Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Poliția ialomițeană este executată silit printr-o acțiune a Sindicatului Național Polițiștilor și Personalului Contractual-filiala Ialomița. Sindicaliștii susțin faptul că reprezentanții Inspectoratului Județean de Poliție al Județului Ialomița au refuzat să pună în aplicare o sentință definitivă în baza căreia au reușit să obțină acordarea unor sporuri salariale. Ca reacție a procesului înregistrat pe rolul Judecătoriei Slobozia, oficialii IPJ Ialomița au explicat că inițiatorii acțiunii s-au grăbit când au cerut instanței această măsură.

Război în instanță
Executarea silită... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 10:05 (8356 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Legea Turcului

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Primarul din Urziceni este celebru pentru modul în care admi­nistrează orașul în disprețul suveran al legii. Luni, 4 martie a.c., în cadrul ședinței Con­si­liului Local Urziceni a oferit o nouă dovadă în favoarea acestei afirmații. El a cerut Consiliului Local să aprobe ilegal vânzarea unui teren către firma Martplast.

Povestea unui contract de superficie
În anul 2016, prin luna octom­brie, Martplast SRL a încheiat cu Primăria Urziceni un contract de superficie pentru un teren de 4075 mp. Două luni mai târziu, suprafața crește ca din apă și ajunge la 4681 mp. Timp de 2 ani, Martplast... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 19:10 (5666 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru vrea birou ADR la Bruxelles

Președintele Moraru vrea birou ADR la Bruxelles

Marți, 5 martie 2019, la Slobozia s-a des­fășurat ședința Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud-Mutenia. Evenimentul a avut un caracter festiv, datorită faptului că președinția Comitetului a fost preluată, pentru prima dată, de Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi a dezbaterilor s-a aflat un proiect inedit, propus chiar de președintele Moraru. Este vorba despre înființarea unui birou al Agenției de Dezvoltare Sud-Muntenia la Bruxelles.

Un proiect controversat La ședința Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud-Mutenia, desfășurată la ... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:50 (4479 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Ne-au bătut alde Vasile

Fotbal, Liga a III-a, Înainte Modelu-Unirea Slobozia 3-2

Ne-au bătut alde Vasile

bonus: «Grupa 2005», locul 3 la Brașov

Dacă nu era echipa Progresu Spartac, jucătorii Unirii ar fi fost furnizorii surprizei etapei. Meciul cu Modelu, echipă mică, alcătuită din jucători tineri cu ambiții mari, a cam fost luat la preț de amical de experimentații fotbaliști slobozeni. Și s-au fript rău, de la un capăt la altul! În final, nervii și accidentările au făcut diferența, iar Modelu este singura echipă care poate privi înainte...

Semne rele de la început Temperatură de 15 grade la Modelu, oameni calzi, fete frumoase, adică toate ingredientele pentru a privi un meci de fotbal în vinerea Mărțișorului. Specta­colul... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:20 (10040 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Etapa oaspeților

Fotbal, Liga a IV-a

Etapa oaspeților

4 victorii oaspeții, 2 egaluri și doar 2 meciuri în care s-au impus gazdele! Așa arată bilanțul primei etape a returului Ligii a IV-a ialomițene. După o iarnă agitată pe piața transferurilor, primele două clasate reușesc să se mențină pe poziții, cu toate că nu le-a fost deloc ușor. Liderul Bărăganul Ciulnița a trecut la limită de ultima clasată, Unirea Ion Roată, în vreme ce Recolta Gheorghe Doja a trecut cu 1-0 de un adversar ceva mai dificil, FC Urziceni. Prima surpriză o găsim la Munteni Buzău, unde ocupanta locului 3 nu izbutește decât un egal pe teren propriu în fața echipei de pe locul 14, Unirea Grivița. Amara a pornit returul cu dorință clară a situației din clasament. Din păcate, primul... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:05 (5174 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, HCM Slobozia-CNOT Iași 33-18 (15-13)

Două reprize distincte

HCM Slobozia a trăit periculos prima repriză a meciului cu tinerele handbaliste de la CNOT Iași, dar s-a desprins categoric în partea secundă. Firește, nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei, dar în startul partidei au existat semnale de alarmă. Andreea Sandu de la oaspeți a semănat ceva pa­nică în apărarea slobozeană, în vreme ce portarul Iustina Popa a oprit mai multe acțiuni ale HCM cu parade de efect. În minutul 17, tabela arăta un neverosimil 9-6 pentru oaspete și, chiar dacă meciurile precedente arătau clar că diferența de valoare este net în favoarea Sloboziei, în tribune au început să apară zumzete de neîncredere. Abia în finalul primei reprize s-a consemnat desprin­derea prin... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 17:40 (4653 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Mărțișor», la a II-a ediție

Fotbal feminin

«Cupa Mărțișor», la a II-a ediție

Sala de sport a Liceului «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia a găzduit sâmbătă, 2 martie a.c., a II-a ediție a «Cupei Mărțișor», competiție de fotbal feminin organizată de Clubul Activ Slobozia. Pe lângă echipa gazdă, la acest interesant turneu a mai parti­cipat Dream Team București, Progresul Spartac București, Carmen București, Viitorul Călărași și Girls Team Teleorman. Competiția a cuprins două categorii: cea a fetelor sub 18 ani și cea a jucătoarelor sub 15 ani. A fost un maraton fotbalistic care a demonstrat încă o dată că fotbalul feminin reprezintă o ramură sportivă care captează tot mai mult atenția microbiștilor. Și pentru că întotdeauna trebuie să existe un câștigător, la categoria «... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 17:15 (4070 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița au nevoie de dotări

Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița au nevoie de dotări

Deși adminis­trațiile locale din Ialomița dispun de Servicii Voluntare pentru Situații de Urgență, de cele mai multe ori intervenția acestora este îngreunată din cauza tehnicii învechite pe care o folosesc. Mai mult, o analiză a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița arată că multe dintre aceste servicii nu dispun de mașini pentru stingerea incendiilor.

În intervenții cu mâinile goale
Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență se doresc a fi o alternativă a pompierilor profesioniști. Acestea au fost create pentru a asigura intervenția în cazul situațiilor de... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 13:50 (8227 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița concediază angajații abuziv

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița concediază angajații abuziv

bonus: Nepotism pe bani publici

Judecătorii Tribunalului Ialomița au demonstrat modul abuziv în care unii angajați pot fi lăsați fără loc de muncă. Un astfel de caz s-a petrecut la Centrul Județean pentru Conser­varea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița. În urmă cu un an, șeful instituției, preotul Cătălin Stanciu, a semnat demiterea unuia dintre anga­jați, motivând faptul că acesta a absentat nemotivat de la serviciu. Magistrații au avut însă altă opinie și obligă acum instituția să-l reangajeze și să-i plătească bărbatului despăgubiri bănești în valoare de peste 25 mii de lei! De la preluarea mandatului și până în prezent, actuala conducere a instituției menționate a fost implicată în mai multe scandaluri publice... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 10:10 (17876 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comuna Bucu este prima localitate din județul Ialomița care a avut toate străzile asfaltate. Anul acesta a venit rândul trotuarelor... Administrația dorește să finalizeze 30 kilometri de trotuare, primii 15 kilometri find deja realizați...

Trotuar pentru comunitate La Bucu, locuitorii comunei merg pe trotuare. Investiția este asigurată acum prin Programul Național de Dezvoltare Rurală 2. Lucrările de execuție au început în urmă cu doi ani și au ajuns la jumătate... Valoarea totală a investiției este de 2,7 milioane de lei. Secretarul comunei, Alexandru Răceanu, afirmă că «anul acesta... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2019, 17:35 (9166 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cu Ialomița-n Târgul de Turism al României

Cu Ialomița-n Târgul de Turism al României

Și anul acesta Consiliul Județean a promovat turismul din Ialomița la Târgul de Turism al României, desfășurat în perioada 21-24 februa­rie 2019. Pe această cale ne cerem public scuze pentru că am apreciat că autoritățile județene nu au o strategie de promovare a turismului. Ei, bine, au! Consiliul Județean Ialomița cheltuie anual, apreciem noi, cam peste 100000 de euro din banii contribuabililor pentru a participa la acest Târg și a oferi vizitatorilor rătăciți printre standuri imaginea unui Bărăgan idilic în care podurile dunărene străjuiesc vestigii milenare. Concret, anul acesta autoritățile județene au organizat un stand catalogat drept «spectaculos», în care căpițele de fân s-au învecinat... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2019, 13:15 (5714 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condamnări definitive în dosarul morților de la Cocora

Soția primarului Lefter, închisoare cu suspendare

Condamnări definitive în dosarul morților de la Cocora

După 7 ani de anchete și procese, Curtea de Apel din București a dat sentințe definitive în dosarul celor doi bărbați care și-au pierdut viața în timp ce lucrau pe șantier la moara primarului din comuna Cocora. Pedepsele date în acest caz reprezintă o premieră, având în vedere faptul că anchetele deschise în jurul accidentelor de muncă stagnează cu anii în sertarele procurorilor.

Morți pe șantier În luna octombrie a anului 2012, moartea a semănat groază pe șantierul unde se ridica moara primarului din Cocora. La primele ore ale dimineții, un zid al construcției s-a prăbușit peste muncitorii... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2019, 09:55 (23030 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultimul pantofar pentru dame

Ultimul pantofar pentru dame

Întâi am adus papuci de plastic de la turci. Apoi ne-am cumpărat adidași în locul tenișilor de Drăgășani. Apoi s-au închis atelierele, apoi cizmăriile din oraș... Dinu Carcalete le-a văzut pe toate. Și s-a încăpățânat să facă meseria asta. Până a ajuns ultimul pantofar din Slobozia...

Dinu Carcalete face pantofi de 35 de ani Dinu Carcalete are 51 de ani și e ultimul pantofar pentru dame din Slobozia. A fost și pentru bărbați, dar a renunțat... Nu era rentabil. Face meseria asta de 35 de ani! Iar acum, la 51 de ani, l-am găsit într-un atelier închiriat pe Strada Independenței, așteptându... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2019, 12:50 (9944 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

golgota Legii în Ialomița

În fiecare zi suntem dați cu capul de Lege. Suntem loviți de ea sistematic, zdra­văn, până facem cucuie. Dacă înțelegem imediat, ne resemnăm. Dacă nu, o luăm de la capăt. A doua oară suntem loviți de Lege cu sălbăticie, până la sânge, ca să pricepem! Aceasta este prima etapă a trierii. Cei care supraviețuim, ajungem la Primărie. Acolo ni se explică că se poate numai dacă respecți Legea și variantele ei. Cel mai invocat articol din Lege e: «Să vedem dacă se poate!» sau «Nu re­nunțați așa ușor!». Pe măsură ce urcăm, către insti­­tuțiile publice de exemplu, Legea devine mai aspră. E și normal, acolo nu sunt aleși, sunt numiți. Nu au nimic de pierdut, nu au aparențe de salvat. Aici... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 16:35 (3998 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camere și microfoane montate de procurori în cabinetele medicilor corupți

S-a întâmplat la Spitalul Slobozia

Camere și microfoane montate de procurori în cabinetele medicilor corupți

Cazurile de corupție în care au fost implicați medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost monito­rizate atent de procurorii și polițiștii care au coordonat aceste anchete. Organele judiciare au montat în cabinetele doctorilor tehnică de supraveghere audio și video. Datorită ima­ginilor surprinse, anchetatorii au putut să probeze faptele și să-i tragă la răspundere pe cei vinovați. Cel mai recent caz este cel al medicului Doru Didiță, pe care procurorii l-au suprave­gheat cu ajutorul camerelor montate în cabinetul său...

Medicul Doru Didiță, filat timp de 3 luni
În... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 13:20 (5251 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Un proiect pentru «Slobozia verde»

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Firma ialomițeană Pet Star a pornit la drum în anul 1994, cu echipamente în valoare de 45 mii de euro și a ajuns să producă, în 2018, aproximativ 1 miliard de preforme! Între timp, valoarea investițiilor directe în facilitățile de producție a depășit 30 milioane de euro... Iar acum firma se pregătește să investească într-o fabrică de reciclare a deșeurilor de plastic în valoare de 20 milioane de euro. «Investiția noastră va sigura recupe­rarea a 20% din deșeurile de plastic din piață!» susține Mirela Drăgoi.

O firmă dezvoltată «organic»
Pet Star este «o firmă de familie», pornită... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 12:05 (11479 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție Constanța au anunțat recent trimiterea în judecată a incupatului Peter Attila Racz. Noile acuzații vizează tot fapte de «evaziune fiscală», cu un prejudiciu adus bugetului de stat de peste 31 milioane de euro! Bihorean la origine, Peter Attila Racz a fost considerat «creierul» afa­cerii «Texas Oyl», în urma căreia 16 persoane au fost trimise în judecată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție-structura centrală, în 2011. Afacerea «Texas Oyl» a adus statului român prejudicii de peste 20 milioane de euro, precizează procurorii DNA.

Afaceri cu firme-fantomă la Slobozia... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 18:30 (5370 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«PSD majorează tariful la apa nepotabilă, în timp ce slobozenii cară apa potabilă cu sacaua din supermarket-uri!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel protestează

«PSD majorează tariful la apa nepotabilă, în timp ce slobozenii cară apa potabilă cu sacaua din supermarket-uri!»

Vineri, 1 martie 2019, deputatul PNL Gheorghe Tinel, în cadrul unei declarații de presă, a precizat că «este inadmisibil ca PSD să majoreze prețul... apei „nepotabile“!». Decizia a fost adoptată joi, 28 februarie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban de către consilierii locali ai municipiului Slobozia. De asemenea, Gheorghe Tinel s-a delimitat public de poziția unora dintre consilierii PNL din cadrul Consiliului Local Slobozia. Iată conținutul integral al declarației sale:
«Dragi slobozeni,
Trebuie să știți că, într-o ședință a AGA Urban Slobozia, desfășurată cu ușile închise și fără presa căreia administrația publică locală nu-i mai permite accesul de multă vreme, s-a votat majorarea prețului la apă. Acesta a crescut la valoarea de 9 lei/mc. Într-o unitate care are peste 400 de angajați, în loc ca administrația publică locală să restructureze activitatea pentru a elimina pierderile, ea apelează la un mijloc mârșav de a se acoperi mărind tarifele la apa care și așa este nepotabilă. Este incredibil până unde poate merge tupeul! Consilierul local PNL Miu Ecaterina a votat împotrivă, ceilalți consilieri municipali liberali, nu! Trebuie să știți cu toții că nu sunt de acord cu această majorare de tarif și că toți consilierii locali ai PNL vor primi mandat din partea partidului ca în plenul ședinței Consiliului Local Municipal să voteze împotriva acestui proiect. NU SE POATE MĂRI PREȚUL PE MC LA O APĂ CARE NU ESTE POTABILĂ! Aleșii locali ai PNL care nu vor vota împotriva majorării tarifului la apă sunt așteptați la partid cu demisia scrisă! Nu voi tolera niciodată un astfel de comportament și atitudine! Trebuie să știți că suntem pentru dezvoltarea municipiului Slobozia, dar nu prin mârșăviile pe care le face administrația PSD. Nu putem fi de acord cu majorarea tarifelor serviciilor de utilitate publică pentru a se acoperi pierderile unor servicii neeficiente!»
... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 18:05 (9398 vizualizări - 14 comentarii)

POLITICĂ

Primarul liberal al Urziceniului se implică în alegerea președintelui PSD Ialomița!

USL trăiește

Primarul liberal al Urziceniului se implică în alegerea președintelui PSD Ialomița!

Primarul liberal al Urziceniului, Constantin Sava, susține candidatura lui Victor Moraru la președinția PSD Ialomița. Îndemnul lui către primarii din Vestul județului  este: «Nu îl votați pe Pavel, că Moraru e mai bun!».

USL a înviat! Fascinat de modelul Putin, primarul Constantin Sava încearcă să influențeze rezultatul alegerilor interne din PSD Ialomița, programate pentru 9 martie 2019. De câteva săptămâni acesta se află în «turneu» prin Vestul județului, în încercarea de a influența primarii să-l voteze pe Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Unele dintre... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 11:20 (6126 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Cadou pentru slobozeni de Mărțișor de la primarul Mocioniu

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Joi, 28 februarie 2019, Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA s-a întrunit în cadrul unei ședințe. În cadrul acesteia, a fost aprobată majorarea prețului la apa furnizată slobozenilor cu 1 leu/mc.

Apa «menajeră» s-a scumpit cu 1 leu/mc Apa «menajeră» furnizată slobozenilor s-a scumpit cu 1 leu/mc. Joi, 28 februarie 2019, conducerea Urban SA a solicitat în cadrul unei ședințe AGA mjorarea tarifelor pentru apa furnizată în rețea cu 1 leu/mc. Concret, de la 3,54 lei prețul crește la 4,44 lei/mc. Explicația oferită de Memoriul Justificativ întocmit de conducerea Urban SA este că «prețurile pentru apă și costurile de producție nu mai corespund  celor avizate la momentul preluării activității de furnizare a apei»... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 10:50 (13123 vizualizări - 16 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Biciclist lovit de o mașină

A încercat să depășească o mașină și a lovit un biciclist. Accidentul a fost provocat marți, 21 februarie a.c., de un șofer în vîrstă de 53 ani, care conducea un autoturism pe drumul care leagă satele ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2012, 17:22
(12967 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești, Urziceni: Hoți de fier vechi, prinși în flagrant

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 16 și 52 de ani, din Fetești și Căzănești, au fost prinși în dimineața zilei de 21 februarie a.c. în timp ce încercau să fure fier armătura de fier a unor hale, aflate ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2012, 17:20
(11607 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat mangă la volan

Cea mai mare poftă de condus vine atunci cînd uiți numărul paharelor cu băutură date pe gît. Acest lucru l-a simțit și un bărbat de 47 ani care, în noaptea de 21 spre 22 februarie a.c., nu a ezitat să urce ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2012, 17:19
(12519 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Somații pentru datornici

Încă din prima lună a anului, contribuabilii care nu și-au plătit taxele și impozitele către stat au intrat în atenția reprezentanților Direcției Generale a Finațelor Publice Ialomița. Fără să mai stea ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2012, 17:17
(14686 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DGFP Ialomița


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2012, 12:20
(5031 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție inedită la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

Expoziție inedită la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

«O nouă incursiune în lumea satului». Sub această egidă a fost lansată marți, 21 februarie a.c., prima expoziție din acest an organizată de muzeografii de la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2012, 19:04
(11500 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița a primit de la Guvern 2,582 milioane lei pentru acoperirea cheltuielilor cu deszăpezirea

Guvernul a aprobat alocarea sumei totale de 20 milioane lei din Fondul de intervenție aflat la dispoziția Guvernului din bugetul pe 2012, în scopul limitării efectelor calamităților naturale în localități ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2012, 18:58
(13916 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A intrat cu mașina în tren

Un bărbat de 47 ani, din Amara, a produs un accident rutier soldat cu avarierea autoturismului pe care îl conducea. Astfel, sîmbătă, 18 februarie, în timp ce individul se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2012, 18:44
(14494 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 8 milioane lei, cuantumul evaziunii fiscale în ianuarie 2012!

Peste 8 milioane lei reprezintă veniturile suplimentare la bugetul de stat stabilite de inspectorii Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița în prima lună a anului 2012. Sumele au fost stabilite ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2012, 11:17
(8270 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se înmulțesc furturile de fier vechi

Trei tineri au fost prinși în flagrant de polițiștii feteșteni, miercuri, 15 februarie, în timp ce transportau cu o căruță mai multe componente metalice. Ulterior, polițiștii aveau să constate că fierul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2012, 11:07
(13856 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sprijin pentru sinistrați de la elevii CNMV

Slobozia: Sprijin pentru sinistrați de la elevii CNMV

Elevii Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia vin în sprijinul oamenilor prinși sub nămeți. În parteneriat cu filiala județeană de Cruce Roșie, aceștia le împart sinistraților alimente, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2012, 11:04
(13085 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Drumuri deblocate, fără localități izolate!

Comitetul pentru Situații de Urgență Ialomița informează că sîmbătă, 18 februarie a.c., ora 8.00, rămîn impracticabile următoarele drumuri județene:
- DJ102H între localitățile Colelia ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2012, 11:39
(13623 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Prins de proprietar în timp ce vroia să fure

Un bărbat de 30 ani a fost prins în flagrant de polițiștii slobozeni în timp ce încerca să sară un gard. S-a întîmplat, marți, 14 februarie a.c., la Munteni Buzău, unde polițiștii Secției de Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 17:05
(12315 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Patron din Oradea, cercetat penal

Un tînăr de 31 ani, administrator al unei firme din Oradea, a fost reclamat polițiștilor feteșteni pentru înșelăciune. Potrivit anchetatorilor, în perioada octombrie-decembrie 2011, firma din Oradea a cumpărat ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 17:04
(13872 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestați pentru tăierea și furtul de arbori

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 30 și 37 ani, toți din Slobozia, sînt cercetați pentru tăierea și furtul de arbori din fondul forestier național. Cei patru, în noaptea de 11 spre 12 februarie a ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 17:03
(12142 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Au furat componentele metalice de la trei ambarcațiuni

Un adolescent de 15 ani și un bărbat de 34 ani, ambii din Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, indivizii au furat, în noaptea de 11 spre 12 februarie a.c., mai multe componente ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 17:01
(13764 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 80 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 15 februarie 2012, sînt disponibile 80 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 11:05
(13821 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de pictură, grafică, artă decorativă și sculptură

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia și Dan Tudor Truica-curator general îi invită pe slobozeni și nu numai la vernisajul expoziției de pictură, grafică și artă decorativă «Balcic-Eterna Provocare ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 10:58
(9865 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2012, 17:31
(8003 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Aplicația IPA Online, disponibilă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începînd cu data de 13 februarie 2012, pe site-ul oficial www.apia.org.ro este accesibilă aplicația IPA Online.
Prin intermediul acestei ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2012, 17:01
(20211 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: În luptă cu zăpada și cu focul la Colelia și Ciocîrlia

După ce în ultimele zile pompierii ialomițeni au intervenit pentru deszăpezirea mai multor gospodării de pe raza localităților Colelia și Ciocîrlia, aceștia au fost solicitați să intervină pentru lichidarea ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2012, 14:06
(15578 vizualizări - 1 comentariu)


Toate localitățile din Ialomița, alimentate cu energie electrică

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița anunță că duminică, 12 februarie 2012, orele 20,30, toate localitățile de pe raza județului sînt alimentate cu energie electrică. Echipajele ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2012, 21:41
(11444 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

De luni, 13 februarie 2012, orele 12,00, pînă marți, 14 februarie 2012, orele 14,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2012, 19:20
(10786 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoț din locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii au reținut joi, 9 februarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, un bărbat în vîrstă de 40 ani, din Țăndărei, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2012, 16:40
(16535 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: A acroșat cu mașina un copil pe trecerea de pietoni

Poliția Fetești a fost sesizată de un localnic despre faptul că în timp ce conducea un autoturism pe strada Călărași, din localitate, nu a acordat prioritate de trecere unui pieton care s-a angajat în traversarea ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2012, 16:39
(13610 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Beat la volan, a refuzat testarea alcoolscop

Joi, 9 februarie a.c., o echipă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a oprit pentru control, în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un bărbat de 44 ani, din orașul Amara ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2012, 16:38
(11406 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Doi tineri, arestați pentru furt

Efectivele Secției Poliție Rurală Ion Roată au identificat joi, 9 februarie a.c., doi tineri de 23 și 26 ani, ambii domiciliați pe raza comunei Manasia, pe numele cărora instanța de judecată emisese mandate ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2012, 16:27
(15953 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia arestare


Ialomița: Trei bolnavi, aduși cu elicopterul MAI la spital

Ialomița: Trei bolnavi, aduși cu elicopterul MAI la spital

Un elicopter MAI a aterizat din nou la Slobozia joi seara, 9 februarie 2012. Elicopterul a avut la bord trei bolnavi ce necesitau îngrijiri medicale de specialitate în regim de urgență. Cei doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2012, 20:37
(10963 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Elicopter MAI pentru un dializat din Nicolești

Ialomița: Elicopter MAI pentru un dializat din Nicolești

Un bărbat cu insuficiență renală din Nicolești va fi preluat de un elicopter al Ministerului Administrației și Internelor. De la Tulcea, elicopterul MAI a decolat cu destinația Miloșești pentru a-l prelua ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2012, 10:27
(8603 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Concert Valentine’s Day» cu Liceul de Artă

Liceul de Artă «Ionel Perlea» și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» adresează tuturor slobozenilor și nu numai o invitație pentru un concert de Ziua Îndrăgostiților. Evenimentul se va desfășura marți ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2012, 12:43
(22409 vizualizări - 5 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...