Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Mica «epurare» de la Miloșești

Deputatul PNL Gheorghe Tinel recidivează

Mica «epurare» de la Miloșești

Primarul și viceprimarul din Miloșești ar putea rămâne fără sprijinul politic al PNL. Vineri, 1 februarie 2019, în cadrul unei ședințe a Biroului Politic, deputatul PNL Gheorghe Tinel le-a dat celor doi un ultimatum. Anterior acestui ultimatum, primarul Nelu Chițoiu și viceprimarul Titi Mangiurea au decis să candideze unul împotriva altuia la alegerile locale din 2020...

Un scandal de culise Sătul să plătească oalele administrative sparte de primarul Nelu Chițoiu, viceprimarul Titi Mangiurea l-a anunțat pe acesta că va candida împotriva lui la alegerile locale din 2020. Speriat de perspectiva... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 11:35 (7050 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Amicale tari în cantonamentul de la Snagov

Fotbal, Unirea Slobozia

Amicale tari în cantonamentul de la Snagov

bonus: «Grupa 2005-2006», turneu reușit la Craiova

În perioada 31 ianuarie-8 februarie 2019, Unirea Slobozia se află în cantonament în loca­litatea ilfoveană Snagov. Antrenorii Enache Costea și Adrian Cristea au deplasat la această acțiune 24 de jucători, practic întregul lot folosit în tur, plus noutatea Mihăiță Lemnaru. Benefic este faptul că, în această perioadă de pregătire, galben-albaștrii nu ocolesc duelurile cu adversari tari provenind din ligile superioare. «Doar așa putem progresa!» explică cei din conducere. Prin urmare, la mijlocul săptămânii trecute, Unirea a remizat în duelul cu diviziunara secundă Aerostar Bacău, echipă pregătită de fostul antrenor a lui Dinamo, Florin Bratu. S-a terminat 2-2, pentru Slobozia marcând Nelu Bucă și... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 11:10 (7634 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

De mai bine de 10 ani, admi­nistrația locală din Țăndărei plătește chirie unui om de afaceri local pentru ca Garda de Intervenție a Pompierilor să poată funcționa. La această situație s-a ajuns după ce terenul pe care se află amplasată Garda de Intervenție a fost cumpărat la licitație de Constantin Lupu, fostul director al fabricii de cărămidă din oraș. Auto­ritățile locale încearcă să cumpere respectiva suprafață, însă prețul cerut de afacerist este prea mare.

Istoria unui teren În 1994, Primăria Țăndărei și firma Agromec Țăndărei încheie o Convenție prin care administrația locală... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 10:05 (7208 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Economii de doar 55 mii de lei pentru copiii din Ialomița

Economii de doar 55 mii de lei pentru copiii din Ialomița

Potrivit Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, tot mai mulți părinți din Ialomița utilizează contul de economii individual «Junior Centenar». Acest cont dă posibilitatea părinților să economisească bani pentru copiii lor, prin intermediul Statului. Sumele vor fi retrase abia după ce minorii împlinesc vârsta de 18 ani. În cele câteva luni de la deschiderea acestui cont, în Ialomița au fost depuși 55 mii de lei.

Părinții pot face economii pentru copii
Anul trecut, în noiembrie, Guvernul României a aprobat prin Ordonanță posibilitatea ca părinții să poată economisi... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2019, 14:05 (6047 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile rurale din Ialomița trăiesc din rezerve bugetare și promisiuni

Anul 2019 se anunță sărac

Administrațiile rurale din Ialomița trăiesc din rezerve bugetare și promisiuni

bonus: PNDL 2 se amână pentru anul următor!

La început de februarie 2019, admi­nistrațiile locale din Ialomița continuă să funcționeze fără buget. Primarii intervievați susțin, la unison, că vor renunța la investiții și vor face economii pentru a supraviețui. Principalele proiecte de investiții afectate sunt cele derulate prin PNDL 2, valoarea acestora depășind 813 mi­lioane de lei noi.

Istoria se repetă După 2 ani de relaxare administrativă, edilii din Ialomița sunt obligați să strângă din nou cureaua. Potrivit celor mai fericite previziuni, bugetul de stat al României nu va fi votat mai devreme de 1 martie 2019... Pe cale de... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2019, 09:55 (10435 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

APIA Ialomița a plătit subvenții în valoare de 425 milioane de lei

Pentru 2018

APIA Ialomița a plătit subvenții în valoare de 425 milioane de lei

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița a fost și în 2018 principalul organism prin intermediul căruia fondurile europene au ajuns în județul nostru. O estimare oficială a instituției arată faptul că valoarea subven­țiilor acordate fermierilor ialomițeni, atât din sectorul agricol cât și cel zootehnic, a fost pentru anul 2018 de 425 milioane de lei...

Fonduri pentru fermierii ialomițeni
Subvențiile pe care Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița le-a acordat anul trecut în județul nostru au la bază cele două mari programe de absorbție a... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2019, 13:10 (6944 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

în Ialomița muribundă

Ialomița se depopulează încet, dar sigur. În ultimii 30 de ani, am pierdut peste 40 mii de locuitori. Există și cauze naturale, fără îndoială... În fond, toată Europa se depopulează. Dar impactul lor în Ialomița e minor. Ialomița se depopulează din cauza noastră. Întâi pentru că i-am votat pe Ei 30 de ani. Apoi pentru că i-am lăsat pe Ei să ne conducă fără să îi deranjăm. Pentru că i-am lăsat pe Ei să ne trimită copiii în Spania, la căpșuni. Pentru că n-am protestat când Ei au cheltuit banii publici pe investiții inutile. Pe drumuri care nu duc nicăieri, surse de apă pe care nu le folosește... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2019, 17:05 (4873 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

Patinator în «Agora lui Stoica»

Patinator în «Agora lui Stoica»

Construită pentru a le oferi locuitorilor din Slobozia un loc de recreere, agora grecească din centrul orașului are, în sfârșit, o utilitate publică! Ploaia înghețată din ultima săptămână a transformat-o în patinoar natural. Iar primul care a beneficiat de pe urma acestei investiții de 37 milioane de lei este slobozeanul Ion Dobre. La 63 de ani a demonstrat tutu­ror că, dacă nu exista, Slobozia trebuia să realizeze o astfel de investiție...

Patinatorul și agora înghețată Vineri, 25 ianuarie 2019, Slobozia a resimțit din plin efectele Codului Portocaliu de vreme rea. După o ploaie înghețată... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2019, 12:10 (6667 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Neacșu promite primarilor câte-n lună și în stele

Neacșu promite primarilor câte-n lună și în stele

Știți zicala aia: «nu pleacă câinele de lângă măcelărie...». Așa și cu sfătuitorul de taină al lui Dragnea. Da, da! Deși Țuțuianu i-a garantat un post de «purtător de mapă» în partidul lui Ponta, deși foștii colegi i-au urat «călătorie sprâncenată» și populimea pesedistă deja l-a uitat, el continuă să dea roată, bezmetic, Ialomiței. Surse infinit mai bine informate decât noi confirmă faptul că Marian Neacșu a fost remarcat intrând la ceas de seară prin primăriile județului. Curioși din fire, am întrebat până când am aflat. Domnia sa, spun intervievații noștri, are un discurs halucinant. Adică intră, salută ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat, dă drumul la gramofonul din dotare și pune placa aia... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2019, 18:50 (8065 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Revoltător

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Procurorii Parchetului Militar din București urmează să fie învestiți pentru a face verificări într-un dosar penal ce vizează un cadru al Ministerului Afacerilor Interne. Ancheta are legătură cu șeful Serviciului Logistic al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, acuzat public de faptul că și-ar fi însușit pe nedrept banii unui copil...

Verificări în curs Potrivit informațiilor, la sfârșitul săptămânii precedente, într-unul din supermarketurile din Slobozia, o copilă ar fi pierdut o bancnotă de 50 de lei. Ea a sesizat la scurt timp acest aspect, iar când s-a întors să ridice... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 19:15 (31153 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu promite locuințe sociale în valoare de 9,2 milioane de lei

Ambițiile edilitare ale anului 2019 la Slobozia

Administrația Mocioniu promite locuințe sociale în valoare de 9,2 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 22 ianuarie 2019, indicatorii tehnico-economici pentru un bloc de locuințe sociale în Cartierul Bora din Slobozia. Valoarea acestei investiții este de 9,2 milioane de lei și urmează să fie finali­zată în 16 luni. Potrivit informațiilor oficiale, pe lista investițiilor ce urmează să fie demarate sau continuate în acest an se mai numără sistematizarea Cartierului Gării Noi, rețeaua integrată de piste pentru biciclete, modernizarea transportului local, un nou cimitir uman... Majoritatea acestor investiții reprezintă simple promisiuni, acestea depinzând aproape integral de fonduri guvernamentale sau fonduri europene.

Săracii vor primi 48 de locuințe sociale... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 12:10 (6265 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SUSTENABILITATE

SUSTENABILITATE

Pentru EXPUR, compania care și-a dovedit stabilitatea și implicarea în comunitatea locală, dezvoltarea durabilă nu este doar un concept actual. Aceasta se traduce prin eforturi concentrate care au însemnat investiții de 2-3 milioane euro în fiecare an, câteva exemple fiind instalația de producere a lecitinei, realizarea magaziei de depozitare din Silozul Urziceni, sistemul de detecție a incendiilor, echipamente noi pentru Rafinărie și Biodiesel, modernizarea sistemului de încărcare a șrotului în auto și CF, modernizarea sistemului de filtrare la secția de Prese.
Un pas nou pentru protejarea mediului a fost făcut recent, prin începerea... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 10:10 (5123 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Scandal la Miloșești

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Medicul de familie Georgeta Moiceanu este acuzată de către rudele unei bătrâne diagnosticată cu schizofrenie că i-a confiscat acesteia cardul de sănătate. Situația a ajuns în atenția Casei Județene de Sănătate Ialomița. «Vom verifica acuzațiile și, dacă se dovedesc adevărate, vom lua măsuri!» a declarat Mihai Geantă, președintele instituției.

O nenorocire nu vine singură Elena Vlase din Miloșești are 78 de ani și a fost diagnosticată cu schizofrenie. Potrivit legii, ea beneficiază de tratament gratuit din partea statului. O dată la trei luni, femeia, însoțită de fiica ei, merge la medicul... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2019, 14:40 (16523 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Fondurile Consiliului Județean Ialomița nu sunt pentru toți primarii

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a res­pins un proiect inițiat de orașul Căzănești pentru achi­zițio­na­rea «unei autospeciale de lucru cu apă și spumă» pentru Serviciul Voluntari Situații de Urgență Căzănești. Valoarea estimată a achiziției este de 900 mii de lei, iar comunele care urmau să beneficieze de această autospecială sunt Andrășești, Munteni Buzău și Sărățeni. În contestația depusă, primarul Alexandru Măchiță susține că «mo­tivele respingerii sunt neîntemeiate!». În replică, Daniel Ganea, directorul ADI Ialomița, susține că nu au fost respectate preve­derile Ghidului Solicitantului. ADI Ialomița a fost înființată de către președintele Victor Moraru cu scopul declarat... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2019, 10:20 (7723 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuiesc ilegal în casele construite de Guvernul României pentru sinistrați

Se întâmplă la Alexeni

Locuiesc ilegal în casele construite de Guvernul României pentru sinistrați

Scandal în comuna Alexeni între administrația locală și câțiva cetățeni care locuiesc în imobilele construite de Guvernul României în urma inundațiilor care au afectat localitatea în anul 2005. Oamenii acuză autoritățile că intențio­nează să-i evacueze din respectivele case dacă nu plătesc lunar o chirie modică. În replică, oficialii Primăriei Alexeni susțin că nemulțumirea cetățenilor este nejustificată și se pregătesc să scoată casele la licitație. Situația aduce însă în actualitate o serie de abuzuri ignorate de autoritățile competente de peste 10 ani.

Pomană oferită în scop umanitar... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 17:15 (5842 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Înfrângerea tuturor...»

Handbal, HCM Slobozia-CSU Neptun Constanța 23-24 (10-16)

«Înfrângerea tuturor...»

Aceasta a fost expresia care a traversat de la un cap la altul tabăra slobozeană la finalul meciului cu Neptun Constanța. Emisă, se pare, de președintele HCM Nicolae Goidea, ea sintetizează foarte bine cele întâmplate. Venită cu jucătoare de 22-23 de ani, care nu au mirosit până acum florile din prima ligă, echipa dobrogeană a trecut de handbaliste cu experiență gen Toma, Ivan, Georgescu sau chiar Vartic. Cu materialul superior valoric pe care îl deține, Gheorghe Covaciu, antrenor cu ștate vechi în handbalul românesc și antecedente în Liga Campionilor, pierde a doua oară consecutiv în fața «puștiului» Ionuț Pușcașu. O pățise la fel și cu clujeanul Alin Bondar în sezonul trecut. Că ne-a bătut ... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 15:05 (4609 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Bogdan Viorel ar trebui să fie consilierul președintelui Moraru

Bogdan Viorel ar trebui să fie consilierul președintelui Moraru

În vreme ce președintele Victor Moraru plătește bani publici pentru o ciurdă de consilieri personali (și mai nou, pentru promovarea sa pe Facebook!), slobozeanul Bogdan Viorel reușește o performanță de invidiat. Un videoclip al acestuia, postat pe 23 decembrie 2018, a înregistrat peste 395 mii de vizualizări, fiind cel mai vizionat clip din istoria virtuală a Ialomiței! E drept, ca să atragă atenția publicului, Bogdan Viorel s-a autodeclarat «noul Moș Crăciun Spiritual din România, Municipiul Slobozia, Județul Ialomița» și, după cum vedeți în imaginea alăturată, și-a atașat de frunte o stea luminoasă. Dar performanța lui rămâne una notabilă. Prin urmare, sugerăm Președintelui ialomițenilor de... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 13:20 (12172 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Răzvan, campionul juniorilor

Scrimă

Răzvan, campionul juniorilor

La finele săptămânii trecute, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Sabie adresat juniorilor. A fost din nou o competiție la care sabrerii Sloboziei și-au etalat măiestria, cucerind la final 3 medalii. Atât George Dragomir, cât și Răzvan Stănescu, ambii legitimați la CSM Unirea Slobozia au pătruns pe tabloul de 8 al probei individuale. În Sfertu­rile de finală, Răzvan a trecut de ieșeanul Matei Cidu cu 15-13. Mult mai ușor i-a fost în această fază a competiției lui George Dragomir, care l-a învins pe dinamovistul Sergiu Gheorghe, cu 15-5. În semifinală, Răzvan Stănescu a avut din nou un meci greu, contra altui dinamovist, Andrei Păștin. Ialomițeanul s-a calificat în... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 12:10 (3751 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele II s-au calificat

Săptămâna trecută a consfințit calificarea Junioarelor II ale CSS Slobozia în grupa de valoare, obiectiv care era sigur în proporție de 90% încă de acum 10 zile. Fetele antrenate de Marian Simion au avut de jucat două meciuri, bilanțul fiind o înfrângere și o victorie suficientă pentru a trece mai departe. Joi, 24 ianuarie 2019, CSS Slobozia a pierdut pe propriul teren meciul cu CSM Galați. A fost o dispută încrâncenată pe care ialomițencele au cedat-o la un singur gol, 25-26, cu toate că la pauză au condus cu 13-11. Pentru echipa noastră au marcat Neagu-9 goluri, Vasile-7, Lazăr-5, Cloșcă-3, Onea-1. Duminică, 27 ia­nuarie 2019, CSS a trecut cu 32-23 în deplasare de la LPS Focșani. În ciuda succesului... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 11:20 (4394 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Chemgas se pregătește să redeschidă Combinatul Chimic Slobozia

Chemgas se pregătește să redeschidă Combinatul Chimic Slobozia

Reprezentanții Chemgas, firma care deține Combinatul Chimic Slobozia, caută forță de muncă. Fără a anunța auto­ri­tățile competente, foștii salariați ai unității au fost notificați pentru a reveni la serviciu. Chemgas se află însă în procedură de insolvență, cu datorii de peste 8 milioane de euro... Mai mult, societatea este implicată în peste 100 acțiuni civile in­tentate de foștii angajați, în în­cercarea disperată a acestora de a-și primi salariile neachitate.

Masă de manevră pentru patroni
În ultimii 5 ani, firma care ad­ministrează Combinatul Chimic Slobozia, Chemgas, a concediat... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 10:10 (11300 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Săptămîna prevenirii criminalității», în desfășurare

Preț de o săptămînă, polițiștii ialomițeni desfășoară o serie de acțiuni preventive în cadrul «Săptămînii prevenirii criminalității». Activitățile au debutat luni, 27 septembrie, cînd polițiștii au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2010, 19:12
(16833 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști în acțiune

Polițiștii ialomițeni au organizat marți, 28 septembrie, mai multe activități al căror scop principal l-a constituit prevenirea faptelor antisociale. Astfel, polițiștii de ordine publică, poliție rutieră ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2010, 19:11
(16153 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, la ITM

Potrivit noilor reglementări legale, începînd cu data de 26 iulie 2010, atribuțiile în domeniul contractelor colective de muncă sînt îndeplinite de inspectoratele teritoriale de muncă. Drept urmare, au ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2010, 11:56
(13843 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 19:00
(8549 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:46
(8756 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proiectil în parc

Pompierii ialomițeni au descoperit un element de muniție în apropierea unui loc de joacă pentru copii din Slobozia. Proiectilul exploziv de antiaeriană de calibru 100 mm a fost găsit în urma unor săpături ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:26
(19516 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte», la a XIX-a ediție

În perioada 1-31 octombrie 2010, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează «Salonul Anual de Carte», ediția a XIX-a. Acțiunea vizează organizarea de expoziții de carte, întîlniri cu scriitori ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:25
(17924 vizualizări - 0 comentarii)


«Marea debarasare», la finalul săptămînii

În zilele de vineri, 1 octombrie și sîmbătă, 2 octombrie, se va desfășura cea de-a treia ediție a Campaniei Marea Debarasare. «Modificarea a survenit ca urmare a faptului că pe 25 septembrie 2010, data ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:23
(13855 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Valea Ciorii

Trei adăposturi de animale și depozitul de furaje ale unui slobozean au fost mistuite de flăcări în noaptea de de sîmbătă spre duminică, 25/26 septembrie. Din primele cercetări, pompierii au concluzionat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:22
(17046 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna prevenirii criminalității» la IPJ Ialomița

«Începînd de luni, 27 septembrie, sub titlul „Săptămîna prevenirii criminalității“ la nivel național se va desfășura un complex de activități preventive menite să contribuie la creșterea gradului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:20
(16426 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat la Gheorghe Doja

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 25 septembrie, la Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație. Incidentul a fost produs de un tînăr de 35 de ani, conducător auto, care aflîndu-se la volanul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:19
(15345 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Infractoare de 62 ani, încarcerată

Polițișii din Țăndărei au organizat, sîmbătă, 25 septembrie, o acțiune pentru depistarea persoanelor urmărite. În cadrul acțiunii a fost prinsă o femeie de 62 de ani care se sustrăgea executării unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:18
(16168 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan

Sîmbătă, 25 septembrie, polițiștii Serviciului Rutier au oprit pentru control un taxi. Pentru că șoferul mirosea a alcool, polițiștii l-au testat cu aparatul Drager. Iar bănuielile polițiștilor s-au confirmat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:17
(13654 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic de persoane în Ialomița

Patru persoane, dintre care două în stare de arest preventiv, au fost trimise în judecată de oamenii legii pentru trafic de persoane și trafic de minori. Suspecții, prin violențe și amenințări, au exploatat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:43
(17944 vizualizări - 1 comentariu)


Și-au bătut copilul de 8 ani pentru că era «neascultător»

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia efectuează cercetări pentru a stabili împrejurările în care a survenit vătămarea corporală a unui copil în vîrstă de 8 ani, din Slobozia. Minorul a ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:42
(18512 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: Beți și fără permise, la volan!

Agenții Postului de Poliție Giurgeni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autocamion înmatriculat în județul Argeș, la volanul căruia se afla un bărbat ce emana ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:40
(17914 vizualizări - 0 comentarii)


Armă cu aer comprimat deținută ilegal

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, a fost depistat un tînăr, de 25 de ani, din Borănești care deținea fără drept o armă neletală, supusă ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:35
(21204 vizualizări - 0 comentarii)


«Let’s Do It, România!» cu Jandarmeria

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația «Eco Asist Romania», participă sîmbătă, 25 septembrie, la campania națională de ecologizare «Let’s Do It, România». Jandarmii se ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:33
(18578 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Și-a dat foc grajdului din greșeală

Un bărbat din Vlădeni a dat foc grajdului de furaje din propria gospodărie aruncînd la întîmplare o țigare aprinsă. Incendiul a fost anunțat miercuri, 22 septembrie, iar pompierii militari din Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:27
(16084 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni incendiu


Fetești: Jandarmii, de pază la cele sfinte

20 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, vor asigura, duminică 26 septembrie, între orele 7.00-12.00, măsurile de ordine publică impuse de sfințirea bisericii cu hramul ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:25
(17132 vizualizări - 0 comentarii)


Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămâna Mobilității Europene»

Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămîna Mobilității Europene»

În perioada 16-22 septembrie 2010 se desfășoară cea de-a IX-a ediție a «Săptămînii Mobilității Europene», manifestare europeană anuală sprijinită de Comisia Europeană prin Direcția Generală de Mediu. În ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:30
(14097 vizualizări - 0 comentarii)


Autovehicule furate, găsite la Țăndărei și Fetești

Un autoturism și un scuter, ambele figurînd în bazele de date ca fiind furate, au fost depistate în ultimele 24 de ore de polițiștii ialomițeni. Astfel, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:26
(16815 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Centre de colectare fier vechi, controlate de polițiști

Trei firme cu punctele de lucru în Fetești, ce desfășoară activități în domeniul colectării deșeurilor industriale reciclabile, au fost verificate de polițiști. Urmare a controalelor, față de administratorul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:22
(15961 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a Poliției la Bărcănești și Bărbulești

Marți, 21 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza comunelor Bărcănești și Bărbulești, încercîndu-se astfel prevenirea și combaterea unor infracțiuni. În acest sens, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:19
(19063 vizualizări - 0 comentarii)


Plăți APIA de peste 1,2 miliarde de euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a plătit, la data de 17 septembrie2010, suma de aproape 113 milioane de euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:13
(15856 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:48
(9971 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:21
(8621 vizualizări - 0 comentarii)


«Agroial Partener», trei zile la Slobozia

Tîrgul Internațional de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial Partener» și «Salonul Auto Slobozia» își deschid porțile. Deshiderea oficială se va organiza, joi, 23 septembrie, în fața Centrului ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(14718 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Dridu

Miercuri, 22 septembrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Consiliul Județean Ialomița, Biblioteca Comunală Dridu și Primăria Dridu inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(19028 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Biblionet


59 de posturi vacante la «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 24 septembrie, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», la Slobozia. Acțiunea se va desfășura la sediul Agenției din strada ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(16174 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...