Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Tinerii (nu) vor să muncească

Tinerii (nu) vor să muncească

Potrivit Eurostat (Oficiul de Statistică al UE), 200 mii de tineri, cu vârste între 16 și 24 de ani din România, nici nu muncesc, nici nu studiază. Datele sunt din 2016, iar între timp situația pare să se fi acutizat. La Bursa Locurilor de Muncă din Slobozia, organizată vineri, 20 aprilie 2018, nu a existat, practic, niciun aplicant. Am încercat să ținem locul unui astfel de tânăr, dorind să înțelegem, concret, cum se prezintă oferta firmelor participante la acest eveniment...

Un nou succes de... public Evenimentul a debutat la orele 8,30, dar ușa Centrului Cultural «Ionel Perlea»,... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2018, 18:05 (5949 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manuela Zainea s-a întors la șefia Învățământului ialomițean

Manuela Zainea s-a întors la șefia Învățământului ialomițean

Începând de vineri, 27 aprilie 2018, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are o altă conducere. În fruntea instituției a fost numită din nou Manuela Zainea, printr-un ordin semnat de actualul ministru al Educației, Valentin Popa.

Luminița Barcari, demisă pentru a doua oară După ce a câștigat procesul împotriva Ministerului Educației și a fost repusă în funcție în baza unei sentințe judecătorești, Luminița Barcari a fost demisă din nou de la șefia Învățământului ialomițean. Decizia survine calificativului slab pe care l-a primit în urma unui control privind activitatea din cadrul instituției... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2018, 12:20 (17631 vizualizări - 37 comentarii)

POLITICĂ

Mitingul lui Dragnea are nevoie de 10 mii de voluntari

Ordin de zi pe unitate pentru PSD Ialomița

Mitingul lui Dragnea are nevoie de 10 mii de voluntari

În urmă cu fix o săptămână, în cadrul unei ședințe de partid, Marian Neacșu a anunțat conducerea  PSD Ialomița că are nevoie de 10 mii de voluntari pentru mitingul lui Dragnea. Liderii au oftat și au promis că se vor face luntre și punte. Dar nici dacă se fac pod suspendat, Ialomița nu poate produce atâția oameni pentru protestul PSD din 19 mai de la București...

Ordinele nu se discută cu voce tare
Miercuri, 18 aprilie 2018, președintele Marian Neacșu a convocat staff-ul PSD Ialomița pentru a anunța că țara și familia tradițională a lui Dragnea, formată din una bucată lider... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2018, 19:05 (7221 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Marc Khalil, golgheter slobozean în curtea Astrei

Fotbal

Marc Khalil, golgheter slobozean în curtea Astrei

Să fie fotbalist a fost marele vis al copilăriei lui. Și-a etalat simțul golului la mai toate competițiile la care a participat alături de prichindeii de vârsta lui. A urcat apoi la juniori și a fost golgheterul indiscutabil al republicanilor Unirii. «Un băiat ambițios, un fotbalist disciplinat, care se pregătește ireproșabil și își pune tot talentul în sprijinul echipei!» îl caracteriza antrenorul Ion Ionescu, cel care l-a îndrumat de la gazonul sintetic până la iarba de Liga a III-a de pe «1 Mai». Pentru că în 2015, când Unirea Slobozia a pornit din nou la drum, Marc Khalil a fost unul dintre pilonii tineri pe care s-a construit noua echipă. Prietenia s-a extins și în jocurile seniorilor. Era... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2018, 14:40 (5360 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Kaufland FURĂ «greșind» etichetele

În atenția ialomițenilor

Kaufland FURĂ «greșind» etichetele

Kaufland Slobozia testează de ceva timp vigilența clienților ialomițeni și nu numai. Astfel, în magazinele Kaufland găsiți, cu siguranță, aceleași produse cu 3 (trei) prețuri diferite! Adică, spre exemplu, un preț de raft normal pentru un produs, un preț de raft redus pentru același produs și, surpriză!, alt preț pentru același produs pe bonul fiscal cînd plătiți. Drept urmare, dacă sunteți mai puțin atenți, Kaufland vă buzunărește fără să clipească. Dacă din greșeală sesizați eroarea de mai sus, Biroul de Informații acceptă prompt o rambursare a sumelor, semn că problema este cunoscută și se încearcă rezolvarea acesteia pe cale amiabilă. Dacă totuși insistați să reclamați ceea ce ați constatat... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2018, 22:05 (13992 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu majorează tariful pentru deșeurile menajere

Decizie dictată de Vivani

Administrația Mocioniu majorează tariful pentru deșeurile menajere

Marți, 24 aprilie 2018, primarul Sloboziei a organizat o întâlnire informală la care au participat consilierii locali ai municipiului Slobozia. În cadrul întâlnirii, Adrian Mocioniu a prezentat solicitarea Polaris M Holding SRL Constanța de majorare a tarifului pentru deșeurile menajere cu 36%. Întâlnirea nu a fost publică, dar surse administrative susțin că primarul ar fi declarat că «majorarea tarifului va fi supusă votului în plen până când va fi aprobată».

O majorare «obligatorie»
Joi, 26 aprilie 2018, administrația Mocioniu va cere consilierilor locali să aprobe un proiect... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2018, 18:42 (7790 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

CFR Călători încearcă, fără succes, să închirieze linia Slobozia Veche-Țăndărei

De 5 ani

CFR Călători încearcă, fără succes, să închirieze linia Slobozia Veche-Țăndărei

O problemă veche de 5 ani, dar rămasă nerezolvată, revine în atenția opiniei publice. Este vorba despre reintroducerea trenurilor de călători pe ruta Slobozia Veche-Țăndărei. Mai mulți ialomițeni din localitățile în gările cărora acest tren oprea au semnat o petiție on-line, prin care solicită redeschiderea circulației feroviare. Garniturile au fost trase pe dreapta  printr-o decizie din 2013 a CFR Călători, ruta fiind considerată ineficientă din punct de vedere economic de către specialiștii companiei.

Trenurile, înapoi pe șine! În anul 2013, Compania Națională de Căi Ferate ... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2018, 16:40 (5159 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

A început bătălia pentru Slobozia

Mica «țiganiadă» din PSD

A început bătălia pentru Slobozia

Mocioniu vrea un nou mandat. Stoica vrea un nou mandat. Ionașcu, pe turnantă, vrea și el un mandat. Sunt motive suficiente pentru a declanșa o nouă luptă politică pentru controlul PSD Slobozia. Faceți pariurile, că mai sunt și alții. Cu cât mai mulți, cu atât mai bine pentru PSD, că doar n-or să lase ei măcelăria numită Slobozia pe mâinile șacalilor din Opoziție.

Mocioniu vrea un nou mandat Faptul că Adrian Mocioniu vrea un nou mandat nu mai reprezintă o surpriză pentru nimeni. A spus-o clar și răspicat prin ședințele de partid, a repetat-o public... Dar când tătucul Neacșu a fost obligat... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2018, 10:55 (20785 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public la Primăria Țăndărei (II)

Scandal public la Primăria Țăndărei (II)

Instituția Prefectului Ialomița a tranșat litigiul politico-administrativ de la Țăndărei. Consiliul Local este obligat să reia votul pentru aprobarea bugetului orașului în anul 2018. Decizia a fost luată ca urmare a unei sesizări făcute de către consilierul PNL Traian Mitrea. Acesta a reclamat faptul că edilul local a făcut «erori de procedură grave» care invalidează aprobarea bugetului orașului.

Prefectul Gigi Petre dixit În urmă cu o lună, consilierul PNL din Țăndărei, Traian Mitrea, a reclamat printr-un memoriu adresat prefectului Gigi Petre faptul că bugetul orașului Țăndărei a... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 18:55 (5880 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Încă o victorie. Apărarea rezistă!

Fotbal, Liga a III-a, CSM Oltenița-Unirea Slobozia 0-2

Încă o victorie. Apărarea rezistă!

O dată ce au scăpat de grijile luptei la promovare, jucătorii Unirii Slobozia bifează victorie după victorie. Eficiența este cuvântul de ordine în atac, dar mai ales în apărare. Meciul de la Oltenița, jucat sâmbătă, 21 aprilie a.c., nu a fost deloc ușor, mai cu seamă că ialomițenii au avut probleme serioase de efectiv. Veteranii Soare și Toma au fost suspendați, iar Adăscăliței și Ene accidentați. În aceste condiții, antrenorul Enache Costea i-a trimis în teren pe: Negrușa-Gherasim, Ibrian, Ghinea, Drăguț-Năstase, Lemnaru, Teodorescu, Răduca-Bucă, Stănescu. Așadar, cuplu inedit în apărare, format din Ibrian și Ghinea, iar în atac, pentru prima dată de la startul returului, tandemul Bucă-Stănescu... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 18:15 (3676 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Munteni Buzău relansează campionatul

În 1989 erau în Liga a III-a, Divizia C de atunci, care număra 12 serii, a câte 18 echipe. De atunci au trecut aproape 3 decenii, dar Victoria Munteni Buzău a rămas una dintre echipele de tradiție ale fotbalului ialomițean. Și nu doar atât. Victoria este unul dintre adversarii incomozi, o echipă care a încheiat ultimii ani în plutonul de fruntași și s-a dovedit capabilă de mari surprize. Așa a fost și în etapa de sâmbătă, când la Munteni Buzău a venit Abatorul Slobozia, liderul campionatului. Gazdele au învins la limită și au învolburat din nou apele într-un campionat care părea terminat. Ocupanta locului secund, Recolta Gheorghe Doja, a profitat din plin de eșecul Abatorului, a spulberat Adâncata... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 17:40 (3898 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are un șef provizoriu

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are un șef provizoriu

bonus: Dascăl condamnat penal, recompensat cu gradație de merit

Situație incertă în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. La momentul de față, instituția este condusă de Gabriela Borodea, șeful Casei Corpului Didactic Ialomița, în timp ce, pentru a nu fi decapitate de reprezentanții Ministerului Educației, Luminița Barcari și Steluța Mitrea, șefele Învățământului ialomițean, au intrat în concediu medical. Între timp, acestea au deschis o nouă acțiune în instanță împotriva Ministerului de Resort.

Se așteaptă decizia instanței De aproximativ o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița este condus provizoriu de Gabriela Borodea... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 16:20 (11825 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Administrație criminală la Urziceni

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Balta Draga este un areal acvi-faunistic situat la marginea orașului Urziceni, pe teritoriul administrativ al comunei Manasia. Zona a fost transformată în ultimul an într-o groapă de deșeuri de către angajații firmei ROSAL, cu acordul tacit al autorităților din Urziceni. Situația riscă să devină explozivă în condițiile în care intervenția Gărzii de Mediu Ialomița nu a limpezit «apele»...

Dezastru ecologic în formă continuată În iarna anului trecut, în mediul on-line, au apărut primele semnale privind deversări necontrolate de gunoi menajer în balta Draga. Conform martorilor oculari... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 14:05 (5036 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

La Bran-Moeciu, birjar! Via Europa!

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

Consiliul Județean Ialomița va oferi angajaților cursuri de perfecționare nou-nouțe. Cursurile vizează 50 de angajați din cadrul instituției și se vor derula în cursul acestui an și la începutul anului viitor. Noutatea absolută o reprezintă faptul că o parte dintre aceste cursuri se vor desfășura în străinătate, la Viena. Pentru cei care vor urma cursurile în țară, președintele a decis că zona Bran-Moeciu reprezintă cea mai bună locație.

Perfecționare administrativă marca Moraru
Adeptul principiului «suntem prea săraci ca să cumpărăm ieftin», președintele Moraru a decis că angajații... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 10:50 (3778 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Trotuarul «subteran» de la Slobozia

Trotuarul «subteran» de la Slobozia

Capitala județului Ialomița, Slobozia are toate șansele să intre în CRA (Cartea Recordurilor Administrative). După ce a construit prima parcare subterană din lume fără intrare, se pregătește să dea în folosință și primul trotuar «subteran». După cum puteți vedea în imaginea de mai sus, trotuarul de deasupra «gropii lui Stoica» este sub nivelul bulevardului Matei Basarab. Unul dintre șefii de echipă care ne-a monitorizat în timp ce făceam fotografia ne-a explicat că oricum nu contează că «e departe de drum...». Și, neavând studii de specialitate în domeniu, mai că i-am da dreptate!... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 20:50 (6460 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Recent, cele 4 spitale din Ialomița au fost verificate amănunțit de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică a județului Teleorman. Chiar dacă nu au descoperit nereguli, problema controlului efectuat constă în faptul că a fost anunțat înainte cu o lună de a începe printr-un fax remis unităților spitalicești de către reprezentanții Ministerul Sănătății.

Spitale fără probleme În Ialomița funcționează 4 spitale. Este vorba despre Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Spitalele Municipale din Fetești și Urziceni și Spitalul Orășenesc din Țăndărei. Toate aceste unități medicale au fost... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 18:40 (4904 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

În 2017

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

Dosarele penale cu autori necunoscuți sunt o adevărată piatră de moară pentru procurorii din Ialomița. Pentru a nu-și mai bate capul cu anchetele deschise în cauzele în care autorii nu pot fi identificați, procurorii și polițiștii preferă să le claseze. Estimativ, la nivelul județului, în 2017, cele 4 Parchete au clasat aproximativ 800 de dosare penale cu autori necunoscuți!

Infractori rămași în libertate Potrivit rapoartelor de activitate ale Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, pe rolul instituției și a celorlalte 3 Parchete din subordine, în anul 2016 erau înregistrate 7... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 13:55 (4994 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

Trăim decenii de neîmpliniri mărețe

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

În urmă cu o lună, Consiliul Județean Ialomița a semnat un contract care vizează Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean. Prezentat drept un document care va genera «o nouă revoluție urbanistică», PATJ reia sub o altă formă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița în perioada 2009-2020, document deja existent. Dincolo de considerentele financiare, ceea ce este scandalos e faptul că doar câteva duzini dintre sutele de investiții prognozate s-au concretizat în cei aproape 10 ani care au trecut de la elaborarea Strategiei...

Strategii de 2 milioane de lei Strategia... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 11:05 (4475 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

200 de șacali în pădurile din Ialomița

200 de șacali în pădurile din Ialomița

În pădurile din Ialomița și-au făcut apariția în ultimii ani prădători periculoși, precum șacalii. Estimările reprezentanților Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița arată că anul trecut au fost identificate peste 200 de exemplare de șacali, cele mai multe în zona Bălții Ialomiței. Din fericire, animalele sălbatice nu au pus în pericol oamenii și nu au produs pagube...

Din India, în pădurile Ialomiței Schimbările climatice din ultimii ani au făcut ca specii de animale periculoase, precum șacalul, să migreze către alte zone de pe glob. Așa se face că această specie de... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2018, 13:25 (13296 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

procurori de provincie

Condamnăm public greșelile altora. Furtul! Corupția! Plagiatul! Condamnăm în devălmășie, irațional... Tot ce nu poate fi încadrat în sistemul nostru de valori, tot ce nu înțelegem, tot ce ne deranjează. Iar dacă prejudiciul ne este adus nouă, devenim brusc legitimi... Suntem instanța, autoritatea... Și ne manifestăm ca atare. Să luăm, bunăoară, un exemplu, pentru că și Kant, cât era el de filosof, tot mai dadea câte un exemplu... Iar noi, neridicându-ne nici la genunchiul broaștei din grădina lui Kant, avem nevoie măcar de un exemplu. «Zilele trecute a făcut ceva vâlvă pe FB un articol în care o tânără din Slobozia și-a descris trăirile sumbre ale copilăriei și adolescenței din orașul natal. Opinia ei, viața ei, viitorul ei! Dar când din toate activitățile de anul trecut ale CentruluiCultural își amintește doar o expoziție de goblenuri și un festival de lieduri care între timp a devenit și de dirijat, să avem pardon de profesionalismul distinsei doamne!»... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2018, 20:20 (5017 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23447 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17910 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20853 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29852 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28632 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24115 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30136 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28509 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19304 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23677 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29754 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19800 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28465 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19616 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33931 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16202 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31510 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28676 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20737 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32088 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31362 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:18
(27891 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:36
(18861 vizualizări - 0 comentarii)


«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 16 aprilie 2010, faza locală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:33
(30551 vizualizări - 0 comentarii)


Pietonii, în atenția polițiștilor

Începînd de astăzi, 14 aprilie a.c., polițiștii rutieri acționează pe șoselele din municipiul Slobozia pentru a verifica modul în care sînt respectate dispozițiile legale referitoare la acordarea priorității ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:23
(24255 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui «șofer» fără permis

În cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 13 spre 14 aprilie, un agent din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Fetești a folosit armamentul din dotare pentru prinderea unui conducător ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(19124 vizualizări - 0 comentarii)


Transport ilegal de animale

Marți, 13 aprilie, în jurul orei 18,00, un echipaj din cadrul Biroului Rutier Slobozia a oprit, pe șoseaua Amara, un autovehicul în care se aflau 3 pasageri. Procedînd la legitimarea ocupanților mașinii ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(31974 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Autoturisme cu defecțiuni tehnice, afară de pe șosele!» continuă

Marți, 13 aprilie a.c., în intervalul orar 10,00-14,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Fetești în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au continuat acțiunea demarată ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:15
(29794 vizualizări - 1 comentariu)


Pietonii ce traversează neregulamentar, sancționați

Poliția Rutieră a derulat, în ultimele 48 de ore, acțiuni ce au avut drept scop conștientizarea participanților la trafic cu privire la riscul pe care-l reprezintă abaterile de la normele rutiere în vigoare ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:12
(27822 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Focul i-a ars casa

Reviga: Focul i-a ars casa

În această dimineață, miercuri, 14 aprilie, flăcările unui incendiu au mistuit casa unei femei din comuna Reviga. Incendiul a fost semnalat pompierilor, însă pînă la sosirea acestora focul cuprinsese întreaga ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:09
(33406 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...