Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava înjură consilierii locali

Scandal public la Urziceni

Primarul Constantin Sava înjură consilierii locali

Departe de ochii opiniei publice, la Urziceni, primarul Constantin Sava continuă să trateze instituția pe care o conduce ca pe moșia proprie. Recent, el a deranjat o ședință de Comisie din cadrul Consiliului Local, proferând injurii la adresa consilierilor și blocând activitatea acesteia.

Presiuni verbale și injurii Primarul orașului Urziceni se remarcă constant proferând injurii la adresa subordonaților, a colegilor din cadrul Consiliului Local sau chiar a șefilor. Pe 20 martie 2018 însă, el a depășit orice limită de bun simț, deranjând ședința Comisiei Economice din cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2018, 11:20 (7081 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Conflict deschis între părinți și profesorul de Informatică

Scandal la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Conflict deschis între părinți și profesorul de Informatică

Conflictul generat de profesorul de Informatică al Școlii Gimnaziale Nr. 2 «Spiru Haret» din Țăndărei este departe de a se fi terminat. Miercuri, 11 aprilie 2018, câțiva părinți au protestat în fața unității de învățământ, precizând că elevii refuză să mai meargă la școală din cauza profesorului.

Supravegheați de polițiști La orele 8,00, câțiva părinți s-au adunat în fața Școlii Gimnaziale Nr. 2 «Spiru Haret» din Țăndărei, în  semn de protest. Oamenii au reclamat faptul că din cauza profesorului de Informatică, pe numele său Lucian Spânu, copiii lor refuză să mai meargă la școală... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 19:20 (18491 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul comunei Manasia nu își poate exercita funcția

Timp de 1 an

Primarul comunei Manasia nu își poate exercita funcția

O sentință penală definitivă îl lasă fără funcție, pentru 1 an, pe Gelal Oprea, primarul comunei Manasia. Inițial, pedeapsa a fost stabilită de Judecătoria Urziceni, însă a fost atacată cu apel la Curtea de Apel București. În urmă cu o săptămână, magistrații din Capitală au decis să mențină condamnarea prevăzută în sentința de fond și să nu modifice hotărârea judecătorilor din Urziceni. De asemenea, edilul este obligat să presteze ore de muncă în folosul comunității la grădinița din localitate.

Cercetat penal de procurori Condamnarea penală a primarului comunei Manasia survine unei... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 15:55 (9199 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

faraonii administrației

Sunt mulți și bine disimulați. Unii nu au «beneficiat» niciodată de atenția opiniei publice. Despre alții, nici nu vom afla vreodată. Sunt șefi de instituții, secretari de primării sau chiar de județ, responsabili prin diferite departamente ale administrației, consilieri locali, aleși ai poporului. E și președintele județului, dar a-l nominaliza ar însemna să limităm aria... Căci sunt și funcționari modești, oameni sub vremi sau sinecuriști de profesie. Sunt și șoferi, și șeptari politici, și oameni fără carte... Indiferent de treapta administrativă pe care se situează, au același numitor comun, același instinct. Sunt faraonii administrației! Căci, în dreptul lor, au puterea absolută și și-o exercită... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 11:05 (6275 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii sunt amatori de automobile de lux

Ialomițenii sunt amatori de automobile de lux

Într-un județ cu o economie aproape inexistentă precum este Ialomița există oameni care își permit să cheltuie sume amețitoare pe mașini. O statistică a Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCÎV) demonstrează că, anul trecut, ialomițenii au investit sume enorme pentru achiziția unor autoturisme al căror preț, chiar și la mâna a doua, se apropie vertiginos de cel al unui apartament situat în zonele rezidențiale din București!

Săraci, dar cu mașini de lux
Ialomița se integrează perfect în peisajul sumbru al județelor sărace din zona de Sud a României... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2018, 11:50 (7753 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

TEHROCUZ

TEHROCUZ

Robotul se numește «Cuza» și este primul de felul lui din Ialomița. Echipajul 067 aparține Liceului Tehnologic «Al.I. Cuza» Slobozia și a reprezentat cu cinste Ialomița la a doua ediție a celei mai mari competiții de robotică din România, desfășurată la București, în perioada 23-25 martie 2018. Numele celor 12 pionieri ai roboticii ialomițene sunt: Dumitru Andrei Marius, Tălăusaru Cătălin Andrei, Mucenic Ion Viorel, Ionescu Andrei, Marin Cristian Nicolae, Luchian Mircea Alin, Șerban Alexandru, Barbu Marius Viorel, Vlăsceanu Georgian, Ion Claudiu Andrei, Stanciu Ovidiu și Iordache Bogdan Mihai. Iar dacă Ialomița va avea vreodată un viitor în acest domeniu, suntem convinși că ei merită să fie considerați... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2018, 13:20 (7711 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Martori și mărturisitori ai Domnului înviat

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor
Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!


Potrivit Sfintelor Evanghelii după Luca și Ioan, experiența recunoașterii Mântuitorului înviat are loc într-un context euharistic și este reprezentată prin invitația adresată de către Mântuitorul Hristos ucenicilor de a mânca împreună (cf. In 21, 5, 9, 12). În episodul despre ucenicii din Emaus, Mântuitorul este recunoscut în momentul în care repetă gestul instituirii Euharistiei, frângerea... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2018, 12:05 (9968 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Local a moșit SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Blat politic la Slobozia

Consiliul Local a moșit SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 29 martie 2018, asocierea administrației locale în cadrul SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA, controlată de către Consiliul Județean Ialomița. Asocierea a fost posibilă grație unei înțelegeri politice între o parte dintre consilierii locali ai Opoziției și cei ai PSD. Reamintim că proiectul de hotărâre privind asocierea a fost respins în luna noiembrie a anului trecut, consilierii Opoziției refuzând atunci categoric aprobarea lui. SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA a fost înființată la inițiativa președintelui Victor Moraru, în scopul declarat de «a profita de o oportunitate legislativă oferită de Legea 98/2016».

Un vot bâlbâit... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2018, 13:45 (9368 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă concediere colectivă la Combinatul Chimic

Se întâmplă la Slobozia

O nouă concediere colectivă la Combinatul Chimic

Aflat într-o permanentă stare de agonie, Combinatul Chimic administrat de Chemgas Holding a demarat o nouă procedură de concediere colectivă, a patra din ultimul an și jumătate... Lăsați pe drumuri și rechemați la lucru, aceiași 600 de angajați se pregătesc din nou să fie trimiși acasă. Mai grav este faptul că firma are de plătit salarii restante din ultimele luni... Față de toată această situație, reprezentanții sindicatului unității se simt neputincioși.

Fără salarii și trimiși acasă În mai puțin de o lună, Chemgas  Holding, firma care administrează Combinatul Chimic din Slobozia... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2018, 14:25 (10954 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Ștefan Țintă transformă Ialomița într-un reper politic

«Generația 2020» a făcut istorie la Amara

Ștefan Țintă transformă Ialomița într-un reper politic

bonus: «TSD Ialomița are 800 de membri activi!»

În perioada 30-31 martie 2018, la Amara, s-au desfășurat lucrările Comitetului Executiv Național al Tineretului Social-Democrat. Evenimentul a fost organizat de către Organizația locală a TSD, condusă de Ștefan Țintă, și l-a avut ca invitat pe secretarul general al PSD, Marian Neacșu. «Ne-am dorit foarte mult să demonstrăm că Ialomița are capacitatea logistică de a găzdui un astfel de eveniment... Dincolo de miza politică, întâlnirea a fost un prilej pentru a mediatiza orașul-stațiune Amara. Suntem bucuroși că am reușit și mândri că am putut reprezenta județul la acest nivel...» a declarat ulterior întâlnirii Ștefan Țintă, președintele TSD Ialomița.

După 9 ani de așteptare...... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2018, 11:10 (13346 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit nota 7 din partea ministrului Sorina Pintea

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit nota 7 din partea ministrului Sorina Pintea

Sorina Pintea, actualul ministru al Sănătății, a efectuat marți, 3 aprilie 2018, o vizită de lucru la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. În opinia sa, activitatea desfășurată în cadrul celui mai mare spital din Ialomița poate fi notată cu calificativul 7. De asemenea, Sorina Pintea a făcut și comentarii pe marginea celor mai noi investiții în infrastructura Spitalului Slobozia...

Vizită ministerială la Spitalul Slobozia
Sorina Pintea este al treilea ministru al Sănătății care vizitează Spitalul Județean de Urgență Slobozia în ultimii 5 ani. Cu toate acestea, unitatea medicală... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 22:05 (23941 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie și calificare

Handbal, Junioare II, CSS Slobozia-Activ Plopeni 24-16 (12-6)

Victorie și calificare

bonus: Cristina Andreea Irimescu, surpriza plăcută a meciului

Atmosferă extraordinară luni după-amiază, 2 aprilie 2018, la Sala «Andreea Nica». Locurile destinate publicului au fost ocupate în totalitate, iar spectatorii le-au încurajat din primul până în ultimul minut pe junioarele 2 ale CSS Slobozia, în tentativa acestora de a se califica la turneul semifinal. Victoria era necesară, iar adversarul, Activ Plopeni, o echipă ce a izbutit multe surprize în această fază a competiției. Partida a început sub semnul echilibrului, dar spre finalul primei reprize fetele lui Marian Simion au călcat pe accelerație, intrând la pauză cu un 12-6, liniștitor chiar și pentru efervescentul antrenor. Repriza secundă a debutat cu perioada de relaxare pentru Slobozia, taxată... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 17:35 (5441 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

«Porumbeii păcii»

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Metalul Buzău 0-2

«Porumbeii păcii»

Mesajele războinice și  determinarea din pauza competițională s-au topit o dată cu zăpada. Unirea Slobozia are aerul unei echipe dezorientate care, după șocurile din startul returului, așteaptă să treacă «pe repede înainte» chinul acestui sezon. La mijlocul săptămânii trecute, pe la Slobozia a trecut Farul, asemenea unei tornade. A ieșit un 5-0 usturător în favoarea constănțenilor, scor care n-a mirat pe nimeni. Adevărata drama s-a petrecut sâmbătă, în jocul cu Metalul Buzău. Echipa lui Enache Costea nu numai că nu a reușit să treacă de o echipă fără mari veleități, dar nici nu a jucat nimic, nimic, nimic...

Conduși încă din start... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 16:10 (4712 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara a produs surpriza la Axintele

Etapa a 18-a a Ligii a IV-a ialomițene a reconfirmat podiumul. Abatorul Slobozia a avut o misiune ușoară în fața celor de la Unirea Scânteia, în vreme ce Recolta Gheorghe Doja s-a descurcat foarte bine la Iazu. Marea surpriză a etapei s-a produs la Axintele, acolo unde CS Amara a întrerupt seria bună a gazdelor, aducându-și probabil aminte de rivalitatea din urmă cu 6 ani. Bărăganul Ciulnița nu a putut profita de sincopa alb-verzilor, încurcându-se la rându-i pe terenul Recoltei Gheorghe Lazăr. Astfel, prin victoria la masa verde asupra Feteștiului, Urziceniul începe să spere din nou la locul 3. Meciul dintre Spicul Colelia și Ion Roată a fost amânat din cauza terenului încă impracticabil. Etapa... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 15:20 (4947 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia va cheltui 6 milioane de lei pentru utilaje de deszăpezire

DADP Slobozia va cheltui 6 milioane de lei pentru utilaje de deszăpezire

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a solicitat Consiliului Local alocarea a 6 milioane de lei pentru achiziționarea de utilaje de deszăpezire! Proiectul de hotărâre a fost supus aprobării plenului în ședința ordinară de joi, 29 martie 2018. Aceasta este a doua tentativă a administrației locale de a utila DADP, prima licitație fiind anulată din «motive temeinice»...

Prima licitație a fost anulată Licența clasă II obținută de DADP pentru «activitatea de curățare și transportul zăpezii» obligă autoritățile locale să utileze această Direcție cu un minimum de utilaje de... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 14:40 (5262 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Tone de porumb și orz, dispărute de pe câmpurile Penitenciarului Slobozia

Tone de porumb și orz, dispărute de pe câmpurile Penitenciarului Slobozia

Este anchetă internă la Penitenciarul Slobozia după ce în urma unei verificări a documentelor privind activitatea agricolă desfășurată anul trecut au fost descoperite diferențe între producțiile medii la hectar raportate la nivelul județului și cele obținute efectiv de pe terenurile instituției, pentru anumite culturi. Prin cercetarea administrativă se încearcă să se descopere dacă este vorba despre o faptă comisă cu intenție sau doar de o eroare umană... Reprezentanții instituției nu exclud ca producțiile agricole să fi avut de suferit din cauza condițiilor meteorologice. Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița îi contrazice și explică faptul că 2017 a fost un an în care s-a înregistrat... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 11:10 (10059 vizualizări - 10 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un panou cât o mie de cuvinte...

Un panou cât o mie de cuvinte...

La demararea lucrărilor la «Groapa lui Stoica» autoritățile locale au instalat câteva panouri ca cel din imagine. În timp, ele au dispărut. Tot timpul ne-am întrebat unde.... Până când am găsit unul dintre ele, exilat într-un colț. Vă vine să credeți că au trecut 4 ani de când autoritățile își cer scuze? Dar că o vor mai face cel puțin 2 ani de-acum încolo?... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2018, 18:15 (6273 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Nuntașii administrației locale

«Presa» noastră cea de toate zilele

Nuntașii administrației locale

bonus: «Ialomița ta» conduce detașat

Administrația locală din Ialomița finanțează de 28 de ani presa. Și, pe măsură ce anii trec, modalitățile de plată se diversifică, suferă mutații... Ziarul nostru a decis să ofere astăzi câteva exemple de cheltuieli pe care edilii locali le fac prin intermediul presei și «posturilor de televiziune». De la pompe electrice la anunțuri de interes cetățenesc, totul a devenit de vânzare în numele libertății de exprimare. Nu vrem să apreciem noi dacă este rău sau bine... Dumneavoastră, cititorii, sunteți singurii în măsură să o faceți. Evident, dacă vă deranjează modul în care sunt cheltuiți banii publici!

De la facerea administrației încoace... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2018, 14:55 (3402 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Afaceri cu locuințe subânchiriate în blocurile ANL din Slobozia

Afaceri cu locuințe subînchiriate în blocurile ANL din Slobozia

Chiar dacă legea o interzice, subînchirierea locuințelor ANL este o practică des întâlnită și la Slobozia. Reprezentanții Primăriei Slobozia susțin însă că nu pot lua măsuri împotriva celor care apelează la această metodă întrucât nu au posibilitatea de a demonstra că unii chiriași au lăsat imobilele în grija altor persoane. Cu toate acestea, administrații locale precum cele din Focșani, Craiova sau Constanța au reușit să stopeze acest fenomen.

Chirii la prețul pieței în blocurile ANL
Motivele care-i determină pe beneficiarii locuințelor ANL din oraș să subînchirieze imobilele... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2018, 11:05 (10252 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru a comandat noua «revoluție urbanistică» a Ialomiței

Documentații inutile din fonduri publice

Președintele Moraru a comandat noua «revoluție urbanistică» a Ialomiței

La începutul lunii martie 2018, Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul privind Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean, documentație care presupune «transpunerea spațială a programului de dezvoltare a județului Ialomița». Luni, 26 martie 2018, președintele Victor Moraru a prezentat proiectul public, în Sala «Europa», în fața edililor locali din Ialomița și a reprezentanților instituțiilor publice din județ.

Cărțile din cărți se scriu Prezentarea publică a proiectului privind Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean a fost anunțat printr... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2018, 18:40 (6950 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
240 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Proiectil descoperit la groapa de gunoi

Un proiectil perforant de artilerie de calibru 100 mm a fost descoperit de un cetățean la o groapă de gunoi din Fetești. Evenimentul a fost semnalat prin 112 vineri, 7 decembrie a.c, iar la fața locului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2012, 20:03
(5775 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un tîlhar din Munteni-Buzău și un țăndărean hoț din locuințe, reținuți de polițiști

Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată în noaptea de sîmbătă spre duminică, 8/9 decembrie a.c., de către un tînăr, de 21 ani, din localitate, despre faptul că în jurul orei 1,30, în timp ce se deplasa ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2012, 20:00
(10115 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbulești: Incendiu de la un cablu supraîncălzit

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de luni, 10 decembrie a.c., în jurul orei 6,15, la locuința unei persoane din comuna Bărbulești, după ce cablul de alimentare al unui calorifer electric s-a supraîncălzit ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2012, 19:03
(6534 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 sesizări privind incidente electorale

În cursul zilei de duminică, 9 decembrie a.c., în județul Ialomița au fost înregistrate 9 sesizări privind diverse încălcări ale legislației electorale, din care 8 în mediul rural și 1 în mediul urban. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2012, 13:54
(6280 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița are «forțe proaspete»

65 de absolvenți ai școlilor de poliție din țară au fost repartizați la începutul acestei săptămîni în subunitățile Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. 7 dintre aceștia sînt ofițeri, iar alți ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:37
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer cu ghinion

Un șofer, de 42 ani, din localitatea Sudiți, a fost tras pe dreapta de polițiștii și dus la secție deoarece conducea mașina «nepotrivită». În urma verificărilor, s-a stabilit că automobilul la volanul căruia ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:36
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minori prinși la furat

3 minori, din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat». Aceștia au intrat în interiorul unei firme din oraș, cu scopul de a sustrage mai multe bunuri... Fapta ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:34
(6154 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei hoți


Sinești: A murit nevinovat

În seara zilei de joi, 6 decembrie a.c., un cetățean străin, de 47 ani, șofer al unui tir, și-a pierdut viața, fiind implicat într-un accident de circulație. Evenimentul s-a petrecut din cauza neatenției ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:32
(7263 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Slobozia: «Spaima magazinelor», după gratii

Patronii magazinelor din Slobozia pot dormi liniștiți. Hoțul care bîntuia prin firmele din oraș a fost prins. Este vorba despre un tînăr, de 21 ani, care avea la activ mai multe încercări de spargeri la ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:30
(5109 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Raportări de incidente electorale, pe bandă rulantă


În ultimele 5 zile ale campaniei pentru alegerile parlamentare de duminică, 9 decembrie 2012, s-au intensificat sesizările cu privire la incidentele electorale. Bannerele distruse și mita electorală ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2012, 18:29
(5476 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

5 Decembrie 2012, 17:22


Slobozia: A scăpat de moarte printr-un miracol

O bătrînă de 76 ani a fost la un pas de moarte în dimineața zilei de duminică, 2 decembrie. Plecată la piață să-și facă cumpărăturile, inima femeii a încetat să mai bată și a căzut în plină stradă... La ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 20:41
(5048 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție studenți și masteranzi pentru locuri de muncă în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:42
(6706 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni s-au întors din Afganistan

Jandarmii ialomițeni s-au întors din Afganistan

La sfîrșitul săptămânii precedente, cei trei jandarmi ialomițeni, maior Răzvan Salaoru, plutonier major Marcel Bâtu și plutonier Nicușor Stoica, care au fost detașați în Afganistan, s-au întors acasă. ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:40
(7525 vizualizări - 3 comentarii)


APIA Ialomița: Ultima tranșă pentru rentierii agricoli

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit miercuri, 28 noiembrie a.c., ultimă tranșă, în valoare de 22,820 milioane lei, pentru un număr de 22457 rentieri agricoli. Suma totală alocată ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:37
(6438 vizualizări - 0 comentarii)


Imobile inundate din cauza ploilor la Slobozia și Urziceni

Imobile inundate din cauza ploilor la Slobozia și Urziceni

Ploile căzute în noaptea de duminică spre luni, 2/3 decembrie a.c., au dus la inundarea mai multor locuințe și subsoluri de pe teritoriul județului Ialomița. Primul apel telefonic s-a înregistrat în această ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:36
(5985 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident după ce o autoutilitară a intrat pe contrasens

În dimineața zilei de luni, 3 decembrie a.c., în jurul orei 7,45, pe DN2A, în municipiul Slobozia, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Din cercetările efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:33
(5114 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Sudiți: I-a furat televizorul din casă

Sîmbătă, 1 decembrie a.c., o femeie de 89 ani, din comuna Sudiți, a sesizat Poliția despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din locuință un televizor. În urma cercetărilor efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:23
(6016 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Escrocii și-au schimbat modul de operare! Pretind că sînt rude și cer bani după ce ar fi fost implicați în accidente!

Polițiștii trag încă o dată un semnal de alarmă cetățenilor să nu cadă în plasa persoanelor care sună la întîmplare pe telefoane mobile sau trimit mesaje și se recomandă ca fiind reprezentanți ai unor firme ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:12
(7740 vizualizări - 0 comentarii)


Incidente electorale sesizate la Fetești

Sîmbătă, 1 decembrie a.c., în jurul orei 13,00, un bărbat de 56 ani, din Fetești, a sesizat prin 112 faptul că un candidat oferă mîncare cetățenilor cu scopul de a-i determina să-l voteze la alegerile parlamentare ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:08
(5739 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Scuter urmărit internațional, identificat de polițiști

Ofițeri din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au oprit în trafic un moped condus de un bărbat, de 29 ani, din comuna Ion Roată. În urma verificării în bazele de date ale Poliției, s-a constatat că scuterul ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:07
(5122 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Campania «Tu decizi! Votează legal!» în cartierul Vlașca

Fetești: Campania «Tu decizi! Votează legal!» în cartierul Vlașca

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de informare a cetățenilor cu drept de vot cu privire la mesajele Campaniei Ministerului Administrației și Internelor «Tu decizi! Votează legal!» pentru alegerile ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 18:06
(5999 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 65 de șoferi sancționați, amenzi de peste 64000 lei

În perioada 30 noiembrie-2 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 13:26
(6714 vizualizări - 0 comentarii)


Contrabandist cu arme, prins la Albești

Polițiștii din cadrul Posturilor de Poliție Albești și Buești au executat un mandat de executare a pedepsei, emis de Tribunalul Ialomița, pe numele unui bărbat de 66 ani, din comuna Albești. Suspectul era ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2012, 12:17
(4139 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Campanie electorală fără incidente majore

Un comunicat al IPJ Ialomița anunță că în cele două săptămîni de campanie de pînă acum nu s-au înregistrat incidente majore. «Din punct de vedere al asigurării măsurilor de ordine și siguranța publică, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 15:22
(5176 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR nu renunță la lupta cu Ministerul Agriculturii

Conducerea Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România continuă lupta cu Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Reprezentanții Ligii protestează împotriva modului în care Ministerul le ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:26
(5660 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt ca-ntre prieteni

Poliția Fetești a fost sesizată de un tînăr, de 16 ani, despre faptul că i-a fost sustras telefonul mobil. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că în timp ce tînărul se afla în curtea unei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:20
(7052 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare împotriva rabiei la vulpi

Începînd de miercuri, 28 noiembrie a.c., medicii veterinari din Ialomița au demarat campania de vaccinare antirabică orală a vulpilor. Operațiunea se realizează prin aplicarea la vizuină de momeli vaccinale ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:14
(8042 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Tu decizi! Votează legal!» continuă

IPJ Ialomița: Campania «Tu decizi! Votează legal!» continuă

Polițiștii de prevenire și de proximitate continuă să desfășoare activități specifice în cadrul Campaniei «Tu decizi! Votează legal!» în liceele din municipiul Slobozia. Acțiunile sînt destinate elevilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:08
(6419 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Telefon furat, scos la mezat pe internet

Internetul a devenit o adevărată piață de desfacere pentru hoții de telefoane mobile! După ce fură celularele, aceștia le scot la vînzare pe site-urile de profil. Naivi, cumpărătorii pică în plasa escrocilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:06
(4908 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...