Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Finanțarea proiectelor de la Valea Ciorii și Traian, blocată de 6 luni

Finanțarea proiectelor de la Valea Ciorii și Traian, blocată de 6 luni

Proiectele cu finanțare europeană pe care comunele ialomițene Traian și Valea Ciorii le-au lansat anul trecut pentru reintegrarea socială a persoanelor vulnerabile s-au blocat. De aproximativ jumătate de an, cele două comunități așteaptă să primească fonduri din partea Autorității de Management a Ministerului Fondurilor Europene, pentru a putea continua activitățile care trebuie derulate în cadrul acestui proiect. Edilii localităților au făcut numeroase demersuri pentru redistribuirea fondurilor, însă până acum nu au primit niciun răspuns. Valoarea proiectelor este de 10 milioane de euro, iar banii riscă să se piardă dacă programul nu este respectat etapă cu etapă.

Bani europeni pentru o viață mai bună... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2018, 12:55 (5082 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Seceta pedologică transformă câmpurile din Ialomița în deșert

Seceta pedologică transformă câmpurile din Ialomița în deșert

Județul Ialomița se confruntă cu o puternică secetă pedologică. Specialiștii spun că deficitul apei din sol depășește 300 de litri/ha. Fenomenul afectează culturile agricole înființate în această toamnă. Din estimările făcute de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, 30% din cultura de rapiță este compromisă, în lipsa apei plantele nereușind să se dezvolte cores­punzător. Fermierii se plâng că din cauza pământului arid nu pot să desfășoare lucrările de însămânțare...

Culturile au nevoie de apă!
Având în vedere spațiul geografic în care se află pozi­ționat județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2018, 10:05 (9069 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ghidul Renegatului

Ghidul Renegatului

Spre rușinea noastră infinită, noi am ratat această fotografie în care primul mare Renegat al PSD îi oferă un autograf... ați ghicit, ultimului Renegat al PSD. O salvăm însă de uitare, reproducând dialogul dintre cei doi, pe 17 octombrie 2018, la Salonul Anual de Carte de la Slobozia.

-Maestre, un autograf, vă rog!
-Marian, cu plăcere!
ar fi spus Năstase cu glasul lui sugușat. Și ține minte, te rog! Prima regulă când vei fi Renegat, e să-l inviți pe Dragnea să-ți numere ouăle. Nu-i nici o rușine, să știi, aud că și tu ai avut cândva o fermă de găini... A doua regulă e să nu te împuști cu pistolul. Deși e un obiect aristocratic, lasă urme și nu e apreciat de plebe! Ți-o spun pe pielea mea... Și, în sfârșit, celula. Dacă, vreodată, din eroare judiciară, ajungi să vizitezi Rahova, întreabă de Maurice. E un prieten bun de-al meu căruia i-am lasat cheia de la cameră. Nu te formaliza, are să ți-o dea! E proaspăt renovată și are și o bibliotecă cochetă... E drept, doar cu câteva dintre cărțile pe care le-am scris acolo, dar nu-ți face griji... Îți mai trimit eu câteva înainte de Apel!... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2018, 16:25 (6748 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Elevii Școlii Nr. 3 Slobozia sunt obligați să facă Sportul sub cerul liber

Elevii Școlii Nr. 3 Slobozia sunt obligați să facă Sportul sub cerul liber

Anul acesta se împlinesc 2 ani de când reprezentanții Școlii Nr. 3 din Slobozia încearcă să convingă administrația locală să ofere bani pentru reparația sălii de sport. Activitățile sportive în cadrul imobilului au fost oprite de Direcția de Sănătate Publică după ce o elevă s-a accidentat în timpul orei de Educație Fizică. Sala a fost închisă, fiind considerată un pericol pentru elevi.

Obiectiv închis la solicitarea DSP
Sala de sport a Școlii Nr. 3 din Slobozia a împlinit 50 de ani anul acesta. Din 2016 a fost declarată nefuncțională în urma unui control al Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2018, 13:40 (15499 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean caută vinovații pentru afacerea «Green Harvest»

Un scandal care refuză să moară

Consiliul Județean caută vinovații pentru afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a cerut public identificarea vinovaților din afa­cerea «Green Harvest». Conform declarațiilor sale, Curtea de Conturi Ialomița a cerut oficial «stabilirea prejudiciului» în acest caz. Solicitarea a fost respinsă de către consilierii județeni, invitați să sprijine acest demers. Reamintim că scandalul «Green Harvest» a determinat, printre altele, arestarea fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Acesta se află acum pe lista scurtă a candidaților la președinția PSD Ialomița.

Ultimatum prezidențial respins Miercuri, 31 octombrie... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2018, 09:50 (4483 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Sculptorița de cărți

Sculptorița de cărți

Are nevoie de o foarfecă, un creion și o radieră. Și cărțile prind viață în mâinile ei în feluri neînchipuite. Chipuri de oameni, cuvinte, păsări, copaci... E de ajuns să ai puterea de a-ți imagina «ceva» iar Violeta îi dă viață din pagi­nile cărților ei. Dar face mai mult de atât: «Dându-le o nouă întrebuin­țare, le salvez... Nu mai sunt doar niște cărți uitate pe un raft, sunt cărți vii!».

O curiozitate transformată în pasiune
Violeta Scarlat a fost întotdeauna pasionată de «hand-made»... Dar niciodată atât de serios. «Mai făceam câte un aranjament floral prin casă, construiam... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2018, 12:20 (5885 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

exercițiu

Încercați să vă imaginați cele ce urmează. O firmă, cu angajați și fără perspective de investiții, majorează în neștire salarii. La capitolul «venituri», firma oscilează, cu plusuri de până la 20%. La capitolul «cheltuieli», aceeași firmă înregistrează creșteri spectaculoase, salariile majorate producând găuri în bugetul lunar al societății. Probabil, o perioadă se va rezista pe piața economică, firma beneficiind de finanțări în afara activității curente. Corect, finanțările vor spori, prin dobânzi, valoarea cheltuielilor. De remarcat că productivitatea firmei rămâne aceeași, societatea înregistrând lunar pierderi. Oricare antreprenor va încerca găsirea unor soluții, cel puțin pe termen scurt... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2018, 16:45 (4085 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Primăria promite un nou Cartier ANL

52 de beneficiari la Slobozia

Primăria promite un nou Cartier ANL

Primăria Slobozia promite 52 de locuințe ANL nou-nouțe pentru anul următor. După mai bine de 3 ani de pauză, Primăria Slobozia a re­luat procedura de depunere a dosarelor, la coadă fiind peste 400 de persoane care așteaptă... Ce trebuie ei să știe este faptul că procedura de înscriere s-a modificat, iar dosarele lor vor fi reverificate. În ultimii 15 ani, la Slobozia, Compania Națională de Investiții a construit 6 imobile de acest tip...

A crescut limita de vârstă pentru locuințele ANL
Din cele 135 de persoane eligibile înscrise pe ultima listă realizată în 2015, o singură persoană... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2018, 11:10 (6983 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru alocă 2,1 milioane lei pentru investițiile locale

Mimetism european la spartul târgului

Președintele Moraru alocă 2,1 milioane lei pentru investițiile locale

Administrația Moraru a alocat 2,1 milioane de lei pentru finanțarea a 6 proiecte de investiții în mediul rural. Semnarea contractelor s-a făcut pe 1 noiembrie 2018, în cadrul unei conferințe de presă susținute de către președintele Moraru. Pe lista comunelor care au primit finanțări s-au numărat Jilavele, Drăgoești, Roșiori, Săveni, Traian și Perieți. Principiul de finanțare utilizat a fost «primul venit, primul servit». Daniel Ganea, directorul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a declarat în cadrul conferinței: «Îmi doresc ca la fiecare primărie să existe cel puțin o persoană care să poată scrie o cerere de finanțare...».

Jumătatea ascunsă a realității... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2018, 12:10 (5611 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest spontan și scandal în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Protest spontan și scandal în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Părinții elevilor de clase primare ai Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei au organizat joi, 8 noiembrie 2018, un protest spontan în curtea unității de învățământ. Oamenii sunt nemulțumiți de decizia adoptată de Primăria Țăndărei de a-i muta pe elevi în corpul clădirii Școlii Gimnaziale «Spiru Haret». Administrația locală a orașului a inițiat o propunere prin care intenționează să comaseze această unitate școlară cu Liceul Teoretic «Paul Georgescu».

Revoltă în curtea școlii Inițiativa propusă de Primăria Țăndărei cu privire la reorganizarea rețelei școlare a orașului i-a scandalizat... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2018, 20:05 (36871 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

bonus: Mocioniu și Pop îl susțin post festum pe Marian Neacșu

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru exclu­derea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Deși e deja istorie, Marian Neacșu nu se predă. Între două declarații privind contestarea rezultatului votului, el a postat pe pagina sa de Facebook următorul mesaj «Dacă va întrebați cum a decurs Comitetul Executiv Național al Partidului Social Democrat de astăzi, vă propun să urmăriți o înregistrare video de la Con­gresul al 12-lea al Partidului Comunist Român. Orice asemănare din păcate nu este întâmplătoare. PSD este și va rămâne partidul celor mulți, nu partidul unui om indiferent cum s-a numit sau cum se numește el!»... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 20:05 (9425 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Obiectiv în ceață

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 0-1

Obiectiv în ceață

Atât fotbaliștii cât și spectatorii Sloboziei s-au hrănit cu energia sumedeniei de victorii obținute în primele 10 etape. Au fost succese pe deplin meritate de Unirea dar, la drept vorbind, adversarii nu au rupt gura târgului. Primul examen cu adevărat serios a venit sâmbătă, 3 noiembrie 2018, când pe gazonul Stadionului «1 Mai» au pășit în calitate de adversari ilfovenii de la CS Afumați, interesați la rândul lor de promovare. Oaspeții veneau la Slobozia după o înfrângere suprinzătoare cu «frații» de la Tunari. Altă sursă de încredere, dar și de amorțire a concentrării pentru Soare și compania... În fine, a ieșit un meci încrâncenat, greu de savurat de către un spectator neutru. Iar dezno­dământul... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 19:10 (4411 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Prima înfrângere. Va fi și ultima?

Handbal, Neptun Constanța-HCM Slobozia 25-24 (12-10)

Prima înfrângere. Va fi și ultima?

A fost duminica surprizelor în handbalul feminin. Viperele norvegi­ene au mușcat-o lacom pe CSM București, Buzăul a bătut-o crunt pe Craiova, iar Slobozia nu putea face excepție... Mai cu seamă că atunci când succesele ți se urcă la cap, se lasă apoi greu în mâini și picioare. E drept că Sloboziei i-au lipsit Filip, Marchi­danu și Nicolae, Georgescu a jucat într-un picior, iar Codrea abia a revenit. Aceste scuze nu țin însă la un nivel atât de scăzut, iar sportul îi pedepsește pe cei care se cred dinainte învingători. Așa i s-a întâmplat echipei HCM Slobozia la Constanța, acolo unde corabia lui Covaciu a luat în premieră apă...

HCM, evoluție ștearsă... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 18:15 (4932 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de medalii la CS Amara

Lupte libere

Ploaie de medalii la CS Amara

La finele săptămânii precedente, orașul Onești a găzduit Cam­pio­natul Național de Lupte adresat Juniorilor III și IV. Elevii lui Marian Moraru de la CS Amara și-au demonstrat încă o dată valoarea, întorcându-se acasă cu 7 clasări pe podium, dintre care 4 titluri naționale. De departe, sportiva cu cel mai bogat palmares de la clubul amărean, Nicoleta Băjan, a adăugat în colecția de trofee un titlu național, obținut la categoria 39 de kilograme. Cealaltă sportivă care de curând s-a re­marcat la Campionatul Balcanic, Steluța Subțirică a devenit și ea Cam­pioană Națională, la 44 kilo­grame. Alexandru Minea și-a confirmat ascensiunea prin titlul național la 26 kilograme, campion devenind și Robert... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 18:05 (4216 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Remiză albă la Adâncata. Profită Ciulnița!

E clar, avem un campionat al Ligii a IV-a viu disputat, în care va fi greu să se desprindă vreo echipă câștigătoare. Acest aspect a făcut mulți microbiști să fie mai atenți la competiția păstorită din acest sezon de Vasile Bratu. Sâmbătă, la meciul Unirii Slobozia din Liga a III-a, mulți spectatori dădeau telefoane pentru a afla ce fac favoritele lor din județeană în etapa a 10-a. Etapă care, în loc să clarifice lucrurile, mai rău le-a încurcat! Adâncata și Gheorghe Doja s-au anihilat reciproc și de aici a ieșit o remiză albă... De acest rezultat a profitat Bărăganul Ciulnița. Aceasta a obținut un succes la limită în compania Viitorului Axintele, rezultat la care au contribuit cu goluri David... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 17:10 (4513 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ăla mic și negru, de respira greu...

Ăla mic și negru, de respira greu...

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu are mania fotografiatului. De la Tudorel Toader și până la Ahmed Abdulla Al Matrooshi, ambasadorul Emiratelor Arabe Unite, toată lumea e prezentă pe pagina sa de Facebook. Nouă ne-a atras însă atenția această fotografie, în care domnia sa apare alături de renegatul Gabi Ionașcu, ajuns între timp senator, că fierul rău nu piere. Ne-a atras atenția pentru că ne-am amintit de o de­clarație dintr-un interviu pe care Ștefăniță l-a acordat ziarului nostru în 30 septembrie 2009, când nici în vise nu credea că va ajunge în Parlament: «Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă!» spunea el atunci. Iar acum, la aproape 10 ani distanță, descoperim, în sfârșit... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 15:40 (7116 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

O investiție pentru 1500 de hectare de teren agricol

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

În urmă cu 3 ani, un fermier din Mihail Kogălniceanu a achiziționat un utilaj pentru drenat excesul de apă din terenurile agricole. Anul acesta, Arnaud Perrein, «francezul de la Kogălniceanu», continuă procesul și se apropie de 1500 de hectare de teren drenate printr-o metodă unică în România. «Înainte de toate, această investiție a fost o necesitate...» ne-a declarat el.

Un utilaj unic în România
Drenarea excesului de umi­ditate din Lunca Ialomiței este, susține fermierul francez Arnaud Perrein de la Mihail Kogălni­ceanu, o necesitate. În aceste condiții, ideea achiziționării... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 13:40 (6214 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Situație alarmantă

Ialomița, județul codaș la contracepție

încercarea de a stopa sarcinile nedorite, autoritățile din Ialomița eșuează de fiecare dată. Deși se investesc bani și se încheie parteneriate pentru a preveni concepția, foarte mulți copii sunt aduși pe lume de mame care nu au atins vârsta majoratului. În 2018, au fost raportate peste 100 de astfel de cazuri. Iar cifra repre­zintă doar partea cuantificabilă a acestui fenomen...

Contracepția, o figură de stil
Prevenirea sarcinilor nedorite prin folosirea eficientă a măsu­rilor contraceptive poartă denumirea generică de «planning fami­lial». Concret, este vorba despre sfaturile... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 09:50 (3926 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Din cauza pensionărilor

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Pentru că legea le permite, magistrații din Ialomița încep să iasă la pensie mai devreme de termen. Tribunalul Ialomița, de exemplu, va rămâne fără trei judecătoare, pentru că acestea au ales să se pensioneze după 25 de ani de activitate. Situația generează haos în cadrul instituției, din cauza faptului că Tribunalul Ialomița își va reduce numărul de magistrați. Chiar dacă posibilitatea este permisă de Statutul Magistraților, actul normativ nu prevede însă nicio soluție cu privire la modul în care vor fi integrați în sistem noi judecători...

Legea lasă instanțele fără judecători
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 14:25 (6625 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Investigații medicale programate cu luni bune înainte. Se întâmplă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde, din cauza fondurilor limitate, pacienții sunt obligați să aștepte foarte mult timp pentru un exa­men RMN. Situația ar putea fi evitată dacă reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița ar oferi mai multe fonduri pentru efectuarea de investigații RMN. La rândul lor, oficialii instituției spun că prioritate în distribuția fondurilor pentru verificarea stării de sănătate a bolnavilor o au alte tipuri de analize medicale.

Un aparat pentru 3 județe
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 10:05 (16674 vizualizări - 10 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
362 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 27 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10908, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

27 August 2021, 16:50
(2429 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 26 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10905, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 August 2021, 16:10
(2610 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

26 August 2021, 13:35
(3725 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 25 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10899, fiind înregistrate 9 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

25 August 2021, 18:20
(2472 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 30 august 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 30 august 2021, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile ...[citește_toată_știrea]

25 August 2021, 18:10
(4047 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Secțiunile Mica Publicitate
și Publicitate online au fost actualizate!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

24 August 2021, 21:35


Incendiu de vegetație uscată la Slobozia

Incendiu de vegetație uscată la Slobozia

Marți, 24 august a.c., pompierii militari ialomițeni au fost anunțați prin apel 112 despre producerea unui incendiu de vegetație uscată în zona Cartier Bora cu degajare mare de fum. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

24 August 2021, 17:40
(2838 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 24 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10890, fiind înregistrate 5 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

24 August 2021, 16:40
(3645 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 196 mii de lei

Sâmbătă și duminică, 22/23 august 2021, polițiștii au fost solicitați să intervină la 239 evenimente, dintre care 211 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind sesizate ...[citește_toată_știrea]

23 August 2021, 18:05
(2864 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 23 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10885, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

23 August 2021, 16:50
(2262 vizualizări - 0 comentarii)


Drogat la volan în Țăndărei/Bărbat din Andrășești, beat la volan și fără permis, a provocat un accident

La sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță în trafic, prevenirea producerii unor accidente de circulație, dar și pentru depistarea și sancționarea ...[citește_toată_știrea]

23 August 2021, 14:05
(4125 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 22 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10883, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

22 August 2021, 16:20
(2048 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Omorât în timp ce traversa strada de un șofer băut

Malu: Omorât în timp ce traversa strada de un șofer băut

În seara zilei de sâmbătă, 21 august a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că pe DN2A, în zona Malu, s-a produs un accident de circulație soldat ...[citește_toată_știrea]

22 August 2021, 13:15
(5506 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 21 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10879, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2021, 16:45
(2018 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Doi răniți în urma unui accident rutier

Fetești: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 20 august a.c., pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate a reieșit că evenimentul rutier s-a produs ca urmare ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 18:30
(2680 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Tânăr din Slobozia, reținut după ce ar fi încercat să violeze o bătrână de 74 de ani!

Un tânăr, de 23 de ani, din Slobozia, a fost reținut de polițiștii ialomițeni, pentru 24 de ore, fiind bănuit că ar fi pătruns în locuința unei femei de 74 de ani, ar fi încercat să întrețină relații sexuale ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 16:35
(3818 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 20 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10873, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 16:25
(3035 vizualizări - 0 comentarii)


APIA continuă eliberarea de adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă eliberarea de adeverințe beneficiarilor Campaniei 2021 pentru schemele de plăți directe și măsurile de mediu și climă (scheme de plăți ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 16:15
(5700 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Urziceni, arestată pentru «furt»

Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Coșereni au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 15:40
(2766 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă a polițiștilor în Piața Agroalimentară

Slobozia: Acțiune preventivă a polițiștilor în Piața Agroalimentară

Polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, cu sprijinul polițiștilor de Proximitate din Slobozia au desfășurat activități în scopul prevenirii săvârșirii infracțiunilor contra ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 15:25
(3792 vizualizări - 3 comentarii)


Un autoturism a fost furat din Urziceni. Suspecții, identificați în Iași!

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat și reținut un tânăr, de 23 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «tăinuire».  Alți doi tineri, de 17 și 18 ani, sunt cercetați pentru comiterea ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 15:10
(3409 vizualizări - 1 comentariu)


Vagon-cisternă CFR cu scurgeri de combustibil la o garnitură de tren staționată în Halta Ovidiu-Fetești

Vagon-cisternă CFR cu scurgeri de combustibil la o garnitură de tren staționată în Halta Ovidiu-Fetești

În urma unui  apel la 112 în cursul dimineții de vineri, 20 august a.c., pompierii din Fetești s-au deplasat pentru asigurarea măsurilor PSI la o garnitură de tren din stația CFR Ovidiu. Apelul a fost ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 13:50
(4758 vizualizări - 0 comentarii)


Accident produs la ieșire din Urziceni

Accident produs la ieșire din Urziceni

Joi, 19 august a.c., in jurul orelor 17,30, pompierii din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și un echipaj SMURD la un accident rutier în ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 13:40
(3473 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Tânără din Coșereni, la volan cu permisul suspendat

În ziua de miercuri, 18 august a.c., polițiștii ialomițeni au oprit în trafic, la Urziceni, o tânără de 25 de ani, din Coșereni. În urma verificărilor, oamenii legii au constatat că șoferița avea dreptul ...[citește_toată_știrea]

19 August 2021, 16:45
(3451 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Pe parcursul ultimelor 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 113 evenimente, dintre care 104 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată fiind sesizate 1 ...[citește_toată_știrea]

19 August 2021, 16:30
(2170 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 19 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10867, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

19 August 2021, 16:15
(2833 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 august, termen limită pentru depunerea a 8 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 25 august 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

19 August 2021, 14:00
(4556 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autocamion cuprins de flăcări

Slobozia: Autocamion cuprins de flăcări

În dimineața zilei de joi, 19 august a.c., pompierii din Slobozia au fost solicitați prin apel 112 să intervină la un incendiu izbucnit la un autocamion, în localitatea Slobozia. Militarii ISU au stins ...[citește_toată_știrea]

19 August 2021, 13:00
(2515 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autovehicul

Marși, 17 august a.c., în jurul orei 9,00, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că pe strada Arcului din loclaitate s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unui ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 19:10
(2584 vizualizări - 0 comentarii)


Copil de 14 ani din Slobozia, surprins la volanul unui autoturism

În cursul zilei de marți, 17 august 2021, în jurul orei 9,00, polițiștii din Urziceni au depistat un bărbat, în vârstă de 47 de ani, din județul Dâmbovița, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 19:05
(4328 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...