Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

O investiție pentru 1500 de hectare de teren agricol

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

În urmă cu 3 ani, un fermier din Mihail Kogălniceanu a achiziționat un utilaj pentru drenat excesul de apă din terenurile agricole. Anul acesta, Arnaud Perrein, «francezul de la Kogălniceanu», continuă procesul și se apropie de 1500 de hectare de teren drenate printr-o metodă unică în România. «Înainte de toate, această investiție a fost o necesitate...» ne-a declarat el.

Un utilaj unic în România
Drenarea excesului de umi­ditate din Lunca Ialomiței este, susține fermierul francez Arnaud Perrein de la Mihail Kogălni­ceanu, o necesitate. În aceste condiții, ideea achiziționării... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 13:40 (6216 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Situație alarmantă

Ialomița, județul codaș la contracepție

încercarea de a stopa sarcinile nedorite, autoritățile din Ialomița eșuează de fiecare dată. Deși se investesc bani și se încheie parteneriate pentru a preveni concepția, foarte mulți copii sunt aduși pe lume de mame care nu au atins vârsta majoratului. În 2018, au fost raportate peste 100 de astfel de cazuri. Iar cifra repre­zintă doar partea cuantificabilă a acestui fenomen...

Contracepția, o figură de stil
Prevenirea sarcinilor nedorite prin folosirea eficientă a măsu­rilor contraceptive poartă denumirea generică de «planning fami­lial». Concret, este vorba despre sfaturile... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 09:50 (3926 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Din cauza pensionărilor

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Pentru că legea le permite, magistrații din Ialomița încep să iasă la pensie mai devreme de termen. Tribunalul Ialomița, de exemplu, va rămâne fără trei judecătoare, pentru că acestea au ales să se pensioneze după 25 de ani de activitate. Situația generează haos în cadrul instituției, din cauza faptului că Tribunalul Ialomița își va reduce numărul de magistrați. Chiar dacă posibilitatea este permisă de Statutul Magistraților, actul normativ nu prevede însă nicio soluție cu privire la modul în care vor fi integrați în sistem noi judecători...

Legea lasă instanțele fără judecători
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 14:25 (6625 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Investigații medicale programate cu luni bune înainte. Se întâmplă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde, din cauza fondurilor limitate, pacienții sunt obligați să aștepte foarte mult timp pentru un exa­men RMN. Situația ar putea fi evitată dacă reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița ar oferi mai multe fonduri pentru efectuarea de investigații RMN. La rândul lor, oficialii instituției spun că prioritate în distribuția fondurilor pentru verificarea stării de sănătate a bolnavilor o au alte tipuri de analize medicale.

Un aparat pentru 3 județe
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 10:05 (16678 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru excluderea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Acesta a explicat faptul că va contesta decizia.

PSD Ialomița își caută un nou președinte
Contestatar al președintelui Liviu Dragnea, Marian Neacșu, președintele PSD Ialomița, a fost exclus luni, 5 noiembrie 2018, din cadrul PSD cu 53 de voturi «pentru» și 9 «împotrivă». Marian Neacșu a precizat că va contesta decizia luată de reprezentanții formațiunii, însă nu va lupta împotriva partidului. Excluderea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 19:00 (12766 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii aprobă transferurile procurorilor de la o unitate de Parchet la alta, pe criterii uluitoare. Așa se face că un procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia a ajuns la București după ce a declarat în fața plenului faptul că își dorește «să fie mai aproape de prietenii din copilărie». În același timp, cererea unui alt procuror din cadrul aceluiași Parchet, care dorea să lucreze tot la București, și în al cărei cuprins se regăseau motive temeinice pentru a fi aprobată, a fost respinsă, fiind considerată inadmisibilă!

Decizii uluitoare ale CSM... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 17:45 (8644 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019

Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019

Autoritățile din Ialomița au început cu stângul pregătirile pentru sezonul rece 2018-2019. Marea problemă o reprezintă modul în care se va desfă­șura deszăpezirea pe drumurile județene. Consiliul Județean Ialomița încă nu a finalizat procedurile în ceea ce privește încheierea contractelor cu firmele care vor asigura întreținerea celor 500 de kilometri de drumuri județene pe timp de iarnă. Oficialii nu au recunoscut că vor rata termenul final la care trebuiau în­cheiate pregătirile, în schimb au dat dat asi­gurări că zăpada nu va produce probleme pe șoselele pe care le admi­nistrează.

Un demers ratat... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 14:10 (5387 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița

Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a decis să ceară în instanță anularea diplomelor de Bacalaureat pe care elevii le-au obținut în mod fraudulos după ce au mituit mai mulți profesori, în timpul sesiunii iunie-iulie 2012 a examenului de maturitate. Instituția a fost obligată să realizeze acest demers printr-o sentință definitivă a Curții de Apel București, în urma unui proces ce a avut același obiect. Deși decizia magistraților din Capitală a fost luată în vară, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au luat-o în considerare abia în urmă cu câteva zile...

Judecătorii au pasat responsabilitatea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 09:55 (7834 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

proști, ticăloși

Suntem suficient de proști pentru a fi conduși de ticăloși. Un re­zumat al realității de zi cu zi, dezno­dământ al promovării în funcții a unor specimene membri de partid sau exponenți de vază ai «nepotis­mului». Întreg sistemul statal pare prăbușit sub greu­tatea unei mizerii în care ne complacem și despre care cu toții știm. De la Învățământ la Sănătate, Cultură și Agricultură, Justiție și Sport, orice domeniu pare la pământ, zbătându-se în me­diocritatea accentuată de decizii inoportune. Ne scufundăm pe zi ce trece în mocirla creată, întrebându-ne retoric dacă vom reuși să supraviețuim. Nu întrezărim speranțe, dar visăm la schimbarea societății. Asta în condițiile în care, spre exemplu, la... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2018, 11:20 (6980 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia

EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia

În ADN-ul companiei EXPUR, RESPECTUL, ÎNDRĂZNEALA și PERFORMANȚA sunt valori importante pe care compania le-a regăsit și în comunitatea locală, la o echipă de elevi din clasele a X-a, a XI-a și a XII-a din trupa de teatru a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, care pune în scenă, în diferite locuri ale lumii, piese de teatru în limba franceză. EXPUR a ales să îi învestească cu încredere și să își pună amprenta în formarea lor, nu numai pentru școală, ci pentru viață. Managerii companiei au fost impresionați de puternica determinare a liceenilor de reușită-de la a se expune experienței de exprimare în public într-un eveniment internațional și a-și învinge... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2018, 16:25 (15163 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

CIREȘARUL

CIREȘARUL

La Popasul Chirana, pe mâna dreaptă cum mergi spre Vlădeni, a crescut din pământ... o livadă de cireși olandezi! Livada se întinde pe 7 hectare și a fost plantată săptămâna trecută. Valoarea investiției este de aproximativ 400 mii de euro... O treime din această sumă a fost suportată de către Ionuț Jipa, proprietarul livezii: «E un vis din copilărie. Și, dacă am noroc, și o afacere profitabilă...».

Un vis așteptat 4 ani Ionuț Jipa are 33 de ani și este co-proprietarul serei hidroponice de la Chirana. Dar și-a dorit întotdeauna să aibă o livadă de cireși. Atât de mult încât, în urmă... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2018, 10:10 (6488 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Oda lui Viky Berbec pentru Preasfințitul Vincențiu

Vrednică este!

Oda lui Viky Berbec pentru Preasfințitul Vincențiu

Nevasta protopopului de Urziceni, Victorița Berbec, i-a închinat Preasfințitului Vincențiu o odă pe Facebook. Ceilalți protopopi caută soluții pentru a contrabalansa acest avantaj. Redăm, din nerăbdare, un fragment din oda cu pricina: «De toate el s-a îngrijit a fi/Pentru bisericile din acest ținut./Pictură, cruci și temelii.../Din cea mai bună daltă și calitatea I».

Mare e grădina Preasfințitului!
Viky Berbec e numele de scenă al Victoriței Berbec, soția protopopului de Urziceni, Aurel Berbec. Iar scena e Facebook-ul, unde doamna Viky postează regulat, semn că s-a plictisit de... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2018, 14:20 (13081 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia legiferează la tariful de 1900 de lei/minut

Nou record administrativ

Consiliul Local Slobozia legiferează la tariful de 1900 de lei/minut

Joi, 25 octombrie 2018, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat 13 proiecte de hotărâri, unele de interes real pentru comunitate. Remarcabilă rămâne însă viteza cu care au fost aprobate aceste proiecte de hotărâri, respectiv 10 minute. Altfel spus, pentru fiecare minut de «legiferare», slobozenii au plătit 1900 de lei. Asta da performanță!

O performanță tristă Săptămâna trecută, la ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia au participat 19 consilieri. Ei au votat (sau s-au abținut de la vot) 13 proiecte de hotărâri... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2018, 12:05 (7069 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Aripa «Olaru» se mută la PNL

S-a deschis piața transferurilor politice

Aripa «Olaru» se mută la PNL

Vasile Olaru, cândva «activistul politic numărul 1» al administrației Ciupercă, și-a anunțat intenția de a se transfera la PNL. El ar putea fi urmat de către tizul său, juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir. Cei doi au demarat deja negocierile cu președintele PNL Slobozia, Gigi Manea. «Da, e adevărat! Dar până nu sunt semnate adeziunile, nu pot face declarații oficiale...» a spus acesta din urmă.

Olaru și trupa lui În politică, la fel ca în natură, nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul se transformă. Așa s-a întâmplat și vineri, 26 octom­brie 2018, când doctorul Vasile... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2018, 16:10 (7730 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Nervi, sânge și în final victorie

Handbal, HCM Slobozia-HCF Piatra Neamț 31-26 (16-10)

Nervi, sânge și în final victorie

Tensiunea vibra în aerul cald al Sălii «Andreea Nica» înaintea meciului cu HCF Piatra Neamț, așa cum se întâmpla pe vremuri când raportul de forțe dintre cele două echipe era mai echilibrat. Pentru oaspete, o înfrângere la proporții reduse era similară unui succes. Pentru HCM Slobozia, o victorie deplină ar fi reprezentat ieșirea din această în­cleș­tare fără alte jucătoare accidentate. Handbalistele au ieșit la încălzire, însă două dintre ale noastre au rămas pe marginea terenului. Proptite în cârje, Mariana Filip și Irina Marchidanu, tocmai ce au trecut printr-o operație de menisc și se află în recuperare... Vine din urmă Raluca Nicolae, cu o problemă chiar mai gravă și cine știe ce ne mai re... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2018, 12:25 (3744 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Adâncata, lider după 9 etape

Fotbal, Liga a IV-a

Adâncata, lider după 9 etape

S-a scurs aproape o treime din actualul sezon al Ligii a IV-a, iar întrecerea devine tot mai in­teresantă. Goluri multe, schimbări dese de lider, surprize și decepții, încing o competiție de la care se dorește pentru a nu știm câta oară ca la final să ofere o echipă pentru Liga a III-a. Liderul oarecum surprinzător este Secunda Adâncata. Aceasta a învins la Maia și a profitat de înfrângerea Ciulniței la Gheorghe Doja pentru a se desprinde în fruntea clasamentului. Recolta Gheorghe Doja, care a condus etape bune ierarhia, a mai reparat prin victoria cu Ciulnița stricăciu­nile suferite etapa trecută prin în­frângerea de la Munteni Buzău. Surprinzător nu este doar podiumul, ci și locul 4 ocupat de... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2018, 11:10 (4538 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Junioarele II au surclasat Focșaniul

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele II au surclasat Focșaniul

S-au scurs 7 etape din campionatul de handbal feminin, faza zonală, adresat junioarelor. În ultima rundă, duminică, 28 octombrie 2018, junioarele II ale CSS Slobozia, antrenate de profesorul Marian Simion, au întâlnit echipa similară LPS Focșani. Raportul de forțe a fost zdrobitor în favoarea tinerelor jucătoare ale Sloboziei care, după un prim sfert de oră mai echilibrat, au izbutit un adevărat festival de goluri și s-au impus cu 46-18 (20-8). Îmbucurător este și faptul că, la finele turului de campionat, CSS ocupă locul II, care asigură calificarea în faza următoare. Următorul joc pentru Neagu și compania va fi dumi­nică, 11 noiem­brie 2018, pe teren propriu, cu liderul LPS Brăila. Veștile nu... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2018, 10:20 (3820 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

2 milioane de lei pentru învățământul profesional din Ialomița

2 milioane de lei pentru învățământul profesional din Ialomița

Învățământul profesional din Ialomița se relansează pe bani europeni. Inspectoratul Școlar Județean a accesat 2 milioane de lei pentru a oferi elevilor care studiază în cadrul șco­lilor profesionale și liceelor tehnologice șansa obținerii unui loc de muncă în meseriile pe care le învață la școală. În cadrul proiectului inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița sunt integrate 5 unități de învățământ și 167 de elevi.

Sprijin financiar pentru viitorii meseriași
Lipsa meseriașilor a devenit o realitate și în Ialomița, județ a cărui piață a muncii a fost puternic afectată în... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2018, 10:05 (4984 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În gropița din groapă vor fi instalate catarge

Se întâmplă la Slobozia

În gropița din groapă vor fi instalate catarge

De o săptămână încoace, în «groapa lui Stoica» a mai apărut o gropiță. Inițial, am crezut că Dorel și-a uitat acolo lada cu scule și sapă după ea. Sau că domnul primar și-a pierdut în zonă telefonul... Gheorghe Puia, administratorul public al orașului, nu ne-a lăsat însă să ne scăldăm în ignoranța care ne caracterizează pe noi, tonomatele lui Soros: «Acolo vor fi instalate până la sfârșitul acestei săptămâni 3 catarge, pentru steagul UE, cel al României și cel al Sloboziei. Proiectantul nu a prevăzut acest amănunt, dar la solicitarea noastră eroarea a fost îndreptată!». Cele 3 steaguri ar urma să fie arborate până la sfârșitul acestei săptămâni, semn că până la 1 Decembrie 2018 esplanada... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2018, 13:45 (5925 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Curtea de Apel București amână revenirea Luminiței Barcari în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Curtea de Apel București amână revenirea Luminiței Barcari în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Judecătorii Curții de Apel București încă nu au luat o decizie cu privire la procesul pe care Luminița Barcari, fostul inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, l-a deschis împotriva Ministerului Educației, acțiune prin care a solicitat anularea «fișei de evaluare» în baza căreia a fost emis Ordinul prin care a fost demisă din funcție. Acesta este al doilea proces pe care Luminița Barcari l-a intentat Ministerului Educației în ultimele 6 luni.

O demisie, mai multe procese
La sfârșitul lunii aprilie 2018, Luminița Barcari a fost demisă din funcție prin... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2018, 09:50 (7644 vizualizări - 11 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
233 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Adolescentă dispărută de acasă

Slobozia: Adolescentă dispărută de acasă

După ce săptămîna precedentă o minoră din Fetești a fost dată dispărută și găsită de polițiști pe litoral, sîmbătă 17 iulie, o altă adolescentă a pus pe jar polițiștii. Mama copilei, o femeie, de 51 de ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:52
(15323 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evaziunea fiscală, în atenția polițiștilor

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au dispus începerea urmăririi penale în patru dosare, reprezentanții unor societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:49
(12326 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat pe scuter, victimă a unui accident

Sîmbătă seara, 17 iulie, în jurul orei 22,00, în orașul Amara s-a produs un accident rutier. Victima, conducătorul unui moped, a fost transportată la Spital, dar fiindcă starea de sănătate a fost apreciată ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:47
(11709 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Ajutoare pentru sinistrații din Săucești-Bacău

Primăria municipiului Fetești a organizat, la inițiativa primarului localității, Gheorghe Catrinoiu, o acțiune de strîngere de ajutoare în vederea sprijinirii persoanelor afectate de inundații din comuna ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:28
(10482 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au încercat să-și dea foc în fața sediului Prefecturii Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., în jurul orelor 12.00, două persoane, un bărbat și o femeie, ambele din comuna Manasia, au încercat să-și dea foc în fața sediului Prefecturii Ialomița. Subofițerul de serviciu și-a ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 14:22
(17034 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Copil de 13 ani, înecat în Borcea

La mai puțin de o săptămînă după ce un tînăr de 22 de ani și-a găsit sfîrșitul în apele rîului Ialomița, un băiat de numai 13 ani a dispărut în condiții asemănătoare. Din spusele martorilor, sîmbătă, 1 ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:56
(16100 vizualizări - 0 comentarii)


SMURD Urziceni: Intervenții la Coșereni, Fierbinți și Lilieci

Paramedicii de la Detașamentul Urziceni au fost solicitați și au intervenit în cursul zilei de duminică, 18 iulie a.c., la trei situații de urgență. În primul caz, echipajul SMURD s-a deplasat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:50
(18290 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la mînăstire

Un călărășean de 25 de ani a fost depistat de polițiști, ulterior constatîndu-se că tînărul a furat obiecte de cult de la o mînăstire de pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Tînărul a fost găsit în ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:15
(23838 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei hoț


«Municipii în Siguranță» (2)

Acțiunea «Municipii în Siguranță» a continuat și vineri, 16 iulie a.c., în intervalul orar 20.00-23.00. Așadar, la nivelul municipiului Slobozia au fost desfășurate efective ale Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:14
(14781 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Taxiurile, la control

Slobozia: Taxiurile, la control

În plină amiază, vineri, 16 iulie, polițiștii ialomițeni au descins într-o amplă acțiune în majoritatea stațiilor de taxi din Slobozia. Acțiunea s-a desfășurat în colaborare cu reprezentanți ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:24
(21586 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat la mare iar familia a dat-o dispărută

O fată de 14 ani, din Fetești, a fost depistată de polițiști pe raza orașului Mangalia. În ceea ce o privește pe Maria-Mădălina Păpureanu, numele fetei, familia acesteia sesizase Poliția în legătură cu ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:20
(21421 vizualizări - 0 comentarii)


«Municipii în Siguranță»

Efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate, în cursul zilei de joi, 15 iulie a.c., în executarea unor acțiuni în sistem integrat cu efective ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:11
(19695 vizualizări - 0 comentarii)


A fost găsit tînărul înecat în Ialomița

Pompierii au găsit trupul tînărului de 22 ani înecat miercuri, 14 iulie, în rîul Ialomița. Reamintim că băiatul a dispărut în apele rîului în zona barajului Dridu, după ce a vrut să se scalde. Poampierii ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:26
(20053 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot solicita adeverințe pentru credite bancare

Fermierii pot obține de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură necesare pentru accesarea creditelor bancare. Documentele pot fi solicitate de către beneficiarii plăților pe suprafață care ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:23
(21426 vizualizări - 0 comentarii)


Încă un tînăr înecat în Ialomița

Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița acționează pentru căutarea trupului neînsuflețit al unui tînăr, de 22 de ani, din Tisău-Buzău, care ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:51
(20586 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Aproape 10000 de cereri pentru motorină subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță că beneficiarii pentru care a fost emis acordul prealabil pentru motorina cu acciză redusă trebuie să depună, la Centrele Județene APIA, cererea ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:45
(17966 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Miercuri, 14 iulie, în jurul orelor 18,10, în plin centru al orașului Slobozia s-a produs un accident rutier. Victima, o fetiță de 12 ani, a încercat să traverseze strada, prin loc nepermis și fără să se ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 18:23
(17549 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Hagieni: Remorci pline cu grîu, răsturnate în rîul Ialomița

Un tractor și două remorci agricole s-au răsturnat în rîul Ialomița, în zona localității Hagieni. Tractoristul, un bărbat de 45 ani, din Țăndărei, conducea ansamblul de vehicule agricole încărcate cu grîu ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:24
(23373 vizualizări - 4 comentarii)


Bordușani: Doi copii încercau să vîndă un LCD furat

Doi minori din Fetești sînt cercetați de polițiștii din localitate, fiind suspecții principali în comiterea unor furturi dintr-o locuință ai cărei proprietari sînt plecați din țară. Polițiștii au luat urma ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(18762 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani hoți


Sinești: Aflat la pescuit, unui bucureștean i-au furat din mașină

În timp ce se afla la pescuit în localitatea Sinești, un bucureștean a fost prădat de hoți. Bărbatul a reclamat polițiștilor că hoții i-au furat din mașina parcată lîngă baltă un portofel și un aparat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(20999 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești hoți


Gheorghe Doja: Armă deținută ilegal

Marți, 13 iulie, polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor care dețin arme în alte condiții decît cele prevăzute de legile în vigoare. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:22
(23329 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

SC ELCASIO scoate la concurs posturi de
1. agenți vînzări (cu și fără experiență)
2. merchandiser
• Pachet salarial atractiv
CV-urile pot fi depuse la sediul firmei din Slobozia, Șos. Brăilei ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 12:18
(27117 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 19:08
(10587 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 18:48
(11313 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Polițiștii feteșteni au confiscat peste 8 tone de fier vechi. Ancheta s-a desfășurat pentru un grup de șase indivizi suspecți pentru comiterea mai multor furturi de pe raza municipiului, infracțiuni săvîrșite ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 17:08
(24907 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii se luptă cu inundațiile

Ploiele abundente căzute la sfîrșitul săptămînii precedente au făcut ravagii la Fetești. Nu mai puțin de 12 gospodării au fost inundate, iar pompierii feteșteni se lupă din greu cu furia apelor. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 12:47
(23184 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a Poliției ialomițene

Aproximativ 215 polițiști au participat vineri și sîmbătă, respectiv 9 și 10 iulie, la o acțiune de amploare desfășurată pe raza orașelor Slobozia, Urziceni, Fetești și Țăndărei, precum și a comunelor aflate ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:59
(23645 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

În urma unui control în trafic, la stația de taxare pod Giurgeni-Vadu Oii, comisarii Gărzii Financiare au interceptat două camioane. Acestea aparțineau unei societăți comerciale din Constanța și transportau ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:55
(21188 vizualizări - 0 comentarii)


Încerca să-și aranjeze florile pe scaunul din dreapta și a intrat în pom

Sîmbătă, 10 iulie, pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime.
Primul eveniment rutier s-a produs pe raza localității Movilița, în urma accidentului rezultînd rănirea ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:41
(19294 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat în cancelaria școlii

La sfîrșitul săptămînii precedente, un tînăr de 19 ani a fost surprins în cancelaria unei școli din Slobozia încercînd să fure mai multe bunuri. Băiatul, fost elev al școlii, a fost surprins de femeia de ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(17758 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...