Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Protest spontan și scandal în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Protest spontan și scandal în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Părinții elevilor de clase primare ai Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei au organizat joi, 8 noiembrie 2018, un protest spontan în curtea unității de învățământ. Oamenii sunt nemulțumiți de decizia adoptată de Primăria Țăndărei de a-i muta pe elevi în corpul clădirii Școlii Gimnaziale «Spiru Haret». Administrația locală a orașului a inițiat o propunere prin care intenționează să comaseze această unitate școlară cu Liceul Teoretic «Paul Georgescu».

Revoltă în curtea școlii Inițiativa propusă de Primăria Țăndărei cu privire la reorganizarea rețelei școlare a orașului i-a scandalizat... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2018, 20:05 (36824 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

bonus: Mocioniu și Pop îl susțin post festum pe Marian Neacșu

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru exclu­derea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Deși e deja istorie, Marian Neacșu nu se predă. Între două declarații privind contestarea rezultatului votului, el a postat pe pagina sa de Facebook următorul mesaj «Dacă va întrebați cum a decurs Comitetul Executiv Național al Partidului Social Democrat de astăzi, vă propun să urmăriți o înregistrare video de la Con­gresul al 12-lea al Partidului Comunist Român. Orice asemănare din păcate nu este întâmplătoare. PSD este și va rămâne partidul celor mulți, nu partidul unui om indiferent cum s-a numit sau cum se numește el!»... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 20:05 (9424 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Obiectiv în ceață

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 0-1

Obiectiv în ceață

Atât fotbaliștii cât și spectatorii Sloboziei s-au hrănit cu energia sumedeniei de victorii obținute în primele 10 etape. Au fost succese pe deplin meritate de Unirea dar, la drept vorbind, adversarii nu au rupt gura târgului. Primul examen cu adevărat serios a venit sâmbătă, 3 noiembrie 2018, când pe gazonul Stadionului «1 Mai» au pășit în calitate de adversari ilfovenii de la CS Afumați, interesați la rândul lor de promovare. Oaspeții veneau la Slobozia după o înfrângere suprinzătoare cu «frații» de la Tunari. Altă sursă de încredere, dar și de amorțire a concentrării pentru Soare și compania... În fine, a ieșit un meci încrâncenat, greu de savurat de către un spectator neutru. Iar dezno­dământul... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 19:10 (4411 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Prima înfrângere. Va fi și ultima?

Handbal, Neptun Constanța-HCM Slobozia 25-24 (12-10)

Prima înfrângere. Va fi și ultima?

A fost duminica surprizelor în handbalul feminin. Viperele norvegi­ene au mușcat-o lacom pe CSM București, Buzăul a bătut-o crunt pe Craiova, iar Slobozia nu putea face excepție... Mai cu seamă că atunci când succesele ți se urcă la cap, se lasă apoi greu în mâini și picioare. E drept că Sloboziei i-au lipsit Filip, Marchi­danu și Nicolae, Georgescu a jucat într-un picior, iar Codrea abia a revenit. Aceste scuze nu țin însă la un nivel atât de scăzut, iar sportul îi pedepsește pe cei care se cred dinainte învingători. Așa i s-a întâmplat echipei HCM Slobozia la Constanța, acolo unde corabia lui Covaciu a luat în premieră apă...

HCM, evoluție ștearsă... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 18:15 (4924 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de medalii la CS Amara

Lupte libere

Ploaie de medalii la CS Amara

La finele săptămânii precedente, orașul Onești a găzduit Cam­pio­natul Național de Lupte adresat Juniorilor III și IV. Elevii lui Marian Moraru de la CS Amara și-au demonstrat încă o dată valoarea, întorcându-se acasă cu 7 clasări pe podium, dintre care 4 titluri naționale. De departe, sportiva cu cel mai bogat palmares de la clubul amărean, Nicoleta Băjan, a adăugat în colecția de trofee un titlu național, obținut la categoria 39 de kilograme. Cealaltă sportivă care de curând s-a re­marcat la Campionatul Balcanic, Steluța Subțirică a devenit și ea Cam­pioană Națională, la 44 kilo­grame. Alexandru Minea și-a confirmat ascensiunea prin titlul național la 26 kilograme, campion devenind și Robert... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 18:05 (4216 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Remiză albă la Adâncata. Profită Ciulnița!

E clar, avem un campionat al Ligii a IV-a viu disputat, în care va fi greu să se desprindă vreo echipă câștigătoare. Acest aspect a făcut mulți microbiști să fie mai atenți la competiția păstorită din acest sezon de Vasile Bratu. Sâmbătă, la meciul Unirii Slobozia din Liga a III-a, mulți spectatori dădeau telefoane pentru a afla ce fac favoritele lor din județeană în etapa a 10-a. Etapă care, în loc să clarifice lucrurile, mai rău le-a încurcat! Adâncata și Gheorghe Doja s-au anihilat reciproc și de aici a ieșit o remiză albă... De acest rezultat a profitat Bărăganul Ciulnița. Aceasta a obținut un succes la limită în compania Viitorului Axintele, rezultat la care au contribuit cu goluri David... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 17:10 (4513 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ăla mic și negru, de respira greu...

Ăla mic și negru, de respira greu...

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu are mania fotografiatului. De la Tudorel Toader și până la Ahmed Abdulla Al Matrooshi, ambasadorul Emiratelor Arabe Unite, toată lumea e prezentă pe pagina sa de Facebook. Nouă ne-a atras însă atenția această fotografie, în care domnia sa apare alături de renegatul Gabi Ionașcu, ajuns între timp senator, că fierul rău nu piere. Ne-a atras atenția pentru că ne-am amintit de o de­clarație dintr-un interviu pe care Ștefăniță l-a acordat ziarului nostru în 30 septembrie 2009, când nici în vise nu credea că va ajunge în Parlament: «Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă!» spunea el atunci. Iar acum, la aproape 10 ani distanță, descoperim, în sfârșit... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 15:40 (7115 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

O investiție pentru 1500 de hectare de teren agricol

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

În urmă cu 3 ani, un fermier din Mihail Kogălniceanu a achiziționat un utilaj pentru drenat excesul de apă din terenurile agricole. Anul acesta, Arnaud Perrein, «francezul de la Kogălniceanu», continuă procesul și se apropie de 1500 de hectare de teren drenate printr-o metodă unică în România. «Înainte de toate, această investiție a fost o necesitate...» ne-a declarat el.

Un utilaj unic în România
Drenarea excesului de umi­ditate din Lunca Ialomiței este, susține fermierul francez Arnaud Perrein de la Mihail Kogălni­ceanu, o necesitate. În aceste condiții, ideea achiziționării... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 13:40 (6208 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Situație alarmantă

Ialomița, județul codaș la contracepție

încercarea de a stopa sarcinile nedorite, autoritățile din Ialomița eșuează de fiecare dată. Deși se investesc bani și se încheie parteneriate pentru a preveni concepția, foarte mulți copii sunt aduși pe lume de mame care nu au atins vârsta majoratului. În 2018, au fost raportate peste 100 de astfel de cazuri. Iar cifra repre­zintă doar partea cuantificabilă a acestui fenomen...

Contracepția, o figură de stil
Prevenirea sarcinilor nedorite prin folosirea eficientă a măsu­rilor contraceptive poartă denumirea generică de «planning fami­lial». Concret, este vorba despre sfaturile... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 09:50 (3926 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Din cauza pensionărilor

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Pentru că legea le permite, magistrații din Ialomița încep să iasă la pensie mai devreme de termen. Tribunalul Ialomița, de exemplu, va rămâne fără trei judecătoare, pentru că acestea au ales să se pensioneze după 25 de ani de activitate. Situația generează haos în cadrul instituției, din cauza faptului că Tribunalul Ialomița își va reduce numărul de magistrați. Chiar dacă posibilitatea este permisă de Statutul Magistraților, actul normativ nu prevede însă nicio soluție cu privire la modul în care vor fi integrați în sistem noi judecători...

Legea lasă instanțele fără judecători
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 14:25 (6625 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Investigații medicale programate cu luni bune înainte. Se întâmplă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde, din cauza fondurilor limitate, pacienții sunt obligați să aștepte foarte mult timp pentru un exa­men RMN. Situația ar putea fi evitată dacă reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița ar oferi mai multe fonduri pentru efectuarea de investigații RMN. La rândul lor, oficialii instituției spun că prioritate în distribuția fondurilor pentru verificarea stării de sănătate a bolnavilor o au alte tipuri de analize medicale.

Un aparat pentru 3 județe
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 10:05 (16661 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru excluderea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Acesta a explicat faptul că va contesta decizia.

PSD Ialomița își caută un nou președinte
Contestatar al președintelui Liviu Dragnea, Marian Neacșu, președintele PSD Ialomița, a fost exclus luni, 5 noiembrie 2018, din cadrul PSD cu 53 de voturi «pentru» și 9 «împotrivă». Marian Neacșu a precizat că va contesta decizia luată de reprezentanții formațiunii, însă nu va lupta împotriva partidului. Excluderea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 19:00 (12754 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii aprobă transferurile procurorilor de la o unitate de Parchet la alta, pe criterii uluitoare. Așa se face că un procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia a ajuns la București după ce a declarat în fața plenului faptul că își dorește «să fie mai aproape de prietenii din copilărie». În același timp, cererea unui alt procuror din cadrul aceluiași Parchet, care dorea să lucreze tot la București, și în al cărei cuprins se regăseau motive temeinice pentru a fi aprobată, a fost respinsă, fiind considerată inadmisibilă!

Decizii uluitoare ale CSM... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 17:45 (8643 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019

Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019

Autoritățile din Ialomița au început cu stângul pregătirile pentru sezonul rece 2018-2019. Marea problemă o reprezintă modul în care se va desfă­șura deszăpezirea pe drumurile județene. Consiliul Județean Ialomița încă nu a finalizat procedurile în ceea ce privește încheierea contractelor cu firmele care vor asigura întreținerea celor 500 de kilometri de drumuri județene pe timp de iarnă. Oficialii nu au recunoscut că vor rata termenul final la care trebuiau în­cheiate pregătirile, în schimb au dat dat asi­gurări că zăpada nu va produce probleme pe șoselele pe care le admi­nistrează.

Un demers ratat... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 14:10 (5385 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița

Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a decis să ceară în instanță anularea diplomelor de Bacalaureat pe care elevii le-au obținut în mod fraudulos după ce au mituit mai mulți profesori, în timpul sesiunii iunie-iulie 2012 a examenului de maturitate. Instituția a fost obligată să realizeze acest demers printr-o sentință definitivă a Curții de Apel București, în urma unui proces ce a avut același obiect. Deși decizia magistraților din Capitală a fost luată în vară, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au luat-o în considerare abia în urmă cu câteva zile...

Judecătorii au pasat responsabilitatea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 09:55 (7820 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

proști, ticăloși

Suntem suficient de proști pentru a fi conduși de ticăloși. Un re­zumat al realității de zi cu zi, dezno­dământ al promovării în funcții a unor specimene membri de partid sau exponenți de vază ai «nepotis­mului». Întreg sistemul statal pare prăbușit sub greu­tatea unei mizerii în care ne complacem și despre care cu toții știm. De la Învățământ la Sănătate, Cultură și Agricultură, Justiție și Sport, orice domeniu pare la pământ, zbătându-se în me­diocritatea accentuată de decizii inoportune. Ne scufundăm pe zi ce trece în mocirla creată, întrebându-ne retoric dacă vom reuși să supraviețuim. Nu întrezărim speranțe, dar visăm la schimbarea societății. Asta în condițiile în care, spre exemplu, la... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2018, 11:20 (6970 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia

EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia

În ADN-ul companiei EXPUR, RESPECTUL, ÎNDRĂZNEALA și PERFORMANȚA sunt valori importante pe care compania le-a regăsit și în comunitatea locală, la o echipă de elevi din clasele a X-a, a XI-a și a XII-a din trupa de teatru a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, care pune în scenă, în diferite locuri ale lumii, piese de teatru în limba franceză. EXPUR a ales să îi învestească cu încredere și să își pună amprenta în formarea lor, nu numai pentru școală, ci pentru viață. Managerii companiei au fost impresionați de puternica determinare a liceenilor de reușită-de la a se expune experienței de exprimare în public într-un eveniment internațional și a-și învinge... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2018, 16:25 (15151 vizualizări - 18 comentarii)

REPORTAJ

CIREȘARUL

CIREȘARUL

La Popasul Chirana, pe mâna dreaptă cum mergi spre Vlădeni, a crescut din pământ... o livadă de cireși olandezi! Livada se întinde pe 7 hectare și a fost plantată săptămâna trecută. Valoarea investiției este de aproximativ 400 mii de euro... O treime din această sumă a fost suportată de către Ionuț Jipa, proprietarul livezii: «E un vis din copilărie. Și, dacă am noroc, și o afacere profitabilă...».

Un vis așteptat 4 ani Ionuț Jipa are 33 de ani și este co-proprietarul serei hidroponice de la Chirana. Dar și-a dorit întotdeauna să aibă o livadă de cireși. Atât de mult încât, în urmă... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2018, 10:10 (6222 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Oda lui Viky Berbec pentru Preasfințitul Vincențiu

Vrednică este!

Oda lui Viky Berbec pentru Preasfințitul Vincențiu

Nevasta protopopului de Urziceni, Victorița Berbec, i-a închinat Preasfințitului Vincențiu o odă pe Facebook. Ceilalți protopopi caută soluții pentru a contrabalansa acest avantaj. Redăm, din nerăbdare, un fragment din oda cu pricina: «De toate el s-a îngrijit a fi/Pentru bisericile din acest ținut./Pictură, cruci și temelii.../Din cea mai bună daltă și calitatea I».

Mare e grădina Preasfințitului!
Viky Berbec e numele de scenă al Victoriței Berbec, soția protopopului de Urziceni, Aurel Berbec. Iar scena e Facebook-ul, unde doamna Viky postează regulat, semn că s-a plictisit de... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2018, 14:20 (13080 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia legiferează la tariful de 1900 de lei/minut

Nou record administrativ

Consiliul Local Slobozia legiferează la tariful de 1900 de lei/minut

Joi, 25 octombrie 2018, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat 13 proiecte de hotărâri, unele de interes real pentru comunitate. Remarcabilă rămâne însă viteza cu care au fost aprobate aceste proiecte de hotărâri, respectiv 10 minute. Altfel spus, pentru fiecare minut de «legiferare», slobozenii au plătit 1900 de lei. Asta da performanță!

O performanță tristă Săptămâna trecută, la ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia au participat 19 consilieri. Ei au votat (sau s-au abținut de la vot) 13 proiecte de hotărâri... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2018, 12:05 (7065 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor pentru siguranța elevilor

Polițiștii ialomițeni acționează consecvent pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică în perimetrul școlilor, pentru prevenirea infracționalității și a oricăror evenimente nedorite care ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:42
(9386 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 18:45
(5298 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grup de lucru anti-etnobotanice

În baza Ordinului Ministerului Administrației și Internelor nr. 37 din data de 17 februarie 2011 pentru constituirea echipelor mixte ce vor efectua controale conform competențelor legale, în locurile și ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 15:23
(9718 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Record la depunerea Formularului 112

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, din 4177 Declarații 112 ce se așteptau a fi primite la nivelul județului nostru, au fost depuse un număr de 4010 declarații, în procent de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:02
(5652 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomaj în 10 zile de la diponibilizare

Potrivit reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, luni, 28 februarie au fost publicate modificările privind sistemul asigurărilor de șomaj și stimularea ocupării forței ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:00
(10382 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Beat la volan, a acroșat un scuter

Duminică, 27 februarie, la Amara s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, o mașină condusă de un bărbat de 37 ani, din localitate, a lovit un scuter ce circula regulamentar. Mopedul a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:24
(43612 vizualizări - 32 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Bătrînă accidentată de un șofer ce dădea înapoi

O bătrînă de 66 ani a fost lovită violent de o mașină, la Fetești. Incidentul s-a produs sîmbătă, 26 februarie, pe o stradă din localitate. Șoferul încerca să efectueze manevra de mers înapoi, timp în care ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(14575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Căzănești: Țigări de contrabandă, descoperite într-o mașină

20 de cartușe de țigări, aceasta este ultima captură a polițiștilor la capitolul contrabandă cu țigarete. Descoperirea a fost realizată vineri, 25 februarie, de către polițiștii din Căzănești, care au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(11214 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

Un șofer băut a fost prins de polițiști vineri, 25 februarie, conducînd o mașină în orașul Țăndărei. Localnicul de 35 ani, a cărui alcoolemie depășea 0,97 la mie, s-a ales cu dosar penal. În aceeași noapte ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:22
(9285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a polițiștilor în discoteci

Aproape 50 de polițiști ialomițeni, însoțiți de jandarmi, au desfășurat o acțiune de amploare în noaptea de sîmbătă, 26 februarie, în Slobozia și în localitățile limitrofe. Ținta principală a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:17
(9404 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Pompierii militari de la Garda de Intervenție Slobozia și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență al orașului Căzănești au acționat sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 17.20, pentru lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:59
(11849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Fetești: Tînără de 22 ani, salvată de SMURD după ce a înghițit mai multe medicamente

Sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 16.00, echipajul SMURD de la Garda Fetești a fost solicitat să intervină pentru a acorda primul ajutor medical unei tinere, în vîrstă de 22 ani, din municipiu. La sosirea ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:55
(9089 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Fetești are OFICIAL comandanți: Anghel, șef al Poliției, Mihăilă, șef la Ordine Publică

În urma concursului desfășurat la finele acestei luni, Poliția Fetești a revenit la normal. Adică are șefi. Potrivit unui comunicat remis de Inspectoratul Județean de Poliție, noul șef al Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 12:54
(13867 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot depune cereri pentru plata pe suprafață

Marți, 1 martie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează Campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Potrivit unei informări a instituției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:41
(8843 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: După ce au spart mai multe case din Albești și Buești, doi tineri au fost reținuți

Doi tineri, în vârstă de 16, respectiv 18 ani, primul din comuna Albești, iar cel de-al doilea din comuna Buești, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 24 februarie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:40
(12661 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Miliarde de euro pentru fermieri

Potrivit datelor statistice ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, în perioada februarie 2010-februarie 2011, instituția a efectuat plăți în conturile beneficiarilor în valoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:39
(13622 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Stagiul de practică al studenților Academiei de Poliție, la final

Cei 11 studenți ai Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București au finalizat vineri, 25 februarie a.c., stagiul de practică la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița.
Repartizați să își desfășoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:27
(12158 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

În cursul nopții trecute, joi spre vineri, 24/25 februarie a.c., agenții Postului de Poliție Manasia împreună cu lucrători din cadrul Ocolului Silvic Urziceni au identificat trei bărbați, cu vîrste cuprinse ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 15:43
(10353 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia furt lemne


Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

La primele ore ale dimineții de vineri, 25 februarie, Inpectoratul de Poliție anunță că în Ialomița sînt blocate 4 drumuri județene, traficul rutier fiind întrerupt din cauza vîntului puternic care viscolește ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 09:32
(10609 vizualizări - 0 comentarii)


5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

Hyundai ix20, noul MPV din segmentul B al mărcii, a obținut punctajul maxim de 5 stele la testele Euro NCAP-organizație independentă care se ocupă cu evaluarea nivelului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:53
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Agajatorii, obligați să depună fișele fiscale pentru 2010

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor, plătitori de venituri din salarii și asimilate salariilor, că au obligația depunerii fișelor fiscale pentru anul 2010. Acestea ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:43
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: A intrat cu Salvarea în pom!

Ciochina: A intrat cu Salvarea în pom!

Joi, 24 februarie a.c., în jurul orei 15.20, pe DN2A, în comuna Ciochina s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a două persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:31
(11924 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: 15 sesizări penale depuse la Parchet de Finanțe

«În cursul lunii ianuarie 2011, organele de control din cadrul Direcției Generale de Finanțe Publice Ialomița au efectuat un număr de 171 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:29
(8312 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiect pentru copii de grădiniță

IPJ Ialomița: Proiect pentru copii de grădiniță

În cursul zilei de marți, 22 februarie a.c., în baza unui protocol de colaborare între Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și Grădinița cu program prelungit nr. 2 Slobozia, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:57
(9771 vizualizări - 0 comentarii)


TNL Slobozia vă «căsătorește» pentru o zi

De Dragobete, joi, 24 februarie a.c., TNL Slobozia vă așteaptă pe platforma «Mihai Viteazul» de pe bulevardul Unirii din Slobozia «pentru a fi cununați timp de o zi». Inițiativa tinerilor liberali slobozeni ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:48
(10815 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Atelier de confecționat mărțișoare la Muzeul Județean

Vineri, 18 februarie, în cadrul Muzeului Județean Ialomița, a debutat acțiunea «Firicel de primăvară»-atelier de confecționat mărțișoare. La inițiativa Muzeului a răspuns și de această dată Școala «Sfîntul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:38
(10618 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serată muzicală și expoziție de artă platică

Miercuri, 23 februarie, la Sala Arcadia a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia a fost vernisată «Expoziția de artă platică a artiștilor brăileni», evenimentul fiind organizat de Uniunea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:28
(11363 vizualizări - 0 comentarii)


ISUJ Ialomița: 28 februarie 2011-78 de ani de protecție civilă, Ziua «Porților Deschise»

Ziua Protecției Civile din România este un eveniment care prilejuiește rememorarea momentului istoric care a consfințit înființarea Apărării Pasive din România. Înaltul Decret Regal nr. 468 din 1933 este ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:17
(10039 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificări ale Codului Fiscal pentru sediile secundare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița aduce la cunoștința contribuabililor modificările aduse Codului de procedură fiscală privind administrarea creanțelor fiscale ale sediilor secundare care ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2011, 18:06
(9983 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Urziceni

Incendii la Slobozia și Urziceni

Sîmbătă, 19 februarie, în jurul orei 11.00, pompierii de la Garda Slobozia au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la un depozit al unei societăți comerciale care are ca ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2011, 18:00
(10668 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...