Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Finanțarea proiectelor de la Valea Ciorii și Traian, blocată de 6 luni

Finanțarea proiectelor de la Valea Ciorii și Traian, blocată de 6 luni

Proiectele cu finanțare europeană pe care comunele ialomițene Traian și Valea Ciorii le-au lansat anul trecut pentru reintegrarea socială a persoanelor vulnerabile s-au blocat. De aproximativ jumătate de an, cele două comunități așteaptă să primească fonduri din partea Autorității de Management a Ministerului Fondurilor Europene, pentru a putea continua activitățile care trebuie derulate în cadrul acestui proiect. Edilii localităților au făcut numeroase demersuri pentru redistribuirea fondurilor, însă până acum nu au primit niciun răspuns. Valoarea proiectelor este de 10 milioane de euro, iar banii riscă să se piardă dacă programul nu este respectat etapă cu etapă.

Bani europeni pentru o viață mai bună... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2018, 12:55 (5082 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Seceta pedologică transformă câmpurile din Ialomița în deșert

Seceta pedologică transformă câmpurile din Ialomița în deșert

Județul Ialomița se confruntă cu o puternică secetă pedologică. Specialiștii spun că deficitul apei din sol depășește 300 de litri/ha. Fenomenul afectează culturile agricole înființate în această toamnă. Din estimările făcute de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, 30% din cultura de rapiță este compromisă, în lipsa apei plantele nereușind să se dezvolte cores­punzător. Fermierii se plâng că din cauza pământului arid nu pot să desfășoare lucrările de însămânțare...

Culturile au nevoie de apă!
Având în vedere spațiul geografic în care se află pozi­ționat județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2018, 10:05 (9069 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ghidul Renegatului

Ghidul Renegatului

Spre rușinea noastră infinită, noi am ratat această fotografie în care primul mare Renegat al PSD îi oferă un autograf... ați ghicit, ultimului Renegat al PSD. O salvăm însă de uitare, reproducând dialogul dintre cei doi, pe 17 octombrie 2018, la Salonul Anual de Carte de la Slobozia.

-Maestre, un autograf, vă rog!
-Marian, cu plăcere!
ar fi spus Năstase cu glasul lui sugușat. Și ține minte, te rog! Prima regulă când vei fi Renegat, e să-l inviți pe Dragnea să-ți numere ouăle. Nu-i nici o rușine, să știi, aud că și tu ai avut cândva o fermă de găini... A doua regulă e să nu te împuști cu pistolul. Deși e un obiect aristocratic, lasă urme și nu e apreciat de plebe! Ți-o spun pe pielea mea... Și, în sfârșit, celula. Dacă, vreodată, din eroare judiciară, ajungi să vizitezi Rahova, întreabă de Maurice. E un prieten bun de-al meu căruia i-am lasat cheia de la cameră. Nu te formaliza, are să ți-o dea! E proaspăt renovată și are și o bibliotecă cochetă... E drept, doar cu câteva dintre cărțile pe care le-am scris acolo, dar nu-ți face griji... Îți mai trimit eu câteva înainte de Apel!... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2018, 16:25 (6748 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Elevii Școlii Nr. 3 Slobozia sunt obligați să facă Sportul sub cerul liber

Elevii Școlii Nr. 3 Slobozia sunt obligați să facă Sportul sub cerul liber

Anul acesta se împlinesc 2 ani de când reprezentanții Școlii Nr. 3 din Slobozia încearcă să convingă administrația locală să ofere bani pentru reparația sălii de sport. Activitățile sportive în cadrul imobilului au fost oprite de Direcția de Sănătate Publică după ce o elevă s-a accidentat în timpul orei de Educație Fizică. Sala a fost închisă, fiind considerată un pericol pentru elevi.

Obiectiv închis la solicitarea DSP
Sala de sport a Școlii Nr. 3 din Slobozia a împlinit 50 de ani anul acesta. Din 2016 a fost declarată nefuncțională în urma unui control al Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2018, 13:40 (15499 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean caută vinovații pentru afacerea «Green Harvest»

Un scandal care refuză să moară

Consiliul Județean caută vinovații pentru afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a cerut public identificarea vinovaților din afa­cerea «Green Harvest». Conform declarațiilor sale, Curtea de Conturi Ialomița a cerut oficial «stabilirea prejudiciului» în acest caz. Solicitarea a fost respinsă de către consilierii județeni, invitați să sprijine acest demers. Reamintim că scandalul «Green Harvest» a determinat, printre altele, arestarea fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Acesta se află acum pe lista scurtă a candidaților la președinția PSD Ialomița.

Ultimatum prezidențial respins Miercuri, 31 octombrie... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2018, 09:50 (4483 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Sculptorița de cărți

Sculptorița de cărți

Are nevoie de o foarfecă, un creion și o radieră. Și cărțile prind viață în mâinile ei în feluri neînchipuite. Chipuri de oameni, cuvinte, păsări, copaci... E de ajuns să ai puterea de a-ți imagina «ceva» iar Violeta îi dă viață din pagi­nile cărților ei. Dar face mai mult de atât: «Dându-le o nouă întrebuin­țare, le salvez... Nu mai sunt doar niște cărți uitate pe un raft, sunt cărți vii!».

O curiozitate transformată în pasiune
Violeta Scarlat a fost întotdeauna pasionată de «hand-made»... Dar niciodată atât de serios. «Mai făceam câte un aranjament floral prin casă, construiam... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2018, 12:20 (5885 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

exercițiu

Încercați să vă imaginați cele ce urmează. O firmă, cu angajați și fără perspective de investiții, majorează în neștire salarii. La capitolul «venituri», firma oscilează, cu plusuri de până la 20%. La capitolul «cheltuieli», aceeași firmă înregistrează creșteri spectaculoase, salariile majorate producând găuri în bugetul lunar al societății. Probabil, o perioadă se va rezista pe piața economică, firma beneficiind de finanțări în afara activității curente. Corect, finanțările vor spori, prin dobânzi, valoarea cheltuielilor. De remarcat că productivitatea firmei rămâne aceeași, societatea înregistrând lunar pierderi. Oricare antreprenor va încerca găsirea unor soluții, cel puțin pe termen scurt... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2018, 16:45 (4085 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Primăria promite un nou Cartier ANL

52 de beneficiari la Slobozia

Primăria promite un nou Cartier ANL

Primăria Slobozia promite 52 de locuințe ANL nou-nouțe pentru anul următor. După mai bine de 3 ani de pauză, Primăria Slobozia a re­luat procedura de depunere a dosarelor, la coadă fiind peste 400 de persoane care așteaptă... Ce trebuie ei să știe este faptul că procedura de înscriere s-a modificat, iar dosarele lor vor fi reverificate. În ultimii 15 ani, la Slobozia, Compania Națională de Investiții a construit 6 imobile de acest tip...

A crescut limita de vârstă pentru locuințele ANL
Din cele 135 de persoane eligibile înscrise pe ultima listă realizată în 2015, o singură persoană... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2018, 11:10 (6983 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru alocă 2,1 milioane lei pentru investițiile locale

Mimetism european la spartul târgului

Președintele Moraru alocă 2,1 milioane lei pentru investițiile locale

Administrația Moraru a alocat 2,1 milioane de lei pentru finanțarea a 6 proiecte de investiții în mediul rural. Semnarea contractelor s-a făcut pe 1 noiembrie 2018, în cadrul unei conferințe de presă susținute de către președintele Moraru. Pe lista comunelor care au primit finanțări s-au numărat Jilavele, Drăgoești, Roșiori, Săveni, Traian și Perieți. Principiul de finanțare utilizat a fost «primul venit, primul servit». Daniel Ganea, directorul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a declarat în cadrul conferinței: «Îmi doresc ca la fiecare primărie să existe cel puțin o persoană care să poată scrie o cerere de finanțare...».

Jumătatea ascunsă a realității... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2018, 12:10 (5611 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest spontan și scandal în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Protest spontan și scandal în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Părinții elevilor de clase primare ai Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei au organizat joi, 8 noiembrie 2018, un protest spontan în curtea unității de învățământ. Oamenii sunt nemulțumiți de decizia adoptată de Primăria Țăndărei de a-i muta pe elevi în corpul clădirii Școlii Gimnaziale «Spiru Haret». Administrația locală a orașului a inițiat o propunere prin care intenționează să comaseze această unitate școlară cu Liceul Teoretic «Paul Georgescu».

Revoltă în curtea școlii Inițiativa propusă de Primăria Țăndărei cu privire la reorganizarea rețelei școlare a orașului i-a scandalizat... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2018, 20:05 (36871 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

bonus: Mocioniu și Pop îl susțin post festum pe Marian Neacșu

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru exclu­derea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Deși e deja istorie, Marian Neacșu nu se predă. Între două declarații privind contestarea rezultatului votului, el a postat pe pagina sa de Facebook următorul mesaj «Dacă va întrebați cum a decurs Comitetul Executiv Național al Partidului Social Democrat de astăzi, vă propun să urmăriți o înregistrare video de la Con­gresul al 12-lea al Partidului Comunist Român. Orice asemănare din păcate nu este întâmplătoare. PSD este și va rămâne partidul celor mulți, nu partidul unui om indiferent cum s-a numit sau cum se numește el!»... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 20:05 (9425 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Obiectiv în ceață

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 0-1

Obiectiv în ceață

Atât fotbaliștii cât și spectatorii Sloboziei s-au hrănit cu energia sumedeniei de victorii obținute în primele 10 etape. Au fost succese pe deplin meritate de Unirea dar, la drept vorbind, adversarii nu au rupt gura târgului. Primul examen cu adevărat serios a venit sâmbătă, 3 noiembrie 2018, când pe gazonul Stadionului «1 Mai» au pășit în calitate de adversari ilfovenii de la CS Afumați, interesați la rândul lor de promovare. Oaspeții veneau la Slobozia după o înfrângere suprinzătoare cu «frații» de la Tunari. Altă sursă de încredere, dar și de amorțire a concentrării pentru Soare și compania... În fine, a ieșit un meci încrâncenat, greu de savurat de către un spectator neutru. Iar dezno­dământul... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 19:10 (4411 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Prima înfrângere. Va fi și ultima?

Handbal, Neptun Constanța-HCM Slobozia 25-24 (12-10)

Prima înfrângere. Va fi și ultima?

A fost duminica surprizelor în handbalul feminin. Viperele norvegi­ene au mușcat-o lacom pe CSM București, Buzăul a bătut-o crunt pe Craiova, iar Slobozia nu putea face excepție... Mai cu seamă că atunci când succesele ți se urcă la cap, se lasă apoi greu în mâini și picioare. E drept că Sloboziei i-au lipsit Filip, Marchi­danu și Nicolae, Georgescu a jucat într-un picior, iar Codrea abia a revenit. Aceste scuze nu țin însă la un nivel atât de scăzut, iar sportul îi pedepsește pe cei care se cred dinainte învingători. Așa i s-a întâmplat echipei HCM Slobozia la Constanța, acolo unde corabia lui Covaciu a luat în premieră apă...

HCM, evoluție ștearsă... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 18:15 (4932 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de medalii la CS Amara

Lupte libere

Ploaie de medalii la CS Amara

La finele săptămânii precedente, orașul Onești a găzduit Cam­pio­natul Național de Lupte adresat Juniorilor III și IV. Elevii lui Marian Moraru de la CS Amara și-au demonstrat încă o dată valoarea, întorcându-se acasă cu 7 clasări pe podium, dintre care 4 titluri naționale. De departe, sportiva cu cel mai bogat palmares de la clubul amărean, Nicoleta Băjan, a adăugat în colecția de trofee un titlu național, obținut la categoria 39 de kilograme. Cealaltă sportivă care de curând s-a re­marcat la Campionatul Balcanic, Steluța Subțirică a devenit și ea Cam­pioană Națională, la 44 kilo­grame. Alexandru Minea și-a confirmat ascensiunea prin titlul național la 26 kilograme, campion devenind și Robert... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 18:05 (4216 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Remiză albă la Adâncata. Profită Ciulnița!

E clar, avem un campionat al Ligii a IV-a viu disputat, în care va fi greu să se desprindă vreo echipă câștigătoare. Acest aspect a făcut mulți microbiști să fie mai atenți la competiția păstorită din acest sezon de Vasile Bratu. Sâmbătă, la meciul Unirii Slobozia din Liga a III-a, mulți spectatori dădeau telefoane pentru a afla ce fac favoritele lor din județeană în etapa a 10-a. Etapă care, în loc să clarifice lucrurile, mai rău le-a încurcat! Adâncata și Gheorghe Doja s-au anihilat reciproc și de aici a ieșit o remiză albă... De acest rezultat a profitat Bărăganul Ciulnița. Aceasta a obținut un succes la limită în compania Viitorului Axintele, rezultat la care au contribuit cu goluri David... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 17:10 (4513 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ăla mic și negru, de respira greu...

Ăla mic și negru, de respira greu...

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu are mania fotografiatului. De la Tudorel Toader și până la Ahmed Abdulla Al Matrooshi, ambasadorul Emiratelor Arabe Unite, toată lumea e prezentă pe pagina sa de Facebook. Nouă ne-a atras însă atenția această fotografie, în care domnia sa apare alături de renegatul Gabi Ionașcu, ajuns între timp senator, că fierul rău nu piere. Ne-a atras atenția pentru că ne-am amintit de o de­clarație dintr-un interviu pe care Ștefăniță l-a acordat ziarului nostru în 30 septembrie 2009, când nici în vise nu credea că va ajunge în Parlament: «Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă!» spunea el atunci. Iar acum, la aproape 10 ani distanță, descoperim, în sfârșit... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 15:40 (7116 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

O investiție pentru 1500 de hectare de teren agricol

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

În urmă cu 3 ani, un fermier din Mihail Kogălniceanu a achiziționat un utilaj pentru drenat excesul de apă din terenurile agricole. Anul acesta, Arnaud Perrein, «francezul de la Kogălniceanu», continuă procesul și se apropie de 1500 de hectare de teren drenate printr-o metodă unică în România. «Înainte de toate, această investiție a fost o necesitate...» ne-a declarat el.

Un utilaj unic în România
Drenarea excesului de umi­ditate din Lunca Ialomiței este, susține fermierul francez Arnaud Perrein de la Mihail Kogălni­ceanu, o necesitate. În aceste condiții, ideea achiziționării... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 13:40 (6214 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Situație alarmantă

Ialomița, județul codaș la contracepție

încercarea de a stopa sarcinile nedorite, autoritățile din Ialomița eșuează de fiecare dată. Deși se investesc bani și se încheie parteneriate pentru a preveni concepția, foarte mulți copii sunt aduși pe lume de mame care nu au atins vârsta majoratului. În 2018, au fost raportate peste 100 de astfel de cazuri. Iar cifra repre­zintă doar partea cuantificabilă a acestui fenomen...

Contracepția, o figură de stil
Prevenirea sarcinilor nedorite prin folosirea eficientă a măsu­rilor contraceptive poartă denumirea generică de «planning fami­lial». Concret, este vorba despre sfaturile... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 09:50 (3926 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Din cauza pensionărilor

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Pentru că legea le permite, magistrații din Ialomița încep să iasă la pensie mai devreme de termen. Tribunalul Ialomița, de exemplu, va rămâne fără trei judecătoare, pentru că acestea au ales să se pensioneze după 25 de ani de activitate. Situația generează haos în cadrul instituției, din cauza faptului că Tribunalul Ialomița își va reduce numărul de magistrați. Chiar dacă posibilitatea este permisă de Statutul Magistraților, actul normativ nu prevede însă nicio soluție cu privire la modul în care vor fi integrați în sistem noi judecători...

Legea lasă instanțele fără judecători
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 14:25 (6625 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Investigații medicale programate cu luni bune înainte. Se întâmplă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde, din cauza fondurilor limitate, pacienții sunt obligați să aștepte foarte mult timp pentru un exa­men RMN. Situația ar putea fi evitată dacă reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița ar oferi mai multe fonduri pentru efectuarea de investigații RMN. La rândul lor, oficialii instituției spun că prioritate în distribuția fondurilor pentru verificarea stării de sănătate a bolnavilor o au alte tipuri de analize medicale.

Un aparat pentru 3 județe
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 10:05 (16674 vizualizări - 10 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
335 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Incendiu provocat de o cratiță uitată pe aragaz

Pompierii din Fetești au intervenit sâmbără, 2 mai 2020, pentru stingerea unui incendiu. Focul a izbucnit la un apartament situat la etajul 4 al unui bloc din localitate. La sosirea echipei de intervenție ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:55
(3495 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Andrășești: Ordin de protecție emis de polițiști

Polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție sâmbătă, 2 mai 2020, pe numele unui bărbat de 43 de ani din localitatea Andrășești, acuzat că și-ar fi lovit și amenințat soția, o femeie de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:50
(2828 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: O tonă de grâu s-a făcut scrum

O cantitate de o tonă de grâu, depozitată într-o anexă gospodărească din comuna Moldoveni, a ars în ziua de duminică, 3 mai 2020. La locul solicitării s-au deplasat de urgență pompierii din cadrul Detașamentului ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:45
(3456 vizualizări - 0 comentarii)


Animale transportate fără documente legale la Slobozia și Urziceni

Animale transportate fără documente legale la Slobozia și Urziceni

Polițiștii ialomițeni au idenficat, pe raza localităților Slobozia și Urziceni, în data de 3 mai 2020, doi tineri de 27 și 37 de ani, care încercau să comercializeze animale fără documente legale. În primul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:40
(6377 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Aflat în izolare, depistat în trafic de polițiști

Un tânăr de 19 ani din Bărbulești a fost plasat în carantină forțată de polițiști după ce a încălcat măsura izolării la domiciliu. Tânărul a fost identificat în trafic în timp ce încerca să ajungă la Urziceni ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:35
(4278 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Vindea pește ilegal

Făcăeni: Vindea pește ilegal

Sâmbătă, 2 mai 2020, polițiștii ialomițeni, în timp ce desfășurau activități pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor pe linie de piscicultură, au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:30
(2681 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 217 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 4 mai 2020, potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 217 cazuri de infecție cu COVID-19. În ceea ce privește numărul persoanelor ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 15:50
(4610 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimis în judecată pentru «dare de mită»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus trimiterea în judecată a unui inculpat, pentru săvârșirea infracțiunii de «dare de mită». În data de 12 martie 2020, ofițerii ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 13:00
(3819 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 214 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 3 mai 2020, potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 214 cazuri de infecții cu COVID-19. În ceea ce privește numărul ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2020, 16:05
(3623 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 191 de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 2 mai 2020, potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 191 de cazuri de infecție cu COVID-19. În ceea ce privește numărul ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2020, 16:05
(4432 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 188 de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 1 mai 2020, potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 188 de cazuri de infecție cu COVID-19. În ceea ce privește numărul ...[citește_toată_știrea]

1 Mai 2020, 16:05
(3995 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 180 de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 30 aprilie 2020, potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 180 de cazuri de infecție cu COVID-19. În ceea ce privește numărul ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2020, 16:10
(4236 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: Minoră de 16 ani, dispărută de la domiciliu

Bordușani: Minoră de 16 ani, dispărută de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni caută o minoră de 16 ani care a dispărut de la domiciliul pe care îl are în comuna Bordușani. Rudele fetei au sesizat dispariția la 112 în data de 29 aprilie 2020. Minora, pe numele ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2020, 15:45
(3075 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Circula cu documente auto expirate

Polițiștii ialomițeni au întocmit un dosar penal pe numele unui tânăr, de 21 de ani, din Căzănești. Pe 29 aprilie 2020, acesta a fost surprins în trafic la volanul unui automobil al cărui ITP era expirat ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2020, 15:40
(5492 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Recomandări privind conduita preventivă de 1 Mai

Pentru a preveni răspândirea noului Coronavirus, cu ocazia zilei de 1 Mai, polițiștii ialomițeni le recomandă cetățenilor să respecte măsurile de distanțare socială. De asemenea, oamenii sunt sfătuiți să ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2020, 15:35
(2431 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Ajutoare pentru semenii nevoiași în valoare de 53 mii de lei

În perioada 2-30 aprilie 2020, reprezentanții Protopopiatului Slobozia, cu binecuvântarea Preasfințitului Vincențiu, au venit în sprijinul familiilor nevoiașe și a vârstnicilor greu încercați de soartă ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2020, 15:30
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor de 1 Mai

RAJA Constanța informează cu privire la faptul că, în perioada 1-3 mai 2020, toate casieriile unității vor fi închise. Cei care doresc să-și achite facturile, o pot face apelând la serviciile on-line. ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2020, 15:25
(3946 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița: 66 de ialomițeni s-au vindecat de COVID-19

Prefectura Ialomița a dat publicității o situație la zi cu privire la numărul persoanelor infectate cu noul Coronavirus care s-au vindecat. Este vorba despre 66 de ialomițeni depistați pozitiv în urma testelor ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2020, 19:15
(2721 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 165 de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 29 aprilie 2020, potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 165 de cazuri de infecție cu COVID-19. În ceea ce privește ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2020, 16:30
(4108 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Izolat la domiciliu, descoperit în trafic de polițiști

Un tânăr din județul Călărași a fost plasat în carantină obligatorie după ce a fost descoperit într-o mașină pe raza municipiului Slobozia. Împreună cu un prieten în vârstă de 18 ani, acesta se afla într ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2020, 16:25
(2173 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 1 mai, termen de depunere a documentelor pentru acordarea șomajului tehnic

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează că documentele necesare pentru obținerea șomajului tehnic vor fi transmise, începând de vineri, 1 mai 2020, prin Registratura electronică ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2020, 16:20
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Vindea pește fără documente legale

La data de 28 aprilie a.c., polițiștii au oprit pentru verificări, pe raza comunei Făcăieni, un autoturism condus de un tânăr, de 23 de ani, din orașul Hârșova. Oamenii legii au depistat în interiorul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2020, 16:15
(4008 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 persoane cercetate penal pentru «fals în declarații»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a 14 persoane care, la data de 28 aprilie 2020, au fost identificate circulând pe raza județului Ialomița având asupra lor adeverințe eliberate de ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2020, 16:10
(1484 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Femeie de 64 de ani, ucisă de infecția cu noul Coronavirus

Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la un nou deces înregistrat în Ialomița, ca urmare a infecțiilor provocate de noul Coronavirus. Este vorba despre o femeie de 64 de ani, care a murit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2020, 23:00
(4496 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 160 de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 28 aprilie 2020, potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 160 de cazuri de infecție cu COVID-19. În ceea ce privește numărul ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2020, 16:05
(3094 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului în luna martie 2020-4,27%

Conform Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de  Muncă Ialomița, rata șomajului înregistrată la sfârșitul lunii martie 2020, a fost de 4,27% cu 1,03 puncte procentuale sub valoarea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2020, 15:50
(4012 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Adăpost pentru oi, cuprins de flăcări

Pompierii Gărzii de Intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină luni, 27 aprilie 2020, pentru stingerea unui incendiu ce a izbucnit la un adăpost pentru oi, aflat pe raza localității Platonești ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2020, 15:45
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Bărbulești și Urziceni

Luni, 27 aprilie 2020, polițiștii din Ialomița au efectuat o acțiune preventivă pe raza localităților Urziceni și Bărbulești. În urma verificărilor, au fost aplicate 131 de sancțiuni contravenționale, în ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2020, 15:40
(4521 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: La volan sub influența alcoolului

Polițiștii din comuna Mihail Kogălniceanu au identificat luni, 27 aprilie 2020, un șofer de 35 de ani care circula pe drumurile publice în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,47 miligrame ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2020, 15:35
(4664 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil de 10 ani, surprins la volanul unui autoturism

Sâmbătă, 25 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești, în timp ce efectuau activități pe linia asigurării măsurilor specifice pe timpul instituirii carantinei ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2020, 16:20
(2419 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...