Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

APIA Ialomița a plătit subvenții în valoare de 425 milioane de lei

Pentru 2018

APIA Ialomița a plătit subvenții în valoare de 425 milioane de lei

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița a fost și în 2018 principalul organism prin intermediul căruia fondurile europene au ajuns în județul nostru. O estimare oficială a instituției arată faptul că valoarea subven­țiilor acordate fermierilor ialomițeni, atât din sectorul agricol cât și cel zootehnic, a fost pentru anul 2018 de 425 milioane de lei...

Fonduri pentru fermierii ialomițeni
Subvențiile pe care Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița le-a acordat anul trecut în județul nostru au la bază cele două mari programe de absorbție a... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2019, 13:10 (6943 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

în Ialomița muribundă

Ialomița se depopulează încet, dar sigur. În ultimii 30 de ani, am pierdut peste 40 mii de locuitori. Există și cauze naturale, fără îndoială... În fond, toată Europa se depopulează. Dar impactul lor în Ialomița e minor. Ialomița se depopulează din cauza noastră. Întâi pentru că i-am votat pe Ei 30 de ani. Apoi pentru că i-am lăsat pe Ei să ne conducă fără să îi deranjăm. Pentru că i-am lăsat pe Ei să ne trimită copiii în Spania, la căpșuni. Pentru că n-am protestat când Ei au cheltuit banii publici pe investiții inutile. Pe drumuri care nu duc nicăieri, surse de apă pe care nu le folosește... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2019, 17:05 (4873 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Patinator în «Agora lui Stoica»

Patinator în «Agora lui Stoica»

Construită pentru a le oferi locuitorilor din Slobozia un loc de recreere, agora grecească din centrul orașului are, în sfârșit, o utilitate publică! Ploaia înghețată din ultima săptămână a transformat-o în patinoar natural. Iar primul care a beneficiat de pe urma acestei investiții de 37 milioane de lei este slobozeanul Ion Dobre. La 63 de ani a demonstrat tutu­ror că, dacă nu exista, Slobozia trebuia să realizeze o astfel de investiție...

Patinatorul și agora înghețată Vineri, 25 ianuarie 2019, Slobozia a resimțit din plin efectele Codului Portocaliu de vreme rea. După o ploaie înghețată... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2019, 12:10 (6667 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Neacșu promite primarilor câte-n lună și în stele

Neacșu promite primarilor câte-n lună și în stele

Știți zicala aia: «nu pleacă câinele de lângă măcelărie...». Așa și cu sfătuitorul de taină al lui Dragnea. Da, da! Deși Țuțuianu i-a garantat un post de «purtător de mapă» în partidul lui Ponta, deși foștii colegi i-au urat «călătorie sprâncenată» și populimea pesedistă deja l-a uitat, el continuă să dea roată, bezmetic, Ialomiței. Surse infinit mai bine informate decât noi confirmă faptul că Marian Neacșu a fost remarcat intrând la ceas de seară prin primăriile județului. Curioși din fire, am întrebat până când am aflat. Domnia sa, spun intervievații noștri, are un discurs halucinant. Adică intră, salută ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat, dă drumul la gramofonul din dotare și pune placa aia... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2019, 18:50 (8065 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Revoltător

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Procurorii Parchetului Militar din București urmează să fie învestiți pentru a face verificări într-un dosar penal ce vizează un cadru al Ministerului Afacerilor Interne. Ancheta are legătură cu șeful Serviciului Logistic al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, acuzat public de faptul că și-ar fi însușit pe nedrept banii unui copil...

Verificări în curs Potrivit informațiilor, la sfârșitul săptămânii precedente, într-unul din supermarketurile din Slobozia, o copilă ar fi pierdut o bancnotă de 50 de lei. Ea a sesizat la scurt timp acest aspect, iar când s-a întors să ridice... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 19:15 (31126 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu promite locuințe sociale în valoare de 9,2 milioane de lei

Ambițiile edilitare ale anului 2019 la Slobozia

Administrația Mocioniu promite locuințe sociale în valoare de 9,2 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 22 ianuarie 2019, indicatorii tehnico-economici pentru un bloc de locuințe sociale în Cartierul Bora din Slobozia. Valoarea acestei investiții este de 9,2 milioane de lei și urmează să fie finali­zată în 16 luni. Potrivit informațiilor oficiale, pe lista investițiilor ce urmează să fie demarate sau continuate în acest an se mai numără sistematizarea Cartierului Gării Noi, rețeaua integrată de piste pentru biciclete, modernizarea transportului local, un nou cimitir uman... Majoritatea acestor investiții reprezintă simple promisiuni, acestea depinzând aproape integral de fonduri guvernamentale sau fonduri europene.

Săracii vor primi 48 de locuințe sociale... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 12:10 (6263 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SUSTENABILITATE

SUSTENABILITATE

Pentru EXPUR, compania care și-a dovedit stabilitatea și implicarea în comunitatea locală, dezvoltarea durabilă nu este doar un concept actual. Aceasta se traduce prin eforturi concentrate care au însemnat investiții de 2-3 milioane euro în fiecare an, câteva exemple fiind instalația de producere a lecitinei, realizarea magaziei de depozitare din Silozul Urziceni, sistemul de detecție a incendiilor, echipamente noi pentru Rafinărie și Biodiesel, modernizarea sistemului de încărcare a șrotului în auto și CF, modernizarea sistemului de filtrare la secția de Prese.
Un pas nou pentru protejarea mediului a fost făcut recent, prin începerea... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 10:10 (5065 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Scandal la Miloșești

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Medicul de familie Georgeta Moiceanu este acuzată de către rudele unei bătrâne diagnosticată cu schizofrenie că i-a confiscat acesteia cardul de sănătate. Situația a ajuns în atenția Casei Județene de Sănătate Ialomița. «Vom verifica acuzațiile și, dacă se dovedesc adevărate, vom lua măsuri!» a declarat Mihai Geantă, președintele instituției.

O nenorocire nu vine singură Elena Vlase din Miloșești are 78 de ani și a fost diagnosticată cu schizofrenie. Potrivit legii, ea beneficiază de tratament gratuit din partea statului. O dată la trei luni, femeia, însoțită de fiica ei, merge la medicul... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2019, 14:40 (16520 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Fondurile Consiliului Județean Ialomița nu sunt pentru toți primarii

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a res­pins un proiect inițiat de orașul Căzănești pentru achi­zițio­na­rea «unei autospeciale de lucru cu apă și spumă» pentru Serviciul Voluntari Situații de Urgență Căzănești. Valoarea estimată a achiziției este de 900 mii de lei, iar comunele care urmau să beneficieze de această autospecială sunt Andrășești, Munteni Buzău și Sărățeni. În contestația depusă, primarul Alexandru Măchiță susține că «mo­tivele respingerii sunt neîntemeiate!». În replică, Daniel Ganea, directorul ADI Ialomița, susține că nu au fost respectate preve­derile Ghidului Solicitantului. ADI Ialomița a fost înființată de către președintele Victor Moraru cu scopul declarat... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2019, 10:20 (7722 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuiesc ilegal în casele construite de Guvernul României pentru sinistrați

Se întâmplă la Alexeni

Locuiesc ilegal în casele construite de Guvernul României pentru sinistrați

Scandal în comuna Alexeni între administrația locală și câțiva cetățeni care locuiesc în imobilele construite de Guvernul României în urma inundațiilor care au afectat localitatea în anul 2005. Oamenii acuză autoritățile că intențio­nează să-i evacueze din respectivele case dacă nu plătesc lunar o chirie modică. În replică, oficialii Primăriei Alexeni susțin că nemulțumirea cetățenilor este nejustificată și se pregătesc să scoată casele la licitație. Situația aduce însă în actualitate o serie de abuzuri ignorate de autoritățile competente de peste 10 ani.

Pomană oferită în scop umanitar... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 17:15 (5842 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Înfrângerea tuturor...»

Handbal, HCM Slobozia-CSU Neptun Constanța 23-24 (10-16)

«Înfrângerea tuturor...»

Aceasta a fost expresia care a traversat de la un cap la altul tabăra slobozeană la finalul meciului cu Neptun Constanța. Emisă, se pare, de președintele HCM Nicolae Goidea, ea sintetizează foarte bine cele întâmplate. Venită cu jucătoare de 22-23 de ani, care nu au mirosit până acum florile din prima ligă, echipa dobrogeană a trecut de handbaliste cu experiență gen Toma, Ivan, Georgescu sau chiar Vartic. Cu materialul superior valoric pe care îl deține, Gheorghe Covaciu, antrenor cu ștate vechi în handbalul românesc și antecedente în Liga Campionilor, pierde a doua oară consecutiv în fața «puștiului» Ionuț Pușcașu. O pățise la fel și cu clujeanul Alin Bondar în sezonul trecut. Că ne-a bătut ... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 15:05 (4609 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Bogdan Viorel ar trebui să fie consilierul președintelui Moraru

Bogdan Viorel ar trebui să fie consilierul președintelui Moraru

În vreme ce președintele Victor Moraru plătește bani publici pentru o ciurdă de consilieri personali (și mai nou, pentru promovarea sa pe Facebook!), slobozeanul Bogdan Viorel reușește o performanță de invidiat. Un videoclip al acestuia, postat pe 23 decembrie 2018, a înregistrat peste 395 mii de vizualizări, fiind cel mai vizionat clip din istoria virtuală a Ialomiței! E drept, ca să atragă atenția publicului, Bogdan Viorel s-a autodeclarat «noul Moș Crăciun Spiritual din România, Municipiul Slobozia, Județul Ialomița» și, după cum vedeți în imaginea alăturată, și-a atașat de frunte o stea luminoasă. Dar performanța lui rămâne una notabilă. Prin urmare, sugerăm Președintelui ialomițenilor de... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 13:20 (12168 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Răzvan, campionul juniorilor

Scrimă

Răzvan, campionul juniorilor

La finele săptămânii trecute, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Sabie adresat juniorilor. A fost din nou o competiție la care sabrerii Sloboziei și-au etalat măiestria, cucerind la final 3 medalii. Atât George Dragomir, cât și Răzvan Stănescu, ambii legitimați la CSM Unirea Slobozia au pătruns pe tabloul de 8 al probei individuale. În Sfertu­rile de finală, Răzvan a trecut de ieșeanul Matei Cidu cu 15-13. Mult mai ușor i-a fost în această fază a competiției lui George Dragomir, care l-a învins pe dinamovistul Sergiu Gheorghe, cu 15-5. În semifinală, Răzvan Stănescu a avut din nou un meci greu, contra altui dinamovist, Andrei Păștin. Ialomițeanul s-a calificat în... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 12:10 (3751 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele II s-au calificat

Săptămâna trecută a consfințit calificarea Junioarelor II ale CSS Slobozia în grupa de valoare, obiectiv care era sigur în proporție de 90% încă de acum 10 zile. Fetele antrenate de Marian Simion au avut de jucat două meciuri, bilanțul fiind o înfrângere și o victorie suficientă pentru a trece mai departe. Joi, 24 ianuarie 2019, CSS Slobozia a pierdut pe propriul teren meciul cu CSM Galați. A fost o dispută încrâncenată pe care ialomițencele au cedat-o la un singur gol, 25-26, cu toate că la pauză au condus cu 13-11. Pentru echipa noastră au marcat Neagu-9 goluri, Vasile-7, Lazăr-5, Cloșcă-3, Onea-1. Duminică, 27 ia­nuarie 2019, CSS a trecut cu 32-23 în deplasare de la LPS Focșani. În ciuda succesului... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 11:20 (4394 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chemgas se pregătește să redeschidă Combinatul Chimic Slobozia

Chemgas se pregătește să redeschidă Combinatul Chimic Slobozia

Reprezentanții Chemgas, firma care deține Combinatul Chimic Slobozia, caută forță de muncă. Fără a anunța auto­ri­tățile competente, foștii salariați ai unității au fost notificați pentru a reveni la serviciu. Chemgas se află însă în procedură de insolvență, cu datorii de peste 8 milioane de euro... Mai mult, societatea este implicată în peste 100 acțiuni civile in­tentate de foștii angajați, în în­cercarea disperată a acestora de a-și primi salariile neachitate.

Masă de manevră pentru patroni
În ultimii 5 ani, firma care ad­ministrează Combinatul Chimic Slobozia, Chemgas, a concediat... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 10:10 (11300 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Primarul din Bărcănești a fost executat politic

PNL Ialomița curăță filiala de «crengile uscate»

Primarul din Bărcănești a fost executat politic

Săptămâna precedentă, Biroul Permanent Județean al PNL Ialomița a votat pentru excluderea primarului comunei Bărcănești din cadrul Organizației. Primarul comunei Bărcănești susține că e nevinovat și așteaptă «o hârtie oficială» privind excluderea...

Tinel «mătură» ograda PNL Săptămâna trecută, Biroul Permanent Județean al PNL a decis excluderea lui Daniel Popa, primarul comunei Bărcănești, din cadrul Organizației. Președintele filialei, Gheorghe Tinel, a declarat pentru ziarul nostru că excluderea este justificată și motivată: «În cazul lui Daniel Popa, s-a umplut paharul, iar răbdarea... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2019, 15:20 (7705 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Bilanțul după 4 ani de mandat va fi unul pozitiv!»

Primarul Adrian Mocioniu e îngrijorat, dar încrezător

«Bilanțul după 4 ani de mandat va fi unul pozitiv!»

La începutul anului 2019, Slobozia se pregătește pentru cel mai prost an financiar al său. Primele estimări confirmă faptul că bugetul local va fi mai mic, iar investițiile vor fi dimi­nuate. Primarul Adrian Mocioniu susține însă că există soluții concrete pentru toate proble­mele administrative. În cadrul primului său interviu din anul 2019, a declarat că toate promisiunile lansate în campania electorală din 2016 rămân valabile și că, la sfârșitul man­da­tului, bilanțul realizărilor ad­ministrative va fi unul pozitiv...

Concedieri de 20% la nivelul administrației
În așteptarea bugetului pentru noul an, primarul Adrian Mocioniu ia în calcul soluția concedierilor controlate. Potrivit datelor oficiale, 55% din bugetul de venituri al Primăriei Slobozia urmează să fie sacrificat anul acesta pentru salarii. Deși a angajat peste 50 de oameni în ultimii 2 ani, primarul Adrian Mocioniu crede acum că numărul de funcționari poate fi diminuat... La acest moment, numărul angajaților din cadrul Primăriei Slobozia și instituțiilor subordonate depășește 650 de persoane...... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2019, 09:55 (17364 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a achiziționat în 2018 cărți în valoare de 60 mii de lei

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a achiziționat în 2018 cărți în valoare de 60 mii de lei

Anul 2018 a fost unul plin de superlative pentru Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»:  114 de activități literare, 60 de parteneriate cu școlile din Ialomița și 39 mii de cititori. Iar sumele alocate pentru achiziționarea unui nou fond de carte a atins o cifră record: 60 mii de lei.

155 de cititori pe zi Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» reprezintă un reper instituțional pentru pa­sionații de lectură. În anul 2018 instituția a alocat 60 mii de lei pentru achiziționarea a 2400 de cărți noi. Conform reprezentanților Bibliotecii, instituția a fost vizitată în anul 2018 de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2019, 17:40 (5846 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

«statul paralel» este vinovat!

Din ce am reușit să înțelegem de-a lungul timpului, minciuna și manipularea nu au culoare politică sau ideologică. Acestea reprezintă instrumente cu care clasa politică aflată la Putere în­cearcă și, de cele mai multe ori, reușește să-și as­cundă propriile neputințe. Actual, «țapul ispășitor» este «statul paralel». Social-democrații nu au in­ventat roata, căci sintagma a fost folosită și implementată cu succes peste Ocean sub denumirea «deep state». Însă autohtonii noștri aflați vremelnic la Putere desăvârșesc ceea ce americanii nici nu gândeau. În prezent, «statul paralel» este vinovat pentru tot ceea ce ni se întâmplă. Nu avem infrastructură, autostrăzi și drumuri decente? «Statul pa­ralel»... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2019, 10:05 (5341 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

25 de localități sunt fără curent electric de mai bine de 12 ore

Cod Galben de polei în Ialomița

25 de localități sunt fără curent electric de mai bine de 12 ore

Vremea nefavorabilă creează mari probleme în județul Ialomița. 25 de localități din zona de vest a județului sunt fără curent electric în acest moment. De asemenea, toate drumurile județene au fost închise. Oficialii Comandamentului Județean pentru Situații de Urgență au precizat faptul că fac eforturi pentru a remedia toate aceste situații.

Urziceniul este în beznă
Printre localitățile rămase fără curent electric se numără și municipiul Urziceni. Potrivit oficialilor Comandamentului Județean pentru Situații de Urgență, din cauza poleiului au fost avariate mai multe linii de înaltă... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2019, 14:26 (9582 vizualizări - 9 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:50
(6186 vizualizări - 0 comentarii)


Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

În prima zi a săptămînii, luni, 23 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:37
(17085 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea declarațiilor, 25 ianuarie 2012

Miercuri, 25 ianuarie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii pot să depună la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița declarațiile privind diversele obligații la bugetul de stat ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:33
(8540 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Pentru intervalul 25 ianuarie 2012, orele 2,00-26 ianuarie 2012, orele 18,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru mai multe județe. Printre județele ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:15
(12674 vizualizări - 1 comentariu)


Moldoveni: Trei copii de 14-16 ani au intrat în casa unui bătrîn încercînd să fure!

Trei adolescenți, cu vîrste cuprinse între 14 și 16 ani, din Moldoveni, sînt cercetați pentru furt calificat. Pe scurt, cei trei au intrat în perioada 1 decembrie-3 ianuarie 2011 în locuința unui consătean ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:12
(14494 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Prinși în flagrant după ce au furat o țeavă de irigat!

Polițiștii Secției Coșereni au prins pe raza comunei Drăgoești trei indivizi, cu vîrste cuprinse între 19 și 33 ani, toți dintr-o comună călărășeană, care se deplasau cu o căruță. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:10
(14912 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan

Un tînăr de 22 ani din Ciulnița este cercetat actual de polițiștii slobozeni pentru conducere a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost prins luni, 23 ianuarie a.c., de către ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:01
(13103 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Prins cu doi iepuri în rucsac

Un bărbat de 39 ani, din Adîncata, este acuzat de braconaj. Pe numele individului, polițiștii au deschis o anchetă după ce a fost prins luni, 23 ianuarie, pe Fondul de vînătoare nr. 43, pe cîmpul din extravilanul ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:51
(14455 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț de aluminiu prins de polițiști

Luni, 23 ianuarie, un bărbat de 37 ani, din Ion Roată, a fost prins de o patrulă de siguranță publică, în timp ce transporta cu o căruță 20 kg de aluminiu. În urma verificărilor ulterioare s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:42
(13868 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 24 Ianuarie-Unirea Principatelor Române, sărbătorită

Prefectura Ialomița, alături de Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia îi invită pe ialomițeni la manifestările prilejuite de împlinirea a 153 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:56
(12040 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 825 kg de lapte praf fără documente de proveniență, confiscate de polițiști

Vineri, 20 ianuarie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr în vârstă de 32 ani, din Constanța, în timp ce transporta cantitatea de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:19
(14767 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Grad de colectare a veniturilor bugetare de 110,55% în decembrie 2011

În luna decembrie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 42,16 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare a veniturilor bugetare a înregistrat un grad de realizare de 110,55 ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:14
(11194 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 5 persoane rănite doar într-o singură zi!

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a cinci persoane.
Primul eveniment rutier s-a produs din cauza neadaptării vitezei de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:44
(10474 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprinși în timp ce furau un capac de canalizare!

Un tînăr de 23 ani, din orașul Țăndărei, a sesizat Poliția cu privire la faptul că pe strada 1 Decembrie din localitate a observat două persoane care au sustras un capac de canalizare, după care au fugit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:41
(12015 vizualizări - 1 comentariu)


Enel Distribuție Dobrogea: 2 linii de medie tensiune și 2 posturi de transformare din Ialomița, afectate de condițiile meteo

Din cauza condițiilor meteo deosebite, a ninsorii abundente, a viscolului și a chiciurei depuse pe elemente de rețea , în noaptea de sîmbătă, 21/22 ianuarie, au fost afectate rețelele electrice din raza ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:40
(18053 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist băut, acroșat de un vehicul. Șoferul a refuzat testarea alcoolscop!

Vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Țăndărei au fost sesizați despre faptul că pe raza orașului s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate, polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:38
(10364 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

În cursul zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Amara, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:37
(19448 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara arestare


Căzănești: Slobozean depistat beat la volan

O patrulă de siguranță publică aflată în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza orașului Căzănești a depistat sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 21.00, un tînăr de 27 ani, din Slobozia, care ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:36
(15183 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton lovit pe trecerea de pietoni, femeie acroșată de un autoturism!

În dimineața zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 6.30, în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton. În urma cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:35
(11488 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Depistat pe autostradă cu peste 20 tone de fier vechi fără tiche de cîntar!

Un bărbat de 38 ani, din Constanța, a fost depistat pe autostrada A2, în timp ce conducea un ansamblul auto, cu care transporta cantitatea de peste 20 tone deșeuri din fier, pentru care nu a putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:12
(10449 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 7 permise reținute, amenzi de peste 65000 lei

La acest sfîrșit de săptămână, 21-22 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:08
(14162 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 55 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 23 ianuarie 2012, sînt disponibile 55 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:05
(15588 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Echipajul SMURD a intervenit la un accident pe autostradă

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 18,45, în dreptul kilometrului 140, pe autostrada A2, s-a produs un accident de circulație. Echipajul SMURD al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină, după ce ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:03
(13638 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lovite de o mașină pe trecerea de pietoni!

Două adolescente de 15 ani au fost lovite de o mașină în timp ce încercau să traverseze strada pe trecerea de pietoni. S-a întîmplat, joi, 19 ianuarie a.c., la Slobozia, cînd un bărbat de 46 ani nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:45
(11432 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Peste 330 de pachete de țigări au fost descoperite de polițiști în portbagajul unui autoturism, joi, 19 ianuarie a.c., la Gura Ialomiței. Mașina era condusă pe raza localității Gura Ialomiței, iar cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:44
(12901 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestată pentru evaziune fiscală

O femeie de 32 ani, din Slobozia, a fost prinsă de polițiști și încarcerată. Individa a fost condamnată de judecătorii Tribunalului Ialomița la 1 an și 6 luni închisoare pentru evaziune fiscală. Femeia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:37
(15116 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Muzeul Județean marchează Unirea Principatelor Române

Marți, 24 ianuarie a.c., la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Muzeul Județean Ialomița, în colaborare cu Consiliul Județean organizează conferința «Contribuția ialomițenilor la Unirea Principatelor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:36
(14817 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 50 de ialomițeni au solicitat restituirea taxei auto

În perioada 17-19 ianuarie, ialomițenii au depus la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița nu mai puțin de 50 cereri de restituire a diferenței dintre taxa de poluare/taxa specială și taxa pentru ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:33
(16997 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Adeverințe pentru credite

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și, respectiv, a bunăstării ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:30
(17819 vizualizări - 0 comentarii)


Un șofer nu a oprit la semnalele polițiștilor prahoveni. Mașina a fost găsită la Bărbulești. În interior, o bîtă și o sabie!

Miercuri, 18 ianuarie a.c., polițiștii prahoveni au solicitat ajutorul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița după ce șoferul unui autoturism s-a sustras de la verificarea documentelor personale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:25
(13102 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...