Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița arată că în evidențele instituției există 8900 de persoane cu handicap. Pentru susține­rea acestora, în 2018, s-au cheltuit 48 milioane de lei, se arată într-un raport oficial al DGASPC.

Mii de oameni cu dizabilități Potrivit Raportului de activitate afe­rent anului trecut, în evidețele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița există 8900 de persoane cu handicap. Dintre acestea, 2600 au dizabilități fizice, iar alți 2900 de ialomițeni prezintă handicap mental... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 14:45 (4686 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

În noiembrie 2018, Primăria Slobozia achiziționa de la o firmă nou-înființată cataloage electro­nice pentru 7 dintre unitățile școlare din oraș. La jumătate de an distanță, derularea acestui proiect înregistrează blo­caje, iar părinții se plâng de întârzieri în actualizarea notelor.

O idee ratată În toamna anului trecut, Software Tehnologies Solution SRL, o firmă fără experiență în domeniu, era blagoslovită de administrația slobozeană cu un contract de 1,3 milioane de lei pentru implementarea catalogului electronic în școli. Firma se numește Software Tehnologies Solution SRL și, prin... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 11:05 (4572 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația comunei Mihail Kogălniceanu mizează pe tineri

Administrația comunei Mihail Kogălniceanu mizează pe tineri

Anul 2019 este anul pro­iectelor investițio­nale pentru comuna Mihail Kogălniceanu. După aprobarea bugetului de către Consiliul Local, primarul Alexandru Dinu dorește să de­mareze investiții pentru cei mai tineri locuitori ai comunei. De la amenajarea unei piste de bowling la un nou sistem de iluminat public și de la rețea de gaze naturale până la realizarea unui nou cartier de case, primarul susține că totul este posibil.

Proiecte noi pentru comunitate
Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu, a fost ales în 2016 pentru a patra oară în funcția de primar. Deși bugetul... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2019, 16:20 (3528 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Managerul Mariana Iancu blochează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Managerul Mariana Iancu blochează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

bonus: Cadrele medicale execută silit Spitalul Slobozia

La o săptămână de la încheierea controlului efectuat de Sorina Pintea, ministrul Sănătății, în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia izbucnește un nou scandal public. Două secții, respectiv Neonatologia și Pediatria, sunt pe cale să-și suspende activitatea din cauza unui document intern semnat de Mariana Iancu, managerul instituției. Prin acel act, aceasta obligă toți medicii care fac gărzi la Pediatrie să asigure li­niile de gardă și pentru Neonatologie. În momentul de față, în cadrul acestei secții își desfășoară activitatea un singur medic, după ce medicul pensionar Gheorghe Hoinaru a anunțat că-și încheie activitatea din cauza proble­melor de sănătate. Decizia adoptată de Mariana... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2019, 10:50 (13923 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

statul patridioților

Inspirați de exemplul lui Liviu Dragnea, zeci de mii de patrioți de ocazie s-au trezit din amorțire. Sunt pretutindeni, ca ciupercile. Și toți agită biciul patriotismului pe spinarea noastră, a celorlalți, ca să ne băgăm mințile în cap și să uităm de cetățenia europeană. Apriori, toți suntem vinovați că ne vindem țara pentru că vedem minciuna și prostia, pentru că nu ne întoarcem acasă din Europa, pentru că nu ne lăsăm furați sau pentru că nu mai vrem să votăm corupții PSD. Sau ai PNL. Sau pe Iohannis. Isterică și vindicativă, clasa politică propagă în numele unui naționalism bolnav ura și violența în întreg spațiul public. «Noi suntem patrioții. Cine nu e cu noi, e vânzător de țară!». Iar mesajul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2019, 15:10 (3544 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

#șieusuntPLUS

#șieusuntPLUS

Octavian Săvoiu este unul dintre membrii PLUS Ialomița. Și primul care apare, oficial, în spațiul public local. Are 40 de ani și conduce o firmă cu 15 angajați. Este căsătorit și nu a făcut niciodată politică. Până acum...
-Ce e politica? Ce e politicianul?
-Ce este politica?! Ei, bine, în acest moment este o unealtă prin care se obțin putere, influență, averi... Dar mai important mi se pare răspunsul la întrebarea: ce ar trebui să fie? Ar trebui să fie modalitatea prin care societatea își gestionează resursele și își clădește viitorul ajutată de profesioniștii care o reprezintă. La fel se întâmplă și cu politicianul. Este, probabil,   unul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2019, 11:10 (7946 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Abecedarul de 8 litere

Abecedarul de 8 litere

În urmă cu 10 ani, copiii cu cerințe educative speciale din Ialomița l-au pierdut pe profesorul Ion Teodorescu. Le-a rămas însă Abecedarul de 8 litere, prima lucrare scrisă exclusiv pentru copiii cărora le-a dedicat viața lui de profesor. Și amintirile celor care îi duc mai departe numele și munca... Mădălina Neagu este fiica lui și unul dintre puținii profesori din sistem care își amintește cum s-a născut abecedarul care le permite elevilor Liceului «Ion Teodorescu» din Slobozia să învețe să scrie și să citească.

Un profesor cât o lume
Profesorul Ion Teodorescu a venit la Slobozia... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2019, 13:20 (6644 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Țăndărei investește în Educație

Primăria Țăndărei investește în Educație

Administrația locală din Țăndărei este beneficiara unui proiect de dezvoltare a infrastructurii educaționale a insti­tuțiilor de învățământ din localitate. Astfel, cele 3 unități școli din oraș vor beneficia de 1,6 milioane de lei pentru dotarea cu materiale didactice a laboratoarelor și moder­nizarea terenurilor de sport. «Ne bucurăm de faptul că putem susține activitatea școlilor din orașul nostru!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Sprijin pentru dezvoltarea școlilor Proiectul administrației locale din Țăndărei se demarează prin Programul Național de Dezvoltare... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2019, 19:15 (5347 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani solicită aviz pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

Dezbatere publică la Slobozia

Vivani solicită aviz pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

În urmă cu un an, administrația slobozeană se opunea public solicitării Vivani Salubritate de a extinde «groapa de deșeuri periculoase» din incinta depozitului zonal din imediata vecinătate a orașului. La un an distanță, reprezentanții firmei anunță organizarea unei dezbateri publice «privind impactul asupra mediului». Întâlnirea este preconizată luni, 6 mai 2019, de la orele 17,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea».

Ne-a trecut glonțul pe la ureche Intenția Vivani Salubritate de a construi o nouă celulă de de­pozitare a deșeurilor periculoase datează din luna mai a anului 2018. La... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2019, 19:10 (8692 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Adrian Mocioniu a retras atribuțiile viceprimarilor

Conflict deschis în Primăria Slobozia

Primarul Adrian Mocioniu a retras atribuțiile viceprimarilor

Ruptura politică dintre primarul Sloboziei și PSD Ialomița schimbă politica administrativă a municipalității. La începutul săptă­mânii precedente, Adrian Mocioniu a preluat atri­buțiile delegate la începutul mandatului viceprimarilor Rudolf Gradea și Gabriel Mușat. «Aceste atribuții au fost delegate consilierilor mei personali... Aceștia nu au drept de semnătură, dar sunt obligați să îmi pre­zinte săptămânal rapoarte informale!» a declarat Adrian Mocioniu. Anterior, vice­primarul Rudolf Gradea avea atribuții directe privind coordo­narea DADP, iar viceprimarul Gabriel Mușat coordona activitatea Serviciului Urbanism.

Administrație în vreme de război... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2019, 19:25 (13498 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică Ialomița are o nouă conducere

Direcția de Sănătate Publică Ialomița are o nouă conducere

bonus: Dr Olimpia Popescu a revenit în fruntea Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița

Schimbări la vârful Direcției de Sănătate Publică Ialomița. De o săptă­mână, instituția este condusă de Cristina Iorga, funcționar care coordona activitatea Compartimentului Inspecție Sanitară. Ea l-a înlocuit pe Gabriel Modrea, acesta fiind demis prin ordin al mi­nistrului Sănătății. Surse din cadrul DSP susțin însă că numirea Cristinei Iorga este o soluție de compromis, o altă angajată, care se bucură de sprijinul PSD Ialomița, urmând să-i ia locul în cel mai scurt timp.

Epoca «Modrea» a apus Cel mai contestat director al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Gabriel Modrea, a preluat... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 19:40 (13802 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorii cu reprezentantele Brăilei

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Victorii cu reprezentantele Brăilei

S-a scurs încă o săptămână fastă pentru Unirea Slobozia, perioadă în care elevii lui Enache Costea au bifat alte două victorii, ajungând astfel la 5 succese consecutive. Ambele victorii au fost obținute împotriva reprezentantelor județului Brăila, foarte important fiind faptul că apărarea nu a dat niciun semn de slăbiciune. La Chiscani, Unirea a învins pe Sportul din localitate la limită, 1-0, în ciuda faptului că galben-albaștrii au ratat cât pentru 3 meciuri. Unicul gol al meciului a fost reușit de mijlocașul Mihai Adăscăliței, jucător aflat într-o vizibilă creștere de formă. După acest succes, slobozenii s-au întors acasă, așteptând vizita celor de la CS Făurei, echipă reinventată de Bănel... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 18:10 (4280 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ca-n vacanță

Handbal, HCM Slobozia-Știința Bacău 33-26 (16-15)

Ca-n vacanță

După victoria entuziasmantă de la Constanța, HCM Slobozia și-a permis să ia un pic piciorul de pe accelerație. Disputat la o oră inedită, meciul cu Știința Bacău n-a reușit să adune multă lume în Sala «Andreea Nica». Oaspeții au venit la Slobozia într-o formulă extrem de restrânsă, antrenorul Ion Arsene având pe foaia de joc doar 9 handbaliste. Cu toate acestea, modul relaxat în care echipa noastră a abordat jocul a dus la o primă repriză echilibrată. Elevele lui Gheorghe Covaciu au intrat la vestiare având avantaj de un singur gol, dar lucrurile au revenit la normal în repriza secundă. După ce în prima parte cele mai eficiente jucătoare au fost extremele Mădălina Toma și Cătălina Sava, în partea... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 17:20 (4182 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Nicoleta Băjan, locul 1 în Antalya

Lupte libere

Nicoleta Băjan, locul 1 în Antalya

În perioada 11-14 aprilie 2019, în orașul turc Antalya s-a desfășurat turneul interna­țional de lupte «Victory Cup», competiție adresată cadeților. A fost un eveniment la care au participat sportivi din 13 țări europene și asiatice, printre care se numără Ungaria, Georgia, Iran, Estonia sau Azerbaidjan. Din delegația României antrenată de Cristian Crăciun și Rareș Chintoan a făcut parte și luptătoarea CS Amara, Nicoleta Băjan. Aceasta a concurat la categoria 40 kg și, după o serie de mai multe victorii, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a po­diumului. Nicoleta s-a numărat printre cei 3 luptători români care au obținut locul 1 la «Victory Cup», iar în urma contabilizării tu­turor rezultatelor,... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 16:50 (3457 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

O etapă cuminte

După etapa a XXII-a, disputată sâmbătă, 13 aprilie a.c., podiumul a rămas intact. Liderul la zi al Ligii a IV-a ialomițene, Recolta Gheorghe Doja s-a impus la omonima din Gheorghe Lazăr și, cu cele 55 de puncte acumulate, rămâne în fruntea clasamentului. Ține în continuare aproape Bărăganul Ciulnița, care a avut o misiune ușoară în fața Recoltei Bărcănești și a adunat, după 22 etape, 53 de puncte. Scorul etapei a fost realizat de Victoria Munteni Buzău, care a surclasat-o pe Voința Maia și, cu 50 de puncte, rămâne pe locul 3. Așadar, niciun fel de mișcări de lupte la vârful clasamentului. Schimbări au apărut la coada ierarhiei, unde Unirea Ion Roată a obținut o nouă victorie, a patra din acest... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 16:05 (4291 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Farmaciile ialomițene primesc mai multe fonduri

Farmaciile ialomițene primesc mai multe fonduri

Deși banii pentru funcționarea farmaciilor ajung până la data de 30 iunie 2019, valoarea fondurilor disponibile s-a majorat cu aproximativ 1,2 milioane de lei față de anul trecut. O arată o situație statistică comparativă a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Valoarea fondurilor pentru medicamente a crescut
Cu o finanțare care le permite să funcționeze până la sfârșitul lunii iunie 2019, farmaciile din Ialomița au un buget mai mare decât anul trecut. 14 milioane de lei este suma pe care o oferă Casa Județeană de Asigurări de Sănătate furnizorilor de servicii medicale... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 14:55 (4424 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

În Ialomița, cadastrarea gratuită bate pasul pe loc

În Ialomița, cadastrarea gratuită bate pasul pe loc

Județul Ialomița se situează pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește efectuarea lucrărilor cadastrale în baza Programului Național de Cadastru și Carte Funciară (PNCCF). În cei 4 ani de la debutul acestui Program, au fost eliberate puțin peste 8000 de cărți funciare. Reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița susțin că lucrările sunt în grafic, însă cifrele scot în evidență faptul că, în toată această perioadă de timp, au fost înregistrate în evidențe imobilele aferente unui număr mic de localități.

Ritm de lucru încetinit
... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 11:10 (4913 vizualizări - 12 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Urmașii lui Mao Zedong

Urmașii lui Mao Zedong

Săptămâna trecută, cutiile poștale ale ­slo­­bozenilor au fost violate de o fițuică imundă comandată de Organizația Municipală PSD Slobozia. Spunem imundă nu pentru că e plină ochi de erori de exprimare și fracturi logice, ci pentru că prin ea groparul Stoica, cu voia membrilor PSD președinte al Organizației și cu voia noastră, a tuturor, primar al Sloboziei în pe­rioada 2012-2016, manipulează ordinar electoratul. Iată un exemplu din multele: «Domnul Adrian Mocioniu (...) a adus grave prejudicii de imagine PSD afirmând că Primăria este plină de incompetenți lăsați de administrațiile anterioare». Nu-l plângem pe primar, că doar știm toți că cine se-aseamănă, se-adună... Dar ni se pare... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2019, 15:20 (7270 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean

Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean

Reprezentanții Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ -filiala Ialomița avertizează că un nou scandal cu iz penal este pe cale să izbucnească la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. Sindicaliștii pun totul pe seama controlului politic exercitat în școli de Manuela Zainea, numită în funcția de inspector școlar gene­ral cu sprijinul PSD. Conform unor sesizări ce ar fi fost înaintate organelor judiciare, ar fi vorba despre faptul că mai mulți dascăli, membri sau simpatizanți PSD, ar fi fost avantajați în timpul procesului de distribuire a catedrelor, la comanda fostei șefe a Învățământului ialomițean.

Verificări în curs... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2019, 10:55 (20888 vizualizări - 90 comentarii)

EVENIMENT

«Ageismul» în Ialomița

«Ageismul» în Ialomița

Județul Ialomița se înscrie în tendința națională privind discriminarea forței de muncă pe criterii de vârstă. Autoritățile recunosc fenomenul, dar sunt incapabile să reformeze sistemul. Singura soluție rămân bursele locurilor de muncă, la care însă participă din ce în ce mai puține persoane... Silviu și Valentin sunt două victime ale sistemului. Silviu are 24 ani, iar Valentin 46...

Legea apără forța de muncă din România
În România, fenomenul «ageismului» nu este unul dezbătut în mod frecvent, chiar dacă datele statistice confirmă acest aspect. Noțiunea de «ageism»... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2019, 12:10 (3945 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: «Ziua Internațională pentru Reducere a Riscurilor la Dezastre»

Aniversată la 13 octombrie, «Ziua Internațională pentru Reducere a Riscurilor la Dezastre» marchează modul în care oamenii și comunitățile din întreaga lume depun eforturi pentru reducerea expunerii la ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 14:10
(9898 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Femeie salvată dintr-o fântână

Luciu: Femeie salvată dintr-o fântână

O misiune dificilă și de amploare, dar cu un final fericit, au avut echipajele de pompieri din Slobozia și Țăndărei. Astfel, miercuri, 12 octombrie a.c., în jurul orelor 15,20, prin apel la numărul unic ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 13:55
(6357 vizualizări - 0 comentarii)


26 de percheziții domiciliare la Bărbulești și Urziceni

Joi, 13 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 26 de mandate de percheziție domiciliară, dintre care 16 în municipiul Urziceni și 10 în comuna Bărbulești. În urma descinderilor ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 10:30
(3284 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delicvenței juvenile și siguranța în școli, în atenția prefectului de Ialomița

Prevenirea delicvenței juvenile și siguranța în școli, în atenția prefectului de Ialomița

Miercuri, 12 octombrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat ședința Echipei Interinstituționale pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și a personalului didactic și prevenirea delicvenței ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 17:10
(9130 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Apa noastră cea de toate zilele»

Miercuri, 19 octombrie a.c., între orele 15,00-17,00, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va organiza evenimentul «Apa noastră cea de toate zilele»-o dezbatere despre reabilitarea sistemului național ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 16:25
(9332 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 12 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29675, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 11 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 16:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Ajutoare materiale și financiare oferite de parohiile din cadrul Protopopiatului Slobozia

Ajutoare materiale și financiare oferite de parohiile din cadrul Protopopiatului Slobozia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor și în coordonarea părintelui protopop Laurențiu Cioranu, conform rapoartelor trimestriale de activitate, parohiile ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 14:50
(10193 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Subvenții acordate angajatorilor pentru încadrarea în muncă a anumitor categorii de persoane

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă implementează la nivel național, prin intermediul agențiilor județene, proiectul «PROACCES 4-Subvenționarea locurilor de muncă pentru șomeri», proiect ce ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 14:40
(11258 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM subvenție


Percheziții domiciliare la Țăndărei și Fetești

Miercuri, 12 octombrie a.c., polițiștii IPJ Ialomița efectuează 8 percheziții domiciliare, în municipiul Fetești și orașul Țăndărei, pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 11:30
(6791 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: Bunuri susceptibile a fi contrafăcute, confiscate de polițiști

Efective din cadrul Poliției Fetești au depistat, pe raza comunei Bordușani, un bărbat de 39 de ani, din județul Constanța, în timp ce oferea spre vânzare din interiorul unui autoturism articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 19:20
(7731 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Polițiștii din Urziceni au oprit în trafic, pe DN2, la intersecția cu DN1D, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 21 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date s-a constatat faptul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 19:10
(2847 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Marți, 11 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29673, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de luni, 10 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 16:15
(1475 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest al pensionarilor în fața Prefecturii Ialomița

Slobozia: Protest al pensionarilor în fața Prefecturii Ialomița

Membrii Uniunii Județene a Pensionarilor Ialomița și cei ai Consiliului Județean al Persoanelor Vârstnice Ialomița, alături de alte asociații care susțin drepturile pensionarilor au organizați marți, 1 ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 15:00
(9174 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1042 de permise de conducere, emise în luna septembrie 2022

Potrivit datelor Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița, în luna septembrie 2022, la nivelul județului Ialomița au fost emise 1042 permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 14:45
(10444 vizualizări - 0 comentarii)


38 de mașini electrice, înmatriculate Ialomița

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a emis 18 numere de înmatriculare de culoare verde pentru proprietarii unor autoturisme electrice. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 14:30
(13234 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Bătrână de 82 de ani, violată de un tânăr de 19 ani

Un tânăr de 19 ani a fost arestat preventiv la Slobozia după ce, în noaptea de duminică spre luni, 9/10 octombrie a.c., a violat o bătrână de 82 de ani, domiciliată în comuna Munteni Buzău. Polițiștii susțin ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 13:30
(7827 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești!

Miercuri, 12 octombrie 2022, în intervalul orar 08,00-16,00, se va întrerupe alimentarea cu energie electrică la nivelul surselor de apă ce deservesc orașul Fetești, pentru efectuarea unor lucrări de modernizare ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 13:15
(12235 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse alimentare neconforme, retrase de la comercializarea din supermarketuri

În perioada iulie-septembrie 2022, la nivelul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au fost înregistrate 10 notificări de alertă, referitoare la depășirea limitelor maxime ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 12:15
(13696 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Luni, 10 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29666, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 9 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 16:50
(1473 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Duminică, 9 octombrie a.c., în jurul orelor 20,30, trei echipaje de pompieri au intervenit la un accident produs la Fetești. Astfel, o tricicletă electrică ar fi intrat într-un autoturism staționat. Au ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 14:05
(4924 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-14 octombrie 2022

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 14 octombrie 2022, Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți, eveniment ce va avea loc la sediul Centrului Cultural «Ionel ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 13:10
(10339 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 9 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29664, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 8 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2022, 16:25
(1924 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 8 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29663, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de vineri, 7 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2022, 16:20
(1730 vizualizări - 0 comentarii)


Căutată de polițiștii italieni, identificată la Cocora

O tânără de 24 de ani, din Slobozia, pe numele căreia autoritățile judiciare italiene au emis un mandat european de arestare pentru comiterea a trei fapte de «tâlhărie», a fost identificată joi, 6 octombrie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:10
(3423 vizualizări - 1 comentariu)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Mărculești și Urziceni

Polițiștii ialomițeni au emis, în ultimele 48 de ore, două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați, ambii de 48 de ani. În primul caz este vorba despre un bărbat care, pe fondul unui conflict ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:05
(9328 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii au descoperit peste 2400 de litri de deșeuri periculoase

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pentru verificarea legalității operațiunilor derulate de către persoanele fizice și juridice care comercializează și utilizează ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:00
(6292 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Joi, 6 octombrie a.c., polițiștii din Fetești au acționat pentru creșterea siguranței elevilor și a cadrelor didactice în spațiile școlare și adiacente acestora, precum și pentru prevenirea/depistarea faptelor ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 18:50
(3452 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: În misiune la «Ștafeta Veteranilor»

Ialomița: În misiune la «Ștafeta Veteranilor»

Doi luptători ai Serviciului de Acțiuni Speciale al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat vineri, 7 octombrie a.c., la competiția de alergare «Ștafeta Veteranilor». Aceștia au intrat ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 18:30
(2863 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 7 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29656, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de joi, 6 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 16:10
(2135 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă din Căzănești, amendată cu 50000 de lei pentru că nu deținea autorizație sanitară-veterinară

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că miercuri, 5 octombrie a.c., a fost efectuată o verificare la o firmă din Căzănești care prelucrează produse/subproduse ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2022, 18:55
(4399 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...