Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prospecțiuni geofizice in Ialomița

Prospecțiuni geofizice in Ialomița

Marți,18 decembrie 2018, la Căzănești, a avut loco întâlnire-dezbatere privind inițierea proiectului «Prospecțiuni Geofizice Tridimensionale Urziceni Sud 3D». La întâlnire au participat o parte dintre primarii localităților din perimetrul vizat de proiect: Gârbovi, Sfântu Gheorghe, Colelia, Balaciu, Munteni Buzău, Căzănești, Ciochina, Gheorghe Doja și Traian, alți reprezentanți ai administrației județene și locale, ai Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița și reprezentanții filialei din România ai firmei Hunt Oil Company of Romania, Dallas/Texas, condusă de Mark Wagley.

Avem un punct de plecare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2019, 11:20 (5266 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a «înghițit» 15,8 milioane de lei

În ultimii 3 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a «înghițit» 15,8 milioane de lei

Aflat în administrarea Consiliului Județean Ialomița, Spitalul Județean Slobozia a beneficiat în ultimii 3 ani de fonduri enorme pentru funcționare și dezvoltare. 15,8 milioane de lei este suma pe care administrația județeană a acordat-o celui mai mare spital din Ialomița! Cei mai mulți bani au fost cheltuiți pentru achiziționarea de aparatură medicală. În ciuda investițiilor făcute, Spitalul Slobozia are în continuare secții care utilizează instrumente învechite. Mai mult decât atât, banii acordați de Consiliul Județean Ialomița nu au putut să rezolve criza acută de medici cu care unitatea sanitară se confruntă.

Investiție în Sănătate... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2019, 10:05 (7272 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șantierul de pe strada Walter Mărăcineanu

Strada cu 3 proiecte sistate la Slobozia

Șantierul de pe strada Walter Mărăcineanu

Anul acesta, Cartierul «Gării Noi» din Slobozia a împlinit 10 ani de la înființare. Și tot atâta timp a trecut de când tinerii care și-au ridicat case aici aș­teaptă utilitățile promise de au­torități. Până acum, sunt doar promi­siuni. Iar în luna decembrie 2018, Cartierul arată tot ca un șan­tier, cu curțile caselor pline de apă și drumurile de acces impracticabile...

Cetățean vs autorități Strada Walter Mărăcineanu este una dintre străzile Cartie­rului «Gării Noi». Iar problemele cu care se confruntă locatarii de pe această stradă sunt vechi de 10 ani... La începutul anului 2018,... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2019, 11:25 (7738 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Bilanțul PNDL2 în Ialomița

Bilanțul PNDL2 în Ialomița

Oficial, Ialomița a ocupat  locul 10 în topul alocărilor bugetare prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2, cu o sumă de 813,75 milioane de lei. În realitate, nivelul de absorbție la nivelul anului 2018 nu depășește 50 milioane de lei, adică mai puțin de 5% din suma totală alocată. Primarii comunelor ialomițene se declară însă optimiști și speră ca fondurile să fie absorbite până la viitoarele alegeri. Optimismul edililor locali nu este împărtășit de către Victor Moraru, președintele Consiliului Ju­dețean Ialomița. «Orizontul de așteptare pentru finalizarea acestor investiții este anul 2023!» a declarat el în mod repetat.

Orizontul de așteptare al județului... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2019, 10:20 (5620 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!

Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!

Miercuri, 19 decembrie 2018, senatul României a aprobat trecerea orașului Băneasa (Constanța) la statutul de comună. Orașul Căzănești așteaptă de ani buni acest statut, procedura de validare fiind blocată. Ultima dată, senatorul PSD Marian Pavel declara la începutul anului 2018: «Am retrimis proiectul de lege la Comisie și vreau să îi ajut!». Între timp, Marian Pavel a ajuns președintele PSD Ialomița și a uitat...

Unanimitate pentru orașul Băneasa
Miercuri, 19 decembrie 2018, Senatul României a adoptat cu unanimitate de voturi propunerea legislativă privind trecerea orașului... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2019, 11:25 (9829 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Scrimă, profesor Marin Cruțu

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Final de an în spor­tul ialomițean... Și, oricum ai face bilanțul, performanțele din scrimă țin din nou capul de afiș! De altfel, acest aspect se va vedea și la Gala Sportului Ialomițean, eve­niment care se va des­fășura vineri, 21 decembrie 2018, orele 16,00, la Sala «Europa». Cel puțin doi sabreri vor fi pe podium, așa cum se întâmplă aproape an de an... Alături de profesorul Marin Cruțu, artizanul din zona tehnică a acestor performanțe, am creionat o trecere în revistă a celor petrecute în 2018 și a perspectivelor pentru 2019. Cu siguranță, scrima va continua să fie în avangarda fenomenului, iar obiectivul ar trebui să-l constituie cucerirea unei medalii la un Campionat European sau Mondial... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2018, 10:10 (3481 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Dezvăluirile lunii octombrie
În octombrie, Primăria Slobozia a decis să cheltuie 3,5 milioane de euro pentru a construi un cimitir nou. Proiectul de hotărâre a iscat un adevărat scandal la nivelul Consiliului Local, motiv pentru care inițiativa a fost retrasă de pe ordinea de zi la cererea primarului Adrian Mocioniu. În aceeași lună, administrația județeană a decis să aloce 4 milioane de lei pentru potabilizarea apei din Slobozia. Astfel de demersuri administrative au mai existat, însă toate au eșuat pentru că apa de la Slobozia continuă să aibă probleme de potabilitate... Preocupat de situația apei din Slobozia, Președintele Victor Moraru... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2018, 11:20 (8194 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Investițiile lunii iulie
În județul Ialomița, luna iulie a fost guvernată de proiecte investiționale de anvergură. Unul dintre acestea viza reparația podului rutier peste râul Ialomița din Slobozia, pe care Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere s-a angajat să-l repare cu 2,8 milioane de lei. De asemenea, reprezentanții RAJA Constanța au organizat o dezbatere publică la care au participat edilii ialomițeni care au de­rulat investiții în colaborare cu societatea. Tema­tica întâlnirii oficiale a vizat-o finalizarea lucră­rilor de investiții desfășurate în cadrul proiectului «Reabilitarea și modernizarea siste­mului de alimentare cu apă și canalizare în re­giunea Constanța-Ialomița»... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2018, 12:05 (9110 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Salarii imense pentru oamenii Președintelui, în aprilie
Pentru că sunt ascultători și obedienți, directorii instituțiilor publice aflate în subordinea Consiliului Județean Ialomița primesc salarii pe măsură. Cele mai mari salarii sunt ale Marianei Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, și Larisei Mihai, administratorul public al județului. Mariana Iancu primește un venit lunar de 21 mii de lei, în timp ce Larisa Mihai încasează 17 mii de lei. Mai mult, Consiliul Județean Ialomița a cheltuit 107 mii de lei pentru ca 50 de funcționari publici din cadrul instituției să beneficieze de cursuri de perfecționare, desfă­șurate... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2018, 16:15 (8899 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

«investiții»

«Doar noi suntem capabili!». Un dicton după care, încă de la înființare, se ghidează pesediștii. Căci, după cum o confirmă realitatea, ei și numai ei sunt destoinici să conducă și să realizeze planuri de dezvoltare pe cel puțin 10 ani... Astfel, investițiile lor se lasă «moștenire», de la un mandat la altul. Gândiți-vă, spre exemplu, la vestitul Pod de la Dridu. O lucrare la care fostul pre­ședinte Silvian Ciupercă a moșmondit câțiva ani buni, a apărut pe turnantă actualul președinte Victor Moraru, care a decis să demoleze ceea ce se executase, și, pe alți bani, a reluat-o. Pe ea, pe lucrare! Un alt exemplu răsunător este investiția din Piața Revoluției, inițiată de Gabi Ionașcu, parafată și demarată... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2018, 12:20 (3741 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

La finalul celor 12 luni, ziarul Independent vă prezintă o retrospectivă a celor mai importante evenimente care au marcat județul. Pe tot parcursul anului, săptămână de săptămână, reporterii ziarului Independent au surprins realitatea județeană și au prezentat-o opiniei publice. În 2018, admi­nistrația ialomi­țeană și-a demonstrat încă o dată ineficiența, cheltuind sume enorme pentru a rea­liza proiecte fără utilitate publică. De notorietate au fost și scandalurile în care a fost implicată Poliția ialomițeană, generate de modul deficitar în care insti­tuția este condusă. Tot în acest an, ziarul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 14:40 (11297 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Situație revoltătoare la Slobozia. De 10 luni, un bărbat bolnav de cancer este plimbat de funcționarii mai multor instituții publice, dintr-o în parte în alta, fără ca nimeni să-i rezolve problemele pe care le are. Tot ce dorește Dumitru Drăgan este ca autoritățile să-l sprijine în încercarea de a determina firma la care a lucrat să-i plătească concediul medical. Omul are de recuperat de la angajatorul său peste 10 mii de lei...

Boala care nu iartă În Ialomița există atât de mulți bolnavi de cancer încât până și medicilor le este greu să facă o estimare oficială a numărului lor... ... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 10:10 (7136 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialo­mița a dat publicității un raport cu privire la bugetul ajutoarelor sociale acordate, în cursul anului 2018, oamenilor nevoiași din județ. Aceștia au beneficiat de subvenții în valoare de 113 milioane de lei. Suma este si­milară cu cea acordată anul trecut, deși în evidențele instituției numărul săracilor sprijiniți de stat a scăzut în 2018, comparativ cu 2017.

Mai puțini beneficiari, aceiași bani
Anul trecut, arată datele statistice ale Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, au primit ajutoare sociale... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2018, 12:35 (4186 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

„Vă binevestesc vouă bucurie mare!”

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a binecuvântat și învrednicit Preabunul Dumnezeu să parcurgem în pace acest urcuș duhovnicesc, care este Postul Crăciunului, primul mare post din acest An Bisericesc, mergând spre Betleemul Iudeii, locul unde s-a născut Mântuitorul Iisus Hristos, Mesia cel prezis de profeți.
Sărbătoarea Nașterii Mântuitorului, „Soarele dreptății”, are loc după solstițiul de iarnă și coincide cu momentul... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2018, 10:05 (4525 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadouri pentru «nepoții» orașului

Faptele bune de la Centrul «Răsărit în amurg»

Cadouri pentru «nepoții» orașului

În apropierea Crăciunului, doamnele de la «Centrul comunitar al persoanelor în vârstă» Slobozia s-au decis să facă un gest frumos și să aducă un zâmbet pe chipurile copiilor nevoiași din oraș. Doamnele au lucrat 27 de fulare și căciulițe pentru cei mici.

O «familie» unită Doamnele de la «Centrul comunitar al persoanelor în vârstă» Slobozia sunt o adevărată familie. Au trecut de mult de prima tinerețe, dar au sufletele tinere și dornice să facă fapte bune. Vor să aducă zâmbetul pe fața tuturor, indiferent de vârstă. Fiecare după puteri. Dorina Ipate și Paraschiva Voicilă sunt doar două... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2018, 13:10 (3801 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fotografii de colecție cu Moș Moraru!

«De Crăciun, fii mai bun, fii adevărat...»

Fotografii de colecție cu Moș Moraru!

Fotografia de mai sus este unicat. Ea a fost obținută prin metode specifice activităților reporte­ricești, pe vremea când Moș Victor Moraru nici nu visa că va ajunge de râsul renilor în toată Ialomița. Acum este! Motivul pentru care o republicăm este însă altul... Este ultima fotografie în care președintele este surprins având... o față umană! Priviți-l, numai. E tânăr, senin, fericit chiar... Știe că e iubit pentru ceea ce e, nu pentru funcțiile administrative pe care le îm­parte, că e respectat pentru ceea ce reprezintă, nu pentru statutul de președinte, că nu e mințit, că nu-l urăște nimeni, că nu-i trădat, că nu trebuie să trădeze, să amenințe, să fure, Doamne ferește! Și exemplele ar putea... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2018, 09:50 (6772 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Crucea Roșie ajută 100 de ialomițeni

Crucea Roșie ajută 100 de ialomițeni

Joi, 6 decembrie 2018, a III-a ediție a spectacolului caritabil «Dăruiește din inimă» a adunat în sala Casei Municipale de Cultură oameni de toate vârstele. Bătrânii noștri au fost în centrul atenției. Pentru a le oferi un zâmbet de Crăciun, voluntarii Crucii Roșii, sub coordonarea directorului Valentina Hornea, împreună cu Societatea Culturală «Apollon» au reușit să devină Moș Crăciun pentru bâtrânii nevoiași. Concret, peste 3000 de lei au fost transformați în necesarul umplerii mesei de Sărbători...

3250 lei pentru 60 de bunici
A III-a ediție a spectacolului caritabil «Dăruiește... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2018, 17:20 (2969 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

EXPUR sprijină Educația

EXPUR sprijină Educația

Pentru prima dată, în 2018, Banca Mondială dedică «The World Development Report» complet Educației, într-un moment extrem de bine ales. Trăim vremuri de creștere rapidă, societatea este într-o transformare profundă, astfel că Educația este, mai mult ca oricând, critică. EXPUR a ales să sprijine comunitatea locală de mulți ani, prin acțiuni pe multe direcții, având în sistemul de credințe că binele trebuie să meargă înspre educația și susținerea copiilor. Suportul financiar și implicarea merg către Orfelinatul din Slobozia, Colegiul Național «Mihai Viteazul», pentru participarea trupei de teatru în limba franceză la diferite concursuri internaționale... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2018, 14:20 (4017 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătoarea campionilor sporturilor ialomițene

A durat 90 de minute! Cât un meci de fotbal! S-a intitulat «Gala Sportului Ialomițean 2018» și a strâns în sala Europa aproape tot ce are de oferit fenomenul. Au urcat pe scenă peste 100 de sportivi. Au primit diplome sau plachete mai toți antrenorii și conducătorii de club, chit că au performat sau au uitat de mult s-o facă. Amfitrionul Marin Cruțu a găsit cuvinte frumoase pentru toată lumea și, în final, impresia lăsată a fost pozitivă. S-a aplaudat, s-au adresat mii de mulțumiri de la microfon și, conform tradiției, s-a scrâșnit din dinți în culise. Ba că un sportiv nu a fost inclus în «Top 10», ba că «avem vitrina plină de cupe, iar performanța nu se face mâncând diplome. Alte județe știu... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2018, 18:06 (4953 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Miercuri, 19 decembrie 2018, administrația locală din Fierbinți-Târg a semnat un contract în valoare de 16 milioane de euro, în baza căruia în oraș se va contrui un imens studio de film. Investiția se întinde pe o suprafață de peste 30 de hectare și va aduce numeroase beneficii comunității locale.

Producții cinematografice la Fierbinți-Târg
Firma care investește în studioul de film din Fierbinți-Târg se numește Frame Film, aparține regizorului Dragoș Buliga, și produce serialul de mare succes «Las Fierbinți», difuzat de postul comercial de televiziune ProTv. Studioul se întinde... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2018, 18:05 (18857 vizualizări - 19 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Rohia, la Slobozia

În perioada 3-9 noiembrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Soborul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2017, 18:40
(8215 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții DIICOT la evazioniști. Prejudiciu de 3 milioane de lei!

Miercuri, 1 noiembrie 2017, polițiștii de Combatere a Criminalității Organizate și procurorii DIICOT din Ialomița au efectuat 23 de percheziții, în municipiul București și în 4 județe, la persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2017, 17:05
(6218 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse
și servicii agricole

angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani
în transport mărfuri
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport INTERN și EXTERN
CV-urile pot fi trimise la adresa
de e-mail [email protected]
sau pot fi depuse la sediul societății
din Cosâmbești, Ialomița

Detalii se pot obține
la telefon 0749/082.231

31 Octombrie 2017, 18:15


IPJ Ialomița: Și tu poți deveni polițist!

În luna ianuarie 2018, se va desfășura un nou concurs de admitere la școlile de poliție Câmpina și Cluj-Napoca. Tematica și bibliografia au fost postate pe site-ul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 17:40
(4031 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

În cadrul acțiunilor de control în domeniul securității și sănătății în muncă, în primele 9 luni ale anului 2017, ITM Ialomița a efectuat peste 800 de controale. Pentru cele mai bine de 1000 de neconformități ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 13:50
(4149 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

La acest sfârșit de săptămână, 27-29 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 11:15
(3967 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 27-29 octombrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 10:45
(2895 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Conducea o mașină în stare de ebrietate

Un bărbat de 45 de ani din Amara s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat în trafic, conducând sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,75 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:48
(5147 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în școlile din județ

Polițiștii ialomițeni au continuat seria activităților preventive, desfășurate în rândurile elevilor. Prezenți în sălile de clasă, oamenii legii au prezentat câteva mesaje pentru a-i determina pe elevi ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:47
(3242 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Au încălcat regulile de circulație

În timpul misiunilor de supraveghere a traficului rutier, polițiștii ialomițeni au fost cu ochii în patru după șoferii certați cu legile de circulație. Astfel, în urma abaterile constatate, oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:47
(4139 vizualizări - 0 comentarii)


Cazuri de Leucoză enzootică bovină, descoperite în Ialomița

Inspectorii Direcției Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au descoperit 46 de cazuri pozitive de bovine bolnave de Leucoză enzootică bovină. De asemenea, au fost aplicat amenzi de ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:46
(3511 vizualizări - 0 comentarii)


Enel: Întreruperi programate ale alimentării cu energie electrică

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparație ale rețelelor de distribuție, Enel Dobrogea anunță întreruperi programate ale alimentării cu energie electrică, pentru intervalul 30 octombrie 2017 – 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:45
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Probleme tehnice la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor

Din cauza unor probleme tehnice la unul dintre servere, activitatea cu publicul a Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor nu se realizează joi, 26 octombie 2017. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2017, 11:07
(7458 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii septembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6268 șomeri, din care 931 șomeri indemnizați, respectiv 5337 șomeri ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 20:15
(4005 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat miercuri, 25 octombrie 2017, acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 18:30
(5028 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr.279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 17:10
(5136 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Puncte Gastronomice Locale

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor va desfășura, în perioada 25.10-30.11.2017, o campanie de informare la nivel național privind Punctele Gastronomice Locale. Această ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 16:20
(4579 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la instalația de încălzire a unei locuințe din Urziceni

Focul a cuprins magazia în care se afla centrala termică la miezul nopții de duminică spre luni, în jurul orei 00,30. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul Urziceni cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 15:05
(8197 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Slobozia: Același loc, două accidente rutiere în mai puțin de 24 de ore

Evenimentele s-au produs în municipiul Slobozia, la intersecția bulevardului Chimiei cu varianta ocolitoare a orașului. Primul apel a fost primit la dispeceratul 112 sâmbătă, 21.10.2017, la orele 16,05 ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 14:30
(6379 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Lung-metrajul «Octav», la Slobozia

«Octav», lung-metrajul cu Marcel Iureș în rol principal, va avea proiecție specială la Slobozia sâmbătă, 4 noiembrie 2017, la Casa Municipală de Cultură Slobozia, la orele 18,00. Evenimentul își propune ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 13:15
(3059 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firme care angajează zilieri

În perioada 9-13.10.2017 s-a desfășurat Campania Națională privind respectarea de către beneficiari a prevederilor Legii nr. 52/2011, privind exercitarea unor activități cu caracter ocazional desfășurate ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 12:20
(4180 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultate Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Vineri, 20 octombrie 2017, la nivel național s-a desfășurat Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți, acțiune  organizată  de  Agenția  Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 11:05
(4841 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băut la volan, a provocat un accident rutier

Accident rutier în zona Expur din Slobozia. Mașina în care se aflau două persoane s-a izbit violent de gardul fabricii de ulei. În urma impactului, atât conducătorul auto, cât și pasagerul din dreapta au ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2017, 16:30
(4130 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Morun uriaș, predat autorităților

Mai mulți pescari au sesizat autoritățile competente după ce au pescuit accidental în apele Dunării, la Fetești, un morun de 100 de kilograme. Peștele gigant a fost eliberat în apă în urma intervenției ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2017, 13:44
(3973 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, până la data de 31.10.2017 inclusiv, se depun cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină achiziționate și utilizate ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 18:45
(7649 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 300 de persoane, depistate muncind «la negru»

Pentru identificarea și combaterea cazurilor de muncă nedeclarată, în primele 9 luni ale anului 2017, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a realizat 972 controale, în care au fost depistate 300 de ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 17:20
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

OUAI SCÂNTEIA
cu sediul în comuna Scânteia,
județul Ialomița

angajează
contabil

(studii medii)
Relații la telefon 0763/630.407

19 Octombrie 2017, 16:20


Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-20.10.2017

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței
de Muncă Ialomița va organiza în data de
20 octombrie 2017, orele 9,00,

«Bursa locurilor de muncă
pentru absolvenți»

eveniment care va avea loc la Slobozia
Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea».
Absolvenții promoției 2017 care doresc
să își găsească un loc de muncă adecvat
studiilor și pregătirii profesionale, sunt
așteptați să se înscrie la sediul Agenției
Locale Slobozia, strada Matei Basarab,
bl. F1, parter, sau la Punctele de Lucru
din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
De asemenea, agenții economici
care dispun de locuri de muncă
și doresc încadrarea tinerilor absolvenți,
pot depune ofertele de locuri de muncă
vacante la sediul AJOFM Ialomița sau
la sediile punctelor de lucru, precum și
la adresa de e-mail [email protected]
Relații suplimentare se pot obține
la telefon 0243/231.809, 0243/230.999,
la sediul AJOFM Ialomița,
loc. Slobozia, str. Lacului, nr.10, et. 3

17 Octombrie 2017, 20:10


Școlile de agenți de Poliție organizează concurs de admitere în luna ianuarie 2018

În perioada 13-21 ianuarie 2018, Școala de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și Școala de Agenți de Poliție «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca vor organiza concurs de admitere pentru o nouă promoție ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 19:20
(5176 vizualizări - 0 comentarii)


«Meditații gratuite» la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Seminarul Teologic Ortodox «Sf. Ioan Gură de Aur» Slobozia continuă și în anul școlar 2017-2018 proiectul socio-educativ ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:55
(3690 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...