul căreia șapte familii nevoiașe ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2023, 16:00
(10770 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: A fost activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări de tip Cod Galben și Portocaliu pentru regiunile sudice și sud-estice, ce se vor manifesta prin precipitații însemnate cantitativ, putându-se acumula ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2023, 15:35
(3207 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni. Trei persoane au fost reținute!

Joi, 24 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 7 percheziții pe raza municipiului Urziceni. Descinderile au fost organizate la persoane suspectate de comiterea mai multor furturi din societăți ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2023, 15:00
(13737 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Echipele furnizorului de energie electrică vor executa vineri, 24 noiembrie 2023, lucrări de întreținere și reparații la nivelul rețelelor din localitatea Dridu-Snagov. Fără curent, Sursa de Alimentare ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2023, 18:50
(2530 vizualizări - 0 comentarii)


Festivalul de Crăciun din Slobozia 2023: «Crăciunul ne aduce pe toți împreună»

Festivalul de Crăciun din Slobozia 2023: «Crăciunul ne aduce pe toți împreună»

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultura și Tineret Slobozia și Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia continuă povestea Festivalului de Crăciun ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2023, 17:50
(18187 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Miercuri, 22 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița au organizat activități de prevenire a victimizării persoanelor, fie prin săvârșirea de infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2023, 17:10
(3171 vizualizări - 2 comentarii)


Deputatul USR Claudiu Năsui: «PSD și PNL vor austeritate doar pentru românii de rând, în timp ce cresc, chiar și de 15 ori, beneficiile clientelei de partid!»

În timp ce îngroapă salariații și antreprenorii în taxe și impozite majorate, PSD și PNL refuză orice măsură care ar tăia din beneficiile clientelei de partid. Ba din contră, majorează aceste beneficii ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2023, 14:30
(16305 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Venituri nete colectate în valoare de peste 1,07 miliarde de lei, în perioada ianuarie-octombrie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 31 octombrie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă de peste 1,07 miliarde ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2023, 12:50
(22333 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Ordin de protecție provizoriu pentru că și-a bătut nepotul

Polițiștii din Slobozia au fost sesizați marți, 21 noiembrie 2023, cu privire la faptul un minor, în vârstă de 11 ani, din Grivița, ar fi fost agresat fizic de unchiul său. În urma verificărilor s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2023, 17:40
(10975 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2023, 17:35
(2480 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Marți, 21 noiembrie 2023, polițiștii din Stelnica, în timp ce acționau într-un filtru rutier pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au depistat ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2023, 17:30
(1978 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița se pregătește de iarnă

Ialomița se pregătește de iarnă

Miercuri, 22 noiembrie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin a convocat o ședință organizatorică cu privire la pregătirea pentru gestionarea fenomenelor meteorologice specifice sezonului ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2023, 14:55
(2983 vizualizări - 0 comentarii)


Premii în valoare de 269000 de lei pentru olimpicii învățământului ialomițean

Premii în valoare de 269000 de lei pentru olimpicii învățământului ialomițean

Consiliul Județeam Ialomița a organizat miercuri, 22 noiembrie 2023, festivitatea de premiere a olimpicilor ialomițeni care s-au remarcat prin rezultate deosebite în cursul anului școlar 2022-2023. Consiliul ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2023, 13:35
(5226 vizualizări - 2 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificări aduse impozitului pe venitul microîntreprinderilor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că prin Legea nr. 296/2023 au fost aduse unele modificări la impozitul pe venitul microîntreprinderilor. Astfel, de la data ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2023, 15:50
(14981 vizualizări - 0 comentarii)


Rețea specializată în fraude economice, destructurată de inspectorii Direcției Generale Antifraudă

În perioada mai-octombrie 2023, inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală au efectuat verificări antifraudă la un grup de societați comerciale, în urma cărora s-a constatat că acestea simulau diverse ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2023, 12:10
(22075 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean reținut de polițiști pentru 24 de ore după ce a furat o mașină și a condus-o beat pe A2

Duminică, 19 noiembrie a.c., în urma activităților informativ-operative și a cercetărilor efectuate, polițiștii din Fetești au identificat și reținut pentru 24 de ore, un feteștean de 24 de ani, cercetat ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2023, 16:25
(6175 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Ordin de protecție provizoriu după o bătaie între frați

Polițiștii din Slobozia au fost sesizați duminică, 19 noiembrie a.c., cu privire la faptul un bărbat, de 55 de ani, din Perieți, ar fi fost agresat fizic de fratele său. În urma verificărilor s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2023, 16:20
(13352 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 17 ani din Bărbulești, surprins la volanul mașinii «sustrase» de la mama sa

Duminică, 19 noiembrie a.c., în jurul orelor 00,30, polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat în trafic un tânăr, în vârstă de 24 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe raza orașului Țăndărei aflându ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2023, 16:15
(8516 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fierbinți-Târg!

În orașul Fierbinți-Târg se vor executa lucrări de montare debitmetre pentru măsurarea și reglarea presiunii la nivelul sistemului centralizat. Pentru realizarea acestor operațiuni, RAJA Constanța va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2023, 16:10
(4046 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Vaccinarea antirabică aeriană a vulpilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în luna noiembrie 2023, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2023, 14:55
(2268 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 499,41 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna octombrie 2023

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna octombrie 2023, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 24 inspecții fiscale ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2023, 14:10
(6156 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Urziceni

Sâmbătă, 18 noiembrie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs în municipiul Urziceni, în eveniment fiind implicate două autoturisme, cu cinci persoane pasagere. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2023, 13:15
(7430 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Incendii la Urziceni și Fetești

Sâmbătă, 18 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui incendiu ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2023, 13:10
(2293 vizualizări - 0 comentarii)


Acoperișul Primăriei Sfântu Gheorghe a luat foc

Acoperișul Primăriei Sfântu Gheorghe a luat foc

Duminică, 19 noiembrie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit cu o autoscară mecanică și un echipaj SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la acoperișul sediului Primăriei Sfântu Gheorghe. La ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2023, 16:30
(15552 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: În stare de ebrietate pe drumurile publice

Joi, 16 noiembrie a.c., doi bărbați , în vârstă de 38 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați băuți în trafic. Bărbatul de 38 de ani, domiciliat în Călărași, a fost oprit în trafic ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2023, 17:10
(12719 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...