Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

SLOBOZIA ARE CEL MAI MIC BUGET DIN ULTIMII 10 ANI!

Orașul sărăciei lucii

SLOBOZIA ARE CEL MAI MIC BUGET DIN ULTIMII 10 ANI!

bonus: Salarii mai mici și concedieri la Primăria Slobozia

În anul 2019, Slobozia va avea cel mai mic buget din ultimii 10 ani. Banii sunt direcționați aproape exclusiv în cheltuielile de funcțio­nare ale administrației. Primarul Adrian Mocioniu susține că se caută surse suplimentare de finanțare. «Sperăm să mai reducem cheltuielile de funcți­onare cu 4-5 milioane de lei, pentru a susține investițiile!» a declarat Mocioniu.

Proiecția bugetară a sărăciei Proiectul de buget al municipiului Slobozia pentru anul 2019 poate fi consultat pe site-ul instituției. Surse admi­nistrative confirmă faptul că acest buget este a 4-a variantă oficială și nu... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2019, 17:40 (7003 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

JD Agro Cocora susține dezvoltarea comunităților locale

JD Agro Cocora susține dezvoltarea comunităților locale

Strategia de responsabilitate so­­cială a companiei JD Agro Cocora este orientată spre sus­ținerea prin implicare și finanțare a unor proiecte considerate prio­ritare pentru dezvoltarea comunităților locale din România.
„Credem în comunitățile locale și creștem împreună cu ele susținând proiectele ce contri­buie la bunăstarea acestora. Oamenii din comunitățile locale sunt esențiali pentru dezvoltarea companiei. Sănătatea lor este la fel de importantă ca și sănătatea noastră. De aceea, am susținut în parteneriat cu autoritățile locale, în luna decembrie 2018, finan­țarea cu fondurile necesare înlo­cuirii vechiului acoperiș al dispensarului medical din comuna Reviga, județul Ialomița, cu unul nou, modern și rezistent.”... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2019, 15:05 (4153 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: JD Agro Cocora

Click aici

EVENIMENT

Președintele Consiliului Județean își consolidează imaginea publică

Aventurile administrative ale baronului Moraru(hausen)

Președintele Consiliului Județean își consolidează imaginea publică

bonus: «Baie» cu presa pe DJ213A

Aparent, ieșirile publice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, dau startul precampa­niei electorale pentru alegerile europarlamentare în Ialomița. În urmă cu două săptămâni a fost prezent la semnarea contractului pentru reabili­tarea Ambulatoriului de la Fetești, săptămâna trecută a semnat contractul de 12,1 milioane de lei pentru refacerea sitului de la Târgul de Floci... Iar printre picături a avut timp de vizite de lucru pe șantierele județului, a bifat evenimente publice, a participat la marșuri de conștientizare a populației... În realitate însă, toate aceste «ieșiri» fac parte din campania de reabilitare personală a președintelui Moraru în ochii alegătorilor social... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2019, 20:20 (7079 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte edilitare de 4 milioane de euro în comuna Sărățeni

Proiecte edilitare de 4 milioane de euro în comuna Sărățeni

Autoritățile locale din comuna Sărățeni sunt pe cale să finalizeze 4 proiecte edilitare importante, menite să dezvolte întreaga localitate. Proiectele au o valoare de 4 milioane de euro, fondurile fiind accesate prin intermediul Programelor Naționale de Dezvoltare Locale 1 și 2.

Se întâmplă la Sărățeni
Cele 4 proiecte demarate de autoritățile locale din Sărățeni vizează asfaltarea drumurilor din comună, precum și construcția rețelelor de apă, canalizare, dar și cea a unei stații de epurare, prevăzută cu echipament tehnic pentru tratare. Potrivit primarului Eugen Tocileanu, toate... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2019, 17:40 (5398 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ambulanțele lui Arafat, pericol pentru pacienți

În opinia Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița

Ambulanțele lui Arafat, pericol pentru pacienți

Cele mai noi ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambu­lanță Ialomița dau mari bătăi de cap personalului me­dical. Ofi­cialii instituției re­cu­nosc pro­blemele pe jumătate, explicând că echipamen­tele din dotarea salvărilor sunt greu de utilizat, incomodând pacienții pe care-i transportă. Sub protecția anonimatului, șoferii susțin că mași­nilor le lipsește fiabilitatea și sunt foarte greu de condus, reclamând unele probleme la sistemul de direcție. Ambu­lanțele au fost donate printr-un program inițiat de Departa­mentul pentru Situații de Urgență, condus de Raed Arafat.

Nemulțumiți de noile ambulanțe... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2019, 10:50 (6605 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, vicecampion mondial

Scrimă

George Dragomir, vicecampion mondial

În urmă cu 19 ani, sabia românească obținea ultima medalie la un Campionat Mondial de juniori, argint prin Florin Zalomir. Per total, la probele individuale, țara noastră n-a mai urcat pe podium la ni­velul juniorilor de 19 ani. În 2008, Simona Deac cucerea argintul la spadă. Lunga secetă a fost curmată sâmbătă, 6 aprilie 2019, de sabia talentatului George Dragomir, care aduce din nou România în lumea bună a scrimei juvenile. Frumoasa poveste de argint a lui Dragomir s-a petrecut la Torun, în Polonia, acolo unde se desfă­șoară Campionatul Mon­dial de Scrimă pentru cadeți și juniori. Dra­gomir a prins o zi foarte bună, așa cum i se întâmplă tot mai des în ultima perioadă. Asalt după asalt, sportivul... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2019, 19:35 (5293 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Minihandbal la puterea 208

Minihandbal la puterea 208

bonus: Oaza de handbal de la Kogălniceanu

Sala «Andreea Nica» a fost un adevărat vulcan al handbalului juvenbil la finele săptămânii trecute. 208 minihandbaliste provenite de la 13 cluburi din Ialomița, Călărași, Argeș și Prahova și-au etalat talentul și cunoștințele dobândite în sportul cu mingea mică. Au fost atent dirijate de antrenori și frenetic încurajate de părinți și prieteni veniți să le fie alături. Festivalul regional de minihandbal a demonstrat că sportul înseamnă bucurie la fiecare gol, pasă sau paradă, iar la acest nivel clasamentele și rezultatele pot fi ușor date uitării... Toate sportivele au plecat acasă cu diplome și medalii, lăsând în urmă bucuria de a juca handbal. Sportivele născute după 1 ianuarie 2008, au încălzit... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2019, 19:15 (5446 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-FCSB II 5-2

Slalom printre puștii Stelei

Meciul dintre Unirea Slobozia și FCSB II a început furtunos, cu Toma scoțând și transformând o lovitură de pedeapsă în minutul 7. Avantajul Unirii s-a păstrat pentru doar 4 minute, mai exact până când Laurențiu Ardeleanu a expediat la vinclu o minge de la 25 metri, fapt ce l-a făcut pe un spectator să exclame: «Dacă îl vedea Becali, îl vindea și pe ăsta cu 10 milioane!». Mai mult, oaspeții trec în avantaj după ce Pacionel trimite mingea în poartă cu largul concurs al lui Leo Dobre. Slobozia egalează la rându-i prin același Toma, care transformă în gol o lovitură liberă din marginea careului mare. La pauză a fost 2-2, mai fiind de notat cursa de 20 metri a lui Gherasim care, după ce a înșirat mai... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2019, 18:35 (3959 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie de orgoliu

Handbal, Neptun Constanța-HCM Slobozia 25-30 (7-14)

Victorie de orgoliu

HCM Slobozia a arătat, în sfârșit, la Constanța că merită din plin poziția de lider al clasamentului Seriei A. Elevele lui Gheorghe Covaciu și-au luat din start tare adversarele, Georgescu reușind două goluri consecutive. Constăn­țencele au făcut față elanului ofensiv al Sloboziei doar în primele 20 minute. Când tabela a arătat la pauză 14-7 pentru HCM, totul a devenit clar. Diferența de 7 goluri s-a menținut până spre finalul jocului, gazdele reușind abia în ul­timele minute să mai recupereze câte ceva. S-a terminat 30-25, victorie prin care echipa noastră și-a refăcut orgoliul și, cel mai important, a arătat o îmbucurătoare poftă de joc. S-a remarcat din nou Andreea Polocoșer care, pe lângă... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2019, 18:05 (3770 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Încă o rocadă în fruntea clasamentului

Meci încins la Urziceni, acolo unde a venit în vizită liderul Ligii a IV-a ialomițene, Bărăganul Ciulnița. Hotărâți să-și păstreze fotoliul de li­deri, ciulnițenii au deschis repede scorul prin Nistor și au condus până spre final. FC Urziceni a reușit însă să întoarcă rezultatul în favoarea sa prin golurile marcate de Grecea și Metaxa. De victoria Urziceniului a profitat Recolta Gheorghe Doja, care a trecut de Abatorul și este din nou pe primul loc. Doja are 52 puncte, Ciulnița rămâne cu 50, iar Victoria Munteni Buzău bate la Bărcănești și adună 47 de puncte. Surpriza etapei o furnizează Unirea Grivița, care bate la Iazu și trece în clasament peste Voința Maia. De asemenea, Unirea Ion Roată și... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2019, 17:25 (4840 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lupte libere

Noi succese pentru CS Amara

Sâmbătă, 6 aprilie 2019, s-a desfășurat, la București, «Memorialul Alexandru Geantă», turneu internațional de lupte la care au luat parte sportivi din Moldova, Ucraina și România. Micii luptători ai lui Marian Moraru de la CS Amara nu s-au întors nici de această dată cu mâna goală, ci au obținut 3 clasări pe locul 1: Oana Dumitru-32 kg, Alexandru Minea-29 kg și Ștefan Stancu-38 kg. De remarcat și cele două locuri 3 obținute de Robert Gresianu, la 32 kg și de Gabriel Neagu, la 35 kg.... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2019, 17:10 (2837 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Educatoarea Elena Bolânu a publicat 25 de cărți pentru copii

Performanță unică în Ialomița

Educatoarea Elena Bolânu a publicat 25 de cărți pentru copii

Elena Bolânu este educatoare la grădinița din Movila și a publicat, în decurs de numai 10 ani, 25 de cărți și auxiliare pentru copii de grădiniță! Performanța sa este cu atât mai notabilă cu cât aceste cărți au fost preluate și promovate de către edituri prestigioase precum Cartea Românească, Aramis sau Editura Di­dactică și Pedagogică. «Am întotdeauna 4-5 proiecte de carte pentru copii în minte! Și mă simt onorată de fiecare dată când unul dintre proiectele mele prinde contur...» ne-a mărturisit ea.

Scriitor de... auxiliare
Am găsit-o într-o zi de vineri, către prânz, citindu... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2019, 16:20 (5563 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație PSD pe moșia primarului Negraru

Mai e mult până departe!

Administrație PSD pe moșia primarului Negraru

bonus: Legea lui Florinel

Cele 66 de administrații din Ialomița conduc destinele locuitorilor județului pe baza ședințelor de consiliu local. Ședințele au loc, de obicei, lunar, și reprezintă un barometru fidel al activității admi­nistrative. Cu puțin peste un an înainte de momentul alegerilor locale din 2020, ziarul nostru își propune să mediatizeze aceste ședințe și să ofere cititorilor o imagine mai nuanțată a realității rurale. Prima comună aleasă în cadrul acestui experiment jurnalistic este Platonești, condusă de 3 mandate de primarul Florinel Negraru, «înregimentat» inițial la PDL, aflat acum pe «ștatul de plată» al PSD...

Istoria unei ședințe de Consiliu Local la țară... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2019, 10:55 (5652 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spectacol caritabil pentru copii

Ziua Internațională a Conștientizării Autismului-2 aprilie

Spectacol caritabil pentru copii

Cristi are 7 ani și este în Centrul Ema de la 1 an și 10 luni. El a fost în «Marșul Copiilor» cu autism de marți, 2 aprilie 2019. Cristi nu putea să spună «mama», dar a învățat la Centrul Ema să citească și să se joace. La nivelul municipiului Slobozia, conform statisticilor Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, 44 de copii sunt diagnosticați cu autism. În realitate însă, numărul lor este mult mai mare...

Povestea lui Cristi Cristi are 7 ani. A început terapia când avea 1 an și 10 luni... Când a venit la Centru, Cristi nu putea să vorbească, iar jocul... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2019, 19:10 (3177 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

 Ministrul Sănătății, Sorina Pintea:  «La Slobozia, aveți un spital de nota 8!»

Control ministerial la Spitalul Slobozia

Ministrul Sănătății, Sorina Pintea: «La Slobozia, aveți un spital de nota 8!»

Ministrul Sănătății, Sorina Pintea a efectuat un control-fulger la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. La finalul verificărilor, aceasta a precizat faptul că nu a descoperit deficiențe majore în cadrul celui mai mare spital din Ialomița.

De la Constanța, la Slobozia
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea a început controlul la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după miezul nopții de duminică spre luni, 7/8 aprilie 2019, în jurul orei 1,30. În scurtul timp petrecut în cadrul unității medicale din Slobozia, aceasta a verificat Unitatea de Primiri Urgențe și câteva secții. În urma... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2019, 14:50 (14258 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezultatele simulării la Evaluarea Națională dezvăluie cele mai slabe școli din Ialomița

Încă un an, aceleași probleme

Rezultatele simulării la Evaluarea Națională dezvăluie cele mai slabe școli din Ialomița

Simulările pentru Evaluarea Națională s-au dovedit și anul acesta o adevărată provocare pentru elevii de clasa a VIII-a din județul Ialomița. O analiză a rezultatelor pe care aceștia le-au obținut în ultimii 4 ani, după susținerea acestui tip de testări, arată că în 8 școli ialomițene promovarea simulărilor este aproape imposibilă. În toată această perioadă de timp, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au promis că vor remedia situația, statisticile instituției reflectând situația.

Cifrele indiferenței Dincolo de declarațiile publice făcute de oficialii Învățământului... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2019, 14:40 (10897 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe acționează în instanță Consiliul Județean Ialomița

Premieră absolută în administrația județeană

Comuna Sfântu Gheorghe acționează în instanță Consiliul Județean Ialomița

Repartiția bugetară aprobată de Consiliul Județean Ialomița este contestată public de către primarul comunei Sfantu Gheorghe, Mădălin Teculescu. Acesta a înaintat instituției o plângere prealabilă în care reclamă modul ilegal de distri­buire a veniturilor bugetare. «Ministerul ne-a majorat artificial veni­turile pentru anul 2019... Formula de calcul a fost intenționat greșită!» susține edilul.

Plângere prealabilă Vineri, 22 martie 2019, plenul Consiliului Județean Ialomița, reunit în cadrul unei ședințe con­vocate «de îndată», a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița bugetele... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2019, 11:05 (6470 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ambulatoriu de 10,6 milioane de lei, construit la Fetești

Ambulatoriu de 10,6 milioane de lei, construit la Fetești

Investiție în Sănătate la Fetești. Autoritățile locale au semnat contractul de finanțare pentru proiectul ce vizează reabilitarea și dotarea cu aparatură medicală a Ambulatoriului Spita­lului Municipal «Anghel Saligny» din oraș. Valoarea investiției se ridică la 10,6 milioane de lei. Acesta este cel mai im­portant proiect derulat în Ialomița pentru domeniul Sănătate din ultimii 5 ani.

Sprijin pentru pacienți Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești este cea mai importantă unitate medicală din zona de Est a județului, deservind peste 100 mii de ialomițeni din municipiu și localitățile... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2019, 13:40 (4594 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Sălcioara, acuzată pe nedrept de abateri financiar-contabile

Și auditorii Camerei de Conturi Ialomița pot greși. S-a întâmplat la Primăria Sălcioara, instituție care, la sesizarea auditorilor ialomițeni, a fost controlată de inspectorii Agenției Naționale de Administrare Fiscală. La finalul verificărilor, angajații ANAF au constat faptul că aspectele pentru care au fost sesizați nu se confirmă! În urma unui audit, Camera de Conturi Ialomița a descoperit la Primăria Sălcioara abateri financiar-contabile de peste 5 milioane de lei.

Sesizări pe bandă rulantă Printre cele 29 de instituții publice pe care Camera de Conturi Ialomița le-a verificat... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2019, 11:15 (8376 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

homo slugarnicus

Viața socială a apărut la unele specii ca o soluție la incapacitatea de a se descurca individual. Aceasta presupune o structură, o ierarhizare. În România actuală, Homo slugarnicus a devenit o turmă, o mulțime care a dezvoltat gena slugărniciei în epoca comunistă. Membrii ei au observat că dacă cunoști slăbiciunile șefului sau înveți să îl cureți de scame, de exemplu (imitând cimpanzeii) sau îl pupi în c.. pe toate părțile, la ce ore, unde îi place cel mai mult, atunci ajungi să îți asiguri un nivel de trai călduț în care creierul din dotare are rol de termostat. Mai mult decât atât, în felul acesta slugarnicus îi dezvoltă bosului o dependență severă de lingușeală creându... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2019, 13:10 (5268 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Rata șomajului în noiembrie-9,4%

La sfîrșitul lunii noiembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10260 de persoane, din care 4721 șomeri indemnizați, respectiv 5539 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 16:03
(10949 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Orezu: După ce au tîlhărit o poștăriță, trei hoți au fost arestați

La sfîrșitul lunii precedente, respectiv în data de 24 noiembrie, o poștăriță din localitatea Orezu a sesizat Poliției faptul că, în timp ce împărțea pensiile și alocațiile prin sat, trei indivizi au atacat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:56
(15670 vizualizări - 0 comentarii)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii viitoare, sîmbătă, 18 decembrie, la Slobozia se va desfășura Sărbătoarea colindului «Sub zare de soare». «Festivalul de colinde va aduce și în acest an pe ialomițeni mai aproape ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:54
(14514 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:57
(7853 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7571 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14901 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(14002 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19591 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12073 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12182 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11428 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13901 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17118 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10327 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11779 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18029 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11522 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12232 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11831 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12530 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10486 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...