Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Handbal, Junioare 4

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Sâmbătă s-au disputat în Sala «Andreea Nica» meciu­rile contând pentru faza județeană a Campionatului de handbal feminin adresat junioarelor 4. Au participat CSM Unirea Slobozia, CSS Slobozia, ACS Piticu Fetești și Asociația «Astăzi pentru viitor» Mihail Kogălniceanu. Trofeul de campioană a județului i-a revenit Unirii Slobozia. Fetele antrenate de Alexandru Ivan au trecut cu 18-4 de Mihail Kogălniceanu și cu 21-1 de ACS Piticu Fetești. Cel mai disputat joc a fost între CSM Unirea și echipa lui Alexandru Ciobanu, CSS Slobozia. S-a terminat indecis, 10-10, titlul de campioană fiind decis de golaverajul superior al uniristelor. Următoarea fază va fi pe Euroregiune, în care reprezentantele Ialomiței... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2019, 11:40 (5968 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozenii achită nota de plată a administrației

Consiliul Local a intrat în campanie electorală

Slobozenii achită nota de plată a administrației

Joi, 31 ianuarie 2019, plenul Consiliului Local Slobozia a adoptat o serie de decizii controversate, care stabilesc direcțiile de dezvoltare a municipiului în anul 2019. Printre proiectele de hotărâre adoptate s-au numărat cele privind creșterile de tarife pentru colectarea deșeurilor, înființarea noului cimitir municipal, construirea unui terminal intermodal de transport public și realizarea unei piste de biciclete a orașului. Proiectele de hotărâre au fost aprobate grație votului celor 11 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local, însă ședința marchează debutul celor două campanii electorale din anul 2019.

Mult zgomot pentru tarife majorate... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2019, 09:55 (5879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campanie de recrutare a asistenților maternali la DGASPC Ialomița

Campanie de recrutare a asistenților maternali la DGASPC Ialomița

Sub coordonarea Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopției, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a dat startul unei campanii de recrutare a persoanelor care doresc să devină asistenți maternali. Nevoia unor astfel de specialiști este mare în condițiile, în care vi­ziunea celor două instituții este de a reduce numărul copiilor și al tinerilor plasați în instituții care oferă servicii de asistență socială.

Sprijin real pentru asistenții maternali? Asistentul maternal este acel specialist care oferă îngrijire și protecție... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2019, 15:10 (10280 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Epidemia de gripă creează haos în spitalele ialomițene

Epidemia de gripă creează haos în spitalele ialomițene

Declarată oficial în urmă cu o săptămână, epidemia de gripă afectează puternic și județul Ialomița. Comparativ cu anul trecut, anul acesta numărul cazurilor afecțiunilor respiratorii s-a dublat, arată statisticile oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Sufocate de valul de pacienți care se prezintă cu simptome specifice gripei, spitalele din județ încearcă să facă față tuturor soli­citărilor. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, de exemplu, pacienții reclamă faptul că sunt tratați cu indiferență, iar personalul medical nu respectă măsurile de prevenire a gripei. În replică la aceste acuzații, conducerea unității medicale susține însă că situația este sub control...

... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2019, 10:05 (6554 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

parapsihologia politică a asumării

La aproape 3 ani de la prelua­rea județului (și a țării) aleșii ne acuză. Ne acuză că suntem inso­lenți, că nu avem răbdare, că nu muncim în­deajuns, că nu știm decât să cerem, că nu ne mai ajunge ce am primit... Devin irascibili, violenți chiar, ne arată cu degetul vindicativi și ne cer, culmea, să ne acceptăm vina! Pentru că da, noi suntem vi­novații de serviciu. Suntem cei care am refuzat să participăm la vot, care nu ne-am im­pli­cat în politică, în viața publică.... Sau, după caz, am făcut toate acestea legitimându-i pe ei. Iar le­giti­mitatea lor nu înseamnă asumarea obligațiilor care decurg. Promisiunile lor nu presupun reali­zarea unor obiective. Deciziile lor nu impun res­pon­sabilitate... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2019, 12:40 (4608 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clase pregătitoare «STEP BY STEP» la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului»

În anul școlar 2019-2020

Clase pregătitoare «STEP BY STEP» la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului»

Începând cu anul școlar 2019-2020, Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia demarează proiectul cla­se­lor pregătitoare «STEP BY STEP». Viitori eleveni vor fi în­drumați de câte două cadre didactice specializate care au competența de a descoperi aptitudinile și talentele copilului pentru a le cultiva și dezvolta în viitor. Totodată, copiii vor avea acces la o bi­bliotecă specializată, ateliere de lucru personalizate și teren de joacă.

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» își mărește echipa
Începând cu anul școlar 2019-2020, Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» dema... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2019, 16:35 (15906 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Terapie cu picături de floare

Terapie cu picături de floare

Daniela Mihai este terapeut «Bach». Are diplomă și 7 ani de experiență în domeniu. Mai mult decât atât, a fost primul pacient din Slobozia care a apelat la Terapia «Bach». Apoi și-a dorit să știe mai mult. Apoi a făcut cursuri, a învățat să recunoască florile, să realizeze combi­nații, să vindece oameni. Acum crede că toți avem nevoie de picăturile ei de flori. Primul impuls este să nu o credem. Zâmbește larg și ne dă dreptate: «Toți pacienții mei sunt așa la început... Și toți se întorc!».

Picături de floare Acasă la Daniela Mihai miroase a flori de primăvară și a liniște. Tre­buie... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2019, 11:20 (7427 vizualizări - 8 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

 Președintele Victor Moraru face istorie la Bruxelles!

Senzațional!

Președintele Victor Moraru face istorie la Bruxelles!

Președintele ialomițenilor de pretutindeni s-a aflat zilele trecute la Bruxelles, la una dintre ședințele alea lunare ale Comitetului European al Regiunilor, de unde încasează domnia sa anual aproximativ 10 mii de euro pe care-i trece cu mândrie în declarații de avere. Și l-am fi iertat, vă jurăm, că ne-am plictisit scriind că picotește degeaba-n scaunul ăla din care ne trimite poze non-stop. Numai că, de data asta, domnia sa a postat pe pagina de Facebook o fotografie în care se lasă surprins alături de prim-ministrul Viorica Dăncilă. Convinși că ați dori să știți ce gândeau fiecare dintre protagoniștii fotografiei, am apelat la ajutorul unui mentalist plătit de magnatul Soros. Și, la 18 ore... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2019, 16:45 (7678 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița începe anul 2019 cu «pași» de melc

Nimic nou sub soare

Ialomița începe anul 2019 cu «pași» de melc

Prima ședință a Consiliului Județean Ialomița din acest an reconfirmă controlul politic absolut exercitat de către majoritatea PSD-ALDE în cadrul administrației județene. Joi, 31 ianua­rie 2019, dictatura votului a făcut inutilă orice formă de opoziție. Și a consfințit controlul politic pe care preșe­dintele Victor Moraru îl exercită asupra consilierilor județeni.

Feuda administrativă a Președintelui
Proiectele de hotărâre supuse aprobării Consiliului Județean joi, 31 ia­nuarie 2019, au reconfirmat intențiile megalomanice ale președintelui Victor Moraru. Așa cum acesta declara... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2019, 12:50 (5962 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Județul Ialomița este un deșert economic!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Județul Ialomița este un deșert economic!»

La aproape 3 ani de la preluarea județului de către cuplul Moraru&Mocioniu, deputatul PNL Gheorghe Tinel face un pronostic sumbru. El susține că anul 2019 este un an compromis, că economia județului a regresat iremediabil și că administrațiile locale riscă să intre în colaps financiar... Toate acestea în condițiile în care, declară domnia sa, soluțiile au fost întotdeauna la îndemâna autorităților!

«Groapa lui Stoica» costă 2 milioane de euro
Deputatul PNL Gheorghe Tinel criti­că dur prestația cuplului Moraru&Mocioniu. În opinia deputatului ialomițean, cei doi sunt principalii vinovați pentru eșecurile administrative înregistrate în ultima perioadă.... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2019, 15:05 (8276 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Grindu, condamnat să măture curtea bisericii din sat timp de 120 de zile

Sentință uluitoare

Primarul din Grindu, condamnat să măture curtea bisericii din sat timp de 120 de zile

Anchetat de pro­curorii Direcției Naționale Anticorupție pentru «trafic de influență», Costel Vieriu, primarul localității Grindu, a primit recent sentința în dosarul penal deschis pe nu­mele său. Pe lângă pedeapsa principală de 3 ani închisoare cu suspendare, edilul a fost obligat să presteze și 120 de zile de muncă în folosul comunității. Una dintre locațiile în care acesta ar trebui să muncească este curtea bisericii «Înălțarea Domnului» din comună. De asemenea, edilul nu mai poate ocupa o funcție publică în următorii 4 ani.

A fost prins în flagrant Într-un comunicat de presă remis... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2019, 10:15 (19666 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au datorii restante de 43,4 milioane de lei la bănci

Ialomițenii au datorii restante de 43,4 milioane de lei la bănci

La sfârșitul anului 2018, valoarea totală a creditelor contractate de ialomițeni a atins nivelul de 1249,2 milioane de lei. Din această sumă, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României, 43,4 milioane de lei reprezintă credite restante. Paradoxal, ialomițenii reușesc să economisească. Aceleași date statistice confirmă o creștere a volumului de depozite la termen cu 31 milioane de lei.

Au crescut restanțele la credite Potrivit datelor statistice, raportate de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap băncilor. La finalul lunii decembrie 2018, nivelul... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2019, 14:55 (5954 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prietenii arhiereului Vincențiu

Prietenii arhiereului Vincențiu

Sâmbătă, 2 februarie 2019, cinci ierarhi ai BOR, cu Preasfințitul Vincențiu în frunte, au sărbătorit împlinirea a 25 de ani de la consacrarea acestuia ca arhiereu. Nu insistăm, că și noi avem păcate și toți vom da socoteală la Judecata de Apoi... Dar nu ne putem abține să nu publicăm două fotografii care vorbesc de la sine despre judecata de aici. În prima, îi puteți descoperi, cu grade și funcții pe mai-marii județului și subalternii lor în veacul vecilor, amin! După cum vedeți, de la stânga la dreapta, sunt înșirați ca mătăniile pe ață, președintele PSD Ialomița, Marian Pavel, care s-a remarcat hulind că în Ro­mânia sunt mai multe biserici decât școli, ex-pre­ședintele PSD Silvian Ciupercă,... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 19:15 (11615 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noii șefi ai Poliției ialomițene vor să crească gradul de siguranță al cetățenilor

La vremuri noi, aceiași «noi»

Noii șefi ai Poliției ialomițene vor să crească gradul de siguranță al cetățenilor

După ce au trecut cu bine de evaluarea realizată de oficialii Inspectoratului General al Poliției Române, noii șefi ai Poliției ialomițene și-au prezentat planurile pe care le au cu privire la activitatea în cadrul instituției în acest an. Comandantul Cristian Ivan, împreună cu adjuncții săi, Silviu Condruț și Sebastian Savu, și-au propus ca în 2019 să diminueze rata infracțiunilor stradale și reducerea accidentelor rutiere grave.

Schimbări la vârfurile Poliției ialomițene
După o perioadă în care întreaga conducere a Poliției ialomițene a fost condusă în baza unor împuterniciri... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 17:35 (15438 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotoliul de lider a contat

Handbal, Știința Bacău-HCM Slobozia 23-30 (9-14)

Fotoliul de lider a contat

În anii ’80 ascultam cu sufletul la gură transmi­siunile radio ale due­lurilor pentru titlul de campioană dintre Știința Bacău și Rulmentul Brașov. Anii au trecut, iar handbalul feminin din orașul lui Bacovia mai are doar prin nume legătură cu strălucirea de altă dată. De aceea, HCM Slobozia nu a avut nicio problemă în a se impune duminică chiar pe terenul echipei moldave. Știința a fost din nou pradă ușoară pentru elevele lui Gheorghe Covaciu, pe care jocul rezultatelor le-a dus din nou la 7 puncte distanță de urmăritoare. HCF Piatra Neamț a tratat mai serios decât o făcuse Slobozia jocul cu Neptun Constanța și a învins cu 28-27. Fără să aibă neapărat această intenție, echipa nemțeană a oferit... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 16:40 (3665 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Au rămas fără adăpost din cauza datoriilor acumulate

Se întâmplă la Slobozia

Au rămas fără adăpost din cauza datoriilor acumulate

Mai mulți beneficiari ai locuințelor sociale aflate în administrarea Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia au fost evacuați în 2018, din cauza numeroaselor datorii pe care le-au acumulat la plata chiriei și utilităților. Valoarea debitelor se apropie de suma de 20 mii de lei. Toate locuințele sociale ale Direcției de Asistență Socială din Slobozia se află în clădirea fostei Școli Nr. 13, iar condițiile oferite lasă de dorit. Anul trecut suma investită pentru întreținere și renovări nu a depășit 10 mii de lei.

Săraci și datornici
Potrivit estimărilor oficiale, la... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 15:10 (7793 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Record de participare la Cupa CSM Slobozia

Tenis de masă

Record de participare la Cupa CSM Slobozia

Sala «Andreea Nica» a găzduit sâmbătă, 2 februarie a.c., Cupa CSM Slobozia, competiție de tenis de masă adresată jucătorilor amatori. Pus în scenă de omul de afa­ceri Gheorghe Vlase, evenimentul a înregistrat un adevărat record de participare datorat în bună parte organizării eficiente a competiției anterioare desfășurate în orașul nostru. 212 jucători s-au duelat la cele 27 de mese care au împânzit suprafața sălii, 34 dintre aceștia fiind din Slobozia. Ca de fiecare dată, concurenții au fost împărțiți pe 4 categorii valo­rice: «Începători», «Avansați», «Open» și «Elite».

Alexandru Enciu, pe podiumul «Elitelor»... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 13:10 (4946 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Mica «epurare» de la Miloșești

Deputatul PNL Gheorghe Tinel recidivează

Mica «epurare» de la Miloșești

Primarul și viceprimarul din Miloșești ar putea rămâne fără sprijinul politic al PNL. Vineri, 1 februarie 2019, în cadrul unei ședințe a Biroului Politic, deputatul PNL Gheorghe Tinel le-a dat celor doi un ultimatum. Anterior acestui ultimatum, primarul Nelu Chițoiu și viceprimarul Titi Mangiurea au decis să candideze unul împotriva altuia la alegerile locale din 2020...

Un scandal de culise Sătul să plătească oalele administrative sparte de primarul Nelu Chițoiu, viceprimarul Titi Mangiurea l-a anunțat pe acesta că va candida împotriva lui la alegerile locale din 2020. Speriat de perspectiva... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 11:35 (7050 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Amicale tari în cantonamentul de la Snagov

Fotbal, Unirea Slobozia

Amicale tari în cantonamentul de la Snagov

bonus: «Grupa 2005-2006», turneu reușit la Craiova

În perioada 31 ianuarie-8 februarie 2019, Unirea Slobozia se află în cantonament în loca­litatea ilfoveană Snagov. Antrenorii Enache Costea și Adrian Cristea au deplasat la această acțiune 24 de jucători, practic întregul lot folosit în tur, plus noutatea Mihăiță Lemnaru. Benefic este faptul că, în această perioadă de pregătire, galben-albaștrii nu ocolesc duelurile cu adversari tari provenind din ligile superioare. «Doar așa putem progresa!» explică cei din conducere. Prin urmare, la mijlocul săptămânii trecute, Unirea a remizat în duelul cu diviziunara secundă Aerostar Bacău, echipă pregătită de fostul antrenor a lui Dinamo, Florin Bratu. S-a terminat 2-2, pentru Slobozia marcând Nelu Bucă și... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 11:10 (7634 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

De mai bine de 10 ani, admi­nistrația locală din Țăndărei plătește chirie unui om de afaceri local pentru ca Garda de Intervenție a Pompierilor să poată funcționa. La această situație s-a ajuns după ce terenul pe care se află amplasată Garda de Intervenție a fost cumpărat la licitație de Constantin Lupu, fostul director al fabricii de cărămidă din oraș. Auto­ritățile locale încearcă să cumpere respectiva suprafață, însă prețul cerut de afacerist este prea mare.

Istoria unui teren În 1994, Primăria Țăndărei și firma Agromec Țăndărei încheie o Convenție prin care administrația locală... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 10:05 (7208 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Șoferi cu dosare penale

Potrivit unui comunicat de presă al IPJ Ialomița, în urma acțiunilor întreprinse de polițiștii ialomițeni pentru prevenirea accidentelor rutiere, oamenii legii au sancționat 11 conducători auto. Cinci dintre ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 15:20
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: «Porți Deschise» la Jandarmerie

Joi, 1 septembrie 2016, cu ocazia împlinirii a 123 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează o serie de evenimente prin care să marcheze această ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 14:45
(5355 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlnire cu contribuabilii

Miercuri, 7 septembrie 2016, reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice organizează, la sediul instituției, o întîlnire cu contribuabilii din județ, cu scopul de la le explica acestora ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 13:25
(5191 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7232 șomeri, din care 895 șomeri indemnizați, respectiv 6337 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă, desfășurată de polițiști

Efective de polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au demarat, începînd cu data de vineri, 19 august a.c., o amplă campanie de prevenire a furturilor din autoturisme. Acțiunea oamenilor legii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:10
(4482 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Urmăriți internațional în Germania, prinși la Bărbulești

Doi tineri, de 25 și 26 de ani, din comuna Bărbulești, au fost prezentați Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București pentru a fi extrădați în Germania. Aceștia au fost descoperiți pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 16:25
(5386 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Polițiștii din Ialomița caută o adolescentă de 14 ani, domiciliată în Fetești, care, la data de 18 august 2016, a dispărut fără urmă. Fata se numește Andreea Valentina Oaie, are ca semn particular o deformare ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 13:10
(5127 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că, la data de 19 august 2016, la nivelul județului există disponibile 441 de locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 20:05
(6718 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se lansează «Ghidul bibliotecilor din Ialomița»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia anunță lansarea «Ghidului bibliotecilor din Ialomița». Documentul a fost creat pentru a oferi o imagine de ansamblu cu privire la activitatea celor ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 18:45
(4535 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Bătrînă, înșelată prin telefon

O bătrînă de 69 de ani, din Grivița, a rămas fără 1500 de lei după ce a fost înșelată la telefon. Femeia a declarat la Poliție faptul că o persoană necunoscută a contactat-o, precizîndu-i faptul că este ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 20:20
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: S-a dat startul campaniei de finanțare a investițiilor în procesarea produselor agricole

Într-un comunicat de presă remis publicității, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță startul campaniei de finanțare a proiectelor privind investițiile în procesarea produselor agricole și ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:25
(7981 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru furt calificat

Un tînăr de 19 ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a spart mai multe mașini parcate pe raza municipiului. El a intrat în vizorul polițiștilor în urma reclamațiilor făcute de proprietarii ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:10
(6018 vizualizări - 0 comentarii)


pierdere

Pierdut carnet de comercializare pe numele Grigore Ionel, str. Lalelei, nr. 15, com. Roșiori, jud. Ialomița, cu seriile de la IL8263041 la IL8263080. Se declară nul.

17 August 2016, 17:10


Poliția Rutieră Ialomița: 23 de permise reținute, amenzi de peste 77000 lei

La sfîrșit de săptămînă, în perioada 5-7 august a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:20
(5521 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 62 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:05
(4615 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor în cluburi și baruri

La sfîrșitul de săptămînă precedent, Poliția Română a organizat o acțiune, la nivel național, în cluburi  și baruri, pentru prevenirea și combaterea activităților infracționale. Polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 11:10
(6473 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Bătrînă, ucisă de virusul West Nile

O femeie de 79 de ani, din Urziceni, a murit la Spitalul «Matei Balș», după ce s-a descoperit că a fost infestată cu virusul West Nile. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin este ...[citește_toată_știrea]

4 August 2016, 21:35
(7363 vizualizări - 0 comentarii)


La un pas de moarte în Lacul Amara

Medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, au intervenit duminică, 30 iulie 2016, pentru a acorda primul ajutor unui bărbat care era să își găsească sfîrșitul în apele Lacului Amara. Din primele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2016, 20:40
(6914 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara înecat


Slobozia: Pacient cu viermi, transportat la spital

Întîmplare șocantă petrecută la Unitatea Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Un pacient, în vîrstă de 80 de ani, adus pentru consultații, în noaptea de 25/26 iulie 2016, a fost găsit ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2016, 14:50
(5549 vizualizări - 1 comentariu)


DN21A: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 iulie 2016, în jurul orei 15,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21A s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 18:45
(4365 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis, la volan

Un bărbat, de 64 de ani, din București, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși consumase anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 17:35
(4348 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita dispune, prin intermediul Rețelei EURES, de 34 de posturi pentru lucrătorii calificați în domeniul hotelier-gastronomic (ospătar-22 de posturi ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 16:10
(4983 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Construcțiile și amenajările neautorizate privind securitatea la incendiu, termen limită pentru intrarea în legalitate-31.12.2016

Potrivit prevederilor art. 30 alin (4^1) din Legea nr. 307 privind apărarea împotriva incendiilor, cu modificările și completările ulterioare, pentru construcțiile și amenajările care se supun avizării ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 15:20
(6149 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Să plantăm și să îngrijim o floare!»

Din anul 2005 și pînă în prezent, Protopopiatul Urziceni a desfășurat neîntrerupt diverse activități instructiv-educative și recreative pentru copiii din comunitate prin intermediul Biroului de Asistență ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 14:25
(5317 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR va primi cereri de finanțare a investiților neagricole din zona rurală

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) deschide o nouă sesiune anuală de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PND ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 13:15
(7701 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 27-29.07.2016, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Știrbei» al județului Călărași va organiza și desfășura competiția cu tematică de pompieri, care va reuni la start loturile reprezentative ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 12:35
(5308 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în trafic

Vineri și sîmbătă, 22/23 iulie 2016, urmare a protocolului încheiat între ANSVSA și IGPR, cu privire la organizarea controalelor oficiale și respectarea condițiilor sanitare veterinare referitoare la producerea ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 11:25
(4861 vizualizări - 0 comentarii)


Liceenii au șansa să opteze pentru cariera militară

Absolvenții claselor a IX-a si a X-a care vor să urmeze o formă de învățămînt militar au șansa sa se transfere la Colegiul Național Militar «Tudor Vladimirescu» Craiova . Chiar daca este vacanță, oferta ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2016, 14:05
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


cîine găsit

Găsit cîine duminică, 24 iulie 2016,
zona Central, rasa Ciobănesc Turcesc,
asemănător Malamu Alaska.
Rog contactați telefon 0730568820.

26 Iulie 2016, 12:15


Tragedie la Bordușani. Doi frați, înghițiți de apele Borcei

Tragedie la Bordușani duminică, 24 iulie 2016. Doi frați, de 11 și 15 ani, și-au găsit sfîrșitul înghițiți de apele Borcei. Băieții plecaseră de acasă fără să spună părinților că merg la scăldat. În această ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2016, 12:45
(6783 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...