Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Mica «epurare» de la Miloșești

Deputatul PNL Gheorghe Tinel recidivează

Mica «epurare» de la Miloșești

Primarul și viceprimarul din Miloșești ar putea rămâne fără sprijinul politic al PNL. Vineri, 1 februarie 2019, în cadrul unei ședințe a Biroului Politic, deputatul PNL Gheorghe Tinel le-a dat celor doi un ultimatum. Anterior acestui ultimatum, primarul Nelu Chițoiu și viceprimarul Titi Mangiurea au decis să candideze unul împotriva altuia la alegerile locale din 2020...

Un scandal de culise Sătul să plătească oalele administrative sparte de primarul Nelu Chițoiu, viceprimarul Titi Mangiurea l-a anunțat pe acesta că va candida împotriva lui la alegerile locale din 2020. Speriat de perspectiva... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 11:35 (7050 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Amicale tari în cantonamentul de la Snagov

Fotbal, Unirea Slobozia

Amicale tari în cantonamentul de la Snagov

bonus: «Grupa 2005-2006», turneu reușit la Craiova

În perioada 31 ianuarie-8 februarie 2019, Unirea Slobozia se află în cantonament în loca­litatea ilfoveană Snagov. Antrenorii Enache Costea și Adrian Cristea au deplasat la această acțiune 24 de jucători, practic întregul lot folosit în tur, plus noutatea Mihăiță Lemnaru. Benefic este faptul că, în această perioadă de pregătire, galben-albaștrii nu ocolesc duelurile cu adversari tari provenind din ligile superioare. «Doar așa putem progresa!» explică cei din conducere. Prin urmare, la mijlocul săptămânii trecute, Unirea a remizat în duelul cu diviziunara secundă Aerostar Bacău, echipă pregătită de fostul antrenor a lui Dinamo, Florin Bratu. S-a terminat 2-2, pentru Slobozia marcând Nelu Bucă și... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 11:10 (7634 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

De mai bine de 10 ani, admi­nistrația locală din Țăndărei plătește chirie unui om de afaceri local pentru ca Garda de Intervenție a Pompierilor să poată funcționa. La această situație s-a ajuns după ce terenul pe care se află amplasată Garda de Intervenție a fost cumpărat la licitație de Constantin Lupu, fostul director al fabricii de cărămidă din oraș. Auto­ritățile locale încearcă să cumpere respectiva suprafață, însă prețul cerut de afacerist este prea mare.

Istoria unui teren În 1994, Primăria Țăndărei și firma Agromec Țăndărei încheie o Convenție prin care administrația locală... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 10:05 (7208 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Economii de doar 55 mii de lei pentru copiii din Ialomița

Economii de doar 55 mii de lei pentru copiii din Ialomița

Potrivit Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, tot mai mulți părinți din Ialomița utilizează contul de economii individual «Junior Centenar». Acest cont dă posibilitatea părinților să economisească bani pentru copiii lor, prin intermediul Statului. Sumele vor fi retrase abia după ce minorii împlinesc vârsta de 18 ani. În cele câteva luni de la deschiderea acestui cont, în Ialomița au fost depuși 55 mii de lei.

Părinții pot face economii pentru copii
Anul trecut, în noiembrie, Guvernul României a aprobat prin Ordonanță posibilitatea ca părinții să poată economisi... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2019, 14:05 (6047 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile rurale din Ialomița trăiesc din rezerve bugetare și promisiuni

Anul 2019 se anunță sărac

Administrațiile rurale din Ialomița trăiesc din rezerve bugetare și promisiuni

bonus: PNDL 2 se amână pentru anul următor!

La început de februarie 2019, admi­nistrațiile locale din Ialomița continuă să funcționeze fără buget. Primarii intervievați susțin, la unison, că vor renunța la investiții și vor face economii pentru a supraviețui. Principalele proiecte de investiții afectate sunt cele derulate prin PNDL 2, valoarea acestora depășind 813 mi­lioane de lei noi.

Istoria se repetă După 2 ani de relaxare administrativă, edilii din Ialomița sunt obligați să strângă din nou cureaua. Potrivit celor mai fericite previziuni, bugetul de stat al României nu va fi votat mai devreme de 1 martie 2019... Pe cale de... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2019, 09:55 (10435 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

APIA Ialomița a plătit subvenții în valoare de 425 milioane de lei

Pentru 2018

APIA Ialomița a plătit subvenții în valoare de 425 milioane de lei

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița a fost și în 2018 principalul organism prin intermediul căruia fondurile europene au ajuns în județul nostru. O estimare oficială a instituției arată faptul că valoarea subven­țiilor acordate fermierilor ialomițeni, atât din sectorul agricol cât și cel zootehnic, a fost pentru anul 2018 de 425 milioane de lei...

Fonduri pentru fermierii ialomițeni
Subvențiile pe care Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița le-a acordat anul trecut în județul nostru au la bază cele două mari programe de absorbție a... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2019, 13:10 (6944 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

în Ialomița muribundă

Ialomița se depopulează încet, dar sigur. În ultimii 30 de ani, am pierdut peste 40 mii de locuitori. Există și cauze naturale, fără îndoială... În fond, toată Europa se depopulează. Dar impactul lor în Ialomița e minor. Ialomița se depopulează din cauza noastră. Întâi pentru că i-am votat pe Ei 30 de ani. Apoi pentru că i-am lăsat pe Ei să ne conducă fără să îi deranjăm. Pentru că i-am lăsat pe Ei să ne trimită copiii în Spania, la căpșuni. Pentru că n-am protestat când Ei au cheltuit banii publici pe investiții inutile. Pe drumuri care nu duc nicăieri, surse de apă pe care nu le folosește... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2019, 17:05 (4873 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

Patinator în «Agora lui Stoica»

Patinator în «Agora lui Stoica»

Construită pentru a le oferi locuitorilor din Slobozia un loc de recreere, agora grecească din centrul orașului are, în sfârșit, o utilitate publică! Ploaia înghețată din ultima săptămână a transformat-o în patinoar natural. Iar primul care a beneficiat de pe urma acestei investiții de 37 milioane de lei este slobozeanul Ion Dobre. La 63 de ani a demonstrat tutu­ror că, dacă nu exista, Slobozia trebuia să realizeze o astfel de investiție...

Patinatorul și agora înghețată Vineri, 25 ianuarie 2019, Slobozia a resimțit din plin efectele Codului Portocaliu de vreme rea. După o ploaie înghețată... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2019, 12:10 (6667 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Neacșu promite primarilor câte-n lună și în stele

Neacșu promite primarilor câte-n lună și în stele

Știți zicala aia: «nu pleacă câinele de lângă măcelărie...». Așa și cu sfătuitorul de taină al lui Dragnea. Da, da! Deși Țuțuianu i-a garantat un post de «purtător de mapă» în partidul lui Ponta, deși foștii colegi i-au urat «călătorie sprâncenată» și populimea pesedistă deja l-a uitat, el continuă să dea roată, bezmetic, Ialomiței. Surse infinit mai bine informate decât noi confirmă faptul că Marian Neacșu a fost remarcat intrând la ceas de seară prin primăriile județului. Curioși din fire, am întrebat până când am aflat. Domnia sa, spun intervievații noștri, are un discurs halucinant. Adică intră, salută ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat, dă drumul la gramofonul din dotare și pune placa aia... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2019, 18:50 (8065 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Revoltător

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Procurorii Parchetului Militar din București urmează să fie învestiți pentru a face verificări într-un dosar penal ce vizează un cadru al Ministerului Afacerilor Interne. Ancheta are legătură cu șeful Serviciului Logistic al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, acuzat public de faptul că și-ar fi însușit pe nedrept banii unui copil...

Verificări în curs Potrivit informațiilor, la sfârșitul săptămânii precedente, într-unul din supermarketurile din Slobozia, o copilă ar fi pierdut o bancnotă de 50 de lei. Ea a sesizat la scurt timp acest aspect, iar când s-a întors să ridice... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 19:15 (31152 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu promite locuințe sociale în valoare de 9,2 milioane de lei

Ambițiile edilitare ale anului 2019 la Slobozia

Administrația Mocioniu promite locuințe sociale în valoare de 9,2 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 22 ianuarie 2019, indicatorii tehnico-economici pentru un bloc de locuințe sociale în Cartierul Bora din Slobozia. Valoarea acestei investiții este de 9,2 milioane de lei și urmează să fie finali­zată în 16 luni. Potrivit informațiilor oficiale, pe lista investițiilor ce urmează să fie demarate sau continuate în acest an se mai numără sistematizarea Cartierului Gării Noi, rețeaua integrată de piste pentru biciclete, modernizarea transportului local, un nou cimitir uman... Majoritatea acestor investiții reprezintă simple promisiuni, acestea depinzând aproape integral de fonduri guvernamentale sau fonduri europene.

Săracii vor primi 48 de locuințe sociale... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 12:10 (6263 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SUSTENABILITATE

SUSTENABILITATE

Pentru EXPUR, compania care și-a dovedit stabilitatea și implicarea în comunitatea locală, dezvoltarea durabilă nu este doar un concept actual. Aceasta se traduce prin eforturi concentrate care au însemnat investiții de 2-3 milioane euro în fiecare an, câteva exemple fiind instalația de producere a lecitinei, realizarea magaziei de depozitare din Silozul Urziceni, sistemul de detecție a incendiilor, echipamente noi pentru Rafinărie și Biodiesel, modernizarea sistemului de încărcare a șrotului în auto și CF, modernizarea sistemului de filtrare la secția de Prese.
Un pas nou pentru protejarea mediului a fost făcut recent, prin începerea... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 10:10 (5118 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Scandal la Miloșești

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Medicul de familie Georgeta Moiceanu este acuzată de către rudele unei bătrâne diagnosticată cu schizofrenie că i-a confiscat acesteia cardul de sănătate. Situația a ajuns în atenția Casei Județene de Sănătate Ialomița. «Vom verifica acuzațiile și, dacă se dovedesc adevărate, vom lua măsuri!» a declarat Mihai Geantă, președintele instituției.

O nenorocire nu vine singură Elena Vlase din Miloșești are 78 de ani și a fost diagnosticată cu schizofrenie. Potrivit legii, ea beneficiază de tratament gratuit din partea statului. O dată la trei luni, femeia, însoțită de fiica ei, merge la medicul... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2019, 14:40 (16522 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Fondurile Consiliului Județean Ialomița nu sunt pentru toți primarii

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a res­pins un proiect inițiat de orașul Căzănești pentru achi­zițio­na­rea «unei autospeciale de lucru cu apă și spumă» pentru Serviciul Voluntari Situații de Urgență Căzănești. Valoarea estimată a achiziției este de 900 mii de lei, iar comunele care urmau să beneficieze de această autospecială sunt Andrășești, Munteni Buzău și Sărățeni. În contestația depusă, primarul Alexandru Măchiță susține că «mo­tivele respingerii sunt neîntemeiate!». În replică, Daniel Ganea, directorul ADI Ialomița, susține că nu au fost respectate preve­derile Ghidului Solicitantului. ADI Ialomița a fost înființată de către președintele Victor Moraru cu scopul declarat... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2019, 10:20 (7723 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuiesc ilegal în casele construite de Guvernul României pentru sinistrați

Se întâmplă la Alexeni

Locuiesc ilegal în casele construite de Guvernul României pentru sinistrați

Scandal în comuna Alexeni între administrația locală și câțiva cetățeni care locuiesc în imobilele construite de Guvernul României în urma inundațiilor care au afectat localitatea în anul 2005. Oamenii acuză autoritățile că intențio­nează să-i evacueze din respectivele case dacă nu plătesc lunar o chirie modică. În replică, oficialii Primăriei Alexeni susțin că nemulțumirea cetățenilor este nejustificată și se pregătesc să scoată casele la licitație. Situația aduce însă în actualitate o serie de abuzuri ignorate de autoritățile competente de peste 10 ani.

Pomană oferită în scop umanitar... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 17:15 (5842 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Înfrângerea tuturor...»

Handbal, HCM Slobozia-CSU Neptun Constanța 23-24 (10-16)

«Înfrângerea tuturor...»

Aceasta a fost expresia care a traversat de la un cap la altul tabăra slobozeană la finalul meciului cu Neptun Constanța. Emisă, se pare, de președintele HCM Nicolae Goidea, ea sintetizează foarte bine cele întâmplate. Venită cu jucătoare de 22-23 de ani, care nu au mirosit până acum florile din prima ligă, echipa dobrogeană a trecut de handbaliste cu experiență gen Toma, Ivan, Georgescu sau chiar Vartic. Cu materialul superior valoric pe care îl deține, Gheorghe Covaciu, antrenor cu ștate vechi în handbalul românesc și antecedente în Liga Campionilor, pierde a doua oară consecutiv în fața «puștiului» Ionuț Pușcașu. O pățise la fel și cu clujeanul Alin Bondar în sezonul trecut. Că ne-a bătut ... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 15:05 (4609 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Bogdan Viorel ar trebui să fie consilierul președintelui Moraru

Bogdan Viorel ar trebui să fie consilierul președintelui Moraru

În vreme ce președintele Victor Moraru plătește bani publici pentru o ciurdă de consilieri personali (și mai nou, pentru promovarea sa pe Facebook!), slobozeanul Bogdan Viorel reușește o performanță de invidiat. Un videoclip al acestuia, postat pe 23 decembrie 2018, a înregistrat peste 395 mii de vizualizări, fiind cel mai vizionat clip din istoria virtuală a Ialomiței! E drept, ca să atragă atenția publicului, Bogdan Viorel s-a autodeclarat «noul Moș Crăciun Spiritual din România, Municipiul Slobozia, Județul Ialomița» și, după cum vedeți în imaginea alăturată, și-a atașat de frunte o stea luminoasă. Dar performanța lui rămâne una notabilă. Prin urmare, sugerăm Președintelui ialomițenilor de... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 13:20 (12172 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Răzvan, campionul juniorilor

Scrimă

Răzvan, campionul juniorilor

La finele săptămânii trecute, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Sabie adresat juniorilor. A fost din nou o competiție la care sabrerii Sloboziei și-au etalat măiestria, cucerind la final 3 medalii. Atât George Dragomir, cât și Răzvan Stănescu, ambii legitimați la CSM Unirea Slobozia au pătruns pe tabloul de 8 al probei individuale. În Sfertu­rile de finală, Răzvan a trecut de ieșeanul Matei Cidu cu 15-13. Mult mai ușor i-a fost în această fază a competiției lui George Dragomir, care l-a învins pe dinamovistul Sergiu Gheorghe, cu 15-5. În semifinală, Răzvan Stănescu a avut din nou un meci greu, contra altui dinamovist, Andrei Păștin. Ialomițeanul s-a calificat în... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 12:10 (3751 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele II s-au calificat

Săptămâna trecută a consfințit calificarea Junioarelor II ale CSS Slobozia în grupa de valoare, obiectiv care era sigur în proporție de 90% încă de acum 10 zile. Fetele antrenate de Marian Simion au avut de jucat două meciuri, bilanțul fiind o înfrângere și o victorie suficientă pentru a trece mai departe. Joi, 24 ianuarie 2019, CSS Slobozia a pierdut pe propriul teren meciul cu CSM Galați. A fost o dispută încrâncenată pe care ialomițencele au cedat-o la un singur gol, 25-26, cu toate că la pauză au condus cu 13-11. Pentru echipa noastră au marcat Neagu-9 goluri, Vasile-7, Lazăr-5, Cloșcă-3, Onea-1. Duminică, 27 ia­nuarie 2019, CSS a trecut cu 32-23 în deplasare de la LPS Focșani. În ciuda succesului... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 11:20 (4394 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Chemgas se pregătește să redeschidă Combinatul Chimic Slobozia

Chemgas se pregătește să redeschidă Combinatul Chimic Slobozia

Reprezentanții Chemgas, firma care deține Combinatul Chimic Slobozia, caută forță de muncă. Fără a anunța auto­ri­tățile competente, foștii salariați ai unității au fost notificați pentru a reveni la serviciu. Chemgas se află însă în procedură de insolvență, cu datorii de peste 8 milioane de euro... Mai mult, societatea este implicată în peste 100 acțiuni civile in­tentate de foștii angajați, în în­cercarea disperată a acestora de a-și primi salariile neachitate.

Masă de manevră pentru patroni
În ultimii 5 ani, firma care ad­ministrează Combinatul Chimic Slobozia, Chemgas, a concediat... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 10:10 (11300 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Urziceni: Percheziții la vânzătorii de articole pirotehnice. Peste 800 kg de petarde și artificii, confiscate!

Urziceni: Percheziții la vânzătorii de articole pirotehnice. Peste 800 kg de petarde și artificii, confiscate!

În urma a 3 percheziții domiciliare efectuate de polițiștii din Urziceni au fost descoperite și ridicate în vederea indisponibilizării peste 800 kg de articole pirotehnice. Astfel, miercuri, 27 decembrie ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2023, 13:55
(12175 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Tânăr de 17 ani fără permis, surprins la volanul unei mașini «sustrase» din curtea locuinței sale

Miercuri, 27 decembrie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 25 de ani, din Bărbulești. În urma testării cu aparatul din dotare, au reieșit ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2023, 13:45
(4923 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Posibil drogați și băuți, la volan

Sâmbătă, 23 decembrie a.c., în jurul orelor 21,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic un tânăr, în vârstă de 21 de ani, din Slobozia, în vederea verificării documentelor personale ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2023, 16:10
(2811 vizualizări - 0 comentarii)


Raport al structurilor MAI după minivacanța de Crăciun

În contextul minivacanței de Crăciun, structurile teritoriale ialomițene din cadrul Ministerului Afacerilor Interne au desfășurat, în perioada 22-26 decembrie 2023, o serie de acțiuni în scopul siguranței ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2023, 14:35
(7357 vizualizări - 0 comentarii)


Jarul căzut din sobă, cauza unui incendiu produs la o casă din Nicolești

Marți, 26 decembrie a.c., în jurul orei 3,20, Detașamentul de Pompieri Slobozia a fost solicitat să intervină la un incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Nicolești. Pentru misiune ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2023, 14:20
(3957 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A intrat cu mașina într-un gard

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2023, 14:15
(4296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Fetești: Reținut pentru «furt»

Vineri, 22 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară, în municipiul Fetești. Perchezițiile au fost efectuate la domiciliile a doi bărbați, de 37 și ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2023, 21:00
(3676 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Fetiță de ani 10 ani, rănită de o petardă. A fost transportată de urgență la un spital din București!

Vineri, 22 decembrie a.c., o fetiță de 10 ani din localitatea Iazu a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu multiple răni în zona feței. Micuța s-a jucat cu o petardă pe care nu a manevrat-o ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 14:00
(13370 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Posibil drogat la volan

Joi, 21 decembrie a.c., în jurul orelor 10,30, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 27 de ani, din Țăndărei, în vederea verificării documentelor personale, precum și a autoturismului ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 13:55
(3309 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică fiind la rându-i o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura electronică ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 13:45
(6570 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Joi, 21 decembrie a.c., polițiștii din Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 47 de ani, în timp ce transporta cu o autoutilitară material lemnos din specia gorun. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 13:40
(2854 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis după ce un slobozean și-ar fi agresat soția

Polițiștii din Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul o femeie, în vârstă de 51 de ani, din Slobozia, ar fi fost agresată fizic de soțul său. În urma verificărilor s-a stabilit faptul că între cei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2023, 18:10
(3311 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Miercuri, 20 decembrie a.c., în jurul orelor 19,30, polițiștii din Căzănești, în timp ce acționau într-un filtru rutier pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2023, 18:05
(2669 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 85,97 milioane de lei în perioada ianuarie-noiembrie 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-noiembrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 85,97 milioane ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 17:30
(9024 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Colegiului Prefectural

Miercuri, 20 decembrie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat ședința Colegiului Prefectural. În cadrul întâlnirii au fost prezentate rapoarte privind starea factorilor de mediu, pentru anul 202 ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 15:00
(4303 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: 37 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Urziceni: 37 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au desfășurat mai multe activități de control pe raza de competență, în baza Planului de acțiune «PIROTEHNIC 2023/2024», ocazie cu care au depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 13:55
(5360 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 19 decembrie 2023, în jurul orelor 20,30, polițiștii rutieri, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 13:45
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 27 decembrie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 390

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scopuri de TVA, conform art. 316 sau 317 din Legea 227/2015, că miercuri, 27 decembrie 2023, este termenul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 12:30
(12506 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul USR Claudiu Năsui: «PSD și PNL și-au înfipt nulitățile în funcțiile de conducere ale ASF, falimentele tot românii le plătesc!»

Deputatul USR Claudiu Năsui acuză PSD și PNL că și-au împărțit cu cinism posturile de conducere de la ASF. Au numit în funcții persoane cu o pregătire precară în domeniu, oameni care nu pot răspunde la ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2023, 18:40
(17428 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 1,1 miliarde de lei, încasate la bugetul de stat în perioada ianuarie-noiembrie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 30 noiembrie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului de peste 1,1 miliarde de ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2023, 17:10
(5757 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate la Școala Nr. 3 Slobozia

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate la Școala Nr. 3 Slobozia

Luni, 18 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități preventive în cadrul Școlii Gimnaziale Nr. 3 din Slobozia. Acțiunea s-a derulat în cadrul Programului «Școala Altfel» al unității ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2023, 15:00
(6030 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, posibil drogat la volan

Sâmbătă, 16 decembrie a.c., în jurul orelor 10,30, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 30 de ani, din Bărbulești, în vederea verificării documentelor personale precum ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 15:40
(5103 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor de Iarnă

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 13:30
(12515 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la un adăpost de animale din Urziceni, la o anexă din Andrășești și la o casă din Malu. A luat foc un camion!

Două echipaje de pompieri au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la un adăpost de animale în Urziceni. La locul solicitării au fost alocate două autospeciale de stingere cu apă și spumă. Au ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 13:25
(17328 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Crunți, Urziceni, Slobozia și Țăndărei

Vineri, 15 decembrie a.c., în jurul orei 8,00, trei echipaje de la Stația de Pompieri Fetești, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 13:20
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


MF/ANAF oferă suport în vederea completării și depunerii Declarației 112

În Monitorul Oficial, Partea I nr. 1112 și din 1112 Bis din 11 decembrie 2023 a fost publicat Ordinul nr. 1.994/880/1.181/4.594/2023 pentru aprobarea modelului, conținutului, modalității de depunere și ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 12:55
(9404 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 21 decembrie 2023, termen-limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 21 decembrie 2023, este termenul-limită de depunere a unor declarații fiscală, respectiv Formularul 100-«Declarație ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 12:40
(15091 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Conducea un autoturism neînmatriculat

Joi, 14 decembrie a.c., polițiștii au depistat în trafic pe raza orașului Fierbinți-Târg un tânăr, de 20 de ani, din Sinești, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat. Oamenii legii au întocmit ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2023, 17:10
(4248 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: La volan sub efectul substanțelor interzise

Doi tineri, de 21 și 25 de ani, domiciliați pe raza orașelor Țăndărei și Urziceni, s-au ales cu dosare penale după ce au fost opriți în trafic de polițiști, iar în urma testelor anti-drog, oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2023, 17:00
(4135 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: Spectacol de Crăciun la Sala «Europa»

Protopopiatul Slobozia: Spectacol de Crăciun la Sala «Europa»

Joi, 14 decembrie 2023, în apropierea Marelui Praznic al Nașterii Domnului, Protopopiatul Slobozia a organizat ediția a XI-a a Spectacolului de Crăciun «E vremea colindelor». Evenimentul s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2023, 12:50
(4222 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...