Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Asistența comunitară are nevoie de fonduri

Programul Național de Asistență Comunitară a fost implementat în Ialomița prin anii 2000. În 18 ani, numărul asistenților comunitari din cele 66 de localități ale județului a crescut la 35, iar oficialii Direcției de Sănătate Publică suștin că județul mai are nevoie de cel puțin 30 de asistenți. «Avem 30 de solicitări, dar Ministerul nu are bani!» susține Veronica Nica, reprezentatul Direcției de Sănătate Publică.

De 18 ani aceleași probleme Potrivit prevederilor legale, asistentul medical comunitar este un cadru cu pre­gătire medicală, asistent medical de bază, ce asigură servicii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2018, 11:10 (4249 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

SUPEROLIMPICII

SUPEROLIMPICII

În calendarul concursurilor și olimpiadelor școlare des­fășurate prin Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și-au făcut loc o serie de competiții educative mai puțin cunoscute. Sunt câțiva ani de când elevii din județ participă în mod frecvent la olimpiadele de Oratorie și Dezbatere Pu­blică în Limba Engleză, cele destinate Tehnologiilor de Calcul Avansate sau Cunoașterii Mediului Înconjurător. Iar rezultatele pe care reușesc să le obțină sunt dintre cele mai bune.

Peste 400 de elevi la Olimpiade
În anul școlar 2017-2018, Ialomița a înregistrat 432 de olimpici care au avut rezultate... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2018, 12:20 (4419 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bâlbe și premii

Avancentenarul administrației ialomițene

Președintele Victor Moraru a fost amfitrionul recepției prilejuite de «Ziua Națională a României» miercuri, 28 noiembrie 2018. Recepția s-a desfășurat în Sala «Europa» din cadrul Consiliului Județean Ialomița.

Impresii naive Sala plină ochi de fosile. Foști și actuali oficiali. Sărutări, îmbrățișări și laude, unele nemaiauzite de noi... Două ore de spectacol administrativ, imortalizat moment cu moment de televiziunile prietene. A ridicat nivelul de patriotism din scenă Corala Protopopiatului Slobozia, acompaniată de Orchestra «Doina Bărăganului». Nouă ne-a plăcut solista Nicoleta Rădinciuc... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 17:55 (6711 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

nimicul de Centenar

În ceea ce privește Ialomița și a sa reședință Slobozia, Centenarul a fost marcat printr-o suită de evenimente inexistente și o multitudine de acțiuni fără noimă. Autoritățile au dat măsura propriilor neputințe, importanța celor 100 de ani scurși de la Marea Unire din 1 Decembrie 2018 trecând în derizoriu. În aceste zile recunoaștem valoarea celor pe care, prin vot, i-am proțăpit în funcții la care strămoșii lor nici nu încercau să viseze. Aniversarea Centenarului pentru ialomițeni și, în special, pentru slobozeni, se rezumă la platitudinea oricăror evenimente organizate de autoritățile publice. Instituțiile publice care omagiază Centenarul doar prin înscrierea în antetul adreselor oficiale a... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 15:45 (3669 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Patriotismul edilitar se măsoară în bannere!

Patriotismul edilitar se măsoară în bannere!

Cel mai patriot dintre ialomițeni a decis insta­larea unui banner pe clădirea administrativă. Noi credem că, de fapt, a vrut să demonstreze că o are mai mare, pardon, că îl are mai mare decât cel de pe sediul Primăriei Slobozia. Amplasat tot fără autorizație, că doar o dată la 100 de ani e Centenaru’, bannerul Președintelui este, cu siguranță, mai lat. Și amintește ialomițenilor, sub sloganul «Unitate • Respect • Demnitate» că și Președintele tuturor ialomițenilor celebrează cei 100 de ani care se împlinesc de la Marea Unire. Și pentru că o manifestare de patriotism nu vine niciodată singură, Primăria Slobozia dublează eforturile președintelui Moraru salubrizând de câteva zile încoace... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 13:40 (5376 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Iarna aceasta, auto­ritățile județene nu pot deszăpezi Ialomița. Anunțul a fost făcut luni, 26 noiembrie 2018, în cadrul unei conferințe de presă de către președintele Victor Moraru. «Ne confruntăm cu o situație delicată...» a recunoscut acesta. Pentru înlăturarea eventualelor efecte ale viscolului, administrația județeană dispune de «planurile B, C, și D».

Licitație ratată, negocieri eșuate...
Procedura aferentă licitației pentru achiziționarea serviciilor de deszăpezire în iarna anului 2018-2019 a debutat în luna iulie a acestui an. Noul caiet de sarcini realizat la indicațiile... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 19:20 (9316 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Centru pentru copiii cu autism, jefuit cu o furculiță

Doi tineri de 17 și 18 ani, din Slobozia, au fost arestați în urmă cu o săptămână, după ce au jefuit sediul unui centru destinat copiilor cu autism. Aceștia au intrat pe geam, deschizându-l cu o furculiță, și au furat banii de salarii ai angajaților. Mai mult, ei au distrus și materialele pe care specialiștii le foloseau în timpul terapiilor. Sumele sustrase au fost cheluite la jocurile de noroc.

Mod de operare ingenios Jaful a fost sesizat polițiștilor de angajatele Centrului destinat copiilor cu autism «Ema» din Slobozia, când femeile au revenit la serviciu, după zilele de week-end... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 17:25 (3843 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Show ialomițean

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Show ialomițean

Așa cum am mai spus, CS Tunari e una dintre echipele bune ale seriei a doua. S-au convins de acest lucru atât CS Afumați, cât și Rapid. Conștienți că, după jocul cu Rapidul, nici de pe terenul ilfovenilor nu vor avea o misiune ușoară, jucătorii Unirii au strâns rândurile și s-au arătat mai uniți și mai motivați ca niciodată. Pe lângă aceasta, terenul bun din Tunari a facilitat un succes care poate scăpa, în sfârșit, echipa de tracul meciurilor tari. Acum rămâne ca jucătorii Sloboziei să se mențină concentrați pe fiecare meci și să aștepte pașii greșiți ai adversarilor pentru că sigur vor veni și astfel de momente...

Călinoiu în poartă, Rareș Petre pe bancă... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 16:05 (3785 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Raluca Băcăoanu merge la Europene

Handbal

Raluca Băcăoanu merge la Europene

În perioada 29 noiembrie-16 de­cem­brie 2018, Franța găzduiește Campio­natul Mondial de Handbal Feminin. România va debuta la această competiție pe 1 decembrie, iar selecționerul Martin Ambros a stabilit lotul de 17 jucătoare care vor reprezenta țara noastră la această competiție. Printre acestea se află și o jucătoare emblematică a handbalului slobozean, pivotul Raluca Băcăoanu, actualmente la CSM Râmnicu Vâlcea. Raluca a evoluat pentru echipa noastră timp de 8 ani, între 2008 și 2016, fiind una dintre cele mai apreciate handbaliste de către publicul slobozean. Formată la Constanța de profesorul Ion Pușcașu, Raluca a fost adusă la Slobozia de antrenorul Marian Simion când abia împlinise 19 ani... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 15:15 (3651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja și Adâncata, ținute în șah

Etapa a 13-a a adus încă o doză de suspans celui mai disputat campionat de Liga a IV-a din ultimii ani. E greu de ghicit podiumul final și cu atât mai puțin viitoarea campionă, oricare dintre primele 8 clasate, despărțite de doar 8 puncte, putând spera, în mod îndreptățit, la supremație. Cele întâmplate în runda de sâmbată confirmă ceea ce susținem noi. Performarea etapei și echipa care a profitat cel mai mult de jocul rezultatelor este Bărăganul Ciulnița. Aceasta a trecut cu 3-2 în deplasarea de la Munteni Buzău de Victoria din localitate. Nicolae Hertu și-a amintit de vremea când juca la Viitorul lui Hagi și reprezenta una dintre speranțele fotbalului românesc, marcând toate cele 3 goluri ale... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 14:20 (3918 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița avertizează

Autorizația de mediu se vizează anual de către autorități

Firmele care dețin autorizații de mediu au obligația de a obține anual o viză din partea Agenției pentru Protecția Mediului. Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției, avertizează asupra acestei obligații: «Facem eforturi pentru a nu apărea sincope. Amintim însă că termenele sunt stricte, iar riscul este mare!».

Reglementări noi în domeniu Începând cu anul 2019, intră în vigoare o nouă modificare legislativă cu impact asupra mediului. Este vorba de OG 75/2018, care se referă la valabilitatea autorizațiilor/autorizațiilor integrate de mediu. Conform ei, fiecare firmă din Ialomița care deține... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 13:05 (5954 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Premieră administrativă

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Campania de dezinsecție a orașului demarată de către DADP în vara acestui an conti­nuă. În luna noiembrie, angajații Direcției vor executa lucrări de dezinsecție la subsolurile blocurilor. «Este o acțiune pe care o dorim anuală!» a declarat directorul Valeriu Roșca.

Doar subsolurile neinundate
Campania de dezinsecție susținută de DADP Slobozia se va desfășura în perioada 19-30 noiembrie, în intervalul orar 8,00-16,00. Lucrările vor fi executate de o echipă specializată din cadrul Direcției, iar substanța care va fi folosită este aceeași care a fost utilizată în cadrul dezinsecției... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 12:50 (6472 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Curtea de Apel București a decis

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

După mai bine de jumătate de an în care s-a judecat cu Ministerul Educației, instituție care a lăsat-o fără funcție, Luminița Barcari revine în fruntea Învățământului ialomițean. Curtea de Apel București a decis marți, 27 noiembrie 2018, să anuleze toate documentele în baza cărora ea a fost demisă. Decizia poate fi atacată cu recurs, însă este executorie, ceea ce înseamnă că Luminița Barcari poate să revină în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.


O demitere abuzivă
Luminița Barcari a fost demisă pentru a doua oară din fruntea... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 22:20 (19235 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Mărculești îngroapă rețeaua de canalizare

Investiție reluată după 9 ani

Autoritățile din Mărculești îngroapă rețeaua de canalizare

În urmă cu 9 ani, investiția în rețeaua de apă și canalizare a comunei Mărculești era estimată la 1,5 milioane de lei. Acum, la 9 ani distanță, valoa­rea estimată a acestei investiții depășește 3 milioane de lei! Locuitorii comunei sunt nemulțumiți de modul în care sunt executate lucrările. Primarul Romeo-Sorin Ciriblan susține că situația este sub control, însă firma care execută lucrarea a intrat deja în insolvență...

10 ani de așteptare În anul 2009, la Mărculești, administrația locală de la acea vreme (PD-L) iniția în baza unei finanțări guvernamentale, derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 13:40 (4276 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a dat startul vânătorii de vrăjitoare

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a decis printr-o dispoziție internă înființarea unei comisii de analiză pentru recuperarea prejudiciului rezultat din afacerea «Green Harvest». Anterior, președintele a solicitat sprijinul consilierilor județeni pentru adoptarea unei decizii oficiale în acest sens. Surse administrative susțin că dispoziția președintelui Consiliului Județean va afecta funcționari publici aflați în acest moment în subordinea sa. Valoarea prejudiciului a fost estimată de către Curtea de Conturi Ialomița în baza unor calcule «discutabile»...

«Fiat justiția...» ca să piară Ciupercă!... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 09:55 (6542 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria cheltuie 250 mii de lei anual pentru promovarea turismului local

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Slobozia, inutil

Primăria cheltuie 250 mii de lei anual pentru promovarea turismului local

Centrul Național de Infor­mare și Promovare Turistică din Slobozia a fost construit și dat în folosință în urmă cu 4 ani. Finanțată de Uniunea Europeană și inaugurată în august 2015, construcția a costat 600 mii de lei. Pe hârtie, cei 5 angajați «informează» aproximativ 6000 de turiști într-un an... Costurile pentru susținerea acestei activități se ridică la peste 250 mii de lei pe an! Slobozenii sunt de părere că acest Centru este inutil...

44 de lei pe cap de turist informat
Angajații Centrului Național de Informare și Promovare Turistică Slobozia costă admi­nistrația locală... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2018, 14:15 (7859 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

La Fetești a început demolarea construcțiilor ilegale

La Fetești a început demolarea construcțiilor ilegale

Primăria din Fetești a dat startul unei ample campanii de demolare a construcțiilor care ocupă abuziv domeniul public. Zeci de astfel de imobile au fost dărâmate de angajații instituției într-o singură zi. Admi­nistrația locală explică faptul că de­mersurile în acest sens vor continua.

Buldozerele în acțiune
Răspândite în jurul blocurilor, zeci de imobile pentru care nu există auto­rizații sufocă orașul Fetești. Aceste construcții improvizate sunt folosite ca locuri pentru depozitare. În ele, cei care le-au ridicat înghesuie de la lemne de foc și până la conserve de legume ori... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2018, 10:05 (7929 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Piața imobiliarelor din Slobozia, neschimbată de ani

Apartamente și chirii la prețuri prohibitive

Piața imobiliarelor din Slobozia, neschimbată de ani

Prețurile practicate pe piața imobiliară din Ialomița sunt neschim­­bate de ani buni.Valoarea unei camere de apartament în Slobozia costă între 10 și 12 mii de euro, iar timpul mediu de vânzare al unui apartament este de aproximativ 10 săptămâni. Firmele imobiliare sunt, practic, inexistente, iar cea mai bună modalitate de a vinde un imobil este «din gură-n gură». Și Facebook-ul reprezintă în zilele noastre o cale eficientă de a vinde sau închiria repede...

Piață scumpă, oameni săraci
În lipsa unor investiții susținute, piața imobiliară din Slobozia se dezvoltă încet și puțin... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2018, 17:15 (8760 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Gogoșarii de la capătul lumii

Gogoșarii de la capătul lumii

La jumătatea lui noiembrie 2018, câmpurile dintre Gura Ialomiței și Luciu sunt pline de gogoșari, ardei kapia și vinete. Proprietarii au renunțat să mai culeagă și se pregătesc de un nou ciclu agricol. «Am băgat discul că trebuie să o luăm de la capăt...» spune senin Laurențiu Cioceanu. Cine a apucat să culeagă o parte din recoltă, așteaptă clienții la porți. Cine nu s-a îndurat «să bage discul», trage nădejde că vremea se va îmbuna și-l va lăsa să mai salveze o parte din recolte.

Câmpuri de gogoșari
Satul Luciu aparține comunei Gura Ialomiței și este ultimul din județ înspre... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2018, 11:20 (10989 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Direcția Silvică Ialomița vinde lemn de foc la 180 de lei/mc

Campanie de informare

Direcția Silvică Ialomița vinde lemn de foc la 180 de lei/mc

Regia Națională a Pădurilor-Romsilva a vândut în primele 10 luni ale anului, direct populației, un volum de 1,3 milioane metri cubi de lemn pentru foc. Această sumă reprezintă cu 30% mai mult față de suma totală alocată pe parcursul anului precedent. Lemnul este rezultat în principal din lucrări de îngrijire și de igienizare a pădurilor. Prețul mediu de vânzare pleacă de la 170 lei pe metru cub, fără taxa pe valoare adăugată.

Mai mult lemn pentru foc Romsilva a reușit creșterea volumului de lemn pentru foc livrat direct populației. Lemnul este re­zultatul lucrărilor de îngrijire și... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2018, 16:40 (7519 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
240 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

În cursul zilei de ieri polițiștii au confiscat peste 900 de articole pirotehnice deținute ilegal. Astfel, în urma unui control efectuat la o societate comercială din localitatea Sărățeni, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:33
(12129 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Crescătorii de bovine pot accesa credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:15
(14176 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: «Șofer» fără permis, depistat la volan pe drumurile publice

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, polițiști din cadrul Postului de Poliție Bărcănești, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au identificat și oprit ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:09
(13251 vizualizări - 0 comentarii)


Bani pentru autoritățile locale

Guvernul a alocat suma de 177 milioane de lei autorităților locale pentru plata arieratelor și pentru acoperirea unor cheltuieli pentru primării care sînt, practic, în imposibilitatea de a mai funcționa ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:07
(10813 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, identificați de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, 27/28 decembrie a.c., în jurul orei 3.00, o patrulă de siguranță publică a observat pe raza municipiului Urziceni doi bărbați care transportau diferite obiecte. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:03
(9739 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Cererea pentru subvenția la motorină, doar pînă la 31 decembrie 2010

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru finanțarea prin rambursare, pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 13:59
(8580 vizualizări - 1 comentariu)


Angajatorii vor depune contractele de muncă și ștatele de plată pe suport electronic

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență care modifică Legea 130/1999 privind unele masuri de protecție a persoanelor încadrate în muncă. Una dintre cele mai importante prevederi se referă la faptul că ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 15:08
(13520 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan a intrat în gardul unei case

Sîmbătă, 25 decembrie a.c., cu puțin înainte de miezul nopții, Poliția Slobozia a fost sesizată de către o femeie, de 35 de ani, din localitatea Ciulnița despre faptul că un autoturism i-a distrus o porțiune ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:31
(12858 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Accidente de circulație

Roșiori: Nu a acordat prioritate. Joi, 23 decembrie a.c., în jurul orei 15.00, Poliția Urziceni a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe raza comunei Roșiori. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:29
(10526 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț încarcerat

La data de 24 decembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza orașului Căzănești un bărbat în vîrstă de 44 de ani, domiciliat în județul Constanța, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:26
(11765 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești hoț


Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

În perioada 24-26 decembrie a.c., peste 40 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce în această ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:25
(11960 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Crăciunul, sărbătorit în liniște de ialomițeni

«Prezența activă a polițiștilor pe străzile județului, activitățile preventive desfășurate în zilele ce au precedat această Sărbătoare, dar și spiritul civic de care au dat dovadă cetățenii județului au ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:21
(10995 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Grenadă găsită pe stradă

O grenadă defensivă reală armată, extrem de periculoasă, a fost descoperită în data de 25 decembrie, în jurul orei 21.00, pe o stradă de pe raza localității Malu. Alertată prin 112, echipa pirotehnică a ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:16
(10644 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu grenadă


Incendiu la o casă din Slobozia

După ce vineri, 24 decembrie, casa unui cetățean din localitatea Ciulnița a fost cuprinsă de flăcări, un alt incendiu avînd aceeași cauză probabilă de izbucnire, respectiv un cablu electric defect sau neizolat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:15
(12332 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Mercedes în flăcări

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism marca Mercedes a luat foc. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă, 25 decembrie, în jurul orei 4.00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:14
(10023 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun Fericit alături de cei dragi! ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2010, 11:04
(6518 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Scrisoare deschisă adresată ministrului Agriculturii

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a remis presei o scrisoare deschisă adesată ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără. În mare, documentul aduce în discuție subiectul vînzării de terenuri ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:33
(11865 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ciulnița

Incendiu la o casă din Ciulnița

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au intervenit vineri, 24 decembrie, în jurul orei 11.00, pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciulnița. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:17
(11765 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai Motor Company a finalizat dezvoltarea următoarei generații de autovehicule electrice cu celule de hidrogen: modelul electric ix35 FCEV. Testarea sa va începe anul următor, iar producția în serie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:39
(11687 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița își rectifică bugetul pe 2010

Întrunit în ședință ordinară, Consiliul Județean Ialomița își va rectifica propriul buget pe 2010. Printre alte hotărîri aflate pe ordinea de zi amintim pe cea referitoare la aprobarea noilor indicatori ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:33
(8284 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente rutiere în două zile pe DN21

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orei 16.00, pe Drumul Național 21, în afara localității Iazu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a două persoane.
Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:24
(7821 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31241 vizualizări - 18 comentarii)


Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

«În fiecare iarnă, Moș Crăciun cutreieră prin case, cu sacul plin de daruri. Și anul acesta organizația județeană a PDL Ialomița i-a scris lui Moș Crăciun și l-a rugat să împlinească visele unor copii din ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:30
(10957 vizualizări - 4 comentarii)


Autoturism furat din Spania, identificat la Slobozia

Vineri, 17 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce figura ca sustras ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:25
(10932 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: «Șofer» de 63 de ani, la volan fără permis

Sîmbătă, 18 decembrie a.c. polițiștii din Fetești au identificat în trafic un bărbat, de 63 de ani, din județul Vaslui, ce se deplasa la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:24
(8806 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

«Crăciunul este o sărbătoare foarte importantă pentru noi toți. Este ocazia cînd toți membrii familiei se reunesc, părinți, copii, nepoți își fac daruri, se bucură de clipele petrecute împreună în jurul ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:23
(11492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 17-19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru șoferi beți la volan, trei dintre ei avînd o îmbibație alcoolică de peste 0,80 mg/l alcool pur în sînge.
Unul dintre conducători ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:22
(10908 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

«Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 19 decembrie 2010, s-a săvîrșit prima Sfîntă Liturghie în biserica nou-construită a parohiei Sf. Treime ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:20
(12118 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...