Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Scandal la Poșta Fetești după ce fosta șefă a instituției a fost trimisă în judecată pentru «dela­pidare». Procurorii care au an­chetat-o au explicat faptul că femeia a sustras din bugetul instituției o parte din banii destinați plății pensiilor vârstnicilor din oraș.

Judecată în stare de libertate Faptele reținute de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești s-au petrecut în luna ianuarie a anului 2016. Potrivit actelor de urmărire penală, inculpata, pe numele său Iuliana Adela Cristea, și-a însușit din gestiune suma de 30 mii de lei, din tota­tul de 170 mii de lei ce... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 19:25 (13658 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

În lupta cu flăcările

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

Deși au beneficiat în ultimii ani de dotări, pompierii din Ialomița încă sunt nevoiți să participe la misiuni cu tehnică învechită. Oficial, aceștia au în dotare mașini de intervenție care funcționează de 4 decenii neîntrerupt...

În misiune cu mașini vechi Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița are în subordine 4 Gărzi de Intervenție, la Slobozia, Urziceni, Țăndărei și Fetești. Fiecare dintre aceste compartimente aflate în subordinea ISU beneficiază de tehnică de intervenție achiziționată în baza unor programe de finanțare derulate prin Consiliul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 13:50 (5127 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Persoane juridice sau fizice sunt anual executate silit de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița pentru datorii către stat de 1 leu. Într-o astfel de situație se află și o firmă din județ ai cărei reprezentanți trebuie să plă­tească o datorie de 1 leu, acumulată de către un debitor cu care societatea s-a aflat într-o relație contractuală. Juridic, procedura se numește «poprire la terți». În încercarea de a recupera aceste sume derizorii, Fiscul iese în pierdere...

Situație revoltătoare
Firma din cauza căreia societatea din Ialomița trebuie să plătească debitul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 10:05 (8303 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Doamnă ministru, sunteți vinovată!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel acuză ministrul Educației

«Doamnă ministru, sunteți vinovată!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a cerut ministrului Educației, Ecaterina Andronescu, să pună în executare sentința civilă prin care inspectorul general școlar din Ialomița, Luminița Barcari, a fost repusă în funcție. Interpelarea a fost făcută marți, 26 februarie 2019, în plenul Camerei Deputaților. Deputatul PNL Gheorghe Tinel declară că ministrul Ecaterina Andronescu se face vinovată de tergiversarea acestei decizii și o acuză de «abuz în serviciu». Iată conținutul integral al interpelării:

Stimată doamnă ministru,
Curtea de Apel București Secția a IX Contencios Administrativ și Fiscal, prin sentința civilă nr. 27, pronunțată în ședința publică din data de 13.02.2019 obligă Ministerul Educației Naționale, în mod provizoriu, în temeiul art. 997 Cod procedură civilă, ca până la soluționarea definitivă a dosarului civil nr. 511/2/2019 al Curții de Apel București-Secția de Contencios Administrativ și Fiscal, având ca obiect reintegrarea doamnei Barcari Rodica-Luminița în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița și prelungirea contractului de management educațional nr. 8971/07.04.2015 încheiat cu Ministerul Educației Naționale, cu perioada de timp în care contractul nu a produs efecte, între 26.04.2018 și 26.04.2019, să procedeze după cum urmează:
... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 18:40 (9523 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Ultima repetiție amicală

Fotbal, Oțelul Galați-Unirea Slobozia 1-3

Ultima repetiție amicală

După ce a pierdut la limită cu Gloria Buzău și a trecut de Metalul Buzău, Unirea s-a duelat sâmbătă, 23 februarie a.c., cu altă echipă de frunte a Seriei I din Liga a III-a. Este vorba de Oțelul Galați, fostă campioană a României, care trage din greu să revină la gloria de altă dată. Gălățenii se găsesc pe locul 2, poziție similară celei ocupată de slo­bozeni la finalul turului, dar în Seria a II-a. Elevii lui Enache Costea au arătat o poftă de joc îmbucurătoare, având în vedere că peste doar două zile se reia campionatul. Antrenorul Unirii a început meciul cu Oțelul cu următorii jucători: Călinoiu-Topor, Ibrian, Soare, Comșa-Răduca, Teodorescu, Adăscăliței, Toma-Năstase, Bucă. În repriza secundă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 17:15 (3910 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Greu în «Grupa de Valoare»!

Handbal, Junioare II, CSS Slobozia-CSM Galați 18-29 (8-13)

Greu în «Grupa de Valoare»!

bonus: Handbal, Junioare III, CSS Slobozia-CSS Galați 28-18 (12-9)/Victoria care confirmă calificarea

Junioarele 2 ale CSS Slobozia au făcut duminică, 24 februarie a.c., în fața propriilor suporteri unul dintre cele mai slabe meciuri din acest campionat. Ele­vele lui Marian Simion au etalat un joc în care au abundat greșelile perso­nale. Practic, pe toată durata partidei senzația a fost că pe teren este o singură echipă, cea gălă­țeană. S-a văzut din plin că oaspetele dispun de un lot valoros, cu patru jucătoare care fac parte din lotul lărgit al Naționalei de junioare. La noi, jucătoarele exponen­țiale ale acestei generații, cum ar fi Ana Maria Neagu, nu au prins deloc o zi bună, ba dimpotrivă. Galațiul conducea la pauză cu 13-8, iar startul re­prizei secunde a risipit orice speranță pentru echipa... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 16:05 (6204 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Abatorul, locul 2 la «Winter Stars Cup»

Fotbal, copii și juniori

Abatorul, locul 2 la «Winter Stars Cup»

De un an și jumătate, Abatorul Slobozia a demarat un entuziast proiect vizând copiii și juniorii. Au aderat la această inițiativă tinerii profesori Ștefan Matache, Mihai Florea și, mai nou, Mihai Lemnaru. Deși timpul a fost scurt, rezultatele au început să apară. La finele săptămânii trecute, s-au remarcat mezinii de la grupa 2012, pregătiți de Ștefan Matache. Aceștia au participat, în perioada 22-24 februarie a.c., la «Winter Stars Cup» , competiție găzduită în București la baza sportivă a foștilor fotbaliști ai Stelei și ai echipei naționale, Petre Marin și Sorin Ghionea. Au luat startul 12 echipe repartizate în 3 grupe. Micii fotbaliști ai Abatorului au impresio­nat încă de la primul joc.
... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 15:25 (5997 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Lupte libere

CS Amara, rezultate foarte bune la Craiova

În perioada 22-23 februarie a.c., luptătorii CS Amara au participat la Memorialul «Ilie Marinescu», competiție desfă­șurată la Craiova. La acest tur­neu, Oana Dumitru a obținut locul 1 la categoria 30 kg. Re­zultate similare au bifat Gabriel Neagu-35 kg și Constantin Morar-52 kg. Pe locul 2 s-au clasat Alexandru Minea-29 kg, Cristian Toader-52 kg, Valentina Mihăescu-58 kg și Raluca Manole-73 kg. Pe ultima treaptă a podiumului au urcat Georgian Teodorescu-29 kg și Ștefan Stancu-38 kg. În altă ordine de idei, Marian Subțirică a participat, alături de lotul României, la un turneu internațional desfășu­rat în loca­litatea slovacă Snina. Subțirică a luptat la categoria 55 kg și a obținut medalia de... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 14:15 (3454 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Progres administrativ

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Cotată cu ultima șansă pe piața furnizorilor de servicii de salubritate, firma ADI ECOO Țăndărei și-a revenit miraculos. Ea a reușit să iasă din insolvență la începutul lunii februarie 2019 și speră să intre într-un proces de reteh­nologizare în următorul an. «Căutăm soluții pentru achiziția de utilaje noi. Cele existente sunt vechi și depășite tehnologic...» susține primarul orașului Țăndărei, Nicoleta Toma. ADI ECOO Țăndărei deservește 11 administrații locale și a fost înființată în 2009, ca urmare a accesării unei finanțări europene de 2 milioane de euro.

Prima veste bună În luna... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 13:45 (5565 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

O decizie definitivă a Curții de Apel București a întors la Slobozia dosarul «Klevek», în care administratorii fostei societăți Horticons din Fetești, devenită Klevek, au fost urmăriți penal și trimiși în judecată pentru comiterea de infracțiuni economice. Ancheta a fost coordonată de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism -Biroul Teritorial Ialomița (DIICOT) și a reprezentat cea mai amplă acțiune de acest gen a procurorilor locali din Slobozia. Dosarul a fost judecat în primă instanță la Tribunalul Ialomița, instanță care a dispus condamnarea inculpaților cauzei la pedepse cu executare și suspendare. Curtea de Apel București a dispus însă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 10:25 (9694 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Micii politicii de Slobozia

Micii politicii de Slobozia

La sfârșitul săptămânii trecute, Slobozia a înghesuit pe Stadionul «1 Mai» a X-a ediție a Târgului Apicol. Evenimentul a fost un prilej pentru ca politrucii tineri ai PSD Ialomița să se scalde în borcanul cu miere electorală, după cum au învățat ei la cursurile de comunicare, seral și fără frecvență. Din păcate fotografia, altfel executată impecabil, transmite o serie în­treagă de gânduri negative. Primul gând e acela că deputatul Pop și primarul Mocioniu s-au așezat lângă «gardul părăsit și neisprăvit», cel unde au fost exilate grătarele cu mici. Al doilea e că singurii din Slobozia care și-au permis doi mici și o sticlă de Brifcor american la litru de la buticul din colț sunt ei doi. Iar al... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 18:10 (7965 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Reportaj on-line cu Victor Moraru

Mare e grădina județului Ialomița!

Reportaj on-line cu Victor Moraru

După modelul Mocioniu, Victor Moraru a susținut prima a audiență live pe Facebook. Sprijinit de tehnica smartphone a Antenei 1 Slobozia, președintele ialomițenilor de pretutindeni a vorbit timp de o oră. Noi l-am ascultat marți, 12 februarie 2019, în direct și de mai multe ori în reluare, pentru a înțelege cum poți vorbi atât de mult fără să spui nimic concret. Fiind grei de cap, nu am reușit! Dar nu e totul pierdut, căci domnul Președinte promite că va recidiva, cât de des va putea.

Audiență live cu domnul Președinte Victor Moraru e obosit și fără cravată. A făcut un pic de... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 14:15 (5864 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

A tunat și i-a adunat la Prefectura Ialomița

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

În fiecare an, în luna februarie, prefectul județului Ialomița organi­zează o întâlnire publică în cadrul căreia prezintă raportul anual al institu­ției. Anul acesta, litania plicticoasă a prefectului a fost dublată de declarații de­plasate și inoportune ale oficialilor invitați. N-am stat să le numărăm, că nu suntem plătiți să facem statistici. Dar consemnăm pentru eternitate câteva dintre acestea...

Victorii multe cu prefectu-n frunte Dincolo de datele statistice obligatorii, Raportul anual al prefectului Gigi Petre s-a axat pe două evenimente administrative definitorii pentru administrația... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 09:55 (5738 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

normalitate

Clamăm normalitatea ori de câte ori avem ocazia. Ne-o dorim din toată inima și o jinduim precum peștii ce iubesc apa și păsările înaltul cerului. Normalitatea a ceea ce ar trebui să reprezinte Sănătatea, la momentul când trecem suferinzi pragurile spitalelor. Normalitatea unei Educații care să ne învețe copiii despre rău și bine și cum să scrie despre ceea ce au învățat. Normalitatea unei Justiții corecte, oarbe, nepărtinitoare și neconstrânse de înțelegeri sau interese. Aceeași normalitate care să ne permită să alegem oameni în funcții decizionale care să reușească să schimbe realități. Normalitatea a ceea ce repre­zintă ființa noastră de popor român, normalitatea de a fi corecți, de a fi buni... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 14:40 (6066 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Tudora Vișan, din satul Păltiniș, comuna Perieți, a fost salvată din mize­rie de către autoritățile locale. Primarul Adrian Merlea a mobilizat cetățenii comunei în încercarea de a-i oferi bătrânei un trai decent...

«Dezgropați» din mizerie Familia Vișan locuiește în satul Păltiniș, într-o căsuță gata să se prăbușească. Casa nu are ușă... Cele 4 pături așezate una peste cealaltă reprezintă granița dintre viață și... «viața lor»! Un pat, o podea de pământ umed și un godin. Tudora Vișan trăiește aici cu fiul ei. Și, după o viață muncită la CAP, primește doar 250 lei... Pensia aceasta nu... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 10:20 (6267 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița sunt la un pas de a fi închise întrucât nu respectă legislația. Deși obligați să obțină un aviz anual care să certifice autorizația de mediu, foarte puțini dintre administratorii societăților comerciale din județ au desfășurat un astfel de demers. Avizul se obține la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, ai cărei reprezentanți declară că au făcut numeroase demersuri pentru a-i determina pe cei care dețin firme să vină să se avizeze, așa cum prevăd noile reglementări legale.

Un demers important Anul 2019 a adus schimbări și în ceea ce privește legislația în... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 17:05 (7673 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

O bătrână de 70 de ani din localitatea Ograda crește doi nepoți... Și riscă să își piardă vederea la un ochi din cauza unei răni netratate la timp. «Dar nu pentru mine cer ajutorul maică, că eu nu mai am mult pe lumea asta... Dar ei sunt suflete nevinovate, trebuie să îi ajut cumva!» ne spune în poarta casei, unde ne-au îndrumat vecinii să o găsim.

De două ori «mamă» O casă, o curte cu animale, doi copii, un tată care muncește de dimineață și până seara și... o bătrână. Asta a lăsat în urmă mama lui Ionică și a lui Marius acum câțiva ani, când a plecat de-acasă... Ionică are 6 ani,... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 11:40 (7392 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ograda caz social

EVENIMENT

Conacul Bolomey va fi reabilitat în 7 ani!

Victorie culturală pentru administrația Moraru

Conacul Bolomey va fi reabilitat în 7 ani!

La un an de la ratarea depunerii proiectului de reabilitare a Conacului Bolomey, administrația Moraru semnează finanțarea acestei investiții. Valoarea proiectului, finanțat în proporție de 98% din fonduri europene, se ridică la 4,6 milioane de euro.

La Conacul lăudat Vineri, 22 februarie 2019, la orele 11,00, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea Conacului Bolomey de la Cosâmbești. La întâlnire au participat oficiali din cadrul instituției, șefii instituțiilor de cultură din județ și Liviu Mușat, directorul AD... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 19:10 (8146 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Fabrica de zahăr din Urziceni, scoasă la vânzare prin licitație publică

Lemarco Cristal SRL, în faliment

Fabrica de zahăr din Urziceni, scoasă la vânzare prin licitație publică

După ce Tribunalul Ialomița a declarat falimentul societății care administrează Fabrica de zahăr din Urziceni, obiectivul va fi vândut prin procedura de licitație publică. Valoarea de piață ar fi de 8,4 milioane de euro, valoarea de lichidare fiind de 6,3 milioane de euro.

Datorii la buget de peste 9 milioane de lei
Firma Lemarco Cristal SRL, administratorul Fabricii de zahăr din Urziceni, și-a declarat insolvența în cursul anului trecut. În urma procesului desfășurat la Tribunalul Ialomița, instanța a dispus intrarea în faliment a societății. Potrivit datelor Administrației ... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 15:05 (7694 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la bilanț

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la bilanț

În urmă cu o săptămână, reprezentanții Serviciului Județean Anticorupție au prezentat public bilanțul activi­tății pe care au întreprins-o în cursul anului trecut. În urma activităților specifice, cu ajutorul  ofițerilor din cadrul instituției a fost posibilă începerea urmăririi penale față de 159 de suspecți.

Prevenția, primul pas în lupta anticorupție
O componentă importantă în lupta anticorupție din cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne a fost repre­zentată de activitățile cu caracter preventiv. Potrivit prezentării oficiale a ofițerilor Serviciului Județean... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 12:40 (7042 vizualizări - 8 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Luni, 12 mai 2025, termen-limită pentru depunerea unor declarații

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2025, 10:30
(7741 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița caută candidați pentru școlile militare

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița caută candidați pentru școlile militare

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița anunță deschiderea perioadei de recrutare a candidaților pentru instituțiile de învățământ militar din cadrul Ministerului Apărării Naționale, ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2025, 09:50
(7403 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 12,5 tone de morcovi cu pesticide, retrase de pe piață

În perioada 1 ianuarie-1 mai 2025, în cadrul Laboratorului Sanitar-Veterinar și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița al DSVSA Ialomița au fost efectuate analize privind prezența pesticidelor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2025, 14:30
(8721 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 mai 2025, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la sediul Agenției Locale din ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2025, 13:00
(6198 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Amenzi de aproximativ 44 mii de lei aplicate de jandarmi în luna aprilie 2025

IJJ Ialomița: Amenzi de aproximativ 44 mii de lei aplicate de jandarmi în luna aprilie 2025

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii trecute, 699 misiuni de ordine publică, dintre care 93 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2025, 11:40
(16673 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 7200 de firme pe lista contribuabililor bun-platinici a ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2025, 11:00
(9850 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni pentru combaterea consumului de alcool și substanțe interzise la volan

Acțiune a polițiștilor ialomițeni pentru combaterea consumului de alcool și substanțe interzise la volan

În perioada 1-4 mai 2025, polițiștii IPJ Ialomița, sub coordonarea Serviciului Rutier, au desfășurat o amplă acțiune pentru creșterea siguranței în trafic, în special pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2025, 16:15
(9270 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: Expoziție dedicată Olimpiadei Naționale de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei-etapa județeană

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2025, 09:40
(8507 vizualizări - 0 comentarii)


Salonul Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane», ediția a XVIII-a, 2025

Marți, 6 mai 2025, orele 17,00, în Sala «Arcadia», Centrul Cultural «Ionel Perlea»din Slobozia, «TRUICART Events Brand» și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2025, 09:20
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Principală din Fierbinți-Târg!

Vineri, 2 mai 2025, a survenit o avarie la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Principală din orașul Fierbinți-Târg. Pentru remedierea acesteia, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2025, 12:55
(8533 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru «furt calificat»

Marți, 30 aprilie 2025, polițiștii din Slobozia au reținut patru bărbați, din municipiul Slobozia, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, la data de ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2025, 16:00
(6458 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor RAJA de «1 Mai-Ziua Muncii»

Joi, 1 mai 2025, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Pentru plata facturilor abonații au la dispoziție următoarele variante ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2025, 09:30
(13847 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Țăndărei. Arme letale deținute ilegal!

Percheziții la Țăndărei. Arme letale deținute ilegal!

Marți, 29 aprilie 2025, polițiștii ialomițeni au efectuat 5 percheziții domiciliare pe raza orașului Țăndărei. Într-unul dintre imobilele supuse perchezițiilor, polițiștii au descoperit î ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2025, 16:00
(9070 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Libertății din Țăndărei!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe strada Libertății din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2025, 13:10
(10910 vizualizări - 0 comentarii)


Rețele Electrice România accelerează digitalizarea în județul Ialomița: circa 69% dintre clienți vor avea instalate contoare inteligente până la finele anului 2025!

Rețele Electrice România accelerează digitalizarea în județul Ialomița: circa 69% dintre clienți vor avea instalate contoare inteligente până la finele anului 2025!

Rețele Electrice România, parte din grupul PPC în România, își menține angajamentul de a digitaliza rețelele de distribuție a energiei electrice, în beneficiul clienților ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2025, 12:25
(10831 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie pentru prevenirea accidentelor rutiere cu implicarea pietonilor

IPJ Ialomița: Campanie pentru prevenirea accidentelor rutiere cu implicarea pietonilor

Polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu cei de Ordine Publică, desfășoară în această perioadă o serie de acțiuni dedicate protejării pietonilor, una dintre cele mai vulnerabile ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2025, 14:25
(10938 vizualizări - 1 comentariu)


Doi bărbați din Bărbulești, reținuți după un scandal la Urziceni

Polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore doi bărbați din Bărbulești, pentru «tulburarea ordinii și liniștii pubice». În fapt, marți, 22 aprilie a.c., polițiștii au fost sesizați ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2025, 13:40
(9482 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2025, 09:20
(7864 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Joi, 24 aprilie 2025, între orele 6,00-10,00, pe raza localităților Urziceni și Bărbulești a fost organizată o acțiune cu efective mărite, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2025, 16:40
(8977 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Reținuți pentru «lovire și alte violențe» și «amenințare»

Marți, 22 aprilie 2025, polițiștii au fost sesizați privire la faptul că un bărbat de 43 de ani, domiciliat în Vlădeni, a fost agresat fizic și amenințat de alți patru bărbați din aceeași localitate ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2025, 16:20
(8037 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mașină de poliție implicată într-un accident rutier. Un polițist și un deținut, victime ale incidentului!

Slobozia: Mașină de poliție implicată într-un accident rutier. Un polițist și un deținut, victime ale incidentului!

Joi, 24 aprilie 2025, polițiștii din Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că, la intersecția bulevardelor Matei Basarab și Chimiei din Slobozia, s-a produs un accident rutier. Din investigațiile ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2025, 13:30
(14484 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Fugărit pe câmp și reținut pentru lipsa permisului de conducere

Slobozia: Fugărit pe câmp și reținut pentru lipsa permisului de conducere

Un tânăr de 25 de ani din Slobozia a fost reținut pentru 24 de ore fiind acuzat că s-a urcat la volanul unei mașini ale cărei numere de înmatriculare erau false, fără a deține un permis de ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2025, 15:00
(11750 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Reținut pentru «distrugere»

Polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană necunoscută, în timp ce se afla pe raza localității Gura Ialomiței, ar fi distrus ușa de acces a unei societăți comerciale și ar fi ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2025, 14:50
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Procedura de acordare a bonificației de 3%

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost aprobată și publicată procedura de acordare a bonificației de 3% din impozitul pe profit anual și ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2025, 11:30
(6683 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 8,28 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna martie 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna martie a.c., 18 inspecții fiscale (8 la contribuabili persoane juridice ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2025, 10:30
(21700 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 39,515 milioane de euro, sprijin financiar pentru sectorul creșterii ovinelor/caprinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 17 aprilie 2025, efectuează plata sprijinului financiar de urgență în agricultură pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2025, 16:15
(11085 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 225 mii de lei, 30 de permise reținute

În această perioadă au fost intensificate acțiunile în zonele aglomerate, în proximitatea lăcașurilor de cult, precum și pe principalele artere rutiere. Astfel, peste 100 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2025, 15:45
(10081 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: E-mailuri false în numele ANAF

ANAF atenționează contribuabilii cu privire la o nouă campanie de emailuri false (e-mail spoofing) transmise în numele instituției, prin care contribuabilii sunt înștiințați că «au ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2025, 08:50
(6504 vizualizări - 0 comentarii)


Patru tineri, reținuți după un scandal la Mihail Kogălniceanu

Polițiștii din Platonești, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au reținut patru persoane și efectuează cercetări în cadrul unui dosar ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2025, 15:25
(13553 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii măsurilor și intervențiilor gestionate în cadrul Campaniei 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de joi, 17 aprilie 2025, eliberează adeverințe pentru beneficiarii unor măsuri și intervenții implementate ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2025, 15:25
(8887 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...