Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

O decizie definitivă a Curții de Apel București a întors la Slobozia dosarul «Klevek», în care administratorii fostei societăți Horticons din Fetești, devenită Klevek, au fost urmăriți penal și trimiși în judecată pentru comiterea de infracțiuni economice. Ancheta a fost coordonată de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism -Biroul Teritorial Ialomița (DIICOT) și a reprezentat cea mai amplă acțiune de acest gen a procurorilor locali din Slobozia. Dosarul a fost judecat în primă instanță la Tribunalul Ialomița, instanță care a dispus condamnarea inculpaților cauzei la pedepse cu executare și suspendare. Curtea de Apel București a dispus însă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 10:25 (9691 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Micii politicii de Slobozia

Micii politicii de Slobozia

La sfârșitul săptămânii trecute, Slobozia a înghesuit pe Stadionul «1 Mai» a X-a ediție a Târgului Apicol. Evenimentul a fost un prilej pentru ca politrucii tineri ai PSD Ialomița să se scalde în borcanul cu miere electorală, după cum au învățat ei la cursurile de comunicare, seral și fără frecvență. Din păcate fotografia, altfel executată impecabil, transmite o serie în­treagă de gânduri negative. Primul gând e acela că deputatul Pop și primarul Mocioniu s-au așezat lângă «gardul părăsit și neisprăvit», cel unde au fost exilate grătarele cu mici. Al doilea e că singurii din Slobozia care și-au permis doi mici și o sticlă de Brifcor american la litru de la buticul din colț sunt ei doi. Iar al... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 18:10 (7964 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Reportaj on-line cu Victor Moraru

Mare e grădina județului Ialomița!

Reportaj on-line cu Victor Moraru

După modelul Mocioniu, Victor Moraru a susținut prima a audiență live pe Facebook. Sprijinit de tehnica smartphone a Antenei 1 Slobozia, președintele ialomițenilor de pretutindeni a vorbit timp de o oră. Noi l-am ascultat marți, 12 februarie 2019, în direct și de mai multe ori în reluare, pentru a înțelege cum poți vorbi atât de mult fără să spui nimic concret. Fiind grei de cap, nu am reușit! Dar nu e totul pierdut, căci domnul Președinte promite că va recidiva, cât de des va putea.

Audiență live cu domnul Președinte Victor Moraru e obosit și fără cravată. A făcut un pic de... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 14:15 (5863 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

A tunat și i-a adunat la Prefectura Ialomița

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

În fiecare an, în luna februarie, prefectul județului Ialomița organi­zează o întâlnire publică în cadrul căreia prezintă raportul anual al institu­ției. Anul acesta, litania plicticoasă a prefectului a fost dublată de declarații de­plasate și inoportune ale oficialilor invitați. N-am stat să le numărăm, că nu suntem plătiți să facem statistici. Dar consemnăm pentru eternitate câteva dintre acestea...

Victorii multe cu prefectu-n frunte Dincolo de datele statistice obligatorii, Raportul anual al prefectului Gigi Petre s-a axat pe două evenimente administrative definitorii pentru administrația... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 09:55 (5737 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

normalitate

Clamăm normalitatea ori de câte ori avem ocazia. Ne-o dorim din toată inima și o jinduim precum peștii ce iubesc apa și păsările înaltul cerului. Normalitatea a ceea ce ar trebui să reprezinte Sănătatea, la momentul când trecem suferinzi pragurile spitalelor. Normalitatea unei Educații care să ne învețe copiii despre rău și bine și cum să scrie despre ceea ce au învățat. Normalitatea unei Justiții corecte, oarbe, nepărtinitoare și neconstrânse de înțelegeri sau interese. Aceeași normalitate care să ne permită să alegem oameni în funcții decizionale care să reușească să schimbe realități. Normalitatea a ceea ce repre­zintă ființa noastră de popor român, normalitatea de a fi corecți, de a fi buni... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 14:40 (6059 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Tudora Vișan, din satul Păltiniș, comuna Perieți, a fost salvată din mize­rie de către autoritățile locale. Primarul Adrian Merlea a mobilizat cetățenii comunei în încercarea de a-i oferi bătrânei un trai decent...

«Dezgropați» din mizerie Familia Vișan locuiește în satul Păltiniș, într-o căsuță gata să se prăbușească. Casa nu are ușă... Cele 4 pături așezate una peste cealaltă reprezintă granița dintre viață și... «viața lor»! Un pat, o podea de pământ umed și un godin. Tudora Vișan trăiește aici cu fiul ei. Și, după o viață muncită la CAP, primește doar 250 lei... Pensia aceasta nu... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 10:20 (6266 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița sunt la un pas de a fi închise întrucât nu respectă legislația. Deși obligați să obțină un aviz anual care să certifice autorizația de mediu, foarte puțini dintre administratorii societăților comerciale din județ au desfășurat un astfel de demers. Avizul se obține la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, ai cărei reprezentanți declară că au făcut numeroase demersuri pentru a-i determina pe cei care dețin firme să vină să se avizeze, așa cum prevăd noile reglementări legale.

Un demers important Anul 2019 a adus schimbări și în ceea ce privește legislația în... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 17:05 (7672 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

O bătrână de 70 de ani din localitatea Ograda crește doi nepoți... Și riscă să își piardă vederea la un ochi din cauza unei răni netratate la timp. «Dar nu pentru mine cer ajutorul maică, că eu nu mai am mult pe lumea asta... Dar ei sunt suflete nevinovate, trebuie să îi ajut cumva!» ne spune în poarta casei, unde ne-au îndrumat vecinii să o găsim.

De două ori «mamă» O casă, o curte cu animale, doi copii, un tată care muncește de dimineață și până seara și... o bătrână. Asta a lăsat în urmă mama lui Ionică și a lui Marius acum câțiva ani, când a plecat de-acasă... Ionică are 6 ani,... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 11:40 (7390 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ograda caz social

Click aici

EVENIMENT

Conacul Bolomey va fi reabilitat în 7 ani!

Victorie culturală pentru administrația Moraru

Conacul Bolomey va fi reabilitat în 7 ani!

La un an de la ratarea depunerii proiectului de reabilitare a Conacului Bolomey, administrația Moraru semnează finanțarea acestei investiții. Valoarea proiectului, finanțat în proporție de 98% din fonduri europene, se ridică la 4,6 milioane de euro.

La Conacul lăudat Vineri, 22 februarie 2019, la orele 11,00, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea Conacului Bolomey de la Cosâmbești. La întâlnire au participat oficiali din cadrul instituției, șefii instituțiilor de cultură din județ și Liviu Mușat, directorul AD... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 19:10 (8146 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fabrica de zahăr din Urziceni, scoasă la vânzare prin licitație publică

Lemarco Cristal SRL, în faliment

Fabrica de zahăr din Urziceni, scoasă la vânzare prin licitație publică

După ce Tribunalul Ialomița a declarat falimentul societății care administrează Fabrica de zahăr din Urziceni, obiectivul va fi vândut prin procedura de licitație publică. Valoarea de piață ar fi de 8,4 milioane de euro, valoarea de lichidare fiind de 6,3 milioane de euro.

Datorii la buget de peste 9 milioane de lei
Firma Lemarco Cristal SRL, administratorul Fabricii de zahăr din Urziceni, și-a declarat insolvența în cursul anului trecut. În urma procesului desfășurat la Tribunalul Ialomița, instanța a dispus intrarea în faliment a societății. Potrivit datelor Administrației ... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 15:05 (7691 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la bilanț

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la bilanț

În urmă cu o săptămână, reprezentanții Serviciului Județean Anticorupție au prezentat public bilanțul activi­tății pe care au întreprins-o în cursul anului trecut. În urma activităților specifice, cu ajutorul  ofițerilor din cadrul instituției a fost posibilă începerea urmăririi penale față de 159 de suspecți.

Prevenția, primul pas în lupta anticorupție
O componentă importantă în lupta anticorupție din cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne a fost repre­zentată de activitățile cu caracter preventiv. Potrivit prezentării oficiale a ofițerilor Serviciului Județean... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 12:40 (7040 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

122 de ialomițeni sunt suspecți într-un dosar de corupție al Parchetului Județean

122 de ialomițeni sunt suspecți într-un dosar de corupție al Parchetului Județean

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița fac cercetări într-un dosar de corupție ce vizează fapte de «dare de mită». Ancheta este disjunsă din cea care l-a vizat pe medicul Doru Didiță, în prezent trimis în judecată, și acuzat de «luare de mită»... Noua cauză pe care procurorii o investighează are un număr record de 122 de suspecți!

Trimis în judecată pentru 131 de fapte de «luare de mită»
În vara anului trecut, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au descins în cabinetul pe care medicul specialist în Boli Interne, Doru Didiță, îl avea la Policlinica... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2019, 19:35 (15110 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gheorghe Tinel susține că PSD va defila cu Alexandru Stoica la alegerile din 2020

Din ciclul «Mi-a zis cineva că i-a spus lui cineva...»

Gheorghe Tinel susține că PSD va defila cu Alexandru Stoica la alegerile din 2020

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a organizat joi, 14 februarie 2019, o conferință de presă în care a făcut o serie de declarații surprinzătoare. El susține că va face public numele candidatului PNL Ialomița pentru funcția de primar al Sloboziei imediat după Paște, că Alexandru Stoica va fi candidatul PSD la alegerile locale din 2020 și că Ialomița va avea un candidat la alegerile europarlamentare din luna mai.

Uite candidații, nu sunt candidații Deputatul Gheorghe Tinel susține că PNL Ialomița are 5 potențiali candidați pentru funcția de primar al municipiului Slobozia pentru alegerile... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2019, 19:10 (7628 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Neacșu, «modelul politic» al anului 2019

Noul șef de campanie al formațiunii lui Victor Ponta, Pro România

Marian Neacșu, «modelul politic» al anului 2019

Marian Neacșu este, oficial, șeful de cam­panie al formațiunii lui Ponta, Pro România. În urma lui rămâne o filială PSD care își caută un nou lider și un cor uriaș de oameni care se simt trădați... Ziarul nostru aduce în atenție aceste voci care au decis să sancțio­neze public situația și, mai ales, încercarea lui Marian Neacșu de a manipula o realitate evidentă...

Trădarea ca meserie politică
Marian Neacșu a fost considerat, ani de-a rândul, cel mai bun «produs» politic de export al județului Ialomița. Ajuns secretar general al PSD și «sfătuitor de taină» al lui Liviu Dragnea... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2019, 19:50 (7052 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Doja: Ars într-un incendiu, un pacient așteaptă de 12 ore să fie transferat la un spital din București

Gheorghe Doja: Ars într-un incendiu, un pacient așteaptă de 12 ore să fie transferat la un spital din București

Un pacient care a suferit arsuri se află internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia și așteaptă de aproape 12 ore să fie transferat la Spitalul de Arși din București. Bărbatul este victimă a incendiului care s-a produs în seara zilei de marți, 19 februarie 2019, la una dintre construcțiile improvizate amplasate la intrarea în localitatea Gheorghe Doja, pe Drumul Național 2A, în care bărbatul vindea, în sezonul cald, fructe și legume.

Starea victimei este stabilă
Pompierii Gărzii Slobozia au intervenit pentru a stinge flăcările, iar în momentul în care au ajuns la fața locului... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2019, 11:11 (11195 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației, obligat să o repună în funcție pe Luminița Barcari

Se întâmplă la Inspectoratul Școlar Ialomița

Ministerul Educației, obligat să o repună în funcție pe Luminița Barcari

Deși Luminița Barcari ar fi trebuit să revină în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița încă din toamna trecută, Ministerul Educației a ignorat decizia Curții de Apel București. Totuși, șansele ca aceasta să revină în funcția din care a fost demisă sunt mari. Prin procedura Ordonanței Președințiale aceasta a reușit să oblige Ministerul Educației să respecte hotărârea anteri­oară. Mai mult decât atât, judecătorii au decis să-i prelungească mandatul cu încă un an. Conducerea Inspectoratului Școlar Județean a fost lăsată în grija Manuelei Zainea, consilier local PSD, care în prezent se află în concediu medical.

Război în instanță cu Ministerul Educației... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2019, 18:55 (16836 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Traficanții de minori din Țăndărei au fost achitați de judecători

Traficanții de minori din Țăndărei au fost achitați de judecători

UPDATE: Inspecția Judiciară s-a sesizat în acest caz

După 9 ani de la debutul procesului în cazul trafican­ților de copii din Țăndărei, Tribunalul Harghita a decis recent să-i achite pe toți cei 25 de inculpați ai cauzei. Motivul invocat de magistrați a fost că faptele reținute de organele judiciare în cazul lor s-au prescris. Sentința nu este însă definitivă și ar putea fi atacată la o instanță superioară. Uluitorul caz a ieșit la iveală în aprilie 2010, când procurori români și englezi au descins în Cartierul Strachina, din Țăndărei, în baza unor informații potrivit cărora aici ar exista «cartierul general» al celor care își exploatau copiii pe raza mai multor orașe din Marea Britanie. Ancheta a dezvăluit faptul că peste 180 de copii de etnie... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2019, 18:10 (9326 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

7 metri de emoții

Handbal, HCM Slobozia-Neptun Constanța 31-30 (26-26, 13-14)

7 metri de emoții

A fost un spectacol palpitant, încheiat dramatic la loteria aruncărilor de la 7 metri. De-a dreptul delicios pentru un spectator neutru, dar pentru iubitorii handbalului ialomițean, doar un nou succes chinuit cu Neptun care lasă, pe termen lung, un gust amar. Motivele pentru care nu reușim să impunem valoare superioară a lotului le-am atins în urmă cu 3 săptă­mâni, la meciul de Campionat. Acum, la jocul din Cupă, am trecut prin tot curcu­beul de emoții și în final am obținut, grație inspirației lui Savko, calificarea în Opti­mile de finală. Fetele merită fe­licitări pentru sângele rece de care au dat dovadă la aruncările de la 7 metri, ce au decis învingătoarea. De ce s-a ajuns până acolo este... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2019, 17:40 (4500 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Inspectorul general școlar Manuela Zainea pune virgulă între subiect și predicat

Ce drăguuuuuț!

Inspectorul general școlar Manuela Zainea pune virgulă între subiect și predicat

Nu știm alții cum sunt, dar noi, când accesăm profilele oficialilor pe site-urile de socializare, intrăm în depresie. Uite, bunăoară, zilele trecute am accesat pagina de Facebook a inspectorului general școlar Manuela Zainea. Și, tot citind cum își petrece ea timpul în calitate de repre­zentant al dăs­călimii ialomițene, am dat peste o postare din decembrie anul trecut. În care, am descoperit cu surprin­dere, că ea siluiește fără milă Limba Română, punând virgulă între subiect și predicat. Iată textul, că poate nu aveți ochi pentru captura de ecran. «Inspectoratul Scolar Judetean Ialomita a fost gazda buna pentru copiii care au urat, iar noi, am cantat, impreuna, si am trait sentimentele mirifice, specifice Craciunului: inspectori, directori, profesori, parinti, autoritati locale. (...)»... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2019, 17:10 (9439 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Săptămâna victoriilor

Mai sunt doar două săptămâni până la reluarea campionatului Ligii a III-a, iar jocul Unirii Slobozia arată tot mai bine. Elevii lui Enache Costea au traversat o săptămână fastă, în care s-au impus în ambele partide disputate.

Victorie tradițională cu Brăila Arena din Perieți, una dintre cele mai bine întreținute din jurul Sloboziei, a găzduit jocul dintre Unirea Slobozia și Dacia Unirea Brăila, formație antrenată la Florentin Petre. Acest amical a devenit deja tradițional în perioada pauzei de iarnă și, tot conform tradiției, Unirea Slobozia s-a impus și de această dată. După o primă... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2019, 15:05 (6441 vizualizări - 19 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 19:00
(8549 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:46
(8756 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proiectil în parc

Pompierii ialomițeni au descoperit un element de muniție în apropierea unui loc de joacă pentru copii din Slobozia. Proiectilul exploziv de antiaeriană de calibru 100 mm a fost găsit în urma unor săpături ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:26
(19516 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte», la a XIX-a ediție

În perioada 1-31 octombrie 2010, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează «Salonul Anual de Carte», ediția a XIX-a. Acțiunea vizează organizarea de expoziții de carte, întîlniri cu scriitori ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:25
(17924 vizualizări - 0 comentarii)


«Marea debarasare», la finalul săptămînii

În zilele de vineri, 1 octombrie și sîmbătă, 2 octombrie, se va desfășura cea de-a treia ediție a Campaniei Marea Debarasare. «Modificarea a survenit ca urmare a faptului că pe 25 septembrie 2010, data ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:23
(13855 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Valea Ciorii

Trei adăposturi de animale și depozitul de furaje ale unui slobozean au fost mistuite de flăcări în noaptea de de sîmbătă spre duminică, 25/26 septembrie. Din primele cercetări, pompierii au concluzionat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:22
(17046 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna prevenirii criminalității» la IPJ Ialomița

«Începînd de luni, 27 septembrie, sub titlul „Săptămîna prevenirii criminalității“ la nivel național se va desfășura un complex de activități preventive menite să contribuie la creșterea gradului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:20
(16426 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat la Gheorghe Doja

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 25 septembrie, la Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație. Incidentul a fost produs de un tînăr de 35 de ani, conducător auto, care aflîndu-se la volanul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:19
(15345 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Infractoare de 62 ani, încarcerată

Polițișii din Țăndărei au organizat, sîmbătă, 25 septembrie, o acțiune pentru depistarea persoanelor urmărite. În cadrul acțiunii a fost prinsă o femeie de 62 de ani care se sustrăgea executării unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:18
(16168 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan

Sîmbătă, 25 septembrie, polițiștii Serviciului Rutier au oprit pentru control un taxi. Pentru că șoferul mirosea a alcool, polițiștii l-au testat cu aparatul Drager. Iar bănuielile polițiștilor s-au confirmat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:17
(13654 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic de persoane în Ialomița

Patru persoane, dintre care două în stare de arest preventiv, au fost trimise în judecată de oamenii legii pentru trafic de persoane și trafic de minori. Suspecții, prin violențe și amenințări, au exploatat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:43
(17943 vizualizări - 1 comentariu)


Și-au bătut copilul de 8 ani pentru că era «neascultător»

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia efectuează cercetări pentru a stabili împrejurările în care a survenit vătămarea corporală a unui copil în vîrstă de 8 ani, din Slobozia. Minorul a ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:42
(18512 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: Beți și fără permise, la volan!

Agenții Postului de Poliție Giurgeni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autocamion înmatriculat în județul Argeș, la volanul căruia se afla un bărbat ce emana ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:40
(17914 vizualizări - 0 comentarii)


Armă cu aer comprimat deținută ilegal

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, a fost depistat un tînăr, de 25 de ani, din Borănești care deținea fără drept o armă neletală, supusă ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:35
(21204 vizualizări - 0 comentarii)


«Let’s Do It, România!» cu Jandarmeria

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația «Eco Asist Romania», participă sîmbătă, 25 septembrie, la campania națională de ecologizare «Let’s Do It, România». Jandarmii se ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:33
(18578 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Și-a dat foc grajdului din greșeală

Un bărbat din Vlădeni a dat foc grajdului de furaje din propria gospodărie aruncînd la întîmplare o țigare aprinsă. Incendiul a fost anunțat miercuri, 22 septembrie, iar pompierii militari din Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:27
(16084 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni incendiu


Fetești: Jandarmii, de pază la cele sfinte

20 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, vor asigura, duminică 26 septembrie, între orele 7.00-12.00, măsurile de ordine publică impuse de sfințirea bisericii cu hramul ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:25
(17130 vizualizări - 0 comentarii)


Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămâna Mobilității Europene»

Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămîna Mobilității Europene»

În perioada 16-22 septembrie 2010 se desfășoară cea de-a IX-a ediție a «Săptămînii Mobilității Europene», manifestare europeană anuală sprijinită de Comisia Europeană prin Direcția Generală de Mediu. În ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:30
(14097 vizualizări - 0 comentarii)


Autovehicule furate, găsite la Țăndărei și Fetești

Un autoturism și un scuter, ambele figurînd în bazele de date ca fiind furate, au fost depistate în ultimele 24 de ore de polițiștii ialomițeni. Astfel, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:26
(16814 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Centre de colectare fier vechi, controlate de polițiști

Trei firme cu punctele de lucru în Fetești, ce desfășoară activități în domeniul colectării deșeurilor industriale reciclabile, au fost verificate de polițiști. Urmare a controalelor, față de administratorul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:22
(15961 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a Poliției la Bărcănești și Bărbulești

Marți, 21 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza comunelor Bărcănești și Bărbulești, încercîndu-se astfel prevenirea și combaterea unor infracțiuni. În acest sens, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:19
(19062 vizualizări - 0 comentarii)


Plăți APIA de peste 1,2 miliarde de euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a plătit, la data de 17 septembrie2010, suma de aproape 113 milioane de euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:13
(15856 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:48
(9971 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:21
(8621 vizualizări - 0 comentarii)


«Agroial Partener», trei zile la Slobozia

Tîrgul Internațional de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial Partener» și «Salonul Auto Slobozia» își deschid porțile. Deshiderea oficială se va organiza, joi, 23 septembrie, în fața Centrului ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(14717 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Dridu

Miercuri, 22 septembrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Consiliul Județean Ialomița, Biblioteca Comunală Dridu și Primăria Dridu inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(19028 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Biblionet


59 de posturi vacante la «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 24 septembrie, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», la Slobozia. Acțiunea se va desfășura la sediul Agenției din strada ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(16174 vizualizări - 0 comentarii)


Muncă «la negru» în domeniul confecțiilor

În perioada 16-17 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat Campania națională în domeniul confecții-textile. În cadrul acțiunii au fost verificați 10 agenți economici, cu un număr ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(14703 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat capace de canalizare

Doi tineri feteșteni au furat noaptea trecută cinci capace de canalizare. Ghinionul tinerilor a fost că pe traseu au fost opriți de polițiști. Incidentul s-a petrecut în noaptea de luni spre marți, respectiv ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:35
(15747 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți și fără permis la volan

Șoferii băuți la volan sau indisciplinați în trafic au fost noaptea trecută ținta polițiștilor din Slobozia și Fetești. În urma unor acțiuni, în trafic au fost depistați doi conducători auto ce șofau deși ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:34
(14721 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...