Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Marian Dobrică, fostul șef al Penitenciarului Slobozia, criticat public printr-un Manifest

Marian Dobrică, fostul șef al Penitenciarului Slobozia, criticat public printr-un Manifest

Mai mulți angajați al Administrației Naționale a Penitenciarelor au transmis pe adresa ziarului nostru un Manifest îndreptat împotriva directorului instituției, comisarul șef de penitenciare Marian Dobrică. Până să devină conducătorul ANP, Dobrică a fost șeful Penitenciarului Slobozia. După plecarea la București, «acesta a lăsat în urma sa un imens haos administrativ», susțin, sub anonimat, foștii subalterni din Slobozia.

Angajații ANP cer demisia șefului Dobrică
Întins pe două pagini, documentul transmis pe adresa redacției noastre pune pe tapet situația dezastruoasă în care... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2018, 18:05 (13543 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Comuna Giurgeni, izolată din cauza a două forcare de Pestă Porcină Africană

Comuna Giurgeni, izolată din cauza a două forcare de Pestă Porcină Africană

Stare de alertă în județul Ialomița. Autoritățile au confirmat primele focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost descoperite în două gospodării de pe raza comunei Giurgeni. La momentul de față, s-a dispus ca toți porcii de pe raza localității să fie sacrificați, pentru ca boala să nu se extindă. Proprietarii animalelor vor fi despăgubiți.

Peste 300 de porci vor fi sacrificați
Potrivit informațiilor, focarele de Pestă Porcină Africană depistate în județul Ialomița au fost descoperite în două gospodării de pe raza comunei Giurgeni. La momentul de față, autoritățile acționează... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2018, 15:35 (13588 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

«mergem până la capăt!»

În ultima vreme, tot am auzit această expresie: «mergem până la capăt!». Ca și în cazul expresiei «statul paralel», cei ce fac referire la «mergem până la capăt!» vorbesc în termeni vagi despre ceea ce reprezintă aceste sintagme. Firesc, apar întrebări. Despre care «capăt» ar fi vorba? La ce «capăt» se face referire? Există, de fapt, un «capăt»? În fine, inițiatorii expresiilor le folosesc uzual în ultimul timp, încercând, fără o cunoaștere profundă, să inoculeze celor ce îi ascultă anumite împrejurări sau stări de fapt dincolo de realitate. Este ca atunci când, scrutând marea sau oceanul, să-ți imaginezi la răsăritul Soarelui că astrul iese... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2018, 13:15 (4434 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ministerul Afacerilor Interne plătește în mod eronat salariile polițiștilor

Decizie a Tribunalului Ialomița

Ministerul Afacerilor Interne plătește în mod eronat salariile polițiștilor

Cinci polițiști din Ialomița au demonstrat în instanță cum sunt «păcăliți» de stat în ziua de salariu. În urma unui proces desfășurat la Tribunalul Ialomița, oamenii legii au reușit să demonstreze faptul că veniturile care se regăsesc pe fluturașii de salariu sunt mai mici decât în realitate. Acțiunea polițiștilor a fost inițiată cu sprijinul Sindicatului Polițiștilor din România «Diamantul». Sentința dată de instanța din Slobozia nu este însă definitivă...

Filmul unui proces Acțiunea inițiată de Sindicatul Polițiștilor din România «Diamantul» a vizat modul eronat în care sunt calculate... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2018, 20:05 (20859 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are din nou adjunct

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Curtea de Apel București a admis cererea prin care Steluța Mitrea, inspectorul școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, a cerut suspendarea efectelor Raportului Ministerului Educației, prin care a primit calificativul «nesatisfăcător». În baza acestui document, ea urma să fie demisă din funcție. Sentința dată de Curtea de Apel București este executorie, dar nu definitivă și poate fi atacată la Înalta Curte de Casație și Justiție.

Steluța Mitrea a revenit la serviciu În primăvara acestui an, Ministerul Educației a transmis către Inspectoratul Școlar... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2018, 14:10 (21729 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telekom Cloud Backup, soluția performantă care protejează datele companiilor împotriva pierderii sau deteriorării. Testeaz-o acum și datele companiei tale vor fi în siguranță!

Telekom Cloud Backup, soluția performantă care protejează datele companiilor împotriva pierderii sau deteriorării. Testeaz-o acum și datele companiei tale vor fi în siguranță!

Protejarea eficientă a volumelor mari de date ale companiilor, stocarea datelor în centre performante de date situate în România, securitatea sporită a datelor pe întregul flux al acestora și zero investiții în infrastructura IT suplimentară sunt principalele beneficii oferite de soluția Telekom Cloud Backup. Bazată pe tehnologia Veeam Cloud Connect, soluția protejează atât stații de lucru de tipul PC și laptop, cât și servere cu sisteme de operare Linux sau Windows. Testeaz-o acum și beneficiază de toate aceste avantaje!

Cui se adresează Telekom Cloud Backup?

Atât clienții care folosesc deja tehnologie de backup Veeam pentru infrastructură IT proprie... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2018, 13:20 (6571 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dispensarul TBC din Slobozia este nefuncțional

Dispensarul TBC din Slobozia este nefuncțional

Activitatea Dispensarului TBC din Slobozia este blocată în momentul de față din cauza lucrărilor de amenajare a spațiului în care va funcționa noul Computer Tomograf (CT), pe care Spitalul Județean de Urgență Slobozia l-a primit iarna trecută de la Ministerul Sănătății. Din cauza muncitorilor, pacienții sunt nevoiți să-și primească medicamentele în stradă. 

Haos la Dispensarul TBC Înainte de începerea acestor lucrări, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar fi trebuit să asigure un alt spațiu de funcționare pentru dispensarul TBC. Mai grav este faptul că pentru... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2018, 12:25 (6277 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a preluat ruinele Grădinii de Vară

Primăria Slobozia a preluat ruinele Grădinii de Vară

bonus: «Piață Romană», la Slobozia

Grădina de vară din Slobozia a intrat oficial în administrarea Primăriei Slobozia. Regia Autonomă de Distribuție și Exploatare a Filmelor «România Film» (RADEF) a semnat protocolul de predare-primire în luna mai a acestui an, după ce municipalitatea a obținut imobilul în urma unei hotărâri judecătorești definitive în urmă cu 3 ani, dar pe care RADEF nu a respectat-o invocând aspecte de ordin birocratic. În prezent, Primăria Slobozia mai are de câștigat încă un proces intentat împotriva RADEF, cel prin care solicită preluarea fostului Cinematograf «Ialomița». Acest proces civil este blocat deocamdată, din cauza unei acțiuni penale a DIICOT, care i-ar viza pe foștii administratori ai brutăriei care... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 19:05 (8951 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrânți de o primdivizionară

Fotbal, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 0-6

Înfrânți de o primdivizionară

bonus: Mihăiță Lemnaru a semnat cu Ripensia

Cu doar câțiva ani în urmă eram superiori Dunării Călărași. Noi luptam în playoff-ul Ligii a II-a cu Rapid sau Iași, în vreme ce ei doar visau la eșalonul secund. Acum lucrurile s-au schimbat radical. Autoritățile călărășene au investit serios în fotbal, după ce o făcuseră anterior și în handbal. Dunărea a progresat rapid, evoluția echipei culminând în această vară cu promovarea în Liga I. Acum Călărașiul are un antrenor ambițios, Dan Alexa, care conduce un lot de 25 de jucători, dintre care 23 sunt așa-ziși «mercenari». La o primă lectură a lotului constatăm că acesta conține jucători capabili să se bată cu șanse reale la păstrarea echipei în primul eșalon. Iar lucrul cel mai important, publicul... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 15:05 (5366 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul liberal Gheorghe Tinel crede în șansa PNL Ialomița la viitoarele alegeri

PNL, pe primul loc într-un sondaj IMAS!

Deputatul liberal Gheorghe Tinel crede în șansa PNL Ialomița la viitoarele alegeri

Un sondaj de opinie realizat recent de către  IMAS arată o scădere a partidelor coaliției de guvernare PSD-ALDE și o creștere a formațiunilor din Opoziție. Conform acestor date, PNL se află pe primul loc în opțiunile de vot ale românilor, cu un procent de 29,2%, cu două procente mai mult decât cercetarea sociologică din decembrie 2017. În schimb, principalul partid de guvernământ, PSD, a scăzut în opțiunile de vot, având 28,4% (față de 32,4%, cât avea acum jumătate de an). Pe locul al treilea în sondajul IMAS a urcat USR, cu 11,3% (o creștere de aproape 3 procente în 6 luni). Al doilea partid de la guvernare, ALDE, a pierdut 2 procente în jumătate de an, fiind cotat cu 8,6% din intențiile... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 13:10 (6493 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Rodel Aron, candidat la șefia AJF Ialomița

Fotbal

Rodel Aron, candidat la șefia AJF Ialomița

Pe 18 august 2018 se vor desfășura alegeri în cadrul Asociației Județene de Fotbal Ialomița, în prim plan fiind funcția de președinte al acestei instituții. Primul care și-a anunțat candidatura pentru cel mai râvnit fotoliu de la Casa Fotbalului a fost Mihai Basarab, actualul șef al AJF care are deja în spate 3 mandate. În urmă cu câteva zile, și-a depus candidatura și actualul șef al Comisiei de Disciplină, fostul arbitru Rodel Aron. Acesta a transmis și un mesaj pe o rețea de socializare, către iubitorii fotbalului ialomițean, cu sau fără drept de vot. Spicuim din această postare: «Am decis să-mi urmez visul, acela de a mă face util fotbalului ialomițean și în mod deosebit jucătorilor care speră în ceva mai bun pentru viitorul lor. Așadar am hotărât ca anul acesta să candidez pentru ocuparea funcției de președinte al Asociației Județene de Fotbal Ialomița. Haideți să ne oferim, atât mie cât și vouă, șansa de a face din fotbalul ialomițean o forță greu de doborât la nivel național și cine știe... chiar european!»... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 12:20 (7188 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Daria Tudor a câștigat Cupa «OCH Samtronic»

Tenis de câmp

Daria Tudor a câștigat Cupa «OCH Samtronic»

În perioada 14-16 iulie 2018, la Constanța, s-a desfășurat Cupa «OCH Samtronic», turneu de tenis de câmp adresat copiilor și juniorilor. La categoria 14 ani feminin, victoria finală i-a revenit Dariei Tudor, jucătoare din Slobozia legitimată la TenisCon. Aceasta a trecut în primul meci de Eleni Lenu, cu 6-4, 7-5. În a doua partidă, jucătoarea Sloboziei a învins-o pe Andreea Moise. A fost un meci cu multe răsturnări de situație, Daria impunându-se în două seturi, scor 7-6, 7-6. În finală, ialomițeanca a trecut de constănțeanca Alexandra Covaci, cu 6-4, 6-2. Așadar, se poate spune că Daria Tudor a triumfat în acest turneu de categoria 1, jucând tot mai bine de la meci la meci. Antrenată de Ionel... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2018, 11:10 (8704 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ode prezidențiale în comunicatele oficiale ale Consiliului Județean

Silnicii lingvistice și dezinformare crasă

Ode prezidențiale în comunicatele oficiale ale Consiliului Județean

Ilie Cioacă, consilierul personal al președintelui Victor Moraru, confundă comunicatele de presă cu odele prezidențiale. El a transformat aceste mijloace de informare a publicului în poeme în proză dedicate Președintelui Moraru.

Puteți mai mult, domnule Cioacă!
Săptămâna trecută atrăgeam panicați atenția asupra deserviciilor evidente pe care le produc comunicatele de presă semnate de Ilie Cioacă în numele Consiliului Județean Ialomița. Imun, acesta revine cu o nouă producție, săpată în lemnul aceluiași limbaj care l-a consacrat. Deși e aproape imposibil de urmărit, riscăm și vă... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 17:55 (7132 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 31% dintre profesorii din Ialomița au primit note de trecere

Procent de promovare scăzut la Titularizare

Doar 31% dintre profesorii din Ialomița au primit note de trecere

Marți, 17 iulie 2018, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele preliminarii la Titularizare 2018. Datele oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată că procentul de promovare obținut anul acesta a fost mai mic decât cel de anul trecut.

Note mici la Titularizare
Statisticile Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, la nivelul județului, 160 de candidați dintre cei admiși să susțină proba scrisă la Titularizare au fost prezenți în sălile de examen. Dintre aceștia, doar 51 au reușit să obțină note peste 7 și să fie considerați «reușiți». Cei mai mulți... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 16:47 (14990 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poștăriță din Căzănești, reclamată de o nevăzătoare

Poștăriță din Căzănești, reclamată de o nevăzătoare

bonus: drept la replică

Scandal la Poșta din Căzănești. O femeie nevăzătoare din localitate reclamă că una dintre angajatele Oficiului Poștal i-ar fi luat o parte din banii din pensie și cei pentru facturile la utilități. Reprezentanții Oficiului Județean de Poștă Ialomița se arată sceptici cu privire la aceste acuzații și explică faptul că vor desfășura o anchetă internă pentru a descoperi dacă faptele sesizate sunt sau nu adevărate.

Reclamații dure Valentina Moise are aproape 60 de ani și este nevăzătoare. Femeia locuiește împreună cu mama sa, iar pensia de boală pe care o primește este singura lor sursă... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 14:05 (10316 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Morții sunt obligați la muncă în folosul comunității

Se întâmplă la Slobozia

Morții sunt obligați la muncă în folosul comunității

Sancționat pentru fărădelegile pe care le-a făcut în timpul vieții, un bărbat din Slobozia are probleme chiar și după moarte. Pe numele său a fost deschis un proces la Judecătoria Slobozia, instanța urmând să-l oblige la zile de muncă în folosul comunității. Solicitarea a fost făcută de Primăria Slobozia, instituție căreia contravenientul decedat trebuie să-i plătească amenzi în valoare de 4000 de lei. Administrația locală susține însă că a luat act de moartea bărbatului și nu-și explică de ce judecătorii au continuat acțiunea, stabilind chiar și un termen pentru acest proces...

Un viciu de procedură... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2018, 10:50 (14024 vizualizări - 5 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Groapa din groapă

Groapa din groapă

De vreo săptămână încoace, câțiva salahori sapă de zor un șanț lângă una dintre fântânile arteziene de pe esplanada Centrului Cutural «Ionel Perlea». Dacă îi întrebi, nu știu de ce sapă. Și nici nu se omoară cu munca, fiindcă pământul e tare ca piatra. Iar zilele astea, când a fost prea cald, când a plouat, nici nu-ți vine să mai pui mâna pe cazma. La prima vedere, acolo ar fi trebuit să fie un racord de apă, că fântânile astea ar trebui și ele alimentate cumva. Dar de știut nu știe nimeni, că autoritățile au alte griji decât să explice. Și-apoi, la ce bun atâtea explicații? Slobozenii să-și vadă de ale lor și, cum au răbdat 4 ani, să mai rabde unul-doi până la alegeri! Nu-i așa, domnule Mocioniu... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2018, 18:10 (4506 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Gabriel Modrea rămâne în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Gabriel Modrea rămâne în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Implicat într-un imens scandal public și cercetat de Comisia de Disciplină a Ministerului Sănătății, Gabriel Modrea rămâne la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Sorina Pintea, actualul ministru al Sănătății, a semnat Ordinul prin care i se prelungește acestuia delegarea pe funcția de director executiv al DSP Ialomița. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, directorul Modrea a refuzat să facă declarații publice. La fel de evazivi în răspunsuri s-au arătat și oficialii Ministerului Sănătății.

Haos la DSP Ialomița De mai bine de două luni, Direcția de Sănătate ... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2018, 14:35 (5866 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

«Sala lui Mocioniu» costă 66,5 milioane de lei

După «apa lui Ionașcu» și «groapa lui Stoica»

«Sala lui Mocioniu» costă 66,5 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat luni, 9 iulie 2018, studiul de fezabilitate pentru «Sala de Sport Polivalentă a municipiului Slobozia». Valoarea acestei investiții, derulată prin Compania Națională de Investiții, se ridică la 66,5 milioane de lei. Primarul Adrian Mocioniu susține că sala este absolut necesară pentru oraș. «Nu vorbim doar de competiții sportive. Sala poate fi folosită pentru evenimente de mare anvergură, spectacole școlare, pentru concerte...» a declarat el.

Bani pentru «sala lui Mocioniu»
Consiliul Local Slobozia a aprobat luni, 9 iulie a.c., un studiu... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2018, 10:50 (7620 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Investiție blocată în Consiliul Local M. Kogălniceanu

Acuzații publice

Investiție blocată în Consiliul Local M. Kogălniceanu

În urmă cu 3 săptămâni, Consiliul Local M. Kogălniceanu a blocat un proiect de hotărâre în care fermierul local Marian Cioară cerea modificarea Planului Urbanistic Zonal. Fermierul reclamă «abuzuri» din partea primarului în funcție, Alexandru Dinu. «Vreau să fac o investiție de 100 mii de euro... Vor fi locuri de muncă pentru oameni! Nu e normal să fiu tratat așa...». În replică la acuzațiile care i se aduc, primarul Alexandru Dinu ne-a declarat: «Decizia aparține Consiliului Local. Dar legea trebuie respectată. Există soluții, dar omul ăsta refuză să le ia în considerare!».

Fermă agricolă de 100 mii de euro... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2018, 18:40 (7122 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
318 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tânăr din Scânteia, beat la volan pe străzile Sloboziei

Vineri, 20 septembrie a.c., în jurul orelor 21,00, polițiștii din Slobozia au oprit în trafic, pentru verificări, un vehicul condus de un tânăr, de 19 ani, din Scânteia. Î ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2024, 15:40
(2317 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni cu efective mărite

Duminică, 22 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat în localitățile Reviga, Cocora, Colelia, Bărcănești, Borănești și Axintele două acțiuni cu efective mărite, având ca scop ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2024, 15:35
(1957 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la o conductă de alimentare cu apă la Țăndărei!

Luni, 23 septembrie 2024, în intervalul orar 12,30-14,00, se sistează furnizarea apei potabile consumatorilor la Țăndărei, în vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2024, 12:45
(2725 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Andrășești

Sâmbătă, 21 septembrie a.c., în jurul orelor 17,00, pompierii din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs la Andrășești. În eveniment a fost implicat un autoturism. După ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2024, 09:20
(3157 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Pasageri amenințați cu un cuțit în tren

Panică în rândul călătorilor care doreau să ajungă vineri, 20 septembrie a.c., de la București, la Slobozia, cu un tren personal. Pe parcursul călătoriei, oamenii au fost amenințați cu un ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2024, 11:40
(1674 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Pentru persoanele cu dizabilități, PSD și PNL nu au nici timp, nici soluții. Pentru Iohannis, fac proceduri speciale în Parlament!»

Pentru a doua oară în doar patru zile, persoanele cu dizabilități au ieșit în stradă ca să-și strige disperarea. A trecut aproape o lună de când au aflat că legea PSD-PNL a pensiilor ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2024, 09:05
(1354 vizualizări - 0 comentarii)


ANFA și Forumul APPR-apel la solidaritate către comunitatea de fermieri pentru sprijinirea sinistraților din județele Galați și Vaslui

În urma inundațiilor masive care au curpins județele Timiș, Galați, Iași și Vaslui, conform estimărilor, peste 7000 de persoane au rămas fără adăpost, fără acces la bunuri esențiale și se confruntă ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2024, 16:55
(2057 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe strada Călărași din Cartierul Fetești-Gară/Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 18 septembrie 2024, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Călărași din Cartierul Fetești ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2024, 14:25
(2278 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează asupra variolei ovină și caprină

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează crescătorii de ovine și caprine de pe raza județului Ialomița cu privire la contextul epidemiologic european privind ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2024, 14:20
(2622 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 20 septembrie 2024, termenul-limită de depunere a declarațiilor fiscale pentru aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare

 Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 20 septembrie  2024, este termenul-limită de depunere a unor declarații fiscale, în scopul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2024, 14:15
(4334 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Sudiți!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 18 septembrie 2024,  pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2024, 09:20
(1787 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

Marți, 17 septembrie 2024, polițiștii ialomițeni au organizat o razie în municipiul Slobozia, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2024, 15:30
(1289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


APIA: 30 septembrie 2024, termen-limită pentru semnarea cererilor de plată aferente Campaniei 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor că până la data de 30 septembrie 2024, sunt așteptați la Centrele APIA unde au depus cererile de plată aferente Campaniei ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2024, 10:30
(8847 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr surprins de jandarmi având asupra sa substanțe posibil interzise

Un tânăr de 20 ani a fost depistat de jandarmii ialomițeni având asupra sa substanțe posibil interzise. Atenția jandarmilor a fost atrasă de faptul că persoana se afla într-un autoturism ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2024, 10:00
(4073 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 4,63 milioane de lei în luna august 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna august 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 4,63 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2024, 16:20
(4319 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 15 septembrie a.c., în jurul orei 1,30, polițiștii din Platonești au oprit în trafic, în comuna Giurgeni, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2024, 16:10
(1820 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune cu efective mărite în localitățile Ciulnița, Albești și Ciochina

Vineri, 13 septembrie a.c., polițiștii din Slobozia au organizat în localitățile Ciulnița, Albești și Ciochina o acțiune cu efective mărite. În acest sens, s-a acționat în zonele î ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2024, 16:05
(2420 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porumbului» Orezu-ediția 2024: Un manifest al fermierilor pentru strategii naționale privind managementul riscurilor în agricultură!

«Ziua Porumbului» Orezu-ediția 2024: Un manifest al fermierilor pentru strategii naționale privind managementul riscurilor în agricultură!

Evenimentul emblematic al Forumului Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România, «ZIUA PORUMBULUI» OREZU a avut loc miercuri, 11 septembrie 2024, la ferma domnului Nicolae ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2024, 14:50
(2117 vizualizări - 0 comentarii)


Case în flăcări la Bărbulești și Vlădeni, incendiu la o mașină în Slobozia

Case în flăcări la Bărbulești și Vlădeni, incendiu la o mașină în Slobozia

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință în comuna Bărbulești. Au ars obiecte de mobilier. Cauza ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2024, 09:55
(1712 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Coșereni

Sâmbătă, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 13,00, pompierii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs în comuna Coșereni. În eveniment au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2024, 09:50
(2509 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Coloniști din orașul Fetești!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Țăndărei din Fetești, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2024, 09:30
(2258 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: Traficanți de heroină, prinși la Slobozia!

DIICOT: Traficanți de heroină, prinși la Slobozia!

Joi, 12 septembrie 2024, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism DIICOT-Structura Centrală au dispus reținerea a șase inculpați (trei cetățeni albanezi ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2024, 18:05
(3222 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Copil de 12 ani lovit de o mașină

Slobozia: Copil de 12 ani lovit de o mașină

Vineri, 13 septembrie 2024, pompierii din Slobozia, alături de paramedicii SMURD au intervenit în cazul a două accidente rutiere produse în Cartierul Bora al Sloboziei. În primul eveniment ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2024, 17:25
(2430 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Dosar penal pentru că a încălcat ordinul de protecție

Polițiștii din Fetești au fost sesizați vineri, 13 septembrie 2024, de către o tânără de 36 de ani, cu domiciliul în Fetești. Concubinul acesteia, un bărbat de 40 de ani, ar fi încălcat ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2024, 13:50
(1090 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Urmărit penal pentru «violență în familie»

Polițiștii au fost sesizați miercuri, 11 septembrie 2024, de către o femeie de 42 de ani, cu privire la faptul că ar fi fost agresată fizic de către concubinul său, un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2024, 13:40
(1209 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul de Call Center RAJA Constanța

Serviciul de Call Center RAJA Constanța

Serviciul de Call Center pus la dispoziția clienților de către RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor abonaților, funcționând sub forma unui robot telefonic ce răspunde la ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2024, 13:05
(3393 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 28,62 milioane de lei pentru renta viageră agricolă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat autorizarea la plată a rentierilor agricoli care și-au vizat carnetele de rentier în perioada 1 martie-2 septembrie 2024. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2024, 12:50
(1629 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a prelungit perioada de depunere a cererilor pentru schema de ajutor «Silvo-mediu și climă»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță prelungirea până la data de 4 octombrie 2024, orele 14,30, a primei sesiuni de depunere a Cererilor de finanțare pentru accesarea schemei ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2024, 12:30
(3911 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vindea pește fără documente legale

IPJ Ialomița: Vindea pește fără documente legale

Joi, 12 septembrie 2024, polițiștii ialomițeni au depistat în flagrant un bărbat, în vârstă de 42 de ani, din județul Constanța, care transporta cu autoturismul personal pește din speciile ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2024, 11:40
(1237 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 1,83 milioane lei de lei, obligații suplimentare de plată stabilite de Inspecția Fiscală în luna august 2024

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna august 2024, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2024, 11:00
(5211 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...