Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru alocă 2,1 milioane lei pentru investițiile locale

Mimetism european la spartul târgului

Președintele Moraru alocă 2,1 milioane lei pentru investițiile locale

Administrația Moraru a alocat 2,1 milioane de lei pentru finanțarea a 6 proiecte de investiții în mediul rural. Semnarea contractelor s-a făcut pe 1 noiembrie 2018, în cadrul unei conferințe de presă susținute de către președintele Moraru. Pe lista comunelor care au primit finanțări s-au numărat Jilavele, Drăgoești, Roșiori, Săveni, Traian și Perieți. Principiul de finanțare utilizat a fost «primul venit, primul servit». Daniel Ganea, directorul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a declarat în cadrul conferinței: «Îmi doresc ca la fiecare primărie să existe cel puțin o persoană care să poată scrie o cerere de finanțare...».

Jumătatea ascunsă a realității... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2018, 12:10 (5611 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Protest spontan și scandal în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Protest spontan și scandal în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Părinții elevilor de clase primare ai Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei au organizat joi, 8 noiembrie 2018, un protest spontan în curtea unității de învățământ. Oamenii sunt nemulțumiți de decizia adoptată de Primăria Țăndărei de a-i muta pe elevi în corpul clădirii Școlii Gimnaziale «Spiru Haret». Administrația locală a orașului a inițiat o propunere prin care intenționează să comaseze această unitate școlară cu Liceul Teoretic «Paul Georgescu».

Revoltă în curtea școlii Inițiativa propusă de Primăria Țăndărei cu privire la reorganizarea rețelei școlare a orașului i-a scandalizat... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2018, 20:05 (36835 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

bonus: Mocioniu și Pop îl susțin post festum pe Marian Neacșu

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru exclu­derea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Deși e deja istorie, Marian Neacșu nu se predă. Între două declarații privind contestarea rezultatului votului, el a postat pe pagina sa de Facebook următorul mesaj «Dacă va întrebați cum a decurs Comitetul Executiv Național al Partidului Social Democrat de astăzi, vă propun să urmăriți o înregistrare video de la Con­gresul al 12-lea al Partidului Comunist Român. Orice asemănare din păcate nu este întâmplătoare. PSD este și va rămâne partidul celor mulți, nu partidul unui om indiferent cum s-a numit sau cum se numește el!»... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 20:05 (9424 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Obiectiv în ceață

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 0-1

Obiectiv în ceață

Atât fotbaliștii cât și spectatorii Sloboziei s-au hrănit cu energia sumedeniei de victorii obținute în primele 10 etape. Au fost succese pe deplin meritate de Unirea dar, la drept vorbind, adversarii nu au rupt gura târgului. Primul examen cu adevărat serios a venit sâmbătă, 3 noiembrie 2018, când pe gazonul Stadionului «1 Mai» au pășit în calitate de adversari ilfovenii de la CS Afumați, interesați la rândul lor de promovare. Oaspeții veneau la Slobozia după o înfrângere suprinzătoare cu «frații» de la Tunari. Altă sursă de încredere, dar și de amorțire a concentrării pentru Soare și compania... În fine, a ieșit un meci încrâncenat, greu de savurat de către un spectator neutru. Iar dezno­dământul... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 19:10 (4411 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Prima înfrângere. Va fi și ultima?

Handbal, Neptun Constanța-HCM Slobozia 25-24 (12-10)

Prima înfrângere. Va fi și ultima?

A fost duminica surprizelor în handbalul feminin. Viperele norvegi­ene au mușcat-o lacom pe CSM București, Buzăul a bătut-o crunt pe Craiova, iar Slobozia nu putea face excepție... Mai cu seamă că atunci când succesele ți se urcă la cap, se lasă apoi greu în mâini și picioare. E drept că Sloboziei i-au lipsit Filip, Marchi­danu și Nicolae, Georgescu a jucat într-un picior, iar Codrea abia a revenit. Aceste scuze nu țin însă la un nivel atât de scăzut, iar sportul îi pedepsește pe cei care se cred dinainte învingători. Așa i s-a întâmplat echipei HCM Slobozia la Constanța, acolo unde corabia lui Covaciu a luat în premieră apă...

HCM, evoluție ștearsă... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 18:15 (4924 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de medalii la CS Amara

Lupte libere

Ploaie de medalii la CS Amara

La finele săptămânii precedente, orașul Onești a găzduit Cam­pio­natul Național de Lupte adresat Juniorilor III și IV. Elevii lui Marian Moraru de la CS Amara și-au demonstrat încă o dată valoarea, întorcându-se acasă cu 7 clasări pe podium, dintre care 4 titluri naționale. De departe, sportiva cu cel mai bogat palmares de la clubul amărean, Nicoleta Băjan, a adăugat în colecția de trofee un titlu național, obținut la categoria 39 de kilograme. Cealaltă sportivă care de curând s-a re­marcat la Campionatul Balcanic, Steluța Subțirică a devenit și ea Cam­pioană Națională, la 44 kilo­grame. Alexandru Minea și-a confirmat ascensiunea prin titlul național la 26 kilograme, campion devenind și Robert... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 18:05 (4216 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Remiză albă la Adâncata. Profită Ciulnița!

E clar, avem un campionat al Ligii a IV-a viu disputat, în care va fi greu să se desprindă vreo echipă câștigătoare. Acest aspect a făcut mulți microbiști să fie mai atenți la competiția păstorită din acest sezon de Vasile Bratu. Sâmbătă, la meciul Unirii Slobozia din Liga a III-a, mulți spectatori dădeau telefoane pentru a afla ce fac favoritele lor din județeană în etapa a 10-a. Etapă care, în loc să clarifice lucrurile, mai rău le-a încurcat! Adâncata și Gheorghe Doja s-au anihilat reciproc și de aici a ieșit o remiză albă... De acest rezultat a profitat Bărăganul Ciulnița. Aceasta a obținut un succes la limită în compania Viitorului Axintele, rezultat la care au contribuit cu goluri David... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 17:10 (4513 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ăla mic și negru, de respira greu...

Ăla mic și negru, de respira greu...

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu are mania fotografiatului. De la Tudorel Toader și până la Ahmed Abdulla Al Matrooshi, ambasadorul Emiratelor Arabe Unite, toată lumea e prezentă pe pagina sa de Facebook. Nouă ne-a atras însă atenția această fotografie, în care domnia sa apare alături de renegatul Gabi Ionașcu, ajuns între timp senator, că fierul rău nu piere. Ne-a atras atenția pentru că ne-am amintit de o de­clarație dintr-un interviu pe care Ștefăniță l-a acordat ziarului nostru în 30 septembrie 2009, când nici în vise nu credea că va ajunge în Parlament: «Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă!» spunea el atunci. Iar acum, la aproape 10 ani distanță, descoperim, în sfârșit... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 15:40 (7115 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

O investiție pentru 1500 de hectare de teren agricol

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

În urmă cu 3 ani, un fermier din Mihail Kogălniceanu a achiziționat un utilaj pentru drenat excesul de apă din terenurile agricole. Anul acesta, Arnaud Perrein, «francezul de la Kogălniceanu», continuă procesul și se apropie de 1500 de hectare de teren drenate printr-o metodă unică în România. «Înainte de toate, această investiție a fost o necesitate...» ne-a declarat el.

Un utilaj unic în România
Drenarea excesului de umi­ditate din Lunca Ialomiței este, susține fermierul francez Arnaud Perrein de la Mihail Kogălni­ceanu, o necesitate. În aceste condiții, ideea achiziționării... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 13:40 (6208 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Situație alarmantă

Ialomița, județul codaș la contracepție

încercarea de a stopa sarcinile nedorite, autoritățile din Ialomița eșuează de fiecare dată. Deși se investesc bani și se încheie parteneriate pentru a preveni concepția, foarte mulți copii sunt aduși pe lume de mame care nu au atins vârsta majoratului. În 2018, au fost raportate peste 100 de astfel de cazuri. Iar cifra repre­zintă doar partea cuantificabilă a acestui fenomen...

Contracepția, o figură de stil
Prevenirea sarcinilor nedorite prin folosirea eficientă a măsu­rilor contraceptive poartă denumirea generică de «planning fami­lial». Concret, este vorba despre sfaturile... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 09:50 (3926 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Din cauza pensionărilor

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Pentru că legea le permite, magistrații din Ialomița încep să iasă la pensie mai devreme de termen. Tribunalul Ialomița, de exemplu, va rămâne fără trei judecătoare, pentru că acestea au ales să se pensioneze după 25 de ani de activitate. Situația generează haos în cadrul instituției, din cauza faptului că Tribunalul Ialomița își va reduce numărul de magistrați. Chiar dacă posibilitatea este permisă de Statutul Magistraților, actul normativ nu prevede însă nicio soluție cu privire la modul în care vor fi integrați în sistem noi judecători...

Legea lasă instanțele fără judecători
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 14:25 (6625 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Investigații medicale programate cu luni bune înainte. Se întâmplă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde, din cauza fondurilor limitate, pacienții sunt obligați să aștepte foarte mult timp pentru un exa­men RMN. Situația ar putea fi evitată dacă reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița ar oferi mai multe fonduri pentru efectuarea de investigații RMN. La rândul lor, oficialii instituției spun că prioritate în distribuția fondurilor pentru verificarea stării de sănătate a bolnavilor o au alte tipuri de analize medicale.

Un aparat pentru 3 județe
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 10:05 (16663 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru excluderea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Acesta a explicat faptul că va contesta decizia.

PSD Ialomița își caută un nou președinte
Contestatar al președintelui Liviu Dragnea, Marian Neacșu, președintele PSD Ialomița, a fost exclus luni, 5 noiembrie 2018, din cadrul PSD cu 53 de voturi «pentru» și 9 «împotrivă». Marian Neacșu a precizat că va contesta decizia luată de reprezentanții formațiunii, însă nu va lupta împotriva partidului. Excluderea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 19:00 (12754 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii aprobă transferurile procurorilor de la o unitate de Parchet la alta, pe criterii uluitoare. Așa se face că un procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia a ajuns la București după ce a declarat în fața plenului faptul că își dorește «să fie mai aproape de prietenii din copilărie». În același timp, cererea unui alt procuror din cadrul aceluiași Parchet, care dorea să lucreze tot la București, și în al cărei cuprins se regăseau motive temeinice pentru a fi aprobată, a fost respinsă, fiind considerată inadmisibilă!

Decizii uluitoare ale CSM... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 17:45 (8643 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019

Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019

Autoritățile din Ialomița au început cu stângul pregătirile pentru sezonul rece 2018-2019. Marea problemă o reprezintă modul în care se va desfă­șura deszăpezirea pe drumurile județene. Consiliul Județean Ialomița încă nu a finalizat procedurile în ceea ce privește încheierea contractelor cu firmele care vor asigura întreținerea celor 500 de kilometri de drumuri județene pe timp de iarnă. Oficialii nu au recunoscut că vor rata termenul final la care trebuiau în­cheiate pregătirile, în schimb au dat dat asi­gurări că zăpada nu va produce probleme pe șoselele pe care le admi­nistrează.

Un demers ratat... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 14:10 (5385 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița

Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a decis să ceară în instanță anularea diplomelor de Bacalaureat pe care elevii le-au obținut în mod fraudulos după ce au mituit mai mulți profesori, în timpul sesiunii iunie-iulie 2012 a examenului de maturitate. Instituția a fost obligată să realizeze acest demers printr-o sentință definitivă a Curții de Apel București, în urma unui proces ce a avut același obiect. Deși decizia magistraților din Capitală a fost luată în vară, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au luat-o în considerare abia în urmă cu câteva zile...

Judecătorii au pasat responsabilitatea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 09:55 (7821 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

proști, ticăloși

Suntem suficient de proști pentru a fi conduși de ticăloși. Un re­zumat al realității de zi cu zi, dezno­dământ al promovării în funcții a unor specimene membri de partid sau exponenți de vază ai «nepotis­mului». Întreg sistemul statal pare prăbușit sub greu­tatea unei mizerii în care ne complacem și despre care cu toții știm. De la Învățământ la Sănătate, Cultură și Agricultură, Justiție și Sport, orice domeniu pare la pământ, zbătându-se în me­diocritatea accentuată de decizii inoportune. Ne scufundăm pe zi ce trece în mocirla creată, întrebându-ne retoric dacă vom reuși să supraviețuim. Nu întrezărim speranțe, dar visăm la schimbarea societății. Asta în condițiile în care, spre exemplu, la... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2018, 11:20 (6971 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia

EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia

În ADN-ul companiei EXPUR, RESPECTUL, ÎNDRĂZNEALA și PERFORMANȚA sunt valori importante pe care compania le-a regăsit și în comunitatea locală, la o echipă de elevi din clasele a X-a, a XI-a și a XII-a din trupa de teatru a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, care pune în scenă, în diferite locuri ale lumii, piese de teatru în limba franceză. EXPUR a ales să îi învestească cu încredere și să își pună amprenta în formarea lor, nu numai pentru școală, ci pentru viață. Managerii companiei au fost impresionați de puternica determinare a liceenilor de reușită-de la a se expune experienței de exprimare în public într-un eveniment internațional și a-și învinge... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2018, 16:25 (15153 vizualizări - 18 comentarii)

REPORTAJ

CIREȘARUL

CIREȘARUL

La Popasul Chirana, pe mâna dreaptă cum mergi spre Vlădeni, a crescut din pământ... o livadă de cireși olandezi! Livada se întinde pe 7 hectare și a fost plantată săptămâna trecută. Valoarea investiției este de aproximativ 400 mii de euro... O treime din această sumă a fost suportată de către Ionuț Jipa, proprietarul livezii: «E un vis din copilărie. Și, dacă am noroc, și o afacere profitabilă...».

Un vis așteptat 4 ani Ionuț Jipa are 33 de ani și este co-proprietarul serei hidroponice de la Chirana. Dar și-a dorit întotdeauna să aibă o livadă de cireși. Atât de mult încât, în urmă... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2018, 10:10 (6240 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Oda lui Viky Berbec pentru Preasfințitul Vincențiu

Vrednică este!

Oda lui Viky Berbec pentru Preasfințitul Vincențiu

Nevasta protopopului de Urziceni, Victorița Berbec, i-a închinat Preasfințitului Vincențiu o odă pe Facebook. Ceilalți protopopi caută soluții pentru a contrabalansa acest avantaj. Redăm, din nerăbdare, un fragment din oda cu pricina: «De toate el s-a îngrijit a fi/Pentru bisericile din acest ținut./Pictură, cruci și temelii.../Din cea mai bună daltă și calitatea I».

Mare e grădina Preasfințitului!
Viky Berbec e numele de scenă al Victoriței Berbec, soția protopopului de Urziceni, Aurel Berbec. Iar scena e Facebook-ul, unde doamna Viky postează regulat, semn că s-a plictisit de... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2018, 14:20 (13081 vizualizări - 14 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

1000 de pachete de țigări din Moldova, depistate în mașina unui slobozean

La primele ore ale dimineții de miercuri, 3 noiembrie, un slobozean a fost prins de polițiști cu 1000 de pachete de țigări de contrabandă. Bărbatul, de 46 de ani, a fost prins în trafic, în cartierul Bora ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:41
(19364 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Armă deținută ilegal

Un feteștean de 34 de ani a fost prins de polițiști deținînd o armă ilegal. Bărbatul a fost depistat miercuri, 3 noiembrie, în cadrul unei acțiuni specifice a polițiștilor din cadrul Serviciului Arme, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:40
(15816 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești armă


Țăndărei: Cu pește la vînzare

Un comerciant «ambulant» de pește a fost prins de polițiștii din Țăndărei în timp ce încerca să vîndă «marfa» localnicilor. Bărbatul ce se deplasa la volanul unei mașini înmatriculate în Călărași avea ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:39
(16425 vizualizări - 0 comentarii)


Lemne «fără documente» la Perieți și Adîncata, confiscate

Comerț cu lemne la drumul mare. Asta au constatat polițiștii ialomițeni miercuri, 3 noiembrie, în localitățile Perieți și Adîncata. Lemnele erau vîndute de doi bărbați, de 29 respectiv 36 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:37
(13559 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaște sfinte pentru sărbătorirea hramului Mînăstirii «Sfinții Voievozi»

«În perioada 5-8 noiembrie 2010, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului Mînăstirii ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:46
(15524 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziții în cartierul Bora

Locuințele a nouă persoane din cartierul slobozean Bora au fost percheziționate, miercuri, 3 noiembrie. 9 bărbați și 7 femei erau suspecții principali în mai multe dosare de furt aflate în evidențele Poliției ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:35
(15484 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat gardul cimitirului din Urziceni și au fost prinși... după doi ani!

60 de panouri de gard furate de la cimitirul municipal din Urziceni au fost găsite de polițiști. Gardul a fost descoperit la locuința unui bărbat, de 38 de ani, din Grindu. Bunurile fuseseră furate de alți ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:33
(8417 vizualizări - 0 comentarii)


TIR în flăcări pe autostradă

O țigare aprinsă aruncată la întîmplare a fost sursa aprindere a unei rezerve de furaje în localitatea Gimbășani. Flăcările s-au aprins marți, 2 noiembrie și amenințau casa unui cetățean din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:32
(13302 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Copil de 4 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 4 ani, din localitatea Luciu, a fost marți, 2 noiembrie, victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs din cauza faptului că minorul, lăsat nesupravegheat, a încercat să traverseze ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:30
(13091 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Slobozia: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Deși avea permisul de conducere suspendat, asta nu l-a împiedicat să conducă mașina. Este vorba de un tînăr slobozean, de 24 de ani, prins de polițiști conducînd fără permis, în noaptea de 2 spre 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:28
(13088 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Lemn vîndut ilegal

Temperaturile scăzute scot la iveală tot mai multe infracțiuni la regimul silvic. Ultima dintre acestea s-a produs marți, 2 noiembrie, în comuna Gheorghe Lazăr, unde polițiștii din localitate au prins în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:24
(14286 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:20
(9563 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:04
(8213 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Armă din primul război mondial, deținută de un localnic

Descoperire inedită la Făcăeni: o armă folosită în primul război mondial a fost găsită de polițiști la un localnic. Arma a fost găsită în posesia unui bărbat, de 45 de ani, din localitate, care a povestit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(16443 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni armă


Gheorghe Doja: Băut și fără permis, la volan

Din ce în ce mai des, pe șoselele ialomițene sînt înregistrate cazuri de consum de alcool la volan sau conducere fără permis. De această dată, la Gheorghe Doja, noaptea trecută, polițiștii au depistat în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(14487 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A încercat să-și întoarcă mașina în șosea și a lovit un scuter

A vrut să-și întoarcă mașina în mijlocul străzii și a sfîrșit provocînd un accident rutier. Victima, un tînăr de 22 de ani, a fost dusă de urgență la Spital fiind rănită... Marți, 1 noiembrie, o șoferiță ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(13647 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Tineri reținuți pentru furt

După ce au furat 500 de lei dintr-o societate comercială, doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de către polițiști. Capetele de acuzare pe numele celor doi indivizi ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(16777 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Miloșești furt


Gârbovi: Condamnat la închisoare, încarcerat

Un bărbat de 38 de ani, condamnat de magistrații ialomițeni la închisoare, a fost prins de polițiștii din Urziceni. Bărbatul se sustrăgea executării pedepsei dar a fost prins luni, 1 octombrie, aflîndu ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:45
(17195 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


Bordușani: Dosare penale pentru furt de cereale

Cinci bărbați și două femei din Bordușani sînt acuzați de furt de cereale. Asta după ce în cadrul unei acțiuni intercomunale polițiștii din Bordușani și Făcăeni i-au prins în flagrant la furat de cereale ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:43
(15583 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căruță lovită de o mașină

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 29 octombrie, la Bordușani, o căruță a fost lovită din spate de o mașină. Atelajul hipo, condus de o femeie de 56 de ani nu era semnalizat, motiv pentru care nu ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:09
(14155 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șofer» fără permis, la plimbare

Inconștiența și teribilismul tinerilor produc multiple evenimente în traficul ialomițean. Iar acestea nu sînt deloc rare. Ultimul dintre acestea vizează un tînăr de 28 de ani, din Țăndărei, ce a avut ghinionul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:08
(16283 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție comercianți! Lipsa documentelor justificative se transformă în amenzi

Comercianții de ocazie au intrat la sfîrșitul săptămînii trecute în vizorul polițiștilor feteșteni angrenați într-o acțiune al cărei scop l-a constituit prevenirea și combaterea activităților de comerț ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(15187 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Pieton accidentat

Sîmbătă, 30 octombrie, la Ciochina s-a petrecut un accident rutier. În urma evenimentului un bătrîn de 76 ani din localitate a fost rănit. Potrivit polițiștilor, victima a vrut să traverseze șoseaua prin ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(13307 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: Șoferi băuți sau vitezomani, amendați de polițiști cu 85000 de lei

343 amenzi, 9 certificate de înmatriculare retrase și 19 permise de conducere reținute este rezumatul activităților polițiștilor rutieriști de week-endul trecut. Acțiunile s-au desfășurat pe principalele ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(12955 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Viteza a făcut două victime

Întrucît nu a condus cu viteză regulamentară, un bărbat, de 28 de ani, din Prahova a provocat un accident rutier, duminică, 31 octombrie, în apropierea localității Adîncata. Prahoveanul se afla la volanul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(14239 vizualizări - 0 comentarii)


«Un plus de Siguranță», Campanie pentru siguranța locuințelor

În ultimele două luni ale anului, respectiv în perioada noiembrie-decembrie 2010, Inspectoratul General al Poliției Române derulează campania națională «Un plus de Siguranță». «Campania se încadrează în ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:05
(13016 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele cu ocazia Salonului Auto de la Paris, ediția 2010. Două dintre modele -ix20 și noul i10- au debutat la Paris, în timp ce incredibilul Genesis Coupe și ix35 Blue vor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:02
(15782 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, găsită moartă în apartament

Sîmbătă, 30 octombrie a.c., echipajul de descarcerare al Gărzii Slobozia s-a deplasat în municipiul reședință de județ pentru deblocarea ușii de la apartamentul unei femei în vîrstă de 74 de ani, situat ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:58
(13786 vizualizări - 0 comentarii)


Noapte de foc pentru pompierii ialomițeni: 3 incendii în 4 ore

Este vorba de noaptea de vineri spre sîmbătă, 29/30 octombrie, cînd, în mai puțin de 4 ore, militarii au fost solicitați să intervină la stingerea a trei incendii izbucnite pe raza județului.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:57
(14152 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: «Rapsozii la ei acasă»

Munteni Buzău: «Rapsozii la ei acasă»

Printre preocupările permanente ale Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița se numără și organizarea anuală a unei manifestări legate de inima și sufletul țăranului ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:50
(18060 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...