Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

proiecte mărețe

De fiecare dată când aleșii noștri visează, suntem cuprinși de teamă. Căci, de regulă, imaginația lor abundă în aberații, care mai de care mai fantasmagorice. Vă amintiți când, pe la începutul anilor 2000, Ialomița urma să se pricopsească realizându-se cel mai mare centru pentru reproducerea sturionilor în zona Vlădeni-Giurgeni? Era ceva fabulos, cu investiții de cel puțin 50 milioane de euro... Apoi, tot în aceeași zonă, urma să se construiască cel mai mare parc fotovoltaic/eolian din Sud-Estul Europei. O investiție de cel puțin 50 milioane de euro... Aplicat, la nivelul Sloboziei aleșii au visat apă din puțuri forate. Cel puțin 30 milioane de euro! De această dată, au realizat investiția. Cu... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2018, 11:05 (4764 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tinerii (nu) vor să muncească

Tinerii (nu) vor să muncească

Potrivit Eurostat (Oficiul de Statistică al UE), 200 mii de tineri, cu vârste între 16 și 24 de ani din România, nici nu muncesc, nici nu studiază. Datele sunt din 2016, iar între timp situația pare să se fi acutizat. La Bursa Locurilor de Muncă din Slobozia, organizată vineri, 20 aprilie 2018, nu a existat, practic, niciun aplicant. Am încercat să ținem locul unui astfel de tânăr, dorind să înțelegem, concret, cum se prezintă oferta firmelor participante la acest eveniment...

Un nou succes de... public Evenimentul a debutat la orele 8,30, dar ușa Centrului Cultural «Ionel Perlea»,... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2018, 18:05 (5949 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Manuela Zainea s-a întors la șefia Învățământului ialomițean

Manuela Zainea s-a întors la șefia Învățământului ialomițean

Începând de vineri, 27 aprilie 2018, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are o altă conducere. În fruntea instituției a fost numită din nou Manuela Zainea, printr-un ordin semnat de actualul ministru al Educației, Valentin Popa.

Luminița Barcari, demisă pentru a doua oară După ce a câștigat procesul împotriva Ministerului Educației și a fost repusă în funcție în baza unei sentințe judecătorești, Luminița Barcari a fost demisă din nou de la șefia Învățământului ialomițean. Decizia survine calificativului slab pe care l-a primit în urma unui control privind activitatea din cadrul instituției... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2018, 12:20 (17631 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Mitingul lui Dragnea are nevoie de 10 mii de voluntari

Ordin de zi pe unitate pentru PSD Ialomița

Mitingul lui Dragnea are nevoie de 10 mii de voluntari

În urmă cu fix o săptămână, în cadrul unei ședințe de partid, Marian Neacșu a anunțat conducerea  PSD Ialomița că are nevoie de 10 mii de voluntari pentru mitingul lui Dragnea. Liderii au oftat și au promis că se vor face luntre și punte. Dar nici dacă se fac pod suspendat, Ialomița nu poate produce atâția oameni pentru protestul PSD din 19 mai de la București...

Ordinele nu se discută cu voce tare
Miercuri, 18 aprilie 2018, președintele Marian Neacșu a convocat staff-ul PSD Ialomița pentru a anunța că țara și familia tradițională a lui Dragnea, formată din una bucată lider... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2018, 19:05 (7221 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Marc Khalil, golgheter slobozean în curtea Astrei

Fotbal

Marc Khalil, golgheter slobozean în curtea Astrei

Să fie fotbalist a fost marele vis al copilăriei lui. Și-a etalat simțul golului la mai toate competițiile la care a participat alături de prichindeii de vârsta lui. A urcat apoi la juniori și a fost golgheterul indiscutabil al republicanilor Unirii. «Un băiat ambițios, un fotbalist disciplinat, care se pregătește ireproșabil și își pune tot talentul în sprijinul echipei!» îl caracteriza antrenorul Ion Ionescu, cel care l-a îndrumat de la gazonul sintetic până la iarba de Liga a III-a de pe «1 Mai». Pentru că în 2015, când Unirea Slobozia a pornit din nou la drum, Marc Khalil a fost unul dintre pilonii tineri pe care s-a construit noua echipă. Prietenia s-a extins și în jocurile seniorilor. Era... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2018, 14:40 (5360 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Kaufland FURĂ «greșind» etichetele

În atenția ialomițenilor

Kaufland FURĂ «greșind» etichetele

Kaufland Slobozia testează de ceva timp vigilența clienților ialomițeni și nu numai. Astfel, în magazinele Kaufland găsiți, cu siguranță, aceleași produse cu 3 (trei) prețuri diferite! Adică, spre exemplu, un preț de raft normal pentru un produs, un preț de raft redus pentru același produs și, surpriză!, alt preț pentru același produs pe bonul fiscal cînd plătiți. Drept urmare, dacă sunteți mai puțin atenți, Kaufland vă buzunărește fără să clipească. Dacă din greșeală sesizați eroarea de mai sus, Biroul de Informații acceptă prompt o rambursare a sumelor, semn că problema este cunoscută și se încearcă rezolvarea acesteia pe cale amiabilă. Dacă totuși insistați să reclamați ceea ce ați constatat... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2018, 22:05 (13994 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu majorează tariful pentru deșeurile menajere

Decizie dictată de Vivani

Administrația Mocioniu majorează tariful pentru deșeurile menajere

Marți, 24 aprilie 2018, primarul Sloboziei a organizat o întâlnire informală la care au participat consilierii locali ai municipiului Slobozia. În cadrul întâlnirii, Adrian Mocioniu a prezentat solicitarea Polaris M Holding SRL Constanța de majorare a tarifului pentru deșeurile menajere cu 36%. Întâlnirea nu a fost publică, dar surse administrative susțin că primarul ar fi declarat că «majorarea tarifului va fi supusă votului în plen până când va fi aprobată».

O majorare «obligatorie»
Joi, 26 aprilie 2018, administrația Mocioniu va cere consilierilor locali să aprobe un proiect... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2018, 18:42 (7790 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

CFR Călători încearcă, fără succes, să închirieze linia Slobozia Veche-Țăndărei

De 5 ani

CFR Călători încearcă, fără succes, să închirieze linia Slobozia Veche-Țăndărei

O problemă veche de 5 ani, dar rămasă nerezolvată, revine în atenția opiniei publice. Este vorba despre reintroducerea trenurilor de călători pe ruta Slobozia Veche-Țăndărei. Mai mulți ialomițeni din localitățile în gările cărora acest tren oprea au semnat o petiție on-line, prin care solicită redeschiderea circulației feroviare. Garniturile au fost trase pe dreapta  printr-o decizie din 2013 a CFR Călători, ruta fiind considerată ineficientă din punct de vedere economic de către specialiștii companiei.

Trenurile, înapoi pe șine! În anul 2013, Compania Națională de Căi Ferate ... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2018, 16:40 (5159 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

A început bătălia pentru Slobozia

Mica «țiganiadă» din PSD

A început bătălia pentru Slobozia

Mocioniu vrea un nou mandat. Stoica vrea un nou mandat. Ionașcu, pe turnantă, vrea și el un mandat. Sunt motive suficiente pentru a declanșa o nouă luptă politică pentru controlul PSD Slobozia. Faceți pariurile, că mai sunt și alții. Cu cât mai mulți, cu atât mai bine pentru PSD, că doar n-or să lase ei măcelăria numită Slobozia pe mâinile șacalilor din Opoziție.

Mocioniu vrea un nou mandat Faptul că Adrian Mocioniu vrea un nou mandat nu mai reprezintă o surpriză pentru nimeni. A spus-o clar și răspicat prin ședințele de partid, a repetat-o public... Dar când tătucul Neacșu a fost obligat... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2018, 10:55 (20785 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public la Primăria Țăndărei (II)

Scandal public la Primăria Țăndărei (II)

Instituția Prefectului Ialomița a tranșat litigiul politico-administrativ de la Țăndărei. Consiliul Local este obligat să reia votul pentru aprobarea bugetului orașului în anul 2018. Decizia a fost luată ca urmare a unei sesizări făcute de către consilierul PNL Traian Mitrea. Acesta a reclamat faptul că edilul local a făcut «erori de procedură grave» care invalidează aprobarea bugetului orașului.

Prefectul Gigi Petre dixit În urmă cu o lună, consilierul PNL din Țăndărei, Traian Mitrea, a reclamat printr-un memoriu adresat prefectului Gigi Petre faptul că bugetul orașului Țăndărei a... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 18:55 (5881 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Încă o victorie. Apărarea rezistă!

Fotbal, Liga a III-a, CSM Oltenița-Unirea Slobozia 0-2

Încă o victorie. Apărarea rezistă!

O dată ce au scăpat de grijile luptei la promovare, jucătorii Unirii Slobozia bifează victorie după victorie. Eficiența este cuvântul de ordine în atac, dar mai ales în apărare. Meciul de la Oltenița, jucat sâmbătă, 21 aprilie a.c., nu a fost deloc ușor, mai cu seamă că ialomițenii au avut probleme serioase de efectiv. Veteranii Soare și Toma au fost suspendați, iar Adăscăliței și Ene accidentați. În aceste condiții, antrenorul Enache Costea i-a trimis în teren pe: Negrușa-Gherasim, Ibrian, Ghinea, Drăguț-Năstase, Lemnaru, Teodorescu, Răduca-Bucă, Stănescu. Așadar, cuplu inedit în apărare, format din Ibrian și Ghinea, iar în atac, pentru prima dată de la startul returului, tandemul Bucă-Stănescu... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 18:15 (3676 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Munteni Buzău relansează campionatul

În 1989 erau în Liga a III-a, Divizia C de atunci, care număra 12 serii, a câte 18 echipe. De atunci au trecut aproape 3 decenii, dar Victoria Munteni Buzău a rămas una dintre echipele de tradiție ale fotbalului ialomițean. Și nu doar atât. Victoria este unul dintre adversarii incomozi, o echipă care a încheiat ultimii ani în plutonul de fruntași și s-a dovedit capabilă de mari surprize. Așa a fost și în etapa de sâmbătă, când la Munteni Buzău a venit Abatorul Slobozia, liderul campionatului. Gazdele au învins la limită și au învolburat din nou apele într-un campionat care părea terminat. Ocupanta locului secund, Recolta Gheorghe Doja, a profitat din plin de eșecul Abatorului, a spulberat Adâncata... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 17:40 (3898 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are un șef provizoriu

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are un șef provizoriu

bonus: Dascăl condamnat penal, recompensat cu gradație de merit

Situație incertă în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. La momentul de față, instituția este condusă de Gabriela Borodea, șeful Casei Corpului Didactic Ialomița, în timp ce, pentru a nu fi decapitate de reprezentanții Ministerului Educației, Luminița Barcari și Steluța Mitrea, șefele Învățământului ialomițean, au intrat în concediu medical. Între timp, acestea au deschis o nouă acțiune în instanță împotriva Ministerului de Resort.

Se așteaptă decizia instanței De aproximativ o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița este condus provizoriu de Gabriela Borodea... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 16:20 (11827 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Administrație criminală la Urziceni

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Balta Draga este un areal acvi-faunistic situat la marginea orașului Urziceni, pe teritoriul administrativ al comunei Manasia. Zona a fost transformată în ultimul an într-o groapă de deșeuri de către angajații firmei ROSAL, cu acordul tacit al autorităților din Urziceni. Situația riscă să devină explozivă în condițiile în care intervenția Gărzii de Mediu Ialomița nu a limpezit «apele»...

Dezastru ecologic în formă continuată În iarna anului trecut, în mediul on-line, au apărut primele semnale privind deversări necontrolate de gunoi menajer în balta Draga. Conform martorilor oculari... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 14:05 (5036 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

La Bran-Moeciu, birjar! Via Europa!

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

Consiliul Județean Ialomița va oferi angajaților cursuri de perfecționare nou-nouțe. Cursurile vizează 50 de angajați din cadrul instituției și se vor derula în cursul acestui an și la începutul anului viitor. Noutatea absolută o reprezintă faptul că o parte dintre aceste cursuri se vor desfășura în străinătate, la Viena. Pentru cei care vor urma cursurile în țară, președintele a decis că zona Bran-Moeciu reprezintă cea mai bună locație.

Perfecționare administrativă marca Moraru
Adeptul principiului «suntem prea săraci ca să cumpărăm ieftin», președintele Moraru a decis că angajații... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 10:50 (3778 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Trotuarul «subteran» de la Slobozia

Trotuarul «subteran» de la Slobozia

Capitala județului Ialomița, Slobozia are toate șansele să intre în CRA (Cartea Recordurilor Administrative). După ce a construit prima parcare subterană din lume fără intrare, se pregătește să dea în folosință și primul trotuar «subteran». După cum puteți vedea în imaginea de mai sus, trotuarul de deasupra «gropii lui Stoica» este sub nivelul bulevardului Matei Basarab. Unul dintre șefii de echipă care ne-a monitorizat în timp ce făceam fotografia ne-a explicat că oricum nu contează că «e departe de drum...». Și, neavând studii de specialitate în domeniu, mai că i-am da dreptate!... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 20:50 (6460 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Recent, cele 4 spitale din Ialomița au fost verificate amănunțit de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică a județului Teleorman. Chiar dacă nu au descoperit nereguli, problema controlului efectuat constă în faptul că a fost anunțat înainte cu o lună de a începe printr-un fax remis unităților spitalicești de către reprezentanții Ministerul Sănătății.

Spitale fără probleme În Ialomița funcționează 4 spitale. Este vorba despre Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Spitalele Municipale din Fetești și Urziceni și Spitalul Orășenesc din Țăndărei. Toate aceste unități medicale au fost... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 18:40 (4904 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

În 2017

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

Dosarele penale cu autori necunoscuți sunt o adevărată piatră de moară pentru procurorii din Ialomița. Pentru a nu-și mai bate capul cu anchetele deschise în cauzele în care autorii nu pot fi identificați, procurorii și polițiștii preferă să le claseze. Estimativ, la nivelul județului, în 2017, cele 4 Parchete au clasat aproximativ 800 de dosare penale cu autori necunoscuți!

Infractori rămași în libertate Potrivit rapoartelor de activitate ale Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, pe rolul instituției și a celorlalte 3 Parchete din subordine, în anul 2016 erau înregistrate 7... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 13:55 (4994 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

Trăim decenii de neîmpliniri mărețe

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

În urmă cu o lună, Consiliul Județean Ialomița a semnat un contract care vizează Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean. Prezentat drept un document care va genera «o nouă revoluție urbanistică», PATJ reia sub o altă formă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița în perioada 2009-2020, document deja existent. Dincolo de considerentele financiare, ceea ce este scandalos e faptul că doar câteva duzini dintre sutele de investiții prognozate s-au concretizat în cei aproape 10 ani care au trecut de la elaborarea Strategiei...

Strategii de 2 milioane de lei Strategia... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 11:05 (4475 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

200 de șacali în pădurile din Ialomița

200 de șacali în pădurile din Ialomița

În pădurile din Ialomița și-au făcut apariția în ultimii ani prădători periculoși, precum șacalii. Estimările reprezentanților Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița arată că anul trecut au fost identificate peste 200 de exemplare de șacali, cele mai multe în zona Bălții Ialomiței. Din fericire, animalele sălbatice nu au pus în pericol oamenii și nu au produs pagube...

Din India, în pădurile Ialomiței Schimbările climatice din ultimii ani au făcut ca specii de animale periculoase, precum șacalul, să migreze către alte zone de pe glob. Așa se face că această specie de... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2018, 13:25 (13296 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
322 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 07:20
(15634 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 19:08
(14317 vizualizări - 0 comentarii)


Băut și fără permis, la volan

Noaptea trecută, respectiv 14 spre 15 iunie, un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia a fost oprit pentru un control de rutină de polițiștii din Alexeni și Ion Roată, aflați în serviciul ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:19
(23229 vizualizări - 0 comentarii)


Sănătatea bovinelor, la control

Autoritatea Națională Sanirat-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a demarat recent acțiunea privind obținerea statusului de «oficial liber de Bruceloză bovină», motiv pentru care toate exploatațiile ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25703 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DSV control


Accident produs de un șofer beat cui

Două persoane rănite și un autoturism distrus aproape în totalitate, sînt urmările unui grav accident rutier petrecut în noaptea de 14 spre 15 iunie în apropierea comunei Adîncata. Primele cercetări ale ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(21930 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Incendii la Gheorghe Doja și Traian

Luni seara, 14 iunie, în jurul orelor 19,00, un apel de urgență alerta pompierii. Apelul fusese dat din comuna Gheorghe Doja unde căminul cultural din localitate se aprinsese de-a dreptul. Clădirea era ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25755 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii voluntari, în concurs

Inspectoratul pentru Situații de urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a desfășurat, marți, 15 iunie faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:17
(29191 vizualizări - 0 comentarii)


Camera de Comerț Ialomița organizează cursuri de formare

Luni, 14 iunie, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» s-a desfășurat seminarul cu tema «Propuneri pentru realizarea unor proiecte în domeniul energiei regenerabile, prin accesarea de programe de finanțare ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:16
(15438 vizualizări - 0 comentarii)


În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

Muzeul Național al Agriculturii a participat, în calitate de partener, la prima ediție a Festivalului Vlăsiei, manifestare organizată Consiliul local și Primăria comunei Moara Vlăsiei (județul Ilfov), localitate ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 12:00
(25987 vizualizări - 0 comentarii)


Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

«Cea mai mare bogăție din aceasta lume sînt copiii, mai mare decît toți banii din lume și toată puterea de pe pămînt» este motto-ul sub care colectivul de cadre didactice al Grădiniței cu Program Prelungit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 11:21
(27163 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: revista Junior


«Șoferi» fără permis, beți la volan

În ultimele 48 de ore, în urma controalelor de rutină desfășurate de polițiști, pe arterele județului au fost depistați trei conducători auto ce se aflau la volanul unor autoturisme, cu toate că nu aveau ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:38
(22962 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 12/13 iunie, în intervalul orar 22.00-03.00, efective din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:36
(13324 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serviciile voluntare și private de pompieri, la concurs

Marți, 15 iunie a.c., începînd cu ora 8,00, la Stadionul Municipal 1 Mai din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare înființate la nivelul localităților ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:32
(17212 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Flutur: «S-a decis înghețarea alegerilor din PD-L la toate nivelurile»

«S-a decis înghețarea deocamdată a alegerilor din PD-L la toate nivelurile» a declarat Gheorghe Flutur după ședința Biroului Permanent Național. «Dorim să ne concentrăm în perioada următoare pe rezolvarea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:01
(17599 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: PDL alegeri


Accidente la Sf. Gheorghe și Făcăeni

Paramedicii din Urziceni au fost prezenți duminică, 13 iunie, în jurul orei 19.30, la un accident rutier, produs între un autotren și un autoturism pe raza comunei Sf. Gheorghe. Aceștia au deconectat bornele ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:29
(14457 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: A căzut din căruță

Echipajul SMURD a fost solicitat duminică, 13 iunie, pe raza comunei Sinești. Un bărbat, de 32 de ani, a căzut din căruță și s-a ales cu multiple traumatisme. După acordarea îngrijirilor medicale inițiale ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Animal scos de pompieri din noroi

O bovină rămasă împotmolită în noroi, pe malul stîng al rîului Ialomița, a fost salvată sîmbătă dimineață, în jurul orei 8.30, de pompierii din Urziceni. Aceștia au acționat cu mijloacele din dotare timp ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16122 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric,  iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric, iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

Vineri seara, 11 iunie, o casă de pe strada Plevnei din Slobozia a luat foc. Întrucît proprietara, ce locuia singură, nu era acasă în momentul izbucnirii incendiului, flăcările au fost observate de vecinii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:22
(26900 vizualizări - 0 comentarii)


«Clubul de vacanță» la Protoieria Urziceni

În cursul vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie, Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu organizația World Vision România, susține programul «Clubul de vacanță ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:44
(16338 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de peste 5300 de lei într-o singură noapte

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 11/12 iunie, în miez de noapte, polițiști de siguranță publică și poliție rutieră, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, au acționat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:38
(16492 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia amenzi


Borănești, Bărcănești și Coșereni, în vizorul polițiștilor

Efective ale Poliției Municipiului Urziceni și ale posturilor de poliție limitrofe au acționat pe raza comunelor Borănești, Bărcănești și Coșereni, urmărindu-se în special prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:36
(14680 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției la Mihail Kogălniceanu

Prevenirea infracționalității stradale a fost principalul obiectiv al unei acțiuni desfășurate în comuna Mihail Kogălniceanu de efective ale Poliției Orașului Țăndărei, în colaborare cu reprezentanți ai ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:32
(13339 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Permise suspendate, amenzi, controale

Nerespectarea prevederilor legale a condus la aplicarea a 120 de sancțiuni contravenționale, reținerea a 4 permise de conducere și retragerea a 13 certificate de înmatriculare.
Așadar, în cadrul unei ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:30
(14833 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Jilavele și Ograda

În cursul zilei de joi, 10 iunie a.c., pe șoselele din Ialomița s-au produs două accidente, patru persoane fiind rănite. Din fericire, în trei cazuri, leziunile suferite nu au necesitat internarea într ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 19:30
(19381 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: I-a furat motoscuterul din fața casei

Joi, 10 iunie, polițiștii din Grindu au fost alertați de o femeie din localitate căreia i-a fost furat motoscuterul din fața casei. Din primele cercetări, s-a stabilit că tînăra de 27 de ani a parcat motoscuterul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 19:30
(24516 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

În timpul unei acțiuni ce au vizat asigurarea și menținerea ordinii și liniștii publice în Fetești, polițiștii au depistat în trafic un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Făcăeni, ce se deplasa la volanul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 19:29
(14749 vizualizări - 0 comentarii)


«Simfonia motoarelor», la a doua ediție

Duminică, 13 iunie, Compania «Automobila», în colaborare cu Muzeul Național al Agriculturii și cu sprijinul Word Trade Center București și al Primăriei Moara Vlăsiei, organizează duminică, 13 iunie, «Simfonia ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 15:48
(15505 vizualizări - 2 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Au spart banca și nu au furat banii

Polițiștii ialomițeni desfășoară o amplă anchetă în orașul Fierbinți-Tîrg. Cercetările au demarat ca urmare a unui apel pe numărul de urgență 112, ce viza o tentativă de furt dintr-o unitate bancară din ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 15:39
(18166 vizualizări - 0 comentarii)


25% din firme NU au depus situațiile financiare la Registrul Comerțului

Începînd cu anul 2010, în conformitate cu legislația în vigoare, situațiile financiare anuale și documentele anexe se depun numai la Registrul Comerțului, iar indicatorii economico-financiari aferenți acestora ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 17:53
(13858 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a Poliției în zona Urziceni

Razie de amploare a Poliției în zona Urziceni

În dimineața zilei de joi, 10 iunie a.c., începînd cu ora 6,00, efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat pe raza municipiului Urziceni și a comunelor Bărbulești, Borănești, Bărcănești și Coșereni ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 17:48
(27805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...