Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

EXPUR sprijină Educația

EXPUR sprijină Educația

Pentru prima dată, în 2018, Banca Mondială dedică «The World Development Report» complet Educației, într-un moment extrem de bine ales. Trăim vremuri de creștere rapidă, societatea este într-o transformare profundă, astfel că Educația este, mai mult ca oricând, critică. EXPUR a ales să sprijine comunitatea locală de mulți ani, prin acțiuni pe multe direcții, având în sistemul de credințe că binele trebuie să meargă înspre educația și susținerea copiilor. Suportul financiar și implicarea merg către Orfelinatul din Slobozia, Colegiul Național «Mihai Viteazul», pentru participarea trupei de teatru în limba franceză la diferite concursuri internaționale... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2018, 14:20 (4022 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătoarea campionilor sporturilor ialomițene

A durat 90 de minute! Cât un meci de fotbal! S-a intitulat «Gala Sportului Ialomițean 2018» și a strâns în sala Europa aproape tot ce are de oferit fenomenul. Au urcat pe scenă peste 100 de sportivi. Au primit diplome sau plachete mai toți antrenorii și conducătorii de club, chit că au performat sau au uitat de mult s-o facă. Amfitrionul Marin Cruțu a găsit cuvinte frumoase pentru toată lumea și, în final, impresia lăsată a fost pozitivă. S-a aplaudat, s-au adresat mii de mulțumiri de la microfon și, conform tradiției, s-a scrâșnit din dinți în culise. Ba că un sportiv nu a fost inclus în «Top 10», ba că «avem vitrina plină de cupe, iar performanța nu se face mâncând diplome. Alte județe știu... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2018, 18:06 (4953 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Miercuri, 19 decembrie 2018, administrația locală din Fierbinți-Târg a semnat un contract în valoare de 16 milioane de euro, în baza căruia în oraș se va contrui un imens studio de film. Investiția se întinde pe o suprafață de peste 30 de hectare și va aduce numeroase beneficii comunității locale.

Producții cinematografice la Fierbinți-Târg
Firma care investește în studioul de film din Fierbinți-Târg se numește Frame Film, aparține regizorului Dragoș Buliga, și produce serialul de mare succes «Las Fierbinți», difuzat de postul comercial de televiziune ProTv. Studioul se întinde... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2018, 18:05 (18858 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Arestat pentru «pornografie infantilă» la Slobozia

Minoră filmată și obligată să practice sado-masochismul

Un tânăr de 25 de ani din Slobozia a fost arestat la solicitarea organelor judiciare sub acuzația de pornografie infantilă. Se pare că acesta ar fi avut obiceiul de a o filma pe iubita sa minoră în timpul unor partide de sex ieșite din comun. Cel mai pro­babil tânărul va fi supus unei expertize psihiatrice.

Imaginile i-au îngrozit pe anchetatori Ancheta la care facem referire a debutat după ce rudele apropiate ale victimei tânărului acuzat de pornografie infantilă ar fi sesizat organele judiciare în baza unei plângeri. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare la apartamentul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 20:10 (10484 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Două sportive ale CS Amara, premiate de Federație

Lupte libere

Două sportive ale CS Amara, premiate de Federație

Federația Română de Lupte și-a premiat la Poiana Brașov sportivii care în 2018 au obținut performanțe europene sau mondiale. Printre cei re­compensați s-au numărat și luptătoarele CS Amara, Nicoleta Băjan și Steluța Subțirică, alături de cel care le-a descoperit și promovat în competiții, antrenorul Marian Moraru. Reamintim că, în 2018, Nicoleta Băjan a obținut titlul de Campioană Balcanică și bronzul la Campionatul European. Steluța Subțirică s-a încununat cu medalia de bronz atât la Campionatul Balcanic, cât și la cel european. «La categoria de vârstă sub 15 ani, Federația Română de Lupte a premiat cinci sportivi, doi dintre aceștia aparținând clubului nostru! Mă bucur foarte mult pentru ele... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 18:25 (3908 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere amicală la Buzău

Handbal, HCM Slobozia

Înfrângere amicală la Buzău

bonus: Victorii pentru Junioare

HCM Slobozia a disputat la finele săptămânii trecute o partidă amicală în de­plasare contra Gloriei Buzău. Antrenată de Dumitru Muși, echipa buzoiană are în lot patru foste handbaliste ale Sloboziei: Mădălina Predoi, Alina Ilie, Andreea Mărginean și Alexandra Iovănescu. Cu toate că adversara e nimeni alta decât ocupanta locului 7 în Liga Națională duelul a fost echilibrat și doar câteva minute i-a lipsit Sloboziei să obțină un succes de moral. Deși a avut doar șapte jucătoare pe foaie, echipa lui Gheorghe Covaciu a condus cu 16-14 la pauză și a cedat inițiativa abia în minutul 57. Buzoiencele s-au desprins și au învins cu 32-29. «În acest moment pot spune că suntem cu adevărat o echipă! Am prestat... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 18:15 (3181 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

MIDAS-25 de ani de inovație în industrie

MIDAS-25 de ani de inovație în industrie

Compania Midas a luat naștere în 1993, la Urziceni, din inițiativa a trei acționari: Dan Pavunev, Thomas Schuster și Mircea Maftei. Numele companiei, inspirat din inițialele celor trei fondatori, a produs o interesantă analogie cu Regele Midas, care transforma tot ce atingea în aur. Iar analogia s-a dovedit a avea acoperire în realitate.
După câțiva ani de încercări, Midas a devenit un jucător important pe piața producției industriale, desfășurând activități de transporturi, servicii pentru telecomunicații, comerț cu echipamente electronice și electrotehnice... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 17:10 (4888 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Midas Urziceni

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Povestea porcului (II)

Povestea porcului (II)

Vă povesteam săptămâna trecută cum a transformat primarul Adrian Mocioniu polițiștii locali în vânători de porci pe terenul concesionat de Radu Paros lângă cimitir. Ei bine, povestea continuă, căci edilul local, nemulțumit că agenții din dotare nu au reușit să-l amen­deze pe concesionar, a trimis potera DSV la locul faptei. Profe­sionist până în măduva funcției, inspectorul DSV i-a aplicat lui Paros o amendă ca să înțeleagă o dată pentru totdeauna cine e edilul-șef al ora­șului! Numai că, după cum puteți vedea în facsimil, exploatația nu-i aparține lui Paros, ci unui oarecare Andrei Nuș, angajat de 15 ani la firmă cu carte de muncă și taxele plătite la zi. Cum însă or­dinul nu se discută, inspectorul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 14:35 (9120 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Răsfățații administrației județene

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Directorii instituțiilor din subordinea Consiliului Județean Ialomița sunt angajați pe baza unor «contracte de management». Însumată, valoarea acestor contracte se apropie de 1 milion de lei anual! Conform datelor oficiale, în fruntea listei de ma­nageri ai Consiliului Județean figurează Mariana Iancu, directorul Spitalului Județean Slobozia și Larisa Elena Mihai, administratorul public al județului Ialomița.

Niște brute de salarii bugetare Potrivit datelor oficiale, România este singura țară din lume unde salariile din sectorul public depășesc salariile din sectorul privat, respectiv... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 10:10 (14990 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

plata de Apoi

În 2018 PSD a dezgropat unul dintre sloganurile care au făcut carieră sub comuniști: «De la fiecare după posibilități, fiecăruia după nevoi...». Numai că, în absența eco­nomiei centralizate, a salamului cu soia și a pâinii pe cartelă, din principiul economic resuscitat de Liviu Dragnea&comp. s-a ales praful. Deficitul de 3% impus de UE nu mai poate fi ținut în frâu, fondul de salarii publice a ajuns la 81 miliarde de lei pe an, pensiile galopează către plafonul de 180 de miliarde promis în 2022, iar România intră în istoria omenirii deve­nind prima și singura țară în care salariul mediu de la stat (700 de euro) este mai mare decât cel din mediul privat (534 de euro)! Consecințele... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2018, 13:55 (4065 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

Pomană administrativă pentru angajați

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

bonus: Crăciun de închiriat la Slobozia

În fiecare an, primarul Adrian Mocioniu își invită angajații la o «masă festivă» de Crăciun. Anul acesta, evenimentul va avea loc în două locații, respectiv la Taboo Events și Restaurantul Colibri. Cheltuielile se ridică la aproximativ 40 mii de lei și sunt suportate din bugetul local.

Angajați de-o prună și de două
În urmă cu o lună, administrația Mocioniu a achiziționat prin SICAP (Sistemul Elec­tronic de Achiziții Publice) «servicii organizare masă festivă de Crăciun». Potrivit informațiilor oficiale, câștigătorii sunt Taboo Events și Restaurantul Colibri din Slobozia. În prima... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2018, 09:55 (7415 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Pictorițele lumii trecătoare

Pictorițele lumii trecătoare

Pictează de când se știu. Pe pânză, pe frunze, pe sticlă... Cu cafea, culori de apă, acrilice, în ulei... Sunt mamă și fiică. Și amândouă o fac cu pasiunea unor pictori profesioniști, animate de același gând: «Vrem să deschidem o expoziție la Slobozia! O expoziție cu vânzare, ca o galerie de artă, unde oameni obiș­nuiți, ca noi, să-și poată vinde lucrările...».

Extraordinarul de lângă noi Ana-Maria Iordache are 14 ani. E subțire ca pensulele cu care lucrează și timidă ca tablourile ei... A descoperit că știe a picta de la mama ei, Viorica. Iar Viorica s-a născut așa, cu darul ăsta.... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2018, 10:10 (4672 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infecții cu bacterii care provoacă boli digestive grave, în spitalele din Ialomița

Infecții cu bacterii care provoacă boli digestive grave, în spitalele din Ialomița

Infecțiile intraspitalicești nu ocolesc spitalele din județul Ialomița. Pe parcursul acestui an, către Direcția de Sănătate Publică Ialomița au fost raportate 44 de astfel de cazuri. În cele mai multe situații, totul a ieșit la iveală după ce pacienții internați s-au întors acasă mai bolnavi decât atunci când au mers la spital să beneficieze de îngrijiri medicale. Cea mai des întâlnită infecție este cea cu Clostridium Difficile...

Pacienți îmbolnăviți în spital În ultima perioadă de timp, în spațiul public au apărut nu­meroase informații referitoare la pacienții care s-au îmbolnăvit... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2018, 14:45 (7259 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Risipă de fonduri publice pentru servicii de asistență juridică

Președintele Victor Moraru poate orice

Risipă de fonduri publice pentru servicii de asistență juridică

Consiliul Județean Ialomița cheltuie bani publici pentru servicii de asistență juridică, deși are angajați 8 consilieri juridici! În 2018, instituția a încheiat 4 contracte cu Societatea Civilă de Avocați «Ceparu și Irimia» din București pentru a-i re­pre­zenta interesele în procesele pe care le are pe rolul mai multor instanțe. Respectivele contracte însumează 54 mii de lei și sunt valabile până la obținerea unor hotărâri judecătorești definitive.

Risipă de bani publici Faptul că președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, cheltuie inutil banii instituției pe care o... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2018, 09:55 (4414 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat 6,5 milioane de lei de la un deținut

Infractor cu datorii la Stat

Fiscul are de recuperat 6,5 milioane de lei de la un deținut

bonus: Executat silit pentru 1 leu

De 3 ani, angajații Fiscului încearcă să recupereze de la un afacerist controversat din Ialomița 6,5 milioane de lei! Datoria a fost stabilită printr-o sentință penală definitivă, în baza căreia acesta a fost și condamnat la închisoare cu executare pentru «evaziune fiscală». Suma pe care bărbatul trebuie să o dea Statului repre­zintă cea mai mare datorie pe care o persoană fizică din Ialomița o are către bu­get. Nimeni nu știe însă de ce banii nu au fost recuperați până acum...

Datorii de ordinul milioanelor O analiză statistică a Fiscului ialomi­țean arată că 32 mii de persoane fizice... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2018, 14:10 (7020 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Schimbări la conducerea instanțelor ialomițene

Schimbări la conducerea instanțelor ialomițene

În această perioadă, Consiliul Superior al Magistraturii organizează concursuri pentru ocuparea funcțiilor de conducere vacante în cadrul instanțelor și parchetelor de pe lângă acestea. La nivelul județului Ialo­mița, numărul candidaților este mai mic decât cel al posturilor scoase la concurs. Rezultatele finale se vor afișa pe data de 18 decembrie a.c., urmând ca cei care au promovat testările să-și exercite funcțiile începând cu 1 ianuarie 2019.

Concurs pentru magistrați Din punct de vedere ierahic, Tribunalul Ialomița este cea mai înaltă instanță din județul Ialomița. Potrivit oficialilor... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2018, 10:05 (8293 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița «clătește» banii publici prin firme de consultanță

Prestările de servicii nu au miros

Consiliul Județean Ialomița «clătește» banii publici prin firme de consultanță

Administrația județeană cheltuie sume impresionante pentru supervizarea achizițiilor publice din cadrul instituției. Președintele Victor Moraru justifică această risipă bugetară susținând că «județul e prea sărac pentru a cumpăra ieftin...». Principalii abonați ai contractelor de prestări servicii pentru achizițiile publice sunt Intergoup Engineering SRL și Harisson Consulting&Management SRL.

Fără număr de la Președinte Intergroup Engineering SRL și Harisson Consulting&Management SRL sunt firmele-fanion prin intermediul cărora administrația județeană garantează legalitatea... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 12:10 (11300 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Turnee pentru micii fotbaliști

Fotbal, Unirea Slobozia

Turnee pentru micii fotbaliști

Jucătorii echipelor de seniori se pre­gătesc să intre în vacanță, lăsând te­renul liber pentru joaca pe care micii visători o iau atât de în serios. Iar la Unirea Slobozia, sectorul de copii și juniori e luat foarte în serios. De aici au urcat către echipa mare mulți jucători, 12 dintre aceștia aflându-se și în actualul lot al echipei de Liga a III-a. În curând vor apărea și alții, pentru că sportul-rege atrage la fel de mult generațiile năcute după 2000. Grupele de copii și juniori ale Unirii Slobozia totalizează 170 de aspiranți la statutul de fotbalist. De grupa 2003-2004 se ocupă Cristian Apostol, cele două grupe ale generației 2005-2006 sunt coordonate de Ion Ionescu și Valentin Toma. Dumitru... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 11:45 (4898 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Handbal, HCM Slobozia

Semne bune după turneul de la Plopeni

În perioada 7-9 decembrie 2018, orașul prahovean Plopeni a găzduit un turneu amical care a adunat laolaltă 4 dintre cele mai puternice echipe ale eșalonului secund de handbal feminin. Un prilej excelent pentru elevele lui Gheorghe Covaciu de a-și măsura forțele în această pauză competițio­nală cu echipe pe care nu le întâlnesc în campionat, fiind în serii diferite. Pe lângă HCM Slobozia, au mai fost prezente echipa organizatoare Activ Plopeni, Dacia Mioveni și Știința București, ultimele două aspirante la Liga Națio­nală. Prin urmare, un test util care a adus satisfacție taberei ialomițene, echipa comportându-se foarte bine și arătând că, în ciuda numeroaselor absențe, rămâne printre pute­rile... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 11:35 (4055 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la a VIII-a ediție

Scrimă

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la a VIII-a ediție

Sala «Andreea Nica» a găzduit, pe 8 și 9 decembrie 2018, Memorialul «Nicolae Mihăilescu», eveniment dedicat celui care a pus în anii ’70 bazele Secției Scrimă în cadrul CSS Slobozia. Competiția, ajunsă la a VIII-a ediție, este adresată sabrerilor din ca­tegoriile de vârstă 12 și 14 ani. A fost o întâlnire internațională între sportivi din România, Moldova și Bulgaria, la start înscriindu-se 130 de copii proveniți de la 16 cluburi. În concursul feminin al categoriei 12 ani s-a impus Adeline Butum, de la Corona Brașov. Proba masculină a fost câștigată de ieșeanul Casian Câdu. La 14 ani, cea mai înaltă poziție a podiumului a fost adjudecată de bulgăroaica Victoria Fenyan. La masculin, cea mai iscusită... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 11:20 (4316 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Patru salariați ai DSP Ialomița, infectați cu COVID-19

Patru salariați ai DSP Ialomița au fost confirmați pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. «Aceștia au fost izolați și s-au aplicat măsurile prevăzute în Metodologia INSP!» se arată într-un comunicat de presă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 17:45
(2577 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Două ordine de protecție provizorii, emise pentru «violență în familie»

Duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 21,30, polițiștii din Slobozia au fost sesizați prin 112 de o tânără de 41 ani, din Slobozia, cu privire la faptul că a fost agresată fizic de către soțul său ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:55
(2718 vizualizări - 0 comentarii)


Case mistuite de flăcări la Amara și Căzănești

Case mistuite de flăcări la Amara și Căzănești

Un incendiu violent a cuprins în cursul zilei de duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 15,20, o locuință din orașul Amara. Pentru stingerea flăcărilor au intervenit pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:25
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gura Văii

Accident la Gura Văii

Pompierii militari au intervenit duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 19,40, la un accident rutier produs pe DJ201, pe raza satului Gura Vării, în care un autoturism a părăsit partea carosabilă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:20
(2263 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o șiră de baloți în Ograda, furaje arse la Misleanu

În cursul zilei de duminică, 13 septembrie a.c, în jurul orelor 23,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu produs la o șiră de baloți în incinta unei societăți agricole ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:10
(3521 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1076 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 14 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1076, cu 18 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:05
(1785 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Cal căzut în canal și salvat de pompieri

Grivița: Cal căzut în canal și salvat de pompieri

Un apel pentru salvarea unei cabaline s-a primit în noaptea de duminică spre luni, 13/14 septembrie a.c., în jurul orei 1,15, de la un cetățean din comuna Grivița. La locul intervenției s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:00
(2935 vizualizări - 0 comentarii)


2 cazuri de COVID-19 la Prefectura Ialomița!

Printr-un comunicat de presă, Instituția Prefectului Ialomița aduce la cunoștință că la nivelul instituției au fost confirmare 2 cazuri de infectare cu COVID-19. Astfel, potrivit anchetei epidemiologice ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 13:50
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1058 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Sâmbătă, 12 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1058, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2020, 16:10
(3530 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie Ziua Pompierilor din România, un eveniment prin care, de 172 de ani se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 16:15
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1054 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 11 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1054, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 16:05
(2944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

250 de euro este suma pe care ar fi trebuit să o încaseze un bărbat de 35 de ani din București care a postat pe o rețea de anunțuri o ofertă «protejată de lege». Polițiștii în rol de cumpărători au confiscat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:50
(1693 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Țăndărei pe lina deținerii ilegale de arme

Polițiștii din Ialomița au descoperit la domiciliul unui bărbat din Țăndărei un pistol și 8 butelii CO2, în urma unor percheziții domiciliare pe linia deținerii ilegale de arme. La data de 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:45
(1975 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Joi, 10 septembrie a.c., în intervalul orar 15,00-19,00, 56 de polițiști , precum și 16 jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:40
(3062 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Băut și fără permis, la volan

Joi noaptea, 10 septembrie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din Platonești au oprit, pentru control, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism condus de un bărbat, de 25 de ani, din comuna Giurgeni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:35
(2019 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 10 septembrie a.c., polițiștii din Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:30
(2335 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr de 19 ani, rănit într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit miercuri, 9 septembrie a.c, în cazul unui accident rutier petrecut la Slobozia. Din informațiile oferite, două autovehicule s-au izbit frontal. În urma impactului, un ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:30
(2666 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movila: Casă cuprinsă de flăcări

Miercuri, 9 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din localitatea Movila. Flăcările au distrus 60 mp din acoperișul imobilului și au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:25
(2823 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


DSVSA Ialomița: 9 focare de Pestă Porcină Africană au fost identificate pe raza județului

Pesta Procină Africană continuă să creeze probleme în județul Ialomița. Potrivit unei informări a Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data 9 septembrie a.c., pe raza ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:15
(3688 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Urziceni au aplicat în cursul zilei de miercuri, 9 septembrie a.c., sancțiuni în valoare de 39 mii de lei șoferilor unor autovehicule de mare tonaj care transportau material lemnos. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:10
(3316 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1047 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 10 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1047, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:05
(2443 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, suspect de «furt calificat»

Marți, 8 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pe bază de ordonanță un bărbat, de 40 de ani, din comuna Movilița, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Acesta este acuzat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 15:10
(2551 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă informează cu privire la locurile de muncă disponibile în Ialomița. Astfel, la nivelul județului, există un total de 178 locuri de muncă, cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 15:05
(3066 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd

Manasia: Incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd

Marți, 8 septembrie, a.c., dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd pe raza comunei Manasia. Pompierii de la Detașamentul de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2020, 12:50
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Rata de promovare la Bacalaureatul de toamnă-31,88%

La nivelul județului Ialomița, rata finală de promovare, înregistrată în sesiunea august-septembrie a examenului național de Bacalaureat 2020, după soluționarea contestațiilor, este de 31,88%. Prin ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:35
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Moldoveni, arestat pentru «lipsire de libertate în mod ilegal»

Luni, 7 septembrie a.c., polițiștii din Jilavele au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:10
(1934 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Depistat în trafic cu permisul suspendat și beat la volan

Luni, 7 septembrie 2020, în jurul orelor 15,30, polițiștii din Ion Roată au oprit, pentru control, pe raza comunei Manasia, un autoturism condus de un bărbat de 36 de ani, din comuna Manasia. S-a procedat ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:05
(3691 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1040 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 8 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1040, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 16:10
(4975 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1020 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 7 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1020, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2020, 16:05
(2827 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța NU majorează tariful la apă

Ca urmare a unor postări și comentarii în mediul on-line referitoare la majorarea, începând cu data de 1 octombrie 2020, cu 50% a prețurilor/tarifelor pentru serviciile de furnizare a apei potabile și de ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2020, 16:00
(3977 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...