Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Municipalitatea slobozeană «cosmetizează» zona Casa Armatei cu 8 milioane de lei

Administrația subțire cu cheltuială se ține

Municipalitatea slobozeană «cosmetizează» zona Casa Armatei cu 8 milioane de lei

Șirul investițiilor preconizate pentru anul 2019 la Slobozia devine tot mai lung. După «închiderea» șantierului de la «groapa lui Stoica», administrația Mocioniu vrea pistă de biciclete, transport în comun ecologic, un nou cimitir uman, iluminat public european, reducerea emisiei de carbon... Și șirul ar putea continua! Ne vom opri însă asupra unui obiectiv care așteaptă de peste 10 ani o intervenție din partea autorităților: zona Casa Armatei. Valoarea acestei investiții se ridică, potrivit estimărilor, la 8 milioane de lei.

Investiții românești cu bani europeni
Luată de valul... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 14:05 (6735 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Poliția ialomițeană este executată silit printr-o acțiune a Sindicatului Național Polițiștilor și Personalului Contractual-filiala Ialomița. Sindicaliștii susțin faptul că reprezentanții Inspectoratului Județean de Poliție al Județului Ialomița au refuzat să pună în aplicare o sentință definitivă în baza căreia au reușit să obțină acordarea unor sporuri salariale. Ca reacție a procesului înregistrat pe rolul Judecătoriei Slobozia, oficialii IPJ Ialomița au explicat că inițiatorii acțiunii s-au grăbit când au cerut instanței această măsură.

Război în instanță
Executarea silită... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 10:05 (8357 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Legea Turcului

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Primarul din Urziceni este celebru pentru modul în care admi­nistrează orașul în disprețul suveran al legii. Luni, 4 martie a.c., în cadrul ședinței Con­si­liului Local Urziceni a oferit o nouă dovadă în favoarea acestei afirmații. El a cerut Consiliului Local să aprobe ilegal vânzarea unui teren către firma Martplast.

Povestea unui contract de superficie
În anul 2016, prin luna octom­brie, Martplast SRL a încheiat cu Primăria Urziceni un contract de superficie pentru un teren de 4075 mp. Două luni mai târziu, suprafața crește ca din apă și ajunge la 4681 mp. Timp de 2 ani, Martplast... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 19:10 (5667 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru vrea birou ADR la Bruxelles

Președintele Moraru vrea birou ADR la Bruxelles

Marți, 5 martie 2019, la Slobozia s-a des­fășurat ședința Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud-Mutenia. Evenimentul a avut un caracter festiv, datorită faptului că președinția Comitetului a fost preluată, pentru prima dată, de Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi a dezbaterilor s-a aflat un proiect inedit, propus chiar de președintele Moraru. Este vorba despre înființarea unui birou al Agenției de Dezvoltare Sud-Muntenia la Bruxelles.

Un proiect controversat La ședința Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud-Mutenia, desfășurată la ... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:50 (4480 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Ne-au bătut alde Vasile

Fotbal, Liga a III-a, Înainte Modelu-Unirea Slobozia 3-2

Ne-au bătut alde Vasile

bonus: «Grupa 2005», locul 3 la Brașov

Dacă nu era echipa Progresu Spartac, jucătorii Unirii ar fi fost furnizorii surprizei etapei. Meciul cu Modelu, echipă mică, alcătuită din jucători tineri cu ambiții mari, a cam fost luat la preț de amical de experimentații fotbaliști slobozeni. Și s-au fript rău, de la un capăt la altul! În final, nervii și accidentările au făcut diferența, iar Modelu este singura echipă care poate privi înainte...

Semne rele de la început Temperatură de 15 grade la Modelu, oameni calzi, fete frumoase, adică toate ingredientele pentru a privi un meci de fotbal în vinerea Mărțișorului. Specta­colul... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:20 (10047 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Etapa oaspeților

Fotbal, Liga a IV-a

Etapa oaspeților

4 victorii oaspeții, 2 egaluri și doar 2 meciuri în care s-au impus gazdele! Așa arată bilanțul primei etape a returului Ligii a IV-a ialomițene. După o iarnă agitată pe piața transferurilor, primele două clasate reușesc să se mențină pe poziții, cu toate că nu le-a fost deloc ușor. Liderul Bărăganul Ciulnița a trecut la limită de ultima clasată, Unirea Ion Roată, în vreme ce Recolta Gheorghe Doja a trecut cu 1-0 de un adversar ceva mai dificil, FC Urziceni. Prima surpriză o găsim la Munteni Buzău, unde ocupanta locului 3 nu izbutește decât un egal pe teren propriu în fața echipei de pe locul 14, Unirea Grivița. Amara a pornit returul cu dorință clară a situației din clasament. Din păcate, primul... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:05 (5175 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, HCM Slobozia-CNOT Iași 33-18 (15-13)

Două reprize distincte

HCM Slobozia a trăit periculos prima repriză a meciului cu tinerele handbaliste de la CNOT Iași, dar s-a desprins categoric în partea secundă. Firește, nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei, dar în startul partidei au existat semnale de alarmă. Andreea Sandu de la oaspeți a semănat ceva pa­nică în apărarea slobozeană, în vreme ce portarul Iustina Popa a oprit mai multe acțiuni ale HCM cu parade de efect. În minutul 17, tabela arăta un neverosimil 9-6 pentru oaspete și, chiar dacă meciurile precedente arătau clar că diferența de valoare este net în favoarea Sloboziei, în tribune au început să apară zumzete de neîncredere. Abia în finalul primei reprize s-a consemnat desprin­derea prin... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 17:40 (4655 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Cupa Mărțișor», la a II-a ediție

Fotbal feminin

«Cupa Mărțișor», la a II-a ediție

Sala de sport a Liceului «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia a găzduit sâmbătă, 2 martie a.c., a II-a ediție a «Cupei Mărțișor», competiție de fotbal feminin organizată de Clubul Activ Slobozia. Pe lângă echipa gazdă, la acest interesant turneu a mai parti­cipat Dream Team București, Progresul Spartac București, Carmen București, Viitorul Călărași și Girls Team Teleorman. Competiția a cuprins două categorii: cea a fetelor sub 18 ani și cea a jucătoarelor sub 15 ani. A fost un maraton fotbalistic care a demonstrat încă o dată că fotbalul feminin reprezintă o ramură sportivă care captează tot mai mult atenția microbiștilor. Și pentru că întotdeauna trebuie să existe un câștigător, la categoria «... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 17:15 (4070 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița au nevoie de dotări

Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița au nevoie de dotări

Deși adminis­trațiile locale din Ialomița dispun de Servicii Voluntare pentru Situații de Urgență, de cele mai multe ori intervenția acestora este îngreunată din cauza tehnicii învechite pe care o folosesc. Mai mult, o analiză a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița arată că multe dintre aceste servicii nu dispun de mașini pentru stingerea incendiilor.

În intervenții cu mâinile goale
Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență se doresc a fi o alternativă a pompierilor profesioniști. Acestea au fost create pentru a asigura intervenția în cazul situațiilor de... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 13:50 (8228 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița concediază angajații abuziv

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița concediază angajații abuziv

bonus: Nepotism pe bani publici

Judecătorii Tribunalului Ialomița au demonstrat modul abuziv în care unii angajați pot fi lăsați fără loc de muncă. Un astfel de caz s-a petrecut la Centrul Județean pentru Conser­varea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița. În urmă cu un an, șeful instituției, preotul Cătălin Stanciu, a semnat demiterea unuia dintre anga­jați, motivând faptul că acesta a absentat nemotivat de la serviciu. Magistrații au avut însă altă opinie și obligă acum instituția să-l reangajeze și să-i plătească bărbatului despăgubiri bănești în valoare de peste 25 mii de lei! De la preluarea mandatului și până în prezent, actuala conducere a instituției menționate a fost implicată în mai multe scandaluri publice... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 10:10 (17877 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comuna Bucu este prima localitate din județul Ialomița care a avut toate străzile asfaltate. Anul acesta a venit rândul trotuarelor... Administrația dorește să finalizeze 30 kilometri de trotuare, primii 15 kilometri find deja realizați...

Trotuar pentru comunitate La Bucu, locuitorii comunei merg pe trotuare. Investiția este asigurată acum prin Programul Național de Dezvoltare Rurală 2. Lucrările de execuție au început în urmă cu doi ani și au ajuns la jumătate... Valoarea totală a investiției este de 2,7 milioane de lei. Secretarul comunei, Alexandru Răceanu, afirmă că «anul acesta... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2019, 17:35 (9166 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cu Ialomița-n Târgul de Turism al României

Cu Ialomița-n Târgul de Turism al României

Și anul acesta Consiliul Județean a promovat turismul din Ialomița la Târgul de Turism al României, desfășurat în perioada 21-24 februa­rie 2019. Pe această cale ne cerem public scuze pentru că am apreciat că autoritățile județene nu au o strategie de promovare a turismului. Ei, bine, au! Consiliul Județean Ialomița cheltuie anual, apreciem noi, cam peste 100000 de euro din banii contribuabililor pentru a participa la acest Târg și a oferi vizitatorilor rătăciți printre standuri imaginea unui Bărăgan idilic în care podurile dunărene străjuiesc vestigii milenare. Concret, anul acesta autoritățile județene au organizat un stand catalogat drept «spectaculos», în care căpițele de fân s-au învecinat... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2019, 13:15 (5714 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condamnări definitive în dosarul morților de la Cocora

Soția primarului Lefter, închisoare cu suspendare

Condamnări definitive în dosarul morților de la Cocora

După 7 ani de anchete și procese, Curtea de Apel din București a dat sentințe definitive în dosarul celor doi bărbați care și-au pierdut viața în timp ce lucrau pe șantier la moara primarului din comuna Cocora. Pedepsele date în acest caz reprezintă o premieră, având în vedere faptul că anchetele deschise în jurul accidentelor de muncă stagnează cu anii în sertarele procurorilor.

Morți pe șantier În luna octombrie a anului 2012, moartea a semănat groază pe șantierul unde se ridica moara primarului din Cocora. La primele ore ale dimineții, un zid al construcției s-a prăbușit peste muncitorii... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2019, 09:55 (23036 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultimul pantofar pentru dame

Ultimul pantofar pentru dame

Întâi am adus papuci de plastic de la turci. Apoi ne-am cumpărat adidași în locul tenișilor de Drăgășani. Apoi s-au închis atelierele, apoi cizmăriile din oraș... Dinu Carcalete le-a văzut pe toate. Și s-a încăpățânat să facă meseria asta. Până a ajuns ultimul pantofar din Slobozia...

Dinu Carcalete face pantofi de 35 de ani Dinu Carcalete are 51 de ani și e ultimul pantofar pentru dame din Slobozia. A fost și pentru bărbați, dar a renunțat... Nu era rentabil. Face meseria asta de 35 de ani! Iar acum, la 51 de ani, l-am găsit într-un atelier închiriat pe Strada Independenței, așteptându... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2019, 12:50 (9944 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

golgota Legii în Ialomița

În fiecare zi suntem dați cu capul de Lege. Suntem loviți de ea sistematic, zdra­văn, până facem cucuie. Dacă înțelegem imediat, ne resemnăm. Dacă nu, o luăm de la capăt. A doua oară suntem loviți de Lege cu sălbăticie, până la sânge, ca să pricepem! Aceasta este prima etapă a trierii. Cei care supraviețuim, ajungem la Primărie. Acolo ni se explică că se poate numai dacă respecți Legea și variantele ei. Cel mai invocat articol din Lege e: «Să vedem dacă se poate!» sau «Nu re­nunțați așa ușor!». Pe măsură ce urcăm, către insti­­tuțiile publice de exemplu, Legea devine mai aspră. E și normal, acolo nu sunt aleși, sunt numiți. Nu au nimic de pierdut, nu au aparențe de salvat. Aici... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 16:35 (3998 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camere și microfoane montate de procurori în cabinetele medicilor corupți

S-a întâmplat la Spitalul Slobozia

Camere și microfoane montate de procurori în cabinetele medicilor corupți

Cazurile de corupție în care au fost implicați medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost monito­rizate atent de procurorii și polițiștii care au coordonat aceste anchete. Organele judiciare au montat în cabinetele doctorilor tehnică de supraveghere audio și video. Datorită ima­ginilor surprinse, anchetatorii au putut să probeze faptele și să-i tragă la răspundere pe cei vinovați. Cel mai recent caz este cel al medicului Doru Didiță, pe care procurorii l-au suprave­gheat cu ajutorul camerelor montate în cabinetul său...

Medicul Doru Didiță, filat timp de 3 luni
În... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 13:20 (5251 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Un proiect pentru «Slobozia verde»

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Firma ialomițeană Pet Star a pornit la drum în anul 1994, cu echipamente în valoare de 45 mii de euro și a ajuns să producă, în 2018, aproximativ 1 miliard de preforme! Între timp, valoarea investițiilor directe în facilitățile de producție a depășit 30 milioane de euro... Iar acum firma se pregătește să investească într-o fabrică de reciclare a deșeurilor de plastic în valoare de 20 milioane de euro. «Investiția noastră va sigura recupe­rarea a 20% din deșeurile de plastic din piață!» susține Mirela Drăgoi.

O firmă dezvoltată «organic»
Pet Star este «o firmă de familie», pornită... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 12:05 (11480 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție Constanța au anunțat recent trimiterea în judecată a incupatului Peter Attila Racz. Noile acuzații vizează tot fapte de «evaziune fiscală», cu un prejudiciu adus bugetului de stat de peste 31 milioane de euro! Bihorean la origine, Peter Attila Racz a fost considerat «creierul» afa­cerii «Texas Oyl», în urma căreia 16 persoane au fost trimise în judecată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție-structura centrală, în 2011. Afacerea «Texas Oyl» a adus statului român prejudicii de peste 20 milioane de euro, precizează procurorii DNA.

Afaceri cu firme-fantomă la Slobozia... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 18:30 (5372 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«PSD majorează tariful la apa nepotabilă, în timp ce slobozenii cară apa potabilă cu sacaua din supermarket-uri!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel protestează

«PSD majorează tariful la apa nepotabilă, în timp ce slobozenii cară apa potabilă cu sacaua din supermarket-uri!»

Vineri, 1 martie 2019, deputatul PNL Gheorghe Tinel, în cadrul unei declarații de presă, a precizat că «este inadmisibil ca PSD să majoreze prețul... apei „nepotabile“!». Decizia a fost adoptată joi, 28 februarie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban de către consilierii locali ai municipiului Slobozia. De asemenea, Gheorghe Tinel s-a delimitat public de poziția unora dintre consilierii PNL din cadrul Consiliului Local Slobozia. Iată conținutul integral al declarației sale:
«Dragi slobozeni,
Trebuie să știți că, într-o ședință a AGA Urban Slobozia, desfășurată cu ușile închise și fără presa căreia administrația publică locală nu-i mai permite accesul de multă vreme, s-a votat majorarea prețului la apă. Acesta a crescut la valoarea de 9 lei/mc. Într-o unitate care are peste 400 de angajați, în loc ca administrația publică locală să restructureze activitatea pentru a elimina pierderile, ea apelează la un mijloc mârșav de a se acoperi mărind tarifele la apa care și așa este nepotabilă. Este incredibil până unde poate merge tupeul! Consilierul local PNL Miu Ecaterina a votat împotrivă, ceilalți consilieri municipali liberali, nu! Trebuie să știți cu toții că nu sunt de acord cu această majorare de tarif și că toți consilierii locali ai PNL vor primi mandat din partea partidului ca în plenul ședinței Consiliului Local Municipal să voteze împotriva acestui proiect. NU SE POATE MĂRI PREȚUL PE MC LA O APĂ CARE NU ESTE POTABILĂ! Aleșii locali ai PNL care nu vor vota împotriva majorării tarifului la apă sunt așteptați la partid cu demisia scrisă! Nu voi tolera niciodată un astfel de comportament și atitudine! Trebuie să știți că suntem pentru dezvoltarea municipiului Slobozia, dar nu prin mârșăviile pe care le face administrația PSD. Nu putem fi de acord cu majorarea tarifelor serviciilor de utilitate publică pentru a se acoperi pierderile unor servicii neeficiente!»
... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 18:05 (9398 vizualizări - 14 comentarii)

POLITICĂ

Primarul liberal al Urziceniului se implică în alegerea președintelui PSD Ialomița!

USL trăiește

Primarul liberal al Urziceniului se implică în alegerea președintelui PSD Ialomița!

Primarul liberal al Urziceniului, Constantin Sava, susține candidatura lui Victor Moraru la președinția PSD Ialomița. Îndemnul lui către primarii din Vestul județului  este: «Nu îl votați pe Pavel, că Moraru e mai bun!».

USL a înviat! Fascinat de modelul Putin, primarul Constantin Sava încearcă să influențeze rezultatul alegerilor interne din PSD Ialomița, programate pentru 9 martie 2019. De câteva săptămâni acesta se află în «turneu» prin Vestul județului, în încercarea de a influența primarii să-l voteze pe Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Unele dintre... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 11:20 (6127 vizualizări - 3 comentarii)

28 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Primării înglodate în datorii

Reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității situația la zi în ceea ce privește arieratele unităților administrativ teritoriale din Ialomița. 12 primării din județ ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2013, 18:05
(9263 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: A furat baterii auto din 7 mașini!

Un hoț specializat în furturi de acumulatori auto a fost reținut pentru 24 de ore de polițiști. Este vorba despre un tînăr de 28 ani, din Slobozia, care a spart 7 autoturisme parcate pe raza orașului. ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2013, 18:04
(8207 vizualizări - 1 comentariu)


Grivița: «Găinari» cercetați de polițiști

Două persoane, de 17 și 47 de ani, domiciliate în comuna ialomițeană Grivița și județul Brăila, sînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Cele două persoane sînt ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2013, 14:05
(10131 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița furt


Grivița: A cîștigat la «păcănele», dar aparatul a fost confiscat de polițiști!

Pasionat al «păcănelelor», un tînăr de 24 de ani, din Grivița, a fost lovit de ghinion. Deși aparatul la care s-a jucat i-a arătat că a cîștigat suma de 42500 de lei, el nu a intrat în posesia premiului ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 17:30
(12488 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: 25 aprilie 2013, termen limită de depunere a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că joi, 25 aprilie 2013, este ultima zi în care trebuie să se depună la administrațiile financiare teritoriale următoarele ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 17:16
(8905 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: Comercializa țigări de contrabandă

Un tînăr de 22 de ani, din București, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru că vindea țigări de contrabandă în incinta magazinului său din Sinești. Ancheta în acest caz este în plină desfășurare ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 17:12
(6971 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru martie 2013, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii martie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 8057 șomeri, din care 2887 șomeri indemnizați, respectiv 5170 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 16:56
(6838 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Animale arse în incendiu

Mai multe oi și capre au ars în urma unui incendiu care a cuprins grajdul în care se aflau, amplasat într-o gospodărie de pe raza localității ialomițene Mihail Kogălniceanu. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 16:55
(9826 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița sărbătorește «Ziua Bibliotecarului»

Marți, 23 aprilie 2013, de «Ziua Bibliotecarului», Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și-a propus o dezbatere cu tema «Parteneriatul în bibliotecă». De asemenea, vor fi acordate premiile ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 16:54
(9118 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat după ce a fost prins de mai multe ori conducînd fără permis

Un tînăr de 21 de ani, din Movilița, a ajuns în cele din urmă în Centrul de Arest și Reținere al IPJ Ialomița după ce a fost prins conducînd pe străzile comunei fără a avea permis. Tînărul în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 16:36
(8532 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

18 Aprilie 2013, 12:13


Slobozia: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 19 aprilie 2013, ora 9,00, «Bursa Generală a Locurilor de muncă». Evenimentul se va desfășura la Slobozia, în incinta Centrului ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2013, 18:22
(8489 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat cabluri de cupru și au fost urmăriți de polițiști

Doi bărbați sînt cercetați penal de polițiștii ialomițeni, după ce au fost depistați în timp ce transportau cu un autoturism doi saci încărcați cu deșeuri reciclabile industriale, cumpărate de la o persoană ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2013, 14:28
(8899 vizualizări - 1 comentariu)


Sălcioara: Fabrici de țigarete și țigări, confiscate de polițiști

Sălcioara: Fabrici de țigarete și țigări, confiscate de polițiști

Polițiștii au descins ieri, 15 aprilie a.c., la domiciliile a 5 persoane din comuna Sălcioara în baza autorizațiilor de percheziție emise de Judecătoria Urziceni, suspecte de comiterea infracțiunii de colectarea ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2013, 14:20
(9349 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deținuții de la Penitenciar se califică în meseria de «lucrător în cultura plantelor»

Slobozia: Deținuții de la Penitenciar se califică în meseria de «lucrător în cultura plantelor»

Un număr de 12 persoane private de libertate, încarcerate la Penitenciarul cu Regim Închis Slobozia, vor deveni «lucrători în cultura plantelor». Aceștia vor participa la un curs de calificare în această ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 19:04
(9959 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Accidente de circulație cu victime

Joi, 11 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că pe raza localităților Slobozia, Gura Văii și Fierbinții de Jos s-au produs trei accidente de circulație, soldate cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 15:11
(7651 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Fără permise și beți la volan

În cursul zilei de joi, 11 aprilie a.c., o patrulă de siguranță publică din cadrul Secției Poliție Rurală Jilavele a depistat pe raza comunei Moldoveni doi localnici, de 43 și 18 ani, care conduceau un ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 14:09
(6993 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Transporta ilegal 1000 de perechi de pantofi

Un tînăr de 31 de ani, din Suceava, a fost depistat în zona municipiului Urziceni în timp ce transporta 1000 de perechi de pantofi pentru care nu deținea documente legale de proveniență. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 13:04
(6279 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Au furat traverse de cale ferată

Cu ocazia desfășurării unei acțiuni pe linia prevenirii infracțiunilor contra patrimoniului, agenții Postului de Poliție Stelnica au oprit pentru control trei căruțe ce se deplasau pe un drum aflat în extravilanul ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 11:15
(6659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica furt


Ialomița: Braconaj piscicol în zonele inundabile

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat joi, 11 aprilie a.c., împreună cu un reprezentant al Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură în zona inundabilă a brațului Borcea, pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 10:14
(10235 vizualizări - 2 comentarii)


Sinești: Șapte răniți și un decedat în urma unui grav accident de circulație

În dimineața zilei de joi, 11 aprilie a.c., un grav accident de circulație s-a petrecut în zona localității Sinești. În urma evenimentului rutier, șapte persoane au fost rănite, iar o a opta a decedat. ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2013, 10:42
(8011 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Sălcioara: La volan, fără permis

Marți, 9 aprilie a.c., în jurul orei 00,30, polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza comunei Sălcioara, un tînăr de 25 de ani, din localitate, care nu poseda permis de conducere. Totodată, în ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2013, 19:22
(6645 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A furat burlanele de cupru dintr-o biserică

Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale efectuează cercetări cu privire la un tînăr, de 18 ani, din  Slobozia, suspectat de săvîrșirea infracțiunii de furt calificat în dauna unui ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2013, 19:04
(9153 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 35 ani, a dispărut de la domiciliu. Din cercetările efectuate de polițiști, s-a stabilit că persoana dispărută ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2013, 19:00
(6159 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Hoți minori

Luni, 8 aprilie a.c., în urma activităților informativ-operative desfășurate de polițiști, au fost identificați doi minori de 12, respectiv 14 ani, din comuna Movilița. Minorii sînt suspectați de săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2013, 18:59
(7295 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Movilița furt copii


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

9 Aprilie 2013, 18:08


anunț

Nick Touring SRL
achiziționează
ulei comestibil uzat
(ulei de mîncare ars)

la sediile din Slobozia,
str. Rovine, nr. 12 (spălătoria NickTouring)
Autogara Nick Touring (Piața Gării)

preț 2 lei/litru
Relații la telefon 0723/790.171
program de colectare 7,30-20,00

9 Aprilie 2013, 16:53


Căzănești: Hoți la grădiniță

Polițiștii efectuează cercetări față de doi tineri, de 16 și 18 ani, din orașul Căzănești, respectiv comuna Sfîntu Gheorghe, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în ziua ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:17
(8095 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: A circulat cu un autoturism neînmatriculat

Vineri, 5 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Bucu, un bărbat, de 31 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un autoturism avînd autorizația de circulație provizorie expirată ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:15
(7331 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 23 de aparate de jocuri mecanice, confiscate de polițiști

În perioada 4-5 aprilie 2013, efective de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, sub coordonarea Inspectoratului General al Poliției Române, au demarat acțiunea «Mecano» ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:13
(8086 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...