Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Doamnă ministru, sunteți vinovată!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel acuză ministrul Educației

«Doamnă ministru, sunteți vinovată!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a cerut ministrului Educației, Ecaterina Andronescu, să pună în executare sentința civilă prin care inspectorul general școlar din Ialomița, Luminița Barcari, a fost repusă în funcție. Interpelarea a fost făcută marți, 26 februarie 2019, în plenul Camerei Deputaților. Deputatul PNL Gheorghe Tinel declară că ministrul Ecaterina Andronescu se face vinovată de tergiversarea acestei decizii și o acuză de «abuz în serviciu». Iată conținutul integral al interpelării:

Stimată doamnă ministru,
Curtea de Apel București Secția a IX Contencios Administrativ și Fiscal, prin sentința civilă nr. 27, pronunțată în ședința publică din data de 13.02.2019 obligă Ministerul Educației Naționale, în mod provizoriu, în temeiul art. 997 Cod procedură civilă, ca până la soluționarea definitivă a dosarului civil nr. 511/2/2019 al Curții de Apel București-Secția de Contencios Administrativ și Fiscal, având ca obiect reintegrarea doamnei Barcari Rodica-Luminița în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița și prelungirea contractului de management educațional nr. 8971/07.04.2015 încheiat cu Ministerul Educației Naționale, cu perioada de timp în care contractul nu a produs efecte, între 26.04.2018 și 26.04.2019, să procedeze după cum urmează:
... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 18:40 (9518 vizualizări - 25 comentarii)

SPORT

Ultima repetiție amicală

Fotbal, Oțelul Galați-Unirea Slobozia 1-3

Ultima repetiție amicală

După ce a pierdut la limită cu Gloria Buzău și a trecut de Metalul Buzău, Unirea s-a duelat sâmbătă, 23 februarie a.c., cu altă echipă de frunte a Seriei I din Liga a III-a. Este vorba de Oțelul Galați, fostă campioană a României, care trage din greu să revină la gloria de altă dată. Gălățenii se găsesc pe locul 2, poziție similară celei ocupată de slo­bozeni la finalul turului, dar în Seria a II-a. Elevii lui Enache Costea au arătat o poftă de joc îmbucurătoare, având în vedere că peste doar două zile se reia campionatul. Antrenorul Unirii a început meciul cu Oțelul cu următorii jucători: Călinoiu-Topor, Ibrian, Soare, Comșa-Răduca, Teodorescu, Adăscăliței, Toma-Năstase, Bucă. În repriza secundă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 17:15 (3910 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Greu în «Grupa de Valoare»!

Handbal, Junioare II, CSS Slobozia-CSM Galați 18-29 (8-13)

Greu în «Grupa de Valoare»!

bonus: Handbal, Junioare III, CSS Slobozia-CSS Galați 28-18 (12-9)/Victoria care confirmă calificarea

Junioarele 2 ale CSS Slobozia au făcut duminică, 24 februarie a.c., în fața propriilor suporteri unul dintre cele mai slabe meciuri din acest campionat. Ele­vele lui Marian Simion au etalat un joc în care au abundat greșelile perso­nale. Practic, pe toată durata partidei senzația a fost că pe teren este o singură echipă, cea gălă­țeană. S-a văzut din plin că oaspetele dispun de un lot valoros, cu patru jucătoare care fac parte din lotul lărgit al Naționalei de junioare. La noi, jucătoarele exponen­țiale ale acestei generații, cum ar fi Ana Maria Neagu, nu au prins deloc o zi bună, ba dimpotrivă. Galațiul conducea la pauză cu 13-8, iar startul re­prizei secunde a risipit orice speranță pentru echipa... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 16:05 (6202 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Abatorul, locul 2 la «Winter Stars Cup»

Fotbal, copii și juniori

Abatorul, locul 2 la «Winter Stars Cup»

De un an și jumătate, Abatorul Slobozia a demarat un entuziast proiect vizând copiii și juniorii. Au aderat la această inițiativă tinerii profesori Ștefan Matache, Mihai Florea și, mai nou, Mihai Lemnaru. Deși timpul a fost scurt, rezultatele au început să apară. La finele săptămânii trecute, s-au remarcat mezinii de la grupa 2012, pregătiți de Ștefan Matache. Aceștia au participat, în perioada 22-24 februarie a.c., la «Winter Stars Cup» , competiție găzduită în București la baza sportivă a foștilor fotbaliști ai Stelei și ai echipei naționale, Petre Marin și Sorin Ghionea. Au luat startul 12 echipe repartizate în 3 grupe. Micii fotbaliști ai Abatorului au impresio­nat încă de la primul joc.
... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 15:25 (5995 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lupte libere

CS Amara, rezultate foarte bune la Craiova

În perioada 22-23 februarie a.c., luptătorii CS Amara au participat la Memorialul «Ilie Marinescu», competiție desfă­șurată la Craiova. La acest tur­neu, Oana Dumitru a obținut locul 1 la categoria 30 kg. Re­zultate similare au bifat Gabriel Neagu-35 kg și Constantin Morar-52 kg. Pe locul 2 s-au clasat Alexandru Minea-29 kg, Cristian Toader-52 kg, Valentina Mihăescu-58 kg și Raluca Manole-73 kg. Pe ultima treaptă a podiumului au urcat Georgian Teodorescu-29 kg și Ștefan Stancu-38 kg. În altă ordine de idei, Marian Subțirică a participat, alături de lotul României, la un turneu internațional desfășu­rat în loca­litatea slovacă Snina. Subțirică a luptat la categoria 55 kg și a obținut medalia de... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 14:15 (3452 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Progres administrativ

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Cotată cu ultima șansă pe piața furnizorilor de servicii de salubritate, firma ADI ECOO Țăndărei și-a revenit miraculos. Ea a reușit să iasă din insolvență la începutul lunii februarie 2019 și speră să intre într-un proces de reteh­nologizare în următorul an. «Căutăm soluții pentru achiziția de utilaje noi. Cele existente sunt vechi și depășite tehnologic...» susține primarul orașului Țăndărei, Nicoleta Toma. ADI ECOO Țăndărei deservește 11 administrații locale și a fost înființată în 2009, ca urmare a accesării unei finanțări europene de 2 milioane de euro.

Prima veste bună În luna... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 13:45 (5564 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

O decizie definitivă a Curții de Apel București a întors la Slobozia dosarul «Klevek», în care administratorii fostei societăți Horticons din Fetești, devenită Klevek, au fost urmăriți penal și trimiși în judecată pentru comiterea de infracțiuni economice. Ancheta a fost coordonată de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism -Biroul Teritorial Ialomița (DIICOT) și a reprezentat cea mai amplă acțiune de acest gen a procurorilor locali din Slobozia. Dosarul a fost judecat în primă instanță la Tribunalul Ialomița, instanță care a dispus condamnarea inculpaților cauzei la pedepse cu executare și suspendare. Curtea de Apel București a dispus însă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 10:25 (9692 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Micii politicii de Slobozia

Micii politicii de Slobozia

La sfârșitul săptămânii trecute, Slobozia a înghesuit pe Stadionul «1 Mai» a X-a ediție a Târgului Apicol. Evenimentul a fost un prilej pentru ca politrucii tineri ai PSD Ialomița să se scalde în borcanul cu miere electorală, după cum au învățat ei la cursurile de comunicare, seral și fără frecvență. Din păcate fotografia, altfel executată impecabil, transmite o serie în­treagă de gânduri negative. Primul gând e acela că deputatul Pop și primarul Mocioniu s-au așezat lângă «gardul părăsit și neisprăvit», cel unde au fost exilate grătarele cu mici. Al doilea e că singurii din Slobozia care și-au permis doi mici și o sticlă de Brifcor american la litru de la buticul din colț sunt ei doi. Iar al... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 18:10 (7964 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Reportaj on-line cu Victor Moraru

Mare e grădina județului Ialomița!

Reportaj on-line cu Victor Moraru

După modelul Mocioniu, Victor Moraru a susținut prima a audiență live pe Facebook. Sprijinit de tehnica smartphone a Antenei 1 Slobozia, președintele ialomițenilor de pretutindeni a vorbit timp de o oră. Noi l-am ascultat marți, 12 februarie 2019, în direct și de mai multe ori în reluare, pentru a înțelege cum poți vorbi atât de mult fără să spui nimic concret. Fiind grei de cap, nu am reușit! Dar nu e totul pierdut, căci domnul Președinte promite că va recidiva, cât de des va putea.

Audiență live cu domnul Președinte Victor Moraru e obosit și fără cravată. A făcut un pic de... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 14:15 (5863 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

A tunat și i-a adunat la Prefectura Ialomița

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

În fiecare an, în luna februarie, prefectul județului Ialomița organi­zează o întâlnire publică în cadrul căreia prezintă raportul anual al institu­ției. Anul acesta, litania plicticoasă a prefectului a fost dublată de declarații de­plasate și inoportune ale oficialilor invitați. N-am stat să le numărăm, că nu suntem plătiți să facem statistici. Dar consemnăm pentru eternitate câteva dintre acestea...

Victorii multe cu prefectu-n frunte Dincolo de datele statistice obligatorii, Raportul anual al prefectului Gigi Petre s-a axat pe două evenimente administrative definitorii pentru administrația... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 09:55 (5737 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

normalitate

Clamăm normalitatea ori de câte ori avem ocazia. Ne-o dorim din toată inima și o jinduim precum peștii ce iubesc apa și păsările înaltul cerului. Normalitatea a ceea ce ar trebui să reprezinte Sănătatea, la momentul când trecem suferinzi pragurile spitalelor. Normalitatea unei Educații care să ne învețe copiii despre rău și bine și cum să scrie despre ceea ce au învățat. Normalitatea unei Justiții corecte, oarbe, nepărtinitoare și neconstrânse de înțelegeri sau interese. Aceeași normalitate care să ne permită să alegem oameni în funcții decizionale care să reușească să schimbe realități. Normalitatea a ceea ce repre­zintă ființa noastră de popor român, normalitatea de a fi corecți, de a fi buni... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 14:40 (6062 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Tudora Vișan, din satul Păltiniș, comuna Perieți, a fost salvată din mize­rie de către autoritățile locale. Primarul Adrian Merlea a mobilizat cetățenii comunei în încercarea de a-i oferi bătrânei un trai decent...

«Dezgropați» din mizerie Familia Vișan locuiește în satul Păltiniș, într-o căsuță gata să se prăbușească. Casa nu are ușă... Cele 4 pături așezate una peste cealaltă reprezintă granița dintre viață și... «viața lor»! Un pat, o podea de pământ umed și un godin. Tudora Vișan trăiește aici cu fiul ei. Și, după o viață muncită la CAP, primește doar 250 lei... Pensia aceasta nu... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 10:20 (6266 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița sunt la un pas de a fi închise întrucât nu respectă legislația. Deși obligați să obțină un aviz anual care să certifice autorizația de mediu, foarte puțini dintre administratorii societăților comerciale din județ au desfășurat un astfel de demers. Avizul se obține la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, ai cărei reprezentanți declară că au făcut numeroase demersuri pentru a-i determina pe cei care dețin firme să vină să se avizeze, așa cum prevăd noile reglementări legale.

Un demers important Anul 2019 a adus schimbări și în ceea ce privește legislația în... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 17:05 (7672 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

O bătrână de 70 de ani din localitatea Ograda crește doi nepoți... Și riscă să își piardă vederea la un ochi din cauza unei răni netratate la timp. «Dar nu pentru mine cer ajutorul maică, că eu nu mai am mult pe lumea asta... Dar ei sunt suflete nevinovate, trebuie să îi ajut cumva!» ne spune în poarta casei, unde ne-au îndrumat vecinii să o găsim.

De două ori «mamă» O casă, o curte cu animale, doi copii, un tată care muncește de dimineață și până seara și... o bătrână. Asta a lăsat în urmă mama lui Ionică și a lui Marius acum câțiva ani, când a plecat de-acasă... Ionică are 6 ani,... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 11:40 (7391 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ograda caz social

Click aici

EVENIMENT

Conacul Bolomey va fi reabilitat în 7 ani!

Victorie culturală pentru administrația Moraru

Conacul Bolomey va fi reabilitat în 7 ani!

La un an de la ratarea depunerii proiectului de reabilitare a Conacului Bolomey, administrația Moraru semnează finanțarea acestei investiții. Valoarea proiectului, finanțat în proporție de 98% din fonduri europene, se ridică la 4,6 milioane de euro.

La Conacul lăudat Vineri, 22 februarie 2019, la orele 11,00, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea Conacului Bolomey de la Cosâmbești. La întâlnire au participat oficiali din cadrul instituției, șefii instituțiilor de cultură din județ și Liviu Mușat, directorul AD... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 19:10 (8146 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fabrica de zahăr din Urziceni, scoasă la vânzare prin licitație publică

Lemarco Cristal SRL, în faliment

Fabrica de zahăr din Urziceni, scoasă la vânzare prin licitație publică

După ce Tribunalul Ialomița a declarat falimentul societății care administrează Fabrica de zahăr din Urziceni, obiectivul va fi vândut prin procedura de licitație publică. Valoarea de piață ar fi de 8,4 milioane de euro, valoarea de lichidare fiind de 6,3 milioane de euro.

Datorii la buget de peste 9 milioane de lei
Firma Lemarco Cristal SRL, administratorul Fabricii de zahăr din Urziceni, și-a declarat insolvența în cursul anului trecut. În urma procesului desfășurat la Tribunalul Ialomița, instanța a dispus intrarea în faliment a societății. Potrivit datelor Administrației ... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 15:05 (7694 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la bilanț

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la bilanț

În urmă cu o săptămână, reprezentanții Serviciului Județean Anticorupție au prezentat public bilanțul activi­tății pe care au întreprins-o în cursul anului trecut. În urma activităților specifice, cu ajutorul  ofițerilor din cadrul instituției a fost posibilă începerea urmăririi penale față de 159 de suspecți.

Prevenția, primul pas în lupta anticorupție
O componentă importantă în lupta anticorupție din cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne a fost repre­zentată de activitățile cu caracter preventiv. Potrivit prezentării oficiale a ofițerilor Serviciului Județean... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 12:40 (7040 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

122 de ialomițeni sunt suspecți într-un dosar de corupție al Parchetului Județean

122 de ialomițeni sunt suspecți într-un dosar de corupție al Parchetului Județean

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița fac cercetări într-un dosar de corupție ce vizează fapte de «dare de mită». Ancheta este disjunsă din cea care l-a vizat pe medicul Doru Didiță, în prezent trimis în judecată, și acuzat de «luare de mită»... Noua cauză pe care procurorii o investighează are un număr record de 122 de suspecți!

Trimis în judecată pentru 131 de fapte de «luare de mită»
În vara anului trecut, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au descins în cabinetul pe care medicul specialist în Boli Interne, Doru Didiță, îl avea la Policlinica... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2019, 19:35 (15120 vizualizări - 14 comentarii)

POLITICĂ

Gheorghe Tinel susține că PSD va defila cu Alexandru Stoica la alegerile din 2020

Din ciclul «Mi-a zis cineva că i-a spus lui cineva...»

Gheorghe Tinel susține că PSD va defila cu Alexandru Stoica la alegerile din 2020

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a organizat joi, 14 februarie 2019, o conferință de presă în care a făcut o serie de declarații surprinzătoare. El susține că va face public numele candidatului PNL Ialomița pentru funcția de primar al Sloboziei imediat după Paște, că Alexandru Stoica va fi candidatul PSD la alegerile locale din 2020 și că Ialomița va avea un candidat la alegerile europarlamentare din luna mai.

Uite candidații, nu sunt candidații Deputatul Gheorghe Tinel susține că PNL Ialomița are 5 potențiali candidați pentru funcția de primar al municipiului Slobozia pentru alegerile... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2019, 19:10 (7631 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

Marian Neacșu, «modelul politic» al anului 2019

Noul șef de campanie al formațiunii lui Victor Ponta, Pro România

Marian Neacșu, «modelul politic» al anului 2019

Marian Neacșu este, oficial, șeful de cam­panie al formațiunii lui Ponta, Pro România. În urma lui rămâne o filială PSD care își caută un nou lider și un cor uriaș de oameni care se simt trădați... Ziarul nostru aduce în atenție aceste voci care au decis să sancțio­neze public situația și, mai ales, încercarea lui Marian Neacșu de a manipula o realitate evidentă...

Trădarea ca meserie politică
Marian Neacșu a fost considerat, ani de-a rândul, cel mai bun «produs» politic de export al județului Ialomița. Ajuns secretar general al PSD și «sfătuitor de taină» al lui Liviu Dragnea... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2019, 19:50 (7053 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
315 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Termene la depunerea cererilor pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii, precum și pe toți cei interesați, cu privire la conținutul recentei Ordonanțe de Urgentă a Guvernului nr ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 16:05
(9028 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Două femei, acroșate de un autoturism pe trecerea de pietoni!

Miercuri, 10 iunie a.c., în jurul orei 13,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 15:25
(4133 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Ecocondiționalitatea pentru Măsura 215 «Bunăstarea animalelor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii solicitanți ai plaților pentru Măsura 215 «Bunăstarea animalelor» că au obligația de a respecta normele ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 14:15
(7528 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii mai 2015, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7149 șomeri, din care 1565 șomeri indemnizați, respectiv 5584 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 13:05
(4528 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

4 persoane bănuite de comiterea mai multor infracțiuni au fost reținute de către polițiști în urma defășurării unor acțiuni de amploare pe raza județului Ialomița. Peste 50 de polițiști din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 21:40
(6441 vizualizări - 5 comentarii)


Urziceni: Arestat pentru deținerea de arme și muniții

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală față de MIHAI NICOLAE, pentru săvîrșirea infracțiunii de nerespectare a regimului armelor ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 19:25
(4240 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Joi, 11 iunie 2015, începînd cu orele 8,00, la Stadionul Municipal din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 16:15
(10805 vizualizări - 0 comentarii)


George Enescu, comemorat la Slobozia

Vineri, 12 iunie 2015, orele 10,00, în cadrul Parteneriatului Cultural dintre Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc, la Filiala «MB20» a Bibliotecii ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 14:10
(4267 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Atenționare fraudă

Avînd în vedere sesizările cetățenilor privind seria de mesaje primite pe e-mail în legătură cu plata unei așa zise taxe anuale de 278 lei (de la adresa de e-mail [email protected] ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 17:05
(3938 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu de alarmare la fostul Combinat Chimic

Miercuri, 10 iunie a.c, începînd cu orele 10,00, urmează să se desfășoare un exercițiu de testare a planului de urgență externă al SC Chemgas Holding Corporation SRL Slobozia. Tema acestui exercițiu o reprezintă ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 15:25
(5667 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoția 2015

Avînd în vedere că anul școlar 2014-2015 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2015 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 14:50
(3811 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente rutiere, 5 răniți

La acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane. Astfel, sîmbătă, 6 iunie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 13:35
(3320 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Șase elevi ai școlilor militare de subofițeri jandarmi se află în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița. Atfel, în perioada 8 iunie-17 iulie a.c., șase elevi ai Școlilor Militare de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 12:15
(3442 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Debite către buget de peste 56 milioane de lei la finele lunii mai 2015

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, la nivelul județului, arieratele bugetare rămase de recuperat la data de 31 mai 2015 erau în sumă de peste 56 milioane de lei. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 11:05
(5716 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

3 mașini dotate cu apă și spumă, o autoscară și un echipaj SMURD au intervenit în noaptea de joi spre vineri, 4/5 iunie 2015, în curtea fostei fabrici de ulei Ultex din Țăndărei, actuală Trans Oil. Militarii ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2015, 02:05
(11375 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Bătrînă de 89 de ani, lovită de un autoturism

Marți, 2 iunie 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Cosîmbești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 28 de ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 18:10
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Permis de conducere fals

Polițiștii au oprit marți, 2 iunie 2015, pentru control, pe raza municipiului Fetești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Tînărului i-au fost solicitate actele de identitate și documentele ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 15:20
(6425 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Percheziții la hoții de curent

În dimineața zilei de miercuri, 3 iunie 2015, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița efectuează 15 percheziții la persoane bănuite de furt de energie electrică și de instalații de transport ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 11:25
(10105 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Dridu și Amara

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de duminică, 31 mai a.c, la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Dridu. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de supraîncălzirea unei sobe ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2015, 18:40
(4461 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Amara incendiu


Predare de comandă la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Vineri, 29 mai 2015, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a avut loc ceremonialul militar ocazionat de predarea-primirea comenzii și a Drapelului de Luptă al Unității. În prezența generalului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 19:10
(7172 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte Cargill România în Ialomița

Proiecte Cargill România în Ialomița

Cargill România a implementat două proiecte de responsabilitate socială în Ograda și Colelia, ca parte a angajamentului de a sprijini educația în zonele unde compania își desfășoară activitatea. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 18:25
(6183 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Măsuri de ordine și siguranță publică în minivacanța de Rusalii

Jandarmii ialomițeni vor asigura, în perioada 30 mai-1 iunie 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de zilele comunelor Sudiți, Smirna, Grivița ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 17:10
(4024 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița Rusalii


Coșereni: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina

Miercuri, 27 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că, în afara localității Coșereni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Cu ocazia verificărilor efectuate, s ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 17:15
(8110 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: La volan, fără permis

Polițiștii au oprit, pe raza comunei Bărbulești, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 66 de ani, din Urziceni. Din verificările efectuate în bazele de date, polițiștii au stabilit că bărbatul ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 16:05
(2954 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: O persoană a fost rănită în urma unui accident rutier

Un bărbat, în vîrstă de 38 de ani, a fost rănit în dimineața zilei de joi, 28 mai 2015, după ce autotrenul pe care îl conducea a părăsit partea carosabilă și a ieșit în decor. Evenimentul s-a produs pe ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 15:40
(3725 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DJ212 accident


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de 15000 de lei

Mircuri, 27 mai a.c., polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 13:15
(7312 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Primirea cererilor de plată pentru subvenții

Începînd cu data de 26 mai 2015, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita va prelua toate cererile de plată ale fermierilor, inclusiv pe suport de hîrtie. Cererile astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 20:15
(3967 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Neatenția era să-l coste viața

Un bărbat de 36 de ani, din Alexeni, care a traversat strada prin loc nepermis a fost victima unui accident rutier. Acesta a fost lovit de mașina unui șofer de 22 de ani. Bărbatul rănit a ajuns la spital ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 16:25
(5487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


10 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Pe data de 30 mai, structurile din toată țara ale Direcției Generale Anticorupție serbează 10 ani de la înființarea instituției. La nivelul județului nostru, această entitate este reprezentată de Serviciul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 14:35
(7048 vizualizări - 0 comentarii)


Cargill, alături de copiii din Colelia

La începutul acestei săptămîni, Cargill a demarat o nouă acțiune în cadrul campaniilor de susținere ale comunităților unde compania își desfășoară activitatea. Luni, 26 mai 2015, reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 13:05
(6624 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...