Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vivani solicită aviz pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

Dezbatere publică la Slobozia

Vivani solicită aviz pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

În urmă cu un an, administrația slobozeană se opunea public solicitării Vivani Salubritate de a extinde «groapa de deșeuri periculoase» din incinta depozitului zonal din imediata vecinătate a orașului. La un an distanță, reprezentanții firmei anunță organizarea unei dezbateri publice «privind impactul asupra mediului». Întâlnirea este preconizată luni, 6 mai 2019, de la orele 17,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea».

Ne-a trecut glonțul pe la ureche Intenția Vivani Salubritate de a construi o nouă celulă de de­pozitare a deșeurilor periculoase datează din luna mai a anului 2018. La... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2019, 19:10 (8688 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Adrian Mocioniu a retras atribuțiile viceprimarilor

Conflict deschis în Primăria Slobozia

Primarul Adrian Mocioniu a retras atribuțiile viceprimarilor

Ruptura politică dintre primarul Sloboziei și PSD Ialomița schimbă politica administrativă a municipalității. La începutul săptă­mânii precedente, Adrian Mocioniu a preluat atri­buțiile delegate la începutul mandatului viceprimarilor Rudolf Gradea și Gabriel Mușat. «Aceste atribuții au fost delegate consilierilor mei personali... Aceștia nu au drept de semnătură, dar sunt obligați să îmi pre­zinte săptămânal rapoarte informale!» a declarat Adrian Mocioniu. Anterior, vice­primarul Rudolf Gradea avea atribuții directe privind coordo­narea DADP, iar viceprimarul Gabriel Mușat coordona activitatea Serviciului Urbanism.

Administrație în vreme de război... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2019, 19:25 (13497 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică Ialomița are o nouă conducere

Direcția de Sănătate Publică Ialomița are o nouă conducere

bonus: Dr Olimpia Popescu a revenit în fruntea Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița

Schimbări la vârful Direcției de Sănătate Publică Ialomița. De o săptă­mână, instituția este condusă de Cristina Iorga, funcționar care coordona activitatea Compartimentului Inspecție Sanitară. Ea l-a înlocuit pe Gabriel Modrea, acesta fiind demis prin ordin al mi­nistrului Sănătății. Surse din cadrul DSP susțin însă că numirea Cristinei Iorga este o soluție de compromis, o altă angajată, care se bucură de sprijinul PSD Ialomița, urmând să-i ia locul în cel mai scurt timp.

Epoca «Modrea» a apus Cel mai contestat director al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Gabriel Modrea, a preluat... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 19:40 (13799 vizualizări - 25 comentarii)

SPORT

Victorii cu reprezentantele Brăilei

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Victorii cu reprezentantele Brăilei

S-a scurs încă o săptămână fastă pentru Unirea Slobozia, perioadă în care elevii lui Enache Costea au bifat alte două victorii, ajungând astfel la 5 succese consecutive. Ambele victorii au fost obținute împotriva reprezentantelor județului Brăila, foarte important fiind faptul că apărarea nu a dat niciun semn de slăbiciune. La Chiscani, Unirea a învins pe Sportul din localitate la limită, 1-0, în ciuda faptului că galben-albaștrii au ratat cât pentru 3 meciuri. Unicul gol al meciului a fost reușit de mijlocașul Mihai Adăscăliței, jucător aflat într-o vizibilă creștere de formă. După acest succes, slobozenii s-au întors acasă, așteptând vizita celor de la CS Făurei, echipă reinventată de Bănel... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 18:10 (4280 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ca-n vacanță

Handbal, HCM Slobozia-Știința Bacău 33-26 (16-15)

Ca-n vacanță

După victoria entuziasmantă de la Constanța, HCM Slobozia și-a permis să ia un pic piciorul de pe accelerație. Disputat la o oră inedită, meciul cu Știința Bacău n-a reușit să adune multă lume în Sala «Andreea Nica». Oaspeții au venit la Slobozia într-o formulă extrem de restrânsă, antrenorul Ion Arsene având pe foaia de joc doar 9 handbaliste. Cu toate acestea, modul relaxat în care echipa noastră a abordat jocul a dus la o primă repriză echilibrată. Elevele lui Gheorghe Covaciu au intrat la vestiare având avantaj de un singur gol, dar lucrurile au revenit la normal în repriza secundă. După ce în prima parte cele mai eficiente jucătoare au fost extremele Mădălina Toma și Cătălina Sava, în partea... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 17:20 (4179 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Nicoleta Băjan, locul 1 în Antalya

Lupte libere

Nicoleta Băjan, locul 1 în Antalya

În perioada 11-14 aprilie 2019, în orașul turc Antalya s-a desfășurat turneul interna­țional de lupte «Victory Cup», competiție adresată cadeților. A fost un eveniment la care au participat sportivi din 13 țări europene și asiatice, printre care se numără Ungaria, Georgia, Iran, Estonia sau Azerbaidjan. Din delegația României antrenată de Cristian Crăciun și Rareș Chintoan a făcut parte și luptătoarea CS Amara, Nicoleta Băjan. Aceasta a concurat la categoria 40 kg și, după o serie de mai multe victorii, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a po­diumului. Nicoleta s-a numărat printre cei 3 luptători români care au obținut locul 1 la «Victory Cup», iar în urma contabilizării tu­turor rezultatelor,... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 16:50 (3455 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

O etapă cuminte

După etapa a XXII-a, disputată sâmbătă, 13 aprilie a.c., podiumul a rămas intact. Liderul la zi al Ligii a IV-a ialomițene, Recolta Gheorghe Doja s-a impus la omonima din Gheorghe Lazăr și, cu cele 55 de puncte acumulate, rămâne în fruntea clasamentului. Ține în continuare aproape Bărăganul Ciulnița, care a avut o misiune ușoară în fața Recoltei Bărcănești și a adunat, după 22 etape, 53 de puncte. Scorul etapei a fost realizat de Victoria Munteni Buzău, care a surclasat-o pe Voința Maia și, cu 50 de puncte, rămâne pe locul 3. Așadar, niciun fel de mișcări de lupte la vârful clasamentului. Schimbări au apărut la coada ierarhiei, unde Unirea Ion Roată a obținut o nouă victorie, a patra din acest... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 16:05 (4291 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Farmaciile ialomițene primesc mai multe fonduri

Farmaciile ialomițene primesc mai multe fonduri

Deși banii pentru funcționarea farmaciilor ajung până la data de 30 iunie 2019, valoarea fondurilor disponibile s-a majorat cu aproximativ 1,2 milioane de lei față de anul trecut. O arată o situație statistică comparativă a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Valoarea fondurilor pentru medicamente a crescut
Cu o finanțare care le permite să funcționeze până la sfârșitul lunii iunie 2019, farmaciile din Ialomița au un buget mai mare decât anul trecut. 14 milioane de lei este suma pe care o oferă Casa Județeană de Asigurări de Sănătate furnizorilor de servicii medicale... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 14:55 (4424 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița, cadastrarea gratuită bate pasul pe loc

În Ialomița, cadastrarea gratuită bate pasul pe loc

Județul Ialomița se situează pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește efectuarea lucrărilor cadastrale în baza Programului Național de Cadastru și Carte Funciară (PNCCF). În cei 4 ani de la debutul acestui Program, au fost eliberate puțin peste 8000 de cărți funciare. Reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița susțin că lucrările sunt în grafic, însă cifrele scot în evidență faptul că, în toată această perioadă de timp, au fost înregistrate în evidențe imobilele aferente unui număr mic de localități.

Ritm de lucru încetinit
... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 11:10 (4912 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Urmașii lui Mao Zedong

Urmașii lui Mao Zedong

Săptămâna trecută, cutiile poștale ale ­slo­­bozenilor au fost violate de o fițuică imundă comandată de Organizația Municipală PSD Slobozia. Spunem imundă nu pentru că e plină ochi de erori de exprimare și fracturi logice, ci pentru că prin ea groparul Stoica, cu voia membrilor PSD președinte al Organizației și cu voia noastră, a tuturor, primar al Sloboziei în pe­rioada 2012-2016, manipulează ordinar electoratul. Iată un exemplu din multele: «Domnul Adrian Mocioniu (...) a adus grave prejudicii de imagine PSD afirmând că Primăria este plină de incompetenți lăsați de administrațiile anterioare». Nu-l plângem pe primar, că doar știm toți că cine se-aseamănă, se-adună... Dar ni se pare... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2019, 15:20 (7270 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean

Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean

Reprezentanții Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ -filiala Ialomița avertizează că un nou scandal cu iz penal este pe cale să izbucnească la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. Sindicaliștii pun totul pe seama controlului politic exercitat în școli de Manuela Zainea, numită în funcția de inspector școlar gene­ral cu sprijinul PSD. Conform unor sesizări ce ar fi fost înaintate organelor judiciare, ar fi vorba despre faptul că mai mulți dascăli, membri sau simpatizanți PSD, ar fi fost avantajați în timpul procesului de distribuire a catedrelor, la comanda fostei șefe a Învățământului ialomițean.

Verificări în curs... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2019, 10:55 (20871 vizualizări - 90 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ageismul» în Ialomița

«Ageismul» în Ialomița

Județul Ialomița se înscrie în tendința națională privind discriminarea forței de muncă pe criterii de vârstă. Autoritățile recunosc fenomenul, dar sunt incapabile să reformeze sistemul. Singura soluție rămân bursele locurilor de muncă, la care însă participă din ce în ce mai puține persoane... Silviu și Valentin sunt două victime ale sistemului. Silviu are 24 ani, iar Valentin 46...

Legea apără forța de muncă din România
În România, fenomenul «ageismului» nu este unul dezbătut în mod frecvent, chiar dacă datele statistice confirmă acest aspect. Noțiunea de «ageism»... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2019, 12:10 (3945 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița lui Dacian Cioloș

Ialomița lui Dacian Cioloș

PLUS are în Ialomița 57 de membri. Și a strâns 3000 de semnături pentru europarlamentarele din 26 mai 2019! Adică, de două ori mai multe decât visau ei... Pentru că au muncit, Cioloș și-a făcut timp să-i felicite. A venit într-o miercuri și nu se mai dădea dus. Așa de mult i-a plăcut Ialomița...

Cioloș știe să tacă
Așa cum vă spuneam, Dacian Cioloș a venit la PLUS Ialomița într-o miercuri. Miercuri, 3 aprilie 2019, ca să fim mai exacți. A venit dimineața și s-a afișat public pe la 11,00, în cadrul unei vizite de lucru la ferma lui Costandache de la Perieți. Ce a făcut la PLUS... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2019, 14:05 (9076 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

migrăm, deci existăm!

Ultimul barometru Eurostat cu privire la migrația persoanelor în cadrul Uniunii Europene indică România cu cel mai mare procent. Astfel, potrivit statisticilor, românii reprezintă cea mai numeroasă nație migrantă dintre popoarele Uniunii. Gândiți-vă însă că respectivele date sunt centralizate conform informărilor oficiale din statele membre, în sensul recenzărilor de români angajați sau mutați cu acte în regulă. Mai sunt, cu siguranță, și concetățeni de-ai noștri care nu sunt inventariați de statisticile oficiale... Revenind, în fiecare familie de români există cazuri de migrație, părinți, fii și fiice, veri sau verișoare, unchi și mătuși părăsind de-a valma România pentru a se împlini profesional... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2019, 22:10 (4691 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SLOBOZIA ARE CEL MAI MIC BUGET DIN ULTIMII 10 ANI!

Orașul sărăciei lucii

SLOBOZIA ARE CEL MAI MIC BUGET DIN ULTIMII 10 ANI!

bonus: Salarii mai mici și concedieri la Primăria Slobozia

În anul 2019, Slobozia va avea cel mai mic buget din ultimii 10 ani. Banii sunt direcționați aproape exclusiv în cheltuielile de funcțio­nare ale administrației. Primarul Adrian Mocioniu susține că se caută surse suplimentare de finanțare. «Sperăm să mai reducem cheltuielile de funcți­onare cu 4-5 milioane de lei, pentru a susține investițiile!» a declarat Mocioniu.

Proiecția bugetară a sărăciei Proiectul de buget al municipiului Slobozia pentru anul 2019 poate fi consultat pe site-ul instituției. Surse admi­nistrative confirmă faptul că acest buget este a 4-a variantă oficială și nu... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2019, 17:40 (7002 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

JD Agro Cocora susține dezvoltarea comunităților locale

JD Agro Cocora susține dezvoltarea comunităților locale

Strategia de responsabilitate so­­cială a companiei JD Agro Cocora este orientată spre sus­ținerea prin implicare și finanțare a unor proiecte considerate prio­ritare pentru dezvoltarea comunităților locale din România.
„Credem în comunitățile locale și creștem împreună cu ele susținând proiectele ce contri­buie la bunăstarea acestora. Oamenii din comunitățile locale sunt esențiali pentru dezvoltarea companiei. Sănătatea lor este la fel de importantă ca și sănătatea noastră. De aceea, am susținut în parteneriat cu autoritățile locale, în luna decembrie 2018, finan­țarea cu fondurile necesare înlo­cuirii vechiului acoperiș al dispensarului medical din comuna Reviga, județul Ialomița, cu unul nou, modern și rezistent.”... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2019, 15:05 (4153 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: JD Agro Cocora

EVENIMENT

Președintele Consiliului Județean își consolidează imaginea publică

Aventurile administrative ale baronului Moraru(hausen)

Președintele Consiliului Județean își consolidează imaginea publică

bonus: «Baie» cu presa pe DJ213A

Aparent, ieșirile publice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, dau startul precampa­niei electorale pentru alegerile europarlamentare în Ialomița. În urmă cu două săptămâni a fost prezent la semnarea contractului pentru reabili­tarea Ambulatoriului de la Fetești, săptămâna trecută a semnat contractul de 12,1 milioane de lei pentru refacerea sitului de la Târgul de Floci... Iar printre picături a avut timp de vizite de lucru pe șantierele județului, a bifat evenimente publice, a participat la marșuri de conștientizare a populației... În realitate însă, toate aceste «ieșiri» fac parte din campania de reabilitare personală a președintelui Moraru în ochii alegătorilor social... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2019, 20:20 (7079 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte edilitare de 4 milioane de euro în comuna Sărățeni

Proiecte edilitare de 4 milioane de euro în comuna Sărățeni

Autoritățile locale din comuna Sărățeni sunt pe cale să finalizeze 4 proiecte edilitare importante, menite să dezvolte întreaga localitate. Proiectele au o valoare de 4 milioane de euro, fondurile fiind accesate prin intermediul Programelor Naționale de Dezvoltare Locale 1 și 2.

Se întâmplă la Sărățeni
Cele 4 proiecte demarate de autoritățile locale din Sărățeni vizează asfaltarea drumurilor din comună, precum și construcția rețelelor de apă, canalizare, dar și cea a unei stații de epurare, prevăzută cu echipament tehnic pentru tratare. Potrivit primarului Eugen Tocileanu, toate... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2019, 17:40 (5397 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ambulanțele lui Arafat, pericol pentru pacienți

În opinia Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița

Ambulanțele lui Arafat, pericol pentru pacienți

Cele mai noi ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambu­lanță Ialomița dau mari bătăi de cap personalului me­dical. Ofi­cialii instituției re­cu­nosc pro­blemele pe jumătate, explicând că echipamen­tele din dotarea salvărilor sunt greu de utilizat, incomodând pacienții pe care-i transportă. Sub protecția anonimatului, șoferii susțin că mași­nilor le lipsește fiabilitatea și sunt foarte greu de condus, reclamând unele probleme la sistemul de direcție. Ambu­lanțele au fost donate printr-un program inițiat de Departa­mentul pentru Situații de Urgență, condus de Raed Arafat.

Nemulțumiți de noile ambulanțe... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2019, 10:50 (6605 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

George Dragomir, vicecampion mondial

Scrimă

George Dragomir, vicecampion mondial

În urmă cu 19 ani, sabia românească obținea ultima medalie la un Campionat Mondial de juniori, argint prin Florin Zalomir. Per total, la probele individuale, țara noastră n-a mai urcat pe podium la ni­velul juniorilor de 19 ani. În 2008, Simona Deac cucerea argintul la spadă. Lunga secetă a fost curmată sâmbătă, 6 aprilie 2019, de sabia talentatului George Dragomir, care aduce din nou România în lumea bună a scrimei juvenile. Frumoasa poveste de argint a lui Dragomir s-a petrecut la Torun, în Polonia, acolo unde se desfă­șoară Campionatul Mon­dial de Scrimă pentru cadeți și juniori. Dra­gomir a prins o zi foarte bună, așa cum i se întâmplă tot mai des în ultima perioadă. Asalt după asalt, sportivul... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2019, 19:35 (5288 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Făcăeni: I-a furat motorina din casă!

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 4 februarie a.c., de către administratorul unei întreprinderi individuale, un bărbat de 37 ani, din comuna Făcăeni, cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2012, 13:45
(14716 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi pentru șoferii nepregătiți de iarnă

În perioada 3-5 februarie a.c., efectivele de Poliție Rutieră au acționat pentru asigurarea fluenței traficului rutier, precum și pentru dirijarea și supravegherea utilajelor de deszăpezire pentru înlăturarea ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2012, 13:44
(13278 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune preventivă pe raza municipiului Fetești și a comunelor arondate

Efective din cadrul Poliției Fetești, în colaborare cu cadre ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au acționat, în noaptea de 4/5 februarie a.c., în intervalul orar 22,00-02,00, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2012, 13:43
(14354 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidentat în timp ce încerca să traverseze

Duminică, 5 februarie a.c., un bărbat de 55 ani, din comuna Bărcănești, aflat la volanul unui autoturism, a accidentat un pieton care s-a angajat în traversarea DJ201 prin loc nepermis și fără să se asigure ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2012, 13:42
(12618 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru contrabandă cu țigări

Polițiștii ialomițeni au reținut joi, 2 februarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, un bărbat de 45 ani, din comuna Rovine, pentru săvîrșirea infracțiunii de deținere și ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2012, 07:38
(16935 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permis, la volan

Un tînăr de 24 ani a fost depistat de către polițiști pe strada Ion Creangă din Fetești în timp ce conducea un autoturism fără să dețină permis de conducere și avînd o îmbibație alcoolică peste limita legală ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2012, 07:37
(14037 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Slobozia și Glodeanu Siliștea, bucată de tablă desprinsă de pe un bloc din Urziceni

În dimineața zilei de joi, 2 februarie a.c, în urma supraîncălzirii unei sobe, locuința unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii Secției Urziceni au intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2012, 07:32
(16870 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: I-a furat banii după ce au băut împreună

Miercuri, 1 februarie, polițiștii din Urziceni a fost alertați de către un bărbat de 85 ani, din Axintele, despre faptul că un consătean i-a furat din locuință 700 lei. Ulterior, polițiștii au stabilit ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:08
(13134 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Axintele furt


Grindu: Au furat din curtea unui localnic

Doi tineri de 15, respectiv 19 ani, sînt cercetați pe polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, la data de 22 ianuarie, cei doi tineri au intrat în curtea locuinței unui bărbat de 77 ani, din comuna Grindu ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:06
(13081 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grindu furt


Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului

«Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto au pus în executare, conform rezoluției procurorului de caz miercuri, 1 februarie, măsura de restituire ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:05
(13006 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fără permis, la volan

Un bărbat de 41 ani a fost prins, miercuri, 1 februarie, de polițiști, în timp ce conducea o mașină pe strada Călărași, din Fetești, fără a avea permis de conducere. Pentru imprudența sa, individului i ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:04
(10968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive la Fetești și Urziceni

Miercuri, 1 februarie, în intervalul orar 18,00-21,00, polițiștii din Fetești și posturile de poliție arondate au organizat și desfășurat o serie de acțiuni pentru a identifica autorii de fapte penale, ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:01
(14722 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Coșul de fum, cauza unui incendiu

Un coș de fum deteriorat și neizolat corespunzător a fost cauza izbucnirii unui incendiu la o locuință din localitatea Manasia. Incidentul s-a produs marți, 31 ianuarie a.c., în jurul orei 10,30, iar la ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2012, 15:45
(12367 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia incendiu


DGFP Ialomița: Peste 69 milioane lei, datorii la bugetul de stat

Marți, 31 ianuarie 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a publicat pe site-ul ANAF 1907 agenți economici care figurau cu obligații restante la bugetul general consolidat la data de decembrie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2012, 15:39
(12329 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DGFP Ialomița


ITM Ialomița: Ceai pentru angajații care lucrează în aer liber

«Avînd în vedere prognozele pe care Institutul Național de Meteorologie și Hidrologie le estimează cu referire la perioadele cu temperaturi scăzute care vor fi prezente în perioada următoare, Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2012, 15:32
(14279 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 17:51
(5160 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A luat foc cabina unui TIR!

Slobozia: A luat foc cabina unui TIR!

Cabina unui autotractor ce aparținea unei societăți comerciale din Slobozia a luat foc în după-amiaza zilei de luni, 30 ianuarie. Potrivit pompierilor, incendiul s-a produs cel mai probabil în urma unui ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 17:34
(14450 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Frigul face primele victime

Luni, 30 ianuarie a.c., polițiștii din Țăndărei au încercat să salveze de la îngheț un bărbat de 57 ani, care locuia într-un adăpost improvizat din bucăți de tablă și cartoane. Imediat polițiștii au anunțat ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 17:32
(16395 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii ialomițeni au deszăpezit peste 200 de mașini

În perioada 25-27 ianuarie, cele trei zile critice de viscol și ninsori abundente, jandarmii din cadrul Detașamentelor Slobozia și Urziceni au desfășurat acțiuni de deszăpezire a autovehiculelor ramase ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 15:38
(8523 vizualizări - 0 comentarii)


Groaznic accident între Coșereni și Movilița: Trei morți și patru răniți. Printre morți, un bebeluș de doar o lună!

Trei persoane au murit, iar patru bărbați, între care trei polițiști de la IPJ Iași, au fost răniți, într-un accident petrecut între localitățile Coșereni și Movilița. Accidentul s-a produs după ce un autoturism ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 08:59
(10706 vizualizări - 4 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Dezbatere publică pe buget

Potrivit prevederilor legale, Consiliul Județean va iniția o serie de dezbateri publice asupra proiectului bugetului propriu al județului Ialomița pe anul 2012. Drept urmare, despre repartizările bugetare ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 19:28
(14965 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat din curtea casei

O femeie de 56 ani, din Fetești, a reclamat polițiștilor sîmbătă, 28 ianuarie a.c., că persoane necunoscute au intrat în curtea locuinței sale de unde au furat mai multe țevi metalice și plasă din sîrmă ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 14:32
(13090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomița: Băuți, la volan

Vineri, 27 ianuarie, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, în trafic, un microbuz condus de un localnic, de 38 ani. Pentru că mirosea a alcool, șoferul a fost testat cu aparatul Drager, care ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 14:31
(12484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 115 amenzi în traficul rutier

Peste 115 sancțiuni contravenționale, 2 certificate de înmatriculare retrase și două permise reținute este bilanțul, pe scurt, al acțiunii polițiștilor ialomițeni, în traficul rutier județean, la sfîrșitul ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 14:30
(12091 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Atenționarea Cod Galben de ger emisă de Administrația Națională de Meteorologie a fost schimbată în atenționare Cod Portocaliu. Astfel, în intervalul 30 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 11:32
(12512 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ger

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, «în intervalul 28 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, Oltenia, Dobrogea, Transilvania și Maramureș, vremea va fi geroasă, mai ales în cursul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2012, 12:06
(11267 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Traficul rutier revine la normal. Se circulă în condiții de iarnă!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că sîmbătă, 28 ianuarie 2012, orele 18,00, traficul este în continuare blocat pe Autostrada A2 intre km 136 si km 159 ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 19:32
(7446 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evaziune de 3,5 milioane lei cu produse petroliere

Un bărbat de 44 ani, din Fundata, administrator al unei societăți comerciale este cercetat penal pentru o evaziune de peste 3,5 milioane lei. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au reținut ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:49
(13464 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Zăpadă, foc și urgențe medicale

Joi, 26 ianuarie, pompierii Secției Urziceni au acționat timp de mai bine de 8 ore pe DN2, în apropierea comunei Movilița pentru deszăpezire. În urma intervențiilor, 33 de autoturisme, un microbuz și un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:47
(15708 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Informare privind normele de venit

«Pînă la 31 ianuarie 2012, persoanele fizice care obțin venituri a căror impunere au la bază normele anuale de venit au dreptul să opteze pentru determinarea venitului net în sistem real» informează Direcția ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:46
(13455 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...