Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Deficit de procurori în Parchetele din Ialomița

Deficit de procurori în Parchetele din Ialomița

O analiză a Consiliului Superior al Magistraturii arată faptul că Parchetele din județul Ialomița funcționează fără magistrați. Lipsa acestora își face simțită prezența asupra modului lent de soluționare a dosarelor aflate în lucru. Doar într-un singur caz, cel al Parchetului de pe lângă Judecă­toria Urziceni, gradul de ocupare este atins. În celelalte unități, este nevoie de procurori...

Se caută soluții Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița este cea mai mare unitate de Parchet a județului, care coordonează activitatea Parchetelor de pe lângă judecătorii. Potrivit ana­lizei Consiliului... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2019, 13:40 (8782 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Mai au de jucat 3 amicale

Fotbal, Unirea Slobozia

Mai au de jucat 3 amicale

Fotbaliștii Unirii Slobozia au revenit din cantonamentul de la Snagov după ce în ulti­mul joc de pregătire al perioa­dei centralizate au pierdut la limită, 0-1, duelul cu Gloria Buzău. La acest meci, Enache Costea nu s-a putut baza din varii motive pe Toma, Teodorescu, Gherasim, Adăscăliței, Lemnaru și Dragomir. Echipa noastră mai are de disputat, până la reluarea Campionatului, 3 meciuri de pregătire. Miercuri, 13 februarie a.c., Unirea va fi vizitată de divizionara secundă Dacia Unirea Brăila, dacă vremea va permite meciul urmând a se juca pe «1 Mai». În caz contrar, se va apela la terenul comunei Perieți. Urmează sâmbătă, 16 februa­rie 2019, jocul cu Metalul Buzău, iar 7 zile mai târziu, partida... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2019, 12:35 (4906 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte, CS Amara

Primele succese în 2019

Luptătorii CS Amara promit să repete și chiar să depășească performanțele obținute în 2018, iar cele întâmplate săptămâna trecută vin să confirme acest aspect. La un puternic turneu adresat luptătorilor sub 23 de ani care s-a desfășurat în Capitala Bulgariei, Sofia, Cristian Lungu a demonstrat încă o dată că este una dintre marile speranțe ale acestui sport și a cucerit medalia de bronz. Un rezultat similar a obținut la categoria 51 kilograme, Răzvan Jeaca. Luptătorul Amarei a realizat această performanță la un turneu internațional pentru cadeți desfășurat în Republica Moldova. «Sunt rezultate care mă bucură foarte mult și îmi demonstrează că suntem în continuare pe drumul cel bun!» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2019, 12:10 (3820 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Handbal, Junioare 4

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Sâmbătă s-au disputat în Sala «Andreea Nica» meciu­rile contând pentru faza județeană a Campionatului de handbal feminin adresat junioarelor 4. Au participat CSM Unirea Slobozia, CSS Slobozia, ACS Piticu Fetești și Asociația «Astăzi pentru viitor» Mihail Kogălniceanu. Trofeul de campioană a județului i-a revenit Unirii Slobozia. Fetele antrenate de Alexandru Ivan au trecut cu 18-4 de Mihail Kogălniceanu și cu 21-1 de ACS Piticu Fetești. Cel mai disputat joc a fost între CSM Unirea și echipa lui Alexandru Ciobanu, CSS Slobozia. S-a terminat indecis, 10-10, titlul de campioană fiind decis de golaverajul superior al uniristelor. Următoarea fază va fi pe Euroregiune, în care reprezentantele Ialomiței... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2019, 11:40 (5968 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii achită nota de plată a administrației

Consiliul Local a intrat în campanie electorală

Slobozenii achită nota de plată a administrației

Joi, 31 ianuarie 2019, plenul Consiliului Local Slobozia a adoptat o serie de decizii controversate, care stabilesc direcțiile de dezvoltare a municipiului în anul 2019. Printre proiectele de hotărâre adoptate s-au numărat cele privind creșterile de tarife pentru colectarea deșeurilor, înființarea noului cimitir municipal, construirea unui terminal intermodal de transport public și realizarea unei piste de biciclete a orașului. Proiectele de hotărâre au fost aprobate grație votului celor 11 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local, însă ședința marchează debutul celor două campanii electorale din anul 2019.

Mult zgomot pentru tarife majorate... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2019, 09:55 (5879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campanie de recrutare a asistenților maternali la DGASPC Ialomița

Campanie de recrutare a asistenților maternali la DGASPC Ialomița

Sub coordonarea Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopției, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a dat startul unei campanii de recrutare a persoanelor care doresc să devină asistenți maternali. Nevoia unor astfel de specialiști este mare în condițiile, în care vi­ziunea celor două instituții este de a reduce numărul copiilor și al tinerilor plasați în instituții care oferă servicii de asistență socială.

Sprijin real pentru asistenții maternali? Asistentul maternal este acel specialist care oferă îngrijire și protecție... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2019, 15:10 (10282 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Epidemia de gripă creează haos în spitalele ialomițene

Epidemia de gripă creează haos în spitalele ialomițene

Declarată oficial în urmă cu o săptămână, epidemia de gripă afectează puternic și județul Ialomița. Comparativ cu anul trecut, anul acesta numărul cazurilor afecțiunilor respiratorii s-a dublat, arată statisticile oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Sufocate de valul de pacienți care se prezintă cu simptome specifice gripei, spitalele din județ încearcă să facă față tuturor soli­citărilor. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, de exemplu, pacienții reclamă faptul că sunt tratați cu indiferență, iar personalul medical nu respectă măsurile de prevenire a gripei. În replică la aceste acuzații, conducerea unității medicale susține însă că situația este sub control...

... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2019, 10:05 (6555 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

contraeditorial

parapsihologia politică a asumării

La aproape 3 ani de la prelua­rea județului (și a țării) aleșii ne acuză. Ne acuză că suntem inso­lenți, că nu avem răbdare, că nu muncim în­deajuns, că nu știm decât să cerem, că nu ne mai ajunge ce am primit... Devin irascibili, violenți chiar, ne arată cu degetul vindicativi și ne cer, culmea, să ne acceptăm vina! Pentru că da, noi suntem vi­novații de serviciu. Suntem cei care am refuzat să participăm la vot, care nu ne-am im­pli­cat în politică, în viața publică.... Sau, după caz, am făcut toate acestea legitimându-i pe ei. Iar le­giti­mitatea lor nu înseamnă asumarea obligațiilor care decurg. Promisiunile lor nu presupun reali­zarea unor obiective. Deciziile lor nu impun res­pon­sabilitate... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2019, 12:40 (4608 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clase pregătitoare «STEP BY STEP» la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului»

În anul școlar 2019-2020

Clase pregătitoare «STEP BY STEP» la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului»

Începând cu anul școlar 2019-2020, Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia demarează proiectul cla­se­lor pregătitoare «STEP BY STEP». Viitori eleveni vor fi în­drumați de câte două cadre didactice specializate care au competența de a descoperi aptitudinile și talentele copilului pentru a le cultiva și dezvolta în viitor. Totodată, copiii vor avea acces la o bi­bliotecă specializată, ateliere de lucru personalizate și teren de joacă.

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» își mărește echipa
Începând cu anul școlar 2019-2020, Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» dema... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2019, 16:35 (15906 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Terapie cu picături de floare

Terapie cu picături de floare

Daniela Mihai este terapeut «Bach». Are diplomă și 7 ani de experiență în domeniu. Mai mult decât atât, a fost primul pacient din Slobozia care a apelat la Terapia «Bach». Apoi și-a dorit să știe mai mult. Apoi a făcut cursuri, a învățat să recunoască florile, să realizeze combi­nații, să vindece oameni. Acum crede că toți avem nevoie de picăturile ei de flori. Primul impuls este să nu o credem. Zâmbește larg și ne dă dreptate: «Toți pacienții mei sunt așa la început... Și toți se întorc!».

Picături de floare Acasă la Daniela Mihai miroase a flori de primăvară și a liniște. Tre­buie... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2019, 11:20 (7427 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

 Președintele Victor Moraru face istorie la Bruxelles!

Senzațional!

Președintele Victor Moraru face istorie la Bruxelles!

Președintele ialomițenilor de pretutindeni s-a aflat zilele trecute la Bruxelles, la una dintre ședințele alea lunare ale Comitetului European al Regiunilor, de unde încasează domnia sa anual aproximativ 10 mii de euro pe care-i trece cu mândrie în declarații de avere. Și l-am fi iertat, vă jurăm, că ne-am plictisit scriind că picotește degeaba-n scaunul ăla din care ne trimite poze non-stop. Numai că, de data asta, domnia sa a postat pe pagina de Facebook o fotografie în care se lasă surprins alături de prim-ministrul Viorica Dăncilă. Convinși că ați dori să știți ce gândeau fiecare dintre protagoniștii fotografiei, am apelat la ajutorul unui mentalist plătit de magnatul Soros. Și, la 18 ore... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2019, 16:45 (7678 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița începe anul 2019 cu «pași» de melc

Nimic nou sub soare

Ialomița începe anul 2019 cu «pași» de melc

Prima ședință a Consiliului Județean Ialomița din acest an reconfirmă controlul politic absolut exercitat de către majoritatea PSD-ALDE în cadrul administrației județene. Joi, 31 ianua­rie 2019, dictatura votului a făcut inutilă orice formă de opoziție. Și a consfințit controlul politic pe care preșe­dintele Victor Moraru îl exercită asupra consilierilor județeni.

Feuda administrativă a Președintelui
Proiectele de hotărâre supuse aprobării Consiliului Județean joi, 31 ia­nuarie 2019, au reconfirmat intențiile megalomanice ale președintelui Victor Moraru. Așa cum acesta declara... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2019, 12:50 (5966 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Județul Ialomița este un deșert economic!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Județul Ialomița este un deșert economic!»

La aproape 3 ani de la preluarea județului de către cuplul Moraru&Mocioniu, deputatul PNL Gheorghe Tinel face un pronostic sumbru. El susține că anul 2019 este un an compromis, că economia județului a regresat iremediabil și că administrațiile locale riscă să intre în colaps financiar... Toate acestea în condițiile în care, declară domnia sa, soluțiile au fost întotdeauna la îndemâna autorităților!

«Groapa lui Stoica» costă 2 milioane de euro
Deputatul PNL Gheorghe Tinel criti­că dur prestația cuplului Moraru&Mocioniu. În opinia deputatului ialomițean, cei doi sunt principalii vinovați pentru eșecurile administrative înregistrate în ultima perioadă.... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2019, 15:05 (8276 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Grindu, condamnat să măture curtea bisericii din sat timp de 120 de zile

Sentință uluitoare

Primarul din Grindu, condamnat să măture curtea bisericii din sat timp de 120 de zile

Anchetat de pro­curorii Direcției Naționale Anticorupție pentru «trafic de influență», Costel Vieriu, primarul localității Grindu, a primit recent sentința în dosarul penal deschis pe nu­mele său. Pe lângă pedeapsa principală de 3 ani închisoare cu suspendare, edilul a fost obligat să presteze și 120 de zile de muncă în folosul comunității. Una dintre locațiile în care acesta ar trebui să muncească este curtea bisericii «Înălțarea Domnului» din comună. De asemenea, edilul nu mai poate ocupa o funcție publică în următorii 4 ani.

A fost prins în flagrant Într-un comunicat de presă remis... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2019, 10:15 (19670 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au datorii restante de 43,4 milioane de lei la bănci

Ialomițenii au datorii restante de 43,4 milioane de lei la bănci

La sfârșitul anului 2018, valoarea totală a creditelor contractate de ialomițeni a atins nivelul de 1249,2 milioane de lei. Din această sumă, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României, 43,4 milioane de lei reprezintă credite restante. Paradoxal, ialomițenii reușesc să economisească. Aceleași date statistice confirmă o creștere a volumului de depozite la termen cu 31 milioane de lei.

Au crescut restanțele la credite Potrivit datelor statistice, raportate de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap băncilor. La finalul lunii decembrie 2018, nivelul... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2019, 14:55 (5954 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prietenii arhiereului Vincențiu

Prietenii arhiereului Vincențiu

Sâmbătă, 2 februarie 2019, cinci ierarhi ai BOR, cu Preasfințitul Vincențiu în frunte, au sărbătorit împlinirea a 25 de ani de la consacrarea acestuia ca arhiereu. Nu insistăm, că și noi avem păcate și toți vom da socoteală la Judecata de Apoi... Dar nu ne putem abține să nu publicăm două fotografii care vorbesc de la sine despre judecata de aici. În prima, îi puteți descoperi, cu grade și funcții pe mai-marii județului și subalternii lor în veacul vecilor, amin! După cum vedeți, de la stânga la dreapta, sunt înșirați ca mătăniile pe ață, președintele PSD Ialomița, Marian Pavel, care s-a remarcat hulind că în Ro­mânia sunt mai multe biserici decât școli, ex-pre­ședintele PSD Silvian Ciupercă,... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 19:15 (11615 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Noii șefi ai Poliției ialomițene vor să crească gradul de siguranță al cetățenilor

La vremuri noi, aceiași «noi»

Noii șefi ai Poliției ialomițene vor să crească gradul de siguranță al cetățenilor

După ce au trecut cu bine de evaluarea realizată de oficialii Inspectoratului General al Poliției Române, noii șefi ai Poliției ialomițene și-au prezentat planurile pe care le au cu privire la activitatea în cadrul instituției în acest an. Comandantul Cristian Ivan, împreună cu adjuncții săi, Silviu Condruț și Sebastian Savu, și-au propus ca în 2019 să diminueze rata infracțiunilor stradale și reducerea accidentelor rutiere grave.

Schimbări la vârfurile Poliției ialomițene
După o perioadă în care întreaga conducere a Poliției ialomițene a fost condusă în baza unor împuterniciri... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 17:35 (15439 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Fotoliul de lider a contat

Handbal, Știința Bacău-HCM Slobozia 23-30 (9-14)

Fotoliul de lider a contat

În anii ’80 ascultam cu sufletul la gură transmi­siunile radio ale due­lurilor pentru titlul de campioană dintre Știința Bacău și Rulmentul Brașov. Anii au trecut, iar handbalul feminin din orașul lui Bacovia mai are doar prin nume legătură cu strălucirea de altă dată. De aceea, HCM Slobozia nu a avut nicio problemă în a se impune duminică chiar pe terenul echipei moldave. Știința a fost din nou pradă ușoară pentru elevele lui Gheorghe Covaciu, pe care jocul rezultatelor le-a dus din nou la 7 puncte distanță de urmăritoare. HCF Piatra Neamț a tratat mai serios decât o făcuse Slobozia jocul cu Neptun Constanța și a învins cu 28-27. Fără să aibă neapărat această intenție, echipa nemțeană a oferit... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 16:40 (3666 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Au rămas fără adăpost din cauza datoriilor acumulate

Se întâmplă la Slobozia

Au rămas fără adăpost din cauza datoriilor acumulate

Mai mulți beneficiari ai locuințelor sociale aflate în administrarea Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia au fost evacuați în 2018, din cauza numeroaselor datorii pe care le-au acumulat la plata chiriei și utilităților. Valoarea debitelor se apropie de suma de 20 mii de lei. Toate locuințele sociale ale Direcției de Asistență Socială din Slobozia se află în clădirea fostei Școli Nr. 13, iar condițiile oferite lasă de dorit. Anul trecut suma investită pentru întreținere și renovări nu a depășit 10 mii de lei.

Săraci și datornici
Potrivit estimărilor oficiale, la... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 15:10 (7793 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Record de participare la Cupa CSM Slobozia

Tenis de masă

Record de participare la Cupa CSM Slobozia

Sala «Andreea Nica» a găzduit sâmbătă, 2 februarie a.c., Cupa CSM Slobozia, competiție de tenis de masă adresată jucătorilor amatori. Pus în scenă de omul de afa­ceri Gheorghe Vlase, evenimentul a înregistrat un adevărat record de participare datorat în bună parte organizării eficiente a competiției anterioare desfășurate în orașul nostru. 212 jucători s-au duelat la cele 27 de mese care au împânzit suprafața sălii, 34 dintre aceștia fiind din Slobozia. Ca de fiecare dată, concurenții au fost împărțiți pe 4 categorii valo­rice: «Începători», «Avansați», «Open» și «Elite».

Alexandru Enciu, pe podiumul «Elitelor»... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 13:10 (4946 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Comerciant ambulant amendat de polițiști

O patrulă de Ordine Publică a amendat cu 1000 de lei un bărbat, de 37 de ani, din București. Omul vindea produse nealimentare, fără documente. Bărbatul a fost depistat pe o stradă din Slobozia. În momentul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 07:38
(4889 vizualizări - 2 comentarii)


anunț

Vînd apartament
3 camere, Slobozia,

et. 3/4, termopan,
centrală termică proprie,
anvelopat,
apartamentul este construit după 1990,
zona Cuza-Vodă,
preț 45000 de euro,
negociabil.
Telefon
0723/699.100,
0723/699.102

8 Octombrie 2013, 08:06


Ion Roată: Tînăr de 26 de ani întins pe șosea, acroșat de un vehicul

Sîmbătă, 5 octombrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Ion Roată s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, în ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 10:25
(7353 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: La 17 ani, prinsă șofînd

O tînără în vîrstă de 17 ani, din comuna Manasia, a fost depistată la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu. Atît pe numele acesteia, cît și pe numele tînărului de 26 de ani, care i-a ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 09:44
(7267 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Beat la volan

O patrulă de ordine publică a oprit pentru control în trafic, un autoturism, condus de un tînăr în vârstă de 31 de ani, din Căzănești. Întrucît șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 08:41
(5946 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 110000 lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 octombrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Încălcările normelor rutiere au fost sancționate ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 07:41
(5526 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 5000 de elevi, sancționați în anul școlar precedent

Un raport oficial al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița scoate în evidență hibele din sistemul educațional județean. Potrivit documentului, în anul școlar precedent au fost sancționați 5401 de elevi ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 16:26
(7664 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Festivalul Culinar «La Casa Tudorii», a III-a ediție

Festivalul-concurs culinar «La Casa Tudorii» a ajuns la a treia ediție. Evenimentul se va desfășura sîmbătă, 12 octombrie 2013, la situl arheologic «Orașul de Floci» de la Giurgeni. Concursul culinar de ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 15:24
(10124 vizualizări - 8 comentarii)


Miloșești: Bătrînă de 90 de ani, înșelată de escroci

O bătrînă de 90 de ani din satul ialomițean Miloșești a fost înșelată de doi necunoscuți cu suma de 400 de lei. În cauză a fost întocmit un dosar penal de către polițiști... Cei doi necunoscuți au mers ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 14:23
(8797 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Titluri și autori la «Salonul Anual de Carte»

Primul eveniment organizat în cadrul Salonului Anual de Carte, ediția a XXII-a, debutează vineri, 4 octombrie a.c., la orele 11,00, la Slobozia. În cadrul Galeriilor de Artă «Arcadia», iubitorii de lectură ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 11:13
(6959 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea delicvenței juvenile, o prioritate pentru polițiști

Cea de-a treia zi a campaniei «Săptămîna prevenirii criminalității» a fost dedicată exclusiv prevenirii delicvenței juvenile. Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni au mers în școli și le-au explicat ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 10:21
(4919 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 3 octombrie 2013, sînt disponibile 196 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 09:12
(7041 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive pe șoselele județului

Polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor de prevenire a producerii evenimentelor rutiere grave pe arterele de circulație din județ. În plasa polițiștilor au căzut peste 85 de contravenienți. ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 08:17
(6087 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

Luni, 30 septembrie a.c., la nivel național s-a dat startul «Săptămînii prevenirii criminalității». Pentru a marca debutul acestei campanii, polițiștii ialomițeni au demarat mai multe acțiuni ce au vizat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 15:40
(7614 vizualizări - 1 comentariu)


Vremea rea a făcut ravagii în Ialomița

Atenționarea meteo cod Portocaliu de ploi a făcut ravagii și în județul Ialomița. Mai bine de 48 de ore în județ a plouat abundent, iar din cauza vremii nefavorabile s-au înregistrat o serie de evenimente ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 07:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


NOU

Complexul Laguna Blue
organizează
CURSURI ÎNOT PENTRU COPII
în fiecare zi de luni, orele 18,00
Pentru mai multe detalii
sunați la tel. 0374/900.261

1 Octombrie 2013, 17:44


Incendii la Amara și Bărcănești

Un foc deschis lăsat nesupravegheat a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o magazie a unui cetățean din orașul Amara. Evenimentul a fost anunțat vineri, 27 septembrie 2013, în ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2013, 08:46
(8567 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Familia unei adolescente de 12 ani din Movilița încearcă cu disperare să-i dea de urmă fetei. Aceasta a plecat de acasă în ziua de 26 septembrie 2013 și nu a mai revenit pînă în prezent. Pe fir au intrat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 18:38
(7453 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cu «sabia» în portbagaj

Un tînăr de 24 de ani, din Bărbulești, s-a ales cu dosar penal, după ce polițiștii au descoperit în mașina sa o armă albă, pe care o deținea ilegal. În urma unui control de rutină, oamenii legii au descoperit ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 14:33
(5811 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Cu ochii-n patru» după șoferii contravenienți

În cursul zilei de joi, 26 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat pe toate arterele rutiere ale județului pentru a-i sancționa pe șoferii certați cu legea. În plasa oamenilor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 12:32
(7884 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor

Municipiul Urziceni și comunele arondate acestuia au fost împînzite de polițiști în cursul zilei de 26 septembrie 2013. Oamenii legii au demarat o amplă acțiune de combatere a faptelor antisociale. Această ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 11:23
(7614 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: 200 de kilograme de carne congelată, confiscată de polițiști

În perioada 25-26 septembrie a.c., efective din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor și Serviciului Rutier au acționat sub coordonarea Inspectoratului General al Poliției Române, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 10:22
(6303 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Deținuții sprijină campania «Let’s Do It Romania»

Cea mai mare campanie de ecologizare demarată în România, «Let’s Do It Romania», este sprijinită și de persoanele private de libertate. 20 de deținuți vor ieși din celule pentru a curăța Slobozia de gunoaie ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 09:21
(5910 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Doi șarlatani au înșelat o bătrînă de 84 de ani

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că o femeie, în vîrstă de 84 de ani, din comuna Bucu, a fost înșelată de două persoane necunoscute, cu suma de 200 de lei. Suspecții s-au prezentat la locuința ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 11:27
(8180 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hramul Catedralei Episcopale

Marți, 1 octombrie 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperămîntul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 08:25
(8031 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sinucidere în condiții misterioase...

Sinuciderea unui tînăr, de 24 de ani, în dimineața zilei de miercuri, 25 septembrie a.c., la Slobozia, ridică multe semne de întrebare. Vecinii, familia, dar și criminaliștii încearcă să determine motivul ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2013, 15:26
(8258 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia: Femeie accidentată cînd încerca să traverseze

Luni, 23 septembrie a.c., în jurul orei 14,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 19:16
(6862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Cereri pentru subvențiile la bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează potențialii beneficiari că, în perioada 17 septembrie-28 octombrie 2013, primește cererile de solicitare a plăților ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 17:13
(9877 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 incendii în 3 zile

Ialomița: 3 incendii în 3 zile

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Perieți a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de vineri ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 14:49
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Naparis», revistă de istorie și cultură ialomițeană

Miercuri, 25 septembrie 2013, începînd cu orele 12,00, va fi lansată Revista «Naparis», revistă de istorie și cultură ialomițeană. Evenimentul se desfășoară în cadrul Muzeului Județean de Istorie din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 10:48
(5975 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...