Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Numărul locurilor disponibile în clasa pregătitoare s-a diminuat

În Ialomița

Numărul locurilor disponibile în clasa pregătitoare s-a diminuat

Până pe 22 martie 2019, în Ialomița se desfășoară prima etapă de înscrieri în clasa pregătitoare. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că numărul locurilor disponibile a scăzut considerabil față de anul trecut.

Vești mai puțin bune În ultimii 6 ani, învățământul ialomițean a suferit o diminuare a numărului de elevi. În 2019, situația a rămas neschimbată. În plină campanie de înscriere a copiilor de vârstă școlară pentru clasele pregătitoare, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că, din toamnă, numărul copiilor care intră la școală... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2019, 13:35 (4265 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Cosâmbești are cele mai mari impozite din România

Primăria Cosâmbești are cele mai mari impozite din România

Fără rețea de canalizare sau drumuri asfaltate, dar cu impozite care au fost majorate excesiv. Se întâmplă în comuna Cosâmbești din județul Ialomița, unde valoarea taxelor locale pentru automobile a explodat. Deși pare a fi vorba despre o aplicare eronată a formulelor de calcul privind stabilirea taxelor și impozitelor locale, reprezentanții administrației locale susțin că totul este în regulă. «Am stabilit această majorare prin hotărâre a Consiliului Local Cosâmbești... Actul a primit avizul de legalitate din partea Prefecturii Ialomița!» a declarat Bogdan Popescu, primarul localității.

Localnicii se plâng de impozite... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2019, 10:10 (12188 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Crunțeanu s-a întors acasă!

Crunțeanu s-a întors acasă!

Senzațional! Țineți aproape! La nici două luni de când a fost proptit secretar de stat la Ministerul Agriculturii, ialomițeanul Daniel Crunțeanu s-a întors acasă. Călare pe calul alb al investițiilor europene în sistemele de irigații, Daniel Crunțeanu a fost gratulat cu apelativul de «dom’ ministru» și a vorbit, sfertodoct, despre «necesitatea analizării stadiului fizic și financiar și a problemelor întâmpinate în implementarea proiectelor pentru infrastructura secun­dară în domeniul irigațiilor». Întâlnirea a avut loc joi, 14 martie a.c., la centrul Cutural UNESCO «Ionel Perlea». Pentru că ne-am plictisit la jumătatea evenimentului, am părăsit sala asemeni prefectului Gigi Petre, a deputatului... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2019, 14:40 (8323 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Asociația Fotbal Club «Unirea ’04 Slobozia» caută finanțare pentru anul 2019

La un pas de colaps

Asociația Fotbal Club «Unirea ’04 Slobozia» caută finanțare pentru anul 2019

Autoritățile locale caută dispe­rate o soluție pentru finanțarea AFC «Unirea ’04 Slobozia». La acest moment, situația este blocată de un ordin al ministrului Tineretului și Sportului. Potrivit acestuia, structurile sportive nu trebuie să se afle în litigiu cu instituția publică căreia îi solicită atribuirea unui contract de finanțare. Reamintim că, potrivit unui raport al Curții de Conturi, Asociația Fotbal Club «Unirea ’04 Slobozia» este obligată să înapoieze plăți considerate ilegale de peste 1 milion de euro...

Primăria are mâinile legate
Pe data de 19 septembrie 2018 a intrat... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2019, 09:50 (3892 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

șpaga e în ADN-ul nostru cultural

Viorica Dăncilă a citit de pe hârtiuțele ei în fața europarlamentarilor de la Bruxelles că șpaga românească «e o manieră diferită cultural de a mulțumi cuiva». Și are dreptate! Ia uitați-vă la colegul de birou. Are 50 de ani și trebuie să se opereze de hernie inghinală, dar trage de timp... Nu-i e frică de in­fecțiile nosocomiale, se teme că nu-i vor ajunge banii. Așa s-a născut, știe că trebuie să dea bani la doctor. Dar pe colega aia tânără și nurie o vedeți?! Ei, bine, ea și bărbatul ei au strâns bani pentru un loc pe listă la ANL-uri, numai că nu știu cui să îi dea... Luna trecută, vecinul de la 2 se bucura că «șpaga» pentru ITP-ul la mașină a rămas ca anul trecut. Și exemplele pot continua... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2019, 15:05 (4907 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Coșmarul locatarilor din blocul T2

Locuințe ANL la Slobozia

Coșmarul locatarilor din blocul T2

Blocurile ANL din Slobozia sunt un adevărat pericol pentru locatari. Sătui să mai aștepte ajutorul din partea autorităților, oamenii au început să sesizeze problemele pe rețele de socializare. Într-o postare recentă făcută pe internet, un locatar al blocului T2 reclamă faptul că nu mai poate intra în imobil din cauza crăpăturilor care au apărut în rampa de acces.

Problemă veche, dar nerezolvată
Blocul T2 este unul dintre cele mai noi blocuri construite la Slobozia, prin programul finanțat de Agenția Națională pentru Locuințe. Încă de la momentul în care a fost dat în folosință... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2019, 11:10 (6255 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Slobozia bloc ANL

Click aici

REPORTAJ

ArtRobotiX trăiește «visul american» la Slobozia

ArtRobotiX trăiește «visul american» la Slobozia

Un concurs și 122 de echipe de liceeni. Toți vor să tră­iască visul american. Și toți fac sa­crificii! Echipa ArtRobotiX din cadrul Liceului de Arte din Slobozia a decis să plece cu «Personalul» de 9 lei în locul «Acceleratului» pentru ca robotul lor să aibă o șansă în plus la Iași. Lucrează de 5 luni, zi și noapte, pentru a oferi cole­gilor din clasele mai mici un exemplu. Sunt vizionari, sunt puternici și sunt mai inteligenți decât adulții din jurul lor. Sunt viitorul unui oraș și vor să rămână aici pentru a schimba lumea noastră. Par cuvinte mari, dar ele nu sunt de ajuns pentru a cuprinde echipa ArtRobotix 145.

Toți pentru unu... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2019, 13:20 (6113 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Bugetul localităților, repartizat după o formulă ministeriala «necunoscută și eronată»

Scandal public în Ialomița

Bugetul localităților, repartizat după o formulă ministeriala «necunoscută și eronată»

Vineri, 22 martie 2019, plenul Consiliului Județean Ialomița, reunit în cadrul unei ședințe convocate «de îndată», a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița bugetele anului în curs. În cadrul ședinței, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a admis că formula de calcul folosită pentru repartizarea bugetară este «necunoscută și eronată». Valoarea alocărilor bugetare pentru sumele defalcate din unele venituri ale bugetului de stat pe anul 2019 este de 219,5 milioane de lei.

Un buget de 10 ori mai mic Vineri, 22 martie ac., la orele 13,00, consilierii județeni... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2019, 19:05 (5892 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ANAF ridică popririle debitorilor după 2 ani

Nou record în Ialomița

ANAF ridică popririle debitorilor după 2 ani

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița stabilește un record nou. Instituția a înștiințat un debitor că a decis «ridicarea măsurilor de executare silită» după... 2 ani!

Noaptea minții După ce în luna februarie ziarul nostru prezenta scrisoarea prin care ANAF anunța o «poprire la terți» pentru o datorie de 1 leu, a venit rândul altei aberații fiscale. În data de 28 februarie 2019, un debitor a fost notificat că în baza prevederilor Legii 207/2015 privind Codul de Procedură Fiscală i se ridică «măsurile de executare silită». Până aici toate bune și frumoase, iar aberația... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2019, 14:20 (6445 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noi acuzații de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Noi acuzații de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanților Spitalului Județean de Urgență Slobozia li se cer despăgubiri morale în alte 3 noi dosare de malpraxis. Sumele solicitate se apropie de 600 mii de euro. Una dintre victime și-a pierdut viața chiar sub ochii medicului care o trata...

Procesele sunt în curs Potrivit reprezentanților Spitalului Județean de Urgență Slobozia, toate dosarele de malpraxis sunt înregistrate pe rolul instanțelor de judecată, procesele fiind în curs. Două dintre acțiuni au ca obiect intervenții medicale aplicate eronat asupra unor copii. Cea de-a treia cauză a avut urmări dramatice, pacientul... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2019, 17:36 (9834 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD Ialomița cere demisia de onoare a primarului Adrian Mocioniu

PSD Ialomița cere demisia de onoare a primarului Adrian Mocioniu

Președinte cu acte-n regulă al PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel a susținut joi, 21 martie a.c., prima sa conferință de presă. Flancat de deputatul Ștefan Mușoiu și președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, el a cerut public demisia primarului municipiului Slobozia, Adrian Mocioniu.

Partidul înainte de toate Președintele PSD Ialomița, Marian Pavel a declarat în cadrul unei conferințe de presă desfășurate joi, 21 martie 2019, de la orele 14,00, că se așteaptă ca primarul Adrian Mocioniu să-și dea demisia din organizația municipală a PSD. Marian Pavel s-a declarat... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2019, 16:40 (13682 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Moartea suspectă a unui bebeluș, anchetată de procurori

S-a întâmplat la Urziceni după ce o femeie a născut pe balcon

EXCLUSIV: Moartea suspectă a unui bebeluș, anchetată de procurori

Anchetă a procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița într-un dosar penal ce are ca obiect comiterea infracțiunii de «omor». Suspectă în această cauză este o tânără de 30 de ani care se presupune că și-ar fi omorât copilul imediat după naștere. Cercetările se află într-o fază incipientă, mama urmând să fie supusă unei expertize psihiatrice.

A născut pe balcon Din informațiile organelor judiciare reiese faptul că tânăra de 30 de ani locuia într-un bloc din Urziceni și ar fi născut copilul acasă, pe balcon. Apoi l-ar fi înfășurat într-o pătură și l-ar fi lăsat într-o cutie... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2019, 11:20 (7893 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECO Sfântu Gheorghe colectează deșeuri fără licență de funcționare

7 dintr-o lovitură

ADI ECO Sfântu Gheorghe colectează deșeuri fără licență de funcționare

La 3 ani de la înființare, unul dintre cei mai serioși operatori de pe piața deșeurilor menajere din mediul rural e la un pas de colaps. ADI 7 SRL, firmă emanată din Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO Sfântu Gheorghe, colectează deșeurile menajere de la populație ilegal. Oficialii firmei susțin că administrațiile locale nu sunt interesate să intre în legalitate...

Croitorașii cei viteji
ADI ECO Sfântu Gheorghe este unul dintre modelele de bună practică de pe piața deșeurilor menajere din Ialomița. Ea a fost înființată în anul 2010 pentru colectarea și gestionarea deșeurilor... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2019, 10:05 (7272 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Finanțare de 12 milioane de lei pentru infrastructura edilitară la Ion Roată

O comună, 3 proiecte

Finanțare de 12 milioane de lei pentru infrastructura edilitară la Ion Roată

Anul 2019 este anul proiectelor de infrastructură edilitară în Ialomița. Mihai Ghiță, primarul comunei Ion Roată, are 3 pro­iecte care așteaptă să fie finanțate. «Pentru mine contează comu­nitatea! De aceea tot depun proiecte peste proiecte... Unde ne permite bugetul, facem cu banii noștri. Unde nu, așteptăm!» declară el.

Apă și trotuare pentru oameni Comuna Ion Roată reprezintă un reper pe Drumul Național 2A, fiind la jumătatea distanței dintre Slobozia și Urziceni. De aceea, primarul Mihai Ghiță dorește ca oamenii care traver­sează comuna, dar mai ales cei care locuiesc aici, să aibă... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2019, 16:50 (7423 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Nicolas Alberto Nădrag a câștigat «Cupa Touche»

Scrimă

Nicolas Alberto Nădrag a câștigat «Cupa Touche»

Scrima continuă să fie disciplina sportivă cu cele mai însemnate rezultate aduse județului Ialomița. În ultima vreme, au excelat prin reușite seniorii, juniorii și cadeții. În urmă cu câteva zile, însă, au apărut rezultate încurajatoare și la nivelul copiilor. La Buftea s-a desfășurat «Cupa Touche», competiție adresată celor mai mici sabreri. Aici s-a remarcat Nicolas Alberto Nădrag, sportiv legitimat la CSM Unirea Slobozia. Va împlini 9 ani în luna mai și a concurat pe un tablou de 27 copii, majoritatea mai mari decât el. Aceasta nu l-a împiedicat să obțină victorie după victorie, iar după un adevărat maraton pe planșă, să se claseze pe primul loc. «Scrima a fost de la început sportul pe care... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2019, 15:05 (4633 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Progresul Spartac București-Unirea Slobozia 2-0

Undeva, pe podium

Unirea Slobozia a clacat din nou în deplasare. Adversara, Progresul Spartac București este echipa care, cu două etape în urmă, administra Rapidului prima înfrângere stagională. Fără intenția de a căuta scuze pentru ce a urmat, trebuie spus că antrenorul Enache Costea nu s-a putut baza pe 4 piese importante în angrenajul echipei: Chebac și Ibrian suspendați, Soare și Bucă accidentați. În aceste condiții, echipa arăta astfel: Dobre-Ene, Suciu, Topor, Gherasim (Milotin)-Bălan (Lemnaru), Adăscăliței (Șerban), Teodorescu, Toma-Răduca, Năstase. Pe lângă absențele din lot, mai adăugați și incertitudinile financiare care planează de ceva vreme în jurul echipei și veți avea o imagine de ansamblu a stării... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2019, 14:10 (5129 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile locale au mărit taxele și impozitele în 29 de localități

Efectele Ordonanței 114 în Ialomița

Administrațiile locale au mărit taxele și impozitele în 29 de localități

Ordonanța 114 a produs deja efecte ireversibile la nivelul localităților județului Ialomița. Potrivit datelor oficiale furnizate de către Instituția Prefectului Ialomița, în județ există 29 de administrații locale care nu au emis hotărâri de consiliu local pri­vind stabilirea taxelor și impozitelor pentru anul 2019. «Asociația Comunelor din România va ataca în instanță această Ordonanță...» susțin unii dintre primari.

O listă lungă Indexarea taxelor și impozitelor locale poate fi operată, conform legii, până la sfârșitul anului calendaristic. Ordonanța de Urgență a Guvernului 114 a... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2019, 13:40 (8055 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Liste de așteptare pentru consultații în cabinetele medicilor din Ialomița

Liste de așteptare pentru consultații în cabinetele medicilor din Ialomița

Dacă au nevoie de o consultație la medic, ialomițenii trebuie să aș­tepte chiar și câteva luni pentru a ajunge într-un cabinet. De exemplu, medicul neurolog al Policlinicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia mai are câteva locuri disponibile, dar abia spre sfârșitul lunii decembrie 2019. Iar ca­zuri similare se petrec și în celelalte unități medicale din județ. Situația este generată de lipsa medicilor specialiști, dar și de o serie de acte normative care reglemen­tează numărul consulta­țiilor pe care un doctor trebuie să le acorde pacienților care așteaptă. În astfel de cazuri, internările de zi repre­zintă singura soluție pe care o au la îndemână pacienții care vor să fie văzuți de medic... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2019, 09:55 (8549 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, orașul cu 250 camere video

Poliția Locală la raport

Slobozia, orașul cu 250 camere video

Au trecut aproape 14 ani de când polițiștii locali asigură liniștea și ordinea publică în Slobozia. În ajutorul acestora au venit cetățenii care au reclamat incidentele, dar și cele 250 camere care supraveghează orașul. Acțiunilor în care polițiștii locali au fost implicați sunt evidențiate în Raportul de activitate pe anul 2018. În decursul anului trecut, Poliția locală Slobozia a aplicat peste 7000 de sancțiuni, în valoare de 861 mii de lei.

Slobozia, supravegheată de 250 de «ochi»
Municipiul Slobozia este monitorizat zilnic, în medie, de 7 agenți în acțiune și 3 mașini. Fiecare... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2019, 13:55 (10391 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Apa potabilă este tratată «manual»

În Ialomița

Apa potabilă este tratată «manual»

Un Raport oficial al Direcției de Sănătate Publică Ialomița scoate în evidență faptul că apa furnizată populației are mari probleme de potabilitate. În do­cumentul oficial se menționează faptul că cele mai multe deficiențe sunt generate de modul eronat în care sunt aplicate procedurile de tratare ale apei. Re­pre­zentanții autorităților locale au explicat însă că res­ponsabilitatea nu este a lor, si­tuația fiind generată de calita­tea îndoielnică a apei din subsolul întregii Câmpii a Bărăganului.

Pericolul de la robinete
Serviciul de alimentare cu apă potabilă la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2019, 10:10 (4629 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Hoți prinși de polițiști

La finele săptămînii precedente, vineri, 20 noiembrie, polițiștii au fost sesizați cu privire la comiterea unui furt dintr-un magazint situat pe raza localității Ion Roată. Valoarea bunurilor sustrase, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:10
(10908 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 20 spre 21 noiembrie, în jurul oreler 1,00, un bărbat din localitatea Munteni Buzău s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii l-au prins la volanul unei mașini ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:09
(10586 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un utilaj răspânditor de asfalt

Incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt

Un incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt s-a petrecut vineri, 20 noiembrie 2009, în jurul orelor 18,00, în apropierea gropii de gunoi ecologice a municipiului Slobozia, unde se executau lucrări de ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2009, 14:40
(12292 vizualizări - 0 comentarii)


PSD Ialomița, «sugar» prefectural

PSD Ialomița, «sugar» prefectural

În urmă cu o săptămînă, inflamați de entuziasmul electoral, pesediștii ialomițeni i-au remis prefectului Mădălin Teculescu o scrisoare publică în care îl acuză de grave încălcări ale legii și acțiuni de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2009, 01:13
(16444 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

Un polițist din Țăndărei a sesizat Direcția Generală Anticorupție Ialomița asupra încercării unei persoane de a-l mitui. Bărbatul, din Vrancea, a încercat să-l mituiască pe polițist pentru ca acesta să ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2009, 16:47
(11460 vizualizări - 0 comentarii)


Minori accidentați

Minori accidentați

Miercuri, 18 noiembrie, la Slobozia, o fetiță de 8 ani a fost ușor rănită într-un accident rutier. Copilul a traversat strada prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind accidentat de o mașină ce circula ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:41
(10095 vizualizări - 0 comentarii)


Arme confiscate de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat în perioada 20 octombrie-15 noiembrie o serie de activități vizînd legalitatea deținerii și folosirii armelor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:38
(10585 vizualizări - 0 comentarii)


Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Joi și vineri, respectiv, 19 și 20 noimebrie, reprezentanții Penitenciarului Slobozia participă la o sesiune de training pentru implementarea proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 12:51
(11239 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Marți, 17 noiembrie, în urma unui filtru rutier, polițiștii din Fetești au depistat un bărbat, de 22 ani, din Bordușani, în timp ce conducea o mașină fiind în stare de ebrietate. Actual, tînărul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:12
(11272 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la înșelăciuni!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația cu privire la înșelăciunile ce se petrec în fiecare zi. Ultima produsă a constat în furtul dintr-un magazin a genții personale a vînzătoarei. Astfel, trei persoane ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(11266 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o căruță

Un accident rutier s-a produs marți dimineață, 17 noiembrie, în localitatea ialomițeană Bărbulești. Urmare a incidentului rutier, un bătrîn de 83 ani a fost ușor rănit. Pe scurt, victima se afla într-o ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(13595 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Deși nu deținea permis de conducere, un tînăr de 20 ani, din Urziceni, a decis să-și conducă mașina neînmatriculată în România, fiind identificat de polițiști. Pe numele tînărului a fost întocmit dosar ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(13354 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 2100 lei aplicate de polițiștii feteșteni

Polițiștii feteșteni au acționat, marți, 17 noiembrie, în zona piețelor, barurilor și a locurilor de cazare, pentru prevenirea comiterii unor fapte ilegale. În timpul celor 43 de controale efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(11089 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Iordache, câștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de câmp

Sorin Iordache, cîștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de cîmp

Sorin Iordache, un băiețel de 11 ani, este legitimat la Tenis Con Slobozia. Campion național în acest an, a reușit zilele acestea o spectaculoasă performanță, cîștigînd unul din cele mai puternice turnee ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:46
(11895 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», sancționată mai aspru

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Inspectoratului teritorial de Muncă Ialomița au sancționat de la începutul anului 33 de angajatori pentru practicarea formelor de muncă ilegale. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:40
(11975 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie anti-fumat, la Slobozia

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică, în parteneriat cu alte instituții, marchează joi, 19 noiembrie, la Slobozia, «Ziua Națională fără tutun». «Campania „Renunță la fumat în fiecare zi!“ organizată ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:38
(13246 vizualizări - 0 comentarii)


A murit căzînd într-o fîntînă

Tragedie în comuna Maltezi. Un bărbat cu probleme de vedere a murit luni, 16 noiembrie, la primele ore ale dimineții, după ce a căzut într-o fîntînă secată de apă. Pompierii ialomițeni au intervenit de ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:33
(10775 vizualizări - 0 comentarii)


CEC-uri de 1,5 milioane, false

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au demarat începerea urmăririi penale pe numele unui cetățean din Țăndărei. În sarcina bărbatului, de 34 ani, anchetatorii au reținut ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:21
(11735 vizualizări - 0 comentarii)


Campania electorală «dă de furcă» polițiștilor

Incidentele electorale nu se opresc în județul nostru. Polițiștii ialomițeni au cercetat și soluționat în perioada 6-17 noiembrie nu mai puțin de 6 reclamații electorale, în localitățile Mihail Kogălniceanu ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:03
(10427 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, prins la Fierbinți

Polițiștii din orașul Fierbinți-Tîrg au prins pe raza localității un tînăr în vîrstă de 23 ani ce era urmărit general încă din luna februarie 2009. Pe numele bărbatului exista un mandat de arestare, instnața ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:52
(10518 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la Primărie

Luni, 16 noiembrie, polițiștii din Amara au prins un hoț din localitate la scurt timp după ce acesta furase mai multe materiale de construcții dintr-un șantier al Primăriei. Bărbatul, Silviu T., de 31 ani ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:40
(12028 vizualizări - 1 comentariu)


Traficul rutier și școlile, în vizorul Poliției

Luni, 16 noiembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de verificare în trafic a autoturismelor înmatriculate în străinătate. În cadrul acțiunii au fost constatate 23 de abateri, fiind ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:20
(11186 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict la Bărbulești

Conflict la Bărbulești

Sîmbătă, 14 noiembrie, prin 112, în jurul orelor 17.15, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal iscat între localnicii din Bărbulești. Imediat după primirea sesizării, s-a dispus deplasarea în zonă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 18:18
(10747 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a furat un autoturism

Un bărbat în vîrstă de 39 ani, din orașul Amara, cunoscut cu antecedente penale, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Acesta este suspectat că în ziua de 5 noiembrie a.c. a sustras ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:28
(12418 vizualizări - 0 comentarii)


Minori de 8 și 10 ani, suspecți de furt dintr-o locuință

În după-amiaza zilei de vineri, 13 noiembrie 2009, în jurul orelor 16,00, un bărbat de 79 ani, din Miloșești, a sesizat Poliția asupra faptului că, în cursul zilei, persoane necunoscute au pătruns în casa ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:12
(9409 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Un tînăr în vîrstă de 20 ani, din Căzănești, este cercetat de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a deține permis. Iar socrul său, de 40 ani ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:38
(10742 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la Urziceni

Sîmbătă, 14 noiembrie 2009, în jurul orelor 15.20, prin 112, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal la Urziceni. Astfel, Ionel C., pe de o parte și frații Eugen și Daniel B., pe de altă parte, s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:01
(10761 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii

Incendii

• Unei persoane din comuna Gura Ialomiței, sat Luciu, vineri, 13.11.2009, i-au ars cca 2000 de baloți de paie de grîu din rezerva proprie. Incendiul a fost anunțat la dispeceratul Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 15:02
(10732 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o autospecială SPIR

Echipajul de descarcerare de la Detașamentul Slobozia a intervenit sîmbătă dimineață, în jurul orelor 4.45, la intersecția DN2C cu DJ203F, în localitatea Grivița, la un accident rutier produs cu implicarea ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 14:59
(12028 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Țăndărei, prinși de polițiști

Recent, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Țăndărei au reușit să soluționeze trei dosare penale de furt calificat, aflate în evidențele instituției cu autori necunoscuți. Pe scurt ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 18:32
(11114 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...