Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia a desființat garda a doua a Secției Chirurgie

Fanteziile administrative ale Marianei Iancu (III)

Spitalul Județean Slobozia a desființat garda a doua a Secției Chirurgie

bonus: Doctorul Minciună, director medical

Vineri, 30 martie 2018, directorul Spitalului Județean Slobozia a emis o dispoziție prin care anunța desființarea liniei a doua de gardă a Secției Chirurgie. Decizia este una fără precedent și, potrivit specialiștilor în domeniu, pune în pericol atât viețile pacienților, cât și activitatea instituției. Anterior acestei hotărâri, medicii chirurgi din cadrul Spitalului au trimis directorului Mariana Iancu un memoriu prin care cer să revină asupra deciziei. Până la închiderea ediției, Mariana Iancu nu a dorit să ofere o explicație publică privitoare la situația creată. Solicitat să exprime o opinie referitoare la acest scandal public, dr Tudor Panțuru, fost manager al Spitalului Județean, a declarat... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2018, 12:40 (27402 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Peste 300 de medii de 3 la simulările Examenelor Naționale

Peste 300 de medii de 3 la simulările Examenelor Naționale

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publice rezultate simulărilor Examenelor Naționale, testări care s-au desfășurat în această perioadă. Datele arată că atât elevii de clasa a VIII-a, cât și cei de clasa a XII-a, trebuie să se pună serios pe învățat dacă vor să aibă parte de note mari la Evaluarea Națională și Bacalaureat.

Procente îngrijorătoare
Elevii de clasa a VIII-a au fost cei care au susținut primii simulările pentru Examenul Național care îi așteaptă la vară. Potrivit rezultatelor centralizate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, procentul celor care... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2018, 17:55 (7216 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De la Dăncilă la Zoană...

De la Dăncilă la Zoană...

Duduia din imagine a înlocuit-o pe premiera Viorica Dăncilă în Parlamentul European. Se cheamă Maria Gabriela Zoană și a fost văzută săptămânile trecute în Ialomița susținând public în fața agricultorilor ialomițeni că orice albină rea de muscă poate schimba legile europene. Nu comentăm, că nu e treaba noastră. Dar cine se simte cu musca pe căciulă ar trebui să știe că în sala în care a vorbit Maria Gabriela Zoană se afla și Victor Moraru. Și e lucru știut că domnia sa nu iartă nici musca! Să nu ziceți că nu v-am avertizat...... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2018, 14:45 (9363 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava înjură consilierii locali

Scandal public la Urziceni

Primarul Constantin Sava înjură consilierii locali

Departe de ochii opiniei publice, la Urziceni, primarul Constantin Sava continuă să trateze instituția pe care o conduce ca pe moșia proprie. Recent, el a deranjat o ședință de Comisie din cadrul Consiliului Local, proferând injurii la adresa consilierilor și blocând activitatea acesteia.

Presiuni verbale și injurii Primarul orașului Urziceni se remarcă constant proferând injurii la adresa subordonaților, a colegilor din cadrul Consiliului Local sau chiar a șefilor. Pe 20 martie 2018 însă, el a depășit orice limită de bun simț, deranjând ședința Comisiei Economice din cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2018, 11:20 (7081 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conflict deschis între părinți și profesorul de Informatică

Scandal la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Conflict deschis între părinți și profesorul de Informatică

Conflictul generat de profesorul de Informatică al Școlii Gimnaziale Nr. 2 «Spiru Haret» din Țăndărei este departe de a se fi terminat. Miercuri, 11 aprilie 2018, câțiva părinți au protestat în fața unității de învățământ, precizând că elevii refuză să mai meargă la școală din cauza profesorului.

Supravegheați de polițiști La orele 8,00, câțiva părinți s-au adunat în fața Școlii Gimnaziale Nr. 2 «Spiru Haret» din Țăndărei, în  semn de protest. Oamenii au reclamat faptul că din cauza profesorului de Informatică, pe numele său Lucian Spânu, copiii lor refuză să mai meargă la școală... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 19:20 (18491 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul comunei Manasia nu își poate exercita funcția

Timp de 1 an

Primarul comunei Manasia nu își poate exercita funcția

O sentință penală definitivă îl lasă fără funcție, pentru 1 an, pe Gelal Oprea, primarul comunei Manasia. Inițial, pedeapsa a fost stabilită de Judecătoria Urziceni, însă a fost atacată cu apel la Curtea de Apel București. În urmă cu o săptămână, magistrații din Capitală au decis să mențină condamnarea prevăzută în sentința de fond și să nu modifice hotărârea judecătorilor din Urziceni. De asemenea, edilul este obligat să presteze ore de muncă în folosul comunității la grădinița din localitate.

Cercetat penal de procurori Condamnarea penală a primarului comunei Manasia survine unei... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 15:55 (9199 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

faraonii administrației

Sunt mulți și bine disimulați. Unii nu au «beneficiat» niciodată de atenția opiniei publice. Despre alții, nici nu vom afla vreodată. Sunt șefi de instituții, secretari de primării sau chiar de județ, responsabili prin diferite departamente ale administrației, consilieri locali, aleși ai poporului. E și președintele județului, dar a-l nominaliza ar însemna să limităm aria... Căci sunt și funcționari modești, oameni sub vremi sau sinecuriști de profesie. Sunt și șoferi, și șeptari politici, și oameni fără carte... Indiferent de treapta administrativă pe care se situează, au același numitor comun, același instinct. Sunt faraonii administrației! Căci, în dreptul lor, au puterea absolută și și-o exercită... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 11:05 (6275 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii sunt amatori de automobile de lux

Ialomițenii sunt amatori de automobile de lux

Într-un județ cu o economie aproape inexistentă precum este Ialomița există oameni care își permit să cheltuie sume amețitoare pe mașini. O statistică a Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCÎV) demonstrează că, anul trecut, ialomițenii au investit sume enorme pentru achiziția unor autoturisme al căror preț, chiar și la mâna a doua, se apropie vertiginos de cel al unui apartament situat în zonele rezidențiale din București!

Săraci, dar cu mașini de lux
Ialomița se integrează perfect în peisajul sumbru al județelor sărace din zona de Sud a României... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2018, 11:50 (7753 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

TEHROCUZ

TEHROCUZ

Robotul se numește «Cuza» și este primul de felul lui din Ialomița. Echipajul 067 aparține Liceului Tehnologic «Al.I. Cuza» Slobozia și a reprezentat cu cinste Ialomița la a doua ediție a celei mai mari competiții de robotică din România, desfășurată la București, în perioada 23-25 martie 2018. Numele celor 12 pionieri ai roboticii ialomițene sunt: Dumitru Andrei Marius, Tălăusaru Cătălin Andrei, Mucenic Ion Viorel, Ionescu Andrei, Marin Cristian Nicolae, Luchian Mircea Alin, Șerban Alexandru, Barbu Marius Viorel, Vlăsceanu Georgian, Ion Claudiu Andrei, Stanciu Ovidiu și Iordache Bogdan Mihai. Iar dacă Ialomița va avea vreodată un viitor în acest domeniu, suntem convinși că ei merită să fie considerați... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2018, 13:20 (7712 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Martori și mărturisitori ai Domnului înviat

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor
Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!


Potrivit Sfintelor Evanghelii după Luca și Ioan, experiența recunoașterii Mântuitorului înviat are loc într-un context euharistic și este reprezentată prin invitația adresată de către Mântuitorul Hristos ucenicilor de a mânca împreună (cf. In 21, 5, 9, 12). În episodul despre ucenicii din Emaus, Mântuitorul este recunoscut în momentul în care repetă gestul instituirii Euharistiei, frângerea... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2018, 12:05 (9969 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local a moșit SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Blat politic la Slobozia

Consiliul Local a moșit SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 29 martie 2018, asocierea administrației locale în cadrul SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA, controlată de către Consiliul Județean Ialomița. Asocierea a fost posibilă grație unei înțelegeri politice între o parte dintre consilierii locali ai Opoziției și cei ai PSD. Reamintim că proiectul de hotărâre privind asocierea a fost respins în luna noiembrie a anului trecut, consilierii Opoziției refuzând atunci categoric aprobarea lui. SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA a fost înființată la inițiativa președintelui Victor Moraru, în scopul declarat de «a profita de o oportunitate legislativă oferită de Legea 98/2016».

Un vot bâlbâit... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2018, 13:45 (9368 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă concediere colectivă la Combinatul Chimic

Se întâmplă la Slobozia

O nouă concediere colectivă la Combinatul Chimic

Aflat într-o permanentă stare de agonie, Combinatul Chimic administrat de Chemgas Holding a demarat o nouă procedură de concediere colectivă, a patra din ultimul an și jumătate... Lăsați pe drumuri și rechemați la lucru, aceiași 600 de angajați se pregătesc din nou să fie trimiși acasă. Mai grav este faptul că firma are de plătit salarii restante din ultimele luni... Față de toată această situație, reprezentanții sindicatului unității se simt neputincioși.

Fără salarii și trimiși acasă În mai puțin de o lună, Chemgas  Holding, firma care administrează Combinatul Chimic din Slobozia... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2018, 14:25 (10955 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Ștefan Țintă transformă Ialomița într-un reper politic

«Generația 2020» a făcut istorie la Amara

Ștefan Țintă transformă Ialomița într-un reper politic

bonus: «TSD Ialomița are 800 de membri activi!»

În perioada 30-31 martie 2018, la Amara, s-au desfășurat lucrările Comitetului Executiv Național al Tineretului Social-Democrat. Evenimentul a fost organizat de către Organizația locală a TSD, condusă de Ștefan Țintă, și l-a avut ca invitat pe secretarul general al PSD, Marian Neacșu. «Ne-am dorit foarte mult să demonstrăm că Ialomița are capacitatea logistică de a găzdui un astfel de eveniment... Dincolo de miza politică, întâlnirea a fost un prilej pentru a mediatiza orașul-stațiune Amara. Suntem bucuroși că am reușit și mândri că am putut reprezenta județul la acest nivel...» a declarat ulterior întâlnirii Ștefan Țintă, președintele TSD Ialomița.

După 9 ani de așteptare...... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2018, 11:10 (13346 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit nota 7 din partea ministrului Sorina Pintea

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit nota 7 din partea ministrului Sorina Pintea

Sorina Pintea, actualul ministru al Sănătății, a efectuat marți, 3 aprilie 2018, o vizită de lucru la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. În opinia sa, activitatea desfășurată în cadrul celui mai mare spital din Ialomița poate fi notată cu calificativul 7. De asemenea, Sorina Pintea a făcut și comentarii pe marginea celor mai noi investiții în infrastructura Spitalului Slobozia...

Vizită ministerială la Spitalul Slobozia
Sorina Pintea este al treilea ministru al Sănătății care vizitează Spitalul Județean de Urgență Slobozia în ultimii 5 ani. Cu toate acestea, unitatea medicală... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 22:05 (23941 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie și calificare

Handbal, Junioare II, CSS Slobozia-Activ Plopeni 24-16 (12-6)

Victorie și calificare

bonus: Cristina Andreea Irimescu, surpriza plăcută a meciului

Atmosferă extraordinară luni după-amiază, 2 aprilie 2018, la Sala «Andreea Nica». Locurile destinate publicului au fost ocupate în totalitate, iar spectatorii le-au încurajat din primul până în ultimul minut pe junioarele 2 ale CSS Slobozia, în tentativa acestora de a se califica la turneul semifinal. Victoria era necesară, iar adversarul, Activ Plopeni, o echipă ce a izbutit multe surprize în această fază a competiției. Partida a început sub semnul echilibrului, dar spre finalul primei reprize fetele lui Marian Simion au călcat pe accelerație, intrând la pauză cu un 12-6, liniștitor chiar și pentru efervescentul antrenor. Repriza secundă a debutat cu perioada de relaxare pentru Slobozia, taxată... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 17:35 (5441 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

«Porumbeii păcii»

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Metalul Buzău 0-2

«Porumbeii păcii»

Mesajele războinice și  determinarea din pauza competițională s-au topit o dată cu zăpada. Unirea Slobozia are aerul unei echipe dezorientate care, după șocurile din startul returului, așteaptă să treacă «pe repede înainte» chinul acestui sezon. La mijlocul săptămânii trecute, pe la Slobozia a trecut Farul, asemenea unei tornade. A ieșit un 5-0 usturător în favoarea constănțenilor, scor care n-a mirat pe nimeni. Adevărata drama s-a petrecut sâmbătă, în jocul cu Metalul Buzău. Echipa lui Enache Costea nu numai că nu a reușit să treacă de o echipă fără mari veleități, dar nici nu a jucat nimic, nimic, nimic...

Conduși încă din start... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 16:10 (4712 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara a produs surpriza la Axintele

Etapa a 18-a a Ligii a IV-a ialomițene a reconfirmat podiumul. Abatorul Slobozia a avut o misiune ușoară în fața celor de la Unirea Scânteia, în vreme ce Recolta Gheorghe Doja s-a descurcat foarte bine la Iazu. Marea surpriză a etapei s-a produs la Axintele, acolo unde CS Amara a întrerupt seria bună a gazdelor, aducându-și probabil aminte de rivalitatea din urmă cu 6 ani. Bărăganul Ciulnița nu a putut profita de sincopa alb-verzilor, încurcându-se la rându-i pe terenul Recoltei Gheorghe Lazăr. Astfel, prin victoria la masa verde asupra Feteștiului, Urziceniul începe să spere din nou la locul 3. Meciul dintre Spicul Colelia și Ion Roată a fost amânat din cauza terenului încă impracticabil. Etapa... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 15:20 (4947 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

DADP Slobozia va cheltui 6 milioane de lei pentru utilaje de deszăpezire

DADP Slobozia va cheltui 6 milioane de lei pentru utilaje de deszăpezire

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a solicitat Consiliului Local alocarea a 6 milioane de lei pentru achiziționarea de utilaje de deszăpezire! Proiectul de hotărâre a fost supus aprobării plenului în ședința ordinară de joi, 29 martie 2018. Aceasta este a doua tentativă a administrației locale de a utila DADP, prima licitație fiind anulată din «motive temeinice»...

Prima licitație a fost anulată Licența clasă II obținută de DADP pentru «activitatea de curățare și transportul zăpezii» obligă autoritățile locale să utileze această Direcție cu un minimum de utilaje de... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 14:40 (5262 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Tone de porumb și orz, dispărute de pe câmpurile Penitenciarului Slobozia

Tone de porumb și orz, dispărute de pe câmpurile Penitenciarului Slobozia

Este anchetă internă la Penitenciarul Slobozia după ce în urma unei verificări a documentelor privind activitatea agricolă desfășurată anul trecut au fost descoperite diferențe între producțiile medii la hectar raportate la nivelul județului și cele obținute efectiv de pe terenurile instituției, pentru anumite culturi. Prin cercetarea administrativă se încearcă să se descopere dacă este vorba despre o faptă comisă cu intenție sau doar de o eroare umană... Reprezentanții instituției nu exclud ca producțiile agricole să fi avut de suferit din cauza condițiilor meteorologice. Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița îi contrazice și explică faptul că 2017 a fost un an în care s-a înregistrat... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 11:10 (10059 vizualizări - 10 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un panou cât o mie de cuvinte...

Un panou cât o mie de cuvinte...

La demararea lucrărilor la «Groapa lui Stoica» autoritățile locale au instalat câteva panouri ca cel din imagine. În timp, ele au dispărut. Tot timpul ne-am întrebat unde.... Până când am găsit unul dintre ele, exilat într-un colț. Vă vine să credeți că au trecut 4 ani de când autoritățile își cer scuze? Dar că o vor mai face cel puțin 2 ani de-acum încolo?... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2018, 18:15 (6273 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polița Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 75000 de lei

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 6/8 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 17:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Doi tineri, de 24 și 32 de ani, din Slobozia, respectiv Sinești, au fost depistați în trafic, în timp ce conduceau autoturisme deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii conducători auto au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 16:15
(3670 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită la depunerea cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 27 februarie 2015 (inclusiv), se depun cererile de plată ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 15:25
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Bătrîn de 77 de ani, mort după un incendiu izbucnit de la o țigare

În cursul nopții duminică spre luni, 8/9 februarie 2015, puțin trecut de miezul nopții, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 14:05
(5672 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri înșelați cu telefoane cumpărate pe internet

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați de către doi tineri, din localitățile  Slobozia și Traian, despre faptul că au fost victimele unor înșelăciuni. Aceștia au comandat în cursul lunilor ianuarie ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 15:35
(5222 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA, pregătită să intervină

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Galben de ninsori abundente și viscol, cu intensificări ale vîntului ce pot depăși 60 km/h, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 14:20
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Biciclist acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată joi, 5 februarie a.c., în jurul orei 11,00, cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 62 de ani ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 11:10
(5125 vizualizări - 0 comentarii)


Doi tineri, din Fetești și Movila, bănuiți de furt

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează doi tineri din localitățile Fetești și Movila, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Primul dintre aceștia, un tînăr de 19 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 10:25
(5141 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești Movila furt


DSVSA Ialomița: Trichineloză depistată la porci mistreți

În perioada 30.01-01.02.2015 au fost organizate, pe teritoriul județului Ialomița, 3 partide de vînătoare la mistreți. În urma acestora, au fost vînați 8 mistreți. S-au prelevat probe de la toți mistreții ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:50
(5772 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

La inițiativa IPJ Ialomița, la data de 4 februarie 2015, la Centrul Comunitar al Persoanelor în Vîrstă Slobozia s-a desfășurat o întîlnire preventiv-informativă susținută de ofițerul de proximitate din ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:45
(6290 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Tîlhar reținut la scurt timp după comiterea faptei

Polițiștii au identificat și reținut un bărbat bănuit că ar fi sustras bunuri din curtea unei persoane la cîteva ore de la comiterea faptei. Astfel, la data de marți, 3 februarie a.c., în jurul orei 18 ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:45
(5357 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian tâlhărie


Pompierii, în sprijin la Giurgeni pentru evacuarea apei din gospodăriile cetățenilor

O solicitare primită în cursul dimineții de miercuri, 4 februarie 2015, de la Primăria Giurgeni sesiza cu privire la faptul că precipitațiile abundente din ultima perioadă și topirea zăpezii din zonă au ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:05
(7685 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Opt scandalagii, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată opt bărbați acuzați de comiterea infracțiunilor de încăierare și tulburare a ordinii și liniștii publice. Fapta în care au fost ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 16:25
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

În urma a două percheziții domiciliare, desfășurate pe raza localităților ialomițene Urziceni și Grindu, polițiștii au descoperit în casa unui bărbat, de 39 de ani, o armă de vînătoare cu alice, un pistol ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 13:35
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 2 ani lovită de mașină

Lăsată nesupravegheată de părinți, o fetiță a fost lovită de o mașină. Micuța a ajuns la spital, unde a primit îngrijiri medicale de urgență. Din primele cercetări, se pare că minora a traversat strada ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 12:25
(4509 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: Abateri sancționate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier au fost din nou la datorie pe arterele din județ. Șoferii prinși în ilegalitate au fost sancționați. În urma acțiunilor, polițiștii au constatat 69 de contravenții, valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 11:05
(4954 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat mangă la volan

Un șofer, de 37 de ani, din Fetești s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul avea o alcoolemie de 0,85 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 10:20
(4907 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare privind gripa aviară

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrag atenția cu privire la pericolul extinderii focarelor de gripă aviară. Pînă în prezent niciun caz nu a fost semnalat pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 09:45
(4902 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de formare profesională. Specialiștii AJOFM ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 08:15
(8017 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 2 februarie 2015, a fost prima zi de practică din acest an pentru 3 ialomițeni (o fată și 2 băieți), studenți în cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București. Aceștia au fost repartizați ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 05:50
(6044 vizualizări - 0 comentarii)


Polița Rutieră Ialomița: 133 de șoferi sancționați, amenzi de peste 110000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 30 ianuarie-1 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:20
(6466 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Țăndărei și Căzănești

Un incendiu la o cabană de vînătoare din Țăndărei a alertat pompierii în noaptea de 31.01/1.02.2015, în jurul orei 23,15. Flăcările, alimentate de vîntul puternic, se manifestau cu violență la acoperișul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:10
(6285 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că începînd cu 29 ianuarie 2015 va elibera adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 03:05
(7349 vizualizări - 0 comentarii)


Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Familia anunță cu regret trecerea în neființă a celei ce a fost dr Silvia Panțuru, mamă devotată, soție iubitoare și medic de excepție.
Dumnezeu să o odihnească în pace!
...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2015, 12:15
(10836 vizualizări - 9 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Tîrgul Apicol»

În perioada 5-7 februarie 2015, la Slobozia, se redeschide «Tîrgul Apicol». Anul acesta a ajuns la ediția cu numărul VI. Evenimentul va debuta joi, 5 februarie 2015, la orele 10,30, cînd se desfășoară deschiderea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 23:50
(8278 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Carne confiscată

Inspectorii Direcței Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat o cantitate de 2586 kg carne provenită de la bovine și ovine. Din aceasta, 1601 kg carne proveneau din sacrificări ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 22:30
(7483 vizualizări - 5 comentarii)


Evaziune fiscală din medicamente. Ialomița, județ vizat de percheziții!

Miercuri, 28 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română desfășoară o acțiune care vizează destructurarea unei rețele infracționale specializate în săvîrșirea infracțiunilor de evaziune ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 09:35
(8696 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de o mașină

Un bărbat, de 38 de ani, din Perieți a ajuns la sfîrșitul săptămînii precedente la spital după ce a fost lovit de o mașină. În cauză polițiștii au deschis o anchetă. Pietonul circula pe șosea, moment în ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 19:45
(5304 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Din cauza precipitațiilor din ultimele săptămîni, cîteva străzi din Cartierul Tineretului, amplasat în zona de nord a municipiului Slobozia, au fost inundate. Pompierii din Slobozia au intervenit în vederea ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 18:15
(8249 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de eradicare a bolilor la animale

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița va demara, în perioada ianuarie-martie 2015, o serie de acțiuni al căror scop este eradicarea bolilor la animale. Astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 16:50
(4876 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...