Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Premieră administrativă

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Campania de dezinsecție a orașului demarată de către DADP în vara acestui an conti­nuă. În luna noiembrie, angajații Direcției vor executa lucrări de dezinsecție la subsolurile blocurilor. «Este o acțiune pe care o dorim anuală!» a declarat directorul Valeriu Roșca.

Doar subsolurile neinundate
Campania de dezinsecție susținută de DADP Slobozia se va desfășura în perioada 19-30 noiembrie, în intervalul orar 8,00-16,00. Lucrările vor fi executate de o echipă specializată din cadrul Direcției, iar substanța care va fi folosită este aceeași care a fost utilizată în cadrul dezinsecției... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 12:50 (6473 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Curtea de Apel București a decis

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

După mai bine de jumătate de an în care s-a judecat cu Ministerul Educației, instituție care a lăsat-o fără funcție, Luminița Barcari revine în fruntea Învățământului ialomițean. Curtea de Apel București a decis marți, 27 noiembrie 2018, să anuleze toate documentele în baza cărora ea a fost demisă. Decizia poate fi atacată cu recurs, însă este executorie, ceea ce înseamnă că Luminița Barcari poate să revină în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.


O demitere abuzivă
Luminița Barcari a fost demisă pentru a doua oară din fruntea... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 22:20 (19244 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Mărculești îngroapă rețeaua de canalizare

Investiție reluată după 9 ani

Autoritățile din Mărculești îngroapă rețeaua de canalizare

În urmă cu 9 ani, investiția în rețeaua de apă și canalizare a comunei Mărculești era estimată la 1,5 milioane de lei. Acum, la 9 ani distanță, valoa­rea estimată a acestei investiții depășește 3 milioane de lei! Locuitorii comunei sunt nemulțumiți de modul în care sunt executate lucrările. Primarul Romeo-Sorin Ciriblan susține că situația este sub control, însă firma care execută lucrarea a intrat deja în insolvență...

10 ani de așteptare În anul 2009, la Mărculești, administrația locală de la acea vreme (PD-L) iniția în baza unei finanțări guvernamentale, derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 13:40 (4277 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a dat startul vânătorii de vrăjitoare

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a decis printr-o dispoziție internă înființarea unei comisii de analiză pentru recuperarea prejudiciului rezultat din afacerea «Green Harvest». Anterior, președintele a solicitat sprijinul consilierilor județeni pentru adoptarea unei decizii oficiale în acest sens. Surse administrative susțin că dispoziția președintelui Consiliului Județean va afecta funcționari publici aflați în acest moment în subordinea sa. Valoarea prejudiciului a fost estimată de către Curtea de Conturi Ialomița în baza unor calcule «discutabile»...

«Fiat justiția...» ca să piară Ciupercă!... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 09:55 (6548 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria cheltuie 250 mii de lei anual pentru promovarea turismului local

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Slobozia, inutil

Primăria cheltuie 250 mii de lei anual pentru promovarea turismului local

Centrul Național de Infor­mare și Promovare Turistică din Slobozia a fost construit și dat în folosință în urmă cu 4 ani. Finanțată de Uniunea Europeană și inaugurată în august 2015, construcția a costat 600 mii de lei. Pe hârtie, cei 5 angajați «informează» aproximativ 6000 de turiști într-un an... Costurile pentru susținerea acestei activități se ridică la peste 250 mii de lei pe an! Slobozenii sunt de părere că acest Centru este inutil...

44 de lei pe cap de turist informat
Angajații Centrului Național de Informare și Promovare Turistică Slobozia costă admi­nistrația locală... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2018, 14:15 (7862 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Fetești a început demolarea construcțiilor ilegale

La Fetești a început demolarea construcțiilor ilegale

Primăria din Fetești a dat startul unei ample campanii de demolare a construcțiilor care ocupă abuziv domeniul public. Zeci de astfel de imobile au fost dărâmate de angajații instituției într-o singură zi. Admi­nistrația locală explică faptul că de­mersurile în acest sens vor continua.

Buldozerele în acțiune
Răspândite în jurul blocurilor, zeci de imobile pentru care nu există auto­rizații sufocă orașul Fetești. Aceste construcții improvizate sunt folosite ca locuri pentru depozitare. În ele, cei care le-au ridicat înghesuie de la lemne de foc și până la conserve de legume ori... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2018, 10:05 (7935 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Piața imobiliarelor din Slobozia, neschimbată de ani

Apartamente și chirii la prețuri prohibitive

Piața imobiliarelor din Slobozia, neschimbată de ani

Prețurile practicate pe piața imobiliară din Ialomița sunt neschim­­bate de ani buni.Valoarea unei camere de apartament în Slobozia costă între 10 și 12 mii de euro, iar timpul mediu de vânzare al unui apartament este de aproximativ 10 săptămâni. Firmele imobiliare sunt, practic, inexistente, iar cea mai bună modalitate de a vinde un imobil este «din gură-n gură». Și Facebook-ul reprezintă în zilele noastre o cale eficientă de a vinde sau închiria repede...

Piață scumpă, oameni săraci
În lipsa unor investiții susținute, piața imobiliară din Slobozia se dezvoltă încet și puțin... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2018, 17:15 (8803 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Gogoșarii de la capătul lumii

Gogoșarii de la capătul lumii

La jumătatea lui noiembrie 2018, câmpurile dintre Gura Ialomiței și Luciu sunt pline de gogoșari, ardei kapia și vinete. Proprietarii au renunțat să mai culeagă și se pregătesc de un nou ciclu agricol. «Am băgat discul că trebuie să o luăm de la capăt...» spune senin Laurențiu Cioceanu. Cine a apucat să culeagă o parte din recoltă, așteaptă clienții la porți. Cine nu s-a îndurat «să bage discul», trage nădejde că vremea se va îmbuna și-l va lăsa să mai salveze o parte din recolte.

Câmpuri de gogoșari
Satul Luciu aparține comunei Gura Ialomiței și este ultimul din județ înspre... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2018, 11:20 (10989 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția Silvică Ialomița vinde lemn de foc la 180 de lei/mc

Campanie de informare

Direcția Silvică Ialomița vinde lemn de foc la 180 de lei/mc

Regia Națională a Pădurilor-Romsilva a vândut în primele 10 luni ale anului, direct populației, un volum de 1,3 milioane metri cubi de lemn pentru foc. Această sumă reprezintă cu 30% mai mult față de suma totală alocată pe parcursul anului precedent. Lemnul este rezultat în principal din lucrări de îngrijire și de igienizare a pădurilor. Prețul mediu de vânzare pleacă de la 170 lei pe metru cub, fără taxa pe valoare adăugată.

Mai mult lemn pentru foc Romsilva a reușit creșterea volumului de lemn pentru foc livrat direct populației. Lemnul este re­zultatul lucrărilor de îngrijire și... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2018, 16:40 (7521 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Veterana de-o vârstă cu Marea Unire...

Fetești: Veterana de-o vârstă cu Marea Unire...

O  poveste emoțio­nantă se scrie la Fetești, cu ocazia Centenarului Marii Uniri. Născută în același an în care s-a petrecut cel mai im­por­tant eveniment din istoria României, o bătrână din oraș a fost aniversată recent de familie și autorită­țile locale. Filofteia Dumitrescu este cel mai vârstnic locuitor al municipiului și i-a pri­mit pe toți în casa sa cu brațele deschise.

S-a născut în 1918 Pe 1 decembrie 1918 avea loc Marea Unire de la Alba Iulia, unul dintre cele mai importante evenimente din istoria modernă a României. În același an, dar ceva mai devreme, pe 20 octombrie... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2018, 12:10 (5938 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pistă pentru biciclete de 5 milioane de lei la Slobozia

Tichia de mărgăritar a administrației Mocioniu

Pistă pentru biciclete de 5 milioane de lei la Slobozia

Pista de biciclete a Sloboziei este cu un pas mai aproape de realitate. Potrivit informațiilor oficiale, implementarea pro­iectului se află în faza «contractării studiului de fezabilitate». Valoarea totală a acestei investiții se ridică la peste 1 milion de euro. «Vom avea o arhitectură cu totul nouă a celor două bulevarde. Ce înseamnă asta? Bandă de­dicată pentru transportul în comun, pistă pentru biciclete și refacerea infrastructurii de drum...» declară public primarul Adrian Mocioniu.

Obsesia orașului european
Construirea unei piste de biciclete la Slobozia face parte din... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2018, 12:10 (8939 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bălțile de pescuit din Ialomița sunt revendicate în instanță

Bălțile de pescuit din Ialomița sunt revendicate în instanță

Război în instanță pentru mai multe lacuri din Ialomița. Admi­nistrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița a dat în judecată 6 administrații locale din județ pentru a obține dreptul de proprietate asupra bălților pe care localitățile le administrează. Edilii comunelor reclamate în instanță se apără și susțin că au primit drept de posesie asupra respectivelor lacuri cu mai bine de 20 de ani în urmă, prin Hotărâre de Guvern.

Val de procese în instanță
Acțiunile pe care Admi­nistrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița le-a inițiat au fost înregistrate pe rolul Înaltei Curți de Casație și... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2018, 18:05 (8648 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia pierde lunar 300 mii de lei

Din cauza lipsei de medici

Spitalul Județean de Urgență Slobozia pierde lunar 300 mii de lei

O  analiză statistică a Casei Județene de Asigurări de Sănătate arată că, lunar, Spitalul Județean de Urgență Slobozia pierde aproximativ 300 mii de lei pentru că nu poate efectua serviciile medicale. Situația este generată de lipsa specialiștilor cu care unitatea se confruntă de ani buni. Mai grav este faptul că exodul medicilor continuă.

Pierderi semnificative de fonduri În urmă cu o săptămână, reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au făcut o pre­zentare detaliată a bugetului acordat Sănătății ialomițene și... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2018, 13:15 (7355 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Cei trei candidați rămași pentru viitorul PSD Ialomița

Cei trei candidați rămași pentru viitorul PSD Ialomița

Din popor se spune că atunci când ești prost de mic, la ma­turitate totul devine o joacă de copii. Revenind la social-demo­crația ialomițeană, căreia îi vom consacra rândurile următoare cu toată seriozitatea care ne caracterizează, este deosebit de relevant în context să analizăm ceea ce se întâmplă prin prisma celor care, firesc, se luptă pentru Putere în cadrul Organi­zației PSD Ialomița. Au fost mai mulți dar, într-un final, au rămas doar trei: Mihăiță Găină, Victor Moraru și Marian Pavel. Cu mențiunea că nu neapărat aceasta este ordinea de «recu­noaștere» a meritelor la nivel central, să purcedem la a descrie dedesubturi.

Despre Găină invizibilul... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2018, 10:25 (11894 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Un meci cât un întreg sezon

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Rapid București 0-1

Un meci cât un întreg sezon

Partida cu Rapidul a început încă de la mijlocul săptămânii trecute. Daniel Pancu, antre­norul giuleștenilor, amenința în vestiarul echipei sale că «o să-i batem pe ăia!», zgâriindu-i retina la tot ce mișca în galben-albastru. La porțile Stadionului «1 Mai», tot microbistul care un an întreg nu a avut treabă cu echipa s-a trezit dintr-o dată unirist din tată-n fiu și a solicitat invitație la tribuna oficială. În preziua meciului, primarul Adrian Mocioniu anunța în presă sprijin financiar sporit pentru echipă în cazul unui rezultat pozitiv cu Rapidul. Între timp, apele au înghețat. Firește, nu din pricina celor declarate de primar... Ci din cauza vremii reci care a luat în stăpânire țara. În fine... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2018, 10:05 (5969 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Etapa dezechilibrelor

În liga a IV-a ialomițeană, se conturează deja doi poli de putere, acest aspect fiind extrem de vizibil în etapa de sâmbată, 17 noiembrie 2018. Parcă a le face în ciudă celor care au ales drumul Sloboziei pentru a vedea Rapidul sau pentru a le mulțumi celor rămași să le susțină, forțele diviziei județene s-au întrecut în a marca goluri. Primul care ne sare în ochi este prăpădul de la Amara, unde campioana din urmă cu 2 ani a fost zdrobită cu 10-0 de Victoria Munteni Buzău. Fabulos scor de maidan, ați putea spune, dar echipa din Munteni Buzău, cu toate că a realizat scorul etapei, nu este singura care a marcat 10 goluri. Au imitat-o Bărăganul Ciulnița și, firește, forța ofensivă a campionatului... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2018, 20:15 (4077 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Bronz la Istanbul pentru sabrerii Sloboziei

Scrimă

Bronz la Istanbul pentru sabrerii Sloboziei

Săptămâna trecută, orașul Istanbul a găzduit un pu­ternic turneu contând pentru Circuitul European de Sabie Cadeți. În proba pe echipe, România a fost reprezentată de dinamoviștii Andrei Pădure și Tudor Cociș, precum și de sabrerii CSS Slobozia, Daniel Lepădătescu și Eduard Dragomir. După o serie de confruntări, românii s-au clasat în final pe locul 3. Astfel, chiar dacă sabia lui Ștefan cel Mare a rămas la turci, ei s-au întors acasă cu medalia de bronz... Iată că, după argintul obținut de Dragomir la juniori, a venit rândul cadeților să se remarce într-o competiție internațio­nală. «Ca întotdeauna, suntem mândri de voi!» a fost mesajul transmis celor doi sportivi și antrenorului Marin Cruțu... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2018, 18:35 (3824 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Al V-lea succes stagional pentru Junioarele 3

La finele săptămânii precedente, s-a desfășurat a X-a etapă a Campionatului de Handbal Feminin Junioare 3, faza zonală. CSS Slobozia s-a deplasat la Galați pentru confruntarea cu CSM din localitate. A fost un meci în care echipa antrenată de profesorul Alexandru Ciobanu și-a impus jocul de la un capăt la altul. Semne clare că echipa Sloboziei se va impune au apărut încă de la pauză, când echipa noastră avea un avantaj de 2 goluri (11-9). În a doua repriză, ialomițencele s-au des­prins clar, învin­gând în final cu 26-19. A fost a V-a victorie stagională pentru CSS Slobozia, al cărei bilanț mai cuprinde un egal și 3 înfrângeri. Toate acestea fac ca Slobozia să fie înaintea ultimei runde a turului... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2018, 17:20 (4002 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Contravenienții din Slobozia refuză munca în folosul comunității

Contravenienții din Slobozia refuză munca în folosul comunității

De la începutul anului și până în prezent, instanțele au obligat la muncă în folosul comunității 159 de cetățeni ai orașului. Statistica Primăriei Slobozia arată că doar șase dintre ei efectuează această activitate. Restul sunt greu de tras la răspundere pentru că noile modificări legislative au transformat munca în folosul comunității într-o simplă formalitate.

O pedeapsă avantajoasă
Persoanele amendate, dar care nu dispun de fonduri pentru a achita contravențiile și nu pot fi executate silit, sunt obligate de judecători să efectueze ore de muncă în folosul comunității în schimbul... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2018, 14:10 (5518 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primarii ialomițeni visează investiții în rețele de gaze naturale

Un nou Eldorado administrativ

Primarii ialomițeni visează investiții în rețele de gaze naturale

O nouă Morgana administrativă inflamează imaginația edililor locali. Potrivit acesteia, Guvernul României vrea să lanseze PNDL 3. În cadrul noului Program, ar urma să fie finanțate conductele de transport de gaze naturale pentru comunitățile locale. Ialomița așteaptă acest tip de investiții de peste 30 de ani. Ultimele localități care au beneficiat de investiții în rețele de gaze naturale au fost Gârbovi, Grindu și Amara. În Amara, la 15 ani de la primele investiții, oamenii așteapă cu banii plătiți în avans gazele promise de către autorități.

Morgana gazelor naturale Nici n-au demarat... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2018, 10:05 (6497 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Au furat bunuri dintr-un autoturism

Trei persoane, cu vârste cuprinse între 17 și 55 de ani, din comuna Movilița, bănuite de comiterea infracțiunilor de «furt calificat» și «complicitate la furt calificat», au fost reținute de polițiști pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 21:35
(4472 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 4,572 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, în luna iunie 2017, a rambursat TVA în valoare totală de peste 4,572 milioane de lei. Suma include, în ordinea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 21:05
(4830 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Școala de Vară «Clubul de Vacanță»

Protopopiatul Urziceni: Școala de Vară «Clubul de Vacanță»

Pe toată perioada vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie 2017, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni, în colaborare cu Asociația «Societatea Femeilor Ortodoxe» Urziceni ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 20:20
(4630 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Familie implicată într-un accident pe DN2A

Ialomița: Familie implicată într-un accident pe DN2A

Autoturismul în care se aflau patru persoane, doi adulți și doi copii, a intrat în coliziune cu un autotren la intersecția DN2A cu DN3B (în zona Popasului Chirana), marți, 4 iulie, în jurul orei 9,00. ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2017, 19:45
(4652 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii din Ialomița au fost la datorie pentru siguranța comunității și pentru siguranța traficului rutier. Astfel, polițiștii ialomițeni au desfășurat în perioada 30 iunie ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2017, 17:35
(3601 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Portocaliu de vânt puternic și ploi, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot apărea în funcționarea sistemelor operate, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2017, 15:25
(4678 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți și miercuri, 3/4/5 iulie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 21:50
(5985 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța traficului rutier

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța traficului rutier

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 21:25
(3612 vizualizări - 1 comentariu)


ITM Ialomița: Obligații pentru angajatori

Potrivit unui comunicat de presă remis publicității, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița informează cu privire la obligativitatea angajatorilor de a consulta angajații și de a le permite înființarea ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 19:15
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 7,5 tone

Din cauza temperaturilor extrem de ridicate, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a impus restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 7,5 tone în 20 de județe din țară, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 22:05
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Microbuz cu 11 pasageri, implicat într-un accident rutier

Pompierii din cadrul ISU Ialomița, alături de paramedicii SMURD, au intervenit în seara zilei de miercuri, 29 iunie 2017, pentru a acorda primul ajutor victimelor unui accident rutier. La intersecția drumului ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 21:40
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


Se oprește gazul la Urziceni

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de vineri, 30 iunie 2017, furnizarea de gaz pe străzile Zefirului și Stadionului, din Urziceni, va fi oprită între orele 08,00-15,00. Măsura ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 21:25
(5283 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Căruțaș lovit de tren

Un bătrân de 75 de ani, din satul Orboiești, a văzut moartea cu ochii. Omul se afla în căruță și se ducea către câmp, iar la trecerea la nivel cu calea ferată din zona localității nu s-a asigurat, fiind ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 21:10
(3206 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 45 de puncte de prim ajutor au fost instalate în județ

Reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița asigură cetățenii cu privire la faptul că pe raza întregului județ au fost instalate 45 de puncte de prim ajutor, pentru a veni în ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 20:10
(3775 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Vindea ilegal articole de îmbrăcăminte

Jandarmii din Urziceni au descoperit într-un magazin de pe raza municipiului faptul că administratorul spațiului comercial avea expuse la vânzare articole vestimentare care imitau mărci de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 19:20
(2672 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Club de Vacanță» la Biblioteca Județeană

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» anunță deschiderea «Clubului de Vacanță», destinat elevilor de toate vârstele. Evenimentul se va desfășura luni, 3 iulie 2017, de la orele 17,00. ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 19:05
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița

Polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București, pun în aplicare 31 de mandate de percheziție domiciliară ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 10:50
(3246 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Au murit înghițiți de apele Borcei

Bordușani: Au murit înghițiți de apele Borcei

O adolescentă de 16 ani și un bărbat de 45 de ani au murit înecați în apele brațului Borcea, la Bordușani. Din primele informații se pare că fata a intrat în apă și a fost luată de curenți. Ea a strigat ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2017, 23:07
(5981 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Percheziție într-un dosar de contrabandă cu țigări

Luni, 26 iunie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au efectuat o percheziție pe raza județului la locuința unui bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 20:45
(5544 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii în Ialomița

Luni, 26 iunie a.c., cadrele Inspectoratului pentru Situații de Urgență au acționat pentru stingerea a 3 incendii, 2 dintre acestea produse la vegetația uscată. Astfel, în jurul orei 15,15, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 20:20
(3855 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Te Deum Laudamus», ediția a XIV-a

Urziceni: «Te Deum Laudamus», ediția a XIV-a

În data de 27 iunie 2017, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat cea de a XIV-a ediție a concursului «Te Deum Laudamus». Evenimentul s-a adresat exclusiv copiilor ce ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 20:05
(4149 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Tractor, lovit de tren

Broșteni: Tractor, lovit de tren

Un grav accident s-a petrecut în dimineața zilei de marți, 27 iunie 2017, în zona localității Broșteni. Pe trecerea la nivel cu calea ferată, un tractor a fost lovit de un tren de călători, care circula ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 13:15
(6305 vizualizări - 4 comentarii)


Analize gratuite la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia anunță publicul interesat asupra faptului că, până la 30 iunie 2017, se pot efectua analize medicale gratuite la punctul de recoltare din incinta unității ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 20:15
(6998 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

La acest sfârșit de săptămână, 23-26 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție ale Județului Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 18:20
(4821 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat în acest sfârșit de săptămână, 23-25 iunie a.c., acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 17:45
(3773 vizualizări - 0 comentarii)


Preotul Adrian Lucian Scărlătescu, la Simpozionul Național «Biserica și Armata României-Tradițiile conlucrării»

Preotul Adrian Lucian Scărlătescu, la Simpozionul Național «Biserica și Armata României-Tradițiile conlucrării»

Vineri, 23 iunie 2017, la Arhiepiscopia Râmnicului, sub egida acesteia precum și a Academiei Oamenilor de Știință din România, a avut loc a VI-a ediție a Simpozionului Național «Biserica și Armata României ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 14:20
(6687 vizualizări - 0 comentarii)


Donație de tablouri la Spitalul Slobozia

Donație de tablouri la Spitalul Slobozia

Cu toții cunoaștem cum majoritatea adulților slobozeni atribuie un chip urât și mohorât Spitalului Județean, ocolindu-l cât mai mult cu putință. Dar, în aceste condiții, cum le putem cere copilașilor bolnavi ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 13:25
(5257 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1737 de elevi de clasa a XII-a susțin prima probă scrisă a Bacalaureatului

Elevii de clasa a XII-a susțin luni, 26 iunie 2017, prima probă scrisă a Bacalaureatului, cea la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la examenul de maturitate ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 13:10
(5127 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți și miercuri, 26/27/ ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 22:05
(5997 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Galeriile «Arcadia»

Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia vor fi gazda unei expoziții de pictură, organizată de Uniunea Artiștilor Plastici Filiala Slobozia. Expuse pe simeze ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 21:05
(4968 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...