Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Mica «epurare» de la Miloșești

Deputatul PNL Gheorghe Tinel recidivează

Mica «epurare» de la Miloșești

Primarul și viceprimarul din Miloșești ar putea rămâne fără sprijinul politic al PNL. Vineri, 1 februarie 2019, în cadrul unei ședințe a Biroului Politic, deputatul PNL Gheorghe Tinel le-a dat celor doi un ultimatum. Anterior acestui ultimatum, primarul Nelu Chițoiu și viceprimarul Titi Mangiurea au decis să candideze unul împotriva altuia la alegerile locale din 2020...

Un scandal de culise Sătul să plătească oalele administrative sparte de primarul Nelu Chițoiu, viceprimarul Titi Mangiurea l-a anunțat pe acesta că va candida împotriva lui la alegerile locale din 2020. Speriat de perspectiva... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 11:35 (7050 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Amicale tari în cantonamentul de la Snagov

Fotbal, Unirea Slobozia

Amicale tari în cantonamentul de la Snagov

bonus: «Grupa 2005-2006», turneu reușit la Craiova

În perioada 31 ianuarie-8 februarie 2019, Unirea Slobozia se află în cantonament în loca­litatea ilfoveană Snagov. Antrenorii Enache Costea și Adrian Cristea au deplasat la această acțiune 24 de jucători, practic întregul lot folosit în tur, plus noutatea Mihăiță Lemnaru. Benefic este faptul că, în această perioadă de pregătire, galben-albaștrii nu ocolesc duelurile cu adversari tari provenind din ligile superioare. «Doar așa putem progresa!» explică cei din conducere. Prin urmare, la mijlocul săptămânii trecute, Unirea a remizat în duelul cu diviziunara secundă Aerostar Bacău, echipă pregătită de fostul antrenor a lui Dinamo, Florin Bratu. S-a terminat 2-2, pentru Slobozia marcând Nelu Bucă și... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 11:10 (7634 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

De mai bine de 10 ani, admi­nistrația locală din Țăndărei plătește chirie unui om de afaceri local pentru ca Garda de Intervenție a Pompierilor să poată funcționa. La această situație s-a ajuns după ce terenul pe care se află amplasată Garda de Intervenție a fost cumpărat la licitație de Constantin Lupu, fostul director al fabricii de cărămidă din oraș. Auto­ritățile locale încearcă să cumpere respectiva suprafață, însă prețul cerut de afacerist este prea mare.

Istoria unui teren În 1994, Primăria Țăndărei și firma Agromec Țăndărei încheie o Convenție prin care administrația locală... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 10:05 (7208 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Economii de doar 55 mii de lei pentru copiii din Ialomița

Economii de doar 55 mii de lei pentru copiii din Ialomița

Potrivit Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, tot mai mulți părinți din Ialomița utilizează contul de economii individual «Junior Centenar». Acest cont dă posibilitatea părinților să economisească bani pentru copiii lor, prin intermediul Statului. Sumele vor fi retrase abia după ce minorii împlinesc vârsta de 18 ani. În cele câteva luni de la deschiderea acestui cont, în Ialomița au fost depuși 55 mii de lei.

Părinții pot face economii pentru copii
Anul trecut, în noiembrie, Guvernul României a aprobat prin Ordonanță posibilitatea ca părinții să poată economisi... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2019, 14:05 (6047 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile rurale din Ialomița trăiesc din rezerve bugetare și promisiuni

Anul 2019 se anunță sărac

Administrațiile rurale din Ialomița trăiesc din rezerve bugetare și promisiuni

bonus: PNDL 2 se amână pentru anul următor!

La început de februarie 2019, admi­nistrațiile locale din Ialomița continuă să funcționeze fără buget. Primarii intervievați susțin, la unison, că vor renunța la investiții și vor face economii pentru a supraviețui. Principalele proiecte de investiții afectate sunt cele derulate prin PNDL 2, valoarea acestora depășind 813 mi­lioane de lei noi.

Istoria se repetă După 2 ani de relaxare administrativă, edilii din Ialomița sunt obligați să strângă din nou cureaua. Potrivit celor mai fericite previziuni, bugetul de stat al României nu va fi votat mai devreme de 1 martie 2019... Pe cale de... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2019, 09:55 (10435 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

APIA Ialomița a plătit subvenții în valoare de 425 milioane de lei

Pentru 2018

APIA Ialomița a plătit subvenții în valoare de 425 milioane de lei

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița a fost și în 2018 principalul organism prin intermediul căruia fondurile europene au ajuns în județul nostru. O estimare oficială a instituției arată faptul că valoarea subven­țiilor acordate fermierilor ialomițeni, atât din sectorul agricol cât și cel zootehnic, a fost pentru anul 2018 de 425 milioane de lei...

Fonduri pentru fermierii ialomițeni
Subvențiile pe care Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița le-a acordat anul trecut în județul nostru au la bază cele două mari programe de absorbție a... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2019, 13:10 (6944 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

în Ialomița muribundă

Ialomița se depopulează încet, dar sigur. În ultimii 30 de ani, am pierdut peste 40 mii de locuitori. Există și cauze naturale, fără îndoială... În fond, toată Europa se depopulează. Dar impactul lor în Ialomița e minor. Ialomița se depopulează din cauza noastră. Întâi pentru că i-am votat pe Ei 30 de ani. Apoi pentru că i-am lăsat pe Ei să ne conducă fără să îi deranjăm. Pentru că i-am lăsat pe Ei să ne trimită copiii în Spania, la căpșuni. Pentru că n-am protestat când Ei au cheltuit banii publici pe investiții inutile. Pe drumuri care nu duc nicăieri, surse de apă pe care nu le folosește... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2019, 17:05 (4873 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

Patinator în «Agora lui Stoica»

Patinator în «Agora lui Stoica»

Construită pentru a le oferi locuitorilor din Slobozia un loc de recreere, agora grecească din centrul orașului are, în sfârșit, o utilitate publică! Ploaia înghețată din ultima săptămână a transformat-o în patinoar natural. Iar primul care a beneficiat de pe urma acestei investiții de 37 milioane de lei este slobozeanul Ion Dobre. La 63 de ani a demonstrat tutu­ror că, dacă nu exista, Slobozia trebuia să realizeze o astfel de investiție...

Patinatorul și agora înghețată Vineri, 25 ianuarie 2019, Slobozia a resimțit din plin efectele Codului Portocaliu de vreme rea. După o ploaie înghețată... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2019, 12:10 (6667 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Neacșu promite primarilor câte-n lună și în stele

Neacșu promite primarilor câte-n lună și în stele

Știți zicala aia: «nu pleacă câinele de lângă măcelărie...». Așa și cu sfătuitorul de taină al lui Dragnea. Da, da! Deși Țuțuianu i-a garantat un post de «purtător de mapă» în partidul lui Ponta, deși foștii colegi i-au urat «călătorie sprâncenată» și populimea pesedistă deja l-a uitat, el continuă să dea roată, bezmetic, Ialomiței. Surse infinit mai bine informate decât noi confirmă faptul că Marian Neacșu a fost remarcat intrând la ceas de seară prin primăriile județului. Curioși din fire, am întrebat până când am aflat. Domnia sa, spun intervievații noștri, are un discurs halucinant. Adică intră, salută ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat, dă drumul la gramofonul din dotare și pune placa aia... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2019, 18:50 (8065 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Revoltător

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Procurorii Parchetului Militar din București urmează să fie învestiți pentru a face verificări într-un dosar penal ce vizează un cadru al Ministerului Afacerilor Interne. Ancheta are legătură cu șeful Serviciului Logistic al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, acuzat public de faptul că și-ar fi însușit pe nedrept banii unui copil...

Verificări în curs Potrivit informațiilor, la sfârșitul săptămânii precedente, într-unul din supermarketurile din Slobozia, o copilă ar fi pierdut o bancnotă de 50 de lei. Ea a sesizat la scurt timp acest aspect, iar când s-a întors să ridice... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 19:15 (31153 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu promite locuințe sociale în valoare de 9,2 milioane de lei

Ambițiile edilitare ale anului 2019 la Slobozia

Administrația Mocioniu promite locuințe sociale în valoare de 9,2 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 22 ianuarie 2019, indicatorii tehnico-economici pentru un bloc de locuințe sociale în Cartierul Bora din Slobozia. Valoarea acestei investiții este de 9,2 milioane de lei și urmează să fie finali­zată în 16 luni. Potrivit informațiilor oficiale, pe lista investițiilor ce urmează să fie demarate sau continuate în acest an se mai numără sistematizarea Cartierului Gării Noi, rețeaua integrată de piste pentru biciclete, modernizarea transportului local, un nou cimitir uman... Majoritatea acestor investiții reprezintă simple promisiuni, acestea depinzând aproape integral de fonduri guvernamentale sau fonduri europene.

Săracii vor primi 48 de locuințe sociale... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 12:10 (6265 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SUSTENABILITATE

SUSTENABILITATE

Pentru EXPUR, compania care și-a dovedit stabilitatea și implicarea în comunitatea locală, dezvoltarea durabilă nu este doar un concept actual. Aceasta se traduce prin eforturi concentrate care au însemnat investiții de 2-3 milioane euro în fiecare an, câteva exemple fiind instalația de producere a lecitinei, realizarea magaziei de depozitare din Silozul Urziceni, sistemul de detecție a incendiilor, echipamente noi pentru Rafinărie și Biodiesel, modernizarea sistemului de încărcare a șrotului în auto și CF, modernizarea sistemului de filtrare la secția de Prese.
Un pas nou pentru protejarea mediului a fost făcut recent, prin începerea... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 10:10 (5124 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Scandal la Miloșești

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Medicul de familie Georgeta Moiceanu este acuzată de către rudele unei bătrâne diagnosticată cu schizofrenie că i-a confiscat acesteia cardul de sănătate. Situația a ajuns în atenția Casei Județene de Sănătate Ialomița. «Vom verifica acuzațiile și, dacă se dovedesc adevărate, vom lua măsuri!» a declarat Mihai Geantă, președintele instituției.

O nenorocire nu vine singură Elena Vlase din Miloșești are 78 de ani și a fost diagnosticată cu schizofrenie. Potrivit legii, ea beneficiază de tratament gratuit din partea statului. O dată la trei luni, femeia, însoțită de fiica ei, merge la medicul... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2019, 14:40 (16523 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Fondurile Consiliului Județean Ialomița nu sunt pentru toți primarii

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a res­pins un proiect inițiat de orașul Căzănești pentru achi­zițio­na­rea «unei autospeciale de lucru cu apă și spumă» pentru Serviciul Voluntari Situații de Urgență Căzănești. Valoarea estimată a achiziției este de 900 mii de lei, iar comunele care urmau să beneficieze de această autospecială sunt Andrășești, Munteni Buzău și Sărățeni. În contestația depusă, primarul Alexandru Măchiță susține că «mo­tivele respingerii sunt neîntemeiate!». În replică, Daniel Ganea, directorul ADI Ialomița, susține că nu au fost respectate preve­derile Ghidului Solicitantului. ADI Ialomița a fost înființată de către președintele Victor Moraru cu scopul declarat... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2019, 10:20 (7723 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuiesc ilegal în casele construite de Guvernul României pentru sinistrați

Se întâmplă la Alexeni

Locuiesc ilegal în casele construite de Guvernul României pentru sinistrați

Scandal în comuna Alexeni între administrația locală și câțiva cetățeni care locuiesc în imobilele construite de Guvernul României în urma inundațiilor care au afectat localitatea în anul 2005. Oamenii acuză autoritățile că intențio­nează să-i evacueze din respectivele case dacă nu plătesc lunar o chirie modică. În replică, oficialii Primăriei Alexeni susțin că nemulțumirea cetățenilor este nejustificată și se pregătesc să scoată casele la licitație. Situația aduce însă în actualitate o serie de abuzuri ignorate de autoritățile competente de peste 10 ani.

Pomană oferită în scop umanitar... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 17:15 (5842 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Înfrângerea tuturor...»

Handbal, HCM Slobozia-CSU Neptun Constanța 23-24 (10-16)

«Înfrângerea tuturor...»

Aceasta a fost expresia care a traversat de la un cap la altul tabăra slobozeană la finalul meciului cu Neptun Constanța. Emisă, se pare, de președintele HCM Nicolae Goidea, ea sintetizează foarte bine cele întâmplate. Venită cu jucătoare de 22-23 de ani, care nu au mirosit până acum florile din prima ligă, echipa dobrogeană a trecut de handbaliste cu experiență gen Toma, Ivan, Georgescu sau chiar Vartic. Cu materialul superior valoric pe care îl deține, Gheorghe Covaciu, antrenor cu ștate vechi în handbalul românesc și antecedente în Liga Campionilor, pierde a doua oară consecutiv în fața «puștiului» Ionuț Pușcașu. O pățise la fel și cu clujeanul Alin Bondar în sezonul trecut. Că ne-a bătut ... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 15:05 (4609 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Bogdan Viorel ar trebui să fie consilierul președintelui Moraru

Bogdan Viorel ar trebui să fie consilierul președintelui Moraru

În vreme ce președintele Victor Moraru plătește bani publici pentru o ciurdă de consilieri personali (și mai nou, pentru promovarea sa pe Facebook!), slobozeanul Bogdan Viorel reușește o performanță de invidiat. Un videoclip al acestuia, postat pe 23 decembrie 2018, a înregistrat peste 395 mii de vizualizări, fiind cel mai vizionat clip din istoria virtuală a Ialomiței! E drept, ca să atragă atenția publicului, Bogdan Viorel s-a autodeclarat «noul Moș Crăciun Spiritual din România, Municipiul Slobozia, Județul Ialomița» și, după cum vedeți în imaginea alăturată, și-a atașat de frunte o stea luminoasă. Dar performanța lui rămâne una notabilă. Prin urmare, sugerăm Președintelui ialomițenilor de... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 13:20 (12172 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Răzvan, campionul juniorilor

Scrimă

Răzvan, campionul juniorilor

La finele săptămânii trecute, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Sabie adresat juniorilor. A fost din nou o competiție la care sabrerii Sloboziei și-au etalat măiestria, cucerind la final 3 medalii. Atât George Dragomir, cât și Răzvan Stănescu, ambii legitimați la CSM Unirea Slobozia au pătruns pe tabloul de 8 al probei individuale. În Sfertu­rile de finală, Răzvan a trecut de ieșeanul Matei Cidu cu 15-13. Mult mai ușor i-a fost în această fază a competiției lui George Dragomir, care l-a învins pe dinamovistul Sergiu Gheorghe, cu 15-5. În semifinală, Răzvan Stănescu a avut din nou un meci greu, contra altui dinamovist, Andrei Păștin. Ialomițeanul s-a calificat în... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 12:10 (3751 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele II s-au calificat

Săptămâna trecută a consfințit calificarea Junioarelor II ale CSS Slobozia în grupa de valoare, obiectiv care era sigur în proporție de 90% încă de acum 10 zile. Fetele antrenate de Marian Simion au avut de jucat două meciuri, bilanțul fiind o înfrângere și o victorie suficientă pentru a trece mai departe. Joi, 24 ianuarie 2019, CSS Slobozia a pierdut pe propriul teren meciul cu CSM Galați. A fost o dispută încrâncenată pe care ialomițencele au cedat-o la un singur gol, 25-26, cu toate că la pauză au condus cu 13-11. Pentru echipa noastră au marcat Neagu-9 goluri, Vasile-7, Lazăr-5, Cloșcă-3, Onea-1. Duminică, 27 ia­nuarie 2019, CSS a trecut cu 32-23 în deplasare de la LPS Focșani. În ciuda succesului... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 11:20 (4394 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Chemgas se pregătește să redeschidă Combinatul Chimic Slobozia

Chemgas se pregătește să redeschidă Combinatul Chimic Slobozia

Reprezentanții Chemgas, firma care deține Combinatul Chimic Slobozia, caută forță de muncă. Fără a anunța auto­ri­tățile competente, foștii salariați ai unității au fost notificați pentru a reveni la serviciu. Chemgas se află însă în procedură de insolvență, cu datorii de peste 8 milioane de euro... Mai mult, societatea este implicată în peste 100 acțiuni civile in­tentate de foștii angajați, în în­cercarea disperată a acestora de a-și primi salariile neachitate.

Masă de manevră pentru patroni
În ultimii 5 ani, firma care ad­ministrează Combinatul Chimic Slobozia, Chemgas, a concediat... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 10:10 (11300 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Amenzi aplicate de polițiști

Polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost constatate 37 de contravenții ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 16:20
(3230 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia. Șofer de 88 de ani, ajuns la spital după ce a intrat într-un tir!

Accident rutier la Slobozia. Șofer de 88 de ani, ajuns la spital după ce a intrat într-un tir!

Accident de circulație la intrare în municipiul Slobozia. Un bătrîn de 88 de ani, din Țăndărei, a intrat cu mașina într-un tir și a ajuns la spital. Celălalt șofer, un bărbat de 58 de ani, se urcase la ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2014, 19:25
(4916 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: S-a rătăcit în mijlocul câmpului

Ialomița: S-a rătăcit în mijlocul cîmpului

Operațiune de salvare a polițiștilor, pompierilor și jandarmilor ialomițeni. Forțele de ordine au intervenit pentru a-i da de urmă unui bărbat de 62 de ani care a sunat la numărul de urgență 112 pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2014, 16:20
(2486 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Incendiu din cauza unui coș de fum

Casa unui localnic din Scînteia a fost cuprinsă de flăcări. Incendiul a fost provocat, cel mai probabil, din cauza unui coș de fum amplasat necorespunzător. La fața locului s-au deplasat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2014, 14:40
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Servicii on-line pentru contribuabilii persoane fizice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost implementat serviciul «Spațiul privat virtual» care constă în punerea la dispoziția persoanelor fizice a unui spațiu ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2014, 13:15
(3331 vizualizări - 0 comentarii)


s-a găsit o carte de identitate!

S-a găsit o carte de identitate,
pe numele de Dumitru Ioana
în zona Magazin Conte-MB.
Titulara o poate ridica
din incinta magazinului!

2 Decembrie 2014, 12:10


Ialomița: Cod Galben de ninsori și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori și viscol

Pentru intervalul luni, 1 decembrie 2014, orele 14,00-marți, 2 decembrie 2014, orele 22,00, Administrația Națională de Meteorologie a extins Codul Galben de ninsori și viscol, ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2014, 19:00
(5761 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni donează viață

Jandarmii ialomițeni donează viață

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița inițiază, în perioada 2-5 decembrie 2014, o campanie umanitară de donare de sînge, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița, sub egida ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 20:10
(7663 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrînă de 78 de ani, căzută în casă

Tot joi seara, 27 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,20, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unei femei, în vîrstă de 78 de ani, din Fetești. Rudele acesteia au încercat în mai multe rînduri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 19:45
(4235 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînără accidentată pe trecerea de pietoni

Joi seara, 27 noiembrie 2014, o tînără, în vîrstă de 22 de ani, a fost accidentată de un autoturism pe o trecere de pietoni din municipiul Slobozia. La fața locului s-a deplasat în cel mai scurt timp un ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 19:30
(4737 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Arestări în dosarul de «proxenetism» al procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia

Potrivit unui  comunicat de presă remis publicității de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, cei patru suspecți din dosarul de «proxenetism» pe care anchetatorii îl instrumentează ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 19:15
(12013 vizualizări - 11 comentarii)


Slobozia: Cadavrul unui bărbat, descoperit în plină stradă

Slobozia: Cadavrul unui bărbat, descoperit în plină stradă

Trupul neînsuflețit al unui bărbat a fost descoperit în dimineața zilei de joi, 27 noiembrie 2014, în zona bulevardului Chimiei. O anchetă a fost deschisă în acest caz. La fața locului s-au deplasat polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2014, 11:40
(4957 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Bani și automobile de lux, confiscate de la proxeneți

În urma celor 19 percheziții efectuate,  polițiștii au depistat și ridicat în vederea continuării cercetărilor  20000 de euro și 5000 de lei. Totodată, 4 autoturisme de lux au fost indisponibilizate ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2014, 00:23
(9768 vizualizări - 2 comentarii)


Țăndărei: A luat foc încercînd să aprindă soba

Un tînăr, de 28 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu arsuri pe 20% din suprafața corpului după ce a încercat să aprindă focul în sobă. Un echipaj SMURD s-a deplasat de urgență la fața locului și, după ce i ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 21:05
(5078 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proxeneți trimiși în judecată

Procurorii din Slobozia au dispus trimiterea în judecată sub acuzația de proxenetism a inculpaților Doinița Chivuța Manole și Mihai Ciprian Petre. Ambii sînt în prezent arestați preventiv. Cei doi sînt ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 19:55
(4050 vizualizări - 0 comentarii)


«Enel Asistență» pentru toți ialomițenii

În premieră pentru piața energetică din România, Enel lansează, în parteneriat cu Europ Assistance, serviciul «Enel Asistență-un sistem de servicii de asistență care va oferi clienților rezidențiali o experiență ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 19:20
(4467 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Va fi judecat pentru «furt calificat»

Un tînăr a fost trimis în judecată de procurorii din Slobozia după ce inițial a fost arestat la solicitarea acelorași anchetatori, sub acuzația de «furt calificat». El este acuzat că a furat 2000 de lei ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 18:40
(4569 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Autoturism cuprins de flăcări

Un autoturism a luat foc pe raza orașului Amara. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de scînteile produse în urma unor lucrări de sudură executate de un cetățean în apropierea autoturismului staționat ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 18:15
(4719 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Urziceni: «Țepuită» la telefon

O femeie, de 52 de ani, din Urziceni a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima unei înșelăciuni prin metoda apelului telefonic. Partea vătămată a fost sunată pe telefonul fix de către un ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 17:05
(3918 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Înșelat pentru un loc de muncă

Un ialomițean, de 47 de ani, din comuna Vlădeni, a sunat la Poliție după ce a plătit un comision de 290 de lei pentru a i se facilita obținerea unui loc de muncă în străinătate. Oamenii legii au în această ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 16:20
(5834 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, 5 victime

Polițiștii Serviciului Rutier investighează modul în care s-au produs recent 3 accidente de circulație. În urma evenimentelor, cinci persoane au fost rănite, avînd nevoie de îngrijiri medicale.
Printre ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 15:40
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Monument de cult, reabilitat cu sprijinul Asociației «Ialomița Vest»

Monument de cult, reabilitat cu sprijinul Asociației «Ialomița Vest»

Biserica din satul ialomițean Hagiești, care poartă hramul «Sfîntul Nicolae», monument de cult ce datează din anul 1703, va intra într-un amplu program de reabilitare. Totul cu ajutorul eforturilor ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 13:40
(4659 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, cu ochii în patru după șoferii contravenienți

Acțiunile polițiștilor de depistare a participanților la trafic indisciplinați au continuat și zilele acestea în Ialomița. Șoferii prinși în stare de ilegalitate au fost trași la răspundere. Astfel, oamenii ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 10:35
(3814 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor pe raza județului

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost în executarea unei serii de acțiuni în ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 09:50
(5230 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie pentru depistarea cancerului de sîn, la Ciulnița și Bucu

Campania de testări gratuite la sate pentru depistarea cancerului de sîn «Ai toate motivele» continuă. La acest sfîrșit de săptămînă, 22-23 noiembrie 2014, carava va fi în localitățile Ciulnița și Bucu ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2014, 11:40
(6389 vizualizări - 0 comentarii)


20 noiembrie-Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul

20 noiembrie-Sfîntul Cuvios Grigorie Decapolitul

Azi, 20 noiembrie, calendarul ortodox îl prăznuiește pe Sfîntul Cuvios Grigorie Decapolitul. Sfîntul Grigorie Decapolitul, ales în ceata sfinților lui Dumnezeu, se bucură de o cinstire deosebită printre ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2014, 10:15
(6433 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copii de 15 și 16 ani, prinși în flagrant la furat

Poliția Slobozia a fost sesizată prin 112 de către un localnic cu privire la faptul că a surprins doi tineri în timp ce încercau să pătrundă în incinta unei firme, situată pe raza muicipiului. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 18:10
(4001 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Prevenirea infracțiunilor comise cu violență, temă propusă elevilor Școlii Ciulnița

În cursul zilei de luni, 17 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni, împreună cu reprezentanții DGASPC, ai Serviciului Probațiune, ai Inspectoratului Județean de Jandarmi, ai DSP Ialomița, ai Asociației ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 17:20
(6839 vizualizări - 6 comentarii)


Urziceni: La 17 ani, fără permis, prins la volanul unui vehicul

Polițiștii au depistat pe raza municipiului Urziceni un tînăr, în vârstă de 17 ani, din localitate. Acesta se afla la volanul unui autoturism, fără a deține permis de conducere pentru vreo categorie de ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 16:20
(4816 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Borănești

Poliția a fost sesizată luni, 17 noiembrie a.c., cu privire la faptul că, pe raza comunei Coșereni, s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 15:45
(6459 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...