Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Carmen Enache are nevoie de prieteni

Carmen Enache are nevoie de prieteni

Carmen are 22 de ani și toată viața înainte. E tânără, e frumoasă, e educată... Iar până anul trecut, singura ei grijă a fost să învețe. În februarie 2018 însă a primit un diagnostic greu de acceptat: Limfom Hodgkin. De-atunci, viața ei s-a schimbat definitiv...

Numai mamă să nu fii
Georgeta Enache este mama lui Carmen și, până acum, singurul ei sprijin în lupta cu boala. Muncește de-o viață ca să o crească și să-i fie bine copilului. Și copilului i-a fost bine până anul trecut, când a venit răcită acasă. «Așa a început, ca o răceală...» ne spune izbucnind în lacrimi. «Iar acum... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2019, 11:10 (17720 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat «Bugetul Sărăciei»

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat «Bugetul Sărăciei»

bonus: Groapa de gunoi a Vivani, pericol public

Consilierii locali ai municipiului reședință de județ s-au reunit joi, 25 aprilie 2019, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia. Pe lista proiectelor supuse pentru aprobare s-a aflat și cel al bugetului pentru anul în curs. Proiectul a fost aprobat la limită, cu doar 11 voturi «pentru»... Calculele arată că bugetul pe 2019 al Sloboziei este cel mai mic din ultimii 10 ani, cea mai mare parte din sumă urmând a fi cheltuită pentru salariile funcționarilor din primărie. 

Opoziția a reclamat lipsa investițiilor Proiectul de buget a reușit să strângă minimul de 11 voturi... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2019, 10:50 (4578 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PSD cere capul administratorului public Gheorghe Puia!

Mocioniu, obligat să-și sacrifice protejații

PSD cere capul administratorului public Gheorghe Puia!

Declarațiile primarului Adrian Mocioniu privind reducerea cu 20% a personalului din Primăria Slobozia are efect de bumerang. Consilierii PSD Slobozia au realizat un proiect de hotărâre prin care cer concedierea administratorului Gheorghe Puia și a doi dintre consilierii personali ai primarului. Proiectul a fost depus la registratura instituției și va fi supus aprobării în plen, cel mai probabil la ședința de consiliu local din luna mai 2019...

Cine sapă groapa altuia... Primarul Adrian Mocioniu dorește reducerea personalului din cadrul Primăriei Slobozia cu 20%. Anunțul a fost făcut... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2019, 14:40 (9883 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Pascale aduc donatorii la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița

Sărbătorile Pascale aduc donatorii la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița

Apropierea Paștelui aduce tot mai mulți donatori la Centrul de Transfuzie Sanguină din Slobozia. Oamenii recunosc faptul că folosesc bonurile de masă pe care le primesc în schimbul sângelui donat pentru a cumpăra mâncare de Sărbă­tori. Fiecare persoană primește 7 tichete, în valoare totală de 75 de lei. Reprezentanții instituției susțin însă că nevoia de sânge la nivelul județului Ialomița este mult mai mare...

Ialomița are nevoie de sânge
Mai sunt doar câteva zile până la Paște, iar pe holul Centrului de Transfuzie Sanguină din Slo­bozia peste 20 de persoane aș­teaptă să intre... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2019, 13:05 (6103 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos» Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Problemele Spitalului Slobozia, în ședința Consiliului Județean Ialomița

Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Scandalul generat zilele trecute de o decizie a managerului Spitalului Județean Slobozia, Mariana Iancu, a generat polemici aprinse în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița. În timpul ședinței de miercuri, 24 aprilie 2019, Mariana Iancu a fost apostrofată public asupra modului în care a gestionat criza medicilor din Secțiile Pediatrie și Neonatologie ale Spitalului. «Aici vorbim de management defectuos! Punct!» a tunat consilierul județean PNL Dragoș Soare.

Soare vs Iancu Încă de la început trebuie să reamintim faptul că, în urmă cu câteva zile, Mariana Iancu... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2019, 21:50 (9168 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicolae Chiriță, sancționat și cu salariul diminuat prin votul consilierilor județeni PSD-ALDE

Orgoliul președintelui Moraru, în sfârșit satisfăcut

Nicolae Chiriță, sancționat și cu salariul diminuat prin votul consilierilor județeni PSD-ALDE

Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, are salariul diminuat pe o perioadă de 3 luni și a fost sancționat cu «mustrare scrisă». Decizia a fost adoptată în plenul Consiliului Județean Ialomița, ca urmare a presiunilor exercitate de către președintele Victor Moraru.

Sancțiune căznită Miercuri, 24 aprilie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a fost reluat votul pentru sancționarea șefului Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița. La o lună distanță, consilierii județeni au aprobat cu 17 și, respectiv, 18 voturi «pentru... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2019, 21:05 (7217 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Floricica Dansatoarea, vedetă în presa din Teleorman

Floricica Dansatoarea, vedetă în presa din Teleorman

Publicația «Liber în Teleorman» a sesizat revoltată săptămâna trecută faptul că Primăria Alexandria a cheltuit 21900 de lei pentru achi­ziționarea unor tricouri. «Ei, și?», poate vă veți întreba. Nu e în Ialomița, nu ne interesează! Avem și noi hoții noștri. Din păcate, nu aveți dreptate. Ne interesează pentru că achiziția, derulată în numai 3 ore prin SEAP, a fost onorată de către Floricica Dansatoarea, cândva pupila președintelui Victor Moraru. Da, da, ați înțeles bine. E vorba despre fata aia despre care am scris și noi, iar «Liber în Teleorman»... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2019, 11:15 (7076 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spațiile verzi din Slobozia sunt depozite de deșeuri menajere

Spațiile verzi din Slobozia sunt depozite de deșeuri menajere

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a început încă din toamna anului 2018 o campanie de decongestionare a spațiilor verzi din Slobozia. Măsura a fost în­tâmpinată cu reticență și a fost respinsă de către cetățeni. Luna aceasta au apărut însă primele rezultate, iar decizia DADP se dovedește a fi una corectă.

N-ar fi rău să fie bine În luna noiembrie a anului 2018, Direcția de Adminis­trare a Domeniului Public Slobozia a achiziționat unelte noi de mecanizare a lucrărilor pentru întreținerea și amenajarea spațiilor verzi. Campania de decongestionare a fost privită cu... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 22:50 (6602 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CSM Medgidia-Unirea Slobozia 2-3

IZBĂVITORUL MINUT 92

Unirea Slobozia a trăit periculos meciul din deplasare cu CSM Medgidia, una dintre echipele subțiri ale Campionatului. În cele din urmă, totul s-a terminat cu bine. Vorba unuia dintre conducătorii echipei: «În sfârșit, am trăit și noi bucuria de a câștiga printr-un gol marcat la una din ultimele faze!». Ce-i drept, până acum, acest lucru li se întâmpla doar altora... Sunt 3 puncte care, pe moment, ne apropie simțitor de liderul Rapid București, așa că ne îngăduim să privim partea plină a paharului. Totuși, cum de s-a ajuns la astfel de emoții?

4 goluri în 20 minute
Nesincronizările... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 17:55 (2843 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

S-a terminat sezonul regular, încep emoțiile

Handbal, Dunărea Brăila II-HCM Slobozia 32-36 (16-18)

S-a terminat sezonul regular, încep emoțiile

HCM Slobozia a pus punct primei faze a Campionatului Diviziei A, câștigând detașat seria cu un bilanț concludent de 18 victorii și doar 2 înfrângeri. Ultimul succes a fost repurtat pe terenul satelitului Dunării Brăila. A fost un meci spectaculos cu multe goluri, în care gazdele au beneficiat de aportul a 4 jucătoare de la prima echipă: Vătu, Gheorghe, Epureanu și Krnic. Prima repriză s-a jucat sub semnul echilibrului, tabela arătând la pauză un firav 18-16 pentru Slobozia. Brăila a început mai bine partea secundă și a reușit să restabilească egalitatea. S-a mers cap la cap până la 27-27, iar desprinderea concretă a echipei noastre a venit abia în ultimele minute. Atunci s-a remarcat prin intervenții... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 17:10 (3191 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes important pentru Recolta Gheorghe Doja

Fotbal, Liga a IV-a

Succes important pentru Recolta Gheorghe Doja

Etapa a XXIII-a a Ligii a IV-a ialomițene a avut drept cap de afiș meciul dintre Recolta Gheorghe Doja și Victoria Munteni Buzău, ocupantele locurilor 1 și 3. Un succes al echipei oaspete ar fi introdus-o pe aceasta cu șanse mari în lupta pentru titlul de campioană. Liderul și-a respectat blazonul și a învins la scor de neprezentare. Astfel, Recolta Gheorghe Doja continuă să conducă în clasament, acumulând 58 puncte. O urmează îndeaproape Bărăganul Ciulnița, care s-a distrat pe terenul condamnatei la retrogradare, Voința Maia. Victoria Munteni Buzău rămâne pe locul 3 cu 50 puncte și, chiar dacă până la finalul sezonului mai sunt 7 etape, bronzul rămâne singurul obiectiv realizabil. Și nici de... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 16:25 (4617 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal feminin

Activ Slobozia, victorioasă la Tulcea

Activ Slobozia este un proiect care face progrese vizibile, iar un argument în acest sens este victoria obținută de echipa de fotbal feminin senioare în etapa de sâmbătă, 20 aprilie a.c., contând pentru Campionatul Ligii a III-a. Slobozia a trecut pe terenul de la Topolog cu 5-4 de fotbalistele de la Delta Tulcea. Este al treilea succes din acest sezon al echipei noastre, Activ ocupând în urma acestui bilanț locul 4 în serie. Menționăm și faptul că echipa de junioare «U15» se află în aceste zile în turneu la Constanța, unde luptă să obțină calificarea în faza finală a Campionatului. Junioarele Activ Slo­bozia sunt în acest moment pe locul 2, șansele de a-și îndeplini obiectivul fiind destul de... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 16:10 (4374 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița arată că în evidențele instituției există 8900 de persoane cu handicap. Pentru susține­rea acestora, în 2018, s-au cheltuit 48 milioane de lei, se arată într-un raport oficial al DGASPC.

Mii de oameni cu dizabilități Potrivit Raportului de activitate afe­rent anului trecut, în evidețele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița există 8900 de persoane cu handicap. Dintre acestea, 2600 au dizabilități fizice, iar alți 2900 de ialomițeni prezintă handicap mental... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 14:45 (4684 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

În noiembrie 2018, Primăria Slobozia achiziționa de la o firmă nou-înființată cataloage electro­nice pentru 7 dintre unitățile școlare din oraș. La jumătate de an distanță, derularea acestui proiect înregistrează blo­caje, iar părinții se plâng de întârzieri în actualizarea notelor.

O idee ratată În toamna anului trecut, Software Tehnologies Solution SRL, o firmă fără experiență în domeniu, era blagoslovită de administrația slobozeană cu un contract de 1,3 milioane de lei pentru implementarea catalogului electronic în școli. Firma se numește Software Tehnologies Solution SRL și, prin... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 11:05 (4571 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația comunei Mihail Kogălniceanu mizează pe tineri

Administrația comunei Mihail Kogălniceanu mizează pe tineri

Anul 2019 este anul pro­iectelor investițio­nale pentru comuna Mihail Kogălniceanu. După aprobarea bugetului de către Consiliul Local, primarul Alexandru Dinu dorește să de­mareze investiții pentru cei mai tineri locuitori ai comunei. De la amenajarea unei piste de bowling la un nou sistem de iluminat public și de la rețea de gaze naturale până la realizarea unui nou cartier de case, primarul susține că totul este posibil.

Proiecte noi pentru comunitate
Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu, a fost ales în 2016 pentru a patra oară în funcția de primar. Deși bugetul... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2019, 16:20 (3527 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Managerul Mariana Iancu blochează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Managerul Mariana Iancu blochează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

bonus: Cadrele medicale execută silit Spitalul Slobozia

La o săptămână de la încheierea controlului efectuat de Sorina Pintea, ministrul Sănătății, în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia izbucnește un nou scandal public. Două secții, respectiv Neonatologia și Pediatria, sunt pe cale să-și suspende activitatea din cauza unui document intern semnat de Mariana Iancu, managerul instituției. Prin acel act, aceasta obligă toți medicii care fac gărzi la Pediatrie să asigure li­niile de gardă și pentru Neonatologie. În momentul de față, în cadrul acestei secții își desfășoară activitatea un singur medic, după ce medicul pensionar Gheorghe Hoinaru a anunțat că-și încheie activitatea din cauza proble­melor de sănătate. Decizia adoptată de Mariana... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2019, 10:50 (13920 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

statul patridioților

Inspirați de exemplul lui Liviu Dragnea, zeci de mii de patrioți de ocazie s-au trezit din amorțire. Sunt pretutindeni, ca ciupercile. Și toți agită biciul patriotismului pe spinarea noastră, a celorlalți, ca să ne băgăm mințile în cap și să uităm de cetățenia europeană. Apriori, toți suntem vinovați că ne vindem țara pentru că vedem minciuna și prostia, pentru că nu ne întoarcem acasă din Europa, pentru că nu ne lăsăm furați sau pentru că nu mai vrem să votăm corupții PSD. Sau ai PNL. Sau pe Iohannis. Isterică și vindicativă, clasa politică propagă în numele unui naționalism bolnav ura și violența în întreg spațiul public. «Noi suntem patrioții. Cine nu e cu noi, e vânzător de țară!». Iar mesajul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2019, 15:10 (3410 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

#șieusuntPLUS

#șieusuntPLUS

Octavian Săvoiu este unul dintre membrii PLUS Ialomița. Și primul care apare, oficial, în spațiul public local. Are 40 de ani și conduce o firmă cu 15 angajați. Este căsătorit și nu a făcut niciodată politică. Până acum...
-Ce e politica? Ce e politicianul?
-Ce este politica?! Ei, bine, în acest moment este o unealtă prin care se obțin putere, influență, averi... Dar mai important mi se pare răspunsul la întrebarea: ce ar trebui să fie? Ar trebui să fie modalitatea prin care societatea își gestionează resursele și își clădește viitorul ajutată de profesioniștii care o reprezintă. La fel se întâmplă și cu politicianul. Este, probabil,   unul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2019, 11:10 (7797 vizualizări - 16 comentarii)

REPORTAJ

Abecedarul de 8 litere

Abecedarul de 8 litere

În urmă cu 10 ani, copiii cu cerințe educative speciale din Ialomița l-au pierdut pe profesorul Ion Teodorescu. Le-a rămas însă Abecedarul de 8 litere, prima lucrare scrisă exclusiv pentru copiii cărora le-a dedicat viața lui de profesor. Și amintirile celor care îi duc mai departe numele și munca... Mădălina Neagu este fiica lui și unul dintre puținii profesori din sistem care își amintește cum s-a născut abecedarul care le permite elevilor Liceului «Ion Teodorescu» din Slobozia să învețe să scrie și să citească.

Un profesor cât o lume
Profesorul Ion Teodorescu a venit la Slobozia... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2019, 13:20 (6642 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Țăndărei investește în Educație

Primăria Țăndărei investește în Educație

Administrația locală din Țăndărei este beneficiara unui proiect de dezvoltare a infrastructurii educaționale a insti­tuțiilor de învățământ din localitate. Astfel, cele 3 unități școli din oraș vor beneficia de 1,6 milioane de lei pentru dotarea cu materiale didactice a laboratoarelor și moder­nizarea terenurilor de sport. «Ne bucurăm de faptul că putem susține activitatea școlilor din orașul nostru!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Sprijin pentru dezvoltarea școlilor Proiectul administrației locale din Țăndărei se demarează prin Programul Național de Dezvoltare... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2019, 19:15 (5343 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident la Țăndărei. Femeie acroșată de un autoturism!

Poliția a fost sesizată vineri, 24 noiembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza orașului Țăndărei s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce o tânără, de 29 de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 11:55
(4567 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Vineri, 24 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 10:50
(3076 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii»

Ziua de 25 noiembrie reprezintă, la nivel internațional, «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii». Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni vor desfășura activități ce au ca scop conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:20
(4583 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:10
(4287 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor la Fetești

Joi, 23 noiembrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza de competență, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 17:55
(3974 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 13-23 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități a fost de a sensibiliza elevii și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 15:45
(5890 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Miloșești. «Șoferul» fără permis și beat la volan, a intrat cu mașina în pom!

Miercuri, 22 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Miloșești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 18:15
(5143 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Arestată pentru «trafic de minori» și «pornografie infantilă»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 17:10
(5981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:35
(4433 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au organizat miercuri, 22 noiembrie a.c., acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică pe raza municipiului Urziceni și a localității Bărbulești, fiind angrenați aproape ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:25
(5215 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Miercuri, 22 noiembrie a.c., polițiștii au fost alături de copii și adolescenți, pentru a le transmite sfaturi și recomandări utile pentru prevenirea evenimentelor neplăcute. Astfel, polițiștii Compartimentului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:30
(4424 vizualizări - 0 comentarii)


Prevederi noi în condițiile de admitere și recrutare în cadrul structurilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență

Miercuri, 22 noiembrie a.c., au fost publicate în Monitorul Oficial normele cu privire la introducerea traseului aplicativ pentru proba de verificare a aptitudinilor fizice la concursurile de admitere în ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:20
(8576 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de cooperare la Fabrica de Ulei din Slobozia

Deflagrații, incendii și victime surprinse de suflul exploziilor. Acestea au fost scenariile care au fost puse în practică în cadrul unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, pe amplasamentul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 13:40
(9185 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ISU Ialomița


ITM Ialomița: Negocierea contractului colectiv de muncă

În data de 16 noiembrie 2017 a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 902, Ordonanța de Urgență nr. 82, din 8 noiembrie 2017, pentru modificarea și completarea unor acte normative. Având în vedere că legislația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 12:20
(5060 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:35
(9502 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora arestare


AJFP Ialomița: Termen scadent la impozitul pentru închirierea camerelor în scop turistic

Luni, 27 noiembrie 2017, proprietarii care închiriază camere în locuințe proprietate personală, cu o capacitate de cazare în scop turistic cuprinsă între 1 și 5 camere, trebuie să plătească cea de-a doua ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:05
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Subscrisa
ASOCIAȚIA HANDBAL CLUB
MUNICIPAL SLOBOZIA
,
cu sediul social în loc. Slobozia,
str. Aleea Stadionului , nr. 1 ,
jud. Ialomița, CIF 37555418,
prin prezenta își manifestă disponibilitatea
de a colabora cu voluntari,
în temeiul Legii nr. 78/2014

23 Noiembrie 2017, 10:20


IPJ Ialomița: Polițiștii au acționat «în cascadă» pe DN21

5  permise de conducere au fost reținute și 33 de sancțiuni au fost aplicate în urma unei acțiuni naționale de 3 zile desfășurate pentru creșterea siguranței rutiere. Astfel, în perioada 17-19 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 18:25
(4154 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În conformitate cu prevederile Programului acțiunilor de supraveghere, prevenire și control, în perioada 02.10-17.11. 2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 79 controale în unități ce desfășoară ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:20
(5279 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

Un bărbat de 42 de ani din Constanța a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Fetești, după ce asupra lui s-au găsit 13500 de pachete cu țigări contrafăcute. Pachetele nu erau timbrate și imitau ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:05
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă sezonieră în agricultură-Portugalia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 330 locuri de muncă vacante în Portugalia pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea zmeurei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 13:55
(7948 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune și filantropie în prag de iarnă la Urziceni

În urma colaborării dintre Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni s-a născut un nou proiect în toamna acestui an. La inițiativa doamnei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 10:05
(4194 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bonă cu dosar penal

O tânără de 30 de ani din localitatea Săveni, care avea în grijă 3 bebeluși ai unor familii de romi din Țăndărei, s-a ales cu dosar penal pentru «rele tratamente aplicate minorilor». Potrivit anchetei, ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2017, 11:35
(4971 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, în cadrul activităților desfășurate, polițiștii au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 35000 de lei. Astfel, au fost verificate 18 localuri publice ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2017, 15:05
(3878 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au aplicat 22 de amenzi a căror valoare a depășit suma de 15000 de lei, în urma unei acțiuni derulată de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Astfel, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 20:10
(3767 vizualizări - 0 comentarii)


«Înșelăciune» în plină stradă, la Ion Roată

Un bătrân din Ion Roată a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care a spus că a fost trimis de fiul său pentru a-i împrumuta o sumă ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 19:35
(4540 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale IPJ Ialomița au fost angrenați vineri, 17 noiembrie a.c., în executarea unei serii de acțiuni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 13:50
(3303 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în furnizarea energiei electrice

Enel Dobrogea continuă lucrările de modernizare și reabilitare a rețelelor de distribuție a energiei electrice desfășurate pe raza județului Ialomița. Din această cauză, în perioada 20-24 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 20:05
(4066 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, amenzi pentru șoferii indisciplinați

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au aplicat, în doar 3 ore, 11 sancțiuni contravenționale, în  cuantum de 3000 de lei. Demersul s-a desfășurat în cadrul unei acțiuni ce a vizat tragerea ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:50
(5142 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice un bărbat, de 45 de ani, din București, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea ca urmare a unei condamnări de 3 ani și 10 luni, emisă pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:40
(3694 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...