Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Cadou pentru slobozeni de Mărțișor de la primarul Mocioniu

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Joi, 28 februarie 2019, Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA s-a întrunit în cadrul unei ședințe. În cadrul acesteia, a fost aprobată majorarea prețului la apa furnizată slobozenilor cu 1 leu/mc.

Apa «menajeră» s-a scumpit cu 1 leu/mc Apa «menajeră» furnizată slobozenilor s-a scumpit cu 1 leu/mc. Joi, 28 februarie 2019, conducerea Urban SA a solicitat în cadrul unei ședințe AGA mjorarea tarifelor pentru apa furnizată în rețea cu 1 leu/mc. Concret, de la 3,54 lei prețul crește la 4,44 lei/mc. Explicația oferită de Memoriul Justificativ întocmit de conducerea Urban SA este că «prețurile pentru apă și costurile de producție nu mai corespund  celor avizate la momentul preluării activității de furnizare a apei»... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 10:50 (13125 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, orașul Mărțișorului

De ani buni, comercianții vând aceeași marfă

Slobozia, orașul Mărțișorului

Orașul Slobozia înregistrează în anul 2019 un record insolit. Primăria municipiului Slobozia a semnat 80 autorizații pentru ocuparea domeniului public. Cele mai multe tarabe cu mărțișoare se află în zona Școlii Gimnaziale «Sfântul Andrei». Pe de altă parte, cei mai mulți dintre comercianți le vând pe cele de anii trecuți, dar se vând și produse handmade...

Afacere cu marfă veche A devenit o afacere în Slobozia ca, la sfârșit de februarie, comercianții să își întindă tarabele cu mărțișoare. Anul acesta, vremea este de partea vânzătorilor de mărțișoare. Brățări, broșe, eșarfe... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 10:05 (6211 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Scandal la Poșta Fetești după ce fosta șefă a instituției a fost trimisă în judecată pentru «dela­pidare». Procurorii care au an­chetat-o au explicat faptul că femeia a sustras din bugetul instituției o parte din banii destinați plății pensiilor vârstnicilor din oraș.

Judecată în stare de libertate Faptele reținute de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești s-au petrecut în luna ianuarie a anului 2016. Potrivit actelor de urmărire penală, inculpata, pe numele său Iuliana Adela Cristea, și-a însușit din gestiune suma de 30 mii de lei, din tota­tul de 170 mii de lei ce... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 19:25 (13658 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

În lupta cu flăcările

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

Deși au beneficiat în ultimii ani de dotări, pompierii din Ialomița încă sunt nevoiți să participe la misiuni cu tehnică învechită. Oficial, aceștia au în dotare mașini de intervenție care funcționează de 4 decenii neîntrerupt...

În misiune cu mașini vechi Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița are în subordine 4 Gărzi de Intervenție, la Slobozia, Urziceni, Țăndărei și Fetești. Fiecare dintre aceste compartimente aflate în subordinea ISU beneficiază de tehnică de intervenție achiziționată în baza unor programe de finanțare derulate prin Consiliul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 13:50 (5127 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Persoane juridice sau fizice sunt anual executate silit de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița pentru datorii către stat de 1 leu. Într-o astfel de situație se află și o firmă din județ ai cărei reprezentanți trebuie să plă­tească o datorie de 1 leu, acumulată de către un debitor cu care societatea s-a aflat într-o relație contractuală. Juridic, procedura se numește «poprire la terți». În încercarea de a recupera aceste sume derizorii, Fiscul iese în pierdere...

Situație revoltătoare
Firma din cauza căreia societatea din Ialomița trebuie să plătească debitul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 10:05 (8305 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Doamnă ministru, sunteți vinovată!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel acuză ministrul Educației

«Doamnă ministru, sunteți vinovată!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a cerut ministrului Educației, Ecaterina Andronescu, să pună în executare sentința civilă prin care inspectorul general școlar din Ialomița, Luminița Barcari, a fost repusă în funcție. Interpelarea a fost făcută marți, 26 februarie 2019, în plenul Camerei Deputaților. Deputatul PNL Gheorghe Tinel declară că ministrul Ecaterina Andronescu se face vinovată de tergiversarea acestei decizii și o acuză de «abuz în serviciu». Iată conținutul integral al interpelării:

Stimată doamnă ministru,
Curtea de Apel București Secția a IX Contencios Administrativ și Fiscal, prin sentința civilă nr. 27, pronunțată în ședința publică din data de 13.02.2019 obligă Ministerul Educației Naționale, în mod provizoriu, în temeiul art. 997 Cod procedură civilă, ca până la soluționarea definitivă a dosarului civil nr. 511/2/2019 al Curții de Apel București-Secția de Contencios Administrativ și Fiscal, având ca obiect reintegrarea doamnei Barcari Rodica-Luminița în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița și prelungirea contractului de management educațional nr. 8971/07.04.2015 încheiat cu Ministerul Educației Naționale, cu perioada de timp în care contractul nu a produs efecte, între 26.04.2018 și 26.04.2019, să procedeze după cum urmează:
... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 18:40 (9523 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Ultima repetiție amicală

Fotbal, Oțelul Galați-Unirea Slobozia 1-3

Ultima repetiție amicală

După ce a pierdut la limită cu Gloria Buzău și a trecut de Metalul Buzău, Unirea s-a duelat sâmbătă, 23 februarie a.c., cu altă echipă de frunte a Seriei I din Liga a III-a. Este vorba de Oțelul Galați, fostă campioană a României, care trage din greu să revină la gloria de altă dată. Gălățenii se găsesc pe locul 2, poziție similară celei ocupată de slo­bozeni la finalul turului, dar în Seria a II-a. Elevii lui Enache Costea au arătat o poftă de joc îmbucurătoare, având în vedere că peste doar două zile se reia campionatul. Antrenorul Unirii a început meciul cu Oțelul cu următorii jucători: Călinoiu-Topor, Ibrian, Soare, Comșa-Răduca, Teodorescu, Adăscăliței, Toma-Năstase, Bucă. În repriza secundă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 17:15 (3910 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Greu în «Grupa de Valoare»!

Handbal, Junioare II, CSS Slobozia-CSM Galați 18-29 (8-13)

Greu în «Grupa de Valoare»!

bonus: Handbal, Junioare III, CSS Slobozia-CSS Galați 28-18 (12-9)/Victoria care confirmă calificarea

Junioarele 2 ale CSS Slobozia au făcut duminică, 24 februarie a.c., în fața propriilor suporteri unul dintre cele mai slabe meciuri din acest campionat. Ele­vele lui Marian Simion au etalat un joc în care au abundat greșelile perso­nale. Practic, pe toată durata partidei senzația a fost că pe teren este o singură echipă, cea gălă­țeană. S-a văzut din plin că oaspetele dispun de un lot valoros, cu patru jucătoare care fac parte din lotul lărgit al Naționalei de junioare. La noi, jucătoarele exponen­țiale ale acestei generații, cum ar fi Ana Maria Neagu, nu au prins deloc o zi bună, ba dimpotrivă. Galațiul conducea la pauză cu 13-8, iar startul re­prizei secunde a risipit orice speranță pentru echipa... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 16:05 (6204 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Abatorul, locul 2 la «Winter Stars Cup»

Fotbal, copii și juniori

Abatorul, locul 2 la «Winter Stars Cup»

De un an și jumătate, Abatorul Slobozia a demarat un entuziast proiect vizând copiii și juniorii. Au aderat la această inițiativă tinerii profesori Ștefan Matache, Mihai Florea și, mai nou, Mihai Lemnaru. Deși timpul a fost scurt, rezultatele au început să apară. La finele săptămânii trecute, s-au remarcat mezinii de la grupa 2012, pregătiți de Ștefan Matache. Aceștia au participat, în perioada 22-24 februarie a.c., la «Winter Stars Cup» , competiție găzduită în București la baza sportivă a foștilor fotbaliști ai Stelei și ai echipei naționale, Petre Marin și Sorin Ghionea. Au luat startul 12 echipe repartizate în 3 grupe. Micii fotbaliști ai Abatorului au impresio­nat încă de la primul joc.
... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 15:25 (5998 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lupte libere

CS Amara, rezultate foarte bune la Craiova

În perioada 22-23 februarie a.c., luptătorii CS Amara au participat la Memorialul «Ilie Marinescu», competiție desfă­șurată la Craiova. La acest tur­neu, Oana Dumitru a obținut locul 1 la categoria 30 kg. Re­zultate similare au bifat Gabriel Neagu-35 kg și Constantin Morar-52 kg. Pe locul 2 s-au clasat Alexandru Minea-29 kg, Cristian Toader-52 kg, Valentina Mihăescu-58 kg și Raluca Manole-73 kg. Pe ultima treaptă a podiumului au urcat Georgian Teodorescu-29 kg și Ștefan Stancu-38 kg. În altă ordine de idei, Marian Subțirică a participat, alături de lotul României, la un turneu internațional desfășu­rat în loca­litatea slovacă Snina. Subțirică a luptat la categoria 55 kg și a obținut medalia de... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 14:15 (3456 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Progres administrativ

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Cotată cu ultima șansă pe piața furnizorilor de servicii de salubritate, firma ADI ECOO Țăndărei și-a revenit miraculos. Ea a reușit să iasă din insolvență la începutul lunii februarie 2019 și speră să intre într-un proces de reteh­nologizare în următorul an. «Căutăm soluții pentru achiziția de utilaje noi. Cele existente sunt vechi și depășite tehnologic...» susține primarul orașului Țăndărei, Nicoleta Toma. ADI ECOO Țăndărei deservește 11 administrații locale și a fost înființată în 2009, ca urmare a accesării unei finanțări europene de 2 milioane de euro.

Prima veste bună În luna... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 13:45 (5565 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

O decizie definitivă a Curții de Apel București a întors la Slobozia dosarul «Klevek», în care administratorii fostei societăți Horticons din Fetești, devenită Klevek, au fost urmăriți penal și trimiși în judecată pentru comiterea de infracțiuni economice. Ancheta a fost coordonată de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism -Biroul Teritorial Ialomița (DIICOT) și a reprezentat cea mai amplă acțiune de acest gen a procurorilor locali din Slobozia. Dosarul a fost judecat în primă instanță la Tribunalul Ialomița, instanță care a dispus condamnarea inculpaților cauzei la pedepse cu executare și suspendare. Curtea de Apel București a dispus însă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 10:25 (9696 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Micii politicii de Slobozia

Micii politicii de Slobozia

La sfârșitul săptămânii trecute, Slobozia a înghesuit pe Stadionul «1 Mai» a X-a ediție a Târgului Apicol. Evenimentul a fost un prilej pentru ca politrucii tineri ai PSD Ialomița să se scalde în borcanul cu miere electorală, după cum au învățat ei la cursurile de comunicare, seral și fără frecvență. Din păcate fotografia, altfel executată impecabil, transmite o serie în­treagă de gânduri negative. Primul gând e acela că deputatul Pop și primarul Mocioniu s-au așezat lângă «gardul părăsit și neisprăvit», cel unde au fost exilate grătarele cu mici. Al doilea e că singurii din Slobozia care și-au permis doi mici și o sticlă de Brifcor american la litru de la buticul din colț sunt ei doi. Iar al... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 18:10 (7965 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Reportaj on-line cu Victor Moraru

Mare e grădina județului Ialomița!

Reportaj on-line cu Victor Moraru

După modelul Mocioniu, Victor Moraru a susținut prima a audiență live pe Facebook. Sprijinit de tehnica smartphone a Antenei 1 Slobozia, președintele ialomițenilor de pretutindeni a vorbit timp de o oră. Noi l-am ascultat marți, 12 februarie 2019, în direct și de mai multe ori în reluare, pentru a înțelege cum poți vorbi atât de mult fără să spui nimic concret. Fiind grei de cap, nu am reușit! Dar nu e totul pierdut, căci domnul Președinte promite că va recidiva, cât de des va putea.

Audiență live cu domnul Președinte Victor Moraru e obosit și fără cravată. A făcut un pic de... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 14:15 (5864 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

A tunat și i-a adunat la Prefectura Ialomița

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

În fiecare an, în luna februarie, prefectul județului Ialomița organi­zează o întâlnire publică în cadrul căreia prezintă raportul anual al institu­ției. Anul acesta, litania plicticoasă a prefectului a fost dublată de declarații de­plasate și inoportune ale oficialilor invitați. N-am stat să le numărăm, că nu suntem plătiți să facem statistici. Dar consemnăm pentru eternitate câteva dintre acestea...

Victorii multe cu prefectu-n frunte Dincolo de datele statistice obligatorii, Raportul anual al prefectului Gigi Petre s-a axat pe două evenimente administrative definitorii pentru administrația... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 09:55 (5740 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

normalitate

Clamăm normalitatea ori de câte ori avem ocazia. Ne-o dorim din toată inima și o jinduim precum peștii ce iubesc apa și păsările înaltul cerului. Normalitatea a ceea ce ar trebui să reprezinte Sănătatea, la momentul când trecem suferinzi pragurile spitalelor. Normalitatea unei Educații care să ne învețe copiii despre rău și bine și cum să scrie despre ceea ce au învățat. Normalitatea unei Justiții corecte, oarbe, nepărtinitoare și neconstrânse de înțelegeri sau interese. Aceeași normalitate care să ne permită să alegem oameni în funcții decizionale care să reușească să schimbe realități. Normalitatea a ceea ce repre­zintă ființa noastră de popor român, normalitatea de a fi corecți, de a fi buni... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 14:40 (6068 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Tudora Vișan, din satul Păltiniș, comuna Perieți, a fost salvată din mize­rie de către autoritățile locale. Primarul Adrian Merlea a mobilizat cetățenii comunei în încercarea de a-i oferi bătrânei un trai decent...

«Dezgropați» din mizerie Familia Vișan locuiește în satul Păltiniș, într-o căsuță gata să se prăbușească. Casa nu are ușă... Cele 4 pături așezate una peste cealaltă reprezintă granița dintre viață și... «viața lor»! Un pat, o podea de pământ umed și un godin. Tudora Vișan trăiește aici cu fiul ei. Și, după o viață muncită la CAP, primește doar 250 lei... Pensia aceasta nu... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 10:20 (6267 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița sunt la un pas de a fi închise întrucât nu respectă legislația. Deși obligați să obțină un aviz anual care să certifice autorizația de mediu, foarte puțini dintre administratorii societăților comerciale din județ au desfășurat un astfel de demers. Avizul se obține la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, ai cărei reprezentanți declară că au făcut numeroase demersuri pentru a-i determina pe cei care dețin firme să vină să se avizeze, așa cum prevăd noile reglementări legale.

Un demers important Anul 2019 a adus schimbări și în ceea ce privește legislația în... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 17:05 (7673 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

O bătrână de 70 de ani din localitatea Ograda crește doi nepoți... Și riscă să își piardă vederea la un ochi din cauza unei răni netratate la timp. «Dar nu pentru mine cer ajutorul maică, că eu nu mai am mult pe lumea asta... Dar ei sunt suflete nevinovate, trebuie să îi ajut cumva!» ne spune în poarta casei, unde ne-au îndrumat vecinii să o găsim.

De două ori «mamă» O casă, o curte cu animale, doi copii, un tată care muncește de dimineață și până seara și... o bătrână. Asta a lăsat în urmă mama lui Ionică și a lui Marius acum câțiva ani, când a plecat de-acasă... Ionică are 6 ani,... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 11:40 (7392 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ograda caz social

EVENIMENT

Conacul Bolomey va fi reabilitat în 7 ani!

Victorie culturală pentru administrația Moraru

Conacul Bolomey va fi reabilitat în 7 ani!

La un an de la ratarea depunerii proiectului de reabilitare a Conacului Bolomey, administrația Moraru semnează finanțarea acestei investiții. Valoarea proiectului, finanțat în proporție de 98% din fonduri europene, se ridică la 4,6 milioane de euro.

La Conacul lăudat Vineri, 22 februarie 2019, la orele 11,00, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea Conacului Bolomey de la Cosâmbești. La întâlnire au participat oficiali din cadrul instituției, șefii instituțiilor de cultură din județ și Liviu Mușat, directorul AD... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 19:10 (8146 vizualizări - 9 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bătrînă dispărută din Alexeni, găsită într-un canal de irigații

O amplă intervenție de căutare-salvare a fost desfășurată în după-amiaza zilei de duminică, 10 aprilie a.c, pe raza localităților Alexeni-Broșteni-Gîrbovi, după ce o femeie în vîrstă de 80 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2016, 13:25
(7504 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: «Rapsozii la ei acasă»

Printre preocupările permanente ale Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița se numără și organizarea anuală a unei manifestări legate de inima și sufletul țăranului ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2016, 11:50
(4904 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A intrat cu mașina în pom

Luni dimineață, 11 aprilie 2016, în jurul orei 3,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident rutier, soldat cu rănirea a două persoane. Astfel ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2016, 11:05
(4784 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


APIA: Au început plățile la subvențiile pe suprafață

Respectînd calendarul stabilit și obiectivele asumate, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în data de 7 aprilie 2016 a început autorizarea, iar din data de 8 aprilie ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2016, 10:15
(8424 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada imediat următoare, cînd se înregistrează în mod tradițional o creștere a consumului de produse alimentare specifice Sărbătorilor Pascale ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2016, 16:15
(7814 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Salonul de Primăvară»

Reprezentanții Uniunii Artiștilor Plastici din România-filiala Ialomița redeschid «Salonul de Primăvară». Evenimentul se va desfășura la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural UNESCO «Ionel ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2016, 15:40
(4042 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Mondială a Sănătății», sărbătorită la Mărculești

Miercuri, 6 aprilie a.c., reprezentanții Protopoiatului Slobozia, împreună cu Școala Gimnazială Mărculești, au marcat «Ziua Mondială a Sănătății». În cadrul manifestării, peste 20 de copii din cadrul unității ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2016, 14:25
(3728 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Peste 300 locuri de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a făcut publică lista locurilor de muncă disponibile în această perioadă. Oferta cuprinde peste 300 locuri de muncă, în domenii de activitate precum ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2016, 13:15
(4315 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Campania «Donează sînge! Salvează o viață!»

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sînge ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2016, 14:40
(6009 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dublă prezentare de carte regală în prezența ASR Principele Radu al României

Curtea Veche Publishing și Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița vă invită luni, 11 aprilie 2016, începând cu orele 17,30, la o dublă prezentare de carte regală, în prezența Alteței Sale Regale ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2016, 13:45
(5528 vizualizări - 1 comentariu)


Ciulnița: Patru tineri agresori, reținuți pentru «vătămare corporală»

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează patru tineri, din comuna Ciulnița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «vătămare corporală». Astfel, în cursul zilei de marți, 5 aprilie 2016, patru tineri ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2016, 13:05
(4573 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 134 de pietoni, sancționați de polițiști

În perioada 4-10 aprilie a.c., polițiștii de la Rutieră acționează, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, pentru prevenirea și combaterea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2016, 11:40
(3824 vizualizări - 0 comentarii)


S-au luat la bătaie pe holurile Judecătoriei Fetești

Marți, 5 aprilie a.c., în jurul orelor 12,50, subofițerul aflat în serviciu la Judecătoria Fetești s-a sesizat din oficiu cu privire la faptul că între doi bărbați care se aflau pe holul instituției a pornit ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2016, 11:05
(7548 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ion Roată și la Andrășești

În după-amiaza zilei de marți, 5 aprilie 2016, locuința unui cetățean din localitatea Ion Roată a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat la 112 în jurul orei 15,00, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2016, 11:30
(6203 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Sinești

Luni, 4 aprilie a.c., pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 7,30, pe raza municipiului Slobozia, fiind ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2016, 18:20
(6731 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vino și alătură-te echipei Poliției Române!

Dacă vrei să devii agent de ordine publică, începînd cu 1 aprilie a.c., s-a dat startul reîncadrărilor de personal (46 de locuri la nivel național, cîte unul în fiecare județe și 6 la DGPMB) și angajărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2016, 12:15
(7287 vizualizări - 1 comentariu)


Posturi vacante la ISU Ialomița

Începînd cu data de 01.04.2016, în scopul reducerii deficitului de personal, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, prin 30 de unități subordonate, demarează procedura de încadrare a 450 de posturi vacante la nivel național ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2016, 16:15
(6350 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Reținuți pentru furturi

Polițiștii feteșteni au reținut miercuri, 30 martie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat de 43 de ani, din Fetești. În fapt, bărbatul ar fi sustras dintr-o locuință de pe raza ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2016, 17:20
(6297 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiuni de control lapte

În scopul verificării condițiilor sanitare-veterinare referitoare la producerea, colectarea și procesarea laptelui crud și a produselor lactate, DSVSA Ialomița, în conformitate cu măsurile dispuse de către ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2016, 15:20
(4412 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: Și-a găsit sfîrșitul zdrobit de un utilaj

Un bărbat în vârstă de 48 de ani a decedat după ce a fost prins și zdrobit de un mecanism cuplat la motorul unui tractor, ce acționa o pompă a unei cisterne. Evenimentul s-a produs miercuri, 30 martie ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2016, 14:30
(6795 vizualizări - 0 comentarii)


Adjudecarea on-line a contractelor de achiziții pentru proiectele de investiții finanțate prin PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale asigură, prin intermediul paginii oficiale de internet www.afir.info, derularea on-line a achizițiilor ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2016, 18:10
(7683 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Intervenție a pompierilor

Slobozia: Intervenție a pompierilor

În după-amiaza zilei de marți, 29 martie 2016, pompierii au fost anunțați prin 112 că o femeie care locuiește singură, într-un apartament situat la etajul 1 al unui bloc din Slobozia, nu mai răspunde de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2016, 17:05
(3120 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, marți, 29 martie 2016, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat o acțiune preventivă pe ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2016, 15:15
(4629 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Agriculturii Slobozia vernisează expoziția internațională «Tradiții Culturale în Balcani»

Muzeul Agriculturii Slobozia vernisează în data de 5 aprilie 2016, orele 14,00, expoziția «Tradiții culturale în Balcani», expoziție internațională cu datini legate de oferirea și purtarea mărțișorului ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2016, 16:25
(7811 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Reviga

La acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane.
Primul dintre acestea s-a produs duminică, 27 martie a.c., în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2016, 15:05
(5876 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Theodor Aman, omagiat la Liceul de Arte

Joi 31 martie, orele 10.00, în cadrul parteneriatului cultural încheiat între Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc manifestarea «Theodor Aman-18 ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2016, 14:20
(3876 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 90000 de lei, 17 permise reținute

La acest sfîrșit de săptămînă, 25-27 martie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2016, 13:45
(5078 vizualizări - 0 comentarii)


Pelerinaj cu Sfinte Moaște la Urziceni

La 20 de ani de la sfințirea locului și punerea pietrei de temelie la Catedrala din Urziceni, moaștele ocrotitorilor, Sfinții Mari Împărați și întocmai cu apostolii Constantin și mama sa, Elena, vor fi ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2016, 12:30
(4315 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Informare focar de pestă porcină în Ucraina

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor informează toți crescătorii de porcine din județul Ialomița cu privire la faptul că, pe site-ul autorității veterinare din Ucraina, a apărut ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2016, 11:50
(5363 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»: «În universul poveștilor lui Ion Creangă»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»: «În universul poveștilor lui Ion Creangă»

Nu există o lume mai frumoasă și mai fascinantă ca lumea poveștilor, mai ales cînd sînt scrise de Ion Creangă, scriitorul care prin opera lui a reușit să încînte generații și generații de copii. Vîrsta ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2016, 10:35
(5839 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...