Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nea Ilie a făcut atac de cord la Philos Slobozia

Fișele medicale auto realizate la Philos, parafate de asistente în numele medicilor (II)

Nea Ilie a făcut atac de cord la Philos Slobozia

Prin noiembrie 2017, ziarul nostru publica un articol în care semnala maniera scandaloasă în care, la Centrul Medical Philos Slobozia, asistentele parafează pe bandă rulantă fișe medicale auto sau pentru permisele port-armă. La 9 luni distanță, absolut nimic nu s-a schimbat. Ba, mințim! Miercuri, 8 august 2018, când am decis să repetăm experiența, nea Ilie a trecut pe lângă moarte pe holurile clinicii, imediat după ce a făcut EKG-ul, cu parafa «medicului» pe fișă...

La Philos, birjar! La Philos e ca pe bandă, la fabrică. O dată intrat, nu mai e cale de întors! Iar dacă apuci să plătești... [citește_tot_articolul]

9 August 2018, 12:05 (28374 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Un nou termen pentru construcția Primăriei Fetești

Un nou termen pentru construcția Primăriei Fetești

De 4 ani, municipiul Fetești așteaptă o soluție pentru construcția unui nou sediu în care să funcționeze primăria. Demersurile inițiate de fosta administrație locală s-au blocat, iar municipalitatea a pierdut proiectul în valoare de peste 20 milioane de lei, necesari realizării investiției. Și în momentul de față Primăria Fetești este chiriașă într-unul dintre blocurile CFR. Actualii edili promit însă că vor reface proiectul și că acest obiectiv va fi construit.

«Feteștiul va avea primărie!» Clădirea în care a funcționat Primăria Fetești a fost declarată cel mai nesigur imobil din județul... [citește_tot_articolul]

8 August 2018, 14:35 (6319 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Inspectorul școlar general Manuela Zainea absentează nejustificat de la birou

Inspectorul școlar general Manuela Zainea absentează nejustificat de la birou

De când Manuela Zainea a devenit inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, instituția a intrat într-un con de umbră. Angajații instituției se plâng din cauza relației deficitare pe care o au cu aceasta. Marea problemă o reprezintă faptul că Manuela Zainea este de negăsit la birou, iar acest aspect creează haos în activitatea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, șefa Învățământului ialomițean nu a răspuns...

IȘJ Ialomița, în derivă După demiterea Luminiței Barcari,... [citește_tot_articolul]

8 August 2018, 11:05 (24071 vizualizări - 49 comentarii)

EVENIMENT

18 mii de ialomițeni au donat 2% din impozit pentru a susține activitatea ONG

18 mii de ialomițeni au donat 2% din impozit pentru a susține activitatea ONG

Peste 700 mii de lei este valoarea pe care Fiscul ialomițean a redirecționat-o către asociații și fundații, în urma donării celor 2% din impozitele aplicate veniturilor încasate de locuitorii județului. Cele mai multe dintre entitățile care au beneficiat de sumele redirecționate își au sediul în municipiul Slobozia.

Sprijin pentru Organizațiile Nonguvernamentale
Cu scopul de a susține activitatea asociațiilor și fundațiilor non-profit, statul a dat posibilitatea ca aceste entități să poată beneficia de fonduri provenite din contribuțiile persoanelor fizice către Fisc. Astfel,... [citește_tot_articolul]

7 August 2018, 15:20 (8343 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Controlul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia confirmă ilegalitățile de la SAM Fierbinți

Controlul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia confirmă ilegalitățile de la SAM Fierbinți

În luna aprilie 2018, directorul Școlii de Arte și Meserii Fierbinți închiria ilegal una dintre clasele campusului firmei ADDA Moda SRL. La momentul respectiv, Maftei Gică a declarat public că tranzacția este legală. Ulterior, un control al Agenției Sud Muntenia a confirmat oficial situația consemnată de către noi. La acest moment, susține Liviu Mușat, directorul Agenției, se așteaptă decizia Ministerului Dezvoltării cu privire la ilegalitățile constatate.

Un scandal de pomină La începutul lunii mai 2018, ziarul nostru consemna un scandal public izbucnit la Fierbinți-Târg, după ce directorul... [citește_tot_articolul]

7 August 2018, 11:10 (10860 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Angajații DADP Slobozia au ajuns spaima pisicilor

Angajații DADP Slobozia au ajuns spaima pisicilor

Iubitorii de pisici din oraș sunt oripilați de războiul declanșat de angajații DADP împotriva pisicilor maidaneze din Slobozia. Martori oculari susțin că hingherii instituției au puști cu lunetă și că trag fără somație. De cealaltă parte a baricadei, oficialii administrației confirmă faptul că numărul de pisici l-a depășit sensibil pe cel al șobolanilor din subsoluri, fapt considerat alarmant. Singura veste bună vine dinspre iubitorii de țânțari din parcurile orașului. Aceștia declară că, în ciuda sălbăticiei cu care au fost vânați de către către noul director al DADP, Valeriu Roșca, țânțarii sunt bine mersi. Ba, chiar ciupesc copiii de obrăjori, mai ales la vreme de seară, mai ceva decât pe vremea... [citește_tot_articolul]

6 August 2018, 16:40 (20283 vizualizări - 48 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Averile declarate ale funcționarilor publici din Ialomița (II)

Averile declarate ale funcționarilor publici din Ialomița (II)

Potrivit Legii nr. 176/2010, aleșii locali și funcționarii publici au obligația de a face publice declarațiile de avere și de interese. Termenul limită pentru depunerea acestor declarații a fost 15 iunie 2018, însă procesul de publicare a acestora a întârziat termenul limită cu încă o lună... Publicarea declarațiilor de avere la nivelul Ialomiței se dovedește însă o formalitate. Multe dintre declarații sunt identice cu cele din anii trecuți sau sunt incomplete. Luna trecută, am contabilizat averilor aleșilor locali, de la președintele Victor Moraru, la primarii latifundiari ai Ialomiței. Săptămâna aceasta, fără pretenția de a epuiza subiectul, trecem în revistă declarațiile de avere ale ialomițenilor... [citește_tot_articolul]

6 August 2018, 13:15 (5991 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Doar 100 de inculpați din Ialomița și-au recunoscut oficial faptele

Doar 100 de inculpați din Ialomița și-au recunoscut oficial faptele

Acordul de recunoaștere a vinovăției reprezintă o alternativă pentru organele judiciare de a petrece mai puțin timp pentru a demonstra în instanță infracțiunile inculpaților. Totodată, inculpații beneficiază de pedepse mai blânde dacă recunosc faptele penale pe care le-au comis. Statistica arată că, în practica judiciară desfășurată în Ialomița, încheierea de acorduri de recunoaștere a vinovăției este scăzută. Estimativ, doar 100 de astfel de proceduri au fost realizate în ultimul an și jumătate la nivelul județului. Cei care au beneficiat de această prevedere legală au scăpat însă de închisoare...

Proceduri pentru recunoașterea vinovăției... [citește_tot_articolul]

6 August 2018, 10:50 (4921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trofeul Festivalului de la Amara a ajuns în Maramureș

Cea de-a 51-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții» și-a desemnat duminică, 5 august 2018, câștigătorii. Trofeul celui mai longeviv concurs muzical a fost acordat interpretului Andrei Petruș, din localitatea Vălenii Șomcutei, județul Maramureș.

Gala laureaților
În aplauzele publicului, concurenții care au participat la cea de-a 51-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții» au urcat încă o dată pe scenă, pentru a fi recompensați pentru prestația lor. Astfel, premiul 3 a fost obținut de Claudia Dumitriu. Premiul 2 i-a revenit Biancăi Luminița Mihai, iar premiul 1 a fost câștigat... [citește_tot_articolul]

6 August 2018, 00:30 (7719 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liceele tehnologice din Ialomița, cele mai slabe unități de învățământ ale județului

Liceele tehnologice din Ialomița, cele mai slabe unități de învățământ ale județului

Învățământul tehnologic din Ialomița reprezintă piatra de moară a întregului sistem. Dovada în acest sens o fac rezultatele tot mai slabe pe care elevii le obțin la Examenele Naționale. Și anul acesta la Bacalaureat, în Ialomița, au existat licee unde rata de promovare a fost zero! Directorii acestor instituții de învățământ explică faptul că problema nu este doar a profesorilor sau elevilor, ci este una generală a întregului Învățământ ialomițean...

Rezultate slabe la Bacalaureat
Fără să mai surprindă pe nimeni, Ialomița s-a aflat sub media pe țară în ceea ce privește rata de... [citește_tot_articolul]

5 August 2018, 17:40 (10613 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Mihaela merge mai departe...

Mihaela merge mai departe...

Mihaela Petcu nu crede în blestemul orașelor mici, care nu te lasă să devii ceea ce ți-a fost scris. Crede că «dacă vrei să înveți, poți învăța oriunde!» și își dorește să aibă o viață extraordinară. Are nici 15 ani, o notă de 10 la Examenul Național și gânduri cât pentru încă un univers. Și va merge la liceu la Țăndărei, pentru că acolo s-a născut, acesta e orașul ei și aici vrea să se întoarcă cândva, după ce va da roată lumii...

O adolescentă dintr-un alt univers Mihaela Petcu e unul dintre elevii cu care orașul Țăndărei se mândrește. A luat nota 10 la Examenele Naționale de la sfârșitul... [citește_tot_articolul]

5 August 2018, 11:05 (6512 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primul festival decent

TVR a «confiscat» Festivalul Amara

Sâmbătă, 4 august 2018, a debutat ediția cu numărul 51 a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara. Prima seară a fost una decentă, dominată de prezența TVR. Organizarea a fost supervizată de președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. «Mă ocup de acest festival de 18 ani, sunt bucuros că pot să-mi aduc și eu modesta mea contribuție la organizarea lui...» a declarat acesta în deschiderea evenimentului.

Șlagăre în «heavy rotation»
Chiar dacă organizatorii au încercat să tranforme Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara într-unul de anvergură națională, ceea ce a lipsit... [citește_tot_articolul]

5 August 2018, 00:19 (8624 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea străzilor din Fetești se apropie de final

Reabilitarea străzilor din Fetești se apropie de final

Criticați atât pe internet, cât și în spațiul public din cauza străzilor proaste, edilii din Fetești au conceput un amplu proiect de modernizare a arterelor de circulație. Astfel, pe cele mai importante drumuri ale municipiului muncitorii desfășoară ample lucrări de reparații. Fondurile au fost asigurate de Guvernul României, prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL), iar lucrările s-au desfășurat în două etape. În momentul de față, mai trebuie intervenit pe un lot de aproximativ 20 de străzi.

Străzi mai bune și mai sigure Străzile din Fetești au fost de nenumărate... [citește_tot_articolul]

4 August 2018, 12:35 (9039 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia cheltuie 357 mii de lei pentru canalizarea din Cărămidari

Unde se duc banii publici, când se duc?

Slobozia cheltuie 357 mii de lei pentru canalizarea din Cărămidari

Consiliul Local Slobozia a decis săptămâna trecută în cadrul unei noi ședințe «de îndată» să aloce 357 mii de lei pentru lucrările de reabilitare a sistemului de canalizare. Suma se adaugă celor 200 mii lei alocați la începutul lunii iulie pentru stoparea alunecărilor de teren pe o stradă din Cartierul Bora.

Acesta e doar începutul Consiliul Local Slobozia a decis miercuri, 25 iulie 2018, să aloce 357 mii de lei din fondul de dezvoltare constituit de Urban SA pentru executarea reparațiilor din Cartierul Cărămidari. Suma se adaugă celor 200 mii de lei alocate la începutul lunii iulie... [citește_tot_articolul]

3 August 2018, 16:40 (6665 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Paradisul administrației Moraru se clatină din temelii

File de istorie locală

Paradisul administrației Moraru se clatină din temelii

În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Pentru președintele Victor Moraru ședința poate fi considerată un eșec, dată fiind respingerea proiectului de hotărâre privind «trecerea unor bunuri imobile proprietate publică a statului, aflate în administrarea Ministerului Tineretului și Sportului, în proprietatea publică a județului Ialomița»...

3 proiecte respinse Miercuri, 25 iulie a.c., administrația Moraru a încercat să promoveze o serie de proiecte care aveau nevoie de susținerea a două treimi din votul consilierilor județeni... [citește_tot_articolul]

3 August 2018, 12:45 (6538 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Epidemia de Pestă Porcină Africană din Ialomița se extinde!

Epidemia de Pestă Porcină Africană din Ialomița se extinde!

La două săptămâni de la izbucnirea primelor cazuri de îmbolnăvire cu virusul care provoacă Pesta Porcină Africană, boala s-a extins cu repeziciune în zona de Est a județului. La începutul acestei săptămâni erau confirmate oficial 14 focare, în 6 localități ialomițene! În ciuda măsurilor impuse de autorități, crescătorii animalelor au început să-și taie porcii considerându-i sănătoși, cu scopul de a-i consuma. Între timp, autoritățile au dispus măsuri pe o rază de 40 de kilometri distanță în jurul focarelor.

Pesta Porcină Africană face ravagii în Ialomița Primele două focare din Ialomița... [citește_tot_articolul]

3 August 2018, 10:50 (10389 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bani guvernamentali pentru școlile și grădinițele din Fetești

Bani guvernamentali pentru școlile și grădinițele din Fetești

Chiar dacă mai este o lună până la începerea școlilor, actuala administrație locală din Fetești face eforturi pentru a îmbunătăți condițiile în care învață elevii și preșcolarii din oraș. Edilii orașului au demarat mai multe proiecte de reabilitare a corpurilor unităților de învățământ din municipiu. O parte din bani vin prin intermediul Programelor Naționale de Dezvoltare Locală I și II, iar restul fondurilor vor fi acordate de Uniunea Europeană. Proiectele urmează să fie depuse și finanțate de oficialii de la Bruxelles.

Vești bune pentru elevi și preșcolari Elevii și preșcolarii din... [citește_tot_articolul]

2 August 2018, 18:20 (4847 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

încă un Festival

La Amara, an de an, Festivalul își urmează cursul firesc. Finanțat sau subfinanțat, mediocru sau înălțător, mizer sau plin de strălucire, Festivalul de la Amara încântă sau întristează. Alimentat de orgoliul actualului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Festivalul va deschide și anul acesta porțile ponosite ale Grădinii de Vară din orașul-stațiune. Fostul primar Victor Moraru a înțeles destul de rapid însemnătatea evenimentului, încă de prin primul mandat de primar al pe-atunci comunei Amara... S-a «agățat» de Festival, impulsionat de amplitudinea fenomenului. De fapt, această perpetuare a Festivalului ar fi cam unica realizare a fostului primar al Amarei, Victor Moraru. Căci, indubitabil... [citește_tot_articolul]

2 August 2018, 13:10 (3889 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Cavalerii Apocalipsei fotbalului ialomițean

Cavalerii Apocalipsei fotbalului ialomițean

Într-o zi de sâmbătă, 18 august 2018, după 4 ani de moarte clinică, morții vii ai fotbalului ialomițean se înghesuie din nou la funcția de președinte al Asociației Județene. Pe ciolanul asigurat de trăpașii din cele 3 ligi județene se bat deja Rodel Aron și Vasile Bratu. Din umbră însă, ghidonat de diverși cumetri de ocazie, nu vrea să lase ciolanul nici actualul președinte Mihai Basarab. Gura târgului spune că cele mai mari șanse le are «ăla care nu a fost prins luând șpagă la Circulație», dar noi credem că balonul e rotund...

Apocalipsa înainte și după Basarab
Mihai Basarab... [citește_tot_articolul]

2 August 2018, 12:45 (6016 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«Cer demisia prefectului Gigi Petre și a directorului DSVSA, Mihai Puia!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Cer demisia prefectului Gigi Petre și a directorului DSVSA, Mihai Puia!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a declarat că «autoritățile județene au gestionat prost criza Pestei Porcine Africane la nivelul județului Ialomița!». El a cerut public demisia prefectului Gigi Petre și a directorul DSVSA Ialomița, Mihai Puia.

Autoritățile, în vizor Marți, 31 iulie 2018, deputatul PNL Gheorghe Tinel a susținut o conferință de presă în care a criticat dur prestația autorităților județene. El a declarat că autoritățile sunt depășite de situație și ar trebui să demisioneze: «Acuz autoritățile locale că nu au luat măsurile necesare pentru prevenirea apariției Pestei Porcine... [citește_tot_articolul]

2 August 2018, 12:10 (7903 vizualizări - 11 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tînăr cu șase infracțiuni la activ, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 15 martie a.c., polițiștii ialomițeni au dispus reținerea pe bază de ordonanță pentru 24 de ore a unui bărbat în vîrstă de 30 de ani, din comuna Sudiți, acuzat de comiterea a șase ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:18
(13393 vizualizări - 0 comentarii)


Prins în flagrant la furat

Sâmbătă seara, 13 martie a.c., în jurul orei 19.00, o echipă de siguranță publică mixtă, formată dintr-un polițist și un jandarm, a surprins, în flagrant, un bărbat în vîrstă de 31 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:16
(17562 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Bordușani, identificați

Trei tineri în vîrstă de 17, 19 și 20 de ani, toți din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați de comiterea a două furturi din curțile locuințelor a doi consăteni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 09:23
(16314 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă la Urziceni

Polițiști din Urziceni au participat sîmbătă, 13 martie a.c., la o acțiune preventivă desfășurată pe raza municipiului. Acțiunea s-a desfășurat în intervalul orar 8.00-12.00, polițiștii controlînd 23 autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:42
(15819 vizualizări - 0 comentarii)


15 tone deșeuri feroase, confiscate la Fetești

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 8.00, o echipă de siguranță publică aflată într-un filtru rutier instituit pe Strada Călărași din Fetești a oprit, pentru control, un autotractor cu remorcă în care ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:12
(14306 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente de la băutură

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 19.45, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin 112, despre un accident rutier petrecut pe raza comunei Făcăeni. Polițiștii deplasați la fața locului au efectuat ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 07:12
(17966 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste un miliard de la Poliția Rutieră

Avînd în vedere numărul mare al accidentelor rutiere produse în ultima perioadă, Poliția Rutieră a derulat în acest week-end acțiuni ce au avut drept scop determinarea participanților la trafic de a conștientiza ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 06:48
(14635 vizualizări - 0 comentarii)


Săbii ninja, bâte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

Săbii ninja, bîte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

În după-amiaza zilei de luni, 15 martie a.c., efective ale Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului Rutier, Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia și Serviciului de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 18:11
(14675 vizualizări - 0 comentarii)


Urgențe medicale la Bărbulești și Manasia

Echipajul SMURD din Detașamentul Urziceni a fost solicitat la două urgențe medicale din zona de competență. Astfel, duminică, 14 martie a.c., în jurul orelor 22.20, echipajul de prim-ajutor s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:48
(15275 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă de 83 de ani, salvată de SMURD Fetești

Echipajul de descarcerare dar și cel de acordare a primului-ajutor de la Garda Fetești au fost solicitate sîmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 18.30, la apartamentul unei bătrîne din localitate, care ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:45
(17311 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu laBorănești

Flăcările au izbucnit sîmbătă, 13 martie a.c., la miezul nopții, la locuința unui cetățean din localitate. Incendiul a avut ca sursă probabilă de aprindere efectul termic al unui coș de evacuare a fumului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:42
(18069 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, la raport

În săptămîna precedentă, Prefectura Ialomița a înregistrat 6 Ordine ale prefectului, 166 documente la Registratură, 11 scrisori, 2 apostile și au fost ținute 7 audiențe.
În cadrul Compartimentului Controlul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:19
(15278 vizualizări - 0 comentarii)


Deținut evadat, dat în urmărire națională

Deținut evadat, dat în urmărire națională

În dimineața zilei de joi, 12 martie a.c., de la Penitenciarului Tulcea a evadat Ichim Gheorghiță, de 21 de ani, din comuna Băltătești, județul Neamț.
Bărbatul a fost condamnat pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:52
(15234 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit cu pantofi

Un bărbat, de 32 de ani, din Capitală, șofer al unui autovehicul, a fost depistat în trafic transportînd peste 400 de perechi de pantofi, în valoare de peste 20000 de lei. Șoferul a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:43
(16684 vizualizări - 0 comentarii)


Jocuri electronice, fără licențe de exploatare

La o societate comercială din localitatea Gîrbovi, polițiștii au identificat cinci aparate de jocuri electronice, ce funcționau fără licențe de exploatare. Pe numele administratorului societății a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:38
(15892 vizualizări - 0 comentarii)


500 litri de băuturi alcoolice, confiscate la Slobozia

Pe raza municipiului Slobozia a fost depistat un bărbat de 34 ani, din municipiul Brăila, ce transporta cu un autoturism cantitatea de 500 litri de alcool fără a deține documente de proveniență. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:37
(15650 vizualizări - 0 comentarii)


În Fetești, beat la volan

Vineri, 12 martie a.c., în jurul orelor 22.00, pe raza municipiului Fetești a fost depistat în trafic un bărbat de 49 de ani, din localitate. După testarea cu etilotestul, s-a constatat că șoferul conducea ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:36
(18634 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din județul Ialomița, efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate în cursul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:30
(18254 vizualizări - 0 comentarii)


Accident din cauza neacordării de prioritate

Pe DN 2, în afara localității Urziceni, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Un șofer, de 50 de ani, din județul Călărași, pe fondul neatenției, a pătruns ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:24
(15278 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt comis în județul Brăila, prinși de polițiștii ialomițeni

În cursul dimineții de vineri, 12 martie a.c., în jurul orei 06.00, agenții Postului de Poliție Ciocîrlia, cu ocazia efectuării serviciului de patrulare în vederea prevenirii și combaterii furturilor din ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:20
(14123 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora și investițiile în școli și diguri

Pocora și investițiile în școli și diguri

Ultima preocupare a deputatului PNL de Ialomița, Cristina Pocora vizează investițiile din învățămînt. Astfel, parlamentarul a remis ministrului Educației un set de întrebări privitoare la situația școlilor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 18:31
(19112 vizualizări - 0 comentarii)


Minor, suspect de comiterea a 12 furturi

Polițiștii din Țăndărei au reușit identificarea și probarea activității infracționale a unui minor, suspect a 12 furturi, care figurau în evidențele Poliției cu autori necunoscuți. Suspectul este un minor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 09:36
(15992 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o moară din Făcăeni

Miercuri, 10 martie a.c., polițiștii din Făcăeni au fost sesizați de un bărbat, de 60 de ani, din Constanța, administrator la o societate comercială din localitate, asupra unui furt. Astfel, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 08:16
(24028 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

• Miercuri, 10 martie a.c., timp de trei ore, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, Inspectoratului Județean de Jandarmi și Serviciului Public al Poliției Comunitare au organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 06:21
(20961 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimă: Campionatele Europene de Cadeți, Atena 2010

În perioada 2-8 martie 2010, la Sala Olimpică din Atena, s-au desfășurat Campionatele Europene de Cadeți. După cum am anunțat, la eveniment a participat și reprezentantul Ialomiței, Mihai Cruțu, legitimat ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2010, 13:57
(16360 vizualizări - 3 comentarii)


Prins în flagrant încercînd să mituiască un polițist

Un bărbat a fost depistat de un polițist în timp ce transporta 30 de miei tăiați, fără acte de proveniență. Pentru a nu fi sancționat și a nu i se confisca marfa, R.L. i-a oferit polițistului 200 de lei ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2010, 13:40
(28308 vizualizări - 4 comentarii)


6 persoane, victime ale unui accident rutier

Neadaptarea vitezei la condițiile meteo a fost cauza principală a producerii unui accident rutier între Coșereni și Urziceni. Potrivit polițiștilor, în accident a fost implicat un microbuz în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2010, 11:33
(29919 vizualizări - 0 comentarii)


Depășire în triplare și a ajuns cu mașina în pom

Pe șoseaua ce leagă Slobozia de Amara s-a petrecut marți, 9 martie a.c., un accident spectaculos. Așadar, polițiștii au fost sesizați telefonic de producerea accidentului, din primele investigații la fața ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2010, 15:42
(20571 vizualizări - 0 comentarii)


Patroni cercetați penal

Marți, 9 martie, polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor din cadrul Poliției Fetești, au organizat și executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii distribuirii și comercializării băuturilor ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2010, 15:34
(18115 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni ale Poliției

• În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat mai multe acțiuni pe șoselele ialomițene. În cadrul acțiunilor au fost aplicate 153 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2010, 15:32
(17673 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...