Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

EXPUR sprijină Educația

EXPUR sprijină Educația

Pentru prima dată, în 2018, Banca Mondială dedică «The World Development Report» complet Educației, într-un moment extrem de bine ales. Trăim vremuri de creștere rapidă, societatea este într-o transformare profundă, astfel că Educația este, mai mult ca oricând, critică. EXPUR a ales să sprijine comunitatea locală de mulți ani, prin acțiuni pe multe direcții, având în sistemul de credințe că binele trebuie să meargă înspre educația și susținerea copiilor. Suportul financiar și implicarea merg către Orfelinatul din Slobozia, Colegiul Național «Mihai Viteazul», pentru participarea trupei de teatru în limba franceză la diferite concursuri internaționale... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2018, 14:20 (4020 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătoarea campionilor sporturilor ialomițene

A durat 90 de minute! Cât un meci de fotbal! S-a intitulat «Gala Sportului Ialomițean 2018» și a strâns în sala Europa aproape tot ce are de oferit fenomenul. Au urcat pe scenă peste 100 de sportivi. Au primit diplome sau plachete mai toți antrenorii și conducătorii de club, chit că au performat sau au uitat de mult s-o facă. Amfitrionul Marin Cruțu a găsit cuvinte frumoase pentru toată lumea și, în final, impresia lăsată a fost pozitivă. S-a aplaudat, s-au adresat mii de mulțumiri de la microfon și, conform tradiției, s-a scrâșnit din dinți în culise. Ba că un sportiv nu a fost inclus în «Top 10», ba că «avem vitrina plină de cupe, iar performanța nu se face mâncând diplome. Alte județe știu... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2018, 18:06 (4953 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Miercuri, 19 decembrie 2018, administrația locală din Fierbinți-Târg a semnat un contract în valoare de 16 milioane de euro, în baza căruia în oraș se va contrui un imens studio de film. Investiția se întinde pe o suprafață de peste 30 de hectare și va aduce numeroase beneficii comunității locale.

Producții cinematografice la Fierbinți-Târg
Firma care investește în studioul de film din Fierbinți-Târg se numește Frame Film, aparține regizorului Dragoș Buliga, și produce serialul de mare succes «Las Fierbinți», difuzat de postul comercial de televiziune ProTv. Studioul se întinde... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2018, 18:05 (18857 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Arestat pentru «pornografie infantilă» la Slobozia

Minoră filmată și obligată să practice sado-masochismul

Un tânăr de 25 de ani din Slobozia a fost arestat la solicitarea organelor judiciare sub acuzația de pornografie infantilă. Se pare că acesta ar fi avut obiceiul de a o filma pe iubita sa minoră în timpul unor partide de sex ieșite din comun. Cel mai pro­babil tânărul va fi supus unei expertize psihiatrice.

Imaginile i-au îngrozit pe anchetatori Ancheta la care facem referire a debutat după ce rudele apropiate ale victimei tânărului acuzat de pornografie infantilă ar fi sesizat organele judiciare în baza unei plângeri. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare la apartamentul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 20:10 (10484 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Două sportive ale CS Amara, premiate de Federație

Lupte libere

Două sportive ale CS Amara, premiate de Federație

Federația Română de Lupte și-a premiat la Poiana Brașov sportivii care în 2018 au obținut performanțe europene sau mondiale. Printre cei re­compensați s-au numărat și luptătoarele CS Amara, Nicoleta Băjan și Steluța Subțirică, alături de cel care le-a descoperit și promovat în competiții, antrenorul Marian Moraru. Reamintim că, în 2018, Nicoleta Băjan a obținut titlul de Campioană Balcanică și bronzul la Campionatul European. Steluța Subțirică s-a încununat cu medalia de bronz atât la Campionatul Balcanic, cât și la cel european. «La categoria de vârstă sub 15 ani, Federația Română de Lupte a premiat cinci sportivi, doi dintre aceștia aparținând clubului nostru! Mă bucur foarte mult pentru ele... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 18:25 (3908 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere amicală la Buzău

Handbal, HCM Slobozia

Înfrângere amicală la Buzău

bonus: Victorii pentru Junioare

HCM Slobozia a disputat la finele săptămânii trecute o partidă amicală în de­plasare contra Gloriei Buzău. Antrenată de Dumitru Muși, echipa buzoiană are în lot patru foste handbaliste ale Sloboziei: Mădălina Predoi, Alina Ilie, Andreea Mărginean și Alexandra Iovănescu. Cu toate că adversara e nimeni alta decât ocupanta locului 7 în Liga Națională duelul a fost echilibrat și doar câteva minute i-a lipsit Sloboziei să obțină un succes de moral. Deși a avut doar șapte jucătoare pe foaie, echipa lui Gheorghe Covaciu a condus cu 16-14 la pauză și a cedat inițiativa abia în minutul 57. Buzoiencele s-au desprins și au învins cu 32-29. «În acest moment pot spune că suntem cu adevărat o echipă! Am prestat... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 18:15 (3181 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

MIDAS-25 de ani de inovație în industrie

MIDAS-25 de ani de inovație în industrie

Compania Midas a luat naștere în 1993, la Urziceni, din inițiativa a trei acționari: Dan Pavunev, Thomas Schuster și Mircea Maftei. Numele companiei, inspirat din inițialele celor trei fondatori, a produs o interesantă analogie cu Regele Midas, care transforma tot ce atingea în aur. Iar analogia s-a dovedit a avea acoperire în realitate.
După câțiva ani de încercări, Midas a devenit un jucător important pe piața producției industriale, desfășurând activități de transporturi, servicii pentru telecomunicații, comerț cu echipamente electronice și electrotehnice... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 17:10 (4887 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Midas Urziceni

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Povestea porcului (II)

Povestea porcului (II)

Vă povesteam săptămâna trecută cum a transformat primarul Adrian Mocioniu polițiștii locali în vânători de porci pe terenul concesionat de Radu Paros lângă cimitir. Ei bine, povestea continuă, căci edilul local, nemulțumit că agenții din dotare nu au reușit să-l amen­deze pe concesionar, a trimis potera DSV la locul faptei. Profe­sionist până în măduva funcției, inspectorul DSV i-a aplicat lui Paros o amendă ca să înțeleagă o dată pentru totdeauna cine e edilul-șef al ora­șului! Numai că, după cum puteți vedea în facsimil, exploatația nu-i aparține lui Paros, ci unui oarecare Andrei Nuș, angajat de 15 ani la firmă cu carte de muncă și taxele plătite la zi. Cum însă or­dinul nu se discută, inspectorul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 14:35 (9119 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Răsfățații administrației județene

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Directorii instituțiilor din subordinea Consiliului Județean Ialomița sunt angajați pe baza unor «contracte de management». Însumată, valoarea acestor contracte se apropie de 1 milion de lei anual! Conform datelor oficiale, în fruntea listei de ma­nageri ai Consiliului Județean figurează Mariana Iancu, directorul Spitalului Județean Slobozia și Larisa Elena Mihai, administratorul public al județului Ialomița.

Niște brute de salarii bugetare Potrivit datelor oficiale, România este singura țară din lume unde salariile din sectorul public depășesc salariile din sectorul privat, respectiv... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 10:10 (14989 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

plata de Apoi

În 2018 PSD a dezgropat unul dintre sloganurile care au făcut carieră sub comuniști: «De la fiecare după posibilități, fiecăruia după nevoi...». Numai că, în absența eco­nomiei centralizate, a salamului cu soia și a pâinii pe cartelă, din principiul economic resuscitat de Liviu Dragnea&comp. s-a ales praful. Deficitul de 3% impus de UE nu mai poate fi ținut în frâu, fondul de salarii publice a ajuns la 81 miliarde de lei pe an, pensiile galopează către plafonul de 180 de miliarde promis în 2022, iar România intră în istoria omenirii deve­nind prima și singura țară în care salariul mediu de la stat (700 de euro) este mai mare decât cel din mediul privat (534 de euro)! Consecințele... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2018, 13:55 (4064 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

Pomană administrativă pentru angajați

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

bonus: Crăciun de închiriat la Slobozia

În fiecare an, primarul Adrian Mocioniu își invită angajații la o «masă festivă» de Crăciun. Anul acesta, evenimentul va avea loc în două locații, respectiv la Taboo Events și Restaurantul Colibri. Cheltuielile se ridică la aproximativ 40 mii de lei și sunt suportate din bugetul local.

Angajați de-o prună și de două
În urmă cu o lună, administrația Mocioniu a achiziționat prin SICAP (Sistemul Elec­tronic de Achiziții Publice) «servicii organizare masă festivă de Crăciun». Potrivit informațiilor oficiale, câștigătorii sunt Taboo Events și Restaurantul Colibri din Slobozia. În prima... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2018, 09:55 (7415 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Pictorițele lumii trecătoare

Pictorițele lumii trecătoare

Pictează de când se știu. Pe pânză, pe frunze, pe sticlă... Cu cafea, culori de apă, acrilice, în ulei... Sunt mamă și fiică. Și amândouă o fac cu pasiunea unor pictori profesioniști, animate de același gând: «Vrem să deschidem o expoziție la Slobozia! O expoziție cu vânzare, ca o galerie de artă, unde oameni obiș­nuiți, ca noi, să-și poată vinde lucrările...».

Extraordinarul de lângă noi Ana-Maria Iordache are 14 ani. E subțire ca pensulele cu care lucrează și timidă ca tablourile ei... A descoperit că știe a picta de la mama ei, Viorica. Iar Viorica s-a născut așa, cu darul ăsta.... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2018, 10:10 (4672 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infecții cu bacterii care provoacă boli digestive grave, în spitalele din Ialomița

Infecții cu bacterii care provoacă boli digestive grave, în spitalele din Ialomița

Infecțiile intraspitalicești nu ocolesc spitalele din județul Ialomița. Pe parcursul acestui an, către Direcția de Sănătate Publică Ialomița au fost raportate 44 de astfel de cazuri. În cele mai multe situații, totul a ieșit la iveală după ce pacienții internați s-au întors acasă mai bolnavi decât atunci când au mers la spital să beneficieze de îngrijiri medicale. Cea mai des întâlnită infecție este cea cu Clostridium Difficile...

Pacienți îmbolnăviți în spital În ultima perioadă de timp, în spațiul public au apărut nu­meroase informații referitoare la pacienții care s-au îmbolnăvit... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2018, 14:45 (7259 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Risipă de fonduri publice pentru servicii de asistență juridică

Președintele Victor Moraru poate orice

Risipă de fonduri publice pentru servicii de asistență juridică

Consiliul Județean Ialomița cheltuie bani publici pentru servicii de asistență juridică, deși are angajați 8 consilieri juridici! În 2018, instituția a încheiat 4 contracte cu Societatea Civilă de Avocați «Ceparu și Irimia» din București pentru a-i re­pre­zenta interesele în procesele pe care le are pe rolul mai multor instanțe. Respectivele contracte însumează 54 mii de lei și sunt valabile până la obținerea unor hotărâri judecătorești definitive.

Risipă de bani publici Faptul că președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, cheltuie inutil banii instituției pe care o... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2018, 09:55 (4413 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat 6,5 milioane de lei de la un deținut

Infractor cu datorii la Stat

Fiscul are de recuperat 6,5 milioane de lei de la un deținut

bonus: Executat silit pentru 1 leu

De 3 ani, angajații Fiscului încearcă să recupereze de la un afacerist controversat din Ialomița 6,5 milioane de lei! Datoria a fost stabilită printr-o sentință penală definitivă, în baza căreia acesta a fost și condamnat la închisoare cu executare pentru «evaziune fiscală». Suma pe care bărbatul trebuie să o dea Statului repre­zintă cea mai mare datorie pe care o persoană fizică din Ialomița o are către bu­get. Nimeni nu știe însă de ce banii nu au fost recuperați până acum...

Datorii de ordinul milioanelor O analiză statistică a Fiscului ialomi­țean arată că 32 mii de persoane fizice... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2018, 14:10 (7019 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Schimbări la conducerea instanțelor ialomițene

Schimbări la conducerea instanțelor ialomițene

În această perioadă, Consiliul Superior al Magistraturii organizează concursuri pentru ocuparea funcțiilor de conducere vacante în cadrul instanțelor și parchetelor de pe lângă acestea. La nivelul județului Ialo­mița, numărul candidaților este mai mic decât cel al posturilor scoase la concurs. Rezultatele finale se vor afișa pe data de 18 decembrie a.c., urmând ca cei care au promovat testările să-și exercite funcțiile începând cu 1 ianuarie 2019.

Concurs pentru magistrați Din punct de vedere ierahic, Tribunalul Ialomița este cea mai înaltă instanță din județul Ialomița. Potrivit oficialilor... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2018, 10:05 (8292 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița «clătește» banii publici prin firme de consultanță

Prestările de servicii nu au miros

Consiliul Județean Ialomița «clătește» banii publici prin firme de consultanță

Administrația județeană cheltuie sume impresionante pentru supervizarea achizițiilor publice din cadrul instituției. Președintele Victor Moraru justifică această risipă bugetară susținând că «județul e prea sărac pentru a cumpăra ieftin...». Principalii abonați ai contractelor de prestări servicii pentru achizițiile publice sunt Intergoup Engineering SRL și Harisson Consulting&Management SRL.

Fără număr de la Președinte Intergroup Engineering SRL și Harisson Consulting&Management SRL sunt firmele-fanion prin intermediul cărora administrația județeană garantează legalitatea... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 12:10 (11299 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Turnee pentru micii fotbaliști

Fotbal, Unirea Slobozia

Turnee pentru micii fotbaliști

Jucătorii echipelor de seniori se pre­gătesc să intre în vacanță, lăsând te­renul liber pentru joaca pe care micii visători o iau atât de în serios. Iar la Unirea Slobozia, sectorul de copii și juniori e luat foarte în serios. De aici au urcat către echipa mare mulți jucători, 12 dintre aceștia aflându-se și în actualul lot al echipei de Liga a III-a. În curând vor apărea și alții, pentru că sportul-rege atrage la fel de mult generațiile năcute după 2000. Grupele de copii și juniori ale Unirii Slobozia totalizează 170 de aspiranți la statutul de fotbalist. De grupa 2003-2004 se ocupă Cristian Apostol, cele două grupe ale generației 2005-2006 sunt coordonate de Ion Ionescu și Valentin Toma. Dumitru... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 11:45 (4898 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Handbal, HCM Slobozia

Semne bune după turneul de la Plopeni

În perioada 7-9 decembrie 2018, orașul prahovean Plopeni a găzduit un turneu amical care a adunat laolaltă 4 dintre cele mai puternice echipe ale eșalonului secund de handbal feminin. Un prilej excelent pentru elevele lui Gheorghe Covaciu de a-și măsura forțele în această pauză competițio­nală cu echipe pe care nu le întâlnesc în campionat, fiind în serii diferite. Pe lângă HCM Slobozia, au mai fost prezente echipa organizatoare Activ Plopeni, Dacia Mioveni și Știința București, ultimele două aspirante la Liga Națio­nală. Prin urmare, un test util care a adus satisfacție taberei ialomițene, echipa comportându-se foarte bine și arătând că, în ciuda numeroaselor absențe, rămâne printre pute­rile... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 11:35 (4055 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la a VIII-a ediție

Scrimă

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la a VIII-a ediție

Sala «Andreea Nica» a găzduit, pe 8 și 9 decembrie 2018, Memorialul «Nicolae Mihăilescu», eveniment dedicat celui care a pus în anii ’70 bazele Secției Scrimă în cadrul CSS Slobozia. Competiția, ajunsă la a VIII-a ediție, este adresată sabrerilor din ca­tegoriile de vârstă 12 și 14 ani. A fost o întâlnire internațională între sportivi din România, Moldova și Bulgaria, la start înscriindu-se 130 de copii proveniți de la 16 cluburi. În concursul feminin al categoriei 12 ani s-a impus Adeline Butum, de la Corona Brașov. Proba masculină a fost câștigată de ieșeanul Casian Câdu. La 14 ani, cea mai înaltă poziție a podiumului a fost adjudecată de bulgăroaica Victoria Fenyan. La masculin, cea mai iscusită... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 11:20 (4316 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț angajare

OUAI SCÂNTEIA
cu sediul în comuna Scânteia,
județul Ialomița

angajează
contabil

(studii medii)
Relații la telefon 0763/630.407

19 Octombrie 2017, 16:20


Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-20.10.2017

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței
de Muncă Ialomița va organiza în data de
20 octombrie 2017, orele 9,00,

«Bursa locurilor de muncă
pentru absolvenți»

eveniment care va avea loc la Slobozia
Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea».
Absolvenții promoției 2017 care doresc
să își găsească un loc de muncă adecvat
studiilor și pregătirii profesionale, sunt
așteptați să se înscrie la sediul Agenției
Locale Slobozia, strada Matei Basarab,
bl. F1, parter, sau la Punctele de Lucru
din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
De asemenea, agenții economici
care dispun de locuri de muncă
și doresc încadrarea tinerilor absolvenți,
pot depune ofertele de locuri de muncă
vacante la sediul AJOFM Ialomița sau
la sediile punctelor de lucru, precum și
la adresa de e-mail [email protected]
Relații suplimentare se pot obține
la telefon 0243/231.809, 0243/230.999,
la sediul AJOFM Ialomița,
loc. Slobozia, str. Lacului, nr.10, et. 3

17 Octombrie 2017, 20:10


Școlile de agenți de Poliție organizează concurs de admitere în luna ianuarie 2018

În perioada 13-21 ianuarie 2018, Școala de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și Școala de Agenți de Poliție «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca vor organiza concurs de admitere pentru o nouă promoție ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 19:20
(5176 vizualizări - 0 comentarii)


«Meditații gratuite» la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Seminarul Teologic Ortodox «Sf. Ioan Gură de Aur» Slobozia continuă și în anul școlar 2017-2018 proiectul socio-educativ ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:55
(3690 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: SOLVIT-Rezolvarea eficientă a problemelor în Europa

Pentru a veni în sprijinul cetățenilor români și al companiilor românești care își desfășoară activitatea în state membre ale Uniunii Europene și care se confruntă cu probleme în exercitarea drepturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:35
(4789 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: A început campania de vaccinare a câinilor și pisicilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de câini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:20
(6023 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 13-15 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 20:05
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat de fier

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană înceracă să sustragă materiale feroase din curtea unei clădiri. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:40
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


«Târgul de Toamnă» de la Fetești, în vizorul polițiștilor

Sancțiuni contravenționale de aproape 7000 de lei au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, vineri, 13 octombrie a.c., în urma activităților desfășurate cu ocazia organizării «Târgului de Toamnă», pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:25
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole

Polițiștii ialomițeni acționează periodic, pe raza de competență, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal, dar și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:15
(3028 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sesiune de admitere pentru candidați

O nouă sesiune de admitere pentru Școala militară de subofițeri Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești a fost aprobată pentru luna ianuarie a anului 2018. Astfel, tinerii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:25
(5254 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Focul a alertat locatarii duminică, 15 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, când au și sesizat echipajele de pompieri prin apel la numărul 112. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:05
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța au demarat cercetările cu privire la dispariția unui tânăr de 20 de ani, din Fetești. Pe data de 9 octombrie 2017, băiatul, identificat în persoana numitului Ion Ilie, și-a anunțat ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 17:59
(5783 vizualizări - 1 comentariu)


Căutat de autoritățile italiene, reținut la Slobozia

Polițiștii din Slobozia au reușit să identifice și să rețină un bărbat, de 34 de ani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Italia au emis un mandat european de arestare. Acesta era căutat în Italia ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:25
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată, descoperită de polițiștii slobozeni

O mașină care figura în baza de date a polițiștilor ca fiind sustrasă confiscării în Polonia a fost descoperită de oamenii legii din Slobozia în curtea unui bărbat, de 35 de ani, din oraș. Mașina a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:10
(3116 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în unitățile de învățământ ale Jandarmeriei Române

Absolvenții de liceu, care dețin diplome de Bacalaureat, sunt așteptați la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița pentru a-și depune dosarele în vederea ocupării unui loc în instituțiile de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:55
(3786 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele !

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale rețelelor de distribuție, Distrigaz Sud Rețele informează că luni, 16 octombrie 2017, se va opri furnizarea cu gaz în Amara, pe străzile Tudor Vladimirescu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:40
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

Patru bărbați din Ialomița, cu vârste cuprinse între 35 și 63 de ani, au ajuns să aibă probleme cu legea după ce au fost identificați de polițiști comercializând pește fără documente legale. Marfa a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 21:10
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi tineri din Ialomița, de 21 și 31 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 20:25
(4291 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-a dispus confiscarea a peste 840 mc de lemn de plop!

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Marți, 10 octombrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:10
(6544 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Marți, 10 octombrie 2017, polițiștii feteșteni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt» din incinta unei societăți comerciale din Fetești. Unul dintre aceștia, tânărul de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:05
(6432 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomițeni bănuiți de contrabandă cu țigări

La data de 10 octombrie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții pe raza județului, la sediul unei societăți comerciale, precum și la ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:55
(4041 vizualizări - 1 comentariu)


Se oprește gazul la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de joi, 12 octombrie 2017, la Slobozia, va fi întreruptă furnizarea de gaz pe strada Aleea Parcului, între orele 08,00-15,00. Măsura este ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:45
(3822 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de toamnă vaccinare antirabică vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 2-11.10.2017, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:45
(5107 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Arestat pentru viol

Un tânăr din localitatea Bucu a fost arestat de procurorii din Slobozia după ce a violat o vecină pensionară. El va sta după gratii pentru următoarele 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat riscă ani ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 12:10
(5786 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița continuă recrutarea candidaților care doresc să devină soldat sau gradat voluntary, până la data de 20 octombrie 2017. La prezentarea la Centrul Militar Județean ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2017, 20:05
(5170 vizualizări - 0 comentarii)


Casă inundată la Păltiniș

Casă inundată la Păltiniș

Duminică dimineața, 8 octombrie 2017, pompierii au intervenit pe raza comunei Perieți, în satul Păltiniș, pentru scoaterea apei dintr-o gospodărie. Intervenția s-a desfășurat în urma unui apel primit în ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2017, 16:45
(4521 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Proteste împotriva maidanezilor

Protest în centrul Urziceniului, organizat duminică, 8 octombrie 2017. Cetățenii ies în stradă ca să nemulțumiți față de faptul că autoritățile locale nu gestionează corespunzător problema câinilor comunitari ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2017, 15:38
(4614 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Angajatorii din Spania caută forță de muncă

Serviciul European de Ocupare a Forței de Muncă EURES oferă 800 de locuri de muncă în Spania, pentru recoltatul căpșunilor. Durata contractului de muncă este de aproximativ 3 luni, data estimată de angajare ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 21:05
(4204 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Mai multe localități rămân fără curent

Enel Distribuție Dobrogea anunță sistarea temporară a furnizării energiei electrice în mai multe localități din Ialomița, în perioada 9-14 octombrie 2017, în intervalul orar 08,00-16,00. Vizate sunt municipiile ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:45
(7337 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...