Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rupere de nori la Slobozia

O ploaie torențială care a durat aproximativ 60 de minute a făcut ca orașul Slobozia să fie înghițit de ape. Cele mai importante străzi din municipiu, zeci de subsoluri de blocuri și gospodării ale locuitorilor au fost inundate. Meteorologii au estimat că precipitațiile au depășit 70 litri pe metrul pătrat.

Cod Portocaliu de ploi torențiale
Meteorologii au emis la primele ore ale zilei de joi, 5 iulie 2018, un Cod Portocaliu de ploi torențiale. La Slobozia, în cele aproximativ 60 de minute cât a durat ploaia puternică, orașul a fost practic înghițit de ape. Pe cele mai importante... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2018, 17:15 (5475 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Turnir la poalele Grand Slam-ului

Tenis de câmp, Campionatul Național «U10»

Turnir la poalele Grand Slam-ului

De aici începe cu pași mici urcușul către marea performanță. Aici micii tenismeni fac cunoștință cu bucuria victoriei și se călesc pentru bătăliile de mai târziu. Aici simt pentru prima dată presiunea tribunei, venită în special de la părinții care îl văd pe Prâslea uriaș peste noapte. Campionatul Național rezervat copiilor sub 10 ani este printre primele competiții majore din viața unui viitor tenismen. Anul acesta, onoarea de a-l găzdui i-a revenit Sloboziei și, timp de 5 zile, spectatorii au putut vedea la lucru, pe terenurile TenisCon, dar și pe cele aparținând CSM Slobozia, viitorii campioni cărora le vom ține pumnii pe viitor, în turneele de Grand Slam. Să nu uităm că mult înainte de a cuceri... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2018, 17:05 (5866 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA SA Constanța a închis ultima filă a POS Mediu

Bilanț investițional

RAJA SA Constanța a închis ultima filă a POS Mediu

bonus: 1 miliard de lei pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare în regiunea Constanța-Ialomița

Joi, 28 iunie 2018, la sediul RAJA SA a avut loc festivitatea de semnare a protocoalelor de predare către Unitățile Administrativ-Teritoriale beneficiare, a proprietății investițiilor realizate de RAJA SA Constanța prin POS Mediu.
«Finalizăm acest Program Operațional de Mediu (POS), dar suntem deja cu un pas înainte, suntem aproape de semnarea contractului de finanțare pentru Programul Operațional pentru Investiții Mari (POIM) la care compania noastră, printr-o muncă extraordinară din ultimii ani, a pregătit proiecte pentru regiunea în care operăm, proiecte care au primit girul diverselor instituții, pe parcursul realizării lor și care însumează peste jumătate de milliard de euro! RAJA este o companie cu care avem de ce să ne mândrim și cu siguranță vom duce la bun sfârșit și aceste proiecte, în condiții foarte bune... Dacă adunăm investițiile de la Programul Operațional de Mediu (POS) și cele ce vor urma prin Programul Operațional pentru Investiții Mari (POIM), depășim 1 miliard de euro investiții din fonduri europene atrase de RAJA în România. Este un motiv de mândrie pentru oricine!»... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2018, 13:35 (4858 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Scânteia și Rădulești rămân în Liga a IV-a

Fotbal

Scânteia și Rădulești rămân în Liga a IV-a

Săptămâna trecută a clarificat și ultimele necunoscute, vizând campionatul viitor al Ligii a IV-a ialomițene. După ce Abatorul a spus pas promovării în Liga a III-a, retrogradarea Coleliei și participarea Unirii Scânteia și Olimpiei Rădulești la barajul de menținere au fost bătute în cuie. În locul Spicului Colelia și al Rapidului Fetești, retrasă timpuriu din liga lui Basarab, au urcat Fulgerul Fierbinți și Unirea Grivița. La baraj s-au duelat Scânteia cu Bucu, respectiv Rădulești cu Maia. La Țăndărei, Unirea Scânteia a trecut cu 3-1 de Agronomia Bucu, în vreme ce, la Reviga, Olimpia Rădulești a trecut de Voința Maia, cu 3-2. Astfel, în sezonul 2018-2019, configurația Ligii a IV-a va fi următoarea... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2018, 12:15 (7931 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Start în forță la lupte pe plajă

Lupte libere, CS Amara

Start în forță la lupte pe plajă

Vara și-a intrat în drepturi și, prin urmare, luptătorii au părăsit sala și au ieșit pe plajă pentru competițiile de profil. Pentru că are unde se pregăti, CS Amara este printre specialistele acestui gen de competiție și a demonstrat-o din plin la Campionatul Național adresat juniorilor 4. Competiția s-a desfășurat în perioada 29-30 iunie 2018, la 2 Mai, pe plaja Limanu. Elevii lui Marian Moraru s-au întors de la această competiție cu o zestre de 4 medalii: 2 de aur și 2 de bronz. Astfel, la categoria 40 kg, Steluța Subțirică a devenit campioană națională, performanță de care s-a bucurat și Constantin Morar, la categoria 50 kg. Robert Gresianu, 30 kg, a obținut locul 3. Același rezultat l-a obținut... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2018, 11:05 (4095 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acreditarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia bate pasul pe loc

După un an

Acreditarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia bate pasul pe loc

La un an distanță de la demararea procedurilor privind acreditarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, unitatea medicală nu a fost încă oficial acreditată. Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate, organism din subordinea Guvernului specializat în astfel de proceduri, mai are de trimis o serie de documente ca procedura să fie pe deplin îndeplinită. Reprezentanții unității medicale nu știu însă data la care vor fi transmise hârtiile oficiale, pentru care au plătit aproximativ 100 mii de lei pentru a le obține...

Procedură întârziată În vara anului trecut, Spitalul... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2018, 18:10 (6408 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procentul de promovare al elevilor ialomițeni a scăzut cu 10,97%!

Rezultate parțiale la Bacalaureat 2018

Procentul de promovare al elevilor ialomițeni a scăzut cu 10,97%!

UPDATE: În Ialomița au fost depuse 414 contestații

Ministerul Educației a făcut publice miercuri, 4 iulie a.c., rezultate parțiale la Bacalaureat 2018. Potrivit statisticilor, procentul de promovare în Ialomița este mai mic. Astfel, dacă în 2017, 73,72% dintre elevii de clasa a XII-a au reușit să treacă examenul de maturitate, anul acesta doar 62,75% dintre aceștia au obținut rezultate bune. 

Peste 500 de elevi au picat Bacalaureatul
Potrivit statisticilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Bacalaureatul 2018 a fost promovat de 62,75%  dintre elevii care s-au înscris. Datele arată că procentul este mai... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2018, 14:49 (10035 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pescari cu pușca la tâmplă

S-a întâmplat pe Balta Valea Ciorii

Pescari cu pușca la tâmplă

Trei pescari slobozeni acuză angajații doctorului Mirel Diaconu de «agresiune» și «rele tratamente». Incidentul s-a produs sâmbătă, 23 iunie 2018, pe una dintre bălțile concesionate de președintele Asociației de Vânătoare «Bendis», la Valea Ciorii.

Declarații incredibile Pescari pasionați, Marian Cocoloș, Ilie Feraru și Sorin Voicu au decis să-și petreacă ziua de sâmbătă, 23 iunie a.c., la pescuit pe una dintre bălțile din imediata vecinătate a comunei Valea Ciorii. Potrivit declarațiilor acestora, imediat după plata biletelor, unul dintre angajații firmei i-a acuzat de braconaj: «... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2018, 13:55 (7127 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Slobozia sărbătorește Centenarul ilegal!

Primăria Slobozia sărbătorește Centenarul ilegal!

De mai bine de o lună, pe fațada laterală a Primăriei Slobozia a fost amplasat un panou publicitar care anunță orașul că ne aflăm în Anul Centenarului și că orașul a implinit 50 de ani de când este capitală de județ. Numai că panoul este amplasat ilegal. Înainte de a trezi spiritul patriotic al contribuabililor, Primăria Slobozia avea obligația de a obține cel puțin 3 documente legale, potrivit Legii 50/1991, privind privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, respectiv Certificat de Urbanism, proiect de amplasare semnat conform legii de un arhitect și autorizație de construire. Asta ca să nu mai pomenim de avizul de mediu, care mai costă și el 100 de lei... Reprezentanții Serviciului... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2018, 10:55 (5491 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salubrizarea județului se află în atenția autorităților

Pe hârtie stăm bine

Salubrizarea județului se află în atenția autorităților

Instituția Prefectului Ialomița a făcut public un raport privind «salubrizarea localităților, căilor de comunicație și cursurilor de apă». Raportul a fost finalizat la începutul lunii iunie 2018, ca urmare a unei serii de controale încrucișate ale reprezentanților Prefecturii, Gărzii de Mediu, Serviciului de Gospodărire a Apelor, ISUJ Ialomița și Gărzii Forestiere București. Rezultatele controalelor sunt îngrijorătoare, însă statistic «se înregistrează progrese»...

Jale la primăriile ialomițene
Ialomița rămâne o uriașă groapă de gunoi, indiferent cât de mult reușesc să «cosmetizeze... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2018, 16:55 (7092 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bazele sportive din Ialomița au nevoie de reabilitare

Bazele sportive din Ialomița au nevoie de reabilitare

Oficial, în Ialomița există 182 de baze sportive. Abandonate de primarii localităților pe raza cărora se află, multe dintre ele au nevoie de lucrări serioase de reabilitare și modernizare. Principala cauză care generează întârzierea acestor lucrări o reprezintă lipsa fondurilor necesare.

La vremuri noi, baze sportive vechi Potrivit unei statistici a Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița, la nivelul județului nostru există 182 de baze sportive, multe dintre acestea fiind amenajate dinainte de Revoluție. Aceste baze sunt compuse fie din terenuri de fotbal, fie din săli de... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2018, 14:15 (6415 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Gabriel Modrea, cercetat de Comisia de Disciplină a Ministerului Sănătății

Directorul Gabriel Modrea, cercetat de Comisia de Disciplină a Ministerului Sănătății

Scandalul public provocat de atitudinea abuzivă pe care Gabriel Modrea, directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, îl are față de subordonați a intrat în atenția oficialilor Ministerului Sănătății. Reprezentanții instituției au explicat faptul că directorul Gabriel Modrea va fi cercetat de Comisia de Disciplină a Ministerului. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere oficial față de acuzațiile care îi sunt aduse, Gabriel Modrea a refuzat să răspundă.

Cercetat disciplinar la București
Gabriel Modrea, directorul executiv al Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2018, 11:05 (7325 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescenții din Ialomița sunt amatori de alcool și droguri

Adolescenții din Ialomița sunt amatori de alcool și droguri

Un studiu realizat de Agenția Națională Antidrog cu privire la consumul de substanțe interzise în rândul adolescenților din Ialomița scoate la iveală încă o dată indiferența cu care autoritățile competente tratează această problemă. Realizat în urmă cu 2 ani, studiul evidențiază faptul că tinerii din județul Ialomița sunt mari amatori de alcool și droguri, de cele mai multe ori preparate chiar de ei prin combinarea unor medicamente. Aceste date au fost prezentate în urmă cu o săptămână în cadrul unei ședințe desfășurată cu ușile închise la Prefectura Ialomița. La finalul dezbaterilor, toți cei prezenți la întâlnire s-au arătat depășiți de situație...

Dependenți de substanțe interzise... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2018, 17:55 (7371 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mariana Iancu a interzis accesul presei în spital

Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Mariana Iancu a interzis accesul presei în spital

Vizibil deranjată de faptul că este prea des criticată de unele ziare locale din Slobozia, Mariana Iancu a decis să interzică, printr-o adresă internă, accesul reprezentanților mass-media în incinta Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Toți reporterii care vor să relateze aspecte legate de activitatea unității medicale pe care aceasta o conduce trebuie să primească, în prealabil, acceptul său. În caz contrar, aceștia nu vor avea acces la informații, chiar dacă sunt publice!

Reporterii, tratați cu indiferență În cei aproape 2 ani scurși de la preluarea mandatului în calitate de manager... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2018, 14:20 (11864 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Istoria podului de la Dridu

Două administrații, o singură investiție

Istoria podului de la Dridu

Zilele trecute, Victor Moraru s-a aflat în «vizită de lucru» la podul de la Dridu. Inspecția a fost documentată reportericește și postată pe pagina de Facebook a președintelui Consiliului Județean Ialomița. Potrivit declarațiilor oficiale, investiția trebuie finalizată până la sfârșitul lunii mai 2019, însă «graficul lucrărilor a fost devansat...». Un comunicat de presă remis publicității susține că pe șantierul de la Dridu «se lucrează non-stop». În spatele acestui afort administrativ de «cosmetizare» a realității se ascund însă ani de așteptare și o pagubă de 1,7 milioane de lei!

Vizită de lucru prezidențială... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2018, 10:50 (6557 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa experților întârzie autorizarea școlilor împotriva incendiilor

În Ialomița

Lipsa experților întârzie autorizarea școlilor împotriva incendiilor

O analiză a Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița arată că, la momentul de față, 15 unități de învățământ din județ nu au autorizații de securitate la incendiu. Dincolo de problemele organizatorice cu care se confruntă cei în administrarea cărora se află instituțiile de învățământ, obținerea acestor documente este îngreunată și de lipsa experților în domeniu. Potrivit informațiilor publice, la nivelul județului nostru există o singură persoană care are calificarea necesară de a realiza documentația necesară obținerii autorizațiilor de securitate la incendiu. Chiar dacă nu dețin aceste documente, școlile sunt verificate și monitorizate în permanență.

Se caută soluții... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2018, 17:05 (8701 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Doamna Maria, tămâietoare cu carte de muncă

Doamna Maria, tămâietoare cu carte de muncă

Cimitirul din Slobozia are cel mai mic tarif din județ pentru «servicii de tămâiat loc de veci». Adică 75 de lei pentru 40 de zile, cu lumânări și chibrituri incluse. Iar serviciul de tămâiat este asigurat de Maria Simion. Are 65 de ani și a preluat locul de muncă de la mamaia Frusina, care a tămâiat orașul timp de 45 de ani...

Vineri, cu doamna Maria
În cimitir e vineri și e liniște. De-acolo orașul nu se aude, iar zgomotul șoselei nu mai sperie pe nimeni... Sunt peste 10 mii de morți aici, dar nimeni nu-i mai cunoaște pe toți. Maria Simion îi cunoaște pe ai ei... «Doi pe zi... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2018, 11:25 (6972 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

contraeditorial

contactul cu realitatea

Cei aflați la Putere pierd contactul cu realitatea. Cam așa se întâmplă de fiecare dată cu cei care acced mult prea facil în funcții de conducere. Dacă ascensiunea acestora s-ar produce potrivit unor reguli prestabilite și s-ar valoriza cu adevărat indivizi capabili, în funcții de conducere ar fi nominalizate doar persoane pregătite. Însă, după cum am mai spus, Puterea îmbată și la nivel decizional se instalează oameni care, în scurt timp, uită pentru ce au fost numiți. Complacerea în mediocritatea Puterii a devenit condiție de ocupare a unei funcții bine remunerate în sectorul public. Indiferent de coloratura politică, cei aleși sau instalați se remarcă prin ruperea de realitate. Un prim semn... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2018, 12:55 (4756 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Primarii din Ialomița amână completarea Registrului Agricol Electronic

Primarii din Ialomița amână completarea Registrului Agricol Electronic

Obligate de lege să țină evidența Registrului Agricol în format electronic, multe administrații locale din Ialomița sunt în urmă cu acest demers. Primarii dau vina pe softurile pe care le-au cumpărat sau pe nepriceperea funcționarilor din subordine. În realitate, edilii comunelor ialomițene refuză cu bună știință să respecte legea din acest punct de vedere, de teamă că ar putea să piardă controlul asupra terenurilor care există pe raza localităților pe care le administrează...

Unde-i lege, nu-i tocmeală
Potrivit unei Ordonanțe de Urgență emisă de Guvernul României, utilizarea... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2018, 19:20 (5451 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Anul trecut

În Ialomița s-au cheltuit 4,7 milioane de lei pentru întreținerea asistaților social

Serviciile sociale din cadrul Primăriei Slobozia și Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița au cheltuit anul trecut peste 4,7 milioane de lei pentru întreținerea beneficiarilor pe care îi au în supraveghere. Cea mai mare parte din această sumă a fost cheltuită pentru alimentele distribuite nevoiașilor.

Bani pentru Cantina de Ajutor Social
Aflată în administrarea Serviciului de Public de Asistență Socială al Primăriei Slobozia, Cantina de Ajutor Social a beneficiat în 2017 de un buget de 1,1 milioane de lei. Potrivit informațiilor care se regăsesc... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2018, 17:05 (4862 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Marți, 2 martie 2021, în prezența oficialităților locale și județene, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a semnat contractele de execuție de lucrări la DJ201, tronsonul Coșereni-Axintele ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:30
(3161 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 5 martie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:25
(2012 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 20000 de lei

78 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate, în ultimele 24 de ore, de forțele de ordine angrenate în acțiunile pentru verificarea respectării măsurilor de prevenire și limitare a  infectării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:55
(3078 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bunuri de peste 55000 de lei, confiscate

Polițiștii ialomițeni au intervenit luni, 1 martie, la 38 de evenimente, 31 dintre acestea fiind semnalate pe numărul unic de urgență 112. Totodată, au fost constatate 16 infracțiuni, din care 2 contra ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:50
(2149 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 localități din județ în Scenariul Roșu, din cauza creșterii ratei de incidență

Rata de incidență a cazurilor de COVID-19 crește de la o zi la alta la nivelul județului Ialomița. Marți, 2 martie a.c., la nivelul județului valoarea acesteia este 1,02/1000 de locuitori.  Într-o ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:50
(4507 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 33 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 2 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8277, cu 33 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:25
(2741 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bebelușă în stare gravă, transferată la București

O fetiță născută la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu grave malformații cardiace, a fost transferată la Spitalul «Marie Curie» din București.

Intervenție a elicopterului SMURD ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:50
(3275 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii la vana de legătură de la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 125 mm, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:40
(2568 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Startul Campaniei de vizare a carnetelor de rentă viageră

În contextul actual privind epidemia de Coronavirus pe teritoriul României, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 01.03-31.08.2021, pentru obținerea sumei ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 17:35
(6591 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8244, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 16:10
(2055 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

Luni, 1 Martie 2021, polițiștii rutieri au înlocuit punctele de penalizare cu lalele, punctele de amendă cu zambile iar avertismentele cu frezii, devenind dis de dimineață vestitorii primăverii. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:45
(2425 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 55500 de lei

Verificarea respectării măsurilor de izolare/carantină la adresa aleasă, precum și respectarea restricțiilor privind deplasarea pe timpul nopții și a cerințelor impuse comercianților, se mențin în atenția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:40
(3209 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Ialomițenii pot subscrie și în luna martie 2021 pentru noi emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv populației în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani, începând cu data de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:20
(1953 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Județeană de Statistică Ialomița anunță Recensământul populației și locuințelor de probă

Recensământul de probă este un sondaj care se desfășoară anterior Recensământului, în scopul verificării practice și îmbunătățirii aspectelor organizatorice și tehnice. Este un exercițiu cu scopul de a ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:05
(8177 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 28 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, la ieșire din Urziceni către Buzău. Din primele informații, în accident au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 23:00
(4359 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


1/2 martie 2021: «Solidaritatea Sanitară» împresoară porțile Parlamentului

Luni, 1 martie 2021, și marți, 2 martie a.c., zilele în care în care va fi dezbătut în plen și aprobat Bugetul, Federația «Solidaritatea Sanitară» protestează la porțile Parlamentului, «asediind» parlamentarii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 17:25
(2186 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8230, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 15:55
(1860 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 25 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8216, cu 25 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2021, 15:35
(2306 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat rătăcit în pădure, salvat de pompieri

Pompierii din Slobozia au intervenit joi, 25 februarie a.c., pentru acordarea primului ajutor în cazul unui bărbat de 49 de ani. Acesta a apelat numărul de urgență 112, precizând faptul că s-a rătăcit într ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:55
(2047 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Țăndărei

În cursul zilei de joi, 25 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Țăndărei, pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, precum și pentru reducerea riscului rutier de producere a ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:40
(2409 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: 28 februarie-Ziua Protecției Civile din România

La 28 februarie sărbătorim Ziua Protecției Civile din România, dată la care, în anul 1933, Regele Carol al II-lea, prin «Înalt Decret Regal nr. 468», a aprobat Regulamentul apărării contra atacurilor aeriene ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:25
(1665 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au verificat modul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară, la nivelul întregului județ. Astfel, în urma verificărilor au fost aplicate 173 de ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:20
(1155 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8191, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 15:45
(2147 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Miercuri, 24 februarie a.c., în timpul unei acțiuni de combatere a braconajului piscicol, polițiștii din Stelnica au identificat pe malul stâng al Brațului Borcea un bărbat, de 52 de ani, care descărca ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:50
(2466 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 9000 de lei pentru nerespectarea măsurilor de siguranță sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni privind modul în care populația respectă măsurile de protecție sanitară. Pentru abaterile constatate au fost aplicate 173 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:45
(3421 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia vernisează luni, 1 martie 2020, expoziția «Ștergarul-Icoana Sufletului». Evenimentul se organizează în sala mare a instituției, de la orele 14,00. ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:40
(2273 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8160, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 15:20
(2252 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cartușe de vânătoare confiscate după ce un bărbat și-ar fi amenințat mama că «o va împușca»

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Manasia, este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru săvârșirea infracțiunilor de «amenințare» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor». Marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2021, 16:15
(6369 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii ialomițeni împreună cu reprezentanți din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, polițiști locali, alături de celelalte instituții cu atribuții de control ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2021, 16:10
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


Demararea lucrărilor de modernizare la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Printr-un comunicat de presă, Spitalul Județean de Urgență Slobozia anunță că, începând cu 1 martie 2021, se vor demara ample lucrări de modernizare care vor viza infrastructura, spațiile și dotările. ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2021, 15:45
(4138 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...