Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rețea de traficanți de carne vie, destructurată de procurorii DIICOT din Slobozia

Un tânăr din Ialomița a fost arestat într-o anchetă coordonată de procurorii DIICOT din Slobozia ce are ca obiect «traficul de persoane» comis în afara granițelor țării. Concret, acesta ar fi obligat mai multe tinere să se prostitueze în Londra, capitala Marii Britanii. În paralel cu ancheta autorităților române, și organele judiciare din Anglia fac cercetări în acest caz.

Verificările sunt în curs Cercetările în această an­chetă au debutat în urmă cu o săptămână, când procurii DIICOT din Slobozia au descins la mai multe adrese de pe raza localităților Movila, Ograda, Amara și Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2019, 17:15 (9843 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Dezastru administrativ la Amara. Cetățenii orașului sunt obligați să bea apă nepotabilă. Sistemul centralizat de apă al orașului, care include rețeaua de apă, cea de canalizare și stațiile de tra­tare și de epurare, a costat 3 milioane de euro... Dar nu are autorizație sanitară de funcționare! Autoritățile recunosc pro­blemele de potabilitate și dau vina pe o serie de lucrări privind întreținerea rețelei, realizate cu scopul de a introduce o nouă tehnologie de tratare a apei. Pentru montarea acestui echipament, administrația va cheltui alte 100 mii de euro. «S-a făcut o întreținere și o cură­țare mult mai amănunțită și de aici a crescut turbiditatea apei și o neconformitate pe care oamenii au... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2019, 11:10 (6935 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Instituției Prefectului», sărbătorită la Slobozia

Reprezentanții Prefecturii Ialomița au sărbătorit marți, 2 aprilie 2019, pentru prima dată «Ziua Instituției Prefectului». Această manifestare publică a fost instituită prin Legea nr. 348/2018. La Slobozia, funcționarii Prefecturii au participat și la o acțiune de plantare de copaci, într-un canton silvic aflat la intrarea în oraș.

2 aprilie, o zi istorică Legea prin care s-a instituit celebrarea «Zilei Instituției Prefectului» a fost elaborată în urmă cu 3 ani, de șapte foști prefecți din România, în prezent parlamentari, împreună cu Asociațiile Prefecților și Subprefecților din țara... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 23:05 (7394 vizualizări - 21 comentarii)

SPORT

Experiența a făcut diferența

Handbal, Cupa României, HCM Slobozia-CSM București 22-30 (11-16)

Experiența a făcut diferența

bonus: 14 echipe la turneul de minihandbal

«În niciun caz nu a fost un simplu antrenament! A fost un meci greu, cu o echipă a Sloboziei care a arătat că are valoare peste ce presupune Liga Secundă. Am întâlnit un adversar care ne-a pus probleme serioase și, în final, mă bucur sincer că mergem mai departe!» a declarat la finalul meciului dintre HCM Slobozia și CSM București extrema dreaptă a oaspetelor, Aneta Udriștoiu. Un discurs realist a avut și antrenorul Gheorghe Covaciu. «Nu am ce reproșa arbitrilor pentru că astăzi, chiar și fără prezența acestora, Bucureștiul s-ar fi impus prin plusul de experiență la nivel înalt pe care îl au jucătoarele. Sigur, pe parcursul jocului, orice antrenor se gândește că sorții ar putea fi de partea echipei... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 16:40 (5307 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, bronz la Naționalele de Seniori

Scrimă

George Dragomir, bronz la Naționalele de Seniori

Sala «Ana Pascu» din București a găzduit săptămâna trecută Campionatul Național de Sabie adresat seniorilor. A plouat din nou cu rezultate foarte bune pentru sabrerii formați la Slobozia și ajunși în curtea Stelei sau la Dinamo. Marea surpriză a competiției a constituit-o însă tânărul George Dragomir. Spor­tivul legitimat la CSM Unirea Slobozia a de­monstrat că prezența constantă în Lotul Național de Seniori nu este deloc rodul unei întâmplări. Pătrunderea pe tabloul de 8 nu a fost deloc ușoară pentru George, acesta trecând după un duel încins de colegul său de echipă Răzvan Stănescu. În sferturile de finală, Dragomir l-a învins pe experimentatul Ciprian Gălățeanu. Dar ascensiunea lui s-a oprit... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 15:05 (3385 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Axintele a schimbat liderul

Ultima etapă a Ligii a IV-a ialomițene a adus cu ea și schimbarea liderului. O dată cu runda a XX-a disputată sâmbătă, 30 martie a.c., s-au scurs 2/3 din actualul sezon și bătălia pentru supremație rămâne deschisă oricărui rezultat. În amintirea gloriei de altă dată, Viitorul Axintele și-a probat din nou renumele de ad­versar incomod, smulgând o remiză Recoltei Gheorghe Doja. În schimb, Bărăganul Ciulnița n-a avut probleme cu Țăndăreiul și, prin victoria obținută, a revenit în fruntea ierarhiei. Ciulnița, cu 50 puncte, este urmată de Gheorghe Doja, cu 49 puncte, și de Victoria Munteni Buzău, cu 44 puncte. Nu este de neglijat nici Secunda Adâncata, care a obținut un succes la limită în fața Feteștiului... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 13:20 (6671 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul de Probațiune Ialomița supraveghează 1000 de infractori

Serviciul de Probațiune Ialomița supraveghează 1000 de infractori

Nu toți inculpații din dosarele penale ajung la închisoare. Mulți dintre ei sunt lăsați în libertate, dar trebuie să fie monitorizați de personal specializat. Este vorba despre consilierii Serviciului de Probațiune Ialomița. Opt la număr, consilierii din Ialomița, supraveghează, în medie, aproximativ 1000 de infrac­tori pe an. Chiar dacă sunt puțini la număr, rata de recidivă a celor pe care-i consiliază este mai mică prin comparație cu cea a celor care beneficiază de alte programe de reintegrare socială desfășurate de alte instituții.

Consiliază oamenii certați cu legea Serviciul de... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 11:05 (7601 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pacient omorât din greșeală, cu sare de bucătărie

Noi cazuri de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia (II)

Pacient omorât din greșeală, cu sare de bucătărie

Noi acuzații de malpraxis zguduie din temelii Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Cea mai mare unitate medicală este somată să plătească despăgubiri de peste 600 mii de euro! Una dintre victimele medicilor din Slobozia și-a pierdut viața în timp ce era pregătit pentru o endoscopie. «Nu sunt aspecte care să ne bucure... Avem contracte de reprezentare juridică cu o casă de avocatură din București. Vom respecta decizia judecătorilor, indife­rent care va fi aceasta!» a declarat Mariana Iancu, mana­gerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Copilărie furată Potrivit reprezentanților... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2019, 15:45 (11693 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare

URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare

bonus: Mai mult clor în apa furnizată slobozenilor

Din cauza problemelor de potabilitate ale apei, operatorul de apă al Sloboziei, Urban SA, se află la un pas de a rămâne fără auto­rizația sanitară de funcționare, iar în lipsa acesteia și-ar putea încheia activitatea. Retragerea documentului va fi dispusă de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița în cazul în care Urban SA Slobozia nu obține viza anuală pentru această autorizație. Ultimele analize au arătat că apa din Slobozia continuă să înregistreze depășiri pentru parametrul «Trihalometani»...

Apa nepotabilă la Slobozia
În decembrie 2018, operatorul de apă al Sloboziei... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2019, 10:55 (8379 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia Banu vinde pandișpan pentru a crește 10 copii

O felie de speranță la Amara

Familia Banu vinde pandișpan pentru a crește 10 copii

Pe o stradă îngustă, cu gropi, ascunsă parcă de lume, familia Banu își duce crucea într-un bloc de cutii de chibrituri, rămas de la comuniști... Un apartament cu 3 camere și 12 suflete! Au primit acoperiș deasupra capului în urmă cu 5 ani... Dar apoi greu­tățile au venit buluc peste ei. Tatăl este în postnatal, iar mama, din cauza proble­me­lor cu coloana, încearcă să-și ajute familia prin vânzarea de chec și pandișpan. «E greu să supraviețuiești doar din alocațiile copiilor!» susține părintele.

La Amara, omul sfințește locul
Pe strada Lacului din Amara, în fața blocului de asistați... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2019, 18:10 (7275 vizualizări - 13 comentarii)

Taguri: Amara caz social

Click aici

POLITICĂ

PNL lansează candidatul pentru Slobozia după Paște

Se caută un lider

PNL lansează candidatul pentru Slobozia după Paște

Gheorghe Tinel a reconfirmat faptul că va anunța public candidatul PNL pentru Primăria Slobozia după Paște. Depu­tatul ialomițean susține că poate învinge mașina de vot a PSD susținând «un candidat integru și dedicat comunității». Singurul nume vehiculat până acum în cadrul PNL este cel al consilierului județean Dragoș Soare.

Un candidat-surpriză Deputatul PNL Gheorghe Tinel a declarat în cadrul ultimei sale conferințe de presă că are un candidat pentru Slobozia. El s-a declarat încrezător în potențialul acestuia și susține că este un candidat integru și dedicat comunității. «Avem un... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2019, 11:40 (8155 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Ziua Mondială a Apei» în «Dumbrava Minunată»

«Ziua Mondială a Apei» în «Dumbrava Minunată»

Vineri, 22 martie 2019, Grădinița «Dumbrava Minunată» din Slobozia a sărbătorit «Ziua Mondială a Apei». Două clase de preșcolari au plantat în curtea grădiniției 50 de tei și stejari de-o șchioapă. Evenimentul a durat o jumătate de oră, dar efectul ar putea fi unul spectaculos. «Sperăm ca acești copii, la vârsta senectuții, să se bucure de umbra stejarilor pe care îi plantează azi!» explică natura demersului directorul Grădiniței, Nicoleta Turcea.

La «Dumbrava Minunată» Orașul de-afară e murdar și oamenii au chipurile alungite de griji. Înăuntru e curat și primăvară, iar copiii râd... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2019, 12:35 (6352 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Adrian Mocioniu scrie din nou Sloboziei

Adrian Mocioniu scrie din nou Sloboziei

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a scris din nou slobozenilor. De astă dată scrisoarea este ceva mai corect redactată, satisfăcător articulată și, pe alocuri, chiar înduioșătoare... Din păcate, după 30 de ani în care au fost mințiți, furați și umiliți, slobozenii nu l-ar crede nici măcar pe Iisus, dacă s-ar pogorî în «groapa lui Stoica». D-apăi un pesedist de ocazie, făcut din peruș multico­lor cacadu imaculat de către Marian Neacșu...

Spovedania unui învins Pentru că Adrian Mocioniu susține că 40% din electoratul său este cel feminin, scrisoarea lui, publicată pe Facebook pe 2... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2019, 14:40 (10802 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a constatat abateri financiare de 30 milioane de lei

Jaf în bugetele locale

Camera de Conturi Ialomița a constatat abateri financiare de 30 milioane de lei

bonus: Sistem informatic ineficient la Primăria Slobozia

Camera de Conturi a României a dat publicității Raportul oficial privind mi­siunile de audit realizate în cursul anului trecut. Acțiunea de verificare a avut ca obiect activitatea financiară desfășurată de entitățile verificate în cursul anului 2017. La nivelul județului Ialomița, potrivit constatărilor făcute de auditorii ialomițeni, au fost consemnate abateri financiar-contabile în valoare de 30 mili­oane de lei. Cele mai multe dintre aceste deficiențe de ordin financiar au avut ca obiect aplicarea eronată a prevederilor Legii 153/2017, privind salarizarea unică a angajaților din sistemul bugetar. La toate acestea se adaugă și veșnica problemă a lucrărilor de investiții plătite, neîncasarea... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2019, 09:55 (9453 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incident la Gala «10 pentru Ialomița»

Premiată de președintele Moraru, s-a împiedicat pe scări și a leșinat

Gala «10 pentru Ialomița» nu a fost ocolită de momente stânjenitoare. Una dintre persoanele chemate pe scenă să-și ridice distincția s-a împiedicat de scări și a leșinat, copleșită de emoții. Din fericire, nu a fost nevoie de intervenția medicilor. Evenimentul a fost organziat Consiliul Județean Ialomița și a constat în premierea a 100 de ialomițeni, considerați personalități ale județului.

Manifestare pentru oamenii președintelui Moraru
Gala «10 pentru Ialomița» s-a dorit a fi un eveniment prin care să se aducă o formă de recunoștință oamenilor valoroși pe care județul îi are... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2019, 22:20 (10565 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ruina cu șobolani» din centrul Sloboziei

Cinematograful «Ialomița» după 10 ani

«Ruina cu șobolani» din centrul Sloboziei

De 10 ani, autoritățile locale promit slo­bo­zenilor reabilita­rea Cinematografului «Ialomița» și a zonei adiacente. În așteptarea investiției, în clădirea insalubră și plină de șobolani firma EDA Impex SRL coace pâine. Anul trecut, Primăria Slobozia a emis o hotărâre de Consiliul local prin care majora cu 500% impo­zitele pentru clădirile abandonate de proprietari. Cinemato­graful «Ialomița» nu s-a numărat printre ele...

Șobolani cât pisicile
Cinematograful «Ialomița» este, de 10 ani și mai bine, un loc «părăsit și neisprăvit». Vizibil degradată, insalubră și înconjurată de grămezi... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2019, 09:55 (5873 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Victor Moraru a pierdut majoritatea în Consiliul Județean Ialomița

Premieră județeană!

Victor Moraru a pierdut majoritatea în Consiliul Județean Ialomița

Moment istoric în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Președintele Victor Moraru a pierdut susținerea majorității consilierilor județeni PSD. Mărul discordiei l-au reprezentat două proiecte aflate pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Județean Ialomița, desfășurată miercuri, 27 martie 2019. Ele au vizat sancționarea lui Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița.

Înfrânt de proprii consilieri
Potrivit proiectelor pe care le-a inițiat, Victor Moraru a cerut consilierilor județeni să aprobe sancționarea disciplinară a lui Nicolae Chiriță, șeful... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 18:06 (9346 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Număr record de părți într-un dosar înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița. Peste 200 de oameni, foști membri ai SA Prod Agro din Gheorghe Doja, una dintre puținele asociații agricole care mai există pe raza județului Ialomița, cer plata unor dividende neachitate de 2 ani. În total este vorba despre 350 mii de lei. Președintele entității susține că reclamanții au datorii pe care au omis să le plătească. Acesta nu este primul scandal public în care asociația agricolă din Gheorghe Doja este implicată. SA Prod Agro a fost la un pas de a se desființa după ce primarul din Gheorghe Doja, Ion Mihai, a încercat să preia întreg patrimoniul acestei asociații. Contactat telefonic pentru a oferi un punct... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 13:55 (8716 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are peste 50 de mii de locuințe cu toalete în fundul curții

Județul la ani lumină de civilizație

Ialomița are peste 50 de mii de locuințe cu toalete în fundul curții

Județul Ialomița se află la ani luminiă distanță de civilizație. Iar datele statistice vin să confirme această situație. Ultimul recensământ arată faptul că peste 50 de mii de locuințe din județ au toaletele în fundul curții. Situația ar putea fi remediată dacă localitățile ar avea sistem public de canalizare, astfel încât localnicii să se racordeze la rețea. Cifrele arată că, în ultimii 13 ani, în Ialomița au fost construiți doar 350 km de canalizare...

Obligați să trăiască precum în Evul Mediu
Cifrele statistice arată că gradul de civilizație în județul Ialomița este scăzut... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 10:05 (3852 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Victorie de ziua lui Toma

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Popești Leordeni 1-0

Victorie de ziua lui Toma

bonus: Echipa «U15» a surclasat Mangalia

Pe 23 martie 2019 a fost ziua lui și l-a prins, ca în multe alte situații, pe terenul de fotbal... A avut meci cu Popești Leordeni, echipă dificilă. A jucat fundaș stânga și, mai mult, a fost din nou căpitanul echipei cu care se confundă cariera lui de fotbalist. Când a făcut primii pași în fotbal, toți i-au remarcat talentul și au vorbit la superlativ despre «Țâcă». I s-a potrivit de minune tricoul galben-albastru cu numărul 10 și, de peste un deceniu, este om de bază în prima garnitură a Unirii. A ajuns la 32 ani, dar mai are încă multe de spus pe teren și de oferit suporterilor slobozeni. Lui Constantin Toma i-au dedicat colegii cele 3 puncte obținute cu ilfovenii... Și a muncit serios... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2019, 20:15 (5018 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

USR cere convocarea comisiilor din Parlament pentru audierea propunerilor de comisar european

USR a depus luni, 5 august 2024, o solicitare scrisă pentru convocarea comisiilor din Parlament care să audieze propunerile de comisar european din partea României. Marcel Ciolacu nu poate să fenteze ...[citește_toată_știrea]

7 August 2024, 08:10
(8488 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: USR


Slobozia: Incendiu provocat intenționat

Slobozia: Incendiu provocat intenționat

Duminică, 4 august 2024, un apartament din centrul Sloboziei a fost cuprins de flăcări. Se pare că focul ar fi fost provocat intenționat de proprietarul imobilului, supărat că ar fi fost părăsit de soție ...[citește_toată_știrea]

5 August 2024, 07:30
(3624 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Tineretul Național Liberal demarează campania națională de promovare și informare «Susținem cota unică, spunem NU impozitului progresiv!»

Tineretul Național Liberal a dat startul unei campanii de promovare și informare intitulată «Susținem cota unică, spunem NU impozitului progresiv!», prin care își propune să prezinte ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2024, 10:15
(7658 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permise, la volan

Luni, 29 iulie a.c., polițiștii din Urziceni, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2024, 16:15
(1937 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Cosâmbești și Fetești

Incendii la Cosâmbești și Fetești

În dimineața zilei de duminică, 28 iulie a.c., în jurul orelor 11,10, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2024, 11:20
(2380 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Țăndărei, Fetești și Ciochina

Accidente la Țăndărei, Fetești și Ciochina

Luni, 29 iulie, în jurul orelor 22,10, dispeceratul ISU Ialomița a fost anunțat de producerea unui accident rutier pe DN21A, în orașul Țăndărei, în care au fost implicate un autoturism ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2024, 11:10
(2648 vizualizări - 1 comentariu)


Razie a polițiștilor la Movilița

Joi, 25 iulie a.c., polițiștii au organizat o razie în comuna Movilița, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2024, 13:40
(1694 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Premierul Ciolacu să nu-i mai mintă pe români! „Marea Restructurare“ a aparatului bugetar înseamnă peste 35.000 de salariați în plus la Stat!»

La aproape 10 luni de la angajamentul premierului Ciolacu de a realiza «cea mai ambițioasă reformă a aparatului bugetar de după Revoluție», care să includă comasări și desființarea unor instituții ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2024, 16:55
(4030 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,69 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor din iunie 2024

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna iunie 2024, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 13 inspecții fiscale ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2024, 13:20
(6312 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe crescătorilor de animale care doresc să acceseze credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de miercuri, 24 iulie 2024, eliberează adeverințe pentru beneficiarii intervențiilor în sectorul zootehnic ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2024, 07:40
(6666 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați în vederea participării la concursul de admitere în cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza», sesiunea ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2024, 11:55
(7738 vizualizări - 0 comentarii)


Pesta Micilor Rumegătoare, în atenția DSVSA Ialomița

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează proprietarii de ovine și caprine, de pe raza județului, cu privire la contextul epidemiologic european și național privind ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2024, 11:45
(6452 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică de la RAJA Constanța este la rându-i o opțiune rapidă, sigură ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2024, 10:20
(7201 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului», marcată la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va organiza luni, 29 iulie 2024, o festivitate prin care va marca «Ziua Imnului». În cadrul evenimentului, prefectul județului Ialomița, Constantin ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2024, 08:40
(2348 vizualizări - 0 comentarii)


Sfântu Gheorghe: Ordin de protecție provizoriu, pe numele unui bărbat de 53 de ani

Polițiștii din Ion Roată au fost sesizați luni, 22 iulie 2024, de către o femeie de 49 de ani, cu privire la faptul că ar fi fost agresată fizic de către concubinul său, un bărbat în vârstă ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 16:15
(7546 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Beat la volan

Luni, 22 iulie 2024,  în jurul orelor 23,30, polițiștii din Fierbinți-Târg au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 45 de ani. În urma ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 16:10
(4223 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Animale aflate în pericol, salvate de polițiști

Urziceni: Animale aflate în pericol, salvate de polițiști

Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au fost sesizați, prin 112, cu privire la faptul că într-un apartament din Urziceni mai multe animale trăiesc în condiții improprii. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 15:10
(3423 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Invitație la concert

Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Invitație la concert

Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Cultural «Ionel Perlea» și în parteneriat cu Asociația «Suonarte», invită publicul ialomițean la spectacolul «PUCCINI 10 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 13:45
(5511 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Precizări cu privire la eco-schemele din sectorul zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează cu privire la anumite condiții și excepții în acordarea de sprijin financiar pentru eco-schemele din sectorul zootehnic, aferente ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 12:55
(5418 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 5,20 milioane de lei în iunie 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna iunie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de 5,2 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 11:15
(14805 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în zonele Vlașca, Fetești-Gară și Fetești-Oraș!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iulie 2024, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, din orașul Fetești. Pentru realizarea ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 08:55
(1975 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Vineirm, 19 iulie a.c., polițiștii au organizat în localitățile Urziceni, Bărbulești, Movilița, Coșereni și Manasia  o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 16:40
(1402 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Incendii la case din Sudiți și Condeești

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentul de Pompieri Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru gestionarea unei situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 13:05
(2569 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Lacul Amara

În dimineața zilei de duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 10,15, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit cu o autospecială de stingere și o barcă pneumatică pentru extragerea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 12:55
(2652 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Orboești și Fetești

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 12:50
(2045 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 22 iulie 2024, termen-limită de depunere a declarațiilor fiscale pentru aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 22 iulie 2024, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 10:20
(5611 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane urmărite internațional pentru «furt calificat», depistate la Slobozia

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au acționat în cursul zilei de luni, 15 iulie 2024, la Slobozia, în vederea depistării unor persoane urmărite la nivel internațional. Astfel ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2024, 15:30
(7121 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune cu efective mărite de polițiști

Luni, 15 iulie 2024, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. În acest sens, au ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2024, 15:25
(3417 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni acțiune


AJFP Ialomița: 133,80 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna iunie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna iunie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 133,80 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2024, 09:40
(5102 vizualizări - 0 comentarii)


Forumul APPR solicită intervenția prim-ministrului României pentru salvarea sectorului agricol afectat de secetă

Într-o scrisoare deschisã fãcutã publicã la începutul acestei sãptãmâni, Forumul Agricul­torilor și Procesatorilor Profesioniști din Rom ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2024, 17:25
(2116 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...