Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

George Dragomir, la Naționala României

Scrimă

George Dragomir, la Naționala României

Școala ialomițeană de sabie are, pe lângă rezultate, și continuitate la lotul masculin. În această perioadă, în orașul sârb Novi Sad, se desfășoară Campionatul European de Scrimă. Surpriza lotului României de sabie masculin este George Dragomir, sportiv al CSM Unirea Slobozia. Campion național de juniori și tineret, dar și prezență constantă pe tabloul de 8 al Campionatului European rezervat acestei categorii de vârstă, George a surprins prin combativitate, forța de a reveni în situații delicate, rezultatele bune și maturitatea arătată la doar 19 ani. Pe lângă George, din lotul României, mai fac parte alți doi slobozeni, Iulian Teodosiu și Alin Badea, plus Tiberiu Dolniceanu.... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2018, 13:25 (3078 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Luptătoarele Amarei, pe podiumul Europei

Lupte libere

Luptătoarele Amarei, pe podiumul Europei

«Ambiție, determinare, atitudine și, așa cum spunea unul dintre antrenorii lotului național, inimi de leu! Adevărate luptătoare cu care orașul Amara și județul Ialomița trebuie să se mândrească...» ne spune vădit emoționat antrenorul Marian Moraru. Săptămâna trecută, în orașul maghiar Gyor, s-a desfășurat Campionatul European de Lupte adresat juniorilor mici. Delegația României a obținut la această competiție 4 medalii, iar 2 dintre acestea au fost aduse de reprezentantele CS Amara. La 36 de kg, Nicoleta Băjan, deja obișnuită cu acest tip de competiții, a trebuit să lupte încă din start cu o durere cruntă la ureche. Sportiva a strâns din dinți și, cu toate că a pierdut prezența în finală, în fața... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2018, 12:10 (2737 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de câmp

Campionatul Național de 10 ani la Slobozia

Tenisul de câmp este un sport apreciat în mod deosebit în țara noastră și, mai cu seamă, la Slobozia. Cocheta arenă TenisCon și, probabil, terenurile care aparțin CSM Unirea, vor găzdui începând cu 24 iunie 2018 Campionatul Național adresat copiilor de 10 ani. Slobozia nu a mai organizat de 5 ani o competiție de asemenea anvergură, iar cei care se ocupă de acest eveniment se pregătesc pentru un adevărat asalt al micilor sportivi. Vor fi peste 160 de jucători și jucătoare, în calificări sau pe tabloul principal. Competiția va debuta pe 24 iunie a.c., cu etapa calificărilor, iar pe 25 iunie 2018 vor începe bătăliile pe tabloul principal. La acest eveniment sportiv, probabil cel mai important găzduit... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2018, 11:05 (5101 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Activități extrașcolare în spații insalubre la Fetești

Activități extrașcolare în spații insalubre la Fetești

Elevii din Fetești își desfășoară activitățile extrașcolare într-un atelier insalubru aparținând Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară. Roxana Căluță, directorul Palatului Copiilor din Slobozia, susține că filiala a făcut demersuri pentru schimbarea situației. «Am făcut o solictare către Primărie pentru un alt spațiu... Încă nu am primit un răspuns!».

Zi de vară la «Palatul» de la Fetești Atelierul în care își desfășoară activitatea filiala din Fetești a Palatului Copiilor e o cocioabă betonată, lungă și nevăruită de ani. Curtea arată ca un teren viran, cu iarba uscată și pământul... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2018, 17:50 (6085 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița au promovat în procent de 69,61%

Rezultate preliminarii Evaluarea Națională 2018

Elevii din Ialomița au promovat în procent de 69,61%

Marți, 19 iunie 2018, s-au afișat rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională 2018. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, procentul mediilor cuprinse între 5 și 10, adică a celor considerate promovate, a fost de 69,61%. La Evaluarea Națională 2018, în Ialomița au participat 1764 de elevi.

4 medii de 10 Potrivit informațiilor publice, la Evaluarea Națională 2018 în județul Ialomița s-au înscris 1825 de elevi, prezenți în sălile de examen fiind 1764. Rezultatele preliminarii arată că 1228 de elevi de clasa a VIII-a au obținut medii cuprinse între 5 și... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2018, 13:10 (7480 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelăciuni ale arendașilor din Ialomița

Înșelăciuni ale arendașilor din Ialomița

Paraschiva Linte are 80 de ani și deține 9,78 ha de teren pe teritoriul comunei Gheorghe Lazăr. În anul 2011, ea a arendat terenul către II Alexandru Sturzoiu... La 7 ani distanță, Primăria Gheorghe Lazăr o execută silit pentru... neplata impozitului pe teren!

O nouă metodă de fraudă Concurența dintre arendașii ialomițeni a generat o majorare a valorii arendei și o diminuare constantă a «ilegalităților» din acest domeniu. Paraschiva Linte nu a beneficiat însă de aceste «beneficii». La 80 de ani, femeia își caută dreptatea prin tribunale după ce a arendat o suprafață de 9,78 ha de teren... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2018, 11:15 (10917 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de medici la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Criză de medici la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Nu doar spitalele din Ialomița se confruntă cu deficit din punct de vedere al medicilor, ci și Serviciul Județean de Ambulanță. La momentul de față, activitatea de zi cu zi se desfășoară cu doar doi medici, deși schema de personal prevede 10 posturi. Deși s-au făcut numeroase solicitări, iar posturile libere au fost scoase la concurs, toate demersurile au rămas fără răspuns.

Situație delicată Potrivit actelor normative, în cadrul Serviciilor Județene de Ambulanță ar trebui să existe câte un medic specialist pentru 30 mii de locuitori. Un calcul estimativ arată că la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2018, 15:35 (5650 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul ialomițean este parte în 1347 de dosare

Statistică oficială

Fiscul ialomițean este parte în 1347 de dosare

Activitate intensă a consilierilor juridici din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Aceștia trebuie să reprezinte instituția în 1347 de procese. Cea mai veche acțiune în instanță în care Fiscul ialomițean este parte a împlinit anul acesta 15 ani și are ca obiect insolvența unui fost IAS, privatizat, din zona Feteștiului...

Litigii pe bandă rulantă Chiar dacă din punct de vedere al colectării banilor publici Fiscul nu stă prea bine, la capitolul litigii în instanță procesele curg pe bandă rulantă. O statistică oficială a Administrației Județene a Finanțelor... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2018, 13:15 (4092 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Căzănești a asfaltat două străzi private

Erori administrative impardonabile

Orașul Căzănești a asfaltat două străzi private

În 2014, Consiliul Local Căzănești decidea asfaltarea a două străzi din bugetul public. La 4 ani distanță, primarul nou ales, Alexandru Măchiță a descoperit că cele două străzi nu aparțin legal orașului. Valoarea investiției a fost de 700 mii de lei. Primarul susține că situația poate fi rezolvată prin «donație» și «expropriere»...

O eroare administrativă de colecție
Administrațiile locale din Ialomița au construit trotuare în câmp, sisteme de iluminat public în pădure, faleze impracticabile pe malul Dunăriii... Iar acum s-a reușit asfaltarea a două străzi care nu aparțin, legal... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2018, 11:05 (7853 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are mai puține persoane asigurate medical

Ialomița are mai puține persoane asigurate medical

Ialomița se confruntă cu o scădere masivă a numărului persoanelor asigurate medical. Potrivit cifrelor date publicității de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, în intervalul 2015-2017 numărul asiguraților s-a diminuat cu câte 10 mii de persoane în fiecare an. Deși greu de explicat, cheltuielile pentru Sănătate s-au majorat, în același interval de timp, cu sume cuprinse între 10 și 20 milioane de lei!

Mai puține persoane asigurate în Ialomița
Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au făcut o analiză cu privire la numărul persoanelor asigurate... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2018, 17:05 (5655 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afaceristul Marian Aldea din Slobozia a plătit degeaba un prejudiciu de 2 milioane de lei

Achitat definitiv de Curtea de Apel București

Afaceristul Marian Aldea din Slobozia a plătit degeaba un prejudiciu de 2 milioane de lei

Acuzat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», un om de afaceri din Slobozia, pe numele său Marian Aldea, prezintă cu documente modul în care a fost anchetat și condamnat pe nedrept de magistrații din Ialomița. După mai bine de 3 ani de procese și obligat la plata unui prejudiciu de 2 milioane de lei, afaceristul a fost achitat definitiv de Curtea de Apel București! Chiar dacă a trecut ceva timp de la emiterea acesteia, soluția de achitare a Curții de Apel din București scoate în evidență modul deficitar cu care judecătorii din Ialomița soluționează dosarele aflate pe rolul instanțelor. Acum, Marian Aldea încearcă să-și recupereze banii pe care i-a plătit statului român de pomană pentru prejudiciul... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2018, 13:55 (11782 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuieli de 1,4 milioane de lei anual pentru vizitatori «virtuali»

Muzeul Național al Agriculturii

Cheltuieli de 1,4 milioane de lei anual pentru vizitatori «virtuali»

Muzeul Național al Agriculturii împlinește toamna aceasta 22 de ani. Și încă își caută identitatea și publicul... Până la identificarea lor, raportează anual sute de mii de vizitatori «virtuali». În 2017, oficialii instituției au numărat puțin peste 150 de mii, cifră care include și... vizitele virtuale! În același an, pentru susținerea activităților desfășurate în cadrul Muzeului, administrația județeană a cheltuit 1,4 milioane de lei...

Un muzeu mai mult mort decât viu
Muzeul Național al Agriculturii este o instituție subordonată Consiliului Județean Ialomița. A fost deschis... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2018, 10:50 (14616 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Micii antreprenori ai Sloboziei

Micii antreprenori ai Sloboziei

Există o lume aflată dincolo de realitatea sordidă a provinciei. O lume a celor care cred într-o lume cu mașini electrice, energie «curată», roboți industriali și «loasir» de calitate. Au între 15 și 17 ani și dovedesc deja că sunt capabili să schimbe lumea... Săptămâna trecută, șansa lor s-a numit «Micul Antreprenor». Șansa noastră ar fi ca să-i sprijinim să devină ceea ce visează. Sau măcar să nu le ucidem visurile...

Un concurs devenit tradiție
Concursul «Micul antreprenor» a ajuns la ediția a V-a. Iar numărul elevilor implicați direct în concurs la 30! Anul acesta s-a desfășurat... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2018, 11:05 (5777 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Munteni Buzău: Femeie mușcată de șarpe în propria gospodărie

Munteni Buzău: Femeie mușcată de șarpe în propria gospodărie

O femeie din localitatea Munteni Buzău a trecut prin clipe de groază după ce a fost mușcată de un șarpe, chiar la ea în curte. Speriată, ea a sunat la 112, iar un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița a transportat-o direct la Spitalul de Urgență Floreasca din București, pentru investigații medicale amănunțite.

Transferată de urgență la București
Din primele informații, se pare că femeia se afla în curte și lucra în grădina de legume, moment în care un șarpe i s-a încolăcit de picior și a mușcat-o de trei ori. Speriată de ceea ce i s-a întâmplat, femeia a sunat... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2018, 12:42 (9398 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

ne mai putem face bine?

S-ar fi născut la 1 februarie 1852, în satul Haimanale, care astăzi îi poartă numele. Ion Luca Caragiale, cel mai mare dramaturg al românilor, s-a stins la 9 iunie 1912, după ce, din 14 martie 1905, se stabilise definitiv la Berlin. În fapt, autoexilul lui Caragiale începuse de prin 1903... În mare, datele biografice reflectă viața celui ce a fost Ion Luca Caragiale. Ne-au atras însă atenția scrisorile lui Ion Luca Caragiale, redactate în perioada autoexilului și adresate prietenului său, Alexandru Vlahuță. În cele ce urmează, vom extrage câteva pasaje. «Așadar, să nu ne mai facem inimă rea și spaimă gândindu-ne că lumea românească ar fi mai stricată decât altele. Nu, hotarât; neamul acesta nu e un neam stricat, e numai nefăcut încă; nu e pân’acum dospit cumsecade. E încă nelimpezit de mizeriile seculare sub care a mocnit cu junghetura frântă; încă nu crede în dreptate; încă nu poate scoate din sânu-i pe cine să-i poată comanda; încă nu știe de cine să asculte-fiindcă nu are deocamdată încredere în nimeni...»... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2018, 12:40 (4222 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Agresorii polițiștilor bătuți la Țăndărei sunt greu de identificat

Agresorii polițiștilor bătuți la Țăndărei sunt greu de identificat

În urmă cu o săptămână, în Cartierul Strachina din Țăndărei, doi agenți ai Serviciului Poliției Rutiere Ialomița au fost agresați  în timpul serviciului. Deși oficial în spațiul public s-a vehiculat că în vizorul anchetatorilor se află patru suspecți, noi informații arată că faptele de ultraj asupra polițiștilor au fost comise de șapte persoane. Doi dintre aceștia se sustrag cercetărilor și sunt căutați de autoritățile judiciare în Anglia, alți trei sunt încă neidentificați, iar pe numele ultimilor doi au fost emise măsuri preventive. Unul este cercetat în stare de libertate sub control judiciar, iar un altul a fost reținut pentru 30 de zile...

Focuri de armă în mahalaua Strachina... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2018, 17:25 (6856 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Culturii lasă Piața Revoluției fără statui!

Abandon administrativ la Slobozia

Ministerul Culturii lasă Piața Revoluției fără statui!

Statuile din Piața Revoluției reprezintă un nou motiv de scandal între Primăria Slobozia și Ministerul Culturii. Potrivit proiectului de reabilitare a zonei centrale a orașului, în fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» ar fi trebuit amplasate șase busturi întruchipând personalități marcante ale istoriei și culturii României, însă demersul s-a lovit de refuzul Ministerului Culturii de a aviza expunerea publică a operelor. Lucrările au fost comandate de ACM 4 București, firma care reabilitează Piața Revoluției din Slobozia, și executate de sculptorul Gabriel Manole. Deși realizate integral, în așteptarea avizelor de la Cultură, statuile stau abandonate în curtea artistului de 2 ani...
... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2018, 19:10 (5417 vizualizări - 6 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Abuzații de serviciu» ai PSD Ialomița

«Abuzații de serviciu» ai PSD Ialomița

Toată presa s-a grăbit să vă spună «cine», «unde», «când», «cum» și «de ce» cu marele miting PSD... E deja neinteresant! Așa că noi ne-am gândit, plecând de la aceste fotografii postate pe Facebook, să vă explicăm care sunt abuzurile la care au fost supuși «abuzații de serviciu» al PSD Ialomița. Primul din stânga, Ștefan Mușoiu, se consideră abuzat pentru că a făcut anticameră la sediul PD pe vremurile când îl controla «statul paralel». Pe al doilea, primarul Adrian Mocioniu, l-au abuzat, în ordine aleatorie, Cristina, Valentina, Andra, Floricica, Gina, Maria, Ana, Ioana... Și șirul ar putea continua dacă nu l-ar abuza până la deshidratare Luminița. De la capătului tunelului. Al treilea... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2018, 16:20 (12344 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a plătit peste 828 mii de lei pentru Studii de Fezabilitate în perioada 2012-2016

Consiliul Județean Ialomița a plătit peste 828 mii de lei pentru Studii de Fezabilitate în perioada 2012-2016

În ultimii 6 ani, Consiliul Județean Ialomița a plătit peste 828 mii de lei pentru studii de fezabilitate aferente unor investiții care nu s-au realizat niciodată sau au șanse minime să fie realizate. Potrivit datelor oficiale, 11 din cele 15 studii au fost comandate de către administrația Moraru...

Discurs prezidențial Președintele Moraru susține în toate discursurile sale publice că investițiile inițiate de către administrația județeană au nevoie de minimum 3 ani pentru a deveni funcționale. «Investițiile finalizate de noi vor fi finalizate în anul 2021!» a declarat el la ultima conferință... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2018, 19:25 (9899 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ilie Comănița atacă necruțător inițiativele Consiliului Județean

Feisbuc administrativ

Ilie Comănița atacă necruțător inițiativele Consiliului Județean

Vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Cătălin Grigore, a făcut publică pe pagina sa de Facebook o «propunere grafică privind indicatoarele de intrare în județul Ialomița». Trecem cu vederea peste faptul că această propunere nu este prezentată, cum ar fi firesc, pe site-ul instituției. Nu face obiectul articolului de față. Ceea ce ne-a atras însă atenția este postarea lui Ilie Comănița, care susține emfatic următoarele: «Cam sărăcuț! Semnalul de intrare într-un județ trebuie să fie reprezentativ pentru un teritoriu! Ce reprezintă indicatorul prezentat? Sărăcia unui județ?». Veți exclama, poate: ei și?! încă un frustrat care își dă cu părerea despre administrație... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2018, 18:50 (5589 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sudiți: Muniție neexplodată pe cîmp

Marți, 30 noiembrie, la primele ore ale dimineții, un localnic din Sudiți a alertat pompierii după ce a găsit pe un cîmp patru proiectile explozive de artilerie. Pirotehniștii Inspectoratului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:51
(12494 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: muniție Sudiți


Slobozia: Arestat preventiv după ce a furat un autoturism

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, 27/28 noiembrie a.c., în jurul orei 2.30, Poliția Slobozia a fost sesizată de o femeie din localitate asupra faptului că autoturismul său a fost sustras din fața ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:39
(14610 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Accidentată pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O tînără în vîrstă de 21 de ani, din București, a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs duminică, 28 noiembrie a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:33
(15152 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Șoferul beat a provocat un accident

Duminică, 28 noiembrie a.c., la ora 17.30, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DJ203B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:31
(15650 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Urziceni: Încarcerați pentru tulburarea liniștii publice

În cursul zilei de sîmbătă, 27 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița au prins, reținut și încarcerat trei bărbați cu vîrste cuprinse între 21 și 42 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:29
(13126 vizualizări - 0 comentarii)


Frățilești: Tînăr băut la volan

În cursul nopții trecute, în jurul orei 2.40, polițiștii au depistat în trafic, pe raza localității Frățilești, un tînăr, de 18 ani, domiciliat în comuna Platonești. Acesta se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:25
(11824 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu într-un apartament

Duminică, 28 noiembrie, în apartamentul unui slobozean a izbucnit un incendiu. Vecinii, speriați de fumul ce ieșea pe unul dintre geamurile locuinței, au alertat pompierii. Întrucît în momentul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:07
(12092 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 noiembrie, Academia Română, Secția de științe agricole și silvice în colaborare cu Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești» au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:05
(12621 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis și băut, la volan

În noaptea de joi spre vineri, respectiv 25 spre 26 noiembrie, un echipaj de poliție slobozean ce acționa într-un filtru pe o stradă din localitate a oprit pentru un control de rutină o mașină condusă de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(12910 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Femeia rănită grav într-un accident rutier

O femeie de 56 de ani, din Sinești, a fost dusă în stare gravă la un spital din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs joi, 25 noiembrie, în jurul orelor 21.10, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(14234 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Munteni Buzău: Infractor încarcerat

A fost condamnat la un an și 10 luni închisoare, dar a încercat să fugă de ispășirea pedepsei. Este vorba de un bărbat, de 24 de ani, din comuna Munteni Buzău, pentru care Judecătoria Slobozia a emis la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:23
(13827 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune de siguranță la un internat

Polițiștii ialomițeni au continuat seria de acțiuni privind asigurarea unui climat de siguranță în unitățile de învățămînt. Joi, 25 noiembrie a.c., polițiștii au desfășurat o acțiune în internatul unei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:22
(12931 vizualizări - 0 comentarii)


Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 25 noiembrie 2010, Protoieria Urziceni a organizat o Seara Catehetică cu tinerii cu tema Sfîntul Apostol Andrei-Apostolul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:45
(10294 vizualizări - 0 comentarii)


Cărțile de muncă, predate

La data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispozițiile Decretului nr. 92/1976, privind carnetul de muncă. Așadar, persoanele care au fost încadrate pe baza de contract individual de muncă la angajatori cu capital ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:20
(13287 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Cu numai două săptămîni rămase pînă la stabilirea țărilor-gazdă pentru Cupele Mondiale de Fotbal FIFA 2018 și 2022, Hyundai Motor Company și-a extins colaborarea cu organismul guvernant al fotbalului, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:10
(11234 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate

Joi, 25 noiembrie a.c., o echipă de polițiști slobozeni a oprit pentru un control de rutină o autoutilitară încărcată cu deșeuri feroase, condusă de un slobozean, de 30 de ani. Potrivit polițiștilor, în ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:08
(12738 vizualizări - 0 comentarii)


Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Marți, 30 noiembrie, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va găzdui recepția oficială a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, oferită cu prilejul sărbătoririi «Zilei Naționale ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 11:07
(10986 vizualizări - 1 comentariu)


Rocadă de consilieri PNL în Consiliul Județean

La începutul săptămînii viitoare, marți, 30 noiembrie, consilierii județeni se întrunesc în ședința lunară de lucru. Potrivit ordinii de zi, executivul județean va dezbate 13 proiecte de hotărîri. Printre ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:56
(12031 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Națională a României», sărbătorită și la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița organizează o serie de manifestări cu ocazia «Zilei Naționale a României». Astfel, manifestările vor debuta la Monumentul «Mihai Viteazul» din Slobozia, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:50
(12146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dezbatere privind accesul romilor la serviciile de sănătate

Centrul Romilor pentru Politici de Sănătate-SASTIPEN, organizație non-guvernamentală care militează pentru îmbunătățirea stării de sănătate a romilor din România și creșterea gradului de acces al acestora ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:20
(13921 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Președintele Comisiei pentru Egalitatea de Șanse din Camera Deputaților, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora i-a propus ministrului Muncii, Familiei și Protecției Sociale ca, la discuțiile privind Codul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:09
(12654 vizualizări - 1 comentariu)


Finanțele au sesizat Parchetul

«Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița atenționează că mesajele de e-mail care circulă de la 5 octombrie privind eventuale rambursări de impozite de către instituție reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:05
(11439 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Două toalete ecologice care erau amplasate în parcul «Ialomița» din Slobozia au fost distruse de flăcări joi, 25 noiembrie, în jurul orei 14.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:03
(11663 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ne cerem scuze cititorilor

Din «motive tehnice», www.independentonline.ro nu a putut fi accesat începînd de miercuri noaptea, 24 noiembrie 2010, orele 24.00, pînă astăzi, joi, 25 noiembrie 2010, orele 17.00. Facem ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 17:45
(10016 vizualizări - 1 comentariu)


Saint-Gobain angajează!

Mai multe amănunte în secțiunea Publicitate Online. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 19:13
(7080 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:56
(7543 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț

Biserica NOUA SPERANȚĂ. Ești în căutare de speranță? Pace și împlinire?
DUMNEZEU este RĂSPUNSUL!
Sunați-l pe pastorul Marius Pop la numărul de telefon 0766/272.306 ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:37
(9274 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:32
(8007 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională, sărbătorită prin sport la Amara

Săptămîna viitoare va avea loc la Amara «Cupa 1 Decembrie», competiție sportivă aflată la ediția a XIV-a. Acest eveniment, organizat de Consiliul Local Amara, Direcția Județeană pentru Sport și Asociația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 09:51
(11444 vizualizări - 0 comentarii)


Astra Ploiești-Unirea Urziceni 1-0: Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Astra Ploiești-Unirea Urziceni 1-0: Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Unirea Urziceni s-a prezentat la meciul cu Astra de la Ploiești îmbrăcată în galben-albastru, culorile tradiționale ale Petrolului. Senzația de afacere locală a fost dată și de prezența pe banca tehnică ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 20:20
(15937 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Unirea Urziceni


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...