Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Marian Dobrică, fostul șef al Penitenciarului Slobozia, criticat public printr-un Manifest

Marian Dobrică, fostul șef al Penitenciarului Slobozia, criticat public printr-un Manifest

Mai mulți angajați al Administrației Naționale a Penitenciarelor au transmis pe adresa ziarului nostru un Manifest îndreptat împotriva directorului instituției, comisarul șef de penitenciare Marian Dobrică. Până să devină conducătorul ANP, Dobrică a fost șeful Penitenciarului Slobozia. După plecarea la București, «acesta a lăsat în urma sa un imens haos administrativ», susțin, sub anonimat, foștii subalterni din Slobozia.

Angajații ANP cer demisia șefului Dobrică
Întins pe două pagini, documentul transmis pe adresa redacției noastre pune pe tapet situația dezastruoasă în care... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2018, 18:05 (13543 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Comuna Giurgeni, izolată din cauza a două forcare de Pestă Porcină Africană

Comuna Giurgeni, izolată din cauza a două forcare de Pestă Porcină Africană

Stare de alertă în județul Ialomița. Autoritățile au confirmat primele focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost descoperite în două gospodării de pe raza comunei Giurgeni. La momentul de față, s-a dispus ca toți porcii de pe raza localității să fie sacrificați, pentru ca boala să nu se extindă. Proprietarii animalelor vor fi despăgubiți.

Peste 300 de porci vor fi sacrificați
Potrivit informațiilor, focarele de Pestă Porcină Africană depistate în județul Ialomița au fost descoperite în două gospodării de pe raza comunei Giurgeni. La momentul de față, autoritățile acționează... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2018, 15:35 (13588 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

«mergem până la capăt!»

În ultima vreme, tot am auzit această expresie: «mergem până la capăt!». Ca și în cazul expresiei «statul paralel», cei ce fac referire la «mergem până la capăt!» vorbesc în termeni vagi despre ceea ce reprezintă aceste sintagme. Firesc, apar întrebări. Despre care «capăt» ar fi vorba? La ce «capăt» se face referire? Există, de fapt, un «capăt»? În fine, inițiatorii expresiilor le folosesc uzual în ultimul timp, încercând, fără o cunoaștere profundă, să inoculeze celor ce îi ascultă anumite împrejurări sau stări de fapt dincolo de realitate. Este ca atunci când, scrutând marea sau oceanul, să-ți imaginezi la răsăritul Soarelui că astrul iese... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2018, 13:15 (4434 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ministerul Afacerilor Interne plătește în mod eronat salariile polițiștilor

Decizie a Tribunalului Ialomița

Ministerul Afacerilor Interne plătește în mod eronat salariile polițiștilor

Cinci polițiști din Ialomița au demonstrat în instanță cum sunt «păcăliți» de stat în ziua de salariu. În urma unui proces desfășurat la Tribunalul Ialomița, oamenii legii au reușit să demonstreze faptul că veniturile care se regăsesc pe fluturașii de salariu sunt mai mici decât în realitate. Acțiunea polițiștilor a fost inițiată cu sprijinul Sindicatului Polițiștilor din România «Diamantul». Sentința dată de instanța din Slobozia nu este însă definitivă...

Filmul unui proces Acțiunea inițiată de Sindicatul Polițiștilor din România «Diamantul» a vizat modul eronat în care sunt calculate... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2018, 20:05 (20860 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are din nou adjunct

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Curtea de Apel București a admis cererea prin care Steluța Mitrea, inspectorul școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, a cerut suspendarea efectelor Raportului Ministerului Educației, prin care a primit calificativul «nesatisfăcător». În baza acestui document, ea urma să fie demisă din funcție. Sentința dată de Curtea de Apel București este executorie, dar nu definitivă și poate fi atacată la Înalta Curte de Casație și Justiție.

Steluța Mitrea a revenit la serviciu În primăvara acestui an, Ministerul Educației a transmis către Inspectoratul Școlar... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2018, 14:10 (21744 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telekom Cloud Backup, soluția performantă care protejează datele companiilor împotriva pierderii sau deteriorării. Testeaz-o acum și datele companiei tale vor fi în siguranță!

Telekom Cloud Backup, soluția performantă care protejează datele companiilor împotriva pierderii sau deteriorării. Testeaz-o acum și datele companiei tale vor fi în siguranță!

Protejarea eficientă a volumelor mari de date ale companiilor, stocarea datelor în centre performante de date situate în România, securitatea sporită a datelor pe întregul flux al acestora și zero investiții în infrastructura IT suplimentară sunt principalele beneficii oferite de soluția Telekom Cloud Backup. Bazată pe tehnologia Veeam Cloud Connect, soluția protejează atât stații de lucru de tipul PC și laptop, cât și servere cu sisteme de operare Linux sau Windows. Testeaz-o acum și beneficiază de toate aceste avantaje!

Cui se adresează Telekom Cloud Backup?

Atât clienții care folosesc deja tehnologie de backup Veeam pentru infrastructură IT proprie... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2018, 13:20 (6572 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dispensarul TBC din Slobozia este nefuncțional

Dispensarul TBC din Slobozia este nefuncțional

Activitatea Dispensarului TBC din Slobozia este blocată în momentul de față din cauza lucrărilor de amenajare a spațiului în care va funcționa noul Computer Tomograf (CT), pe care Spitalul Județean de Urgență Slobozia l-a primit iarna trecută de la Ministerul Sănătății. Din cauza muncitorilor, pacienții sunt nevoiți să-și primească medicamentele în stradă. 

Haos la Dispensarul TBC Înainte de începerea acestor lucrări, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar fi trebuit să asigure un alt spațiu de funcționare pentru dispensarul TBC. Mai grav este faptul că pentru... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2018, 12:25 (6277 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a preluat ruinele Grădinii de Vară

Primăria Slobozia a preluat ruinele Grădinii de Vară

bonus: «Piață Romană», la Slobozia

Grădina de vară din Slobozia a intrat oficial în administrarea Primăriei Slobozia. Regia Autonomă de Distribuție și Exploatare a Filmelor «România Film» (RADEF) a semnat protocolul de predare-primire în luna mai a acestui an, după ce municipalitatea a obținut imobilul în urma unei hotărâri judecătorești definitive în urmă cu 3 ani, dar pe care RADEF nu a respectat-o invocând aspecte de ordin birocratic. În prezent, Primăria Slobozia mai are de câștigat încă un proces intentat împotriva RADEF, cel prin care solicită preluarea fostului Cinematograf «Ialomița». Acest proces civil este blocat deocamdată, din cauza unei acțiuni penale a DIICOT, care i-ar viza pe foștii administratori ai brutăriei care... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 19:05 (8951 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrânți de o primdivizionară

Fotbal, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 0-6

Înfrânți de o primdivizionară

bonus: Mihăiță Lemnaru a semnat cu Ripensia

Cu doar câțiva ani în urmă eram superiori Dunării Călărași. Noi luptam în playoff-ul Ligii a II-a cu Rapid sau Iași, în vreme ce ei doar visau la eșalonul secund. Acum lucrurile s-au schimbat radical. Autoritățile călărășene au investit serios în fotbal, după ce o făcuseră anterior și în handbal. Dunărea a progresat rapid, evoluția echipei culminând în această vară cu promovarea în Liga I. Acum Călărașiul are un antrenor ambițios, Dan Alexa, care conduce un lot de 25 de jucători, dintre care 23 sunt așa-ziși «mercenari». La o primă lectură a lotului constatăm că acesta conține jucători capabili să se bată cu șanse reale la păstrarea echipei în primul eșalon. Iar lucrul cel mai important, publicul... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 15:05 (5366 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul liberal Gheorghe Tinel crede în șansa PNL Ialomița la viitoarele alegeri

PNL, pe primul loc într-un sondaj IMAS!

Deputatul liberal Gheorghe Tinel crede în șansa PNL Ialomița la viitoarele alegeri

Un sondaj de opinie realizat recent de către  IMAS arată o scădere a partidelor coaliției de guvernare PSD-ALDE și o creștere a formațiunilor din Opoziție. Conform acestor date, PNL se află pe primul loc în opțiunile de vot ale românilor, cu un procent de 29,2%, cu două procente mai mult decât cercetarea sociologică din decembrie 2017. În schimb, principalul partid de guvernământ, PSD, a scăzut în opțiunile de vot, având 28,4% (față de 32,4%, cât avea acum jumătate de an). Pe locul al treilea în sondajul IMAS a urcat USR, cu 11,3% (o creștere de aproape 3 procente în 6 luni). Al doilea partid de la guvernare, ALDE, a pierdut 2 procente în jumătate de an, fiind cotat cu 8,6% din intențiile... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 13:10 (6496 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Rodel Aron, candidat la șefia AJF Ialomița

Fotbal

Rodel Aron, candidat la șefia AJF Ialomița

Pe 18 august 2018 se vor desfășura alegeri în cadrul Asociației Județene de Fotbal Ialomița, în prim plan fiind funcția de președinte al acestei instituții. Primul care și-a anunțat candidatura pentru cel mai râvnit fotoliu de la Casa Fotbalului a fost Mihai Basarab, actualul șef al AJF care are deja în spate 3 mandate. În urmă cu câteva zile, și-a depus candidatura și actualul șef al Comisiei de Disciplină, fostul arbitru Rodel Aron. Acesta a transmis și un mesaj pe o rețea de socializare, către iubitorii fotbalului ialomițean, cu sau fără drept de vot. Spicuim din această postare: «Am decis să-mi urmez visul, acela de a mă face util fotbalului ialomițean și în mod deosebit jucătorilor care speră în ceva mai bun pentru viitorul lor. Așadar am hotărât ca anul acesta să candidez pentru ocuparea funcției de președinte al Asociației Județene de Fotbal Ialomița. Haideți să ne oferim, atât mie cât și vouă, șansa de a face din fotbalul ialomițean o forță greu de doborât la nivel național și cine știe... chiar european!»... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 12:20 (7188 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Daria Tudor a câștigat Cupa «OCH Samtronic»

Tenis de câmp

Daria Tudor a câștigat Cupa «OCH Samtronic»

În perioada 14-16 iulie 2018, la Constanța, s-a desfășurat Cupa «OCH Samtronic», turneu de tenis de câmp adresat copiilor și juniorilor. La categoria 14 ani feminin, victoria finală i-a revenit Dariei Tudor, jucătoare din Slobozia legitimată la TenisCon. Aceasta a trecut în primul meci de Eleni Lenu, cu 6-4, 7-5. În a doua partidă, jucătoarea Sloboziei a învins-o pe Andreea Moise. A fost un meci cu multe răsturnări de situație, Daria impunându-se în două seturi, scor 7-6, 7-6. În finală, ialomițeanca a trecut de constănțeanca Alexandra Covaci, cu 6-4, 6-2. Așadar, se poate spune că Daria Tudor a triumfat în acest turneu de categoria 1, jucând tot mai bine de la meci la meci. Antrenată de Ionel... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 11:10 (8704 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ode prezidențiale în comunicatele oficiale ale Consiliului Județean

Silnicii lingvistice și dezinformare crasă

Ode prezidențiale în comunicatele oficiale ale Consiliului Județean

Ilie Cioacă, consilierul personal al președintelui Victor Moraru, confundă comunicatele de presă cu odele prezidențiale. El a transformat aceste mijloace de informare a publicului în poeme în proză dedicate Președintelui Moraru.

Puteți mai mult, domnule Cioacă!
Săptămâna trecută atrăgeam panicați atenția asupra deserviciilor evidente pe care le produc comunicatele de presă semnate de Ilie Cioacă în numele Consiliului Județean Ialomița. Imun, acesta revine cu o nouă producție, săpată în lemnul aceluiași limbaj care l-a consacrat. Deși e aproape imposibil de urmărit, riscăm și vă... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 17:55 (7133 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 31% dintre profesorii din Ialomița au primit note de trecere

Procent de promovare scăzut la Titularizare

Doar 31% dintre profesorii din Ialomița au primit note de trecere

Marți, 17 iulie 2018, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele preliminarii la Titularizare 2018. Datele oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată că procentul de promovare obținut anul acesta a fost mai mic decât cel de anul trecut.

Note mici la Titularizare
Statisticile Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, la nivelul județului, 160 de candidați dintre cei admiși să susțină proba scrisă la Titularizare au fost prezenți în sălile de examen. Dintre aceștia, doar 51 au reușit să obțină note peste 7 și să fie considerați «reușiți». Cei mai mulți... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 16:47 (14990 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poștăriță din Căzănești, reclamată de o nevăzătoare

Poștăriță din Căzănești, reclamată de o nevăzătoare

bonus: drept la replică

Scandal la Poșta din Căzănești. O femeie nevăzătoare din localitate reclamă că una dintre angajatele Oficiului Poștal i-ar fi luat o parte din banii din pensie și cei pentru facturile la utilități. Reprezentanții Oficiului Județean de Poștă Ialomița se arată sceptici cu privire la aceste acuzații și explică faptul că vor desfășura o anchetă internă pentru a descoperi dacă faptele sesizate sunt sau nu adevărate.

Reclamații dure Valentina Moise are aproape 60 de ani și este nevăzătoare. Femeia locuiește împreună cu mama sa, iar pensia de boală pe care o primește este singura lor sursă... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 14:05 (10316 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Morții sunt obligați la muncă în folosul comunității

Se întâmplă la Slobozia

Morții sunt obligați la muncă în folosul comunității

Sancționat pentru fărădelegile pe care le-a făcut în timpul vieții, un bărbat din Slobozia are probleme chiar și după moarte. Pe numele său a fost deschis un proces la Judecătoria Slobozia, instanța urmând să-l oblige la zile de muncă în folosul comunității. Solicitarea a fost făcută de Primăria Slobozia, instituție căreia contravenientul decedat trebuie să-i plătească amenzi în valoare de 4000 de lei. Administrația locală susține însă că a luat act de moartea bărbatului și nu-și explică de ce judecătorii au continuat acțiunea, stabilind chiar și un termen pentru acest proces...

Un viciu de procedură... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 10:50 (14024 vizualizări - 5 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Groapa din groapă

Groapa din groapă

De vreo săptămână încoace, câțiva salahori sapă de zor un șanț lângă una dintre fântânile arteziene de pe esplanada Centrului Cutural «Ionel Perlea». Dacă îi întrebi, nu știu de ce sapă. Și nici nu se omoară cu munca, fiindcă pământul e tare ca piatra. Iar zilele astea, când a fost prea cald, când a plouat, nici nu-ți vine să mai pui mâna pe cazma. La prima vedere, acolo ar fi trebuit să fie un racord de apă, că fântânile astea ar trebui și ele alimentate cumva. Dar de știut nu știe nimeni, că autoritățile au alte griji decât să explice. Și-apoi, la ce bun atâtea explicații? Slobozenii să-și vadă de ale lor și, cum au răbdat 4 ani, să mai rabde unul-doi până la alegeri! Nu-i așa, domnule Mocioniu... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2018, 18:10 (4507 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Gabriel Modrea rămâne în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Gabriel Modrea rămâne în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Implicat într-un imens scandal public și cercetat de Comisia de Disciplină a Ministerului Sănătății, Gabriel Modrea rămâne la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Sorina Pintea, actualul ministru al Sănătății, a semnat Ordinul prin care i se prelungește acestuia delegarea pe funcția de director executiv al DSP Ialomița. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, directorul Modrea a refuzat să facă declarații publice. La fel de evazivi în răspunsuri s-au arătat și oficialii Ministerului Sănătății.

Haos la DSP Ialomița De mai bine de două luni, Direcția de Sănătate ... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2018, 14:35 (5866 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

«Sala lui Mocioniu» costă 66,5 milioane de lei

După «apa lui Ionașcu» și «groapa lui Stoica»

«Sala lui Mocioniu» costă 66,5 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat luni, 9 iulie 2018, studiul de fezabilitate pentru «Sala de Sport Polivalentă a municipiului Slobozia». Valoarea acestei investiții, derulată prin Compania Națională de Investiții, se ridică la 66,5 milioane de lei. Primarul Adrian Mocioniu susține că sala este absolut necesară pentru oraș. «Nu vorbim doar de competiții sportive. Sala poate fi folosită pentru evenimente de mare anvergură, spectacole școlare, pentru concerte...» a declarat el.

Bani pentru «sala lui Mocioniu»
Consiliul Local Slobozia a aprobat luni, 9 iulie a.c., un studiu... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2018, 10:50 (7620 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Investiție blocată în Consiliul Local M. Kogălniceanu

Acuzații publice

Investiție blocată în Consiliul Local M. Kogălniceanu

În urmă cu 3 săptămâni, Consiliul Local M. Kogălniceanu a blocat un proiect de hotărâre în care fermierul local Marian Cioară cerea modificarea Planului Urbanistic Zonal. Fermierul reclamă «abuzuri» din partea primarului în funcție, Alexandru Dinu. «Vreau să fac o investiție de 100 mii de euro... Vor fi locuri de muncă pentru oameni! Nu e normal să fiu tratat așa...». În replică la acuzațiile care i se aduc, primarul Alexandru Dinu ne-a declarat: «Decizia aparține Consiliului Local. Dar legea trebuie respectată. Există soluții, dar omul ăsta refuză să le ia în considerare!».

Fermă agricolă de 100 mii de euro... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2018, 18:40 (7123 vizualizări - 4 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

16 agenți de Poliție, detașați la IPJ Ialomița

Miercuri, 27 decembrie a.c., 16 agenți de Poliție, proaspăt absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina, și-au început activitatea în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:45
(4613 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Jumătate de tonă de motorină, confiscată de polițiști

Peste 500 de litri de produs susceptibil a fi motorină a fost confiscat de polițiștii ialomițeni, în urma unui control efectuat în trafic. Astfel, luni, 25 decembrie 2017, în jurul orei 3,00, efective din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:20
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune integrată de Crăciun

Prima și a doua zi de Crăciun, 25/26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizări prin 112, constatând 42 de infracțiuni și aplicând aproape ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:05
(3903 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Dispărut fără urmă în apele unui lac

Pompierii din Ialomița caută de 3 zile trupul unuia dintre pazinicii lacului Ratca, din zona localității Malu Roșu. În prima zi de Crăciun, împreună cu un coleg de serviciu, acesta a căzut dintr-o barcă ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 13:01
(5808 vizualizări - 3 comentarii)


APIA: Aerofotografierea 2017, în termen

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința publicului larg că, prin colaborarea dintre Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Apărării Naționale, destinată ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 10:55
(5121 vizualizări - 0 comentarii)


Trei răniți într-un accident rutier petrecut între Iazu și Slobozia Nouă

Trei persoane, victime ale unui accident rutier, au primit îngrijiri medicale din partea pompierilor din Slobozia, dar și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. În eveniment au fost implicați ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 22:25
(8261 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 114 mii de lei, 13 permise de conducere reținute

Polițiștii au acționat în ultimele 48 de ore pentru prevenirea și combaterea oricăror evenimente care puteau afecta liniștea comunității. Pentru siguranța cetățenilor, 124 patrule, dintre care 6 mixte, ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 18:10
(7498 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «evaziune fiscală» și infracțiuni rutiere

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:55
(5991 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Crăciun

Peste  250 de polițiști ialomițeni vor fi la datorie pentru ca sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în liniște și siguranță. Poliția Română este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6312 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5828 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5840 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4942 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5250 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6411 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6617 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5680 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5738 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4802 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...