Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Scânteia și Rădulești rămân în Liga a IV-a

Fotbal

Scânteia și Rădulești rămân în Liga a IV-a

Săptămâna trecută a clarificat și ultimele necunoscute, vizând campionatul viitor al Ligii a IV-a ialomițene. După ce Abatorul a spus pas promovării în Liga a III-a, retrogradarea Coleliei și participarea Unirii Scânteia și Olimpiei Rădulești la barajul de menținere au fost bătute în cuie. În locul Spicului Colelia și al Rapidului Fetești, retrasă timpuriu din liga lui Basarab, au urcat Fulgerul Fierbinți și Unirea Grivița. La baraj s-au duelat Scânteia cu Bucu, respectiv Rădulești cu Maia. La Țăndărei, Unirea Scânteia a trecut cu 3-1 de Agronomia Bucu, în vreme ce, la Reviga, Olimpia Rădulești a trecut de Voința Maia, cu 3-2. Astfel, în sezonul 2018-2019, configurația Ligii a IV-a va fi următoarea... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2018, 12:15 (7931 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Start în forță la lupte pe plajă

Lupte libere, CS Amara

Start în forță la lupte pe plajă

Vara și-a intrat în drepturi și, prin urmare, luptătorii au părăsit sala și au ieșit pe plajă pentru competițiile de profil. Pentru că are unde se pregăti, CS Amara este printre specialistele acestui gen de competiție și a demonstrat-o din plin la Campionatul Național adresat juniorilor 4. Competiția s-a desfășurat în perioada 29-30 iunie 2018, la 2 Mai, pe plaja Limanu. Elevii lui Marian Moraru s-au întors de la această competiție cu o zestre de 4 medalii: 2 de aur și 2 de bronz. Astfel, la categoria 40 kg, Steluța Subțirică a devenit campioană națională, performanță de care s-a bucurat și Constantin Morar, la categoria 50 kg. Robert Gresianu, 30 kg, a obținut locul 3. Același rezultat l-a obținut... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2018, 11:05 (4095 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acreditarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia bate pasul pe loc

După un an

Acreditarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia bate pasul pe loc

La un an distanță de la demararea procedurilor privind acreditarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, unitatea medicală nu a fost încă oficial acreditată. Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate, organism din subordinea Guvernului specializat în astfel de proceduri, mai are de trimis o serie de documente ca procedura să fie pe deplin îndeplinită. Reprezentanții unității medicale nu știu însă data la care vor fi transmise hârtiile oficiale, pentru care au plătit aproximativ 100 mii de lei pentru a le obține...

Procedură întârziată În vara anului trecut, Spitalul... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2018, 18:10 (6408 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Procentul de promovare al elevilor ialomițeni a scăzut cu 10,97%!

Rezultate parțiale la Bacalaureat 2018

Procentul de promovare al elevilor ialomițeni a scăzut cu 10,97%!

UPDATE: În Ialomița au fost depuse 414 contestații

Ministerul Educației a făcut publice miercuri, 4 iulie a.c., rezultate parțiale la Bacalaureat 2018. Potrivit statisticilor, procentul de promovare în Ialomița este mai mic. Astfel, dacă în 2017, 73,72% dintre elevii de clasa a XII-a au reușit să treacă examenul de maturitate, anul acesta doar 62,75% dintre aceștia au obținut rezultate bune. 

Peste 500 de elevi au picat Bacalaureatul
Potrivit statisticilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Bacalaureatul 2018 a fost promovat de 62,75%  dintre elevii care s-au înscris. Datele arată că procentul este mai... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2018, 14:49 (10035 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pescari cu pușca la tâmplă

S-a întâmplat pe Balta Valea Ciorii

Pescari cu pușca la tâmplă

Trei pescari slobozeni acuză angajații doctorului Mirel Diaconu de «agresiune» și «rele tratamente». Incidentul s-a produs sâmbătă, 23 iunie 2018, pe una dintre bălțile concesionate de președintele Asociației de Vânătoare «Bendis», la Valea Ciorii.

Declarații incredibile Pescari pasionați, Marian Cocoloș, Ilie Feraru și Sorin Voicu au decis să-și petreacă ziua de sâmbătă, 23 iunie a.c., la pescuit pe una dintre bălțile din imediata vecinătate a comunei Valea Ciorii. Potrivit declarațiilor acestora, imediat după plata biletelor, unul dintre angajații firmei i-a acuzat de braconaj: «... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2018, 13:55 (7127 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Slobozia sărbătorește Centenarul ilegal!

Primăria Slobozia sărbătorește Centenarul ilegal!

De mai bine de o lună, pe fațada laterală a Primăriei Slobozia a fost amplasat un panou publicitar care anunță orașul că ne aflăm în Anul Centenarului și că orașul a implinit 50 de ani de când este capitală de județ. Numai că panoul este amplasat ilegal. Înainte de a trezi spiritul patriotic al contribuabililor, Primăria Slobozia avea obligația de a obține cel puțin 3 documente legale, potrivit Legii 50/1991, privind privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, respectiv Certificat de Urbanism, proiect de amplasare semnat conform legii de un arhitect și autorizație de construire. Asta ca să nu mai pomenim de avizul de mediu, care mai costă și el 100 de lei... Reprezentanții Serviciului... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2018, 10:55 (5488 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salubrizarea județului se află în atenția autorităților

Pe hârtie stăm bine

Salubrizarea județului se află în atenția autorităților

Instituția Prefectului Ialomița a făcut public un raport privind «salubrizarea localităților, căilor de comunicație și cursurilor de apă». Raportul a fost finalizat la începutul lunii iunie 2018, ca urmare a unei serii de controale încrucișate ale reprezentanților Prefecturii, Gărzii de Mediu, Serviciului de Gospodărire a Apelor, ISUJ Ialomița și Gărzii Forestiere București. Rezultatele controalelor sunt îngrijorătoare, însă statistic «se înregistrează progrese»...

Jale la primăriile ialomițene
Ialomița rămâne o uriașă groapă de gunoi, indiferent cât de mult reușesc să «cosmetizeze... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2018, 16:55 (7092 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Bazele sportive din Ialomița au nevoie de reabilitare

Bazele sportive din Ialomița au nevoie de reabilitare

Oficial, în Ialomița există 182 de baze sportive. Abandonate de primarii localităților pe raza cărora se află, multe dintre ele au nevoie de lucrări serioase de reabilitare și modernizare. Principala cauză care generează întârzierea acestor lucrări o reprezintă lipsa fondurilor necesare.

La vremuri noi, baze sportive vechi Potrivit unei statistici a Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița, la nivelul județului nostru există 182 de baze sportive, multe dintre acestea fiind amenajate dinainte de Revoluție. Aceste baze sunt compuse fie din terenuri de fotbal, fie din săli de... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2018, 14:15 (6415 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Gabriel Modrea, cercetat de Comisia de Disciplină a Ministerului Sănătății

Directorul Gabriel Modrea, cercetat de Comisia de Disciplină a Ministerului Sănătății

Scandalul public provocat de atitudinea abuzivă pe care Gabriel Modrea, directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, îl are față de subordonați a intrat în atenția oficialilor Ministerului Sănătății. Reprezentanții instituției au explicat faptul că directorul Gabriel Modrea va fi cercetat de Comisia de Disciplină a Ministerului. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere oficial față de acuzațiile care îi sunt aduse, Gabriel Modrea a refuzat să răspundă.

Cercetat disciplinar la București
Gabriel Modrea, directorul executiv al Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2018, 11:05 (7311 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescenții din Ialomița sunt amatori de alcool și droguri

Adolescenții din Ialomița sunt amatori de alcool și droguri

Un studiu realizat de Agenția Națională Antidrog cu privire la consumul de substanțe interzise în rândul adolescenților din Ialomița scoate la iveală încă o dată indiferența cu care autoritățile competente tratează această problemă. Realizat în urmă cu 2 ani, studiul evidențiază faptul că tinerii din județul Ialomița sunt mari amatori de alcool și droguri, de cele mai multe ori preparate chiar de ei prin combinarea unor medicamente. Aceste date au fost prezentate în urmă cu o săptămână în cadrul unei ședințe desfășurată cu ușile închise la Prefectura Ialomița. La finalul dezbaterilor, toți cei prezenți la întâlnire s-au arătat depășiți de situație...

Dependenți de substanțe interzise... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2018, 17:55 (7371 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mariana Iancu a interzis accesul presei în spital

Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Mariana Iancu a interzis accesul presei în spital

Vizibil deranjată de faptul că este prea des criticată de unele ziare locale din Slobozia, Mariana Iancu a decis să interzică, printr-o adresă internă, accesul reprezentanților mass-media în incinta Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Toți reporterii care vor să relateze aspecte legate de activitatea unității medicale pe care aceasta o conduce trebuie să primească, în prealabil, acceptul său. În caz contrar, aceștia nu vor avea acces la informații, chiar dacă sunt publice!

Reporterii, tratați cu indiferență În cei aproape 2 ani scurși de la preluarea mandatului în calitate de manager... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2018, 14:20 (11864 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Istoria podului de la Dridu

Două administrații, o singură investiție

Istoria podului de la Dridu

Zilele trecute, Victor Moraru s-a aflat în «vizită de lucru» la podul de la Dridu. Inspecția a fost documentată reportericește și postată pe pagina de Facebook a președintelui Consiliului Județean Ialomița. Potrivit declarațiilor oficiale, investiția trebuie finalizată până la sfârșitul lunii mai 2019, însă «graficul lucrărilor a fost devansat...». Un comunicat de presă remis publicității susține că pe șantierul de la Dridu «se lucrează non-stop». În spatele acestui afort administrativ de «cosmetizare» a realității se ascund însă ani de așteptare și o pagubă de 1,7 milioane de lei!

Vizită de lucru prezidențială... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2018, 10:50 (6557 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa experților întârzie autorizarea școlilor împotriva incendiilor

În Ialomița

Lipsa experților întârzie autorizarea școlilor împotriva incendiilor

O analiză a Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița arată că, la momentul de față, 15 unități de învățământ din județ nu au autorizații de securitate la incendiu. Dincolo de problemele organizatorice cu care se confruntă cei în administrarea cărora se află instituțiile de învățământ, obținerea acestor documente este îngreunată și de lipsa experților în domeniu. Potrivit informațiilor publice, la nivelul județului nostru există o singură persoană care are calificarea necesară de a realiza documentația necesară obținerii autorizațiilor de securitate la incendiu. Chiar dacă nu dețin aceste documente, școlile sunt verificate și monitorizate în permanență.

Se caută soluții... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2018, 17:05 (8696 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Doamna Maria, tămâietoare cu carte de muncă

Doamna Maria, tămâietoare cu carte de muncă

Cimitirul din Slobozia are cel mai mic tarif din județ pentru «servicii de tămâiat loc de veci». Adică 75 de lei pentru 40 de zile, cu lumânări și chibrituri incluse. Iar serviciul de tămâiat este asigurat de Maria Simion. Are 65 de ani și a preluat locul de muncă de la mamaia Frusina, care a tămâiat orașul timp de 45 de ani...

Vineri, cu doamna Maria
În cimitir e vineri și e liniște. De-acolo orașul nu se aude, iar zgomotul șoselei nu mai sperie pe nimeni... Sunt peste 10 mii de morți aici, dar nimeni nu-i mai cunoaște pe toți. Maria Simion îi cunoaște pe ai ei... «Doi pe zi... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2018, 11:25 (6972 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

contactul cu realitatea

Cei aflați la Putere pierd contactul cu realitatea. Cam așa se întâmplă de fiecare dată cu cei care acced mult prea facil în funcții de conducere. Dacă ascensiunea acestora s-ar produce potrivit unor reguli prestabilite și s-ar valoriza cu adevărat indivizi capabili, în funcții de conducere ar fi nominalizate doar persoane pregătite. Însă, după cum am mai spus, Puterea îmbată și la nivel decizional se instalează oameni care, în scurt timp, uită pentru ce au fost numiți. Complacerea în mediocritatea Puterii a devenit condiție de ocupare a unei funcții bine remunerate în sectorul public. Indiferent de coloratura politică, cei aleși sau instalați se remarcă prin ruperea de realitate. Un prim semn... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2018, 12:55 (4756 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarii din Ialomița amână completarea Registrului Agricol Electronic

Primarii din Ialomița amână completarea Registrului Agricol Electronic

Obligate de lege să țină evidența Registrului Agricol în format electronic, multe administrații locale din Ialomița sunt în urmă cu acest demers. Primarii dau vina pe softurile pe care le-au cumpărat sau pe nepriceperea funcționarilor din subordine. În realitate, edilii comunelor ialomițene refuză cu bună știință să respecte legea din acest punct de vedere, de teamă că ar putea să piardă controlul asupra terenurilor care există pe raza localităților pe care le administrează...

Unde-i lege, nu-i tocmeală
Potrivit unei Ordonanțe de Urgență emisă de Guvernul României, utilizarea... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2018, 19:20 (5451 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Anul trecut

În Ialomița s-au cheltuit 4,7 milioane de lei pentru întreținerea asistaților social

Serviciile sociale din cadrul Primăriei Slobozia și Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița au cheltuit anul trecut peste 4,7 milioane de lei pentru întreținerea beneficiarilor pe care îi au în supraveghere. Cea mai mare parte din această sumă a fost cheltuită pentru alimentele distribuite nevoiașilor.

Bani pentru Cantina de Ajutor Social
Aflată în administrarea Serviciului de Public de Asistență Socială al Primăriei Slobozia, Cantina de Ajutor Social a beneficiat în 2017 de un buget de 1,1 milioane de lei. Potrivit informațiilor care se regăsesc... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2018, 17:05 (4861 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Grav accident rutier în zona Țăndărei. Șapte victime!

UPDATE S-a activat Planul Roșu de Intervenție

Joi, 28 iunie 2018, în jurul orelor 17,30, s-a produs un grav accident rutier în zona Țăndărei. Potrivit primelor informații, ar fi fost implicate 3 autovehicule, fiind înregistrate șapte victime. Să adăugăm că autoritățile au declanșat Planul Roșu de Intervenție în acest caz. Știre în curs de actualizare.

S-a activat Planul Roșu de Intervenție Accidentul rutier s-a petrecut la intrarea în localitatea Țăndărei. Din primele informații, se pare că 4 mașini s-au ciocnit, rezultând șapte persoane rănite. Printre răniți, se aflau și doi minori. La fața locului au intervenit pompierii... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2018, 21:05 (7849 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții

Vacanțe cu ghinion

Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții

După ce au plătit mii de euro ca să plece în vacanță, clienții Agenției Terra Tourism din Slobozia reclamă faptul că au fost escrocați de reprezentanții firmei. La sfârșitul săptămânii precedente, unii dintre ei au fost notificați prin SMS și email că nu mai pot ajunge la destinațiile pe care și le-au ales întrucât Agenția și-a declarat insolvența. Alții au aflat despre acest aspect prin intermediul rețelelor de socializare. Luni, 25 iunie 2018, păgubiții au depus o plângere la Poliție, în care au descris cu lux de amănunte ceea ce li s-a întâmplat. Mai mult, oamenii au reclamat și faptul că au fost amenințați de către cei care i-au păgubit!

Au depus plângeri la Poliție... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 19:55 (15714 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

WeAccelerate, programul prin care start-up-urile pot crește într-un ritm accelerat cu sprijinul Telekom Romania. Înscrie-te și tu!

WeAccelerate, programul prin care start-up-urile pot crește într-un ritm accelerat cu sprijinul Telekom Romania. Înscrie-te și tu!

Ai o pasiune pe care ai transformat-o în business? Ai un start-up și un produs care generează deja venituri și îți dorești să îți dezvolți afacerea rapid? Faci parte dintr-o echipă entuziastă, dar dificultățile legate de finanțare încetinesc evoluția proiectului?

Sprijin în valoare de câte 10.000 de euro pentru zece start-up-uri finaliste
Telekom Romania te ajută să îți îndeplinești toate aceste dorințe, prin programul WeAccelerate, menit să încurajeze digitalizarea antreprenoriatului românesc. Înscrie-ți start-up-ul în program și poti fi unul dintre cei 10 finaliști ai competiției, care vor beneficia de susținere a activității de antreprenoriat în valoare de... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 18:40 (10100 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu la o casă din Fetești

Luni, 18 ianuarie 2021, în jurul orelor 23,20, la o casă din Fetești a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Stației de Pompieri Fetești, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 12:30
(2624 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au acționat, pe raza întregului județ, pentru combaterea și sancționarea nerespectării normelor privind circulația pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:45
(1499 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 28000 de lei

La sfârșit de săptămână, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2, precum și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:40
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 18 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7354, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 15:30
(2122 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 17 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7343, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 16:05
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 16 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din Stejaru. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la bunurile din două camere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 12:00
(3259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7330, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:40
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit în ziua de sâmbătă, 16 ianuarie a.c., în localitatea Cosâmbești, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier, produs în urma impactului dintre două ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:15
(3053 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 26 de persoane au fost amendate pentru că au participat la un priveghi, fără a respecta măsurile de protecție sanitară

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele s-au sesizat din oficiu, cu privire la apariția în spațiul public a unor imagini de la un priveghi ce a avut loc în seara de 13 ianuarie a ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 14:48
(3851 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Întreruperi programate ale furnizării energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea informează faptul că, în perioada 18-22 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița vor avea loc întreruperi programate ale furnizării energiei electrice. Întreruperea curentului electric ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 17:40
(5728 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

În ziua de vineri, 15 ianuarie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație, în eveniment fiind implicate 3 autoturisme. În urma impactului dintre cele 3 mașini a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:15
(2081 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


ISU Ialomița: Recomandări privind utilizarea surselor de încălzire în zilele geroase

Potrivit unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie, și în județul Ialomița se vor înregistra temperaturi foarte scăzute. Astfel, în intervalul 16-20 ianuarie 20201, pe parcursul nopților ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:10
(5281 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 44 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 15 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7314, cu 44 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:50
(2462 vizualizări - 0 comentarii)


Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Poetul național Mihai Eminescu spunea: «Biserica lui Mateiu Basarab și Varlaam, Maica spirituală a neamului românesc, care a născut unitatea limbei și unitatea etnică a poporului, ea care domnește puternică dincolo de granițele noastre și e azilul de mântuire națională în țări unde românul nu are stat, ce va deveni ea în mâna tagmei patriotice? Peste tot credințele vechi mor, un materialism brutal le ia locul, cultura secolului, mână în mână cu sărăcia claselor lucrătoare, amenință toată clădirea măreață a civilizației creștine» ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:05
(3745 vizualizări - 0 comentarii)


ENGIE Romania, o nouă ofertă de energie electrică

ENGIE România lansează o nouă ofertă de energie electrică, care se poate contracta simplu, on-line-ENGIE Star. În contextul eliminării, de la 1 ianuarie 2021, a prețurilor reglementate la energie ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 13:50
(4326 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul de bază minim brut-2300 de lei

Conform HG nr. 4 din 13 ianuarie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 40/13.01.2021 începând cu data de 13 ianuarie 2021, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 21:25
(4260 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, surprins de radar cu 153 km/h. Nu avea permis de conducere!

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2021, în jurul orelor 17,00,  polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat pe DN2A-E60, un șofer ce se deplasa din direcția Slobozia către Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:40
(4229 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Petrecere de logodnă, întreruptă de polițiști

82 de efective de poliție și poliție locală au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu jandarmi și reprezentanți ai altor instituții cu atribuții de control, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:25
(2076 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 14 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7270, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 16:10
(2821 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noua Declarație unică 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili interesați că Declarația unică (D112) a fost modificată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 14 din 7 ianuarie 2021 pentru aprobarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 14:35
(2004 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER INTERNATIONAL SA
PL URZICENI angajează personal
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre cei mai mari
angajatori din Urziceni și angajăm următoarele categorii de personal:
• Electrician
• Stivuitorist
• Controlor calitate
• Mecanic întreținere
și reparații utilaje
• Operator chimist
• Muncitor necalificat

Oferim:
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport.

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal la
poarta societății din localitatea Urziceni,
DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)

14 Ianuarie 2021, 14:10


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 33000 de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 130 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 17:05
(3290 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea plății regulare pentru Campania 2020, până la acest moment fiind autorizați la plată un număr de 760465 fermieri, reprezentând ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 16:05
(2406 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 13 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7242, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 15:55
(2387 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 ianuarie 2021, termen limită pentru depunerea a 12 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 25 ianuarie 2021, este termenul limită de depunere a următoarelor declarații fiscale: Formularul 100 «Declarație ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 14:10
(3075 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de peste 113000 de lei

În intervalul 03.12.2020-07.01.2021, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat acțivități specifice pentru prevenirea apariției toxiinfecțiilor alimentare. Prin personalul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 13:55
(1818 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Două autoturisme, implicate într-un accident

Slobozia: Două autoturisme, implicate într-un accident

Echipaje de la Detașamentul de Pompieri Slobozia, cu o autospecială pentru descarcerare și un echipaj SMURD, au intervenit marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,30, în municipiul Slobozia la un accident ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 11:20
(1586 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Incendiu la o casă din Gheorghe Doja

Incendiu la o casă din Gheorghe Doja

Un incendiu s-a produs marți, 12 ianuarie 2021, în jurul orelor 16,10, la o casă din Gheorghe Doja. Pentru localizarea și lichidarea incendiului izbucnit, militarii Detașamentului de Pompieri Slobozia au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 11:15
(1832 vizualizări - 0 comentarii)


La Slobozia, incidența cazurilor de COVID-19 a crescut la 3,60/1000 de locuitori

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează cu privire la faptul că rata incidenței cazurilor de COVID-19 a crescut la nivelul municipiului Slobozia la valoarea de 3,60/1000 de locuitori. ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 19:20
(2300 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au verificat respectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni prin care au verificat modul în care, la nivelul județului, sunt respectate măsurile de protecție sanitară, privind răspândirea noului ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 19:00
(2119 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...