Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Kaufland Slobozia a devenit spaima clienților

Kaufland Slobozia a devenit spaima clienților

În ultima vreme, tot mai mulți dintre clienții Kaufland Slobozia se plâng de atitudinea angajaților și calitatea serviciilor oferite. De-a lungul ultimului an au fost, pe rând, tratați drept hoți, înșelați la cântar sau au plătit produse expirate. De această dată, după cum ne-a sesizat un client al supermarketului, angajații însărcinați cu paza bagajelor l-au lăsat fără cumpărăturile achiziționate anterior. Iată un fragment din sesizarea adresată ziarului, în data de 19 iulie 2018: «Astăzi, am fost la Kaufland-ul de la gară. Înainte am cumpărat de la Deichmann o pereche de adidași stil ghete, fiicei mele. Când am intrat în Kaufland mi-am lăsat bagajele într-o cușetă. Am terminat cumpărăturile și m-am dus să îmi iau bagajele din cușetă. Am constatat că în cușeta respectivă nu erau bagajele mele. Am văzut în cușeta alăturată o pungă de la Deichmann. Am crezut că e a mea. Am încercat să deschid și nu a mers. Când am chemat paza să deschidă, au deschis apoi au plecat și nici măcar nu au întrebat ceva. Când am verificat sacoșa, erau alți pantofi. (...)»... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2018, 17:20 (24775 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

confuzie social-democrată

De la nivel central către nivel local s-a propagat o undă de confuzie social-democrată. Ei, social-democrații, își manifestă superior uimirea și chiar nu înțeleg de ce totuși românii nu împărtășesc fericirea partidelor aflate la guvernare. Cum, când toate din Programul de Guvernare propovăduit de Dragnea&Vâlcov se îndeplinesc pe bandă rulantă, când cresc salariile și pensiile, când economia duduie de zor, de ce românii nu sunt recunoscători? Confuzia social-democrată atinge apogeul în momentul în care, spre exemplu, încerci să explici că, de fapt, țara nu se îndreaptă în direcția bună și, mai mult, pare că ne îndepărtăm de valorile europene. Ei, social-democrații, par dintr-odată contrariați... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2018, 12:35 (5621 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Porci sacrificați pentru consum în focarele de Pestă Porcină Africană din Ialomița

Porci sacrificați pentru consum în focarele de Pestă Porcină Africană din Ialomița

Pesta Porcină Africană a indus panică în rândurile populației din zona de Est a județului Ialomița. Tot mai mulți oameni au început să-și sacrifice porcii, considerându-i sănătoși, cu scopul de a consuma ulterior. Autoritățile județene confirmă situația și fac apel la cetățeni să respecte măsurile impuse, chiar dacă acestea vizează sacrificarea controlată a porcilor.

Resturi animale, răspândite câmp Atât pe raza localităților unde au fost confirmate focarele de Pestă Porcină Africană, cât și în satele limitrofe acestora, oamenii au început să sacrifice porcii în propriile gospodării... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2018, 18:05 (13197 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Linia de gardă pentru Stomatologie la UPU Slobozia se desființează

De luna viitoare

Linia de gardă pentru Stomatologie la UPU Slobozia se desființează

De la 1 august 2018, linia de gardă pentru UPU Stomatologie care funcționa în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia va fi desființată. Conducerea unității medicale susține că decizia a fost luată din cauza costurilor prea mari pe care le impunea menținerea acestei linii de gardă, prin comparație cu adresabilitatea scăzută a pacienților.

Costuri reduse la Spitalul Slobozia
Potrivit informațiilor, linia de gardă pentru UPU Stomatologie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost înființată cu aproximativ 10 ani în urmă, când instituția era condusă de stomatologul Andrei... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2018, 14:55 (16876 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara a devenit o piatră de moară

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara a devenit o piatră de moară

În mai puțin de 3 săptămâni va debuta cea de a 51-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2018. La acest moment, nu sunt cunoscute numele artiștilor care vor concerta în cadrul recitalurilor de seară. Durata Festivalului a fost redusă la jumătate, iar cheltuielile sunt de două ori mai mici decât anul trecut...

O pălărie mai mare decât administrația locală
Vrem, nu vrem, Festivalul Amara e un brand local. Cu 50 de ediții la activ, Festivalul «Trofeul Tinereții» a devenit cel mai longeviv festival din țară și atrage, în sfârșit, atenția presei. Din păcate, decimată de... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2018, 12:15 (8308 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzile «mișcătoare» ale Sloboziei

Dezastrul din Cartierul Cărămidari

Străzile «mișcătoare» ale Sloboziei

Ploaia torențială de la începutul acestei luni a afectat grav 6 case din Cartierul Cărămidari din Slobozia. Una dintre străzi s-a surpat, iar rețeaua de canalizare este grav afectată. De două săptămâni, echipele Urban SA nu reușesc să consolideze terenul. «Este o lucrare complexă. Nu ne putem asuma responsabilitatea reparației...» declară Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA Slobozia.

Străzile care se surpă La începutul lunii iulie 2018, străzile Sloboziei au fost inundate de o ploaie torențială. Potrivit datelor oficiale, cantitatea de apă căzută în aproximativ 30 de minute a depășit... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2018, 12:10 (8345 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexandru Chebac, în sfârșit la Unirea

Fotbal, Unirea Slobozia

Alexandru Chebac, în sfârșit la Unirea

Unirea Slobozia continuă să-și întărească lotul pentru sezonul următor, iar zilele trecute l-a înregimentat pe mijlocașul central Alexandru Chebac, dorit de mai multă vreme de conducerea echipei noastre. Chebac a fost în lotul galben-albastru și în urmă cu 3 ani și jumătate, dar la acel moment echipa s-a retras din campionatul Ligii a II-a, iar jucătorul a fost nevoit să-și caute altă destinație. Fotbalistul de 26 de ani este originar din Galați, iar în carieră a mai îmbrăcat tricourile Deltei Tulcea, Dunării Călărași și pe cel al Oțelului. El a fost prezent în garnitura Unirii la meciul amical disputat sâmbătă la Afumați și pierdut cu 0-2 în fața echipei din localitate.

Semnează și Călinoiu... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2018, 23:40 (8318 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

«Vreau să fiu președintele AJF!»

Fotbal, alegeri la AJF Ialomița, Vasile Bratu

«Vreau să fiu președintele AJF!»

Lupta pentru președinția AJF Ialomița se anunță tot mai încinsă. Așa cum preconizam, fostul arbitru de Liga I Vasile Bratu se va înscrie în cursa pentru care până acum și-au rezervat locuri Mihai Basarab și Rodel Aron. Aflat la Cheile Grădiștei la o instruire a observatorilor federali, Vasile Bratu ne-a declarat fără echivoc: «Da, voi candida! După ce mă voi întoarce acasă, îmi voi depune candidatura... Vreau să-mi pun în sprijinul fotbalului ialomițean experiența managerială și economică pe care o am. Vreau să aduc proiecte de actualitate. Ca arbitru și observator am pornit de la cel mai de jos nivel și în ambele situații am ajuns la Liga I... Sunt de 8 ani președintele Comisiei de Arbitri și... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2018, 22:05 (6710 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Antrenamente la foc continuu

Handbal, HCM Slobozia

Antrenamente la foc continuu

De o săptămână, vacanța divizionarei secunde HCM Slobozia a luat sfârșit. Antrenorul Gheorghe Covaciu a dat startul pregătirilor, având la dispoziție 16 handbaliste: portarii Bianca Aron și Cristina Oancea, extremele Alina Dragu, Raluca Nicolae, Mădălina Toma și Cătălina Sava, pivoții Andryana Naumenko și Mouna Jlezi, precum și jucătoarele de 9 metri, Irina Marchidanu, Alexandra Georgescu, Loredana Vartic și Mariana Filip. Lor li se adaugă junioarele sosite de la CSS Slobozia, Naomi Vasile, Cristina Irimescu și Ana Maria Neagu, care se antrenează cot la cot cu celelalte jucătoare. De luni a revenit în lot și Andreea Ivan, care a participat cu echipa României la jocurile universitare de la Coimbra... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2018, 21:20 (6835 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Daria Tudor, locul II la Craiova

Tenis de câmp

Daria Tudor, locul II la Craiova

Săptămâna trecută, la Craiova s-a desfășurat Cupa «Decathlon», turneu de categorie A, adresat copiilor cu vârsta sub 14 ani. Daria Tudor de la TenisCon a fost singura reprezentantă a Sloboziei la această competiție. Startul a fost foarte bun pentru jucătoarea din județul Ialomița, aceasta obținând o victorie în 2 seturi, scor 6-2, 6-3, în fața Alexandrei Neacșu de la Tenis Club Râmnicu Vâlcea. A urmat un meci mult mai echilibrat, contra Mariei Wessi Aldea, de la CSS 6 București. Daria s-a impus în 3 seturi, scor 7-5, 5-7, 6-2. Din păcate, în finală, a pierdut în fața revelației turneului, Eva Maria Ionescu, jucătoare legitimată la un club din Curtea de Argeș. Deși s-a prezentat la turneul din... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2018, 20:45 (9287 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, sabrer de «Mondiale»

Scrimă

George Dragomir, sabrer de «Mondiale»

Pe 19 iulie 2018 a debutat în orașul Wucsi din China Campionatul Mondial de Scrimă. La sabie masculin, România a fost reprezentată de Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu și din nou la o competiție majoră a seniorilor, sabrerul Unirii Slobozia, George Dragomir. Sportivul de 18 ani a fost prezentat în lotul de 4 al României și la Campionatul European din acest an. La Wucsi, George nu a dezamăgit și a reușit calificarea pe tabloul principal de 64, după ce obținut în grupele de calificare cinci victorii. Din păcate, în primul tur de pe tabloul principal a înclinat sabia în fața tunisianului Faris Serjani, un sportiv cu ceva mai multă experiență. Ceilalți doi sportivi din Slobozia, Alin... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2018, 20:05 (7449 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Măsuri preventive în bisericile ialomițene pentru combaterea pestei porcine

Prefectul Gigi Petre a solicitat intervenția preoților

Măsuri preventive în bisericile ialomițene pentru combaterea pestei porcine

Prezent la ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomiță organizată miercuri 25 iulie 2018, prefectul Gigi Petre a vorbit în plen despre măsurile luate de autorități pentru a stopa dezastrul produs de Pesta Porcină Africană la nivelul județului. Astfel, acesta a dezvăluit faptul că a purtat o discuție cu Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, pentru a-i convinge pe preoți ca după slujbe să le explice enoriașilor cum să se ferească de efectele nefaste ale bolii.

Măsurile de prevenție, mediatizate în biserici
În timp ce caută soluții ferme pentru a stopa... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2018, 18:50 (10789 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița studiilor de fezabilitate din perioada 2012-2018

Morgana investițiilor rurale

Ialomița studiilor de fezabilitate din perioada 2012-2018

În ultimii 6 ani, Ialomița a investit în studii de fezabilitate, proiecte tehnice, DALI (documentație de avizare a lucrărilor de intervenție), etc. aproximativ 10  milioane de lei. La prima vedere, suma pare rezonabilă... Ba, chiar modestă! O analiză minimală a acestor cheltuieli premergătoare investițiilor reflectă însă o practică neunitară și o lipsă de exercițiu evidentă. Majoritatea administrațiilor locale realizează documentația premergătoare investițiilor potrivit nivelului de înțelegere, fără a cunoaște legislația și, ce e mai grav, fără finalitate.

O analiză fără pretenții... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2018, 11:05 (7049 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vali Roșca pentru noi a ajuns Videanu 2

Vali Roșca pentru noi a ajuns Videanu 2

În urmă cu câteva zile, Valeriu Roșca asfalta Aleea Tipografiei după o ploaie torențială, printre băltoace. În urma lui, după cum puteți vedea în fotografia alăturată, trotuarul a rămas răscolit, iar ici colo, asfaltul rămas a fost îndesat printre pavelele răvășite. Trecătorii fac acum slalom prin gropi, așa cum, probabil, Valeriu Roșca a făcut și el când a vizitat capitalele acelea moderne de unde s-a inspirat când a decis să modernizeze Slobozia. Întrebat, ne-a declarat că echipa de intervenție este alocată până la noi ordine în alt sector al orașului. În rest, toate bune și frumoase, iar bordurile noi și la fel de înalte ca cele vechi. Că doar nu degeaba a inventat Adriean Videanu sportul ăsta... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2018, 17:20 (6936 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Coplata lasă spitalele din Ialomița fără bani

Coplata lasă spitalele din Ialomița fără bani

Sistemul coplății introdusă de Ministerul Sănătății în spitale se dovedește a fi un adevărat eșec. La 5 ani distanță de la implementarea acestui sistem, el este nefuncțional. Managerii unităților medicale din Ialomița explică faptul că banii strânși prin coplată sunt foarte puțini, pentru că mulți dintre pacienți sunt scutiți de la plata acestei taxe.

O măsură ineficientă Potrivit legii prin care a fost reglementată, coplata impunea pacienților externați dintr-un spital achitarea unei taxe cu valori cuprinse între 5 și 10 lei. Aceste valori erau stabilite în fiecare unitate medicală... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2018, 15:10 (4835 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Edilul Mocioniu și sinecurile administrative din Primăria Slobozia

Edilul Mocioniu și sinecurile administrative din Primăria Slobozia

bonus: Cheltuieli cu salariile de peste 40 milioane de lei anual

La sfârșitul lunii iunie 2018, Consiliul Local Slobozia a aprobat o nouă organigramă pentru Primăria Slobozia și direcțiile subordonate acesteia. În spatele «necesității» și «oportunității», proiectul de hotărâre ascunde o serie de sinecuri administrative numai bune de făcut cadou prietenilor și colegilor de partid. Propunerile desăvârșesc procesul de politizare instituțională inițiat în urmă cu 2 ani de către primarul Adrian Mocioniu. Aparatul propriu al Primarului Municipiului Slobozia are acum 159 de funcții, iar numărul total de posturi din cadrul instituției a ajuns la 455!

Politica de cadre a lui Mocioniu... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2018, 10:50 (5607 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Hoții fac legea în orașul Țăndărei

Polițiștii sunt depășiți de situație

Hoții fac legea în orașul Țăndărei

Cunoscut pentru palatele romilor construite din venituri care nu pot fi justificate, Țăndăreiul este asediat de hoți. Cetățenii care locuiesc în cartierele de case ale orașului reclamă faptul că, periodic, din gospodării le dispar bunuri, animale și păsări. Deși sesizează toate aceste furturi la Poliție, oamenii legii încă nu au reușit să-i prindă pe autori. În ultimul an și jumătate, la Poliția orașului Țăndărei au fost înregistrate peste 20 de dosare penale pentru furturi din gospodăriile cetățenilor, însă prinderea hoților bate pasul pe loc. Situația scoate în evidență încă o dată indiferența cu care atât conducerea instituției, cât și cea a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2018, 18:15 (22037 vizualizări - 38 comentarii)

EVENIMENT

Satele ialomițene în care nimeni nu citește

Satele ialomițene în care nimeni nu citește

O  statistică a Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» din Slobozia arată că 9 localități din Ialomița nu dețin la momentul de față biblioteci publice. Nici în cele care astfel de instituții există situația nu e prea grozavă... Cititorii sunt ținuți la distanță din cauza lipsei dotărilor și a fondului de carte învechit. De la caz la caz, aceste biblioteci au în patrimoniu cărți achiziționate chiar și înainte de Revoluție. Edilii comunelor în care bibliotecile nu există dau vina pe lipsa banilor, dar și pe dezinteresul cetățenilor față de lectură.

Comunele fără biblioteci
... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2018, 13:50 (8567 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Victor Moraru a majorat ilegal salariul directorului Spitalului Slobozia

Minciuna are picioare scurte, domnule președinte!

Victor Moraru a majorat ilegal salariul directorului Spitalului Slobozia

bonus: Spitalul Slobozia achiziționează sistemul informatic «Hipocrate»

Concluzia aparține Camerei de Conturi Ialomița și încă nu a fost făcută publică. Reamintim că salariul Marianei Iancu, directorul Spitalului Slobozia este de 21000 lei și a fost acordat începând cu luna aprilie 2018, prin decizia președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. «Salariile se fac după o lege dată de Ministerul Sănătății! Nu știu de ce Curtea de Conturi spune că sunt ilegale...» declară Mariana Iancu.

Negru pe alb, dar neoficial
Un raport al Camerei de Conturi Ialomița, desfășurat în perioada 16 aprilie-30 mai 2018, confirmă faptul că salariul directorului... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2018, 11:05 (11867 vizualizări - 14 comentarii)

REPORTAJ

Întâlnire de «gradul III» cu Nabeel și Saklain din Pakistan

«Atelierele de vară Discover» de la Sudiți

Întâlnire de «gradul III» cu Nabeel și Saklain din Pakistan

Ionela Munteanu predă Engleza de 3 ani la Școala Gimnazială din Sudiți. Iar în această vacanță de vară, împreună cu 60 dintre elevii școlii, au decis... să se distreze. Așa au apărut «Atelierele de vară Discover», prima inițiativă de acest gen din mediul rural. Au invitat doi studenți pakistanezi și, o spun toți copiii la unison, de două săptămâni trăiesc «cea mai tare vară a vieții lor...». Acasă, la doi pași de școala atât de plicticoasă până anul acesta.

Idei care schimbă lumea
Școala din Sudiți răsună de larma surdă a glasurilor de copii. Țâșnesc de peste tot, ca... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2018, 17:05 (8279 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilavele: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă lăsată nesupravegheată în imediata apropiere a unor materiale combustibile a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 19. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(14335 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Fetești: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD de la Garda de Intervenție Fetești a fost solicitat să intervină miercuri, 8 decembrie 2010, în jurul orei 12.00, pentru a acorda primul ajutor medical unei femei în vârstă de 55 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(11071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Rata șomajului în noiembrie-9,4%

La sfîrșitul lunii noiembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10260 de persoane, din care 4721 șomeri indemnizați, respectiv 5539 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 16:03
(10950 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Orezu: După ce au tîlhărit o poștăriță, trei hoți au fost arestați

La sfîrșitul lunii precedente, respectiv în data de 24 noiembrie, o poștăriță din localitatea Orezu a sesizat Poliției faptul că, în timp ce împărțea pensiile și alocațiile prin sat, trei indivizi au atacat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:56
(15673 vizualizări - 0 comentarii)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii viitoare, sîmbătă, 18 decembrie, la Slobozia se va desfășura Sărbătoarea colindului «Sub zare de soare». «Festivalul de colinde va aduce și în acest an pe ialomițeni mai aproape ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:54
(14514 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:57
(7853 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7571 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14904 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(14002 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19594 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13543 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12074 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12182 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11429 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13901 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17123 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10328 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11781 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18029 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11523 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12233 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11833 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12543 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...